Brand van iet Paleis der Halie le Brnssel. Handelsberichten. maakte van het park-orkest, en ook verscheidene compositieu heeft gesclireven. Hij was de eelit- genoot van onze tooneelkunsteuares mevrouw Klei- ne-Gartman. In 1690 werd het huis van Mr. J. van Zuylen van Nyevelt, sellout te Rotterdam, be- schoten, geplunderd en geslecht. Deze gebeurtenis, bekend als „het tumult te Rotterdam," werd op verscheidene manieren vereeuwigd, ook op blauw porselein. In een inboedel, welke den 11 en 12 te Haarlem wordt verkoeht, komen 51 borden voor, met 6 merken, alle met eene voorstelling van ge- meld oproer. Dezer dagen vervoegde zich iemand uit eene naburige gemeente bij een ingezetene van Assen en betaalde deze eene verschuldigde som, waarvoor hem kwitantie werd ter hand gesteld. Een oogen- blik later kwam hij terug en maakte den persoon, die het geld had ontvangen, er opmerkzaam op, dat deze verzuimd had een zegel te gebraiken; toen de laatste dadelijk aanbood het onwillekeurig verzuim te herstellen, gaf de man niet onduidelijk te kennen, dat hij van die vergissing wenschte te profiteercn, en nadat hem daarop de deur gewezen was, bracht hij de kwitantie bij den ontvanger, die, hoewel ongaarne, wel verplicht was de wet toe te passen, door eene boete van vijf en twintig gulden op te leggen. Een weduwe te Kampen, die even haar woning had verlaten, vermoedelijk om water te scheppen, is in den IJsel gevallen en verdronken kort daarna werd haar lijk gevonden. llaar echt- genoot, Harm de Lange, is twee jaren geleden, bij stormachtig weder, op gelijke wijze omgekomen. Er blijven 4 kinderen onverzorgd achter. Te Amsterdam riep iemand, na een brief te hebben gesclireven, de korteliugs in dienst ge- komen dienstbode binnen en zeide tegen haar //Hier heb je 'n Eijksdaalder, zie dat ge daarvoor krijgt twee couponnetjes van f 1,23| of een voor f 2,47vraag het maar eens bij den slager, die heeft er me wel meer aan geholpen." Na een groot kwartier komt de meid terug, zet de mand, met een groot papier gedektneder en zegt z/Mijnheer, 'k ben wel bij vier slagers geweest, maar 'k heb ze toch gekregen, ze kosten maar een schelling 'tstuk." Het papier wordt opgelicht, en in de mand liggen twee bloedige, kolosale, nog van de hoeven voorzieneossenpooten Na de opheldering was 't antwoord;/0ziet u, ik had verstaan dat u hadt gezegd: twee koe- pootjes." 't Was maar een misverstand Vrijdagnacht omstreeks 2 uren is de atoom- rijstpellerij Birma, in de Oostzijde aan de Zaan te Zaandam, toebehoorende aan den heer Blans aldaar, een prooi der vlammen geworden. De fabriek, die in een oogenblik in lichtelaaie stond was een der grootste en schoonste fabrieken aan de Zaan. Met de pakhuizen is ook een belangrijke hoeveel- heid rijst mede vernietigd. De schade wordt op een half millioen geschat. De ontdekking van eene groote rivier, waar- van men tot dusver nog niets wist, is geen alle- daagsch iets. Blijkens berickten uit San Francisco van 10 October jl., heeft nl. de luitenant Stoney, van de kotter Corwin, op reis naar de Indianen Tcher- cliec van Alaska, zulk eene rivier ontdekt. De Indianen liadden er wel gewag van gemaakt aan andere onderzoekers, maar Stoney vond gelegenheid zich van de zaak te vergewissen. Wat hij zag (want hij kon de rivier niet geheel leeren kennen en de Indianen spraken van 1500 mijlen, die zij benedenwaarts de rivier hadden bevaren) doet hem vermoeden, dat de oorsprong van de geweldige massa's hout, die in de Arctische zee te land komen, moet worden gezocht in den afvoer met de geweldige massa's water van deze rivier. Zij zou op sommige plaatseu 20 mijlen breed zijn. In de maand September schreef eeneerzaam schrijnwerker aan de Engelsche minister Gladstone, dat hij gedurende dertig jaren steeds zijn stem had gegeven aan de liberale partij en nu een gunst had te vragen aan den eersten minister. De man vroeg niets meer of minder dan een eik, geveld door den staatsman zelven in het park van Ilawarden—Castle. Hij zou er een tafel en een stoel van laten maken, om die als familiestuk zijn kinderen na te laten. Gladstone antwoordde, dat hij er over zou spreken met zijn zoon, die zich gewoonlijk met dergelijke zaken bezig hield. De schrijnwerker ontving dezer dagen, tot zijn groote blijdschap, een enormen boomstam uit Ilawarden. De eigenaar van het Amerikaansch blad Farmers' Chronicle and Catheart Express heeft besloten om voortaan elke uitgave van zijn blad te doen vergezeld gaan van een bijvoegsel in het Hollandsch, omdat, naar hij zegt, er een aantal boeren in het district zijn, die geen Engelsch verstaan. Dit plan is voorzeker prijzenswaardig, maar wij betwijfelen het ten zeerste of zij Hol landsch, zooals het in het eerste nummer ver- scliijut, zullen verstaan. Als een staaltje uit velen geven wij het volgende //Eene Rook gezelschaap heeft plants gevonden op de Markt de ander dag, zich overgevende op de produkte tafelen onder den vleiende invloeden aan de fraaie voile inaan, om- trent dertig van de vroolijke en feestelijke jonge heeren van die plaats, heeft door een improvisatie programma gegaan van liederen enz., veel naar hun eigen smaak," Wij lezen in een Engelsch blad, dat te Stepney voor dert bouw van een nieuw gesticht vijf verschillende personen vijf eerste steenen heb ben gelegd. Dit stelsel zou met voordeel kunnen worden uitgebreid. Gesteld dat voor zulk een gebouw 250,000 steenen noodig zijn. Noodig dan 250,000 personen uit, die tuk zijn op de eer en glorie van elk een gedenksteen te leggenneem een architect om hun aan te wijzen waar zij de steenen hebben te leggen; en het gesticht is voor niets gebouwd. Zekere Falcioni ging met zijn kinderen in de omstreken van Rome wandelen en had een ge- laden geweer medegenomen om nu en dan eens voor de aardigheid een schot te lossen. De vader ging voorop en de kinderen volgden hem met het geweer en alles ging vroolijk voorwaarts, toen plot- seling een schot viel en den man doodelijk trof. Gabrielle Fenayron, berucht uit het moord- proces van dien naam, die zich in de gevangenis van Clermont bevindt, heeft een pogiug gedaan om te ontvluchten. Zij wist zich het kleed van een geestelijke zuster te verschaffen en liet, aldus vermomd, alle deuren voor zich openendoch nauwelijks buiten, werd haar ontvluchting bemerkt en de misdadige achterhaald. Weldra zal de straftijd verstreken zijn van den beruchten ex-claimaint Arthur Orton, of Roger Castro, die beweert Tichborne te zijn. In de gevangenis te Dartmoor geniet hij reeds de voor- rechten, welke toegestaan worden aan de veroor- deelden die nog maar eenige maanden daar hebben door te brengen. De kerkertucht in Engeland is zoo streng en de behandeling van de gevangenen zoo hard, dat men genoodzaakt is degenen, die ontslagen zullen worden, van lieverlede weder aan het gewone leven te gewennen; want eene plotse- linge overgang zou nadeelige gevolgen voor hen hebben. De claimaint is zeer vermagerd, maar zijn gezoudheid laat niets te weuschen over. Hij is voornemens, voordrachten te houden, om aan te toonen dat hij het slachtoffer eener rechterlijke dwaling is geweest. Wat de kracht der gewoonte toch al niet doetTerwijl de brand in het //paleis der natie" te Brussel op zijn hevigst was, stak in een gang naast de bibliotheek een heer een sigaar op. Nauwelijks had hij een paar trekjes gedaan, of een bode klopte hem op den schouder en voegde hem laconisch toe//mijnheer, ge weet, dat't ver- boden is hier te rooken." In het noordelijk gedeelte van Georgia heeft men in het slib der rivieren zulke belangrijke hoeveelheden goud gevonden, dat zich te Boston onmiddellijk eene maatschappij met een millioen dollar kapitaal gevestigd heeft, om door bagger- machines de slibmassa te verkrijgen. De beddingen o. a. der rivieren Chestatter Chattackrocher zijn zoodauig bezwangerd met goud, dat zelfs op de plaatsen waar zij in de zee uitloopen, hetzeezand tot op verren afstand een goudgehalte bezit. Nabij Saint-Meen, op den spoorweg tusschen Brebiniere en Ploermel is verleden week een trein met ballast tot verderen aanleg van den weg in botsing gekomen met een anderen trein, die aan eene reeks stations materieel had afgeladen en geen passagiers had. In eerstgenoemdeu trein waren echter 38 werklieden gezeten. Een dezer, de botsing ziende aankomen, sprong van den trein en had het geluk ongedeerd te blijven. Doch het lot der 37 overige werklieden was rampzalig. Achttien werden gedood en de anderen zwaar gekwetst. Op den 8 dezer zijn twee jaren voorbij- gegaan sedert den vreeselijken brand in den Ring- schouwburg te Weenen. Die geduchte gebeurte- nis heeft geleid tot het nemen van maatregelen van voorzichtigheid, zoo dringend noodig op dit gebied. Dat niet genoeg is gedaan, blijkt niet zoo over- tuigend uit het aantal schouwburgbranden, welke in het bijna afgeloopen jaar hebben gewoed, als uit het aantal dooden en gekwetste schouwburg- bezoekers, die zich bij die onheilen niet spoedig genoeg konden verwijderen. Het aantal branden in schouwburgen, gedurende de afgeloopen 12 maanden, klimt tot 22; onder deze komen er voor, waarbij meer dan 300 be- zoekers het leven hebben verloren, namelijk te Berdissojeff, in het gouvernement Kieff in Rusland, op 13 Jan. jl. Te New-Orleans, in Noord-Amerika, ontstond brand in den schouwburg op 18 Maart; in de 60 personen kwamen daarbij om en ruim een lOOtal werd meer of minder ernstig gekwetst. Op 16 Juni ontstond brand in Victoria Hall te Sunderland. Dit gebouw, 't welk ook als schouw burg werd gebezigd, had zoo enge trappen en uitgangen, dat 180 kinderen letterlijk werden dood- gedrongen of op de trappen stikten onder het groote aantal, dat geen uitweg kon vinden. Minder verschrikkelijke gevallen zijn onbekend, maar ook deze getuigen ten krachtigste tegen den toestand, welke er bestond op den avond, toende brand uitbarstte. Dat te Dervia, in de proviucie Como, om nog een voor'oeeld aan te halen, op 24 Juni jl., 48 menschen het leven verloren op jam- merlijke wijze en dat velen zwaar gekwetst uit het gebouw kwamen, na lang in den gevaarlijksten teestand te hebben verkeerd, moest anderhalf jaar na de schrikkelijke vermaning te Weenen gegeven, niet mogelijk hebben kunnen zijn. De St. Nicolaasdag van 1883 zal nog lang te Brussel en in het land in herinnering blijven. Op dien dag werd door een hevigen brand het Paleis der Natie half vernield, de Kamer in een puin- hoop veranderd, de Senaat zeer beschadigd, het Ministerie van Openbaar onderwijs aangetast en de Bibliotheek van een onschatbaren rijkdom be- roofd. Het was te midden eener vreedzame dis- cussie over de contracten van vervoer des middags te 4 J uur, dat de zes sun-burners aan de zoldering geplaatst, nog slechts een twijfelachtig licht gaven. De zitting duurde nochtans voortmen beraad- slaagde onder een vulkaan, De oogen richtten zich meer en meer naar de sun-burners waarvan het licht verminderde. Eensklaps, het was toen 4f ure, kwam een bode, waarschijnlijk op ontdekking uitgezonden in allerijl naar het bureel gesneld en zeide eenige woorden tot den voorzitter Descamps. Deze stond aanstonds op, en de heer Tournay, die eene interpellatie tot den Minister richtte over eene aanbesteding, in de rede vallende, zeide hij snel//Mijneheeren, er is brand, morgen openbare zitting te 2 uren." De zaal was merkwaardig snel ontruimd. Zelfs de oudste afgevaardigden hadden zich in een om- mezien verwijderd. Het was dan ook tijdwant achter de hielen van de laatste vluchtelingen viel reeds den koepel, onder de werking van de hitte, in scherven en gruizels in de zaal. De heeren Bara en Scalquin bleven het laatst, maar toen men hen toeriep zich te haasten, hadden ook zij spoedig de plaats des gevaars ontweken. Daar de brand even voor vijven uitbrak, was er spoedig een groote menigte op de beenmaar politie en brandweer waren minder vlug. Het eerst verschenen de mannen van de Karabinierspost van het Park, die met eenige agenten van politie ruim baan maakten. Intusschen verzuimde de brand niet, in hevigheid toe te nemen. Een rossig rood kleurde de lucht en hier en daar stikte men schier in de rook. Eindelijk rukten de spuitgasten der 5e afdeeling aan en stelden hun materieel op. Maar die hulp was ten eenenmale onvoldoende. Het publiek gaf op dit critiek moment bewijs van ook de handen uit- de mouwen te kunnen steken. De rijtuigen, die in de Rue de la Loi reden, werden door voorbijgangers tegengehouden, met het doel om den weg vrij te houden voor de aanrukkende spuiten. Daar kwamen de stoom- spuiten. Maar de organisatie van de eerste hulp ging met groote bezwaren gepaard. Wel slaagde men er spoedig genoeg in, de slangen vast te schroeven aan de kranen in het gebouw, maar toen bleek de persing niet voldoende te zijn; de waterstralen bereikten de vlammen niet. Het dak stond dan ook spoedig in laaien gloed. De wind, die tamelijk hevig was, dreef ongelukkig de vlammen en vonken naar de linkerzijde van het gebouw. Op het dak van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken bevonden zich soldaten, die water goten om den Senaat en het Ministerie te beschermen. Van den anderen kant men weet, dat de gebouwen een hoefijzer vormen, waarvan het Paleis der Natie den achtergrond uitmaakt poogden de pompiers den brand tegen te houden; doch door het timmerwerk verspreidde het vuur zich immer verder, terwijl de daken instortten. Weldra moest men den moed opgeven; de rijke bibliotheek der Kamer, een der schoonsten van de wereld, die men gehoopt had te vrijwaren, werd op hare beurt aangetast. Men kon er eenige boeken van redden, de kostbaarste zegt men; doch het overige moest men aan de vlammen overlaten. Het was te half zes toen met donderend ge- kraak het plafond van de bibliotheek ineenstortte. Uit voorzorg had men uit de lokalen van den Senaat de geschiedkundige portretten van Gaillait afgehaakt. Te 6 uur scheen er aan het bedwingen van den brand niet meer te denken. De vlammen flikkerden hooger en hooger en als nu en den een stuk dak of venster instort, banen zij zich nieuwe wegen en krijgen nieuwen toevoer van lucht. Helaas! alle Hulp was onvoldoende. De pompiers konden slechts dunne waterstraaltjes werpen en het publiek stond in koortsige span ning die machteloosheid aan te staren. Tegen branden van zulk een geweld is het degelijkst en uitgebreidst materieel niets bij machte en helpen de wonderen van dapperheid van een handvol spuitgasten niet. Te kwartier over zessen stonden van de Kamer nog maar de 4 muren. Het geheele gebouw boven de groote vestibule stortte met geweldig gekraak in. Een spuitgast wordt meegesleurd en is reddeloos verloren. De consternatie bereikte toen haar toppunt. Te 7 uur was het Paleis der Kamer totaal vernield en werden met alle krachts- inspanning pogiugen aangewend om de Ministe- ries van Buitenl. Zaken en Openbaar Onderwijs voor het vuur te vrijwaren. In den Senaat zijn de rookzaal, de leeszaal een gedeelte van de trap en eenige andere vertrekken door het vuur aan getast, doch stroomen water werden nu op de Ministeries geworpen. Te 9 uur nam de brand zichtbaar af, ofschoon de plek waar eens het Paleis der Kamer stond, nog een vuurpoel geleek. Het gevaar voor de andere gebouwen was geweken, dank zij de heldendaden van pompiers en militairen bij de vinnige kou die er heerschte. Boven hun hoofd hadden zij het vuur; hunne kleederen waren met ijs bedekt; overal moesten zij door het water baden. Ten half 11 was men den brand meester. Het vuur was toen beperkt tot den rechtervleugel en 't middengebouw. Den geheelen nacht en volgenden morgen was de brandweer nog bezig met stroomen water op de smeulende puinhoopen te werpen. Eerst in den morgen was de brand geheel gebluscht. Er liepen overal praatjes, dat een aantal personen omgekomen zijn. Volgens officieele berichten zijn er geheel 2 doodende gaswerker Michel Dackers en den sergeant-fourier Raguet, en 5 ge won den. Het Palais de la Nation, waarvan inzonderheid de linkervleugel totaal werd vernietigd, was oor- spronkelijk voor den raad van Brabant bestemd. Het werd door den beroemden architect Guimard van 17791783 gebouwd onder de regeeringvan Maria Theresia. Onder de Fransche overheersching werd het als paleis van justitie gebruikt en daarna in 1816, door den architect Van der Straeten gerestaureerd en ingericht voor de bijeenkomsten der Staten—GeneraaJ. Leopold I en Leopold II hebben in de groote zittingzaal van het gebouw den eed van trouw op de constitutie afgelegd. Van lieverlede is er veel in verbouwd en ook aangebouwd, zooals onder anderen de zittingzaal en bijbehoorende vertrekken voor den Senaat, kamers voor de presidenten der beide Kamers en voor commissie-vergaderingen enz. De voorgevel is met een bas-relief van Godecharle versierd. Het voorportaal in Dorischen stijl was met een lOtal standbeelden versierd, die zooal niet vernietigd, dan toch zeer aanmerkelijk beschadigd zijn. Het standbeeld van Leopold I, door Geefs, dat zich in de vergaderzaal verhief, is geheel verwoest. Geen der landsgebouwen is verzekerd. De Staat heeft dus een verlies van eenige millioenen geleden. AANBESTEDING. Op Vrijdag 28 December 1883, des voormiddags ten 10 ure, aan het gebouw van het Provinciaal bestuur te Middelburg, van: Het verbeteren van de Rijks waterleiding ten oosten van Ter Neuzen, met bijbehoorende werken. (Raming f 12,000). ZEETIJ DINGEY. Van 7 tot en met 10 Dec. zijn in deze haven binnengekomen bestemd voor Gent 7 Dec. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dumberley, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Romeo, kap. Jordan, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Falcon, kap. Moore, van Hull met stukg. Eng. stoomb. Contest, kap. Barker, van Londen met stukgj 8 Dec. Eng. stoomb. Miaca, kap. Goundry, van New-Castle met stukg. 9 Dec. Eng. stoomb. Whimbrel, kap. Booth, van Liverpool met stukg. Duitsche bark Nellie, kap. Underborg, van Memel met slippers. Russische schooner Almakap. Mattsson, van Kotka met hout. 10 Dec. Noord- sche bark Broderene, kap. Matthissen, van Riga met hout. Eng. stoomb. Richard Moxon, kap. King, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Atkinson, van Goole met stukg. Van 7 tot en met 10 Dec. zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent 9 Dec. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dumberley, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Romeo, kap. Jordan, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Falcon, kap. Moore, naar Hull met stukg. Eng. stoomb. Contest, kap. Barker, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Miaca, kap. Goundry, naar New-Castle met stukg. In deze haven zijn binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 8 Dec. Eng. stoomb. St. Petersburg, kap. Nugent, van Londen met stukg. Eng. stoomb. "Woodstock, kap. Fulton, van Middlesbro met ruw ijzer. Uit deze haven zijn vertrokken na aan den spoor weg te hebben gelost en geladen: 7 Dec. Eng. sloep Amy, kap. Godfrey, naar Londen met steen. 8 Dec. Eng. stoomb. Allende, kap. Wilkinson, naar Bilbao ledig. Eng. stoomb. Ralph Crevke, kap. Eyre, naar Goole met zink. Van 7 tot en met 10 Dec. werden langs de Oostsluizen alhier 64 binnenvaartuigen op en 45 afgeschut. ™™314de ST AATSLOTERIJ. Prijzen van f 100 en daarboven. le klasse. Trekking van 10 December. 2000 no. 7930. 1000 14979. 400 4781 5376. 200 5235 6567. 100 u 2524 4306 8157 11950 15274 18517 19500. PRIJZEN DER EFFECTEN. Amsterdam, 10 December. Nederland. Certific. Werkelijke schnld2 J pet. 61} dito dito dito .3 774 dito dito dito 4 101} Aandeel Handekimatscliappij 5 109} dito exploitatie Ned. ataatiapoorw.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 3