Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwseh-Vlaanderen. a? d> <8 Dit bet lem van flei iralaait No. 1931. Zaterdag 17 November 1883. 23e Jaargang. AANBESTED1NG. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32*. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADYERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. ltit bind vcrscliljiit IHusdns- cn Vrijilajyavond bl| den uitgcver J. K. G. D H O W T te Ter Neuzen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TER NEUZEN zullen op Dinsdag, 4 December a. s., des voormiddags 11 uren, in het gemeente- raadliuis aldaar, in het openbaar, bij enkele in- schrijving, onder goedkeuring van den gemeenteraad, A A IN BESTEDE IN: 1. het schoonhoudeu, verwarmen en ver- licliten der openbare scliolen in de kom der gemeente van 1 Januari tot 31 De cember 1884. 2. de levering van steenkolen aan de ge- meente, de scliolen nitgezonderd, van De cember 1S83 tot 31 December 1884. De betrekkelijke voorwaarden liggen ter inzage op de gemeente—secretarie, alwaar ook den dag vdor en tot het oogeublik van de besteding eene verzegelde bus is geplaatst, voor het ontvangen der inschrijvingsbiljetten. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Burgemeester. Ter Neuzen, 16 November 1883. J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOU- DERS van PHILIPPINE, roepen hierbij op sollicitanten naar de betrekking van der openbare school in die gemeente. Het onderwijs omvat de vakken vermeld onder litt. ak van art. 2 der wet. De jaarwedde, waaronder ook de belooning van het geven van herhalingsonderwijs begrepen is, bedraagt 000,met vrije woning en tuin. Stukken franco in te zenden aan den Burge meester vdor 21 November e. k. De getuigschriften bedoeld onder art. 21 lit. b der wet behooren aan te sluiten tot minstens 21 October jl. Philippine, 12 November 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. B. DIIOOGE, Burgemeester. L. N. STUBBE, Secretaris a. i. folitielt Overzicht. Terwijl de regeeringen der versehillende Euro- peesche landen als 't ware onderling wedijveren om onder de leus tfvrede" elkander bondgenooten afhandig te maken en door openlijke betoogingen en redevoeringen bij plechtige bezoeken en feest- maleu van hun meer of minder gelukkig slagen in die richting blijken willen geven, blijft de vraag FEUILLETON. (Slot.) Daar zat een jongeling in armoedig gewaad bij de koude kachel. Zijn hoofd hield hij in de handen en zijne ellebogen rustten op zijno knieen. Toen het licht ontstoken was, hief hij T hoofd op en keek zijnen vader strak aan. nVader, zeide hij somber, van mijne eerste jeugd afaan hebt gij mij en mijnen broeder en zusters verwaarloosd ik ben door uwe schuld eenen misdadiger geworden, men zoekt mij, wilt gij mij eene schuilplaats ver- leenen Uwe andere zoon is dood, dood geschoten als een hond, toen wij inbraken en verrast werden. Zijne laatste gebeden waren voor onze zuster, voor haar, die daar weent en zijn vloek was voor u. Maar hij is gelukkig, hij is bij onze moeder en God zal hem zijne misdaden niet toerekenen, want gij vader, gij zijt de oorzaak van al onze ellende Een paar dagen had de jeugdige misdadiger in zijne schuilplaats doorgebracht, toen de dronkaard van de buren vernam, dat twee agenten van politie naar zijne woning gevraagd hadden. Hij begreep terstond, dat die naar zijnen zoon zochten en waarschuwde dezen in allerijl. Hij had nog juist den tijd zijnen zoon door 't dakraam op T dak te helpen en 't achter hem te sluiten. De politie doorzocht het huis, maar daar T dakraam van nog altijd onbeantwoord waartoe al dat schermen met de vrede dient als deze door niets en door niemand bedreigd wordt. Het vermoeden ligt dus voor de hand dat men werkelijk oorlog ducht en deze ook als zeer nabij beschouwt. De maatschap- pelijke en staatkundige toestanden in Europa en de overal ontwaakte begeerte naar landaanwinning geven overigens ook grond voor dit vermoeden en men zou haast daaruit aanleiding kunnen nemen om met zekerheid te voorspellen dat een botsing tusschen de versehillende partijen niet lang meer zal uitblijven. Zoo wordt uit Portugal bericht, dat men te Lissabon alles behalve gesticht is over de aanvallen waaraan Portugals opperhoogheidsrech- ten op de westkust van Afrika bij de monden der rivier de Congo, in den laatsten tijd blootstaan. De Portugeesche regeering heeft nu een rondsehrijven gezonden aan hare vertegenwoordigers bij de mo- gendheden, waarin het die rechten handhaaft en het denkbeeld om bedoelde streken onzijdig te verklaren nadrukkelijk van de hand wijst. En om de daad aan het woord te voegen, hebben de Por- tugeezen Landana en Luisa op de kust van Loan go aan den mond van genoemde rivier bezet. Die bezetting had plaats in 't gezicht van een Engelsch oorlogschip. Uit Engeland wordt bericht, dat de kansen der Transvaalsche afgevaardigden, die thans te Londen over de wijziging der overeenkomst van Pretoria onderhandelen, volgens het algemeen gevoelen vrij gunstig staan. De Boeren vragen vermindering der schuld aan Engeland, vergunning om hun land in plaats van Transvaalde Zuid-Afrikaansche republiek te noemen en wijziging in de grenzen, zooals zij die bij de eerste onderhandelingen ver- langden. Men gelooft, dat aan hunne wenschen met een kleine wijziging gereedelijk voldaan zal kunnen worden, want het is een feit, dat de Boeren meester zijn van den toestand. Wanneer zij slechts den handelsweg openlaten, die Engelands bezittin- gen met Zambesi verbindt, en zich niet onder be- scherming van eenige buitenlandsche mogendheid stellen, zal men hun de handen vrij laten. Baron Lot', overbrenger van een brief van Keizer Wilhelm aan den Koning van Spauje, is deze week te Madrid aangekomen en werd door Koning Alfonso ten gehoore ontvangen. De Keizer zegt in zijn brief, dat hij, daar hij geen lange reis kan ondernemen, den Kroonprins heeft opge- dragen, den Koning een tegenbezoek te brengen. De Prins zal veertien dagen in Spanje vertoeven en het Esouriaal, Aranjuez, Toledo en verscheidene groote steden bezoeken. Te Madrid zal hij tegen- woordig zijn bij eea revue over 30,000 man en een galavoorstelling in den schouwburg, een groote receptie ten hove en een stierengevecht bij- wonen. Daarenboven zal er, als het weder het toelaat, een groote jachtpartij te zijner eere gegeven binnen met een haakje gesloten was en zij niet op de gedachte kwamen, dat men van 't gevaar verwittigd kon zijn, onderzochten zij het dak niet. Toen men meende, dat alles veilig was, kwam de jongeling weer binnen en alien waren blijde, dat alles zoo goed was afgeloopen. De dronkaard was al drie dagen in huis ge- bleven onder den indruk van het tooneel bij de terugkomst van zijnen zoon, maar daar de ziekte van zijne dochter hand over hand toenam, moest hij den vierden dag uit om geneeskundige hulp en om pogingen aan te wenden tot het verkrijgen van levensmiddelen. Toen hij bij den geneesheer geweest was, die zijne hulp had toegezegd en naar huis wilde terug keeren, versperde een kar hem den weg. De kar was met zakken meel beladen geweest, maar bij het uitwijken voor een ander voertuig met een der wielen in eene goot gekomen en daardoor waren meer dan de helft der hoog opgestapelde zakken op de straat terecht gekomen. Met het helpen opladen dier zakken verdiende hij een kwartje, dat hij aan brood wilde besteden. Maar de herberg reeds voorbij zijnde, kon hij toch aan do verleiding geen weerstand bieden, keerde terug en trad binnen. Een paar mannen boden hem een borrel en nog een borrel aan en maakten hem eiudelijkgeheeldronken. Weldra hadden zij hem op eene slinksche wijze uitgehoord en hadden zij, door juist te doen, alsof zij vrienden van zijnen zoon waren, vernomen, dat deze wel degelijk in worden. Kortom, de ontvangst zal in luister wel niets te wenschen overlaten. Duitschland zal weder een ander middel bezigen om van zijne vredelievende gevoelens openlijk blijk te kunnen geven. De Duitsche bladen blijven hoog opgeven van de groote eer, die aan den Koning van Spanje bewezen wordt door het tegen bezoek, dat de Duitsche Kroonprins hem in de aanstaande week komt brengen. Hij gaat over Genua en wordt op zijn zeereis door drie oorlogs- bodems vergezeld. Dit zal, volgens de Kolnische, den Koning en het Spaansche volk toonen, hoe men zich beijvert om ook door uiterlijke praal te toonen, dat men Spanje's vriendschap op den waren prijs stelt. Spanje dankt deze eer, naar genoemd blad opmerkt, aan zijn vredelievende gezindheid. Zonder zich bij het Duitsch-Oostenrijksche bond- genootschap te hebben aangesloten, wordt dit Rijk voortaan gerekend onder de Staten die den vrede willen en waarvan de oorlogszuchtige Eranschen geen steun te wachten hebben. Ook andere Duitsche bladen laten zich voortdurend op dezelfde vrij beleedigende wijze over Frankrijk uit. De Eransche pers zelf heeft van de aanstaande reis van den Duitschen Prins nog weinig notitie genomen. In- tusschen is er bevel gegeven om het aantal vuur- monden en veldgesehut te vermeerderendaar Erankrijk over een grooter getal dan Duitschland kon beschikken. In Servie zou, volgens de berichten, die de Regeering van daar afzendt, de toestand gunstiger zijn. Of deze met de waarheid overeenkomen, moet later blijken. 's Rijks middelen brachten in October jl. 10,115,274,75* op, tegen 9,666,859,80 in Oct. 1882 en tegen een raming van f 8,659,931,18. Sinds 1 Jan. bedroeg de opbrengst f 85,561,161,56 tegen 86,332,159,17 in 1852. Als een nieuw welsprekend bewijs van de groote toenadering, die ook tusschen de Belgische en Nederlandsche natien tengevolge der ontmoe- ting tusschen de leden der beide vorstelijke huizen heeft plaats gegrependient, dat de „Soeict6 centrale des combattants volontaires de 1830" voornemens is den Koning en de Koningin der Nederlanden bij hun te Brussel te brengen bezoek een adres en een bloemenruiker aan te bieden. Meer en meer begint men zich bezorgd te maken over den toestand van den zeedijk aan den Willempolder onder de gemeente Wissekerke. Yoortdureud toch valt het eene gat ,/Zooger" na het andere in den dijk. En de oorzaak van dit onrustbarend verschijn- selen schijnt men maar niet te kunnen vinden. de vaderlijke woning verborgen was en met eenen handdruk namen zij afscheid van den rampzalige. Ik zeg rampzalige, want deze mannen waren ge- heime handlangers der wet en de vader had dus zelf zijn zoon aan 't gerecht overgeleverd. Hij was niet lang tehuis of de politie verscheen ten tweeden male in de armzalige woning en nam den schuldige in verzekerde bewaring. De dronkaard zag het tooneel der inhechtenisneming versuft aan en zag den blik niet dien zijn zoon hem bij het verlaten van het huis toewierp. De dochkr begreep alles en viel in zwijm. Toen de vader op den vloer zijneu roes had uitgeslapen, bevond hij zijne dochter doodziek. Gelukkig trokken een paar buurvrouwen, even arm, maar veel braver dan hij, zich het lot der ongelukkige aan. Maar niets mocht batenzij stierf alleen en verlaten, zooals zij geleefd had, terwijl de vader van het geld van een verkochte deken van 't bed zijner zieke dochter aan zijnen ouden hartstocht bot vierde. Yan den arme werd zij begraven en niemand vergezelde haar lijk, want de vader zou als hij 't gewild had, 't nog niet gedurfd hebben uit vrees voor wraak van 't volk. Drie dagen na de begrafenis werd zijnen zoon wegens poging tot diefstal met inbraak en met het in aanmerking nemen van verzwarende omstandigheden, veroordeeld tot tien jaren tucht liuisstraf. Dit alles bracht den dronkaard niet tot inkeer; elke gebedelde stuiver werd op de oude wijze De vrees voor een groot ongeval te eeniger tijd, waardoor een kostbare polder zou verwoest wor den, vindt dan ook hierin een gereede aanleiding. Met 1 December treedt in werking het Kon. besluit waarbij, in het binnenlandsch verkeer, de gelegenheid geopend wordt van pakketten met aangegeven waarde, een bedrag van f 150 niet te bovengaande, die waarde van de geadresseerden te doen invorderen. Deze pakketten worden „verreken-pakketten" genoemd. Het bedrag moet door den afzender op het adres en op de adres- caart, in cijfer- en letterschrift, aldus worden gemeld: Verrekenings-bedrag vijftig gulden 35 cents (f 50,35). De verreken-pakketten worden niet dan tegen betaling van het op de adreskaart vermelde bedrag aan de geadresseerden uitgereikt. Zij worden, zoo noodig, tweemaal aangeboden en dijven daarna nog 7 dagen ter beschikking van geadresseerden, die ze tegen betaling van het verzekerings-bedrag aan het postkantoor kunnen afhalen. Het verzekerings-bedrag wordt dadelijk na de invordering, door middel van een postwissel, recht- streeks aan den afzender overgemaakt, na aftrek van het gewone postwisselrecht en de kosten t\ cent van het formulier. Er zullen in het vervolg drie, onderling in kleur van elkander versehillende adreskaarten worden in gebruik gesteld, namelijkvoor verreken-pakketten, voor pakketten met aangegeven waarde en voor gewone pakketten. Het recht van de aangegeven waarde bedraagt voor pakketten 10 cent van elke f 100. Aan den heer J. A. N. Schagen van Leeuwen, aan wien de behartiging van de belangen der 1200 a 1300 inzenders in de Nederlandsche afdeeling der tentoonstelling te Amsterdam zoo goed toe- vertrouwd bleken te zijn, is door een groot aantal Nederlandsche exposanten een geschenk aangeboden, als bewijs van waardeering aan den man, diezulk een geruimen tijd zijn beste zorgen aan hun be langen wijdde en steeds bereid bevonden werd om ieder met raad en daad bij te staan. Een prachtig album bevatte de namen van hen, die tot dit huldeblijk hadden bijgedragen. Yan het Amsterdamsche tentoonstellingsterrein komen thans niet anders dan onverkwikkelijke be richten. Twistendiefstalllen en kleine schan- daaltjes zijn aan de orde van den dag. De firma Adlon Todt wilde een begin maken met den verkoop van haar inventaris uit de restau rants. Wegens het hangende geschil werd dit echter verboden. In de machinegalerij zouden eenige kisteu van de firma De Naeyer worden verzonden. Aangezien ook daarop beslag was gelegd, werd het door den bewaarder uitdrukkelijk verboden. doorgebracht en zoo ging het een paar maanden, tot iedereen hem kende en niemand meer mede- lijden met hem had. Op zekeren avond moest hij, uitgeput en hon- gerig als hij was op eene stoep gaan zitten. Hij zag er armzalig uithet weinige haar dat hij had, was grijs, zijne oogen lagen diep in hunne kassen en zijne magere gestalte was duidelijk in zijn arm zalige plunje waar te nemen. De dagen van zijn vorig leven kwamen hem voor den geest; hij moest, of hij wilde of niet, denken aan de dagen, toen hij nog kind, jongeling en gelukkig man en vader was. Hij zag zijne jonge vrouw weer, weer zijne eerste kinderen aan zijne knieen en hij sidderde. Hij ging onder een brug der gracht zitten en wilde slapen. Maar geen rustige slaap look zijne oogen; hij droomde van lang vervlogen tijden en zijne moeder, zijne vrouw en kinderen verschenen om hem te vervloeken. De wind stak op en het water in de gracht begon te bewegen. llij werd wakker. Hij schrikte, zoo eenzaam als nu, had hij zich nog nooit gevoeld. Hij riep en niemand antwoordde, hij smeekte zijne moeder, zijne vrouw en kinderen om genade, maar hij vernam geen geluid, dan het loeien van den wind en het klotsen van 't water tegen de kade. Hij spande al zijne krachten in en stond op. Hij liep de kade af eene straat in. Een enkele voetganger, die uit den schouwburg of uit de societeit kwam en wien hij om een aalmoes vraagde, vond het TER \EI7iE\>S('HE (01 RAM i^—ii i n ii 111 ■miamim miim.i ii iHUHioti—mm—immn—W

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1