Landbouwberichten, Buitenland. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Twee werklieden vochten op liet terrein. Be een werd met een bebloed lioofd door de politie ontzet. Er is proces-verbaal opgemaakt. In de machiuegalerij stal men een jas van een representant, waarin zicb eene portefeuille bevond met een bankbiljet van f 60, eene reddingsme- daille en eene medaille wegens militairen dienst. Aan de Koninklijke tapijtfabriek te Be venter heerscbt een buitengewone drukte, welke, zonder dat er nog meer orders belioeven te komen, tot einde April zal aanhouden. Intusscben komen uit de meest verwijderde laudeu nog dagelijks orders. Ilet gerecbtsliof te Arnbem deed den 13 dezer uitspraak in de eedskwestie Hoist. Zij ontsloeg dezen van rechtsvervolging, uit lioofde dat liij niet behoort tot eenig kerkgenootsoliap en dus kon volstaan met de belofte. Hij beboorde daartoe te ziju toegelatende eedsweigering vormde dus geen strafbaar feit. -Beze week werd te Amsterdam binnen de muren van bet gesticbt berdacbt de dag, waarop voor vijfenzeventig jaren bet instituut tot onder- wijs voor blinden in die stad is gevestigd. Ilet bestuur ontving van alle zijden blijken van be- langstelling en gelukwenscbingen, o. a. een in een lijst gevast en sierlijk in verschillende kleuren met de pen geteekend, die de handteekening be- vatto van 24 directeuren van blinden-instituten uit de gebeele wereld. Be heeren Ribbink, Van Bork Co., fabri- kanten van electriscbe werktuigen te Amsterdam, hebben de noodige vergunning gevraagd van het gemeentebestuur, ten einde verscbillende gebouwen, woningen enz., gelegen aan bet Rembrandtpleiu en in de Amstelstraat aldaar, van een centraalpunt uit, betwelk in overleg met B." en W. zal worden bepaald, electrisch te verlicbten door boog- of gloei- lampen, al naar behoefte. Be aanleg buiten de buizen zou gescbieden door mid del van een ondergrondscben kabel, op nader te bepalen diepte in de straat te leggen. Be aanvragers bieden bunnerzijds aan, om of bet ltembrandtplein of de Amstelstraat kosteloos in huune geleidingen op te nemen en door booglam- pen te verlicbten. Bij bet hoofdbestuur van de Maatscbappij van Weldadigheid moet bet voornemen bestaau, om eerlang een algemeeu beroep te doen op de liefdadigbeid van het Nederlandsche volk ten behoeve van genoemde maatscbappij. Bit wordt noodzakelijk geacbt, omdat de uitgaven der wel- dadigheidskolonien sedert 1870 afschaffmg van bet domicilie van onderstand steeds toe- nemen, terwijl Jiet aantal contribueerende leden van 20,000 op 4000 is gekomen en de onbeken- de weldoeuer, die jaren acbtereen telkens f 8000 schonk overleden is. Be contributie bedraagt f 2,60 per jaar of 5 cts. per week. In de Woensdag jl. gehouden openbare ver- gadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is o. m. ingekomen bet Kon. besluit in zake: het beroep van den gemeenteraad van Aagtekerke tegen een resolutie van Ged. Staten van Zeeland, waarbij goedkeuring is onthouden aan een besluit van den Jtaad tot sluiting der O. L. School in die gemeente. Met handhaving van het besluit wordt bet be roep ongegrond verklaard. TER iVEIiZEX16 November 1883. Sedert eenigen tijd zijn alhier aan de los- en ladingsplaats bij den spoorweg twee verplaatsbare stoomkranen bebulpzaam bij het lossen van ijzererts. Tot verwondering van velen voldeden deze ijzeren gevaarten bij werking vrij wel. Gistereu bij bet lossen van de Spaansche stoom- boot Marzo, brak van een der kranen de as van den neer- en opgaanden arm, zoodat deze op de stoomboot viel. Persoonlijke ongelukken hadden bij dit ongeval niet plaats. weder veel te guur om stil te. staan en liep door. Eindelijk bereikte bij t andere einde der stad en de rivier. Be wind was eenigszius gaan liggen en de ellendige staarde in de donkere diepte. Hij zag allerlei schimmen van lang gestorvenen, die hem toewenkten als om zijne aaudacht te trekken en hem dan met de vuist dreigden en hem met gloeiende blikken aanstaarden. Hij liep weg van den waterkant, maar eene gcheimzinnige macbt trok hem terug. Zoo ging het eenige malentoen deed hij een wanhopigen sprong en lag in 't water. Hij zonk, maar kwam weer boven, maar hij was geheel veranderd, zijn gedachten namen een geheel anderen loop. Hij wilde leven, leven om zich te verbeteren, om door zijn verdere handelingen 't gebeurde zoo niet uit te wisscben, dan toch eenigszins goed te maken. Hij dreef naar een aan den wal liggend schip; nog een arm lengte, nog een band breedte, bij kon een touw grijpen en bij was gered. Maar de stroom dreef hem voort en bij zonk opnieuw. Nog een seconde kwam hij aan de oppervlakte; bij zag de sterren, de licbten op de kade, bij worstelde en zonk voor goed. Twee dagen later werd een uur beneden de stad een opgezwollen lijk opgeviscbt. Niemand her- kende het en van niemand betreurd werd de ramp- zalige begraven op die plaats van 't kerkhof, waar nooit een vader of moeder een traan komt storten, waar nooit de hand eener gade een krans komt nederleggen, waar nooit een kind een rozelaar komt planten. E I N B E. Be dienst op Zon- en feestdagen van bet Rijks-telegraafkantoor te Walsoorden is gewijzigd en zal in bet vervolg open zijn van 9 tot 12 uur des voormiddags. Het aantal kilogrammen suikerbieten, dat geleverd is en nog zal geleverd worden te Sluis, wordt voor dit seizoen begroot op 12,000,000. Yoegt men daarbij wat te Breskens, Hoofdplaat en Biervliet aangevoerd is en wat per as naar de naastbij gelegen stations in Belgie is vervoerd, dan mag men veilig aanneinen, dat 15 millioen kilogr. in het kanton Oostburg zijn geteeld. Zuiddorpe, 14 November. Bij de alhier plaats gebad liebbende verkiezing van een lid voor den gemeenteraad, ter vervulling der vacature, ontstaan door het vertrek van den beer B. B. Waelputj werden uitgebracbt 23 geldige stemmen. Baarvan bekwam de beer Antonius Goossens 17 stemmen weshalve deze is verkozen. Ossenisse, 15 November. Be uitslag der ver kiezing op 13 dezer van een lid voor den gemeente raad, was als volgt Getal kiezers 44. Uitgebrachte geldige stemmen 26, volstrekte meerderbeid dus 14 stemmen. Waren uitgebracht op de heeren J. J. de Jonghe 13 stem- men, J. E. Hiel 5 st. en P. J. Adriaansens 4 st. Be overige stemmen waren verdeeld op vier andere personen. Berhalve zal er eene herstemming moeten plaats liebben tusschen de heeren J. J. de Jonglie en J. F. Hiel. Groecle, 15 November, Beroepen tot predikant bij de Evang. Lutberscbe gemeente alhier, de beer H. It. Snijder Pz., tbans predikant bij die gemeente te Medemblik. 's Gravenhage, 16 November. Tweede Kamer. In den loop van het debat, her)en gehouden bij de Indiscbe begrooting, stelde de beer Keuchenius een gemotiveerde en de beer Cremers een eenvoudige motie van orde voor; beide ten gunste van de wette- lijke goedkeuring der nieuwe overeenkomst met de Billiton-maatschappij. Op verzoek der regeering is de behandeling van deze beide motien verdaagd tot Maandag a. s. Bij de verdere discussie bestreed de heer Lobman elke opvatting van kwade trouw bij den Gouverneur- generaal. Be beer Cremers liield eveneens als de heer Lobman niettemin vol, dat zij de handeling van den Gouverneur-generaal brandmerkten. Be Minister verdedigde nader zijne plannen, die spoediger in het tekort zouden voorzien dan alle andere stelselstot wijken in Atjeb zou bij nooit besluiten. In de afstemming der begrooting zag de Minister bepaald een votum van wantrouwen bij verklaarde zicb tot bezuiniging op de ouder- deelen bereid. Maandag voortzetting. TER NEUZEN, 16 November 1883. Op de Woensdag jl. alhier gehouden jaar- lijksche paarden- en veemarkt waren aangevoerd 17 paarden, 31 koeien, 4 scbapen, 80 varkens en 3 geiten. Premien werden uitgereiktvoor het schoonste ruinpaard f 4 aan G. Heijnsdijk te Axel, voor het schoonste merriepaard le premie f 4 aan P. Moes te Ter Neuzen, 2e premie f 2 aan L. Bieleman te Hoekvoor het schoonste jong paard tusschen 1 en 2 jaar le premie f 4 aan Jan de Kraker te Hoek, 2e premie f 2 aan G. Bees te Ter Neuzen, voor het grootste getal aan- gebracbte paarden f 4 aan G. Heijnsdijk te Axel, voor het schoonste stuk rundvee uit de kantons Hulst en Ter Neuzen le premie f 4 aan J. P. Scheele te Ter Neuzen, 2e premie f 2 aan F. Bieleman te Hoek, voor idem van buiten die kantons aangebracht le premie f 4 aan H. Hartog te Ter Neuzen, 2e premie f 2 aan B. van Taten- hove te Ter Neuzen, voor de beste baatgevende of kalfdragende koe le premie 4 en 2e premie f 2 aan L. Bieleman te Hoek, voor bet schoonste rund van 1 tot 2 jaar le premie f 4 aan M. Loose te Ter Neuzen, 2e premie f 2 zoomede f 4 voor het grootste getal aangebracht rundvee aan L. de Moor te Zuiddorpe en voor bet grootste getal aangebrachte varkens f 3 aan A. de Meij te Zuiddorpe. Be handel in varkens was zeer levendig. Bit jaar zijn voor 't eerst op Noord-Beveland op eenigszins groote scbaal sjalotten geteeld. Het laat zich echter voorzien, dat het eerste jaar reeds het laatste zijn zal; voor niet minder dan f 18 per mud toch waren in't voorjaar de poot—sjalotten ingekocht en men rekende daarom op een boogen verkoopprijs; maar nu kan er niet meer dan f 1,50 per mud voor gemaakt worden. Be commissies, belast met de beoordeeling van het scliriftelijk werk der candidaat-kiezers, in Belgie, zijn nog niet met baar werk gereed, maar te oordeelen naar het voorloopige resultaat, wordt globaal gescbat dat ongeveer 70 pCt. der inge- schreven 77,000 candidaat-kiezers zijn geslaagd. Onder de afgewezenen van Peruwelz is ook een onderwijzer aan eene bizondere school te Alsemberg. In het departement der Somme werd dezer dagen behandeld een aanklacht tegen den archi tect Cochois, wegens poging tot moord in een spoorwegcoupe. Cochoisdie wegens schulden zijn betrekking bad moeten opgeven, had in den nacht van 28 of 29 Juni in deu exprestrein van Calais naar Parijs een Protestantschen geestelijke Whithorn in zijn slaap overvallen. Be predikant bad echter een herculische kracbt en wist met de eene baud den scburk zicb van bet lijf te houden, terwijl bij met de andere bet noodsein gat. Toen de trein stilhield rukte Cochois zicb van zijn slacbtolfer los, sprong uit bet portier en wilde zicb doodscbieten. Bit werd echter belet en nu) stond bij terecht en werd tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Blijkens berichten uit Warschau is in die stad het jonge dames-instituut Marie door brand vernield. Men schrijft dat onbeil toe aan kwaad- willigheid. Men berinnert zich, dat onlangs de onderwijzeressen en de leerlingen aan dat lyceum in liechtenis werden genomen, verdacht van nihi- lisme, na een onderzoek, dat nu binnen weinige dagen zou worden hernieuwd. In zake de raadselachtige verdwijning van den heer Beschamps, een ingezetene van de :Bel- giscbe gemeente Couillet, zou de justitie een draad gevonden liebben; als meestal, schijnt bet ook bier te zijncherchez la femme. Zij zou naine- lijk zijn te weten gekomen, dat de vermiste voor jaren, toen hij nog bediende in Buitschland was, in ongeoorloofde betrekking leefde en een kind, uit die onwettige samenleving geboren, geeclit beeft. Bat kind zou steeds met de moeder in Buitschland leven en na den dood van zijn vader alles moeten erven, daar deze ongeliuwd bleef. Be naaste bloedverwanten voegden liierbij nog het volgendede heer Beschamps is een man van 45 jaren, van een zeer sympathiek karakter, ge- eerd en geacbt van alien die ooit met hem in aanraking kwamen. Sinds twee jaar stond hij aan het lioofd eener machinefabriek, die bij te Haut- mont, in Frankrijk, bad opgericht. Ben 16den Oct. vertrok hij naar Brussel. Baar bij de ge- woonte bad zijn particuliere correspondentie steeds bij zich te dragen, zijn al de nasporingen onder zijn papieren naar bet doel van zijn reis vruchte- loos gebleven. Ben 16<iett in de lioofdstad aange- komen, logeerde hij dien nacht in bet Hotel de la Poste en reisde den volgenden dag weder af. Sedert dat bogenblik beeft men alle spoor van hem verloren. .Be familie gelooft stellig en vast, dat hij dood is. Be justitie zet liaar onderzoek voort. Te Pranzo, in bet district Itiva di Trento (Opper-Italie), vierde dezer dagen een priester, Bon Bonato Malossini, zijn 10On geboortedag. Hij ging dien dag als gewoonlijk ter kerk en droeg de mis op. Zijn priesterschap dagteekent van 20 April 1806. Niet minder dan zeven Pausen zag hij den stoel van Petrus beklimmen. Be pakketpost is eerst dit jaar in Engeland ingevOerd met 1 Aug. jl. en wordt zeer druk gebruikt. Yolgens de uitkomst der drie eerste maanden beeft men een verzending van 21 mil lioen pakketten 's jaars te wacbten. Het gemid- delde gewicht is beneden de raming gebleven. Het gewicbtigste gevolg van den nieuwen dienst is geweest, dat de spoorwegmaatschappijen en andere vervoerders nu reeds goedkooper en sneller be- dienen dan vroeger. Na zeven maanden te vergeefs oproepingen te hebben gedaan voor onderwijzer of onderwijzeres te Rilland-Bath beeft eindelijk een dame zicb aan- gemeld. Ten einde de oester-cultuur in de Zuiderzee te doen herleven, is het college voor de zeevisscherijen in overleg getreden met den heer Bottemanne, te Bergen op Zoom, om de doel- treffendste inaatregelen te beramen, die daartoe zouden kunnen dienen. Terwijl een gezin te Zevenaar ter kerk was en vier kleine kinderen in huis alleen waren achtergelaten, stak een der kleinen bet bed in brand en een 3jarig meisje kwam in de vlammen om. Te Stellendam is een knaapje in een pot met kokend water gevallen, waardoor bet zulke ernstige brandwonden bekwam, dat het aan de gevolgen is overleden. Bij bet Luther- feest in de groote- kerk te Beventer, is voor het restaureeren van de ramen dier kerk, f 2000 gecollecteerd, door een ingezetene geschonken. Onder de gemeente Berkel is de woning van A. en G. Janssen door eene onbekende oorzaak af- gebrand. Brie koeien, twee kalveren, een paard en een varken kwamen in de vlammen om. Het gebouw was verzekerd. Het verhaal te Arnhem van het ontvoerde en van hare kleederen beroofde meisje is nu eerst gebleken een verzinsel te zijn. Zij beeft intusscben heel wat noodeloos werk ver- oorzaakt. Te Nijmegen viel de loodgieter II. v. K. uit een dakgoot, waarin bij werkzaam was; hij kwam op eene binnenplaats terecht en overleed kort daarna. Binnenkort zal een rechtstreeksche stoomvaartliju Italie met Benemarken verbinden. Een maatscbappij, te Kopenhagen gevestigd, beeft tot dit doel zeven booten in aaubouw.Te Moulings— Engilbert, departement Nievre, is eene vrouw, Jeanne Louise Pidault geheeten, overleden in den ouderdom van bijna 118 jaar. Een daad, den beruclite Yandalen waardig, is te Miinehen gepleegd. Een kwaadwillige beeft bet nieuw opgericbte stand- beeld van Justus Liebig des nacbts met een zwart en bijtend vocht overgoten. Het standbeeld is geheel verloren. Te Mareuil had iemand gewed, dat bij vier 10-francstukken zou inslikken, terwijl bij wijn dronk. Be dwaas won zijn weddenscbap, maar stierf den volgenden morgen. Te Marseille heeft een vertoornde schoonvader uit wraak zijn schoondochter in de lucht willen doen vliegen door iu baar keuken een emmer met kruit met een lont aan te steken. Het losse kruit veroor- zaakte echter slecbts brand. Men schrijft uit TilburgBe laatste weken waren te dezer plaatse uiterst noodlottig voor de kraamvrouwen. Een schrikbarend aantal bezweek bij of kort na de bevalling. Het is vrij zeker, dat een der geneesheeren bet ongeluk bad, de smetstof van de eene patiente op eene volgende over te brengen. Be treffendste sterfgevallen waren er bet ongelukkig gevolg van. Men verzekert, dat bedoelde geneeshecr aan den provincialen inspec- teur van het geneeskundig toezicht in Noord- Brabant heeft verklaard, zich voor 3 maanden Tan de praktijk te zullen onthouden. Als een staaltje van moed en zelfbeheersching, bij gelegenheid van den moord te Ileinoo aan den dag gelegd, wordt het volgende gemeldToen de moordenaars zich wilden overtuigeu of bun slaehtolFer, de zoogenaamde groote knecht, werke- lijk dood was, bielden ze hem een brandenden lueifer onder den neus. Be ongelukkige, die nog leefde, bezat tegenwoordigheid van geest genoeg om gedurende dien tijd niet adem te halen. Het Amerikaanscbe blad de Grondwet deelt mede, dat op Bonderdag 25 October te Holland (Michigan) in -den ouderdom van 76 jaar is over leden Johannes Hoogesteger, een der oudste neder- zetters dier kolonie en vader van wijlen M. Hooge steger, in leven redacteur van de Grondwet. Be overledene was geboren te Goes den 18 Augustus 1807, vertrok naar Amerika den 1 April 1847 en kwam den 28 Juni van dat zelfde jaar te Holland aan. Met uitzondering van eenige jaren, toen hij te Zeeland woonde, bad bij in dit land altijd de stad Holland tot zijne woonplaats. Hij laat eene hoog bejaarde weduwe, doch geene eigene kinde ren achter. Een boer van Oostwoud reed deze week naar de koemarkt te Iloorn. Onderweg vroeg een vreemdeling mee te mogen rijden. Hetverzoek wordt toegestaan en alras loopt het gesprek over bet vee en de prijzen der markt. Al pratende weet de vreemdeling aan den boer de mededeeling te ontlokken, wie bij is en tevens, dat hij twee koeien heeft verkocht aan den koopman B. en daarvoor op de markt f 400 zal ontvangen. Hoorn wordt bereikt; de vreemdeling stapt uit bet rijtuig en bedankt voor de vriendelijkheid, om spoedig daarna in het een of ander hoekje een briefje te schrijven, waarin door den boer wordt getuigd, dat gij wegens ongesteldheid niet ter markt kan komen en daarom den koopman B. verzoekt, den houder van dit briefje betaling te geven. Be valsche handteekening wordt er onder geplaatst, de koopman gezocht en de f 400 blijkt, toen de recht.hebbende kwam, uitbetaald te zijn. Be bedrieglijke oplichter werd spoedig, maar te vergeefs, overal gezocht. Een zoogenaamde veearts te Ooststellingwerf werd door een veehouder bij een zijuer koeien ge- roepen, die laboreerende was. Be dokter begeeft zicb naar den stal, onderzoekt bet beest ter dege en komt tot de conclusie, dat aderlaten ten hoogste gewenscbt is en beterscliap zal aanbrengen. Be operatie gescbiedt, dochbij onderzoek van den eigenaar blijkt, dat eene gezonde koe, die naast de patient op stal stond, de geneeskuudige behan deling heeft ondergaan. Errare huinmanum est. (Bwalen is menschelijk). Het Leesmuseum te Amsterdam is tbans in zijn geheel electrisch verlicht. Een stoom- werktuig van 8 paardekracbt, brengt de dynamo's iu beweging, door welke de electriciteit wordt voortgebracht, voor 80 gloeilainpjes, waarvan in gewone omstandigheden een 60tal branden. Te Woensdrecht is eene boerenschuur afge- brana, waarbij een veulen, een kalf en eenige kippen omkwameu en de geheele oogst eene prooi der vlammen werd. Be schade wordt op ruitn f 3000 geschat. Be oorzaak van den brand is onbekend. Alles was verzekerd. Te Brussel heeft op nieuw in de berbcrg van Yervloet aan het Noorderstation een drama plaats gebad. Een man gewapend met een revol ver achtervolgde een vrouw, gekleed als een dienst- bode, die eenige oogenblikken te voren in gezel- schap van een ander persoon in de herberg gekomen was. Toen hij haar genaderd was, loste hij 3 schoten op de vrouw, die ernstig gewoud iueenzakte. Be moordenaar werd door de voorbijgangers gearresteerd. Het slachtoil'er is slecbts 25 jaar oud en schijnt vroeger een oude kennis geweest te zijn van deu man, die zich nu wilde wreken omdat zij hem verlaten had. Haar toestand is zeer zorgelijk. Be beroemde zangvereeniging la Societd des Orpheonistes van llijssel, die jaren lang roem be- haalde en in den loop van haar bestaan meer dan 250,000 frs. aan werken van liefdadigheid stortte, is onder haar lauweren bezweken. Be kosten, aan de jongste wedstrijden besteed, en vooral de door haar gegeven feesten en receptien hebben de kas geledigd en nu zullen eerstdaags voor rekening van de schuldeischers verkocht worden o. a. zes groote gouden krausen, twintig gouden medailles, negentien zilveren, een Sevresvaas enz., alien be- haalde prijzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2