Buitenland. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. de zeer juistc grens der persoonlijke vrijheid, welke daar getrokken is, waar men inbreuk zou maken op de rechten van anderen. Oud-Beierland schijnt bestemd te zijn, om dit feit boe zouneklaar het ook zij nog eens voor alien duidelijk te maken want de pokken-epidemie woedt daar niet alleen krachtig voort, zoodat er nu in drie dagen weder 24 aangetasten en 6 overledenen voorkwamen, maar men begiut ook ernstig voor besmetting van aan- grenzende gemeenten bevreesd te worden. Het vaccineeren levert aldaar voortreffelijke resultaten. Van hen, die met goed gevolg gevac- cinecrd of gerevaccineerd zijn, werd bijna niemand aangetast, en het feit is hier niet tegen te spre- ken, dat de epidemie bijna uitsluitend onder de tegenstanders der vaccinatie heerscht. TER NEUZEN, 13 November 1883. Bij Koninklijk besluit is benoeind tot breeder der orde van den Nederlandschen Leeuw, de beer P. H. de Riddbr te Hulst, deurwaarder bij de arrondissements-rechtbank te Middelburg. Door den Minister van Einancien is thans de aanbesteding goedgekeurd van het bedijken van de schorren in het Sassclie gat, tusschen Sas van Gent en Philippine gelegen, welk werk voltooid moet opgeleverd worden vbor 80 September 1884. Gedurende de eerste helft der maand October jl. is door bet postkantoor alhier de volgende on- bestelbare brief verzonden aan het adres van C. van Zante, te 's Gravenhage. Zondag jl. was de stad Hulst reeds in den morgen huis aan huis met vlaggen getooid en in den voormiddag was reeds menigeen op de been. Was dit een wonder? Neen, want te half 12 ure zou eene buitengewone zitting plaats hebben van het kantongerecht, om den algemeen geachten beer P. II. de Bidder gelukwenschen aan te bieden en verrassingen te schenken bij gelegenheid van de herdenking van zijn SOjarig ambtsjubile als deurwaarder bij de arrondissements-rechtbanken te Goes en Middelburg en het kantongerecht te Hulst. Lang vdor de zitting was de wachtzaal in 's Landshuis reeds gevuld met belangstellenden. Begeleid door een zijner ambtsbroeders en door familie-leden, toog de jubilaris te half 12 het ge- rechtsgebouw binnen. Nadat de beer kantonrechter de familie-leden in het gereserveerde gedeelte van de eenvoudig net versierde rechtszaal had doen plaats nemen, werd de buitengewone zitting geopend en den griffier verzocht den jubilaris van de griffie af te halen en de ziltingzaal binnen te leiden. Zoodra beide laatstgenoemden de voor hen aangewezen plaatsen hadden ingenomen, ving de voorzitter zijne toespraak tot den heer De Kidder aan. Met ge- voelvolle woorden schetste bij de ijvervolle, op 21jarigen leeftijd aangevangen, vijftigjarige dienst- loopbaan van den jubilaris in kernachtige taal, die het gemoed aandeed. Hij wees vooral op den aanvang van de betrekking in den tijd, dat voor dit gedeelte van Nederland een minder aangenaam verleden nog zoo versch in het geheugen lag. Hoe de heer De Ridder de moeilijke tank steeds met roem heeft vervuld en in het belang der justitie en tot tevredenlieid van elkeen; de steeds genotene achting was er het bewijs voor en de heden betooude belangstelling drukte er het zegel op. Namens de arrondissements-rechtbank te Middel burg bood spreker den heer De Ridder als aandenken aan dezen heugelijken dag en als een bewijs, dat prijs gesteld wordt op den onvermoeiden ijver een prachtig bewerkte canape aan en namens het kantongerecht, de plaatsvervangend en oud plaats- vervangend kantonrechters en heeren notarissen in het voormalige 5e district van Zeeland, 6 bij deze canape behoorende stoelen. Namens de genoemde rechtscolleges en de overige personen, van wie meer dan een tegenwoordig waren, zainerhand lijdelijk onder geworden, zij had biddend omlioog gezien en zicli met gelatenheid in haar bitter lot geschikt, toeu zij moest ervaren, dat tranen en smeekgebeden niet baatten en dat alleen werken, hard werken haar kon behoeden voor mishandelingen. Er verliepen jaren van kommer en ellende. Wij ontmoetten nogmaals den dronkaard, wagge- lend was zijn gang, onzeker waren zijne schreden en zijn oog even beneveld als zijue gedachten, struikelde hij verscheidene malen, voor dat hij de achterbuurt bereikte, waarin zijne woning was gelegen. Het was nog geen negen uur in den avond en het was de gewooute van den onverlaat niet zoo vroeg naar huis te gaan, maar zijne dochter werd mager en bleek en kuchte onrust- barendde dronkaard kon zich niet ontveiuzen, dat het arine schepsel gevaar liep ziek te worden en ernstig ziek ook. Zijn belang of liever het belang van den herbergier bracht mede, dat het meisje beter werd en daarom wilde hij zien hoe 't met haar was en kijken of T niet goed zou zijn als de armen-dokter geroepcn werd en er medi- cij nen uit de apotlieek van 't ziekenhuis gehaald werden. Nu eens in eenen plas trappende, dan weder tegen den muur aanbonzende, bereikte hij eindelijk de ellendige woning; het meisje stond bibberend van koude op den drempel en keek uit naar haren vader. Dit was in den laatsten tijd zoo tegen hare gewoonte, want zij had zoo wenschte de spreker den jubilaris nog vele ge- lukkige levensjaren toe voor hem en de zij nen, wel overtuigd, dat zijn ijver in de moeitevoile be trekking niet verflauwen zal. Met een langdurig applaus werd deze toespraak door de aanwezigen beantwoord. Alsnu verleende de voorzitter het woord aan den heer C. van der Swan van Ter Neuzen, ambts- broeder van den jubilaris, die zulks gevraagd had. Deze spreker wenschte den heer De Ridder, namens alle ambtsbroeders bij de arrondissements- rechtbank te Middelburg met welgeplaatste woorden, hartelijk geluk met dezen waren feestdag en hoopte, dat het hem zal gegeven zijn nog eene reeks van jaren in ongestoord genot zijne werkzame betrek king te mogen vervullen. Namens de ambtsbroeders overhandigde spreker den jubilaris een bril met gouden montuur in paarlemoeren etui aan. Door algemeen applaus betoonde het publiek op- nieuw zijne instemming en belangstelling. Na dezen spreker kwam de voorzitter opnieuw aan het woord. Hij zeide, dat niet alleen de rechterlijke macht, de notarissen en de ambts broeders den waren ijver en de getrouwe plichts- betrachting van den jubilaris hoog schatten, door vingerwijzing bedacht ook de hooge regeering hem. Z. M. gaf ook bewijs, dat deugden door hem hoog werden geschat en als bewijs daar torn hail hij den jubilaris bonocmd tot breeder der orde van den Nederlandschen Leeuw. De aanwezigen, die in gespannen verwachting het eind der rede- voering hadden verbeid, gaven met donderend applaus hunne instemming te kennen met deze ware, welverdiende onderscheiding. Een algemeene felicitatie volgde hierop en nadat de jubilaris zijn hartelijksten dank aan alien had gebracht, sloot de voorzitter deze zoo belangrijke buitengewone zitting, waarop het publiek wel vol- daan de zaal verliet. Onder het gebruik van een glas morgendrank, den jubilaris en zijne familie aangeboden, werden de geschenken bezichtigd, die door alien schoon en als welgekozen werden geroeind. Na gemaakte dankbetuigingen en plichtplegiugen werd nu de zaal -verlaten. Aan huis ontving de jubilaris, zoo door het aan- brengen van groen en bloemen, als door bezoeken de ondubbelzinnigste bewijzen van ware belangstel ling en hoogachting. Na het familie-diner bracht de verdienstelijke harmonie onder leiding van den heer E. Hombach, den jubilaris eene serenade. Een souper aan eenige vrienden aangeboden en waarop het natuurlijk niet aan goedgeplaatste toe- spraken en hartelijke wenschen ontbrak, sloot laat in den nacht deze voor den heer De Ridder zoo merkwaardige dag. Eere den ontwerper, die de geluk kige gedachte had om dit feest op deze wijze tot stand te brengen en te doen slagen. Wij wenschen Hulst nog laug het bezit van den heer De Ridder als deurwaarder toe. Dat hij nog vele jaren zijne moeilijke taak vervulle Omtrent deze feestvicring schrijft men ons nog uit Hulst van 11 NovemberHet was heden 50 jaar geleden dat de heer P. II. de Ridder alhier benoemd werd tot deurwaarder; die dag werd dan ook fees- telijk herdacht. Uit bijna alle woningen der ingezetenen, onverschillig van welke gezindte, wap- perde de nationale vlag. Te half twaalf uren had een buitengewone openbare terechtzittiug van het kantongerecht alhier plaats, die voorgezeten door den kantonrechter Mr. E. Walter, bijgewoond werd door de heeren C. A. Vieweg, griffier, Van Waes- berghe-Janssens, kantourechter-plaatsvervanger, C. Pierssens en L. van Waesberghe, beiden oud- plaatsvervangers-kantonreehterMr. J. G. van Deinse en A. M. van Rijsoort van Meurs, beiden no tarissen te Hulst en talrijke familieleden van den jubilaris. Nadat de kantonrechter de zitting voor het publiek had geopend, stroomde een talrijke menigte van menigmaal halve nachten te vergeefs gewacht, dat het den dronkaard verbaasde. „Wat sta gij daar aan de deur!" snauwde hij haar toe, ,/Wat heb jij met mijn doen en laten te maken?" ,/Ochi vader," zeide het kind en begon te snikken, /,ik gevoel mij zoo ziek, o zoo ziek!" Dat moet er waaraehtig nog bijkomen, maak maar, dat je gauw weer beter bent, want jij kuntanders niet werken, en die niet werkt, heeft geen geld en waar geen geld is, is geen brood, hij dacht is geen drank. Meteen struikelde hij over den vermolmden drem pel en viel lang uit in het vertrek. Toen hij zoo goed en zoo kwaad als het ging op de been was ge- raakt, vroeg hij stotterend: //Nou, waarom doe je deur zoo dicht? Ha, ha, ha, lachtte hij, ze zullen jou niet stelen en dingen van waarde zijn hier niet, ha, ha, ha „Vader," zeide het meisje, hebt gij op de aan- plakbiljetten gelezen, dat er een inbreker en dief wordt opgeeischt? Die inbreker en dief is uw zoon, uw Jan en hij is hier." //Waar, waar is hij?" vroeg de dronkaard, toch eenigszins geschrikt en ontnuchterd, „zeg op, waar is de jongen 1" En meteen deed hij eene toevallig gelukte po- ging om 't eindje vetkaars aan te steken, dat op de tafel stond. (Wordt vervolgd.) vrienden en belangstellende toehoorders in het voor het publiek gereserveerde gedeelte der zittingzaal, een gedeelte van het publiek moest nog plaats vinden in de vestibule. De kantonrechter noodigde daarop den griffier uit, den jubilaris, die zich in de griffie van het kantongerecht bevond, binnen te leiden. Nadat aan dit verzoek was voldaan, heette de kantonrechter den jubilaris welkom, berdacbt in eene rede des jubilaris loopbaan, zijn ijver, nauw- gezetlieid en kalmte, waarinede deze steeds de be trekking van deurwaarder had vervuld, waardoor hij niet alleen de sympathie en populariteit in het kanton had weten te verwerven, maar tevens de achting had verworven van de over hem gcstelde leden der rechterlijke macht. Als blijk dier hoogachting bood de spreker namens de leden der arrondissements—recbtbank te Middelburg den jubilaris als geschenk aan een prachtige canape en namens de tegenwoordige en vroegere rechterlijke ambtenaren bij het kanton gerecht, de huidige en oud-plaatsvervangend kan tonrechters, de heeren notarissen uit het 5e district van Zeeland, zes bij die canape behoorende stoelen. De rede van den kantonrechter werd door het publiek met applaus begroet, waarop de kanton rechter voorlezing deed van een brief van de arroudisseinents—recbtbank, waarin aan De Ridder voor zijne gepresteerde diensten hulde werd gebracht. Daarna bood de heer Van der Swan, deurwaarder te Ter Neuzen, namens de ambtgeuooten van den jubilaris in het arrondissement Middelburg met hunne gelukwenschen als aandenken aan den ge- denkwaardigen dag den heer De Ridder een gouden bril in prachtig etui aan. Wederom stond de kantonrechter op en zeide, dat hij zich gelukkig gevoelde bij de reeds gedane felicitatien den heer De Ridder nog eene bizondere onderscheiding te kunneu meedeelen; hij zeide dan dat door de rechterlijke autoriteiten, speciaal de Hoogere, de Hooge Regeering met de verdiensten van den jubilaris was in kennis gesteld om ook van die zijde die verdiensten erkeud te zien; dat de Hooge Regeering die kennisgeving der Hoogere Magistratuur had in overweging genomen en dat hij nu, sprekende uit naam dier Hoogere Magistra tuur, zoo als hij meende, uit naam van den Minister van Justitie kon meedeelen dat de heer De Ridder bij zijn jubile benoemd was tot Breeder der Orde van den Nederlandschen Leeuw. Een luid bravo van het publiek ouderbrak de woorden van den kan tonrechter. Nadat de stilte was hersteld wenschte de spreker den jubilaris geluk met die Hooge onderscheiding hem te beurt gevallen. De heer De Ridder was zeer bewogen en bedaukte met een enkel woord, waarna de plechtige zitting werd gesloten. Des avonds werd door de Harmonie den jubilaris een serenade met fakkellicht gebracht. \s Gravenhage, 13 November. Heden is in de Tweede Kamer met 42 tegen 12 steinmenaan- genomen, na bestrijding door de heeren V i ruly en Rutgers, het wetsontwerp tot verhooging der ma- rinebegrootingdeze verhooging is een gevolg van den brand op de rijkswerf te Amsterdam. De heer Viruly vooral stond de opheffiug van de rijkswerf te Amsterdam voor. De Minister van Marine verklaarde, in het landsbelang niet tot die opheffing te kunnen besluiten. De discussien over de Indische begrooting zijn aangevangen. De heer Wintgens critiseerde sterk het liberaal koloniaal beheer, dat de voordeelen uit Indie heeft doen verloren gaan en slechts tekorten heeft opgeleverd. De comptabiliteitswet, de oorlog met Atjeh en de overweldiging van het algemeen belang door particulieren zijn daarvan de oorzaken. Morgen voortzetting van het debat. RECHTSZAKEN. Arroiulisseiuents-rechtbank tc Middelburg. De recbtbank heeft in hare zitting van 13 November de volgende vonnissen uitgesproken J. V., werkman te Ter Neuzen, is wegens: lo. overtreding der drankwet en 2o. feitelijk en gewelddadig verzet jegens bedienenden bcambten veroordeeld tot 3 maanden celstraf. B. N. B., dienstbode te Ter Neuzen, is wegens overtreding der drankwet vrijgesproken. P. K., werkman te Stoppeldijk, is wegens laster veroord. tot 15 dagen celstraf, f 25 of 3 dagen celstraf. Een hoogst inerkwaardig geval van verzak- king heeft in onze dagen plaats bij Bona, in Noord-Afrika. Daar ligt de op zich zelf staande berg, de Naiba 2400 voet hoog. Deze geweldige massa gaat langzaam, maar geregeld, naar de diepte. De berg is reeds niet meer te bereiken. Een steeds wijder gapende kring, vele honderden voeten diep, rondom het wegzinkende gevaarte, wijst de plek aan, waar het vroeger zich verhief, en uit welks midden thans nog slechts eene be- trekkelijke kleine hoogte zich verheft. Sir Mozes Montefiore's geboortedag, waarop hij zijn lOOe jaar intrad, werd verleden week te Ramsgate op recht feestelijke wijze gevierd, en men kan zeggen dat de geheele bevolking zich verheugde in het feest van den edelaardigen Israe- liet. De geheele stad vlagde en vanwege het gemeentebestuur word's avonds illuminatie en vuur- werk afgestoken. De Koningin seinde haar geluk- wenscli en een eigenhandig schrijven werd ont- vangeu van den Prins van Wat lis. De Keizer, de Kroonprins en de Priuseu Wilhelm en Eriedrich Carl woonden Zaterdag jl. het feest van den 400 geboortedag van Maarten Luther in de Nikola'i-kerk te Berlijn bij. Het stadsbestuur, de geestelijkheid, de professoren, de hooge rijks— en staatsambtenaren, generaals en andere uotabelen begaven zich in pleclitigen optocht van het stad- huis naar die kerk. De Keizer werd bij den rit naar de kerk en terug met geestdrift begroet. Des morgens werden alle scholieren in 53 optoch- ten naar de godsdienstoefening geleid. De stad prijkt feestelijk met vlaggen. Volgens ontvangen berichten, wordt de Lutherdag overal in Duitsch- land, en ook in het buitenland, zeer feestelijk ge vierd. Tot secretaris-ontvanger van Breskens is be noemd de heer A. W. van Walcheren, ambtenaar ter secretarie van Wijk-bij-Duurstede. De welbekende Haagsche houdenscheerster Maria Christina de Leeuw, is voor den 101sten keer ver oordeeld wegens openbare dronkenschap. Tc Bergen op Zoom is, na jaren van stilstand, weder een begin gemaakt met het slechten van de nog overgebleven vestiugwerken. Voor de arbeiders is dit een gelukkig buitenkansje. Eene door den predikant te Terwispel gehouden collecte ten behoeve van de arme Hervormde gemeente te Appelscha bracht 80 centen op. In de gemeente Berlikum heeft -bij een twist een neef een der ooren van zijn oom afgebeten. Te Sliedrecht zijn door de politie in eene week 2 procesen-verbaal opgemaakt, wegens openbare dronkenschap, tegen een raadslid aldaar. Twee aftredende leden der Kamer van Koophaiulel te Eraneker zijn door den kiezer van Sexbierum her- kozen; de eenige, die ter stembus opkwam. Te Zwolle is iemaud in arrest genomen, die ver- dacht wordt uit het politie-bureau te Harderwijk bij gelegenheid dat hij daar nachtverblijf had ge- noten, eenige kleedingstukken te hebben wegge- nomen. Een huzaar van het 3e reg. huzaren te 's Ilage, die een onderofficier heeft geslagen, moet dit boeten met zes jaar gevangenisstraf en vervallen-verklaring van den militairen stand. Een groote fabriek van karton te Aubervilliers is bijna geheel door brand vernield. De schade wordt op 300,000 fr. geraamd. De schade door den brand, die dezer dagen in de magazijnen der firma Thierry te Brussel woedde, berokkend, beloopt 4 a 500,000 francs. De moordenaar van den rentenier Geijor te Apolda, (Weimar), Hieronymus, eigenlijk genaamd Pulver, is deze week door den scherprechter uit Gotha op de binnenplaats der gevangenis te Weimar geguil- lotineerd. Men leest in de Purmerender Ct. In de maand van dit jaar kwam te Purincrend eene Spaansche vrouw. Zij wendde zich tot enkelen onzer ingezetenen om raad en voorlichting. De lezing van Dr. Holleman's werk over Noord— Hollandsche kaasbereiding (Fransche vertaling) had het verlangen bij haar gewekt, om .door eigeu aan- schouwing die bereidingwijze te leeren kennen. Daar haar echtgenoot, als landbouwer, niet van zijne zaken kon gemist worden, reisde de moedige vrouw alleen naar Purmereud en de Beemster. Na zich aldaar op de hoogte te hebben gesteld van hetgeen zij weten wilde, trok zij naar Gouda en rnaakte zich daar eveneens vertrouwd met de be- reidingswijze der Zuid-Hollandsche of Goudsche kaas. Vandaar reisde zij naar Erankrijk en vervolgens naar Zwitserland, altijd met het eenige doel voor oogen zich persoonbjk op de hoogte te stellen van alles, wat in die verschillende landen op het gebied der zuivelbereiding wordt gedaan. Geen moeite was haar te groot, geen vermoeienis te zwaar. Zoo keerde zij na een zwerftoeht van ongeveer vier maanden tot de hoeve in Spauje terug, rijk in ervaring en het hart vol dankbaarheid voor de hulp, die ze overal op haar weg gevonden had. Van die erkentelijkheid vloeien de brieven over, die in 't begin dezer week hier van hare hand werden ontvangen. Zij zijn gesteld in de Fransche taal, onborispelijk van stijl. z/Het vaatje Spaanschen wijn," zoo schrijft ze, z/dat ik den vrienden in Purmerend en Beemster wensch aan te bieden, als een klein bewijs mijner groote dankbaarheid, ligt gereed, wachtende op scheepsgelegeuheid." En dat het haar ernst is met de verbetering harer eigen wijze van kaas bereiding, bewijst het feit, dat een ervaren jeugdig kaasmaker eerlang uit Nederland naar de Spaansche boerderij vertrekt, om als kaasmaker werkzaam te zijn. //Hij zal zijn als een onzer kinderen," schrijft zij. Voor hen, die hun tractement per maand ontvangen, zal deze maand eene kleine teleur- stelling opleveren, althans wanneer hunne pa- troons of betalers er een almanak op nahouden, uitgegeven door den heer C. F. van Steijn. Deze almanak toch maakt melding van een 318tel1 No vember, welke op Zaterdag zou vallen. Andere almanakken evenwel zwijgen van djen merkwaar- digen datum ■JUlillBI III! mi 11 Ml ^«a«m.-JTiTicWBTWT^

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2