Landbouwberiehten. Buitenland. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Ann een buitenlandsch onderwijsblad ontleent men omtrent het onderwijs in de Yereenigde Staten van America een belangrijk artikel, dat wel wanrd is, onder de aandaclit van het lezend publiek gebracht te worden. Bene beknopte mede- deeling omtrent zijnen inlioud zal daarom onge- twijfeld door velen met belangstelling gelezen worden. Yoor eene bevolking van ongeveer 50 millioen inwoners tellen de Yereenigde Staten 188,918 scliolen met 9,729,189 leerlingen en 280,812 onderwijzers of onderwijzeressen. In 220 normaalscholen vindt men 25,736 kweeke- lingen; 2162 hoogere scliolen tellen 196,499 leer lingen. De letteren worden beoefend door 35,553, de ijatuurkundige wetenscbappen door 9785, de theologische door 5242, de rechtsgeleerde door 3134 en de geneeskundige door 14,006 studenten. Behalve dat zijn er nog 227 inricbtingen voor hooger onderwijs voor vrouwen, waaraan de lessen worden bijgewoond door 19,042 dames. Het totale bedrag, dat jaarlijks uit de Staatsfondsen voor onderwijs betaald wordt, is 192,126,432 gulden. Het is dus een belangrijk cijfer, bijna 200 millioen, dat de Amerikaanscbe republiek jaar lijks uitgeeft voor bet onderwijs barer kinderen. En behalve dit moet er nog veel gebracht worden op rekening der bizondere liefdadigheid, die nog tal van millioenen voor onderwijs uitgeeft. Het is dus niet in ijdele nietigbeden, niet in grootsche praal, dat de Amerikaan de vrucbt van zijn arbeid, de gelukkige uitkomsten van zijne iudustrieele— en handelsondernemingen ver- teert. Het is niet op zijn doodsbed, dat hij er aan denkt, hoe hij geslacbten achterlaat, die groote beboefte hebben aan liulp en bescherming; hij maakt reeds bij zijn leven een nuttig gebruik van zijne rijkdommenhij sticbt scholenhij richt musea op en, als een vurig vaderlander, vormt hij voor de toekomst vlugge, dappere geslachten, die gewapend zijn met alle mogelijke krachten, om de reeds reusachtige macht van de jouge natie, die ter nauwernood een eeuw telt en die weldra de Koningin der aarde zijn zal, nog te vermeer- deren, nog te verhoogen. Namen als van eenen Peabodj, die bijna 10 millioen, van eenen brouwer Vasseur, die nog onlangs 1 millioen, en van eenen oud werkman Cornell, die eveneens 1 millioen gulden voor het onderwijs over had, staan daar als getuigen, wat waardige, krachtvoile, echte philantropen zijn, die men in het oude Europa, o zoo zelden, aantreft. Hier toch houdt men zicli maar al te vaak bezig met bekrompen eigeubelang, met eerzuchtige plannen; hier schreeuwt men als in koor, dat men de publieke fondsen berooft, als men eenigszins goed ingerichte scliolen- sticht en men met wat minder schrielheid dan vroeger de manneu bezoldigt, die bun leven toewijden aan het onderwijs der jeugd. Yergelijk nu de dappere Amerikaansche natie, die al hare hulpbronneu aanwendt tot de ont- wikkeling der physieke, moreele en intellectueele vermogeus harer kinderen, met het oude Europa, dat al zijne krachten uitput, om gestadig zijne militaire macht te bevestigen en te vergrooten, dat alleen voor oorlogs— en marinekosten jaarlijks 4500 millioen uitgeeft, dat sterkten bouwt en kostbare wapenen aanschaft, dan valt het, ook zonder de gave der profetie te bezitten, gemakkelijk te voorspellen, dat, zoo men dit noodlottig stelsel niet spoedig laat varenonze landstreken diep ellendig zullen zijn, wanneer in een volgende eeuw het jonge Amerika aan de spits der beschaving zal staan. De vijfde jaar-collecte voor de scholen met den bijbel, heeft dit jaar opgebracht f 117,106,20. In het jaar 1879 was de opbrengst f 42,188,63; 1880 80,970,27 1881 95,850,19 en in 1882: 104,577,68. In de vorige week is door het dagblad De Amsterdammer melding gemaakt van betreurens- waardige feiten, die te Bergen op Zoom zouden hebben plaats gegrepen bij het geneeskundig be- verlof is iets verschrikkelijks." Het is mijn luitenant toch niet, mijn iuitenant riep Emilia tamelijk boos, terwijl zij haar hoofd wat draaide. u Als ik een geueraal was, dan kon hij mijn luite nant wezen." //En zoudt gij dan zijn generaal niet zijn?" //Och, ge praat maar onzin! Hij heeft toevallig op Gods wereld niets te doen en hij zal een ziekte hebben, waarvoor de dokter beweging heeft voorgeschreven en nu neemt hij den weg van den Haag naar onze villa, want als hij honderd maal dien afstand met supplement door- loopen heeft, dan kan hij het aangaande beweging gerust voor een dagje stellen." //Nu keert hij weer om," zei Pauline, die door een spleet van de gordijn was blijven loeren, //en het zou mij niets verwonderen, als hij hier weer langs gaat, dat hij dan op bezoek komt." /,Het was toch recht grappig," zei Emilia, //dat hij ons altijd ver- wisselde, toen hij eerst kwam. Steeds was hij dan verlegau." //Maar nu kent hij ons," zei Pauline lachend. //Dat heeft hij mij onlangs verraden. Hij kent ons aan de dassen, omdat gij altoos een donkeren das draagt." Dat meent hij dan toch eindelijk gevonden te hebben en daarom vergist hij zic'n nu nooit met Pauline en Emilia?" z/Hij komt inderdaad op ons huis af!" riep Pau line. //Ilij steekt de straat al over!" //Blijf gij dan, asjeblieft, even hier!" riep Emilia. ,/Ik moet even naar grootpapa." //Och, mijn waarde!" riep Pauline, terwijl zij haar zuster den weg ver- sperde, //voor u komt hij herwaarts en zou ik nu handelen van den ziekcn, later overleden officier De Korte door den officier van gezondheid Meule- man aldaar. De feiten zouden zich hebben toe- gedragen als volgt lo. De patient is door zijn geneesheer met non-activiteit bedreigd, toen hij een consult ver- langde, waarop de niet—gefortuneerde patient heeft moeten zwijgen. 2o. Door zwakte is de patient in zijn wouing op den grond gevallen, waarbij hij zijn sleutelbeen heeft gebroken; deze breuk werd eerst na verloop van eenige dagen, op herhaald verzoek van den patient, door den geneesheer onderzocht en toen ook geconstateerd. 3o. Hoe- wel de patient geregeld 's avouds koorts had, wilde de geneesheer hier niets van aannemen, is zich nooit des avonds hiervan komen overtuigen en heeft hij den patient eerst drie dagen voor diens dood chinine voorgeschreven. 4o. In den nacht voor den dood, toen de patient herhaaldelijk om zijn dokter riep, heeft deze, niettegenstaande het aanhoudend geschel, geweigerd de deur te openen, terwijl hij zich den volgenden morgen verantwoordde door te zeggen, dat de hulp van den dokter der wacht had moeten worden ingeroepen. Naar wij vernemen is de officier van gezondheid Meuleman op pensioen gesteld. Tweemaal binnen korten tijd is het voor- gekomen, dat een piket huzaren te Amsterdam, 't welk belast was met vleesch enz. halen, door den jenever verhit, wanordelijkheden pleegde en daarvoor gestraft moest worden. Dit geeft de Werk- mansbode aanleiding tot de volgende opmerking: z/Zal die straf wat helpen aan het kwaad, zijn alleen deze piketten, waarbij het tot baldadigheden kwam, dronken geweest, waren vroegere het niet en zullen volgenden het niet meer worden? Al die vragen moeten met neen beantwoord worden, zoolang niet de oorzaak van het kwaad wordt weg- genoinen of tegengegaan, zoolang het den leveran- ciers der levensmiddelen niet ten strengste ver- boden wordt slerken drank aan het piket te tappen en den manschappen om ze aan te nemen. z/Willen de leveranciers een doceur of fooi geven aan de militaireu die hunne klanten zijn, laten zij die dan b. v. aan de kantine geven, of in een anderen vorm, dat de manschappen er genot van hebben. z/Doch het schenken van jenever spruit niet voort uit de zucht tot geven en strekt, van de zijde der leveranciers althans, niet om den militaireu genot te verschaffen, maar om ze te verschalken. De taak van een piket is niet slechts om de levensmiddelen te halen, maar vooral om toe te zien, dat hetgeen wat afgeleverd wordt, goed is, zooals het behoort te zijn. Aan dat goed hapert meestal wat en dikwijls wat veel. De leveraucier, die het meeste geeft, het beste tracteert, heeft dat toezicht het miuste en soms in 't geheel niet te vreezen. Het schenken van jenever, dient dus tot niets auders dan om den leverancier te ver- rijken en het gehalte, de waarde van het voedsel, dat den militairen is toegedacht, te verminderen en om de manschappen van het piket in een verleidelijk en tot hoogst onaangename gevolgen leidende positie te brengen. z/Niet een, maar een reeks onzedelijke en na- deelige gevolgen spruiten uit dit misbruik voort, dat daarom hoe eerder hoe liever dient te worden tegengegaan." 's Gravenliage, 11 December. Tweede Kamer. De geheele zitting van heden was gewijd aan het onderwijs-debat; tal van sprekers critiseerden Hooger, Middelbaar en Lager Onderwijs. De heer Gleichman hield tegenover de heeren Eabius en Yan Oije vol de noodzakelijkheid der handhaving van het hoofdbeginsel der schoolwet. De Minister Heemskerk verklaarde, dat een regeeringsvoorstel tot wijziging der schoolwet bij den Raad van State is en op 5 December zijn departement verliet. Morgen voortzetting. thans de honneurs moeten waarnemen?" //Maar Pauline?" //Kom, kom, ge moogt uw ridder niet teleurstellen." //Maar hij is-mijn ridder in het geheel niet." //Dat kunt gij mij niet wijs makenriep Pauline plagend en zij wilde wegmaar Emilia riep haar na//Laat ons de dassen eens ruilen//Dat is nog zoo slecht niet bedacht!" riep Pauline vroolijk, //want nu zal me dat jonkmensch eeus even in de klem raken. Gauw, gauw, want daar gaat de bel Haastig werden de dassen verwisseld en Pauline ijlde een zijkamer binnen, omdat zij den komende wilde ontwijken. Het duurde ook niet lang, of luitenant Yan Borsting werd aangemeld en on- middellijk daarop betrad Alfred de woonkamer van de familie, die hem even onweerstaanbaar aantrok, als de magneet het ijzer aantrekt, zoodat hij honderden malen daags haar verblijf rond stapte en smachtend daarbij omhoog keek. Emilia was de magneet, die hem aantrok, die hem eeuwig denzelfden weg lokte. Toen hij de kamer bimien trad en de jongejuffrouw eerbiedig groette, stond zijn gezicht nog tamelijk schuw en voorzichtig, omdat hij nog niet naar de kleur van den das had kunnen kijken. Op een eed zou hij gezegd hebben, dat hij Emilia voor zich had, maar ver- gissing was nog altijd mogelijk. Daarbij ontdekte hij onmiddellijk den lichten das en nu meende hij onverschillig te mogen wezen. Hij nam niet eens zijn chacot af. (Wordt vervolgd.) Niet zelden gebeurt het, dat aardappels, die in den grond van de ziekte versclioond zij n gebleven, later in den kelder of op eene andere bewaarplaats nog worden aangetast en soms geheel bederven. Dit komt, doordien de verwoestende schimmel of champignon bij het uit den grond nemen aan den knol blijft hangen en daardoor later zijn ver- nielingswerk kan voortzetten. Talrijk zijn de middelen, die daartegen reeds aan- gewend zijn of aangeprezen worden. Een dezer, dat het ineest proefhoudend blijkt te zijn, bestaat daarin, dat men de aardappels, voor ze geborgen worden, met chloorkalk wascht. Yoor 100 liters water is een half kilogram versche chloorkalk voldoende. De aardappels worden in dit mengsel gestort, met een bezem goed om- gewerkt en vervolgens weder gedroogd. Deze zullen dan vrij zeker van de ziekte verschoond blijven. In het dorpje Knesselaere, tusschen Brugge en Aeltre, woont de familie Martens. Den 30 Nov. kwam daar eene juffrouw van omstreeks 20 jaren wonen, die zich door allerlei middelen de vriend- schap der familie wist te verwerven. Zij knoopte een vriendschapsband aan met de dochter Pulcherie. Samen gingen zij ter kerk. Eensklaps zijn deze beide personen verdwenen. Zaterdag zijn ze te Mechelen ontdekt. De eenen, die beweert Reera te lieeten, is wegens oplichting in de gevangenis gezet, de andere is reeds bij hare ouders te Knes selaere. Yan deze zaak is door verschillende bladen een niet onaardige romangeschiedenis gemaakt. Uit zeer goede bron wordt verzekerd, dat de Belgische justitie bijna verzekerd- is dat de heer Deschamps, tengevolge van eenen bizonderen aard, het land verlaten heeft, na welvoeglijk geoordeeld te hebben de zijnen met de plaats welke hij ver- kozen had, niet bekend te maken. Men heeft redenen om te veronderstellen dat de heer Deschamps, eene som van ongeveer 50,000 franken op zich hebbende, naar Amerika is overgestoken. De nieuwe Engelsche beul, Binss, debuteert niet zeer voordeelig. Yerleden week, bij eene terechtstelliug te Liverpool, gebruikte hij een te dik touw, zoodat de lus niet genoeg glipte en de patient nog gedurende zeven minuten na den val teekenen van leven gaf. Bij de lijkschouwing door den coroner werd de vraag, of de scherprechter wel nuchter was geweest, in min of meer twijt'el- achtigen zin beantwoord. Binss namelijk, vol trots op zijne nieuwe waardigheid, had den vorigen dag in zijn hotel te Liverpool audientie verleend aan eenige honderden belangstellenden, voor wie hij zijn persoon en zijne apparaten welwillend had tentoon gespreiden bij die gelegenheid ontbrak het na- tuurlijk niet aan meuigen vriendschapsdronk. Jean Michel Badinguet is overleden. Ba- dinguet was de metselaar in het fort Ham, die zijn wambuis, zijn linnen pantalon, zijn pet en zelfs zijn pijp leende om Napoleon te helpen ver- mommen voor de toen ook gelukte vlucht. Napoleon behield sedert den bijnaam van Badin guet en Badinguet genoot onder den naam van Radot een jaargeld van 1200 frs. Eerst nu bij zijn dood weet men, dat hij het was die, onbe- wust, een zekere rol heeft gespeeld in de politieke geschiedenis der laatste tijden. De pakketboot van Dover die Donderdag- morgen te 9,30 uur met 80 passagiers vertrok, was ongeveer halfweg van Calais door een sneeuwstorm overvallen, zoodat de boot op korten afstand van Calais gekomen niet meer bij machte was voor- waarts te komen. Eindelijk kwamen de passagiers, drie uren later dan gewoonlijk, op hun bestem- mingsplaats. Op dek was alles weggespoeld. De Koning van Italie heeft de merkwaar- dige opgravingen van Campo Vaccino te Rome bezocht en met belangstelling meer dan twee uren aan de bezichtiging gewijd. In dien tijd werden eenige opgravingen gedaan om den zui- lengang van den Locus Yestae aan het licht te brengen. De bouw van den Mormonen-tempel in Salt Lake City, Utah, waarvan nu 28 jaar ge- leden de eerste steen werd gelegd, is thans zoo ver gevorderd, dat de buitenste muren gereed zijn. Zij zijn 85 voet lioog en 10 voet dik, uit massief graniet opgetrokken. De kosten van den bouw hebben tot dus ver 4| millioen dollars bedragen. Men berekent, nog zes jaar voor de voltooiing noodig te hebben. Waarschijnlijk zal men tegen dien tijd naar een andere bestemming voor het gebouw moeten uitzien, want de in- diening van het dezer dagen gemelde voorstel van een afgevaardigde in het Congres te Washing ton, om de veelwijverij streng te verbieden, wijst been op de geheele uitroeiing binnen zeer korten tijd van de weerzinwekkende Mormonen-secte. Te Ylissingen meent men Vrijdag jl. aardtril- lingen te hebben waargenomen. Wegens het aannemen van gelden van pas aangenomen man schappen, zijn bij het korps mariniers te Amster dam 2 onderofficieren tot soldaat gedegradeerd. Zaterdag is te Geertruidenberg een der werklieden aan de in aanbouw zijnde spoorbaan aldaar van eene kar gevallen; hij was onmiddellijk dood. Zekere II. S., algemeen to Grevenbicht als won- derdokter bekend, is door de marechaussee van Sittard bekeurd, op het oogenblik dat hij zijne wonderzalf als artsenij debiteerde. Te Roer- mond is een 28jarig jongeling, die sinds eenigen tijd ziek te bed lag, in een onbewaakt oogenblik uit de bovenverdieping zijner woning op de straat gesprongen, met het ongelukkig gevolg dat hij terstond dood was. Dat oude liefde niet roest, be wees een vrouw te Amsterdam, die op het Ro- kin haren vroegeren minnaar gearmd met een juffrouw zag loopen. De galante ridder ontving eenige slagen, terwijl zijn kleederen met een bij- tend vocht werden bemorst. Het geheele trein- personeel, met uitzondering van den lioofdconduc- tenr, van den goederentrein van Yenloo naar Kempen is in laatstgenoemde plaats betrapt op het binnensmokkelen van koffie uit Yenloo. De smokkelaars (6 personen) zijn dadelijk geschorst. Zaterdagmiddag omstreeks half vijf vond men te Sassenheim eene vrouw, moeder van 3 kinderen waarvan het oudste 3 jaar en het jongste 3 wekeu, verdronken in den regenput bij hare woning. Omtrent de arrestatie te Vorst van de vermoede- lijke daders van den te Heino gepleegden moord, meldt de Crefelder Zeitung, dat de arrestatie tot niets heeft geleid. Durand en Delsaute, eeu klein halfjaar geleden te Mechelen in hechtenis genomen wegens het vervaardigen van valsche en het vervalschen van echte postwissels zijn door de rechtbank te Brussel ieder tot 5 jaren gevan- genisstraf en 100 fr. boete veroordeeld. Te Bona, Algerie, heeft een driejarige jongen zijn broertje van twee jaren met messteken vermoord. In Belgie is een nieuwe grot ontdekt, welke in schoonheid moet wedijvereu met die van Ham en ltochefort. Zij bevind zich in het bosch van Angre, nabij Deur, Henegouwen, op de bezittin- gen van Graaf De Louvencourt. De Zuid- Afrikaan vermeldt een krachtig voorbeeld van wat eene Kaffermaag vermag. Eene jonge Kaffer werd opgepakt wegens het stelen van een schaap en toen hij voor den magistraat te Cathcart was gebracht, bleek duidelijk, dat hij het gestolen Eeest in een dag en een nacht geheel veror- berd had. In IIolland-Krakatau komt eene teekening voor, waaraan zich eene bizonderheid vastknoopt, welke vermelding verdient. Toen de heer Hoynck van Papend recht zich op zekeren dag bij den kommandant van het opleidingsschip //Anna Pau- lowna" vervoegde, om te verzoeken, dat hem ge legenheid zou worden gegeven om de afbeelding van een matroos der bemanning te maken, werd hem een ffinke knaap als model aaugewezen. Nadat onze janmaat op het papier was gebracht, wilde de schilder hem een goede fooi gevenmaar janmaat weigerde, met de woorden: ,/Stort dit maar als mijn eerste gift voor de arme Javaantjes." Ten gevolge van eene verlaging van het loon der werklieden op de schoenfabriek van de firma de wed. Dumoulin Zoon, te Bezooijen, namen de werklieden zulk eene dreigende houding tegen over het hoofd der firma aan, dat hij de hulp der brigade mareckaussees te Waalwijk meende te moeten inroepen om aan het tumult een einde te maken. Niet dan met veel moeite gelukte dit. Eenige der voornaamste belhamels zijn daarop uit de fabriek ontslagen. In den vroegen ochtend van jl. Zondag is, waarschijnlijk door het omvallen eener petroleum- lamp, te 's Hage brand ontstaan in het magazijn van fourrage voor paarden van het leger, aan de Borneostraat, tegenover de Alexanderkazerne. De geheele voorraad hooi en stroo stond in een oogenblik in vlam. De eerste hulp werd verleend door het perso- neel van de nabijgelegen brood- en meelfabriek en door de huzaren. Weldra gaven ook de brand- spuiten van de grenadiers en jagers en de buizen der waterleiding volop water. Het fourragemagazijn kon niet behouden worden, doch de belendende gebouweu en de aangrenzende cavalerie-manege, die geheel uit hout is opge trokken, zijn onaangetast gebleven. Door de vereenigde krachten, aangevoerd door den burgemeester, opperbrandmeester, plaatselijken commandant en de officieren van het garuizoen, bleven ook de huizen in de Soendastraat gespaard en zelfs een zestal gevulde hooischelveu vlak achter het magazijn. Men schrijft uit TerschellingWe hebben een stormachtige drie weken achter den rug en welke kracht de golven hebben, wanneer zelfs drie ankers niet voldoende zijn om een schip te houden, is ook thans weder gebleken. 't Is algemeen be kend, dat het Ylieland een bij uitstek lastig vaar- water is en dat het water daar soms vrij woelig is. Toch is de postboot //Terschelling" geen enkele maal, zelfs niet bij vliegend storinweer, blijven liggeu. Thans is gebleken, wat eeu juweeltje van een zeebootje hier in de vaart gebracht is. Yreemd komt het ons voor, bij andere jaren vergeleken, dat we elken dag onze couranten en brieven krijgenwij rekenen er zelfs al op en dat wil wat zeggen, als men tusschen twee zeeen inwoont. Te Amsterdam is verleden week op 65jarigen leeftijd overleden de heer L. A. Kleinedie vroeger vele jaren orkestmeester in den schouw- burg vau Duport was, later als violist deel uit- c)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2