Algemeen Kieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. AANBESTEDING. r No. 1933. Zaterdag 24 November 1883. 23e Jaargang* AANBESTED1NG. Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADYERTENTlfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer i er jaar, tot veel verminderden prijs. Hit bind vcrscliijnt Uiusdna- en Vrljdagnvond bij den nitgever J. K. ft. D H O N f te Tcr Acnzcn. BURG EMEESTER en WETHOUDERS van TER NEUZEN zullen op Diusdag, 4 December a. s., des voormiddags 11 uren, in het gemeente- raadbuis aldaar, in het openbaar, bij enkele in- schrijving, onder goedkeuring van den gemeenteraad, AAVBESTEDEN: 1, het sclioonlioudeii, verwarmen en ver- liehten der openbare scholen in de kom der gemeente van 1 Januari tot 31 De cember 1884. 2, de levering van steenkolen aan de ge- meente, de scholen nitgezonderd, van De cember 1883 tot 31 December 1884. De betrekkelijke voorwaarden liggen ter inzage op do gemeente—secretarie, alwaar ook den dag voor en tot het oogenblik van de besteding eene verzegelde bus is geplaatst, voor het ontvangen der inschrijvingsbiljetten. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Burgemeester. Ter Neuzen, 16 November 1883. J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SAS VAN GENT zullen op Donderdag den 20 December 1883, des namiddags twee ure, op het raadhuis dezer gemeente, in het openbaar AANBESTEDEN: Het, door bestrating met keien, ver- beteren van den bestaanden grint- weg van de kom der gemeente Sas van Gent naar de gemeente Assenede (gehucht het Staakje De besteding geschicdt overeenkomstig Art. 434 der A. V. Bestek en voorwaarden liggen ter lezing op de gemeente-secretarie, terwijl de aanwijzing zal ge- schieden op den 13 en 20 December 1883, telkeus des voormiddags 9 ure. Sas van Gent, den 21 November 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. KERCKIIAERT, Burgemeester. L. N. STUBBE, Secretaris. FEUILLETON, DE ZISTERS. „En meent gij," sprak Karel lachend, „dat ik nu op deze plaats nog een goed schot zal krijgen, nadat gij de geheele buurt een uur in het rond in opschudding hebt gebracht Neen," ging liij voort, terwijl hij zijn sluiphoek verliet en zijn geweer over den linker schouder hing, „vandaag is de jacht uit en ik smeek u dringend, dat gij, indien gij nog langer in dezen omtrek blijft, uw morgenwandeiingen niet meer naar dezen kant zult nemen. Waar gaat gij nu been P" »Naar het dorp. Gij zult ook geen last meer van mij hebben, Karel, want morgen reis ik verder, haar na." vDus toch een dame," zei de jager glimlachend. #Nu, dat kan ik wel denkeu. Maar in elk geval houd ik u thans gezelschap en dan kunt gij ze mij on- derweg schilderen." ^Maar dan mogen wij maar fluisteren," bemerkte Alfred verlegen. yNeen," riep Karel lachend, „gij behoeft van morgen uw gevoelens niet meer te bedwingen, omdat gij alle schade, die gij kondt veroorzaken, reeds hebt ver- oorzaakt. En nu zeg mij," ging hij voort, terwijl hij zijn vriend een arm gaf en rechts omsloeg, waar een gemakkelijke, maar niet de naaste weg dorpwaarts voerde, //zeg mij, wat u van daag zoo gelukkig heeft gemaakt, want ik heb u steeds, al zijt gij nog jong, onder de zoogenaamde verwen- IPolitieli Overzicht. De Egyptische kwestie is nog altijd niet opge- lost. Het zwaartepunt schijnt zich telkens te ver- plaatsen van Konstantinopel naar Ka'iro of van Louden naar Suez en omgekeerd. Waar het nu ligt, is niet zoo dadelijk uit te maken. In de vorige week lag het op het feestmaal in Guildhall, waar Gladstone aankondigde, dat Engeland tegen het einde dezer maand een begin zal maken met de ontruiming van Egypte. Slechts 3000 man met 6 stukken zullen bij Alexandrie gelegerd blijven. Zoodra uit Ka'iro de Engelsche troepen worden teruggetrokken, zal de verantwoordelijkheid voor het handhaven der orde in Egypte voornamelijk ten laste der Regeering van den Khedive komen. Dientengevolge verheffen de met Egyptische toe- standen volkomen vertrouwde personen hun stem tegen de voorgenomen ontruiming van Egypte door de Engelsche troepen. Zij zal, volgens hen, het doodvounis zijn voor den Khedive en de Europe- anen. Tewfik zal er veel erger aan toe zijn dan Keizer Maximiliaan het was in Mexico na het vertrek der Franschen, want deze werd behandeld als een vreemde indringer; Tewfik daarentegen zou beschouwd worden als de oorzaak der geheele Engelsche tusschenkomst. Het schijnt, dat de Europeanen in Egypte er ook zoo over denken, althans deze hebben een verzoek aan de Engelsche Regeering gezonden, om de ontruiming uit te stellen. Ook Sir Evelyn Wood, de bevelhebber van het Engelsche bezettingsleger in Egypte, deelt die vrees voor het lot van den Khedive en moet openlijk te kennen hebben gegeven, dat hij niet van gevoelen is de orde in Egypte te kunnen handhaven met inlandsche soldaten. Van ver- schillende zijden wordt bevestigd, dat de door den zoogenaamden valschen profeet in het leven geroepen opstand zich tot Souakim heeft uitge- breid en dat de bevelhebber, tevens Engelsch consul aldaar, bij een aanval op die stad gesneuveld is. Hij begeleidde een afdeeling Egyptische troepen van 500 man, die tot versterking voor het Soudan- leger op reis en te Toka, bezuiden Souakim, geland waren. Daar werden zij overvallen door de opstan- delingen en tot op veertien man na vernietigd. De inwoners van Souakim vluchtten per schip naar Djeddah, terwijl de Egyptische oorlogs—vaartuigen, die de troepen aanbrachten, op eenigen afstand van den wal zijn gaan ankeren. Een nieuwe stam is thans in Sennaar opgestaan, zoodat de staat van zaken allerhachelijkst is. Het algemeen gevoelen is, dat Hiks Pacha moet terugkeeren, als hij dit nog doen kan door de woestijn, en dat Wood Engelsche troepen te zijner hulp moet zenden. Uit Turkije wordt bericht, dat de Sultan twee gezanten heeft afgezonden om den Koning der Nederlanden een hooge ridderorde over te brengen. In Servie is de opstand voor het oogenblik den gerekend, omdat gij op zoo jeugdigen leeftijd al niet meer dansen wildet en alle dames zonder hart of gevoel waandet." „Dat trek ik in, dat alles trek ik in, Karel!" riep Alfred. „Eert de vrouwenZij vlechten en weven hemelsche door- nen in 't aardsche Neen, ik zeg het niet goed. Karel, neem het mij niet kwalijk, maar ik weet op het oogenblik waarlijk niet, hoe mij het hoofd staat, omdat ik mij te gelukkig gevoel." ,/Heel mooi," antwoordde Karel, „maar doe mij dan toch een pleizier en wees niet vervelend. Yertel mij liever kort en eenvoudig, zonder hoogdravendheid, wat u scheelt, wie u in zulk een jubelenden toe- stand heeft kunnen brengen; wie namelijk de dame is, voor en met welke gij dweept en wegens welke gij 's morgens bij zonsopgang nuchter mid den in het woud op en over het natte gras gaat buiteleu." „Ge zijt een vreeselijk prozaisch mensch, Karel," antwoordde Alfred, »eigenlijk nog veel prozaischer dan ik ooit dacht; maar dat zal mij geenszins beletten, dat ik u mijn geheel gemoed bloot leg en wel minder voor u dan voor mij zelf, want ik gevoel behoefte tot spreken en daarom zong ik ook zoo lustig in het woud voor de boomen." ylladden wij elkander gisteren maar gesproken," zei Karel droogjes. „Nu, hoor dan, ging Alfred voort, zonder dat hij de aanmerking verstond of wilde verstaan, ,/gij weet, dat ik mij steeds op een afstand hield van de dames." vGe zijt immers twintig?" tfGeweest, ja," antwoordde Alfred, gedempt. Uit het tot nog toe gedane onderzoek moet blijken, dat men hier met een lang voor- bereide en wijdvertakte onderneming te doen had en Rusland de hand in het spel moet hebben gehad. De Regeering moet daarom besloten heb ben om zonder volksvertegenwoordiging te blijven regeeren en vijf lichtingen uit het gewest Belgra- do op te doen roepen. Men zal dan tot strenge maat- regelen overgaan tegen de aanleggers, die niet tevreden zijn met de Oostenrijksch gezinde Regeering. In Bulgarije is een schikking getroffen met betrekking tot de Russische officieren in het Bulgaarsche leger. Zooals verwacht werd, heeft de Czaar zijn invloed op den gang der zaken daar behouden. Uit Frankrijk wordt gemeld, dat de Minister van Buitenlandsche Zaken Challemel Lacour is afgetreden en Ferry in zijn plaats is benoemd. Fallieres wordt Minister van Onderwijs. Ferry had een bijeenkomst met de cominissie voor de Tongkin-gelden. Yolgens zijne mededeelingen zijn de krijgsverrichtingen op handen, zooal niet begonnen. Overigens blijven de tijdingen uit China tegenstrijding luiden. Het zal Kiermede waarschijnlijk gaan als indertijd met de Turksche tusschenkomst in Egypte voor en na den slag van Tel-El-Kebir. Het bericht, dat Engeland bemiddelend zou wenschen op te treden in het tusschen China en Frankrijk hangeud geschil wordt ten stelligste tegensproken. In Engeland heeft het Transvaalseh gezantschap zeer veel voorspoed met de onderhandelingen over het nieuwe verdrag. Deze week werd te zijner eere een groote maaltijd gehouden, waar het zeer levendig en vriendschappelijk toeging. De heer Beelaerts van Blokland is naar Nederland terug- gekeerd. De limes blijft van oordeel, dat op de eischen der Boeren zeer waarschijnlijk een bevre- digende schikking volgen zal. De Belgische gezant te 's Hage heeft deze week voor het eerst, sedert hij aan het Ned. hof geaccrediteerd is, deelgenomen aan het diner bij Z. K. H. Alexander Prins van Oranje. Tengevolge van de invoering van verreken- pakketten zullen voortaan drie, onderling in kleur van elkander verschillende adreskaarten worden in gebruik gesteld, nl. voor verreken-pakketten, voor pakketten met aangegeven waarde en voor gewone pakketten. In den laatsten tijd hebben langs onzekust vele zeerampeu plaats gegrependikwijls was de te laat verleende assistentie daarvan mede de oorzaak. Met het oog hierop wordt een zeer doelmatige, „ik hield de dames voor valsch en koket, omdat ik reeds eenige malen bedrogen werd." Daar bij kunt gij niet veel tijd verloren hebben." „Nu ben ik bekeerdriep de jonkman, die het zoo druk met zich zelf had, dat hij op de woorden van zijn vriend niet lette. ,/Ik heb een wezen gevon- den, Karel, een wezen zeg ik u, dat niet op deze aarde thuis schijnt te hooren, maar dat uit boven- aardsche sfeeren schijnt te komen." „Natuurlijk," mompelde Karel glimlachend. //Each nietriep Alfred gekrenkt, „als gij haar gezien hadt, zoudt gij elk mijner woorden goed- keuren en misschien even bewogen en aangedaan zijn als ik." „Ea waar hebt gij dat wonder gevonden ,/IIier in het woud! riep de jonk man bewogen. Voor een dag of vijf liep ik van het dorp langs de beek te mijmeren, tot ik in een lommerrijk dal kwam, waar de beek een scherpen hoek maakt en daar zag ik plotseling een wezen vdor mij, dat niets aardsch had en uit bloemen- geur en zonneschijn geweven scheen." Alfred," zei Karel lachend, „spreek mij ten genoege indien gij kunt, als een verstandig mensch. Hoe kan ik mij een wezen voorstellen uit bloemen en zonne schijn geweven? Wat is dat? Een heete bloemen- geur, die juist daardoor onaangenaam is en onaan- genaam kan ik mij geen bovenaardsch wezen denken." //Omdat gij een koel berekenend prozamensch zijtriep Alfred toornig. Maar ge zult mij niet van streek brengen; gij moet de beschrijving van gepaste maatregel te Nieuwediep ingevoerd. Het havenkantoor der marine aldaar zal nl. met den lichttoren Kijkduin te Huisduinen telefonisch worden verbonden, waardoor het dikwijls onvolledig seinen met vlaggen en verdere merken zal ophouden en de verlangde assistentie voor in nood verkeerende of binnenkomende schepen zoo spoedig en duidelijk mogelijk zal kunnen worden ingeroepen. Naar men verneemt, bestaat ook het plan's rijks raeteo- rologisch observatorium te Helder langs dien weg met het telegraafkantoor in verbinding te stellen. Het stoomschip Prinses Marie der Maatschappij Zeeland, sedert eenige maanden te Feijenoord in reparatie, zal morgen in het droogdok te Rotterdam worden geplaatst en, na schoongemaakt engeschil- derd te zijn, naar Ylissingen vertrekken om oninid- dellijk te worden in dienst gesteld. De Prinses Elisabeth moet gelijke herstellingen ondergaan en zal daartoe, zoodra de Prinses Marie terug is, worden buiten dienst gesteld en verhalen naar de werf der Kon. Maatschappij De Schelde, aan welke het verrichten van deze reparatie is opgedragen. Alweder een sterk sprekend bewijs, dat het ieder landverhuizer in Amerika niet bevalt. Velen gaan er heeu op geluk of zonder eenige voorbe- reiding, alsof het goud en 't brood aan den weg ligt. Zij verbeelden zich in zoo'n soort luilekker- land aan te komen. Per stoomschip ,/Leerdam" arriveerden te Amsterdam weder een 60tal teleur- gestelde emigranten uit Amerika. Het meerendeel bestond uit Italianen. Per Rhijnspoor vertrokken zij naar hun vaderland. De lieden zagen er ar- moedig uit en op hunne gezichten stond te lezen, dat zij in het verre westen geen weelde ontmoet hebben. Maar, mijn hemel! wat doet een Italiaan ook naar Amerika, waar de natuur koud iswaar men een winter heeft van 5 maanden; waar nota bene hard gewerkt moet wordenhard, zooals een Amerikaan dat alleen kan doen. Brood is er te vinden, ruim brood ook, maar niet voor iemand die geboren en getogen is onder Italie's zuidelijken hemel, evenmin als voor een Spanjaard of Portugees of voor een luien Hollander. In een artikel van het jongste nummer der W erkmansbode wordt de vraag//algemeen stemrecht het eene noodige?" ontkennend beantwoord. De schrijver keurt het af dat het volk met zoo veel z/inarktgeschreeuw" naar de vergadering te Am sterdam werd opgeroepen, en veroordeelt de #dwaze" telegrammen, (lie bij deze gelegenheid van daar aan de voorzitters der Kamers werden verzonden. Z. i. kan de werkman nuttiger dingen doen en komt hij bedrogen uit, die van algemeen stemrecht alle heil verwacht. Immers, zal dat recht den werkman ten goede komen, dan is het noodig, dat hij niet alleen het stemrecht hebbe, maar ook ontwikkeld genoeg zij dien engel hooren. Zij drocg een lichtblauw barege kleed en een witten sjaal om den tengeren hals, een witten gordel met een zilveren knoop en een koraalsnoer als halsketting en als armbanden, daaren- boven bruine verlakte laarsjes, de mooiste, die ik ooit zag." //Nu, bij uw eerste ontmoeting," zei Karel glimlachend, //hebt gij haar uiterlijk vrij goed opgenomen. Ik geloof, dat ik na zoo'n ont moeting al drommels slecht zou kunnen zeggen, wat zij juist droeg." //Maar dat hoort er zoo bij nep Alfred fluks. /,En zulke dingen zieik onmiddellijk, vooral bij belangwekkende personen. Maar de kleeding was nog het minste en ik weet inder- daad niet, hoe ik u de waarlijk beeldschoone gestaltc zoodanig zal schilderen, dat gij eenig begrip van haar bekoorlijkheid kunt hebben. Denk u een slanke fee uit bloemengeur en zonnestralen." z/Dat kan ik immers niet," zei Karel droogjes. z/Denk u een wezen, dat nauwelijks den grond scheen aan te raken, toen zij langs de beek ging en dat mij, toen zij zich naar mij omdraaide, aan de toovergodinnen herinnerde, die vroeger in onze wouden huisden en soms menschen gelukkig maak- ten. Zij had lichtblond krulhaar." „En licht- blauwe oogen spotte Karel. ,/De mooiste blauwe oogen van de geheele wereld riep Alfred. //Haar gelaatskleur was teeder en als door- scliijneud. Haar net mondje werd door twee reien paarlen versierd. Zij had kuiltjes in de wangen en in de kin en haar glimlach, toen zij eindelij TER NEIMSCRE <01RA\T. 2) 1 -

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1