Buitenland. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. zij de boot hadden achtergelaten, hebben zij die daar niet meer aangetroft'en, daar zij door den op- komenden vloed zal weggedreven zijn. Door den allengs wassenden vloed bebben zij inzeejammer- lijk den dood gevonden. Onder hen bevonden zich twee Nederlanders, de stoker Wilhelm Beichlin van Rotterdam en de machinist-leerling Herbert van Moenen, van Brouwershaven. Omtrent de spelling van de namen der plaatsen maakt men de opmerking, dat het veran- deren der spelling van den naam eener gemeente sleohts geschieden kan en mag door den gemeente- raad. Zoo is te Leiden indertijd geschied, te Alfen en ook te Ter Neuzen, die vroeger Leijden, Alphen en Neuzen heetten. Geen andere personen, geleerden of autoriteiten hebben recht, in deze zaak als wetgever op te treden; naamsverandering moet worden aangevraagd door hem, aan wien de naam in vollen en onverdeelden eigendom toebehoort. Die redeneering is juist. Wil men nu een- heid, dat dan de Regeering alle gemeentebesturen aanschrijve om binnen zekeren termijn op te geven, hoe zij den naam hunner gemeente willen gespeld hebben; over enkele maanden kan er dan een officieele lijst tot stand gebracht en aan alle ver- schil en geschil een einde gemaakt zijn. Het fooienstelsel, dat trouwens in elke han- delsplaats bestaat, om de Rijksambtenaren bij het lossen en laden van goederen tot meer spoed aan te dringen en door vele expediteurs en cargadoors gebezigd wordt, bracht den baas der firma Yoigt 6 Co., expediteurs te Rotterdam, op het bankje der beschuldigden. Bekl. had nl. getracht, onder belofte van geldelijke vergoeding, bij de Rijksambtenaren Brandt en Wienands een colli uitgeklaard te krij- gen, hetgeen zij weigerden, omdat het zonder docu ment aan de stoomboot Seahorse voor Hull bezorgd was. De ambtenaren bevestigden hun verbaal 3 getuigen tl decharge, bazen van cargadoors te Rotterdam, verklaarden daarentegen dat h. i. het feit zoo erg niet was, want dat er wel meer aan de ambtenaren douceurs gegeveu worden tot spoe- diger afwikkeling van zaken. Het 0. M. eischte evenwel 14 dagen celstraf. De rechtbank veroordeelde den baas G. Verhagen. wegens poging tot omkoopen van rijksambtenaren. tot f 50 boete, bij wanbetaling te vervangen door 7 dagen gevangenisstraf. Ofschoon in afnemende matevertoonde zich deze week drie dagen achtereen omtrent zons- ondergang een prachtig natuurverschijnseleen schitterend rood gekleurde hemel. Allerlei berich- ten hebben dat „Noorderlicht" genoemd; wij zijn geen meteorologen, maar gelooven toch wel te mogen beweren, dat de naam eenvoudiger, de oorzaak duidelijker is, nl. avondrood ten gevolge van den zeer vochtigen, nevelachtigen toestand der benedenlucht, die zich des morgens dan ook in den vorm van mist nog zichtbaarder vertoonde. Mist, vorst in de last," zegt het spreekwoord. TER NEUZEN30 November 1883. De heer J. Dirks, hoofd-ingenieur van 's Rijks waterstaat, lid van de Tweede Kamer enz., is Dins- dag jl. van zijne reis naar Chili, Amerika, te Bor deaux gearriveerd en wordt morgen 1 December te Amsterdam verwacht. Door het snelle vervoer per spoor van hier naar Prankrijk worden dagelijks duizenden kilo's garnaal, dat kleine doch smakelijke diertje, verzonden. Denkelijk zullen in het vervolg van hier ook mosselen vervoerd worden, daar door het bestuur van den Belgischen staatsspoorweg een maatregel genomen is, die het vervoer daarvan van Bouchaute naar Rijsel en Parijs aanmerkelijk zal vertragen. De mosselen worden gewoonlijk in den nacht van Dinsdag op Woensdag naar Bouchaute ver voerd om des ochtends te 6 uur 11 min. met den spo^rtrein te vertrekken naar Gent en den volgenden morgen vroeg te Parijs aan te komen. Door den genomen maatregel zullen nu de mosselen eerst des Woensdags avonds van Bou chaute vertrekken naar Gent (exercitieplein) en verder per goederentrein naar Parijs enz.; door deze wijze van verzending zullen zij een paar dagen later te Parijs aankomen. Worden de mosselen van Philippine en Bouchaute over Ter Neuzen verzonden, dan vertrekken zij per eersten personentrein naar Gent (Groote sta- tie) en van daar zijn er geregeld sneltreinen naar Prankrijk. Onze belanghebbende lezers maken wij er ook attent op, dat voor het verzenden van mosselzaad van Nieuwpoort het snelste vervoermiddel is van daar naar Gent (Zuid) en verder naar Ter Neuzen. Door den Burgemeester van's Gravenhage is benoemd tot inspecteur van politie 2e klasse de heer J. P. W. van Pienbroek, thans onder-inspec- teur van politie te Rotterdam. Ossenisse, 28 November. Bij de alhier plaats gehad hebbende verkiezing van een lid voor den gemeenteraad werden uitgebracht 31 geldige stem- men. Verkozen de heer Jacobus Josephus de Jonghe met 22 stemmende heer J. P. Hiel bekwam 9 stemmen. 's Gravenliage, 30 November. In de zitting der Tweede Kamer is heden aangenomen hoofdstuk II (Hooge collegien). Na eenige discussie over de toekenning van ridder- kruizen verklaarde de Minister, dat eene wijziging der wet op de Nederlandsche Leeuw in zake broeder- orden kan verwacht worden. Bij hoofdstuk Buitenlandsche Zaken gaf de Mi nister uitzicht op het slagen der onderhandelingen over het tractaat met Spanje en vleide hij zich, dat ook het tractaat met Prankrijk tot stand zou komen. Aan Prankrijk heeft hij uiterste conces sion gedaan. Mgr. Goossens, bisschop van Namen, is tot aartsbisschop van Mecheleu benoemd in de plaats van den overleden kardinaal Dechamps. De pre- conisatie zal plaats hebben in het omstreeks Kerst- mis te houden consistorie. Mgr. Goossens is geboren te Perck, den 18den Juli 1827. Den 2<kn Dec. 1850 werd hij tot priester gewijd, werd in 1856 secretaris van het bisdom Mechelen, vicaris-generaal den 17den April 1875, coadjutor van mgr. Gravez te Namen den 24sten Juni 1883 en bisschop van het diocees Namen den 17den Juli 11. De Belgische Minister van Financien heeft een algemeenen staat openbaar gemaakt van het handelsverkeer tusschen Belgie en andere landen, gedurende het jaar 1882. In het algemeen is dat 3 pet. hooger geweest dan gedurende het vooraf- gegane jaar. In- en uitvoer te zamen hebben 5,415,500,000 frcs. bedragen. De invoer, de recht- streeksche doorvoer en het entrepot zijn daaronder begrepen voor eene som van 2,851,600,000 frcs.; de uitvoer voor 2,563,900,000 frcs. Van het ge- heele verkeer komen 84 pet. voor Europa, het overige voor Afrika, Azie en Amerika. Deze verhoudingen zijn dezelfde als in 1881. Daarvan komen voor Prankrijk 759 millioen, voor Duitsch- land 430,700,000, voor Nederland 400,800,000 frcs., enz. De uitvoer naar Prankrijk heeft 30, naar Engelaud 32, naar Nederland 46 pet. meer bedragen dan de invoer uit die landen. Pit Duitschland daarentegen is 7 pet. meer ingevoerd dan derwaarts uitgevoerd. De doorvoer bedroeg 7 pet. meer dan in 1881, namelijk 1,238 millioen frcs. Biunengekomen zijn 6395 zeil— en stoom- schepen, te zamen van 3,941,920 ton, d. i. wat het getal schepen betreft 8 en wat den tonnenin- houd betreft 17 pet. meer dan in 1881. Uitge klaard werden 6271 schepen van 2,938,298 ton, respectievelijk 18 en 9 pet. meer dan in 1881. In den biljartwedstrijd tusschen den Belg Gamier en den Amerikaan Daly, te Brussel ge- liouden, heeft de eerste de overwinning behaald. tijd voorbijvloog. Och, het was ook zoo aardig en daarbij de mooie omgeving. Het prachtige woud was vol wilde dieren. De hazen sprongen dikwijls over den weg en soms zagen wij reeen en zelfs een heel groot hert, dat zulke leelijke groote getakte horens had, dat ik doodsbang werd. Maar het deed ons nicts en sprong in eens het bosch weer in, waar wij het nog lang hoorden." //Och, dat had ik ook wel eens willen zien Hoe mooi moet dat geweest zijn //En dan de jagers met hun hondeu en hun geweren Zij droegen grijze kielen met groene kragen en grijze hoeden met zonderlinge veeren. Dat was zoo mooi en er waren ook beeldmooie mannen bij en zij stapten zoo trotsch, alsof zij beter waren dan andere mannen." Ja de jacht moet erg genoegelijk wezen, want groot- papa is op zijn jaren nog met lijf en ziel jager. In elk geval een zonderliug genoegen, waarvan ik niets begrijp. Al komt men doornat thuis, toch is men blij, als men maar iets heeft geschoten dan kan men den heelen avond keuvelen en lachen. Maar ik geloof waarlijk, dat het slapenstijd wordt het is al over half twaalf. Hoe gauw is de tijd voorbijgevlogen Maar wij hadden ook in geen honderd jaar samen gepraat." //Het was inder- daad tijd en Emilia was moede van de reis, want zij had in geen etmnal geslapen. Zij was dan ook het eerst te bed en Pauline riep //Goeden nacht Emilia. Slaap goed en outhoud vooral uw droomen z/Dat zal ik doen," zei Emilia, terwijl zij goed onder de dekens kroop. Zij kon ongeveer tien minuten stil gelegen hebbenhet licht was uit en men hoorde niets dan het eentoonig getik van de klok, toen Pauline eensklaps fluisterde //Slaapt gij al, Emilia Zij kreeg geen antwoord en fluisterde nogmaals //Slaapt gij al, Emilia ,/Neen Pauline, wat is het?" vZeg inij eens, welken dokter gij hadt //Wij Waar z/Wel buiten. Was hij een nette man?" z/Toch niet, een dikke oude heer," mompelde Emilia. //Zoo En werden er ook mooi toilet- ten gedragen r Slaapt gij Emilia Zij kreeg geen antwoord meer. De slaap had de ver- moeide in zijn armen genomen en wiegelde haar zacht onder vriendelijke droomen. Hij tooverde haar kinderlijke droomeu voor: Fluisterende beu- kentoppen, sidderende manestralen, luitenants in uniform en in burgerkleeren, mooie jagers met geschouderd geweer, elkander najagende kinderen, bonte zwevende vlinders en daarbij meende zij altijd een wonderschoonen galop te hooren, dien de grena diers en jagers wel eens gespeeld hadden, waarbij zij glimlachend meende rond te liuppelen. (Wordt vervolgd.) Woensdag stond hij bij den achttienden stoot op 2865 en de Amerikaan op 2S.H 9 pun ten. Een serie van 135 punten maakte den heer Garnier overwinnaar. De geestdrift der Belgen was groot. Bewonderaars droegen hem door de zaal en eenige liefhebbers boden hem een eere-keu aan. Met de Amerikaansche ijzernijverheid is het treurig gesteld. Verscheidene fabrieken in den omtrek van Pittsburg hebben, wegens de slapte in den handel moeten sluiten. Daardoor zijn ruiin 8000 arbeiders zonder werk. Een andere fabriek te Sohustown, in Pennsylvanic' heeft aan hare werklieden medegedeeld, dat zij, van 1 Dec. af, de loonen met 10 pCt. zal vermindercn. Ook de Pottstown IJzermaatschappij in het Schny- kill-dal, met 700 werklieden, ziet zich tot een dergelijke loonsvermindering gedwongen. Gelijk bekend is, was het de Keulsche koffiehuisbediende Eiiser, die indertijd veel heeft bijgedragen tot de gevangenneming van Leon Peltzer. Eiiser hoopte dan ook de door de Belgische justitie voor de arrestatie van //Vaughan" uitgeloofde fr. 25,000 te zullen krijgendoch na loven en bie- den heeft hij zich eindelijk moeten tevreden stellen met 2000 fr., die hij voor eenigen tijd te Brussel heeft ontvangen. De politie ontkende namelijk, dat hij den moordenaar had ontdekt; hij had slechts bij de gevangenneming de behulpzame hand geboden. Weenen wordt met gebrek aan drinkwater bedreigd. De gemeenteraad moest bijeenkomen om de beraadslagingen over het afsluiten van alle pompen op de openbare straat. Vervolgens zou dan een voorstel gedaan worden om aan fabrie ken geen water meer af te geven en een onderzoek in te stellen naar de oude waterleidiugen, om van deze, zoo noodig, gebruik te maken. De oorzaak van het gebrek aan water wordt toegeschreven aan langdurige droogte zoowel te Weenen als in de bergstreken. Ook op de kusten van Erankrijk hebben dezer dagen hevige stormen gewoed, die, evenals altijd, groote schade aan de schepen zullen ver- oorzaakt hebben. Een schip is de haven van St. Malo binnengevaren, een sloep meebrengende van een onbekend groot vaartuig. Bij kaap Frehel is een reddingsboot op het strand geworpen, waarop duidelijk de naam Maria Bilbao te lezen stond. De reddingsmaatschappij van Bretanje heeft te Dinard een hulppost ingericht. Den Duitschen Kroonprins wordt gedurende zijn verblijf in de Spaansche hoofdstad Madrid allerwege een warme ontvangst bereid. Een prach tig schouwspel moet bij de ontvangst de groote trap van het paleis opgeleverd hebben, waarachter de hellebardiers in fraaie middeneeuwsche costu mes, de grandes en de leden der Ridderschap stonden geschaard. Op een rijtoer door het park Buen Retiro be- stuurde Koning Alfons zelfs het rijtuig, waarin hij met den Kroonprins gezeten was. De Kroon prins woonde te paard de groote wapenschouwing bij naast de tribune, waarop de Koningin met Koningin Isabella was gezeten; Koning Alfons reed met een prachtigen staf aan het hoofd der deflleerende troepen. De dagbladen bespreken het verblijf van den Kroonprins met ingenomen- heid, behalve de Republikeinsche, die van Castelar het wachtwoord hebben: //grande respeto, mudo silencio," groote eerbied, diep zwijgen. Om het stierengevecht niet al te akelig te maken, werd bepaald, dat de paarden niet den marteldood zullen sterven, maar zoodra zij gewond zijn, verwijderd zouden worden. Zeven stieren werden gedood en 76 paarden moesten het veld ruimen. Na afloop van het stierengevecht werd den Kroonprins door de aan- wezigen een warme ovatie gebracht. De muziek stemde in met het Heil dir im Siegerkranz. Te Zevenbergen is reeds een aanvang gemaakt met den verkoop der onder het rentambt Zeven bergen gelegen goederen, behoord hebbende tot de dotatie van Z. K. H. Prins Frederik. Door eenige coupeurs en kleedermakers te Amsterdam worden stappen gedaan om aan de Tweede Kamer pen adres aan te bieden, met verzoek, de inkomende rechten op gemaakte heerenkleeding en dames- mantels te verhoogen. Iemand te Goriuchem heeft voor de tweede maal zijn zilveren bruiloft gevierd. Yan hoe veel beteekenis de zeevisscherij is, moge men afleiden uit het feit, dat de Texelaars in den jongsten vischtijd alleen aan garnalen voor f 20,000 hebben buit gemaakt. Den gemeente- veldwachter te Haulerwijk is eene dochter geboren. z/Maar dat is waarlijk niet iets zeldzaamszal men misschien allerwege zeggen. Niet te haastig. De gelukkige papa telt ruim79 jaar! Door het omvallen van een petroleumlamp is de woning van W. Poldervaart te Oostvoorue tot den grond afgebrand; van den inboedel werd niets gered. Een driejarig meisje, dat een paar dagen bij hare grootmoeder te Sckildwolde doorbracht, is aldaar bij het spelen in eene sloot gevallen en verdronken. Te Amsterdam heeft een liefhebbend echtgenoot zijn wederlielft zoodanig mishandeld, dat zij aan de gevolgen is overleden. Na de be- grafenisplechtigheid is de dader door de politie in hechtenis genomen. Een meisje van twee jaren is te Alblasserdam in kokend aardappelwater ge vallen en na eenige uren lijdens aan hare brand- wonden overleden. De universiteit van Luik telt thans meer dan 1400 studenten. Gemiddeld hadden de vier Belgische hoogescholen in 1882 elk meer dan 1300 leerlingen. Een koopman te Marseille, bij wien vier malen in een jaar in- gebroken was, heeft nu op zijn kantoordeur de volgende waarschuwing aangeplakt: //Bericht aan heeren dieven om de deuren niet meer open te breken; de kas is ledig." Het middel schijnt probaat; want sedert dit bericht is er niet meer ingebroken. Uit Ylissingen wordt gemeldEene Rotter- damsche jonge dame, die op het punt was met haren minnaar naar Engeland over te steken, werd Woensdagavond nog juist voor het vertrek der mailboot Prins Hendrik, op verzoek der fa- milie, door de politie aan boord van dien bodem aangehouden. Ondanks alle tegenstreven zag het meisje zich genoodzaakt haren broeder (die haar reeds aan de Ilarwichboot te Rotterdam te ver- geefs had gezocht, en daarom naar Ylissingen door- gestoomd was) naar een hotel aldaar te volgen, ter wijl de verliefde galant de reis naar Engeland aanvaardde. - Zijn de gelegenheden tot verzekering tegen brandschade soms oorzaken van den brand, ook de assurantien tegen zeegevaren hebben hun scha- duwzijde. Hier volgt een praatje tusschen een reeder en een gezagvoerder. Reeder. Nou oue, je weet er alles van. Zorg dat je me de oude kast niet weer thuis brengt. Hij is goed verzekerd en daar zit genoeg voor jou aan, hoor je. Gezagvoerder. Begrepen meneerLaat het maar gerust aan mij over. De kapitein steekt met de drijvende doodkist, voorzien van een halve bemanning, in zee, en de reeder grijpt reeds op den tweeden dag met span ning naar de courant, om in de scheepstijdingen te lezen of er ook al iets omtrent zijn //oude kast" bekend is, en, welkome tijding, daar staat kort hierop geschreven: //Het driemastschip Kaptis gedurende den jongsten storm lek gesprongen en gezonken. Schip en lading waren geassureerd. De geheele bemaning is gered." Een nieuw vaartuig wordt besteld, zoodra het oude naar den kelder is, of men trekt zich terug als rentenier, omdat men de schaapjes op 't droge heeft. Onder mekaar noemen do belanghebbenden dit: z/wegbrengen van een schuit." De gemeenteraad van Ottersum (Limburg) heeft in de eerste vergadering, na de aldaar gehoudene kermis, met algemeene stemmen besloten, de jaar- lijksche gratificatie van f 50, welke de gemeente- veldwachter voor trouwe diensten genoot, in te trekken, en wel omdat de man, naar hunne meening, bij die gelegenheid te streng de drankwet heeft toegepast. Dezer dagen zijn twee personen ten gevolge van dronkenschap in de gemeente Ten Boer be- zweken. Een molenmaker te Garmerwolde, verslaafd aan den sterkendrank, is bij de flesch, in de kroeg zittende gestorven, en te Ten Posl geraakte een krachtvol man, als dienaar van Bacchus, in't water en verdronk. Te Harlingen overleed dezer dagen een oud- strijder van het jaar '30, in den ouderdom van 82 jaar, iemand die nog voor een paar jaar zoo kras en recht was, dat men hem voor ongeveer 60 zou aanzien. Als kotnmandant van den bagger- molen der gemeente, was hij algemeen bekend. Toen deze oud-strijder begreep, dat het kommando ,/ingerukt, marsch," hem zou gelden, liet hij den timmerman, zijn buurman, ontbieden en gaf hem order, om de kist te maken, met de vermaning om er aan te denken, dat zij niet te breed werd, daar ze dan niet door de steeg zou kunnen, eene opmerking die zeer ter snede was. In het Friesche dorp D. bewonen twee broeders samen een boerderij. Yoor eenige jaren zou een door hen aangekocht jong paard //beleerd" worden, d. w. z. men wilde het leeren trekken. Het jonge paard was evenwel nog niet geheel ingespannen, toen de broeders oneenigheid kregen over de behandeling van jonge paarden, die zoo hoog liep dat het paard weder onttuigd en op stal gebracht werd. z/'t Paard zal door mij nooit meer aangespan- nen worden," zeide de een. z/En door mij ook niet," liet de broer er op volgen. Het paard werd op stal gezet en het staat er nog; het wordt gevoederd, maar verricht geen arbeid. Inmiddels is het nu negen jaar oud. De landbouwer K. D. in de gemeente Oost- stellingwerf begaf zich met zijn liond in de weide. Dadelijk kwam een ram af op den hond die uit vrees zich naar zijn meester spoedde. Toen do ram deu hond wilde stooten, ontsnapte deze, met dat gevolg dat K. D. deu stoot kreeg, waardoor zijn scheenbeen letterlijk doormidden gestooten werd, zoodat hij op een hek, dat op den dam stond, huiswaarts moest worden gedragen. Een dame, die bezig was haar huiselijke plichten te vervullen, vond een muis in het meel- vat. De meeste dames nu zouden onder dergelijke omstandigheden eenige oprecht gemeende gillen hebben geuit en daarna in allerijl naar den zolder zijn gevluchtmaar deze bezat in meer dan gewone mate werkelijken moed. Zij riep den knecht en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2