Gemengde berichten. Teiegrafische berichten. Lan<lbouwberichten. Buitenland. die kosten zijn uitgetrokken op de begrootingen door Gedeputeerde Staten, volgens artt. 207, 208 en 212 der wet van 29 Juli 1851 (Stbl. no. 85) goedgekeurd of vastgesteld. Art. 11. Dezewet treedt in werking, wat art. 10 betreft, op den dag harer afkondigiog en wat de overige bepalingen betreft op den 1 Januari 1885. -Het mail-stoomschip Prins Hendrik, Woens- dag jl. van Queensboro te Ylissingen binnen, heeft op de uitreis, Maandag- op Dinsdagnacht, met buitengewoon zwaar stormweder te kampen gehad; Zware overkomende stortzeeen sloegen de trap naar de uitkijkbrug weg en veroorzaakten scliade aan de kajuitstrap der 2de klasse, beuevens eenige liclite dek-averij. Overigens hielden schip en machines zicb uitstekend. Uit Kampen schrijft men: Was jaren ge- leden bet Kampereiland bet land van belofte voor landbouwers, die bun laatste levensjaren als Kam- per renteniers hoopten te slijten, bij de tegen- woordige hooge pachtsommen der erven en de ongunstige tijdsomstandiglieden sehijnt het niet zoo gemakkelijk meer te zullen vallen tot den toestand van het zalig nietsdoen te geraken. Van oververdienen is geen sprake meer. Er zijn er zelfs die beweren dat tegenwoordig van t Eiland niemand beter afkomt dan hijeropkwam. Bij twee pachters is wegens achterstallige pacht beslag op de goederen gelegd en men vreest dat het bij deze twee niet zal blijven. 't Is daar (Jus ook al nipt veel beter dan bij ons. Ee cassatie-voorziening tegen het airest van het gereclitshof te Is Gravenhage, betrelfende de veroordeeling van de zg. ,.,millioenen-juifrouw" en haar medeplichtige Van Zutphen, zal den 24 dezer voor den Hoogen llaad worden behandeld. Het stichten van een petroleum-bergplaats te Vlissingen, vanwege de pakhuismeesteren te Rotterdam, heeft de opmerking uitgelokt, dat daarin het bewijs ligt, dat het met den Rotterdamschen waterweg slecht gesteld staat. Een der pakhuismeesters, de heer M. M. de Monchv, president der Kamer van Koophandel te Rotterdam, komt daar in de N. R. Ct. tegen op. Dank zij de belangrijke verbetering van den water weg, kouden dit jaar petroleumladingen van 5500 h 6000 vaten met ongebroken last voor de losplaats te Charlois komener werden eehter aanvoeren van 8 a 10,000 vaten verwacht en die kunnen nog niet voor Rotterdam komen. Daarom is gebrnik gemaakt van de gelegenheid, die de maatschappij De Schelde, erfpachtster der rijksterreinen te Vlis singen, aanbood voor opslag van petroleum, waar- door ook bij vorst de aanvoer wordt verzekerd. Te Vlissingen zou in ieder geval een petroleum- entrepot gekomen zijn, zoo niet van de pakhuis meesteren te Rotterdam, dan van andere lichamen of personen, hetzij hier te lande of wellicht te Antwerpen. De stormen der laatste dagen veroorzaakten weder groote schade aan het nieuwe werk van den Zimmermanspolder, onder Rilland. Het aantal polderwerkers, aldaar dagelijks aan 't delven en kruien, beloopt bijna 300, terwijl een 50tal vletters vetten grond aanbrengen. TER NEUZEN7 December 1883. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoor- weg alhier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaar te lossen of te laden Januari 24 3 r.ij., 8 s., 3 k., 10 m. 37660 Eebruari 24 8 s., 7 k., 5 m., 4 r.ij. 35195 Maart 27 12 s., 6 m., 5 r.ij., 4 k. 38098 April 28 9 s., 6 r. ij., 6 k., 5 m., 1 w., 1 si. 42117 Mei 22 9 s., 8 r. ij., 4 m., 1 1. 29439 Juni 29 13 r.ij., 8 s., 4 m., 3 k., 1 k., r.ij. 35392 Juli 22 9 s., 8 r.ij., 1 k., 2 m., 1 ss., 1 1. 25961 Augustus 26 9 s., 8 r.ij., 4m., 4k., 1 si. 33097 September 19 8 s., 4 r. ij., 4 k., 3 m. 25361 October 21 8 s., 4 k., 7 r.ij., 2 m. 26887 November 28 9 r.ij., 8 s., 6 k., 3 m., 1 j-, 1 g- 33837 270 363044 Uitgevaren zijn: in Januari 23, Eebruari 17, Maart 23, April 22, Mei 22, Juni 23, Juli 19, Augustus 23, September 13, October 16 en No vember 18 zeeschepen. Wij herinneren onzen lezers, dat de oude koperen pasmunt (centen en halve centen) buiten omloop gesteld wordt op 31 December van dit jaar. Gedurende de maanden December 1883 en Januari 1884 zal die muntsoort aan de kantoren der be- taalmeesters en van de ontvangers en commies- ontvangers der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen kunnen ingewisseld worden. Tot lid der Staten van Zeeland is te Zierikzee gekozen Mr. C. J. Eokker met 253 van de 370 stemmen. De heer Fokker vervangt in dat col lege Mr. Moolenburghonlangs benoemd tot lid van de Eerste Kamer. Axel, 5 December, lleden word bij de Her- vormde gemeente alhier beroepcn, de heer J. H. Gezelschap Wz., predikant te Dussen, classis Heusden, in Noord-Brabant. llonteiiisse, 6 December. De tot predikant bij de Hervormde gemeente alhier beroepen candidaat, de heer G. Spijkerboer, te Oosterwolde (Gelderland) heeft mede een beroep ontvangen naar V Heer Hendrikskinderen, classis Goes, en bedankt voor een beroep naar Werkhoven. Groede, 6 December. De heer 11. R. Snijder, predikant bij de Evang. Lutherscke gemeente te Medemblik, heeft voor het beroep naar die gemeente alhier bedankt. 's Gravenhage, 7 December. In de vergadering der Tweede Kamer van heden heeft de heer Dirks zitting genomen. Bij het voortgezet debat over hoofdstuk Bin- nenlandsche zaken zijn aangenomen de amende- menten tot verminderiug met f 2500 voor de overwulving van de Dieze te 's Ilertogenbosch, f 2000 voor het herstel van het beeldwerk aan liet Paushuis te Utrecht en f 3000, de helft der meubeleering van het gouvernementsgebouw te Assen. De Minister nam over het amendement om f 30000 weg te uemen als eersteu termijn voor het herstel van het oude gouvernementsgebouw te Assen, waartegen zeer ernstige grieven rezen en waarbij sterk werd afgekeurd de misleiding door ambtenaren bij den bouw van openbare wcrken. Het amendement van den heer Keuchenius om f 39000 te schrappen van den post besmettelijke ziekten is verworpen. Maandag a. s. voortzetting. Brussel, 7 December. Gisterenavond brak een hevige brand uit in het Nationaal Paleis, het ge- bouw der volksvertegenwoordiging, alhier. De brand is begonnen door eene ontploffing van gas in den koepel van het gebouw, toen de zitting bijna ten einde was. Het inwendige van het gebouw is geheel verbrand benevens een gedeelte van de biblio- theek. Een werkman is in de vlammen orngeko- men, terwijl 3 zwaar gekwetst werden. Men is den brand meester; de schade wordt op verschei- dene millioeneu franken geschat. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt Ossen 90 centimen tot fr. 1,12; stieren, koeien en runderen 79 centimen tot fr. 1,00. Kalveren ouveranderd 95 centimen tot fr. 1,45 de markten waren goed bezet. Yette varkens 88 centimen tot fr. 1,03; afslag 2 centimen. Yoor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 3,00 tot fr. 4,00; Mecheleu fr. 4,68; AYare- gem fr. 3,45 tot fr. 5,00; Thielt fr. 3,00 tot fr. 5,00; Deinze fr. 4,00 tot fr. 5,00; St. Nico- laas fr. 4,00 en te Brugge fr. 4,62. Aardappelen 5 tot 7 franken. In het lokaal, genoemd het kleine vleeschhuis, te Gent, zal eerlang een Eden-Theatre geopend worden. Dit gebouw behoort aan het bestuur der burgerlijke godshuizen van Gent. Het werd gebouwd in de veertiende eeuw door de wolwevers, om hun tot kapel te dienen. In 1477 en eenige volgende jaren vonden de kanunikken van het kapittel van Harelbeke aldaar een toevluchtsoord, toen zij ten gevolge van den oorlog uit die gemeente werden verjaagd. In 1578, toen de protestanten aan het hoofd van het bestuur der stad stondendiende de wolweverskapel, evenals andere kerken, tot verga- derplaats aan de Calvinisten, die er hunne leer predikten. In 1589 werd de kapel gebruikt tot een jezuiten- klooster, later tot vergaderplaats van het gilde van den H. Naam Jezus en van dat tot lafenis der geloovige zielen. Op het einde der laatste eeuw schafte de wet de gilden en neringen af en de eigendommen der wolwevers werden aan de burgerlijke godshuizen van Gent toegekend. In 1806 schafte de commissie der godshuizen het gasthuis der weverskapel af, waar men 35 behoeftige wevers onderhield. Deze werden daarna in het huisgezin verzorgd. In het begin dezer eeuw diende de weverskapel tot verkoopzaal van meubelen enz. en bleef als zoodanig bestaan tot 1821. Daarna werd zij in- gericht tot vleeschhal, welke bestemming zij een halve eeuw behield. Bij zijne beslissing van 10 Eebr. 1871 schafte de gemeenteraad het klein vleeschhuis af, daar sedert de vleeschhouwers in hun huis vleesch mochten verkoopen. Tot 1882 diende zij tot hal, waar eetwaren bij opbod verkocht werden en nu krijgt zij weer eene nieuwe bestemming, nl. tot vergaderplaats van hen, die 's avonds uitspanning en vermaak buitens- huis zoeken. Generaal Jolly, die in Belgie een vrij on- stuimige rol heeft vervuld in 1830, toen bij, voor het Brusselsche stadhuis, de benoeming uitlokte van de administratieve commissie van het voorloopig bewind, is overleden. Ilij was zoodanig in ver- getelheid geraakt, dat weinigen in Belgie en zelfs te Brussel verinoedden, dat hij nog leefde. Er ziju thans nog slechts twee leden van het voor loopig bewind van 1830 over: Ch. Rogier en baron De Coppyn. Bij besluit des Ministers van openbare werken in Belgie, dd. 28 Nov. 11., is aan doorreizende, uitgaande of terugkeerende landverhuizers eene ver- laging van 50 pCt. op de gewone spoorwegkaartjes (enkele reis) derde klasse voor bepaalde treinen toegestaan. Kiuderen tot den leeftijd van drie jaren worden kosteloos, kiuderen tot 12 jaren voor den halven d. i. voor het vierde van den ge- wonen prijs vervoerd. Yolwassenen hebben 100, kiuderen 50 kilogram bagage vrij. Natuurlijk worden afdoende bewijzen, dat men landverhuizer is, als vereischte gesteld. Het Brusselsch parket heeft nog steeds geen aanwijzing ontvangen om de justitie op het spoor te brengen, waarheen de heer Dechamps zich na het verlaten van het Hotel de la Poste begeven heeft. Ook de vermiste herbergier Yan Houtte te Antwerpen is nog niet opgespoord. Te Gent is thans een 15jarige knaap sedert Zondag spoor- loos verdwenen. Het Alhambra—theater te Londen, dat 6 Dec. 1882 totaal afbrandde, is schitterender dan ooit uit zijn asch en uit het kapitaal van aandeel- houders verrezen en Maandagavond, dus nog drie dagen binnen het jaar, heropend met een nieuwe opera-bouffe, vde Gouden ring," liberetto van Sims, muziek van Frederik Clay. Van algemeene bekendheid is het, dat New- York en Brooklyn dit jaar zijn verbonden door middel van een ijzeren spoorwegbrug, die als een meesterstuk in haar soort mag worden beschouwd. Aan de tegenovergestelde zijde der eerstgenoemde stad is men sedert jaren reeds druk aan 't werk om een gemakkelijken weg te banen voor't verkeer tusschen haar en Jersey City en wel door middel van twee tunnels. Zijn die beide tunnels gereed, dan zal een nieuw meesterwerk tot stand zijn ge- bracht, dat voor de spoorwegbrug niet onder he- hoeft te doen. Van Zondag tot Dinsdag zijn te Oud-Beierland weder 19 gevallen van pokken aangegeven. Er kwamen in dien tijd 7 sterfgevallen aan die ziekte voor. Aan vijf fabrieksmeisjes te Leiden, die te zamen een lot in de Amsterdamsche loterij ge nomen hadden, is een prijs van fr. 500 ten deel gevallen. Een soldaat te Amsterdam, die voor eeu officier f 100 moest wisselen, is met twee wapenbroeders St. Nicolaas gaan houden. Te Klein-Tongelre is in den storm van Dinsdagnacht de gevel van eene schuur ingewaaid. De huisvrouw, die het des morgens zag, schrikte zoo, dat zij nog denzelfden avond overleed. Te Holten is de olie- en pelmolen van J. A. Maan, in de buurt- schap Look afgebrand. Alleen de steenen romp is blijven staan. Een zuigeling, die onlangs te Amsterdam te vondeling in eene R. K. kerk werd gelegd, is thans door de moeder opgevraagd en aan haar afgegeven. Een landbouwer te Hijum, die met zijn geziu het vleesch van een aan milt- vuur lijdend kalf had gegeten, is tengevolge daarvan gestorven. De andere leden van het gezin werden ongesteld, doch zijn blijven leven. Te Manstow bij Sturminster-Newton in Dorset, Engeland, is het stoffelijk overschot van kapitein Thomas Bar nabas Hanham verbrand in den crematie-oven, daartoe naast het huis van den overledene opgericht, waarin ook voor ruim een jaar het lijk zijner vrouw door verbranding tot stof wederkeerde. De opening der Internationale Tentoonsteiling van Nizza, welke den 1 Dec. jl. had moeten geschieden, is uitge- steld tot den 24 a. s. De onttroonde Keizerin Eugenie zal naar Parijs gaan en een bezoek af- leggen bij Rouher Het gerucht betreffende de verloving van Prinses Elizabeth, tweede dochter van den groothertog van Hessen-Darmstadt, met des Czaren broeder, grootvorst Serguis wordt be- vestigd. Tijdens den zwaren storm van Maandag op Dinsdagnacht zijn de tien opvarenden van een Deensch schip dat bij Calais gestrand was, gered door de onverschrokkenheid van den douanen- officier Bastel, die door de woedende golven heen al zwemmende een lijn aan boord bracht. Een landbouwer te Minnertsga was de vorige week met zijue dochters uit rijden. Op de terug- reis (het was reeds donker geworden) sprongen de meisjes overeind onder het geroep//Een rat, een rat!" De vader hield bij een woning aan den weg stil en vroeg een lantaarn. Het rijtuig werd doorzocht, maar niets verdachts gevonden. Den volgenden morgen kon een der huisgenooten niet nalaten, den wagen nog eens te onderzoeken. En wat ontdekt hij? In de schuif voor het achter- bakje onder de zitbank was een gat, wat daar niet behoorde te zijn. De schuif werd wegge- nomen, en daar zat een oude rat te midden van een zevental, bijna volwassen jongen. Daar het rijtuig in de laatste weken bijna dagelijks gebruikt was, moet de kolonie al menig reisje mee gemaakt hebben. Eeu der oprichters van de Christelijke be- waarschool aan de Langekade te Kralingen, de heer G. H. Mollenkamp, is wegens mishandeling van de hoofdonderwijzeres dier school, mej. Hop- man, door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot een maand celstraf. 1De heer A. de Boer, lid van den gemeen teraad van Wij mbritseradeel, wonende te Goenga, is met zijn zoontje en een zijner voormalige dienstboden, een meisje van ongeveer 20 jaar, spoorloos verdwenen, met achterlating zijner vrouw en drie jonge kinderen. De moeder van het dienstmeisje is wanhopig over het verdwijnen van haar eenig kind. Yolgens gerucht is het paar naar Transvaal vertrokken. Het jongetje van 11 jaren oud, genaamd Jacob Erevel, wiens opsporing onlangs in ver- sclnllende couranten namens de moeder was ver- zocht, werd deze week door de Nijmeegsclie politie in een kermiswagen op de Nieuwe Markt aldaar ontdekt, in gezelschap van den koord- danser Sernitz, welke persoon dit kind op de laatstleden kermis aldaar van de zoogeuaamde Zoeloes had gekregen. De moeder, eene weduwe en koopvrouw in galanterien, had namelijk in Augustus 11., tijdens hare verpleging in het gast huis te Haarlem, haar kind aan die lieden toe- vertrouwd. De jeugdige zwerver zal nn weder naar zijne moeder worden teruggebracht. Onder de schutters, die deze week op de korenbeurs te Delft aanwezig waren, ter inspectie en indienststelling, bevond zich een, gekleed in uniiorm en gewapend, doch met een paar smerige bruine klompen aan de voeten, hetgeen niet wei- nig den lachlust zijner andere wapenbroeders op- wekte. Op de vraag van zijn luitenant, hoe het kwam dat hij geen schoenen aan zijn voeten had, gaf hij ten antwoord dit zijn schoeisel in repa- ratie was. Na afloop der iuspectie echter werd den nieuwbakken schutter door een zijner kame- raads een rijksdaalder in de hand gestopt, zijnde het bedrag der gewonnen weddenschap! Een bedrog van geheel nieuwe vinding heeft te Groningen plaats gehad. Een commissionair, van de beurs komende, ontmoette een man met een haas, kocht dien haas voor J 2,50 en ging er mee naar huis. Hij overhandigde het dier aan zijn hospita om den volgenden dag voor hem op tafel te kunnen verschijuen. Toen de haas des avonds gevild werd, bleek, dat hij reeds was ontvleescht en dat men de huid met eene hoeveelheid modder eenige lappen en wat papier had gevuld, zoodat hij ook zoo ten naastenbij de gewone zwaarte had terug- gekregen. Het beest was daarna netjes toegenaaid. Maandag avond is te Berkhout de kerk door brand vernield. Aangewakkerd door een fellen wind stonden toren en kerk in lichte laaie en waren in korten tijd in een puinhoop herscha- pen. Omtrent de oorznak van den brand zegt men, dat zekere P. Borst, timmermansknecht, wegens dronkenschap in den toren was opgesloten en moedwillig den brand heeft aangestoken met lucifers die hij bij zich had. Zelf is hij het slachtoffer zijner roekelooze daad geworden, daar hij mede verbrand is. Een 4tal spuiten wisten den voort- gang der vlammen te stuiten, wat bij het onstuimige weder geen gemakkelijk werk was. Een onverwacht voordeel. Yoor eenige dagen kocht de kastenmaker H. R. te Meppel van een zijner stadgenooten een oud kastje. In zijne werkplaats gebracht en daar uit elkander genomen, vond hij in een geheim laadje 40. De eerlijke vinder stond de helft aan den ver- kooper af. Er zijn thans in Amerika parketvloeren in gebruik gekomen, die evenals een tapijt kunnen worden opgenomen, en dus bij verhuizing ver voerd worden. Zij bestaan uit kouten platen, die bijeengelegd eene figuur leveren, en door een bi- zonder cement op grof doek zijn vastgelijmd. De strooken en platen zijn verschillend gekleurd, met olie ingewreven, en passen nauwkeurig. Deze oppervlakte kan evenals een gewone vloer, geolied, geschuurd en gewasschen worden. Een onlangs van een zeereis te Hamburg teruggekeerd zeeman heeft zichzelf bij de justitie aangegeven wegens het volgende feit. Op 12 Sept. 1880 werden twee boerenwoningen in een dorp bij Berlijn in den asch gelegd; twee werk- lieden werden van brandstichting verdacht, daarom veroordeeld en in de gevangenis gezet. Onze zeeman had dit vernomen en heeft nu aangegeven, dat hij door onvoorzichtig omgaan met vuur oor- zaak van de ramp en door zijn stilzwijgen ook van de onschuldige veroordeeling is geweest. In een der steenkolenbergplaatsen van de Britsche stoomboot Baltic, van de AYhite Star- lijn, vond men het geraamte van een man, die zich daar waarschijnlijk verborgen had, om gratis in de Nieuwe AYereld te komen. De ongelukkige kwam, langzaam geroosterd, in een andere wereld. Zijn uiteinde moet verschrikkelijk geweest zijn. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Zitting van Donderdag 6 December 1883. Yoorzitter de heer J. A. van Boven. Tegenwoordig de heeren Jac. de Feijter, Mr. Dron- kers, Harte, Grenu, Yan der Hooft en Tazelaar. Afwezig 5 leden. Het lezen der notulen van de vorige vergadering wordt verdaagd tot een volgende vergadering. De voorzitter deelt den uitslag mede van de op 4 dezer gehouden aanbesteding vana. het schoon- houden, verwarmen en verlichten der openbare scholen A en B in de kom der gemeente van 1 Jan. tot 31 Dec. 1884. b. De levering van Ruhrsteenkolen aan de ge meente, de scholen uitgezonderd, over gelijk tijdvak, Maand. Getal. Geladen met: K. m. inhoud. Tn deze kolom beteekeoen de letters: r. ij. raw ijzer, s. stukjroederen, k. kcdcn, m. menerie, w. wol, s). slippers, ss. Buikerstroop, j. jnte, g. gnano, 1. ledig. mot3 fffltilli'.'fl II III 11III

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2