Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1938. Woensdag 12 December 1883. 23e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer' er jaar, tot veel verminderden prijs. Dit blad verschljnt Dinsdag- cu Vrijdagavond bij deu uitgcvcr JC. K. C. D II O IV T te Ter Neazen. JPolitieli Overziclit. Het onweder, dat zich in het Oosten samenpakt, krijgt meer en meer een dreigend aanzien. Uit Tientsin, het keizerlijk verblijf bij Peking, wordt gemeld, dat de Chineesche regeering hare aanspraken op Tongkin weigert in te trekken of er verandering in te brengen. Zij wil liever den oorlog en het zwaard laten beslissen dan toegeven. Uit de be- scheiden, voorkomende in het zoogenaamde Gele Boek, inzake Tongkin, blijkt hoe reeds een jaar geleden de toenmalige Frausche gezant Bouree te Peking gewag maakte van de algemeene opgewon- denheid in China, de vorderingen door deze mogend- heid in legerzaken gemaakt en de bedrijvigheid in de tuighuizen. Hij gaf den raad om in plaats van krachtdadig op te treden, onderhandelingen aan te knoopen, zonder evenwel te treden in de schikking, die China destijds aan de Fransche regeering voor- stelde. Verder geven zij een geschiedkundige uiteenzetting van den stand der zaken. Daaruit ziet men hoe de Tongkinsche kwestie ontstond en den tegenwoordigen omvang kreeg. Tevens bevat- ten zij de briefwisseling tusschen den Chineeschen gezant en den Minister Ferry, waarin over en weer verklaringen worden afgelegd over hetgeen Frankrijk in Tongkin beoogt en wat China niet kan inwilligen, die echter uitsluitend ten doel hebben om de ver- antwoordelijkheid voor een botsing elk voor zich van zich af te schuiven. Uit Egypte komen dagelijks berichten, die den tocstand in Soudan minder hachelijk trachten voor te stellen dan die in werkelijkheid is, en waaruit blijkt, dat de Egyptische regeering zelf altijd nog geen berichten ontvangen heeft over het lot van Hicks-pacha en zijn leger. De vroegere Khedive van Egypte, Ismail-pacha, schijnt aan de overwin- ning van den zoogenaamden profeet ook niet zoo groote beteekenis te hechten als de bladen eraan toeschrijven. Hij althans verzekerde onlangs, des- gevraagd, dat het getal 300,000 volgelingen van den Mahdi ongetwijfeld overdreven was, dat het volstrekt geen geregelde troepen zijn, doch onge- wapend en ongeoefend gespuis en er al zeer weinig vrees bestaat dat het ooit te Khartoem komen zal. Aoorts houdt hij de geheele vernietiging van het leger van Hicks voor een Oostersche overdrijving en verwacht zeker, dat er velen behouden zullen gebleven zijn. Ten zeerste raadt hij het zenden van Engelsche troepen naar Soudan af, daar deze volstrekt niet tegen het klimaat kunnen. Te Kon- stantinopel schijnt men van hetzelfde gevoelen te zijn. Een ambtelijke mededeeling van de Turksche regeering stelt den toestand in Egypte ook veel minder zorgelijk voor. Zij uoemt het bericht, dat Mahdi 300,000 man onder zijn bevelen zou hebben, geheel uit de luclit gegrepeneen blik op de land- kaart is voldoende om te doen zien hoe onmogelijk het is, dat het getal zijner aanhangers zoo groot FBUILLETON. 7) D E ZUSTEHS, Emilia wilde toen juist haar kamer binnen treden en ontmoette er Pauline, die haar hoed en mantel had afgedaan en naar de woonkamer wilde. //Wij hebben bezoek, Pauline!" riep Emilia. „Ga maar eens kijken; ik kom dadelijk na .Bezoek? Wie?" //Den zoon van een oud vriend van grootpapa. Ga maar eens kijken. Hij zal u wel bevallen Toen Pauline in de woonkamer trad, kwam haar Alfred te gemoet met de vraag: .Ilebt gij dej) landschapjes al, juffrouw?" Pauline staarde hem verwonderd aan en herkende omiddellijk den jongen officier, die haar 's morgens had aangesproken. hithutst deinsdc zij terug. Hoe kwam die liier Grootpapa stelde weer voor: //Mijn kleindochter Pauline, Karel van Stembeek en luitenant Yan Borsting." Karel riep: .Hoe sprekend gelijken uwe kleindochters op elkanderl Zeker tweelin- gen!" ,/En beiden lief en goed!" zei de oude heer vergenoegd. Alfred staarde haar aan, als ware zij een spook. Dat was Emilia niet entoch Emilia in elken trek van haar lief gelaat, in ieder kleedingstuk, met de lieve blauwe oogen, met den schelinschen glimlach, die twee bekoorlijke kuiltjes in haar wangen groef, nu zij raadde, dat dejonk- man haar voor Emilia had gehoudeu. De toon van de stem en elke beweging was ook gelijk, zou zijn. Alleen de bezwaren van het terrein en van het klimaat, heef het verder, vertragen de onderdrukking van den opstand, en een klein leger van Turksche troepen, met de beschikbare Egyp tische troepen, zou voldoende zijn om de orde te handhaven. Uit Spanje werd bericht, dat te Barcelona een nieuwe republikeinsche samenzwering was ontdekt. Vijf officieren waren in hechtenis genomen als ver- dacht van omwentelings-bedoelingen of althans van het lidmaatschap van een republikeinsche vereeni- ging. Zij waren echter alleen lid van de orde der vrijmetselaars. Reeds dit echter schijnt den Minister van Oorlog verdacht voorgekomen te zijn hij heeft de betrokkenen althans naar andere regimenten overgeplaatst. Portugal zal ook met 't oog op verdere gebeur- lijkheden zijn strijdkrachten in de Chineesche wa- teren versterken. Het bericht van eene samenwerking van de vloten van alle zeemogendheden in de Chineesche wateren wordt van Russische zijde tegengesproken. Bij het gisteren voortgezet debat in de Tweede Kamer over hoofdstuk Binnenl. Zaken is aangeno- men eene vermindering van f 5000 voor reis- en verblijfkosten van veeartsen. Een amendement van den heer De Vos om den post tot wering van besmettelijke veeziekte met 3 ton te verhoogen, teneinde het afmakingsstelsel in het spoelingdistrict op een gunstig oogenblik in te voeren, werd na beaming door den Min. aangenomen met 37 tegen 32 stem men. De Minister van Financien heeft gelet op het bericht van den directeur der Registratie en Domeinen te Middelburg afwijzend beschikt op het verzoek van de hoofdcommissie voor de Zuider- zendingsfeesten, om voor een in Juli 1884 te houden zendingsfeest te mogen gebruik maken van een gedeelte van het Liesbosch bij Breda, omdat er geen termen gevonden zijn tot inwilliging van dat verzoek. Het goedkeuringsmerk" gedurende het jaar 1884 te bezigen, zal zijn: bij den ijk en herijk der maten en gewichten de letter T in den ge- wonen drukvorm, schuin gesteld, bij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon; het merk van het kantoor, waar de eerste stempeling heeft plaats gevonden, bestaat voor dat te Middelburg uit het cijfer 12. Men schrijft uit Ylissingen Het Hollandsch barkschip ,/Noach III", kapitein Kruijt, vcrtrok Yrijdagmorgen te 6 uren van kier naar Batavia. Zaterdagmorgen kwam het bij Dungeness in het En- gelsch kanaal aan den grond, werd door twee zoodat Alfred bijna wanhopig werd, nu zijn ideaal in duplo bestond. De jongelieden hadden willen heengaan, maar Pauline's verschijning deed ze weer blijven. Vooral Alfred kon niet weg en hij ge- raakte geheel in de war, toen Emilia ook terug kwam, toen hij beiden naast elkander kon verge- lijken, toen hij naar eenig onderscheid tusschen beiden zocht. Toen hij eindelijk reeds laat met zijn vriend weer naar den Haag stapte, zwegen beiden geruimen tijd, tot Karel eindelijk vroeg; z/Nu Alfred, wat zegt gij van die twee dametjesP Welke van beiden bevalt u het beste?" ,/Welke?" antwoordde Alfred nog peinzend, ,/ja, dat is het malste van de geheele geschiedenis, dat ik in het geheel niet weet, wie de welke moet zijn." //Wat meent gij daarmede?" vroeg Karel lachend. z/Och, het is toch eenvoudig," zei Alfred. z/IIebt gij niet gemerkt, dat de eene een wit en de andere een groen dasje droeg? Dat had ik dadelijk gezien." Ja zeker, Emilia droeg een groen dasje." .Was dat Emilia?" .Weet gij dat nog niet?" In den beginne wist ik het; maar, op mijn woord ik geraakte geheel van de wijs. Ik was het vergeten en daarom in de war en toen kon ik ze naderliand niet meer uit elkander houden." .Maar hoe is dat mogelijk Onder duizenden tweelingen zou ik Emilia on- middellijk herkennen, al droegen z'ook alien dezelfde dasjes." .GekheidGe zoudt haar evenmin terugvinden als een bepaalden grashalm te midden Engelsche sleepbooten afgesleept en keerde naar Ylissingen terug. Zondagavond ankerde het voor dikte van mist in de Wielingen en gisterenmorgen kwam het hier in de haven. Het schip zal geheel lossen en moet daarna in het droogdok onderzocht worden. De passagiers zullen nu met een andere gelegenheid liunne reis voortzettenhet schip maakt water. -In de Vrijdag gehouden zitting van den Vlissingschen gemeenteraad is een plan tot uit- breiding van de gemeente vastgesteld, volgens hetwelk een zevental nieuwe straten zal worden aangelegd. In diezelfde zitting werd ook een commissie van drie leden benoemd om burg, en en weth. ter zijde te staan bij het ontwerpen van plannen in verband met den aankoop van het badhuis door de gemeente. De Minister van Kolonien heeft aan de Commissarissen des Konings in de provincien ge- drukte exemplaren ter uitreiking aan de gemeente- besturen gezonden, betreft'ende de werving voor den dienst in Oost—Indie, met verzoek de burge- meesters uit te noodigen de werving voor het Indische leger zooveel mogelijk te willen bevorderen. Het centraal—comite voor de inzameling van gelden voor de nagelaten betrekkingen der om- gekomenen met Zr. Ms. rammonitor Adder heeft zich thans als zoodanig ontbonden en is overge- gaan in de Yereeniging tot oprichting en instand- liouding van het Adderfonds, waarvan de statuten reeds door Z. M. den Koning zijn goedgekeurd. Deze vereeniging zal bestaanuit 12 leden waaruit het bestuur wordt gekozen. Een der oudste Amsterdammers, de heer Maju Kinsbergen, is jl. Yrijdag overleden in den leeftijd van 102 jaar. Een zijner vrienden schrijft betreffende zijn levens- loop het volgendeHij woonde de omwenteling onder Napoleon I bij, het bombardement van Ylissingen, de verrassiug van Bergen op Zoom, het landen der Engelschen op Walcheren en in Noord-Holland, evenals die te Ostende met het materieel voor den slag van Waterloo, den intocht der kozakken te dezer stede enz. Tot zijn dood sprak de krasse grijsaard altijd gaarne over zijn militaire loopbaan. In zake de somnambule Gunters en echt- genoot, veroordeeld wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde, heeft de Hooge Raad gisteren het arrest, gewezen door het hof te 's Gravenhage, vernietigd, en de zaak verwezen naar het hof te Amsterdam. Met betrekking tot de inwisseling van de oude centen en halve centen, heeft de Minister van Binnenlandsche zaken verzocht, de burge- meesters uit te noodigen tegen het midden van van een groene weide 1" .Maar ik verzeker u, dat ik mij niet zou vergissen." .En ik was den kluts geheel kwijt," zei de luitenant. .Als ik maar even een oog afwendde, moest ik steeds weer naar den das zoeken, indien ik de rechte wilde hebben." .Nu zult gij alles ook wel dubbel zien, als gij droomt." .Daar kondet gij wel gelijk in hebbenMaar zeg mij nu zelfs eens, of het geen bekoorlijk meisje mag heeten," .Welk?" vroeg Karel weer lachend. .Beiden," zei Alfred verstoord. .Nu kan ik nog geen onder scheid maken, maar de tijd zal mij dat leeren. Geloof mij, dat ik veel kwijt zou willen wezen, als ik Pauline niet had gezien." //Wie was 1 aulme dan Die met den witten of den groenen das schertste Karel en keek Alfred hem verlegen aan. Eindelijk riep hij toornig: .Al moest ik er voor dood blijven, dan zou ik het nu niet kunnen zeggenIk word er nog wanhopig onder, Karel. Laat mij toch eerst weer bij mijn verstand komen. Laat mij met rust, want mijn hoofd loopt om; ik ben dol!" Er waren acht dagen verloopen en in de wijde, wijde wereld was niets bizonders voorgevallen, maar des te meer in de villa van den ouden rit- meester, waar zeer veel veranderd was. Emilia, die anders altijd uitgelaten vroolijk was, sclieen geheel van aard veranderd, want zij kon nu soms uren lang ann haar naaitafel zitten peinzen en haar werk vergeten. Pauline merkte dat het eerst deze en het einde van de volgende maand, door publicatie, kennisgeving of andere doeltreffende middelen, de aandacht der ingezetenen op de zaak te vestigen en hen te wijzen op het geldelijk na- deel waaraan zij zich blootstellen, door de oude centen en halve centen, niet, uiterlijk v6or 1 I ebruari in te wisselen aan de kantoren der be- taalmeesters ot van de ontvangers en commies— ontvangers der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen. Met zekerheid verneemt het Yad., dat in de definitieve plannen der regeering tot hervor- ming van ons belastingsatelsel eene inkomstenbe- lasting is begrepen. De gemeenteraad van Yeere heeft thans met 4 van de 5 stemmen besloten den bekenden beker van Maximiliaan van Bourgondie te ver- koopen op de voor de gemeente meest voordeplige wijze. De burgemeester heeft vernietiging van het besluit aangevraaad. Wegens willekeurige aanhouding van een burger heeft de rechtbank te 's Gravenhage ver oordeeld tot celstraf van 4 weken den gewezen politiedienaar L. B., en van 6 weken den vroege- ren nachtwaker der politie J. S. Beiden hadden iemand, alleen omdat hij wegens eene bekeuring weigerde zijn naam op te geven, ofschoon zij dezen gemakkelijk konden te weten komen, naar het politiebureau gesleurd, alwaar de aangehou- dene, die niet beschonken was en niets te zijnen laste had, onmiddellijk door den wachthebbenden inspecteur in vrijheid werd gesteld. De Nederl. schaatsenrijdersbond heeft 2 gouden medailles uitgeloofd des verkiezende te vervangen door 100 voor elke medaille, voor wedstrijden op een baan van 1000 h 1500 meter met minstens 2 keerpunten; daarvoor hebben zich aangemeld de IJsclubs te Leeuwar den en Thialf te Heerenveen. Men schrijft uit 's Hage aan de Amh. Ct.': Naar wij vernemen hebben de Minister en de secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken, eenigen tijd geleden, een declaratie voor reis— en verblijfkosten van 's Hage naar Amsterdam en terug ingezonden, voor het brengen van een officieel bezoek aan de Internationale Tentoonstel- ling te Amsterdam. De Rekenkamer maakte zwarigheden deze gelden te verrekenen, waarop de Minister Heemskerk verklaarde, dat hij zijn reiskosten wel uit zijn eigen zak zou betalen^ De secretaris-generaal Mr. Hubrecht heeft echter den Staat tot betaling gesommeerd bij den procu- reur-generaal van den Hoogen Raad. Zijn wij wel ingelicht, dan heeft de secretaris-generaal een kaart van vrij vervoer op den spoorweg van 's Hage naar Amsterdam. en plaagde haar daarover geducht. De luitenant en Karel waren nog verscheiden malen samen en alleen op bezoek geweest en Pauline wist nu, dat die jonge luitenant Emilia's vrijer was geweest, terwijl zij tevens gemerkt had, dat hij telkens zeer verlegen werd, wanneer hij haar het eerst ontmoette en dat hij dan nooit wist, wie hij v6or zich had. Maar eindelijk scheen hij gemerkt te hebben, dat Emilia steeds donkerder dassen droeg dan Pauline en daar ging hij nu zeker op. Eens vroeg Pauline, terwijl haar zuster weer bij haar werk zat te peinzen: .Emilia, watscheelt u toch? Ge zijt niet meer zoo luidruchtig en vroolijk als vroeger. Zou misschien het staande leger" Een lichte glimlach vloog over Emilia's gelaat, terwijl zij eerst bloosde. .Het staande leger heeft daar geen schuld aan, Pauline. Overigens weet ik ook niet, wat gij wilt, want ik begrijp niet, waarin ik veranderd zou wezen. Soms ben ik wat ernstiger, maar dat komt zoo met de jaren." .Met de achttien, niet waar? Neen, over jaren kunnen wij nog niet meepraten!" //We zijn al achttien gepasseerd, Pauline." Ja, een maand en twee dagen of een blauwen Maandag. Maar daar gaat hij al weer heen!" riep zij eensklaps, terwijl zij toevallig door de ruiten keek. .Wie?" vroeg Emilia, terwijl zij een kleur kreeg en op- sprong. Pauline lachte en zei: .Wel, uw smach- tende luitenantHij zal zich de voeten op onzen weg nog stuk— of afloopen. Z'oon luitenant met TEl IMMilSdE (MRMT o o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1