¥urgerPjke stand? Buitenland. Gemengde berichten. De Transvaal-deputatie, thans te Londen, is voornemens, na hare komst te Amsterdam, een bezoek te brengen te Amersfoort aan prof. dr. P. Harting, den kloeken verdediger der Transvaalscbe belangen. Reeds heeft zich te Amersfoort eene commissie, onder yoorzitterscbap van den burgemees- ter jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, ge- vormd, om de deputatie feestelijk te ontvangen. De recbtbank te 's Hage heeft gisteren den beklaagde Nieuwenhuis vrijgesproken van de aan- klacht, dat liij Faassen's drama Zwarte Griet heeft laten opvoeren. Wei had de rechtbank de over- tuiging, dat bet stuk met Faassens's werk veel overeenkomst bood, maar zij achtte onbewezen dat dezelfde Zwarte Griet," als door Paassen geschreven, vertoond was. De lste luit. P. Hammacher van het 5de regt. infanterie te Nijmegen, heeft detacheering aangevraagd bij het leger in Oost-Indie. Van Noord—Beveland schrijft men: De aanhoudende pogingen, om de gaten in den zeedijk van den W illempolder te dempen en nieuwe te voorkomen, zijn met gunstigen nitslag, althans voorloopig, bekroond. Het gevaar, dat men duchtte, van een kostbaren polder te verliezen, is daardoor aanvankelijk zeer verminderd. Evenwel moge men zijn vijand niet te gering schatten en door oogen- blikkelijk succes niet gerustgesteld wordeu. Zoo- lang het kwaad niet in het hart is aangetast, zij men op zijn hoede; het mocht anders gaan als met naburige polders onder de gemeente Wissen- kerke, die een treurig beeld van vervallen grootheid vertoonen. Nu de werkzaamlieden aan de zeesluis van ge- noemden polder weer eenige dagen gestaakt zijn, worden de gemoederen der landbouwers, die vdor een 14 dagen erg bewogen waren, thans wat kalmer, daar het water hun landerijen ten naastenbij verlaten heeft. Zaterdagmorgen omstreeks acht uren werden velen in de gemeente Colijnsplaat opgeschrikt door de tijdingdrie schepen van bier zijn in nood vlak voor 't dorp. Werkelijk waren door den plotseling opgekomen Noordelijken rukwind drie vaartuigen (twee beurtschepen en een hoogaars, alle van hier en voor Rotterdam geladen) van J. C. De Mul, Joh. Schippers en A. Yendeville, hevig aange- grepen. Een sloeg van zijn anker en kreeg veel water in, doch men mocht er spoedig in slagen, opnieuw voor anker te komen; bij het tweede sloeg het roer stuk, terwijl de hoogaars het kwaadst te verantwoorden had en 24 mud gerst en circa 20 mud aardappelen over boord moest werpen. De zoon (Jan Schippers,) die aan den wal zijn vader in gevaar zag, sprang in de hevig beroerde Sclielde, en kwam, nadat hem van 't scheepje een touw was toegeworpen, goed en wel aan boord, waar hij onmiddellijk hielp lichten. Eere den zoon voor zijn moedige en brave daad Tegen negen uur was het gevaar voor alien geweken, ook voor een steenschip, dat niet ver van hier aan dezen wal lag en het een oogenblik moeilijk had. In den namiddag lagen alle drie de vaartuigen weer veilig in 't haventje. TER YEUZEY, 4 December 1883. Z. M. den Koning heeft met ingang van 19 dezer herbenoemd tot burgemeester van Koewacht den heer C. P. J. Dierick. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteus water- schap Walsoorden de heer P. A. Adriaanseus, en tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Willen Annapolder de heer M. Bruin ooge. In do 2e helft der maand October zijn door het hulpkantoor te Zuiddorpe, de volgende onbe- stelbare brieven verzonden, aan het adres van J. Yervoort te Antwerpen en Delloi te Brussel. Toen Alfred hem voorbijging, keken zij elkander aan en Alfred gaf hem onmiddellijk de hand met den uitroepKarel, hoe is het mogelijkGij in den Haag?" Waarachtig mijn Alfred" riep de vriend. „Dus toch getroffen, al wist ik niet, waar gij uithingt!" //Maar hoe hebt gij uw heerlijk woud kunnen verlaten?" r/Gij weet, dat ik al tamelijk lang buiten ben geweest. Daaren- boven heb ik mijn doel bereikt. Eergisterenmor- gen schoot ik mijn hert. Uw verstoring had het niet voorziehtig gemaakt. Omdat ik wild genoeg geschoten had, wilde ik niet langer gebruik ma- ken van de goedheid van mijn gastheer en zonder geweer mag ik het woud niet in. Daarom wilde ik mij niet langer in bekoring stellen en daarom zei ik het woud vaarwel." „Dus hebt gij dat arme hert toch doodgeschoten Ja denk eens riep Karel met fonkelende oogen, //nog twee mor- gens heb ik vergeefs er op geloerd, omdat het door u stellig schuw gemaakt was. Uren lang doolde ik in het bosch, tot ik zijn nieuwen wissel vond. Daar maakte ik mij voor zonsondergang een nieuwen schuilhoek, waar ik al voor dag en dauw, om twee uur 's morgens stond. Hoe klopte mijn hart, toen ik op zijn gewonen wisseltijd dorre takken hoorde knappen en loof hoorde ritselen. Eensklaps kwam het hert te voorschijn het snuffelde eerst in den frisschen morgen, of alles veilig was en trok toen op korten afstand langs mij voorbij. Het was zijn laatste gang; jk raakte goed, zoodat ik het een paar honderd Zaterdag 11. vertrok van hier des morgens te vier uur ongeveer schipper P. Maartens van Bier- vliet met zijn vaartuig, geladen met kolen met bestemming naar Hoofdplaat. Even voorbij den mond van den Braakman gekomen werd de wind te sterk en trachtte hij de plaat tebereiken. Schipper Rammeloo van Philippine, die het gevaar bemerkte, kwam ter hulp, juist nog tijdig genoeg om de opvarenden te redden, daar kort daarna het vaartuig gezonken is. Vaartuig en lading, waarschijnlijk beide niet verzekerd, zijn verloren, althans Zondag was niets meer te vinden De gemeenteraad van Aardenburg heeft be noemd tot gemeente-geneesheer Dr. J. L.J. de Glopper, arts te Ellemeet (Schouwen.) Daarna werd ge- noemde heer tevens benoemd tot tweeden genees- lieer aan het burger-gasthuis. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zittingen van 1 en 4 December de volgende vonnissen uitgesproken K. L. S., arbeider te Hulst, is wegens diefstal in dienstbaarheid veroordeeld tot 45 dagen cel- straf. P. Y., dienstmeid te Sint Jansteen, is wegens als voren veroord. tot 45 dagen celstraf. M. 't G., arbeider te Axel, is wegens laster veroord. tot 15 dagen celstraf, 25 boete of 3 dagen celstraf. A. d. B., landbouwer te Iloek, in verzet ge komen van het op 14 April 1882 tegen hem door deze rechtbank gewezen vonnis en waarbij hij ter zake van eenvoudige diefstal is veroord. tot 183 dagen celstraf, is thans veroord. tot een maand celstraf, terwijl hij bij zijne verdediging bijge- staan is door den advocaat Mr. A. C. A. Jacobse Boudewijnse van Middelburg. Het zoo lang uitgestelde proces-Dumont, den door den Paus afgezetten bisschop van Doornik in Belgie, tegen den Belgischen Staat. en tegen zijn opvolger Du Rousseaux, is den 8»ten Novem ber voor de rechtbank van Brussel begonnen. Bisschop Dumont beweert volgens het kerkrecht de werkelijke en daarom onafzetbare bisschop van Doornik te zijn en als zoodanig alleen op de staatsbezoldiging van 15,000 fr. 'sjaars aanspraak te hebben. De jaarwedde is voor hem bijzaak, daar hij welgesteld is, maar hij wil slechts het kerkrecht geeerbiedigd zien. Het proces tegen O'Donnell is afgeloopen. De gezworenen aarzelden lang tusschen schuldig- verklaring van O'Donnell aan moord of aan man- slag. Tot tweemaal toe keerde de jury terug in de gerechtszaal, en tot tweemaal toe zette de voorzitter haar uiteen het Engelsche recht betref- fende moord en manslag. Toen de gezworenen, na laatstelijk ten negen ure zich verwijderd te hebben, terugkeerden, volgde kort daarna de uitspraak van het verdict, waarbij O'Donnell schul- dig werd verklaard aan moedwilligen doodslag op Carey gepleegd. Het gerechtshof velde vervolgens op de gebruikelijke wijze het doodvonnis. De volkstelling, in Pruisen gehouden op 1 Dec. 1880 heeft geleerd, dat de aanwezige bevol- king telde 27,279,111 bewoners. Onder dit aantal bevonden zich 22,677 blinden, 27,794 doofstommen, en 66,345 krankzinnigen, dat is op elke 1000 bewoners 8.3 blinden, 10.2 doofstommen en 24.3 krankzinnigen. Vergelijkt men deze cijfers met de resultaten der volkstelling gehouden in 1871, in 19 Duitsche bondstaten, met een bevolking van 37,266,089 bewoners, dan bestaat daarin geen groot verschil, destijds kwamen onder de geinelde bevolking op stappen verder dood vond onder een grooten beu- kenboom. Denk eens, zestien takken en vet als boter! Het gewei verkoop ik voor geen duizend gulden Maar zeg mij eens of gij uw toover- godin reeds hebt weer gezien?" z/Ja, Karel, dat is een heel vreemde geschie- denis. Ik heb haar van morgen voor het eerst ontmoet en zij wilde mij niet meer kennen." z/Omdat zij u natuurlijk nog nooit in uniform heeft gezien." Alfred staarde zijn vriend ver- baasd aan en riep: //Gij kunt welgelijkhebben Daaraan had ik nog niet gedacht. En toch zou ik haar herkend hebben, al had ik haar op een gemaskerd bal ontmoet. Maar ik weet toch, waar zij woont. Toen ik van morgen ging wandelen". En nu verhaalde hij hoe hij haar woning had gevonden. ,/En hoe heet zij //Haar vader heet van Rankhorst." //Een gepensioneerd ritmeester vroeg Karel snel. ,/Ik geloof van ja." ,/Dat treft mooi," zei Karel hoofd- schuddend. //Mijn vader heeft mij dringend be- last, dat ik bij ridder van Rankhorst een visite moest gaan maken, want beide oudjes zijn boezem- vrienden." ,/En gaat gij?" vroeg Alfred haas- tig. //Zeker ga ik," luidde het antwoord. z/Goed dan vergezel ik uEmilia heeft mij stellig niet herkend, anders had ze mij wel een lieven glimlach gegund en dan had ze mij niet zoo vreemd en verbaasd aangekeken. (Wordt vervolgd.) elke 10,000 bewoners voor 8.9 blinden, 9.0 doof stommen en in 12 Duitsche bondstaten gemiddeld 23 krankzinnigen. "Van de 100 krankzinnigen bevonden zich in 1871 sleehts 21.4 en in 1880, 28,5 in krank- zinnigen-gestichten. Markies de Rays, die een paar jaar gele- den onder de leus van royalisme en godsdienst een groot aantal personen medegesleept had om een onherbergzaam gedeelte van het eilandNieuw Ierland, Port Breton, in de nabijheid van N.— Caledonie, te koloniseeren en deze lieden aan den liongersnood en ellende ten prooi gaf, is eindelijk voor de correctioneele rechtbank der Seine ver- schenen. Hij is er thans in geslaagd het proces te doen beperken tot de kwestie van oplichterij, omdat hij door de Spaansche regeering alleen daarvoor werd uitgeleverd. Yan de vervolging wegens manslag en overtreding der wetten op de landverhuizing heeft men moeten afzien. Er zijn 11 medegedaagden, van wien 8 onder borg- tocht op vrije voeten gesteld en 3 gevlucht zijn. De markies, bescnuldigd van door bedriegelijke voorspellingen eene som van 5 millioen frcs. te hebben bijeengebracht, is 50 jaar en behoort tot een oud geslacht in Bretagne. Bij zijn verhoor hield hij vol, volkomen te goeder trouw te heb ben gehandeld. Hij was geheel op zijn gemak en sloeg jegens den rechter een vrij hoogen toon aan. De overige gedaagden wierpen alle schuld op hem en beweerden, zelven geheel te goeder trouw te zijn geweest. Het beroemde beeld de ,/Yenus van Mi In" zal te Parijs vermoedelijk gedurende een ge heel jaar niet te zien zijn. De zaal van het Louvre, waar het zich bevond, was zoo vochtig dat er, ten einde het kwaad te verhelpen, kelders onder aangebracht worden. De Venus is in drie stukken op eene lang stroo weggeborgen. Middeler- wijl is in een ander locaal een gips-afgietsel van het beeld geplaatst. Door Z. K. H. den Prins van Oranje is f 200 geschonken voor het te Vlissingen op te richten gedenkteeken voor Elisabeth "Wolff en Agatha Deken. De ingezeteneu van Appelscha hebben plan op 29 Eebruari a. s. den lOO9*5 geboortedag van E. A. Borger feestelijk te herdenken. Naar men ver- neemt zijn thans op de terreinen der ex-'l'entoon- stelling in het geheel 26 arresten gelegd op goederen van exposanten. De IJselbrug te Kampen, sedert 7 Januari 11. voor herstel gesloten, is weder voor het verkeer opengesteld. Te Amsterdam loopen thans ongeveer 300 koffiehuisbedienden te zoeken naar een baantje, dat zij kunnen ,/aannemen." In de Luthersche kerk te Doesburg waren bij de laatste godsdienstoefening de volgende personen tegenwoordigde dominee, een diaken, de voor- zanger, de koster, de orgeltrapper, benevens eene vrouw als belangstellende toehoorderesTus schen Heerenveen en Joure geraakte een wegwerker onder de tram. Een zijner beenen werd letterlijk afgereden en het andere verbrijzeld. Een uur na het ongeval is hij overleden. Hij laat een vrouw met een talrijk gezin achter. Te Bordeaux heeft men een fabriek van kunst- oesters ontdekt. Vrijdag jl. is de weverij Pau- chet op de Madeleine bij Rijssel, door een brand totaal vernield. 150 werklieden zijn zonder werk. De reusachtige stoomboot, de welbekende Great Eastern, is dezer dagen opnieuw in andere handen overgegaan. Thans behoort het vaartuig aan de Londensche firma Robert A. Mc. Lean. Een koopvrouw in byouterien te Parijs, Mme. Rochefort, die 17 jaren lang met huizen in deze handelswaar in verbinding stond en steeds prompt betaalde, is sedert eenige dagen verdwenen en met haar 60,000 fr. Het bestuur der officieren—vereeniging te Schiedam heeft het gebouw aangekocht dat op de Internationale Tentoonstelling te Amsterdam als Hollandsche restauratie heeft dienst gedaan. De zaal heeft eene lengte van 36 meter, eene breedte van 18 M. met eene veranda aan de voorzijde van pi. m. 5 M,, een goed ingericht orchest met bij- behoorende stemkamer, en kan duizend personen bevatten. Te Kapelle op Zuid—Beveland staan sedert 1873 dus tien jaren aan een stuk de wij- zers op het wijzerbord van den toren op half vijf De haan van den toren wijst sedert ruirn drie maanden een westenwind aanHooggeplaatste werkstakers. Te Amsterdam heeft zich een genootschap gevormd //ten voordeele van ongehuwde Amster- damsche Israelieten, waardoor personen der beide seksen kunnen worden uitgehuwd." Het doel is 't gezellig verkeer tusschen de leden van beiderlei geslacht te bevorderen en daardoor de gelegenheid te vergemakkelijken voor den jonkman om eene bruid en voor het meisje om een vrijer te vinden. Het lidmaatschap kost een kwartje in de drie maanden. 't Yoornemen bestaat om een volgend jaar, bij gelegenheid der algemeene vergadering, voor de leden der vereeniging tegen de kwakzalverij eene tentoonstelling te houden van al 'tgeen be- trekking heeft op de kwakzalverij met genees- middelen. Het bestuur bezit reeds eene curieuse verzameling reclames, prentjes, vlugschriften enz. In de lage veenen van Steenwijkerwold is dit jaar, onder de gunstigste omstandigheclen, veel turf gemaakt. Veel nieuw veenland werd dan ook, in noordelijke richting, aangestoken. De voorraad ging het geheele jaar door vlug van de hand. Sponturf gold geregeld f 3,50 de 1000 stuks; baggelaar werd afgeleverd tot f 6,50 de 1500. Door den timmerman G. W. Eukkens, te Brakel, is een zelfwerkende karnmolen uitgevonden, dat slechts om de 1 uur opgewonden behoeft te worden. Het is naar men ons meldt een zeer eenvoudig, doch practisch werktuig, dat minder kost dan molens die door een hond af paard ge- dreven worden. Toen de Duitsche Kroonprins naar Spanje zou vertrekken, stond in verschillende bladen te lezen, dat op zijn verlangen geen stierengevechten te zijner eer werden gegeven. Dit zou geheel overeenkomstig het karakter van den Prins zijn geweest. Nu heeft hij toch een dier barbaarsche vertooningen bijgewoond. Er moet hem wel zeer veel aan zijn gelegen geweest, de genegenheid der Spanjaarden te winnen, dat hij zijn eigen neiging en de reputatie van zijn land heeft verloochend. Hoe gewichtig ook het politiek doel van zijn reis moge zijn, het is te betreuren, dat het noodig is geacht het barbaarsche vermaak van het Spaansche volk de ofheieele sanctie van Duitschland te geven. Yan hoeveel deugdzame verontwaardiging zouden de kolommen der Duitsche bladen hebben over- gevloeid, als een ander vorst of de president der Fransche republiek zich op zulk een vertoning had laten tracteeren. In tegenwoordigheid van den prefect van politie te Parijs zijn verleden week proeven ge- nomen met een preparaat, dat hout en linnen daarmede besmeerd onverbrandbaar maakt. De proef gelukte volkomen. Twee houten, met zeildoek gedekte tentjes werden opgeslagen, het een met het smeersel voorzien, het andere niet. Dit laatste verbrandde in weinige minuten, het eerste bleef gespaard, ofschoon het zelfs met petroleum begoteu was. De uitvinder is een jong inensch, Gaspard Meyer. Te Aken hadden twee mannen een kamer gehuurd en vierden hun intocht door den gehee- len dag brandewijn te drinken. Des avonds ter wijl beiden aan 't zingen waren, hield het gezang plotseling op; een der beschoukenen was dood neergezonken en de andere had delirium tremens gekregen. Bij het uitgraven van een kauaal, dat in het Zellinermeer nabij Neustettin uitloopt, heeft men verleden week een belaugrijke vondst gedaan. Nadat men reeds eeu aantal thalerstukken gevon den had, stootte men eindelijk op een half ver- gane kist, waarin zich zilveren munten, hoofd- zakelijk thalers en zoogenaamde Poolsche acht- groschenstukken, ter waarde van circa 4000 thaler, bevonden. Deze geldstukken zijn nog in goeden staat en dragen het jaartal 1784 met de beeltenis van Frederik den Groote. Een tweede verdachte van medeplichtigheid aan den verleden week te Stuttgart op een bankier gepleegden moord, door diefstal gevolgd, is te Bruchsal gearresteerd. Ilet is zekere Friedr. Stei- ner uit Lorch, een man, die pas den 11 Sept. jl. ontslagen werd uit het tuchthuis, waar hij zes jaren doorbracht. Reeds is bewezen, dat hij onmiddclijk na den moord in onderscheiden winkels aaukoopen heeft gedaan van kleedingstukken, ondergoed, reis- tasch enz. Yan 16 tot 30 November 1883. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 16 Nov. Frederik Donze, oud 22 j., jm. en Franpoise Oppeneer, oud 19 j., jd. Jan van Drongelen, oud 24 j., jm. en Neeltje Jansen van Roosendaal, oud 20 j., jd. 17 Nov. Dirk Cornelis de Smidt, oud 24 j., jm. en Suzanna Hamelink, oud 30 j., jd. Gilles Drabbe, oud 26 j., jm. en Jeanne Wilhelmina Geensen, oud 26 j., jd. Huwelijks-voltrekkiugen. 29 Nov. Jan van Drongelen, oud 24 j., jm. en Neeltje Jansen van Roosendaal, oud 20 j., jd. Dirk Cornelis de Smidt, oud 24 j., jm. en Suzanna Hamelink, oud 30 j., jd. Frederik Donze, oud 22 j., jm. en Franpoise Oppeneer, oud 19 j., jd. Gilles Drabbe, oud 26 j., jm. en Jeanne Wilhelmina Geeusen, oud 26 j-, jd- Geboorten. 16 Nov. Jacomina Neeltje, d. van Marinus Ruben en van Janneke de Ruijter. 17 Nov. Jacob, z. van Hendrik van Wijck en van Elizabeth Francina de Yisser. 22 Nov. Pieter- nella Wilhelmina, d. Jacobus de Doelder en van Maria Lansen. 26 Nov. Levina, d. van Jan Allaart en van Aagje Deij. Pieter Jan, z. van Frans Harms en van Huiberdina van den Hout. 28 Nov. Elisabeth, d. van Elisabeth Molhoek. 29 Nov. Angelica Maria Juliana, d. van Theo- philus Seraphinus Cortvriendt en van Amelia Willems. Overlijden. 16 Nov. Janna Johanna Korstanje Bakker, oud 48 j., d. van Janneke Bakker. 17 Nov. Engeltje van der Welle, oud 10 d., d. van Abraham en van Maria Pieternella Grijspeere.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2