Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1934. Woensdag 28 November 1883. 23e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32|. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Kit bind vcracliljnt Diuwdns- cn Vrijdagavond bij deu ullgcvcr J. K. G. D H O N T te Ter Nenzen. JPolitieli Overzicht. De laatste berichten uit Soudan luiden steeds ongunstiger voor het Egyptische leger. De toestand is zeer ongunstig en dreigt meer invloed op de bedoelingeu van Engeland ten opzichte van Egypte te zullen hebben, dan met de cholera het geval was. De nederlaag van Hicks-pacha is thans vol- koinen bevestigd geworden. In een driedaagschen veldslag werd zijn leger geheel vernietigd. Slechts een Europeaan ontkwam aan de algemeene slach- ting, om, als weleer met den slag aan de Therino- pylen gebeurde, het bericht van de geleden neder laag over te brengen. Van generaal Hicks-Beach, alias Hicks-pacha, den aanvoerder, is niets ver- jioineii. Deze is een gepensioneerd kolonel uit het Engelsch-Iudisch leger, van middelbaren leeftijd, die eenigen tijd geleden in dienst der Egyptische regeeving trad. Hij ondernam eenige maanden geleden de moeilijke taak om den „profeet" op eigen terrein te gaan opzoeken en moest daartoe, met de onder zijn bevelen staande 10000 man (waaronder de lijfregimenten Nubiers van Arabi- pacha) en 6000 kameelen eerst meer dan 150 kilometers den Witten Nijl opvaren en hen daarna 300 kilometers ver door de woestijn van Kordafan voeren. Hij was voor twee maanden van levens- middelen voorzien, maar vele kameelen en man- schappon stierveu in de woestijn bij gebrek aan drinkwater en de troepen ondervonden alom een tegenstand,waarop zij volstrekt niet gerekend hadden. De ter versterking achterna gezonden, doch totaal verslagen kapitein Moncrief was vroeger Engelsch consul te Suaking en trad eveneens onlangs in Egyptischen dienst. Als consul maakte hij zich bij de Arabieren zeer gehaat door zijn strenge maatregelen tegen den slavenhandel. Zooals men weet, bestaat ook zijn leger niet meer. Het werd in een hinderlaag gelokt en volkomen vernietigd. Moncrief''s lijk werd letterlijk in stukken gehouwen. Voorts wordt nog gemeld, dat een Abessinische troep op Egyptisch grondgebied is gekomen en de grenswacht, bestaande uit 70 Tartaarsche ruiters, aangevallen en verslagen heeft. Aan de ramp- spoeden in Egypte komt dus geen einde. Voor Frankrijk hebben de gebeurtenissen in Achter-Indiii ook een ernstige wending genomen. De Chineeesche gezant had na de ontvangst van het antwoord zijner regeering op het laatste schrijven van de Fransche regeering een onderhoud met den Minister van Buitenlandsche zaken, Ferry, doch de in dat antwoord gestelde eischen waren niet van dien aard, dat Ferry aanleiding vond om van de eenmaal door hem gekozen en door de meerder- heid der Kamer goedgekeurde gedraglijn af te wijken. In een daarop gehouden Ministerraad werden de nieuwe voorwaarden van China een- stemmig voorshands onaannemelijk geacht. In een FEUILLETON. 3) DE ZUSTERS. #Dat hadt gij toch moeten doen, omdat het natuurlijk was en zelfs noodzakelijk. Nu weet gij haar adres niet eens." „Zij heet Emilia." ,/Stellig een mooie naam en als zij zoo mooi is als haar naam, dan begrijp ik uw liefde volkomen. Nu zult gij Emilia in het adresboek moeten zoeken." z/Zij is een hemelscli wezen, dat op aarde is neergedaald." ,/Hoe oud ongeveer?" „Op zijn hoogst achttien jaar." ,/Op zijn hoogst?" vroeg Karel lachend. /,Dus nog in een kort kleedje z/Ge zijt een spotvogel! Maar zoodra gij haar gezien zult hebben, zult gij wel anders praten." #Mijn lieve Alfred," sprak Karel nu ernstig,/aan uw goeden smaak twijfel ik geenszins, maar wilt ge van mij eens een verstandig woordje hooren." Alfred zong lachend //Verstand zou met de liefde strijden En voerde wijsheid in de vaan. De liefde liet een zuchtje glijden: Verstand en wijsheid gaven baan." //Iloud op met uw kreupelrijmen, want die kan ik u thans niet namaken. Maar laat mij eenvou- dig iets zeggen, wat gij ten minste ook voor een- voudig zult houden." „He, wat eenaauloop!" Ik kan kort wezen. Ge zijt immers nog geen eenentwintig en gelijkt tevens veel jonger." „Ik wordt in December eenentwintig." //Dus twin- laatste schrijven heeft de Chineesche gezant Tseng nu aan de Fransche regeering kennis gegeven, dat een aanval op Bac-Niuh door de Franschen door China als een oorlogsdaad opgevat zal worden. Tseng heeft den inhoud van dit schrijven ambts- halve medegedeeld aan de groote mogendheden. De Fransche Kamer maakt intusschen grooten spoed met de behandeling der begrootingmet het oog op den geldelijken toestand worden alle voor- stellen tot verhooging van sommige posten onver- biddelijk afgestemd. In de regeering schijnen nog verdere veranderingen op til te zijn. Men verwacht dat binnen acht dagen de bekende geldman, Leon Say, als Minister der geldmiddelen optreden zal en de tegenwoordige Minister de afdeeling koop- handel zal overnemen. Voor buitengewoon ernstige omstandigheden zullen dus ook buitengewoon krachtige personen het roer van staat ter hand nemen. In Duitschland zijn de Pruisische Kamers der volksvertegenwoordiging geopend met een troonrede, waarin de toestand der geldmiddelen zeer geroemd wordt, hoofdzakelijk teugevolge van het overnemen en exploiteeren der voornaamste spoorweglijnen door den staat. Ten opzichte van het buitenland bevatte zij niets anders, dan dat de vrede volstrekt geen gevaar liep. Uit Spanje wordt gemeld, dat de Duitsche Kroon- prins te Valencia aan wal is gestapt en met veel toejuichingen ontvangen is. Hij is thans reeds te Madrid aangekomen, waar zijn ontvangst luisterrijk was en door niets werd gestoord. Er worden groote toebereidselen gemaakt voor allerlei feestvieringen. De invoering van het algemeen stemrecht in Spanje, welke door de nieuwe regeering als een der hoofd- punten voor haar optreden is opgenoemd, wordt door den vroegeren eersten minister in de dagbladen hevig bestreden. Op dit oogenblik komt in Spanje het stemrecht toe aan alle mannen boven de 25 jaar die kunnen lezen en schrijven en eenig eigen- dom, hoe gering ook, bezitten. De bepaling omtrent het bezitten van eigendom wil de regeering nu laten wegvallen. Uit Servie hoort men niets verder dan dat de Regeering het zeer druk heeft met het laten ver- oordeelen en fusileeren der hoofden van de laatste tegen de regeering gekeerde beweging, nadatdeze met den Koning, tegen de grondwet in, buiten de volksvertegenwoordiging om, over's lands belan- gen wil besluiten en besturen. In Zweden en Denemarken wordt daarentegen de strijd tusschen de volksvertegenwoordiging eener- zijds en de Regeering met den Koning anderzijds langs wettigen en gerechtelijken weg voortgezet. Dientengevolge heerscht er tegenwoordig in die rijken een verwarde staat van zaken, die nog ern stige gevolgen kan hebben. tig en een half en Emilia, zoo heet de hemelsche immers, hoogstens achttien. Dat hebt gij zelf gezegd. Dus nog echte kalverliefde." //Maar onze liefde is waar en ware liefde duurt eeuwig z/Eeuwig is een mooi woord en heel gauw gezegd. Het duurt eeuwig, zegt men in den scliouwburg, als de pauze wat lang duurt en bij eenigszins nat weer spreekt men van eeuwigen regen en wanneer een jong mensch zich voor het eerst in een glad gezicht vergaapt heeft, spreekt hij van eeuwige liefde en meet hij boutweg zijn gevoel met een eindelooze inaat." - ,/Ge zijt inderdaad prozaisch, Karel." #Ik heb u vooruit gezegd, dat ik het zijn zoude. Nu denk eens aan uw leeftijd, terwijl gij over een eeuwige verbintenis droomt. En als uw Emilia nu werkelijk achttien jaar is en een engel van schoonheid, hoe lang zal zij dan nog ongevraagd blijven Misschien den, op zijn hoogst twee jaar! Dan en misschien al vroeger komen er vrijers, die haar ook kunnen trouwen." //Maar als ze mij bemint, zooals ik haar bemin, dan zal zij iederen vrijer kortaf en trotsch afwijzen." »Ge zijt dan tweeentwintig of drieentwintig," ging Karel voort, terwijl hij niet op de woorden van zijn vriend lette, //en dan duurt het nog een jaar of zes, voor gij aan een verstandig huwelijk kunt denken. Dan is Emilia ook al over de vijfentwintig en denkt gij, dat zij zoo lang zal wachten?" //Al was zij zestig jaar oud," riep Alfred met fonkelende oogen, ,/dan zou ik haar nog vurig be- minnen,/Eu hebt gij uw liefdesverklariug al Z. M. de Koning heeft aan den Minister van Kolonien, den heer Van Bloemen Waanders, op diens verzoek, een eervol ontslag uit die betrek- king verleend en de waarneming van de portefeuille tijdelijk opgedragen ran den Minister van Oorlog, generaal Weitzel. Gisterennamiddag heeft de heer Van Bloemen Waanders de portefeuille aan den Minister ad interim overgedragen. Bij Kon. besluit van 11 dezer is het terrein, waarop de in Januari 11. verwoeste buskruitfabriek z/de Krijgsman" bij Muiden stond, aangewezen als de plaats, waar die fabriek, overeenkomstig een door Z. M. goed te keuren plan en met inachtneming van de door Z. M. te stellen voor waarden, weder opgericht en in werking gebracht kan worden. Zooals gemeld is werd het beroep van den gemeenteraad van Aagtekerke tegen het besluit van Ged. Staten, waarbij goedkeuring is onthouden aan het raadsbesluit tot sluiting der openbare school, door de regeering afgewezen en het besluit van Gedep. Staten alzoo gehandhaafd. In Maart 11. was de vorige onderwijzer (hoofd der school) in die gemeente overleden, en nog steeds bleef de gemeenteraad in gebreke in de daardoor ontstane vacature te voorzien. Dienten gevolge hebben Gedep. Staten gebruik gemaakt van het recht, hun bij art. 32 der wet op het lager onderwijs toegekend, en nu als hoofd dier school benoemd den heer J. v. d. Ende te Groede. Het bericht, dat de bisschop van Breda aan de geestelijken in zijn bisdom verboden zou hebben, om kinderen, die niet lezen en schrijven kunnen, tot de eerste communie toe te laten, is, naar wij vernemen, onjuist gebleken. Waarlieid alleen is, dat de bisschop aan eenige geestelijken, ten platten- lande vooral, verzocht heeft pogingen aan te wenden ter bevordering van het geregeld schoolbezoek. Volgens een bij het Ministerie van justitie ingekomen bericht, heeft de Duitsche politie de beide vermoedelijke daders van den moord te Heino gearresteerd. Blijkens een uittreksel uit een particulieren mailbrief, door het Utr. D. medegedeeld, is de Gouverneur—Generaal 's Jacob aan een groot gevaar ontkomen. Op een wandelrit is nl. een hangbrug over een diep ravijn zonder eenige bekende oorzaak plotseling ingestort, juist een paar passen voordat Z.Exc. er over zou gaan. Den 15 dezer stond voor de rechtbank te Amsterdam terecht H. J. Wendelgast, aangeklaagd van in den nacht van 6 Nov. aan een diamant- slijper eene portefeuille met 52 brillanten te hebben afgelegd vroeg Karel. ,/Dat durfde ik niet/' zei Alfred verlegen, //al zweefde ze mij ook hon- derdmaal op de lippen." //Dus weet gij niet eens of zij u bemint „Is liefde dan niet steeds wederkeerig?" //Zoover ikweet niet. En haar ouders kent gij niet eens." „Maar ik heb vrienden genoeg in den Haag, zoodat ik gemakkelijk bij haar in huis zal kunnen komen. Haar tante heet van Loswal." Karel schudde zijn hoofd en zei//Het zal niets helpen, al praat ik als Brugman. Ge hebt nu een echten liefderoes en ge meent inderdaad verliefd te zijn, zoodat verstandige taal nutteloos zal wezen. Uw hart is met uw verstand op den loop en ik zal er den tijd voor moeten laten zorgeu, dat hij u van uw verliefde kronkelwegen weer brengt op den straatweg van het werkelijke leven." //Wilt ge mij op een straatweg brengen, terwijl ik nu op een bloemrijk woud loop over zacht, geurig mos?" //Misriep Karel, ,,mos geurt niet, maar stinkt." ,/Ge zijt onuitstaanbaar, Karel." ,/Niet zonder reden, want gij hebt mij van daag door uw dolle liefde een groot hert doen missen en het slimste is nog dat gij mijn verlies niet begrijpt. Wanneer gaat gij op reis?" „Morgen vroeg met de eerste gelegenheid." „IIoe lang zijt gij al hier?" „Vier dagen."„Zon- derling dat wij elkander dan niet eer ontmoet hebben, want ik ben al acht dagen hier, steeds in en bij het dorp." Juist daarom konden wij elkander niet ontmoeten. Ik logeer bij den ouden houtvester, ginds op die hoogte en ik ben aan- ontstolen. De bestolene had hem ontmoet en uitgenoodigd om een borreltje te drinken, maar zich daarbij laten ontvallen, dat hij veel gelds- waarde bij zich had. Terstond na den diefstal had beklaagde zich uit de voeten gemaakt en de portefeuille op een molenerf begraven. Bij vonnis van jl. Vrijdag werd beklaagde tot 183 dagen celstraf veroordeeld. Voor het gerechtshof te Amsterdam is 1 jaar celstraf geeischt tegen een 60jarigen brievengaarder uit Landsmeer, wegens verduistering van gelden (aangeteekende brieven en postwissels). Het mis- drijf was, volgens de bekentenis van besch., geschied ten einde, na zijn eervol ontslag op 30 Juni 11., met de administratie te kunnen afrekenen, daar er vroeger, wegens ziekte en huiselijke omstandig heden, een tekort in de kas was ontstaan. De verdediger drong aan op zachtere straf; besch. was 60 jaren onbesproken van gedrag geweest en slechts door zeer moeielijke omstandigheden tot dit misdrijf gebracht; voor zulk een post van vertrouwen was een salaris van f 525 ook veel te gering. Zoodra te Hekelingen het geval van pokken aldaar bekend werd, lieten zich meest alien inenten. Ook te Nieuw-Beierland is het inenten algemeen. Te Oud—Beierland, hoewel er nog vele tegen- standers gevonden worden, laten zich thans toch ook velen vaccineeren. Men schnjft uit RotterdamVan den echten nationalen geest, die vrij is van alle voorliefde voor eene bepaalde plaats geeft een besluit van heeren pakhuismeesteren alhier blijk. De Rotter- damsche waterweg heeft een toekomst, maar zijn heden is nog niet wat het wezen moet. Wie daarmede geen rekening houdt, ziet dag aan dag meer in 't verschiet, dat Antwerpen met zijn uit- stekende verbindingen ons zal overvleugelen. De waterweg van Amsterdam is goed, maar zijne verbindingen deugen niet; de verbindingen van Rotterdam zijn goed, maar zijn waterweg deugt niet, wat wonder dat de schepen elk jaar meer naar Antwerpen trekken. Het onbekende Vlissingen blijft daarbij vergeten. Niettemin is de haven van Vlissingen een der beste van heel Europa. De pakhuismeesteren alhier hebben nu echter besloten van hun petroleum-etablissement op Feyenoord een succursaal op te richten te Vlissingen. De Staatsspoorwegen zorgen voor eene verbinding en de petroleum uit Amerika, voor ons land erf Duitschland bestemd, kan nu op de zelfde voorwaarden als te Rotterdam te Vlissingen worden opgeslagen. Schepen die te diep gaan voor den waterweg kunnen dan naar Vlssingen worden gericht en vinden daar zelfs bij den felsten vorst, altijd een uitstekende landingsplaats. Terecht hebben pakhuismeesteren in navolging van Uile- houdend in het woud geweest, waarbij ik steeds vluchtte, zoodra ik maar een licht kleedjen op een afstand zag. God moge iederen jager voor wan- delaars behoeden„Gij hebt geen gevoel voor het schoone!" ,/Niet?" riep Karel met fonke lende oogen. #Als gij maar eens zoo gelukkig waart, dat gij een edel hert uit het woud zaagt treden, hoe het den prachtigen kop opheft en on- derzoekt of alles veilig is, waarna het luid schreeu- wend zijn tegenstander ten strijde daagt. Alfred, als gij dan niet getroffen wordt, als gij dan niet luid zoudt kunnen jubelen, dan hebt gij geen hart. Dat is schoon, dat is verheven in de heilige stilte van het heerlijke groene woud!" Als er een hert hard schreeuwt?" vroeg Alfred droogjes. Karel staarde hem even aan en begon daarna te lachen, terwijl hij riep „Gij hebt inderdaad gelijk en ik verdiende uw terechtwijzing Wij hebben verschil- lende levensopvattingen, neigingen en hartstochten, zoodat wij elkander niet van dwaling kunnen over- tuigen. Dus gaat gij naar den Haag „Ja, zoodra mogelijk. Ik heb drie weken verlof en die waag ik er aan." Karel glimlachte en antwoordde niet, maar zei na een poosje//Goed. Dan blijven wij ten minste van daag bijeen. Ik heb dorst ge- kregen en ginds, in het Gouden hert, vinden wij een goed glas Beiersch." „Bier riep Alfred min- aclitend, „bierIk zou nu Champagne moeten hebben Dan zoudt gij niet veel lekkers krijgen. Neen man, gij moet bier drinken. Dat is thans het beste voor u, want de Champagne zou u maar TER VElZEVStHE ((OUT t

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1