Buitenland. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Spiegel gedacht: Wat mijn maat niet vangt, vang it. Gaat liet te Rotterdam niet dan te Vlissingen." In elk geval blijft het daarmee in Nederland. Gemachtigden te Vlissiugen zijn de heeren De Bruijne Co. Door den Raad der gemeente Stad-Doetinchem is in beginsel besloten, den tegeuwoordigen hoof- delijken omslag te veranderen in een inkomsten- belasting. De Raad heeft dientengevolge een commissie uit zijn midden benoemd tot hetmaken van een ontwerp—verordening. Gisteren werd voor de rechtbank te's Graven- hage bebandeld de reeds vroeger medegedeelde klacht, welke door den heer Rosier Faassen dezen zomer was ingediend tegen den tooneeldirecteur II. W. Nieuwenhuis, die in zijn scbouwburgtent op de kermis te Leiden, den 23 Juli ji., het tooneelstuk Zwarte Griet bad doen opvoeren, waarvan de klager, zooals men weet, de schrijver is. Uit de debatten ter terechtzittiug bleek, dat de bekl. op gemelden datum, en ook vroeger en later, werkelijk door zijn gezelschap een tooneelstuk, Zwarte Griet genaamd, had doen opvoeren, waarvan strekking, intrigue, tooneelschikking, decoratief en kleeding der spelets zoo overeen kwamen met des klagers werk, dat deze en verschillende andere personen daarin zijn drama herkenden, doch dat overigens de taal van de beide stukken geheel ver- schilde, terwijl vele tooneelen gewijzigd waren. De bekl. verdedigde zich door te verklaren, dat hij, in Groningen het stuk van den heer Faassen gezien hebbende, aan een der leden van zijn ge zelschap gezegd had dat hij ook gaarne dat stuk zou willen opvoeren, waarop deze hem ten ant woord gaf, dat te zullen leveren; dat deze daarop naar de recensien in de dagbladen over Faassen''s drama een Zwarte Griet" had gefabriceerd, dat wel is waar in rolverdeeling, intrigue enz. veel overeenkwam, doch niet was de Zwarte Griet, voor welks opvoering zich het Ned. Tooneel het recht verzekerd had. Het O. M., in aanmerking nemende, dat de taal van beide hierbedoelde tooneelstukken, op een paar enkele uitzonderingen na, geheel verschilde en dat de wetgever, blijkens de vurslagen over de debatten bij de behandeling van het betrokken wetsontwerp gehouden, bedoeld had het woordelijk overnemen van eens anders werk strafbaar te 8tellen, hetgeen hier niet geschied was, eischte, als zijnde de bij dagvaarding ten laste gelegde feiten niet bewezen, vrijspraak. De rechtbank zal a. s. Maandag uitspraak doen. TFiR NFiUZEN, 27 November 1883. Z. M. heeft K. T. Schmiedeman, ontv. der dir. bel. invoerr. en acc. te Hontenisse e. abe noemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Culem- borg c. a. Naar wij vernemcn zouden er 9 sollicitanten zich hebben aangemeld voor de betrekking van hoofd aan school A alhier. Ten gevolge van den aanhoudenden regen en daardoor verhoogden waterstand in de aangren- zende polders in Oost-Vlaanderen, is men gisteren begonnen met de aflating van het kanaal alhier voorshands wordt er met beide sluizen getapt. Gisterennacht arriveerde alhier uit zee, de Engelsche stoomboot Norma, kapt. Atkinson, van Goole met stukgoederen naar Gent bestemd, heb bende door stormweder de booten verloren, terwijl ook de verschansingen aan bakboord zijn ingeslagen. De St. Ct. van jl. Zaterdag bevat een Konink- lijk besluit van den 14 November 1883, tot vaststelling van een bizonder reglement van politie voor het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen. In het reglement wordt o. m. bepaald de grootste geoorloofde afmetingen der schepen als lengte, naar het hoofd vliegen en gij hebt bedaardheid noodig." En de beide jonge lieden stapten den straatweg over naar het dorp, waarbij zij nog maar over onverschillige zaken praatten. Bij den Haag woonde op een bekoorlijke villa de oude gepensioneerde ritmeester van Prankhorst met zijn gezin, dat uit zijn dochter, een weduwe, en twee kleindochters bestond. De oqde heer was reeds in de zeventig en leefde nog zeer gelukkig, want hij was zoo rijk, dat hij niet van zijn tame- lijk groot pensioen behoefde te leven. Dikwijls vertoefde hij in het buitenlaud, maar tegen den winter kwam hij altijd naar den Haag terug. Daar- enboven was hij nog zeer gezellig van aard. Hij hield van gezelschap en had dikwijls gasten, terwijl hij beweerde, dat men Js avonds niet naar bed mocht gaan, voor men een partij whist had gespeeld. Hij was een vroolijk, maar tevens een practisch mensch, zoodat men hem algemeen beminde en men stelde hem als voorbeeld voor de jonge lieden, wanneer hij in zijn vroolijken kring soms nog een dansje waagde. Zijn huis was overigens aanlokke- lijk genoeg door zijn beide kleindochters, Emilie en Pauline, want men ken zich niets bekoorlijker denken dan deze tweelingen, die daarenboven het vroolijk karakter van haar grootvader bezaten. Als zij maar even bij elkander waren, werd er ook aanhoudend gelachen, geschertst en gezongen. En lieden scheen het een bizondere feestdag te wezen in de kleine, lieve villa, want Emilia was terug- gekeerd van haar eentoonige ziekenreis met haar I oude tante, die steeds tamelijk knorrig geweest breedte en diepgang voor het varendoor het Nederlandsch gedeelte van het boven- en beneden- pand, door de sluis te Sas van Gent, door de west- en oostsluis te Ter Neuzen tot aan de stationslos- plaats, door het zijkanaal naar de Passluis en door liet zijkanaal naar de Axelsche Sassingbepalingen wanneer niet geschut wordt met de sluis te Sas van Gent en de sluizen te Ter Neuzen. Art. 6 luidtDe ijzeren draaibrug te Sas van Gent moet gesloten zijn van 20 miuuten voor tot 5 minuten na het bepaalde oogenblik van vertrek van elken spoortrein voor personen. De ijzeren draaibrug te Sluiskil wordt niet geo- pend, zoolaug de spoorwegbrug aldaar gesloten is. De ijzeren draaibrug over den oostelijken kanaal- arm te Ter Neuzen moet gesloten zijna. gedurende 20 minuten voor den voor het vertrek van elken spoortrein voor personen bepaalden tijden b. gedurende 15 miuuten na aankomst van elken spoortrein voor personen. Tevens wordt bepaald het maximum van snel- heid voor het varen van stoombooten door het kanaal. De grootste geoorloofde lengte der vlotten is 50 M., de breedte 7,50 M., de diepgang 3,50 M.; samen gekoppelde vlotten mogen niet langer zijn dan 100 M. Het Kon. besluit treedt in werking den 1 De cember a. s. Naar aanleiding van de //glosse" door de Middelburgsche courant gemaakt op het bericht omtrent den Westkapelschen zeedijk, schrijft onze' berichtgever het volgende: In de Middelb. courant van 26 Nov. jl. wordt het bericht betreffende den gevaarlijken toestand van den Westkapelschen zeedijk, voorkomende in het nuinmer van dit blad van den 24 dezer, be paald tegengesproken op grond, dat de laatst gedane peilingen aan den oever aldaar volstrekt geene reden tot bezorgdheid opleveren. Eerlijk gesproken, moet de schrijver van bedoeld bericht bekennen, dat hij met belangstelling en genoegen van het tegenbericht des inzenders in de Middelb. courant heeft kennis genomenmaar tevens kau hij dien inzender ook de verzekering geven, dat bewust bericht in dit blad geenszins het resultaat geweest is van eenen benauwden droom van zijne zijde. Integendeel heeft hij, zoo hij met vertrouwen meende, zijn bericht wel degelijk ont- leend aan eene goede bron, aan eene mededeeling nl. van iemand, die op het eiland Walcheren woonachtig is. Hij kon natuurlijk niet vermoeden, dat zulk eene belangrijke mededeeling van alien grond ont- bloot zoude zijn en aarzelde daarom ook niet, ge- noemd bericht aan de pers toe te vertrouwen. Hontenisse, 26 November. Gisteren werd bij de Hervormde gemeente alhier beroep uitgebracht op den heer G. Spijkerboer, candidaat tot den II. dienst te Oosterwolde. 's Gravenhage, 27 November. In de zitting der Tweede Kamer van heden is het wetsontwerp tot uitvoering der conventie betreffende de druifluis aangenomen, doch gewijzigd, zoodat de regeling der uitvoering over twee jaar aan wettelijke bekrachti- ging zal moeten worden onderworpen. Het debat over de Staatsbegrooting is aangevan- gen. De heer Tak rechtvaardigde zijn program van 1882, waarin hij betoogde, dat het land belioefte had aan herziening van het kiesrecht, de militiewet, de belastingwetten en dus partieele grondwetsher- ziening. Hij betoogde de noodzakelijkheid der spoedige optreding eener regeering, die kracht zocht in een beginsel. De Minister Heemskerk antwoordde, dat de regeering haar plicht getrouw nakwam en dat zij bereid was, hoe eer hoe beter, heen te gaan, indien de Kamer daaromtrent een votum uitte, mits was en nu weer thuis was afgeleverd. De beide jonge dames konden nu geen tijd genoeg vinden om te praten en van alles te vertellen. Want grootpapa wilde natuurlijk ook weer genot hebben van zijn kleinkind, dat hij zoo lang en zoo srnar- telijk had moeten missen. Maar tegen grootpapa kon Emilia, al hield zij ook zeer veel van hem, niet zoo vrij afpraten als tegen Pauline. Er waren zeer veel zaken, die voor beide zusters natuurlijk van het grootste belang waren en waarin de oude heer volstrekt geen belang kon stellen, maar waar- over hij ten slotte misschien nog wel hartelijk gelachen zou hebben. Het was dus geen wonder, dat de tweelingen verlangde naar een ongestoord uurtje, maar dat kwam niet, voor zij eindelijk grootpapa en mama goeden nacht gezegd hadden, en voor zij op haar net kamertje naast heur slaap- kamer op de canapd zaten. Nu konden zij hand in hand en oog in oog haar harten voor elkaar uitschudden. //Och, Emilia," zei Pauline nadat haar zuster alles verhaald had van de bekoorlijke landstreek met het schoone prachtige woud en de wonderlijke vergezichten, „dikwijls heb ik u inder- daad benijd, als ge mij dat alles in uw brieven schetstetmaar als ik dan ook weer aan uw ver- velende morgen- en avonduren dacht, die gij alleen met onze goede tante moest slijten en als het jonge volkje dan hier zoo vroolijk bijeen was en zong en lachte, dan kreeg ik medelijden met u en dan zou ik u wel voor acht dagen hebben kunnen aflossen." (Wordt vervolgd.) degeen, die het uitlokte wete, dat op hem de plicht rust een beter Kabinet te vormen. De heer Schaepman weet aan de onderwijswet de oorzaak van den toestand; hij was voor de regeering. De heeren Corver Hooft, Roell en Van Baar maakten van bezuiniging bun steun over de begrooting afhankelijk. Verschillende andere sprekers voerden nog het woord. REGHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zittingen van 24 en 27 November de volgende vonnissen uitgesproken A. v. G., oud 25 j., landbouwersknecht, geboren te St. Jansteen, wonende te Koewacht, is wegens moedwillige mishandeling veroordeeld tot 15 dagen celstraf, eene geldboete van f 8 of 1 dag cel. J. T., huisvrouw van J. F. P., zonder beroep te Clinge (Zeelaud), is wegens diefstal van oogst veroord. tot 8 dagen celstraf. De electriciteits-tentoonstelling te Weenen heeft toch, tegen alle verwachting, in plaats van geldelijk voordeel, een nadeelig saldo opgeleverd. De helft van het waarborgfonds is zeker verloren. Het te kort wordt op f 30,000 geschat. De politie te Londen heeft in het Vincent Square aldaar een persoon aangehouden, die in het bezit was van twee helsche machines van zeer groote en vernielende kracht. Er wordt onderzoek gedaan. De naam van den bewusten persoon is Wilhelm Wolff, een der voornaamste Duitsche socialisten te Londen. Hij zegt, dat hij plan had de Duitsche ambassade in de lucht te doen springen. Voor den politie—recliter in de Bowstreet verscheen hij, beschuldigd van in het bezit te zijn bevonden van ontplofbare stoffen met een onwettig doel. Hij verzocht een Duitschen tolk. Op curieuse wijze is het Lutherfeest te Stein- seiffen, in het Reuzengebergte, gevierd. Aan den ingang van het dorp had men tusschen boomen een guirlande gehangen, met een krans in het mid den, die het opschrift droeg, op een stuk papier //Wij wenschen den heer Dr. M. Luther geluk met ziju 400n verjaardag." De Bisschop van Liverpool heeft zich over het optreden van Ds. Stocker te Londen als volgt uitgelaten Ik heb niet de minste sympathie voor de anti—semitische beweging. Zij is voor mij de zwartste vlek in het Duitsche karakter. Een kruis- tocht tegen een volk, dat bemind werd om des Vaders wil en waaraan zoo vele beloften werden gedaan zulk een kruistocht, door belijders van het Christendom gevoerd, is mij volkomen onbe- grijpelijk. Uit Rostoffdon wordt gemeld, dat 35 stoom- schepen, met graan beladen, en de lichterschepen welke aan de monding van de rivier de Don zijn blijven steken, ten gevolge van den plotseling in- gevallen vorst aldaar zullen moeten overwinteren. Het ingeladen graan was bestemd voor het buiten land. 'l'er eere van den Duitschen Kroonprins heeft jl. Zondag te Madrid een revue over 15,000 man plaats gehad. De Prins droeg de witte uniform met de ordeteekenen van het Gulden Vlies en den Zwarten Adelaar., Koning Alfonso droeg de uniform van kapitein-generaal met de orde van den Zwarten Adelaar. lalrijke Spaansche en Duitsche officieren en de militaire attaches woonden de revue bij. Ge durende het defile stonden de Prins en de Koning voor de Koninklijke tribune. 'a Avonds werd ter eere van den Prins een banket gegeven ten Koninklijken Paleize. Maarschalk Serrano, zijn geloofsbrieven Zater dag aan President Grdvy overhandigende gaf de verzekering van de gevoelens van vnendschap van Koning; Alfonso en van Spanje. President Grevy antwoordde, behalve degebrui- kelijke plichtplegingen, in hoofdzaak het volgende z/Niemand koestert oprechter wenschen dan ik voor het persoonlijk geluk van Koning Alfonso en den voorspoed van Spanje. De gemeenschap van oorsprong en de gelijkheid der nationale be- langen maken Frankrijk en Spanje tot twee zus- ter-natiiin, die altijd eensgezind moeten blijven. Buren als zij zijn, zonder eenige gedachte van uit- breiding van de eene ten nadeele van de andere hebben zij onderling slechts te wedijveren in het vreedzame strijdperk van productie en handelsver- keer, een wedstrijd die slechts wederkeerige achting en hartelijke betrekkingen kan doen ontkiemen." De heer P. WSteenkamp, hoofd—commissaris der gemeente-politie te Amsterdam, is benoemd tot oilicier der Nichan Iftahar—orde van Tunis. De 399e school met den Bijbel is dezer dagen in ons land ingewijd en wel met de opening van de school te Montfoort. De minderjarige juffrouw D., wier opsporing onlangs in het Politieblad op verzoek van haar voogd werd gevraagd, is te 's Hage teruggekeerd. Te Eersel, bij Eindhoven, ontstond dezer dagen brand in de sigarenfabriek van den heer Y. B. Ofschoon men het vuur spoedig bedwong, gingen er evenwel eenige dui- zenden sigaren ontijdig in rook op. Te Deventer komen nog steeds vele appelen aan de markt. De prijzen zijn nog bizonder laagde beste paradijs- appelen kunnen nauwelijks 2 per mud opbren- gen. Te Veenendaal heeft zich bij een stemming voor een lid van den gemeenteraad het zeker nog ongehoorde geval voorgedaan, dat op geen enkel der stembiljetten het vereischte zegel voorkwam. De vorige week zijn te Amsterdam weer twee oude luidjes in den edit verbonden. De bruidegom, eerst sedert vier maanden weduwnaar, telt 83, zijn bruid 82 jareu. Nabij Bussum is een spoorwegarbeider door een trein overreden. De ongelukkige wilde, terwijl de trein naderde, nog een steen van de rails weg nemen. Hij was onmiddellijk een lijk. Een dienstbode te Utrecht, die een speld als tanden- stokertje gebruikte, slikte de speld door en moet nu in het stedelijk ziekenhuis aldaar, tengevolge van een hevige maagaandoening, een belangrijke operatie ondergaan. Nabij Bolsheim is door verzakking tengevolge der vele regens, een goede- rentrein enlo-Gladbach ontspoordde geheele lijn werd versperd. Het gestrand geweest zijnde Belg. stoomschip ,/Burgemeester De Wael" is Zaterdag te Antwerpen aangekomen. Te Brus- sel is gearresteerd de zoon van een Fransch senator. Men weet niet van welk misdrijf hij beschuldigd is. De fabriek van parfumerien van den heer Verdure te Schaarbeek is een prooi der vlammen ge worden. Zekere Engelsche juffrouw, Sara Newman, 28 jaar oud, wierp haar minnaar een hoe veel heid vitriool in 't gezicht en werd daar- voor tot twaalf maanden dwangarbeid veroordeeld. Door het breken eener petroleumlamp ont stond Zaterdagavond te Vlissingen een begin van brand in den manufactuurwinkel der wed. S., op de Bierkade. Door krachtdadige hulp van eenige voorbijgangers werden de vlammen, die reeds een dreigend aanzien hadden en het ergste deden vreezen, nog bijtijds gebluscht. De brandweer be hoefde niet uit te rukken. Van Benningbroek is gevankelijk naar Alkmaar overgebracht zekere T., uit Abbekerk, die den heer Donker tweemaal per brief met moord bedreigd had, bijaldien hij geen 1200 van hem ontving. Toen hij zich den 18n 's avonds te II uur op de aangewezen plaats vertoonde, waar het pakje door den koetsier van genoemden heer werd bezorgd, werd hij door dezen en drie te voren gewaarschuwde rijksveldwachters gegrepen en aan de politie overgeleverd. Met de mail booten der maatschappij Zeeland worden thans groote partijen hazen naar Engeland verzonden. Met wagenladingen worden deze dieren uit Hongarije aangevoerd en met bestemming voor de Londensche markt, doorgezonden. Het ver- voer van de plaats van afzending tot Vlissingen geschiedt op tweeerlei wijze, nl. in manden ver- pakt of wel los en stuksgewijze opgehangen aan latten, die dwars in de waggons zijn aangebracht. Wat op de laatste rnanier per spoor wordt aange bracht, wordt na lossing in stroo en manden (waarin 10 a 12 stuks) verpakt en zoo naar En geland ingescheept. Deze Hongaarsche hazen zijn bizonder groot van stuk, terwijl, volgens de N. R. Ct., door kenners wordt beweerd, dat ook de kwaliteit en de smaak van het wild veel voor hebben bij de soort, welke bij ons te lande gevonden wordt. Met een vreeselijk gekraak sloeg Vrijdag- avond 7 uren eensklaps op eenige plaatsen te gelijk de vlam uit het dak der hofstede van den heer J. Smits te Dubbeldam en zoo hevig nam het vuur toe, dat men slechts in overhaaste vlucht het gebouw kon verlaten en alles aan de vlammen moest prijs geven, ook de kostbare inhoud van van den stal, welks buitendeur niet te openen was, daar deze van binnen was gesloten, tengevolge waarvan een aantal dieren levend verbrandden. Behalve de gebouwen, die geheel in de asch gelegd zijn, werd de geheele voorraad graan, hooi en stroo, inboedel en landbouwwerktuigen, kortom al wat waarde had daaronder een prachtige zilverkast, welker waarde op meer dan 6000 geraamd wordt en grootendeels bestaande uit bij harddraverijen gewonnen prijzen door het vuur vernield. In de vlammen kwamen omvier bekende hard- dravers, nl. de schimmel-merrie Prinses, Hercules benevens Koningin en Sophie, drie hengsten, in- geschreven voor de in 1886 te houden harddra- verij, waaronder Kees en Nelson, vier werkpaarden, zes melkkoeien, twee schotten, tien kalveren, de stier Jan, eenige varkens, benevens een menigte kippen. De gebouwen waren geassureerd voor f 20,000, de voorraad graan, hooi en stroo voor 6000, de inboedel en de gereedschappen voor f 10,000, een en ander bij de maatschappij 1' Union te Brussel. De paarden en beesten van den heer Smits waren niet verzekerd; naar wij vernemen, zou dit de volgende week geschied zijn als al de beesten op stal warende gezamenlijke waarde der omgekomen dieren schat men op 12,000 h 13,000. Jl. V rijdagochtend werd ter lioogte van Callantsoog door twee in de nabij heid zeilende loodskotters drijvende gezien een brik; daar deze blijkbaar in zinkenden toestand verkeerde, werd daarop aangehouden, om te onderzoeken of de opvarenden ook adsistentie behoefden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2