Algemeen Nieuws- en Advertentieblad Zeenwsch-Vlaanderen. voor No. 1929. Zaterdag 10 November 1883. 23e Jaargaug. Binnenland. ABONNEMENT: Per ilrie maanden binneu Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederlaud 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte bcrekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels -en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. nil bind vcratchljnt biuttdng- cn Vrijdagavoud bij deu uitgcvcr J. K. (i. IS HUNT te Tcr Keiszen. JPolitieli Overzicht. Elk, die een recht begrip wil vormen van de belangrijke gebeurtenissen, thans in Afrika en daaromtreut plaats. hebbendezal wol doen een blik to werpen op de kaart. Allereerst blijkt er uit, hoezeer de verdeeling van dit werelddeel in vollen gang is. Men ziet namelijk hoe in hot zuiden de Hollandsche Boeren er op uit zijn om in vereeniging met andere Utaten den groudslag te leggen voor een grooten Zuid-Afrikaanschen Sta- tenbond, waarin het Hollandsche bestanddeel en de Hollandsche taal het overvvicht zullen hebben. Om zich meer onafhankelijk te maken van En- geland dan de bepalingen toelaten, bij de overeen komst van Pretoria met het einde van den Transvaalschen oorlog vastgesteld, zijn de Staats- president Paul Kriiger en de Transvaalsche ge- volmachtigden, de predikant S. J. du Toit en de kommandant N. J. Smith, te Louden aangekomen. Hun doel is met de Engelsche Regeering onder- handelingen aan te knoopen tot herziening van genoemde overeenkomst. Reeds werd te Londen een openbare vergadering gehouden, die door de gevolmachtigden, behalve President Kriiger, werd bijgewoond en waarop ook Dr. Jorissen tegenwoordig was, die het woord voerden ten gunste van een voorstel in het voordeel eener vredelievende op- lossing der geschillen in zake de overeenkomst, welk voorstel ten slotte werd aangenomen, met verwerping van een ander, strekkende tot bekrach- tiging der ,/onveranderde" overeenkomst. Jorissen sprak bij die gelegenheid met veel geestdrift en zonder eeuige bitterheid tegen de Boeren. Ilij zeide de eer gehad te hebben van in de Transvaal gedurende verscheidene jaren een hooge waardig- heid te bekleeden, uit welke hij onlangs bij ver- gissing was ontslagen geworden, en verklaarde dat hij Boer zou willen wordenindien hij geen Hollander ware. Zoodra de Minister, Lord Derby, to Londen zal zijn aangekomen, zullen de onder- handelingen tot wijziging der overeenkomst be- ginnen. Na afloop daarvan zullen de gevolmachtigden Nederlaud bczoeken, om een leening te sluiten. De heeren Mr. Beelaerts van Blokland, uit's Gra- venhage, lid der Tweede Kamer, en Dr. A. Kuyper, uit Amsterdam, hoofdopsteller van de Standaard, zijn naar Londen gereisd om den gevolmachtigden der Zuid—Afrikaansche republiek hunne taak te vergemakkelijken. Behalve dat de Fransche reiziger De Brazza aan de Opper-Congo aan Stanley zooveel mogelijk het terrein en het gezag betwist, heeft Portugal daar ook uitgestrekte neerzettingen, evenals Engeland, de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en Neder- land, hetzij onder bizondere of onder Regeeringsvlag. Maar thans komt ook Duitschland zich aansluiten bij het getal mededingers naar de vruchten van de alom ontwaakte begeerte naar landaanwinning. FBUILLETONr 8) ClESEi"at Si IttEI Ii. (S1 o t.) VIII. Het was tegen den middag toen Gieson Berend teliuis kwam. Hij trad zijno hut binnen en zag er zijno vrouw niet. De kast vond hij open ge- broken en de lade, waarvan hij de sleutel had, geopend. Slechts dene gcdachte vloog er door zijn brein, hij trad op de lade toe; een vreeselijke vlock rolde er van zijne lippen en hij balde de vuist tegen zijn denkbeeldigen vijand. //Ha!" riep hij cindelijk; wie het gewaagdheeft Giesen Berend te best.elen, die zal er voor boetcn." En terwijl hij dit zeide, sloeg hij met zijn voile vuist op de borst, dat het weerklonk als had hij het vlies van een trommel getroffen. z/Vrouw! vtouw! waar ben je?" riep hij. ,/Hoort ge niet, vrouw? Wee, wee haar, zoo zij hot ge waagd heeftvrouw Maar zijne vrouw gaf geen antwoord op het geroep en zat geduldig op dezelfde plaats. Giesen Berend wierp de schuurdeur open en zag haar. //Ha, zijt ge daar ellcndig wijf. Zeg, wie is er hior geweest." z/St.st.kwam de vrouw. z/Zult ge antwoord geven!" Uit Kaapstad wordt bericht, dat de Duitsche vlag geplaatst is te Angra Pequena, in de baai van dien naam, ten noorden van de monding der Oranje-rivier. Aan de noordkust van Afrika heeft Frankrijk Algiers en Tunis bezet, terwijl Spanje voor het bemachtigen van Marokko en Italic voor Tripoli het gunstige oogenblik met smart verbeiden. In Egypte heeft Engeland zoo het heet tijdelijk zijn gezag bevestigd, al regcert daar ook in naam de Khedive en op de oostkust heeft Italie een neer- zetting in de baai van Assab aan de Roode zee, van waaruit het liandelsbetrekkingen onderhoudt met het binnenland. Verder op aan de oostkust heeft men Mozam bique en de Delagoabaai, die in den laatsten tijd reeds niet meer ,/onbesproken" zijn en wel spoedig weder een beurt zullen krijgen. Daarcnboven voert Frankrijk op het daarointrent gelegen groot en uitgestrekt eiland Madagaskar oorlog om het gedeeltelijk bezit en de erkenning der Fransche opperhoogheid over het geheele eiland. Het schijnt, dat er weder onderhandeld wordt over don vrede eu men thans daarmede op den goeden weg is. Europa wenscht dus zijn bescherming uit te strekken over niet meer of minder dan het geheele werelddeel, zoodat Afrika voor het oud geworden, afgetobde en overbevolkte Europa het land der toekomst en der redding zal zijn. Zoo redt zich en vindt alles een uitweg langs natuurlijken weg. In Frankrijk wordt nog voortdurend in de bladen geredeneerd over de verklaring van den Minister Ferry, dat Markies Tseng, China's gezant, door zijn regeering, bij monde van den Onderkoning Li-Hung-Chang, zou zijn verloochend, wat door den gezant zelf nadrukkclijk wordt tegengesproken. De bladen der onverzoenlijken bewereu, dat men eenvoudig met een kunstgreep van Ferry te doen heeft, waardoor hij de Kamer de bekende verklaring van vertrouwen wist te ontlokken. De regeerings- bladen beschouwen deze echter als een onbepaalde volmacht aan Ferry verstrckt, om op den ingeslagen weg in de Aziatischc staatkunde voort te gaan. De Fransche regeering gaat dan ook voort met maatregelen, om zoo spoedig doenlijk versterkingen naar Azie te zenden. Weldra zal zij 10,000 man in het Delta-gebied der Roode rivier bijeen hebben en als het moet, zal dit cijfer nog verdubbeld kunnen worden, zoodat China zich wel wachten zal om daar tot den aanval over tc gaan. Evenwel heeft China een machtigen bondgenoot in het moorddadige klimaat dier streken. De Chinoezen hebben den tijd cn kunnen wachten; Frankrijk daarentegen kan dat niet, want het moet zich in een ongezond en vijandelijk land handhaven, het- geen dagelijks nieuwe en zware offers kost. Vandaar dat men zich thans beijveren zal om de zaak krachtig door te zetten en zich van Santay en #St. St." z/IIel en duivel, vrouw, zijt ge stom Zeg wat doet ge daar?" ,/St. st." fluisterde de angstige vrouwmaar de vertoornde man greep haar bij den arm en dwong haar op te staan. ,/Aeh! ach, lieve hemel! nu is alles bedorven, nu is de tooverij verbroken ach! ach! Man ge hcbt je zelf en mij ongelukkig gemaakt." Zoo sprekende verborg de bedroefde vrouw het gelaat in de handen en liet de kip los. Verbaasd zag de strooper beurteling naar zijne vrouw en de eieren en vergat voor een oogenblik het verdwijneu van het papier, dat hij met zoo veel moeite gekregen had. //Ilebt ge het verstaud vcrloren, vrouw?" Zijne vrouw zuchtto. z/Zeg, wat moet dat alles beteekenen?" z/Als ge mij met rust had gelaten, dan had ik den schat gevonden, er is ecne waarzegstcr hicr geweest die Eensklaps ging Giesen Berend een licht op. Eene vreeselijke godslastering rolde van zijne lippen. Hij greep zijne vrouw bij de haren en schudde haar woest heen en weer. z/Zeg," riep hij met harde stem, /,was het een man of eene vrouw, die je dat heeft wijs gemaakt?" z/Eene arme vrouw." (/Iloelang geleden?" z/Een paar uren." Bacninh meester te maken, waannede men zich voorstelt dat men vooreerst zal kunnen volstaan. Intusschen meldt de burgelijke Fransche gezag- hebber Harmand uit Tongkin, dat Ninbinh en Kuangijen zonder tegenstand zijn bezet. Het ver- drag van Hue wordt in het midden van de Delta uageleefd, doch in de noordelijke provincien belct de vijand de uitvoering er van. De Schengepolder (bij Wolfaartsdijk,) de Tho- renpolder (bij Wissenkerkede Zimmermann- polder (bij Rilland-Bath,) zijn in het laatste tiental jaren alle door de zee verzwolgen, maar door de goedc zorgen van moeder Natuur gaat niets ver- loren wat de zee hier aan het land ontwringt, wordt door haar op een andere plaats teruggegeven. Al die vruchtbare streken, gedurende tal van eeuwen in de golven verzonken, hebben weer het hare bijgedragen tot de vorming van het tegenwoordige Zeeland. Tegenover het bovengenoemd verlies, staat op het oogenblik dan ook gelukkig een belangrijke aanwiust van land. De reiziger, dien het snuivend stoomros uit Noord- Braband's heuvelengebied in de lachende velden en gaarden van Zuid-Beveland voert, ziet naar het zuiden een groote uitgestrektheid schorren zich bij den spoordam aansluiten. Deze alluvien zijn het eigendom der familie Van der Duijn van Maasdam, en worden gedeeltelijk ingesloteu door den Noord- Brabantschen wal en drie aaneensluitende polders den Oud-Inkeleu-Noordpolder, den Katers- en den Van der Duijnpolder. Men heeft nu het plan, de genoemde schorren, ter oppervlakte van circa 200 H. A., in te dijken. Reeds is het bestek gedrukt, volgens hetwelk de indijking eerstdaags zal aanbesteed worden. De kosten worden op f 150,000 geraamd, waaronder dan de aanleg van sluizen, wegen enz. begrepen is. Daar de grond uiterst vruchtbaar is, zal de waarde van den polder ongevecr f 300,000 (d. i. dus f 1500 de II. A.) bedragen. Als be wijs voor die vruchtbaarheid kan dienen, dat de lamsoor (statica elongata) er tot een hoogte van anderhalvcn meter wastBijna het geheele schore bestaat uit een vrij zwaren kleibodem, die bezonken is uit hot bovenwater der Schelde. Dit is dan ook de reden van het geringe zoutgehalte des bodems, ten gevolge waarvan riet en zegge op het schore kunnen grocieu. De dikte der kleilaag, die op een zand- laag rust, wisselt af van 20 tot 40 c. M. Dit zand zelf komt alleen aan de oppervlakte in de weinige kreken, die het schore tloorsnijden. De eenige kreek van belang is die, welke aan de boven- genoemde drie polders tot suatie-geul, en aan Woens- drecht tot vaarwater en haven strekt. Deze kreek, z/Vrouw, je bijgeloof heeft mij ongelukkig ge maakt. Wat zal ik nu den notaris zeggen?" z/De notaris?" vraagde de vrouw. z/Zwijg, wie sprak er over de notaris, ik niet, begrijpt ge ik niet," en zijne vrouw terug- stootende ging hij haastig de heide op. Bij het kreupelbosch gekomen liet hij een scherp geiluit hooren, waarop eon man te voorschijn kwam. Die man was de notaris Gonnals, de edele man, de man van fatsoen, de man van de wereld. //Welnu," zeide hij, //hebt ge het?" //Men heeft het mij outstoleu," antwoordde de strooper. z/AVat zegt ge?" z/Ja, ik wil er mijn hoofd onder verwedden, dat het weer in het huis is, waaruit ik het gchaald heb. Maar stel u gerust, al is het mij thans mislukt, hebben zult ge het, dat heb ik gezwo- ren. Gelukkig dat ik aangehaald ben geworden, ik kom er nu met eenige boete af." z/Dat is al heel gelukkig," sprak de teleurge- stelde notaris. i/O, zeer gelukkig, maar die boete kan ik niet betalen en ik heb geen lust een paar dagen te Zdoor te brengen, dus z/Dus?" vraagde de notaris. Dus moet gij mij die geven, dat is natuurlijk." z/Maar i/O, gij kunt ze van het beloofde geld aftrekken, want mijn eed zal ik houden; stemt ge toe?" die ook don nieuwen polder tot afwateringskanaal zal moetcn dienen, blijft natuurlijk bestaan. Naar men verneemt, zal dc indijking geschieden onder toezicht van den Goeschen ingenieur Van der Toorn. Uit Utrecht schrijft menDe onlangs medegedeelde uitvinding van den verbeterden toestel om bier op tc pompen, waarbij inplaats van de gewone lucht, koolzuur wordt gebozigd, heeft den eigenaar van liet bekende llaagsche Koffiehuis alhier aanloiding gegeven een zoodanig toestel bij den heer Budenburg te Dortmund te bestellen. Sinds eenige dagen in working ge- steld, vcrkeugt dc heer Van der Bilt zich aan- vankelijk in de beste resultaten. Vroeger waren de klachten over het bier in dat huis algemeen. De slechte eigenschappen er van werden eerst toegeschreven aan de bedorven kelderlucht, die door de luchtpomp in het bier gedreveu werd, maar ook nadat door aanleg eener buizenleiding de buitenlucht daarvoor gebezigd werd, bleef het bier bencden de gewenschte kwaliteit. En thans na het gebruik van de koolzuurpomp, laat het bier niets te wenschen meer over en blijft, ook nadat het dagen onder den toestel gelegen heeft, zijn uitstekenden smaak behoudeu. De toestel wordt zonder de minste kosten aan bestaande bier- pompen aangebracht. Voor f 120 ontvangt men behalve den luchtketel, twee ijzeren cylinders met koolzuur, elke waarvan voldoende is voor het af- tappen van 2500 liter bier. Die cylinders blijven het eigendom van den heer Budcnberg en on dit is het lastige van de zaak wanneer er een ledig is moet die naar Dortmund worden opge- zonden om opnieuw te worden gevuld. Zulk een gevulde cylinder kost telkens f 12 zoodat de kosten (behalve die van aanschaffing) op ongevecr een halve cent per liter zijn te stellen. Voor het hof te Arnhem, waarheen zij door den hoogen raad was verwezen, werd Woensdag jl. de zaak behandeld van een Amsterdaminer, die voor het hof te Amsterdam den eed weigerde en daarvoor 3 dagen celstraf ontviug. Mr. J. A. Levy trad op ter verdediging van dezen martelaar voor de eedskwestic, voor wien het O. M. te Arnhem veroordeeling in de kosten had geeischt op grond, dat het opleggen van straf hicr niet noodig is. Deze week zijn, in tegenwoordigheid van den Minister van Waterstaat opnieuw proeven ge- nomen met de uitvinding van den Belgischen ingenieur Van Rijsselberghe, om de telegraafdraden ook als telephonische geleiders te gebruiken. Dczo proeven geschieden onder toezicht van don uitvinder en van den heer J. M. Collette, inspecteur van het technisch beheer der rijks-telegraaf. Zij bc- antwoordden ook ditmaal volkomen aan het doel en hierbij is deze eigenaardiglieid, dat men op de z/Helaas, het zij zoo! ik moet wel." z/Dan wil ik u groeten tot weerziens IX. De politie, die altijd ijverige politie, dat hon- derdhandige lichaam; dat zich nu eens als een monster der verschrikking aan den arme vertoont en dan weer als een galant edelman in ge.bogcn houding den rijke nadert, die den geringe zoo vaak met zijn ijzeren scepter beheerscht en met geketende handen zich den slaaf der aanzienlijken noemt, de politie zeg ik, had zich de inbrank bij de dames Alphing aangetrokken. Want die steelt is arm, bij wien gestolen wordt niet. Terstond verdacht men Giesen Berend. De getuigenis van den heer Balder, die zeide, hot bewuste papier in zijne hut te hebben gevon den, dc verklariug van de vrouw van den dood geschotene namelijk, dat haar man met Giesen Berend te zamen was uitgegaan op den bewusten avond, gaven wel recht hem to verdenken. Vol gens zeggen der dames Alphing was het midder- nacht toen de andere inbreker zich uit de voeten maakte, maar juist te middernacht was Giesen Berend ver van daar aangehaald door twee veld- wacliters, hij moest zijne boete betalen, doch had tevens zijne alibi volkomen bewezen, d. w. z. dat hij zich op den tijd van dc iubraak op eene andere plaats be vond. Giesen Berend lachte in zijn vuist en wachtte TEK \EIZEY.S(HE (OIIIUT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1