Gemengde berichten. Buitenland. Telegrafische berichten. Bij IJmuiden is Zondagmorgen gestrand hot Engelsche stooinscliip Condor, komende van Liver pool en naar Amsterdam bestemd. Het scbip met stukgoederen geladen, luisterde niet meer naar het roer en dreef bij het binnenkomen op do betou- storting van den Noordpierdaar stiet het dade- lijk zwaar lek en zonk bijna op hetzelfde oogenblik. Twaalf man, waarvan de meesten zich benedendeks bevonden, zijn dadelijk verdronken. Tien anderen vluchtten in 't want. De eerste lijn van het vuur- pijltoestel brak, en toen men een andere wilde gebruiken, bleken de overige vuurpijlen vochtig te zijn geworden. Een van de opvaronden in het want had de tegenwoordigheid van geest de vlag- gelijn uit te scheren, nadat hij van het uiteinde zijn boezeroen had vastgemaakt, en die met den stroom naar de pier te doen drijven. Daar werd de lijn opge- vischt en de communicatie met den wal was tot stand gebracht. Acht man werden langs de lijn aan boord gehaaldtwee vielen onderweg uit den zak en verdronken. In het geheel zijn er dus veertien man van de equipage omgekomeu. Op den Banjerd is gestrand het Belgische stoomschip Burgemeester De Wael, geladen met ijzer en op reis van Antwerpen naar Koningsberg. De sleepboot Wodan is gistermorgen met den gezagvoerder van de Burgemeester De Wael naar de strandingsplaats vertrokken. V olgeus de laatste rapporten staan de vuurplaten nog droog en is er ook veel kans om het schip af te brengen. Eenige inventaris is te Brouwershaven aaugebracht. Veel vaartuigeu zijn derwaarts vertrokken om zoo noodig van de lading te bergen. Later is gebleken, dat niet de geheele equipage van het stoomschip te llaamstede was aangekomen, daar IE man, welke met twee sloepen het schip verlieten, nog niet terecht zijn gekomen; deze zijn dus vermoedelijk verongelukt. De familie van den te Vlissingen thuisbe- hoorenden vermisten Belgischen zeeloods Louis Baillieul is naar Brouwershaven vertrokken ter confronteering van een aldaar aangespoeld lijk, waar van het signalement overeenkwam met den vermiste. Het lijk is door de familie herkend als dat van den zeeloods B. Eenige weken geleden vertrok hij als loods aan boord van den Duitschen schooner Hoffnunghet schijnt nu zeker dat dit schip in den jongsten storm op de Zeeuwsche kust is vergaan. Door den Bisschop van Breda is aan de geestelijken in zijn bisdom het verbod uitgevaar- digd om kinderen tot de eerste H. Communietoe telateu, die niet lezen en schrijven kunnen. Algemeen wordt deze maatregel zeer toege- juicht. Het fonds voortspruitende uit de koopprijzen van Domeinen zal over 1883 vermoedelijk een saldo van nihil opleveren. In 1884 rekent de Regeering dat de ontvangsten f 465,000 zullen beloopen. Bij de begrooting voor het fonds is f 200,000 uitgetrokken voor de afdamming van het Slaak (goeddeels komende ten laste der loopende begroo ting), voor verzwaring van den dijk en voor een nieuwe sluis van den Prins Willem Frederik Karel- polder, behoorende tot de voormalige dotatie van wijlen Z. K. H. Prins Erederik, voor bedijkingen enz. Voor ontmanteling van vestingen (Breda, Bergen op Zoom en Delfzijl) is f 100,000 aange- vraagd wat Bergen op Zoom en Delfzijl betreft, zal die ontmanteling nog voor een deel ten laste van 1885 en '86 komen. Naar aanleiding van de berichten over de pokken—epidemie te Oud—Beierland wordt mede- gedeeld, dat bij eene dergelijke epidemie in de jaren 1870 en 1871 in het dorpje Moerkapelle op eene bevolking van ongeveer 600 zieleu slechts die 5 gezinnen van de pokken verschoond bleven, waar voor eene behoorlijke vaccinatie zorg gedragen was. De Moerkapellenaren hebben er hun voor- deel mede gedaan en de tegenstand tegen het inenten is er sedert veel verminderd. TER NEUZEN20 November 1883. De voordracht voor een hoofd aan school B in de kom dezer gemeente is als volgt: F. van Dixhoorn te Katwijk, J. Lijbaart te Krabbendijke, H. J. Vooren te Poortvliet en J. A. Vermeulen te Breda. Deze voordracht zal in de zitting van den ge- mecnteraad, te houden op Donderdag a. s., behandeld worden. Hengstdijk, 20 November. Heden werd alhier op het gemeentehuis in het openbanr aanbesteed het bouwen van eene nieuwe school voor 144 loer- lingen met onderwijzerswoning, levering van ameu- blement enz., benevens levering van de daartoe benoodigde materialen. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren Van den Broek, te Axel, 17500; Duijvestein Wisse, te Zaamslag, f 15700; G. J. Balkenstein> te Ter Neuzen, f 15600Bleijenberg, te St. Jan- steen, 15180; R. Walraven, te Ter Neuzen, 14989 Verijzer, te Rapenburg, 14698Staal, te Hontenisse, f 14630; L. Lenoir, te Willem- stad, 14100. 's Graven huge, 20 Nov. Tweede Kamer. Bij het voortgezet debat over de Indiscbe begrooting zijn aaugenomen met 49 tegen 20 stemmen een amendement tot vermindering met f 5640 voor de griffiers der landraden cn een tot vermindering met 50 percent van de onvoorziene uitgavcn der verschillende afdeelingen. Dit amendement werd door den heer Pompe voorgesteld als een poging tot bezuiniging en niet als wantrouwen in den Minister. De Minister nam na de aanneming van het eerste dier amen- dementen het andere tot vermindering der onvoor ziene uitgaven over, 't welk verscheidene sprekers afkeurden. De Minister verklaarde het te doen met voorbehoud der voor te stellen credietposten. Nog werd aangenomen een amendement van den heer Bastert tot vermindering met 54,000 van den post voor reis- en verblijfkosten. Morgen voortzetting. blik als in zwijgende bewondering staan en ijlde daarna, terwijl hij weer luidkeels zong, lustig jubelend, langs den rand van de weide dalwaarts waarbij hij juist voorbij de plants moest, waar de schutter stond. De vreemdeling had hem nog niet gezien en sclirok tamelijk erg, toen hij on- verwachts een luide stem naast zich hoorde, want de schutter vroeg, toen de vreemdeling dicht ge- noeg bij hem was: ,/Zou ik u mogen vragen wat gij hier zoo vroeg in het woud komt zoeken en waarom gij zoo'n helsch leven maakt vVer- duiveld, wat hebt ge me geschrokken riep de jonkman, terwijl hij niet naar eenig verborgen wapen, maar naar zijn lorgnet greep. Dat droeg hij aan een bandje om den hals en ommiddelijk zat het hem op den neus. De schutter keek hem eens goed aan en riep: ,/Wat is dat? Kan ik niet meer zien." ,/Karel! riep de jonge vreem deling, terwijl hij den zoo onverwacht verschenenen aanstaarde, zijt gij het, of zijt gij het niet?" Alfred, bij alles," wat er leeftIk had eer ver- wacht, dat de hemel zou invallen, dan dat ik u hier bij het motgenkrieken zou treff'en, omdat gij anders nog altijd om acht uur in de veeren steekt. Nu hebt ge mij de geheele jagt verpest en een reusaclitig hart verjaagd, dat ik zeker onder schot gekregen zou hebben. Waarom moet gij ook uw liefdeverklaringen op muziek gezet, bij zonsop- gang in het woud losbrullen? Zoo iets verdraagt het wild niet." //Maar beste vriend, is het mijn schuld dan, dat het vee niet muzikaalis?" ,/Zijnherten RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 17 November de volgende vonnissen uitgesproken M. C. d. M., smidsknecht te Hontenisse, is wegens beleediging en het slaan van een bedienend beambte veroord. tot 15 dagen celstraf, f 8 boete of 1 dag celstraf. L. C., koopman, en A. D., werkman, beide te Clinge, zijn wegens invoer van vee in Nederland beide vrijgesproken. P. A. S., koeherder te Stoppeldijk, is wegens eenvoudige diefstal veroord. tot 6 dagen gevan- genisstraf. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Zitting van 16 November 1883. Veroordeeld A. v. C., te Axel, ter zake van het jagen in gesloten jachttijdin eene boete van 10, subsidiair 1 dag gevangenisstraf, met ver- beurd verklaring van het geweer, bevel dat uit te leveren of te betalen de waarde bepaald op f 5, subs. 1 dag gevang. C. N., te Westdorpe en J. H., te Ter Neuzen, ter zake van het laten loopen van vee in eens anders in den oogst staanden grondieder in eene boete van 3, subs. 1 dag gevang. J. C., te Wachtebeke, en B. B., te Ter Neuzen, ter zake van het zetten eener mijt binnen 3 meter afstand van den weg; ieder in eene boete van 1, subs. 1 dag gevang. J. d. C., te Westdorpe, ter zake van het vast- zetten eener geit aan den kant van den weg; in eene boete van f 1, subs. 1 dag gevang. A. v. TL, te Philippine, ter zake van bet be- vjsschen van eens anders water zonder akte en vergunning; in twee boeten, elk van f 0,50 subs. 1 dag gevang voor elke boete, met verbeurd ver klaring van het net of betaling der waarde, bepaald op 1, subs. 1 dag gevang. J. W. F. H. d. R., te Ter Neuzen, ter zake als voren; in twee boeten, elk van f 1, subs. 1 dag gevang., met verbeurd verklaring en bevel tot veruieling van het net. P. M., te Zaamslag, ter zake van bet jagen op eens anders grond zonder akte en vergunning; in twee boeten, elk van 10, subs. 1 dag gevang. voor iedere boete, met verbeurd verklaring van het geweer, bevel dat uit te leveren, of betaling der waarde, bepaald op f 5, subs. 1 dag gevang. A. L., te Zaamslag, ter zake als vorenin twee boeten, elk van 10, subs. 1 dag gevang. voor elke boete, met verbeurd verklaring van het geweer en den haas, bevel die uit te leveren, of betaling der waarde, bepaald op f 5 cn f 1, subs. 1 dag gevang. A. J. v. C., te Axel, ter zake als voren; in eene boete van f 10 en eene van f 5, subs. 1 dag gevang. voor elke boete, met bevel tot ver beurd verklaring van het geweer, bevel dat uit te leveren, of betaling der waarde, bepaald op 1, subs. 1 dag gevang. II. v. D., te Ter Neuzen, ter zake van het openhouden zijner herberg na het uur van sluiting in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. C. d. S., 0. W. en G. V., alien te Ter Neuzen, ter zake van bet vcrblijven in eene herberg na het uur van sluiting; ieder in eene boete van f 3subs. 1 dag gevang. C. d. S. en C. W., beide te Ter Neuzen, ter zake van het maken van nachtelijke burengeruch- ten; ieder in eene boete van f 5,50, subs. 1 dag gevang. P. d. Z., te Ter Neuzen, ter zake als voren; in eene boete van 7, subs. 2 dagen geyang. J. S., C. W., C. d. S., M. d. P., J. M. en N. v. d. M., alien te Ter Neuzen, J. P. v. d. V., E. L. en H. J., alien te Axel, M. D., te Sas van Gent, J. P., te Clinge, A. B., te Zaamslag, U. v. D., te Assenede, T. d. C., te Wachtebeke, en C. d. B., te Maldeghem, ter zake van open- bare dronkenschapieder in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. Allen in de kosten. VrijgesprokenII. C., te Zaamslagde kosten ten laste van den staat. 163 mill. Brahminen, 423 mill. Boedisten en Syn- toi'sten en 230 mill. Heidenen. Er blijkt dus uit deze opgaven, dat de christelijke volken 420 mill, bedragen en de monotheisten nog niet een- maal de helft van het inenschdom vertegenwoor- digen, zoodat nog ongeveer 828 mill, deels den afgodendienst liuidigen, deels heidenen zijn. dan ook vee vroeg de jager lachend. Wei zeker," zei de jonkman knikkend. //Maar ik zeg u Karel," sprak hij onder een flinken handdruk, ,/dat gij thans den gelukkigsten menscli op aarde voor u ziet." vDat is zeer aangenaam, vooral na het proefje, dat ik reeds van uw geluk heb gehad." //Met mij zelf weet ik geen raad meer," ging de nog zeer jonge, maar knappe en llink opgeschoten man voort, en toen ik ginds op de weide kwam en het ruime, heerlijke landschap in het wonderlijk morgenlicht voor mij zag liggen, kon ik mijn zalig genoegen niet anders uitdrukken dan door een flinke buite- ling, waarover ge mij nu wel zult uitlachen „Uitgelachen heb ik u al," zei de schutter droogjes, //want ik was getuige van uw gevoelsuiting, die in elk geval zonderling was. Maar mag ik u ook vragen wat u eigenlijk zoo buitengewoon gelukkig maakt; waarom gij alles hier in rep en roer moet brengen De liefde inderdaad Kent gij met uw muzikale talenten de oude spreuk niet in het oude lied ,/Trouw bemind en stil gezwe- gen, ware liefde zegt niet veel Gij bad immers stil even gelukkig kunnen zijn en dan hadt ge mij de jacht niet bedorven." //Dat spijt mij waarlijk," zei Alfred goedmoedig, //maar hoe kon ik ook weten, dat ik u hier in de struiken zou vinden Ik zal u alles vertellen, omdat ik overtuigd ben, dat gij deelneemt in mijn geluk. Maar nu niet, omdat ik u niet langer in uw jacht wil storen. Daarom zal ik u maar alleen laten." (Wordt vervolgd.) Men schrijft ons uit Gent: Den 16 De cember a. s. zal in het Casino te Gent een mu- ziekfeest plaats hebben ten voordeele der slacht- offers van de ramp op Krakatau in Ned.-Indie. Op dit concert zullen zich doen hooren behalve het zanggezelschap der Melomanen het muziek van de grenadiers en jagers van 's Gravenhage. Naar uit Brussel gemeld wordt, zou de inter- nationale tentoonstelling, waartoe onlangs te Ant werpen voor 1885 het plau ontworpen werd, waarscliijnlijk niet plaats hebben, omdat de verwe- zenlijking daarvan tot te groote moeielijkheden aanleiding zou geven. -• De Duitsche Kroonprins is met zijn gevolg gisteren te Genua aangekomen. De burgerlijke en militaire antoriteiten, de daar wonende Duit- schers, de staf van het Duitsche eskader en de officieren van een Russisch oorlogsschip hadden hem opgewacht. In een hofrijtuig werd de Prins onder het gejuich der menigte naar het voor hem in gereedbeid gebracbte paleis gebracht, waarvoor een buitengewoon talrijke volksmenigte zich bevond, wier toejuichingen geen einde namen. De Prins vertoonde zich op het balkon om voor de harte- lijke ontvangst dank te betuigen. Eenig gesis deed zich hooren, doch het werd dadelijk gesmoord door de jubelkreten. Thans is hgt bekend door middel van welke vloeistof het marmeren standbeeld van Liebig te Munchen dezer dagen is bezoedeld. Men heeft daartoe gebezigd salpeterzuur-zilver. De zwarte kleur aan het daarmee bevoclitigde gedeelte ge- geven, is volgens gedaan onderzoek 2 it 3 milli meter in het marmer doorgedrongen. Aan den geheimraad "Von Pettenhofer en pro fessor Boeyer is de taak opgedragen om een onder zoek in 't werk te stellen tot verwijdering dier zwarte kleurstof. Zij zullen tot dat einde marmer afkomstig van denzelfden blok, die gediend heeft om het standbeeld daaruit te beitelen, aanwenden voor de beraamde proefnemingen. De verontwaardiging zoo te Munchen als elders in Beijeren is voorbeeldeloos. Door het dagelijksch bestuur der hoofdstad en door de politie zijn pre- mien uitgeloofd op de ontdekking van den dader tot een gezamenlijk bedrag van 1000 mark. De katholieke zendingsgenootschappen te Lyon hebben eene statistiek der verschillende ge- loofsbelijdenissen het licht doen zien. Uit de eindcijfers blijkt, dat er tegenwoordig 627 mill, monotheisten en 816 millioen afgodendienaars zijn. Wat de afzonderlijke godsdiensten betreft, worden er opgegeven te zijn: 212 mill. Katholieken, 124 millioen Protestanten, 84 mill. Schismatikers, 7 mill. Israelieten, 200 millioen Mokammedanen, Het zijn niet de koperen centen alleen, maar ook de koperen halve centen, die met 1 Januari uit den omloop moeten verdwijnen. Bijna zes jaren zijn er noodig geweest om het zoover te brengen. Bij de militaire autoriteit te Maastricht heeft zich vrijwillig een marinier aangemeld, die 30 Sept. 1882 van zijn korps deserteerde. Bij het instructiebataljon te Kampen is een 15jarige knaap in dienst gesteld, die de buitengewone leugte van 1,80 meter heeft. Tegen een raadslid van Maasheeze is proces-verbaal opgemaakt wegens strooperij met wildstrikken. Te Rotterdam is een cooperatieve volksbroodbakkerij opgericht. Te Amsterdam is eene vrouw, bekend onder den naam van ,/dronken Lotje," met de jeneverflesch naast zich dood op bed gevonden. Verleden week overleed te Breda eene dienstbode, welke 60 jaren lang bij een zelfde familie heeft gediend. Al de leden dier familie brachten haar grafwaarts. De haven van Bilbao (Spanje) is electrisch ver- licht, met 32 Brush lampen elk van 2000 kaarsen lichtsterkte. In Rusland is men tot de ont dekking gekomen, dat er een aantal valsche post- zegels in omloop zijn. Te Nizza is men druk bezig met het bouwen van het nieuwe observato- rium, een geschenk van den bankier Bischoffsheim te Parijs. Dit gebouw zal in het geheel op 120,000 pd. st. te staan komen. Het staat op een berg, ten oosten van Nizza en biedt een prachtig ver- gezicht aan. Op 10 November had te Deutichem een gebeurtenis plaats, die wel tot de zeldzaamlieden mag gerekend worden. Een mandenmaker aldaar vierde voor de tweede maal in zijn leven de zil- veren bruiloft. De eerste maal gebeurde het medio Nov. 1855. Hoe fel het ongeluk vaak menschen, die door vlijt, orde en spaarzaamheid er trachten bovenop te komen, vervolgen kan en geen rust laat voor ze geheel ten onder zijn gebracht, kan de levensloop, gedurende dit £ene jaar slechts, van den conducteur, die deze week te Amsterdam door een trein werd overreden, reeds aantoonen. In April van dit jaar kregen twee zijner kinderen de pokken in hevigeu graad, zoodat zij ter verpleging in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Nauw waren deze kleinen hersteld, of zijne vrouw kreeg de typhus en lag tusschen dood en leven zes weken achtereen in 't ziekenhuis. Hoe het gezin met drie jonge kinderen in dien tijd achteruit ging behoeft niet gezegdmaar gelukkig, de vrouw herstelde toch langzamerhand. Een dag echter voor zij de echte- lijke woning weer zou binnenkomen, vond de man, 'savonds na volbrachten dienst thuis komende, zijn geheeleu inboedel verbrand. Niets was gered uiets was verzekerd. Een kleine drie weken gele den beviel de vrouwtien dagen later werd de man door een trein, welks naderiug hij niet bespeurd had, gegrepen en werden hem de beide beenen afgereden. Twee uren daarna was de ongelukkige dood. Zijne vrouw blijft in de diepste ellende met vier jonge kinderen, zelf nog doodzwak en met een bangen winter in 'tgezicht, achter. Een treffend voorbeeld van gebrek aan ver- loskundige liulp op het platteland levert een voorval, dat verleden week plaats had op eene hofstede onder Tholen. De man was, omdat zijne vrouw verlos- kundigen bijstand noodig had, een geneesheer gaan halen. Toen deze, nadat inmiddels een geruimen tijd was verloopen, kwam, vond hij de moeder dood, met een levend kindje bij zich op de sponde. Een landbouwer uit Maas en Waal liet zich, van de Tielsche markt komende, aldaar met de pout overzetten. Opgewonden van vreugde of van iets anders, roemde hij over de goede zaken die bij had gedaan. Ten bewijze kwam zijn builtje met rijksdaalders voor den dag. Hij zwaait er mede rond en slaat er mede op den rand van de pond, totdathet linnen zakje scheurt en f 70 in de Waal rollen. Met nog slechts f 15, die in de pont gevallen waren, kwam hij bij moeder de vrouw terug! Een herbergierster te Bergen op Zoom zonder //vergunning" schonk aan twee bezoekers op ver- zoek een borrel. Toen deze daarvoor een 25cents- stuk betaalden en 0,15 terug vroegen, kregen zij ten antwoord: /drank verkoopen mag ik niet, ik gaf u drank, nu geeft gij mij 0,25." Die verdediging, ook voor de rechtbank te Breda gevoerd, baatte echter niet; de rechtbank veroor- deelde haar wegens verkoop van sterken drank zonder vergunning tot een gevangenisstraf van 15 dagen. Yrijdagavond te half acht, juist toen de sneltrein van Arnhem komende bet Rijnspoorstation te Utrecht moest binnenrijden, heeft zich de heer N., eigenaar eener distilleerderij aldaar, van het perron op de rails laten vallen. Hij had reeds geruimen tijd op het perron heen en weer go- loopen en was wel opgemerkt, doch door de be- ambten aangezien voor iemand, die een bekeude van den te verwachten trein moest afhalen. Er js dan ook geen twijfel of de daad is met voor-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2