Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1935. Zaterdag 1 December 1883. 23e Jaargang. BEKENDMAKING. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADYERTENTlfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Kit bind verschijnt Dinsdng- en Vrljdagavond bl| den nltgcver J(. K, G. I> II O T te Ter Neuzen. Yan de geldleeningen der gemeente TER NEU ZEN zijn uitgeloot: van die, groot 13000,aangegaan in 1869, de aandeelen n<». 66, 67, 70, 97 en 111, ieder ad 100,— van die, groot 10000,aangegaan in 1872, bet aandeel n°. 13, ad f 500, van die, groot f 7500,aangegaan in 1876, liet aandeel no. 22, ad f 250, De uitgelote aandeelen der leeningen van 1869 en 1876 zijn aflosbaar in December dezes jaars, dat der leening van 1872 in Februari 1884. De houders worden uitgenoodigd die aandeelen dan daartoe ten kantore van den gemeente—ont- vanger aan te bieden. Na de vervaldagen worden geene renten er van meer te goed gedaau. Ter Neuzen, 29 November 1883. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. YAN BO YEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Politieli Overzicht. Met ontzag wenden wij weder den blik naar het Oosten waar de donkere wolken samenpakken en het roode licbt begint te flitzen. De over- winning van den Mahdi heeft de geheele Mahome- daansche wereld in beweging gebracbt en de verdere gebeurtenissen in Soudan zullen de wereld weer eens stellen voor een nieuw „Oostersch vraagstuk" gelijk aan de vele, die haar in de laatste halve eeuw beroerd hebben. De stand van zaken is op 't oogenblik daar zeer hachelijk. Met een groote krijgsmacbt rukt de Mahdi op Karthoum aan, de laatste grensplaats van Soudan die nog door een zwakke Egyptische krijgsmacht bezet is, welke slechts voor een maand van leeftocht is voorzien. De Europeesche ingezetenen verlaten de stad en komen in schepen den Nijl afzakken. De weg naar het Nijldal ligt dan voor den Mahdi open, daar na de nederlaag van kapitein Moncrieff en zijn troepen Suakim en omstreken reeds in handen der in opstand gekomen Bedouinen zijn. De Khedive wil Khartoum dan ook in geen geval opgeven en heeft daarom bevel gezonden om die stad tot het uiterste te verdedigen. Daartoe zijn alle plaatsen langs den Blauwen en Witten Nijl, waar de krijg gevoerd werdontruimd en de troepen op Khartoum teruggetrokken. Zoo noodig moet ook Sennaar verlaten worden. Tevens zijn in allerijl twee stoomschepen met troepen naar Suakim gezonden, die onder aanvoering van Baker- pacha, een Engelsche generaal in Egyptische dienst, FEUILLETON. 4) I) E ZESTERS. Emilia stond nu op en zei met een schelmschen en toch trotschen blik: „Och mijn kind, zoo heel alleen waren wij toch ook niet. Er waren verscheiden jongelieden en gij moogt zelf beoor- deelen, of er voor mij ook (ieu was, als ik u zeg, dat ik persoonlijk een echten vrijen heb gehad." //Gij riep Pauline verbaasd. Er was op dit oogenblik wel geen bekoorlijker beeld op aarde dan deze twee beeldschoone meisjes in haar wit neglige, met blonde golvende lokken, fonkelende oogen ~en een vroolijken, onschuldigen glimlach op de lieve lippen. Daar bij geleken zij sprekend op elkander. Maar zij hadden elkander ook lief en zij deelden alles samen, vreugd zoowel als smart, zoodat zij even goed samen lachen konden als weenen. //Gij herhaalde Pauline, alsof zij haar zuster niet begreep. Ja ik," zei Emilia knikkend, waarbij haar oogen vroolijk schitterden en de schelmsche kuiltjes in haar wangen dieper werden, »ik zelf en gij moest^ eens weten, wat hij was Een echte luitenant." Emilia scheen te verwachten, dat haar bekentenis Pauline wel overbluffen zou, want zij rukte haar hand los, schoof op zijde en ging zitten lachen. Pauline schudde haar hoofd, keek haar zuster aan en zeideGekheid Hoe zou een luitenant in zoo'n afgelegen hoek komen „Maar den weg van Suakim naar Berber weder vrij moeten maken, ten einde de Egyptische troepen in Khar toum en Sennaar zoo noodig den terugtocht te verzekeren. Ook is last gegeven tot versterking van Assouan, een plaats gelegen bij den eersten waterval van den Nijl. Intusschen heeft de Engel sche regeering ook bevel gezonden om de ontruiming van Cairo uit te stellen en zullen de Engelsche troepen voorhands Egypte niet verlaten. Ook voor Frankrijk wordt de kans voor een oorlog in het verre Oosten met den dag grooter. Uit Parijs wordt gemeld, dat het vertrek van den Chineeschen gezant voor de deur staat. Luidens bericht uit Shanghai heeft de Keizer van China tot den Nangkingschen Onderkoning een belangrijk decreet gericht, waarin hij zegt, dat het algemeen bekend is hoe Anam China's vasal—staat is. Des ondanks durfde Frankrijk Anam aanvallen, vroeger gelijk thans met veroveringzuchtige bedoelingen, die volkomeu rechteloos zijn. Bac-Ninh vormt van ouds eene der rijkspoorten. Frankrijk zoekt Bac- Ninh onrechtmatig te overweldigendaarom beval hij uitdrukkelijk aan den Prins-Minister den Fran- schen gezant mede te deelen dat, indien Frankrijk het waagt, Bac-Ninh weder aan te vallen, China terstond eene groote legermacht zal afzenden om de Franschen te bestrijden. Met Spanje zijn de goede betrekkingen wat Frank rijk aangaat hersteld. De ontvangst van den nieuwen Spaanschen gezant Serrano te Parijs door den President der Fransche republiek en het ant- woord door dezen gegeven hebben een uitstekenden indruk gemaakt. Ook op een feestmaal, dat te Madrid ten hove ter eere van den Duitschen Kroonprins plaats had, is de Fransche gezant aan het Spaansche hof, met zeer veel onderscheiding ontvangen. Yan dien kant kan Frankrijk dus gerust zijn. Niet alzoo van de zijde van Duitschland. Daar gaan de bladen voort een heftigen toon aan te slaan. De Kreuzz. Zeitg. wil zelfs door een scheidsgericht uitgemaakt hebben of het Frankrijk of Duitsch land is, dat tot oorlog aanhitst. Het blad zegt tevens, dat dit door de openbare meening reeds uit gemaakt is en wil hebben, dat Frankrijk gedwongen wordt om zich aan Duitschland's vredes-staatkunde aan te sluiten. Het heeft er veel van of men in troebel water visschen wil, nu China en de Maho- medaansche beweging in Afrika en Azie alle aan- dacht en toewijding van Frankrijk opvorderen. Uit Rusland komt het ongewone bericht, dat de Czaar zijn volk een grondwet wil geven, waarbij hij de rechten van alleenheerscher behouden zou. Al leen deze voorwaarde en de namen der samenstellers, die genoemd worden, zijn voldoende om van de geheele zaak niets te gelooven of te verwachten. luitenants komen immers overalriep Emilia, terwijl zij weer dichter bij Pauline ging zitten. z/En hoe zag hij er uit vroeg Pauline, terwijl zij dicht bij Emilia kroop. //Och toe, vertel mij alles eens. Was hij mooi?" //Och," zei Emilia onverschillig, „leelijk was hij juist niet, maar heel mooi mag ik ook niet zeggen. Hij had nog niet eens een knevel en lichtblond haar, dat hij in het midden gescheiden droeg." /,Dat zie ik niet graag riep Pauline. //Maar iedereen draagt zijn haar zoo." ,/Ja, de kellners en de winkelheeren ook, maar bij welk corps stoud hij „Dat weet ik niet. Hij was in burgerkleeren." //Hoe weet gij dan dat hij luitenant was //Omdat men altijd luitenant tegen hem zeide." /rOch, 't is wat moois Een luitenant zonder uniform riep Pauline hoofdschuddend. ,/Maar was hij inte- ressant ,/Buitengewoon, dat moet ik zeggen, Pauline en dweepen kon hij ook. Wij spraken over niets dan de maan, het sterrelicht, het geurige woud, den golvenden nevel der nachtegalenzang, de hcilige schaduw van het groene loover, de geu rige kinderen van Flora en duizenden dergelijke wondermooie zaken." ,/Kom, gij houdt mij voor den gek ,/Waarachtig niet„En waar ligt hij?" ,/Ja," zei Emilia lachend, „als hij daar gebleven is, waar ik hem het laatste zag, dan ligt hij nu midden in een bosch, aan den oever van een beek." //Och, ge zijt nog een kind riep Pauline ongeduldig en toch glimlacheud. ,/Waar De Minister van Financien is van oordeel, dat de billijkheid medebrengt, dat de Staat de weduwen en weezen zijner ambtenaren pensioneert. De meening geeft de weduwen en weezen echter bitter weinig, omdat de Minister haar niet wil toepassen wegens den bekenden toestand der schatkist. Het blijkt thans, dat bij de ramp van Kra- katau het vlak bij gelegen eiland Sebisse geheel overdekt is met een aschlaag van een manshoogte. Het werd door ongeveer 2000 menschen bewoond, die alien onder deze aschlaag levend begraven zijn. Welk een toestand toch De gemeenteraad van Middelburg heeft eene wijziging gebracht in de verordening op het lager onderwijs. De hoofden der scholen zijn daardoor verplicht ieder kwartaal aan de commissie van toezicht kennis te geven van het aantal uren, waarin zij geregeld privaatlessen geven, en van de namen der leerlingen, die deze lessen ontvangen, voor zooverre deze op de school gaan, waaraan de onderwijzer werkzaam is. Van alle beslissingen, door de commissie van toezicht genomen, krachtens deze verordening, als- mede van de besluiten tot verwijdering van leer lingen, staat beroep op B. en W. open. Er zijn reeds sedert jaren drie loten uitge- komen met een premie van 100,000 fr., zegge honderd duizend franks, der leening van Brussel van 26 millioen van 1874, die nog niet ter uit- betaling zijn aangeboden. Die drie loten zijn nos. 435436, 456506 en 620401. Yoorts zijn nog talrijke loten uitgekomen met 30,000 fr., 25,000 fr., 5000 fr., 3000 fr., 1000 fr. enz. en duizenden met 125 fr. En dit alles blijft in de schatkist der stad Brussel liggen en de rechtheb- benden komen er niet om. Bij een der commissien, belast met het examineeren van candidaten voor akten van het middelbaar onderwijs, heeft een dame aangifte ge daau, welke „ineens" de geheele akte voor wis- kunde verlangt. Gedurende de twintig jaar, dat deze examens worden afgenomen, is deze aanvrage niet gedaan, wel //eenmaal" door een candidaat van het man- nelijk geslacht. Het is dus een merkwaardigheid, die wel ver- melding verdient. Negen professoren zullen nu gedurende acht dagen (duur van het examen) eens de proef nemen, of die dame wel vast in haar schoenen staat. Eenige heeren hebben in de Beemster land aangekocht met het uitsluitend doel om daar vee voor Amerika te fokken. Het is een verblijdend ligt hij in garnizoen?" „Daar heb ik hem waarlijk nog niet naar gevraagd. Wij spraken ook nooit over zulke alledaagsche zaken. Ik weet niet eens hoe hij heet, want toen hij ons voorge- steld werd, noemde men zijn naam zoo onduidelijk en later zeide ik maar luitenant tegen hem. Groot- papa zegt immers ook altijd, dat een titel even goed is als een naam." Maar hoe ging hij dan met u om?" vroeg Pauline belangstellend. „Want volgens hetgeen ge mij tot nu verteld hebt, schijnt hij nog maar in het algemeen de geheele wereld door gedweept te hebben." Dat heeft hij ook; hij heeft mij zelfs tweemaal gezegd, dat hij een heel woud zou kunnen omhelzen." Maar praat nu eens verstandigbij uw luitenant schijnt gij gekheid geleerd te hebben. Was dat uw geheele vrijerij?" ,/0 neenHij vergeleek mijn oogen met de sterren en de koreubloemen Was tante daarbij „Neen, want als wij gingen wandelen, bleef tante altijd op een bank zitten rusten." ,/En liet zij u dan maar alleen met den luitenant loopen //O," zei Emilia tamelijk verlegen, vzij heeft hem maar tweemaal gezien en meende, dat hij nog te jong en te verlegen was, zoodat zij van hem geen gevaar duchtte." „Wat meende zij daarmee ,/Ja, dat weet ik niet. Maar hij droeg gedichten voor en dat kon hij prachtig Hij zweefde altijd in hoogere gewesten en dat was mij een genot." ,/Maar dat is altemaal nog geen vrijen Dat stel ik mij heel anders voor." verschijnsel dat de zucht om landbouw en veeteelt zoo productief mogelijk te maken zich in allerlei richtingen openbaart, het getuigt van eene ontwa- kende zucht naar onderneming, het belooft welvaart aan het land, zelfvoldoening aan de ondernemers. Te Oud-Beijerland, berucht wegens de schro- melijke verwaarloozing van de koepokinenting zijn in de vorige week, op een bevolking van slechts vijf duizend zielen, 18 personen aan de pokken gestorven, een sterfteverhouding 22 malen ongunstiger dan die te Rotterdam in de week, toen, gedurende de nu afgeloopen epidemie, de meeste poklijders bezweken Dit, buiten eenige verhouding met andere ge- meenten, buitensporig lioog wekelijksch sterftecijfer strekke als een waarschuwing voor anderen. Z. M. de Koning heeft, ten einde in dezen winter aan behoeftigen werk te verschaffen, besloten een grintweg voor zijn rekening te doen leggen van de buurtschap Uddel in rechte lijn naar" het Aardhuis, het eigendom van Z. M., en verder door het Soerensche bosch naar de halt Asselt, onder beding, dat de weg door de gemeente Apeldoom zal onderhouden worden. Met ingenomenheid werd dit plan door den raad vernomen en besloten de voorwaarde aan te nemen. Een wetsontwerp tot opheffing van den vrij- dom van grondbelasting voor nieuwe gebouwen is in bewerking. Op de kust van Atjeh is een Engelsch stoomschip, de Nisero, gestrand en de bemanning wordt door de Atjehers gevangen gehouden. Een Lloyd-telegram uit Penang, door Daily Newsme- degedeeld, bericht daaromtrent: ,/De Nederlanders zijn machteloos tegenover den vijandigen Radja, in wiens macht de schip- breukehngen zich bevinden en die dreigt hen te dooden, als het schip wordt aangeraakt. Een En gelsch oorlogschip is nu uit Singapore naar Atjeh gezonden." Een bij de Engelsche admiraliteit ontvangen telgram uit Singapore bericht hetzelfde en meldt dat het te hulp gezonden schip de Pegasus is. Naar men verneemt is de boot, waarmede de 12 nog steeds vermiste schepelingen van het dezer dagen gestrande stoomschip Burgemeester de ael, zich na de stranding van boord verwij- derd hebben, bij Burgslaer aangedreven. Daar die boot in goeden staat was en zich hoegenaamd geen water daarin bevond, onderstelt men, dat de bedoelde personen op treurige wijze het leven verloren hebben. Men moet aannemen, dat de schipbreukelingen op een van de zich daar in den omtrek bevindende zandplaten zijn aangekomen, en toen in de meening verkeerende, dat zij op het vaste strand geland waren, de boot hebben verlaten. Later naar de plaats terugkeerende waar //Au, dan hadt gij hem eens moeten zien kijkenj als hij meende dat ik hem niet zag en als ik hem dan plotseling aankeek, kreeg hij een kleur tot achter zijn ooren." „Een luitenant!" riep Pauline verbaasd, omdat zij meende, dat die niet blozen konde. »Ln's avonds liep hij aanhoudend voor mijn raam op en neer, al had ik ook geen licht aan." ,/Maar hoe weet gij dat?" vroeg 1 auline verbaasd. „lk stond op den loer," iluisterde Emilia, zoodat ik ongezien alles kon zien en juist tegenover onze kamer brandden tweelan- taarns zeer helder, zoodat men alles op straat zeer goed kon zien. Het was zoo aardig, als hij daar op en neer drentelde, juist alsof hij op wacht stond en afgelost moest worden. Het was toch attent van hem en toen wij 's morgens vroeg afreisden, was hij er ook al om ons vaarwel te zeggen. Ik geloot zelfs, dat hij ons ook gewekt had, want er werd vroeg genoeg zoo hard op onze kamerdeur gebombardeerd, dat wij alien met een sclirik wak- ker werden en dat tante meende, dat er werd inge- broken." ,/Ja, mijn lieve," zeide Pauline, „dan hebt gij buiten inderdaad een werkelijk romanne- tjen afgespeeld, waaruit een aardig verhaaltje zou kunnen groeien, als cr een goed slot aan gemaakt werd. Gij moet dan elkander krijgen." „Nu praat gij ook gekheid Pauline," zei Emilia blozend. „Aan trouwen dacht de luitenant geenszins en ik ook niet. Hij wilde in elk geval zijn romantische gevoelens maar eens luchten, waarbij voor ons de TER MEEZENISCJi.fi COVRAMT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1