Landbouwberichten. Buitenland. Gemengde berichten. HEcHTOzScI^ jner, waarop reeds een serieprijs is gevallen, tot de uitverkorenen voor een der hoofdprijzen mee gaat behooren. De trekkingen hebben plaats te Amsterdam, ingevolge het Koninklijk besluit van 1 April 1883, no. 10, ten overstaan van een notaris en wellicht ten raadhuize. Ten einde zoo degelijk mogelijk do verloting in te richten enopdatgeene abuizen kunnen voorkomen, nock bij de prijzen- verdeeling over de verschillende serien, noch bij de toewijzing, is de eerste trekking door het uitvoerend bewind der tentoonstelling bepaald op 30 Novembor, in plaats van op 10 dezer, zooals aanvankelijk was vastgesteld, daar er geen kans bestaat, togen dien tijd gereed te zijn. Eerst na het sluiten der tentoonstelling toeb heeft men met de verdeeling, scbikking en nummering der 8000 voorwerpen kunnen beginnen. De overige serien volgen in verschillende trek- kingen, geleidelijk telkens 10 tegelijk, totdat op den laatsten dag der trekking, als alle serieprijzen tot hunne bestemming zijn gekomen, 'de winnende uummers der hoofdprijzen worden getrokken. Zeer emstig, onder behoorlijke leiding en waarborg, worden de werkzaamheden, die aan de trekkingen voorafgaan, verricht, en is die omvangrijke arbeid eenmaal gereed, dan loopt het geheel als van een leien dakje behoorlijk van stapel. De houders van loten dicnen vooral hunne bc- wijzen niet te vernietigen na de serie-trekkingen, want een serie-niet kan een winnend nummer worden voor de hoofdprijzen. Do dag der laatste trekking is nog niet bepaald. Ilet openbaar ministerie heeft berust in de uitspraak van het gerechtshof te 's Gravenhage ten opzichte van Jaantje Struik c. s. Dientengevolge zijn de vrijgesprokenen Vrijdag- avond 6 uur uit hunne langdurige preventieve hechtenis ontslagen; Jaantje heeft echter onmid- dellijk verzocht cassatie te laten aanteekenen. - De heer Charles Edmond de Bourbon, een der zonen van den bekenden Naundorf (die be- weerde Lodewijk XVII te zijn) is jl. Zatcrdag te Breda overleden. Ilij was een breeder van den kapitein Adalberth do Bourbon, officier in het Ned. leger. Voor de slachtoffers der ramp in Indie is tot dusver bij de Nederlandsche Ilandelmaatschappij ingekomen f 138,170 en bij den penningmeester van het hoofdeomitd 293,375. Totaal 431,545. Door bemiddeling der Nederlandsche Handel- maatschappij zijn weder f 20,000 overgemaakt nan de plaatselijke commissie te Batavia, voor de ramp op Java, in het geheel derhalvo f 430,000. - Tot onder-inspecteur over het Belgisch loods- wczon te Vlissingen is benoemd de heer J. J. B. van Schooten, te Ostende, ter vervanging van den heer L. Roger, die benoemd is tot inspecteur over het loodswezen to Antwerpen. De examens ter verkrijging van acten van bekwaamheid, tot het geven van onderwijs in de Franscho taal, zullen Donderdag e. k., 8 November, 's voormiddags om 9 uren, te Utrecht aanvangen; het aantal van hen, dio zich aanmeldden bedraagt 189, doch reeds hebben zich enkelen teruggetrokken. De gemeenteraad van Veere vergaderde Vrij- dag, o. a. ter installatie van het onlangs gekozen lid, M. J. van Beveren, wiens geloofsbrieven in de vorige vergadering in orde bevonden waren. Onmiddelijk na het afleggen van de eeden is door den Itijksveldwachter proces-verbaal tegen ge- noemd lid opgemaakt, als zou liij sommige kie- zers in zijn belang hebben omgckocht. Een der geredde schepelingen van het ver- ongeluktc schip Johanna, kapt. ltottinghuis, van Riga naar Delfzijl, meldt aangaande deze ramp de volgende bizonderheden „Nadat wij van Riga in zee waren gegaan, be vonden wij ons op 18 Oct., des avonds pi. m. een woord spreken, want als ge dat doet is de tooverij gebrokeu, begrijpt ge? En dan zoodra die kip dood blijft in uwe handen, zult ge weten, waar de schat is, die, zoo ik meen, vrij groot is, ik zal intusschen mijn brood en melk gaan ge- bruiken." De vrouw van den strooper verkeerde geheel en al onder den indruk der tooverij en bleef be- daard zittende gewaande toovenares deed de dcur achter zich toe en begaf zich regelrecht naar de eikenhouten kast. Na eenige moeite en zonder veel gcraas ging de deur open. Ilaastig opende hij alle laden, maar wat hij hoopte te vinden vond hij niet. Ongeduldig en wanhopend wilde hij de laatste lade openen, doch vond deze gesloten. Hij trachtto het slot te ver- breken maar vruchteloos. Op de tafel lag een dun mes; hij greep het en stak het tusschen de vocgen. De lade week een weinig naar beneden, het mes boog, kwam boven het slot, drukte het naar beneden en de lade ging open. Met moeite kon de jonge man een kreet van vreugde onderdrukkenop eenig gold en een paar doozen met geld lag een opgerold papier, dat met eon zijden lintje was vast gebonden. Hij schoof het lintje er af en ontrolde het papier. Ja I" riep hij, ffdat is het, dat is het/' en met een glim- lach op de lippen en een van vreugde stralend oog verliet de gewaande toovenares de hut. Nog nooit had hij den weg van Giesen Berend naar de woning van zijn meisje zoo spoedig afge- legd als toen. (Wordt vervolgd.) 8 uur, 4 mijlen van de Rithorens, om welkcn tijd het schip geweldig stiet. Alle manschappen togen onmiddelijk aan de pompen en er werd zonder ophouden gepompt tot Vrijdagochtend 4 uur. Het baatte niets, het schip was inmiddels vol water, drijvende op de lading. Toen zette men koers voor den wind; wij kregen te 9 uur dien morgen land in 't gezicht, dat de Jutsche kust was, in de onmiddelijke nabijheid van Ring- kjobing, met voornemen daar het schip op het strand te zetten. Hier sloeg alios echter stuk. Deanker- ketting werd over boord gedaan, waa.r het schip voor bleef liggen tot Zaterdagochtend 9 uur. Een hall uur hierna werd de ketting gekapt, ten einde te beproeven het schip alsnu voor den wind op strand te krijgen, bij welke gelegenheid de kapitein door eeno stortzee over boord werd geslagen en jammerlijk in de woedende golven zijn jeugdig leven eindigde. Redding wa3 niet mogelijk. Om tien uur gelukte het den overigen schepelingen, met den stuurman Lutter van Appingedam aan't hoofd, het schip op strand te zetten, bij welke gelegen heid het achterdeel van het schip wcgsloeg, met zicli nemende al de schepelingen, zes in getal, die alien met zwemmen den wal moesten bereiken. Vijf der schepelingen gelukte dit, doch de stuur man, waarschijnlijk door kramp bevangen, zonk" in de diepte weg. De schepelingen zijn toen door den strandvoogd in zijno woning opgenomen en daar liefderijk verzorgd, voor welke menschlievend- heid genoemden strandvoogd een woord van dank wordt toegebracht. Een van de geredde schepe lingen is nog te Ringkjobing moeten blijven, ten einde te zorgen voor hetgeen van het schip en de lading nog te bergen zal zijn. Op sommige stations van den staatsspoorweg tusschen Eindhoven en Maastricht worden thans proeven genomen met geheel ijzeren en verplaats- bare wachthuisjes, die zoo doelmatig zijn ingericht, dat aan een algemeene invoering daarvan bijna niet te twijfelen valt. Het liuisje vormt een rondeel van dubbel ijzer, waarin een kachcl ge- plaatst wordt, welke in den schoorstcen uitkomt, waaraan tevens leidingen tot invoer van versche en afvoer van bedorven lucht zijn aangebracht. Het liuisje bevat veel ruimte en geriefelijkheden voor den wachter. Dezer dagen zijn weder eenige door den smid J. ten Dijk, te Venlo, aan de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen afgeleverd. TER NEUZEN0 November 1883. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoor-, weg alhier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaar te lossen of te laden Januari 24 Februari 24 Maart 27 April 28 Mei 22 Juni 29 Juli 22 Augustus 26 September 19 October 21 242 3 r.ij., 8 s., 3 k., 10 m. 8 s., 7 k., 5 m., 4 r.ij. 12 s., 6 m., 5 r.ij., 4 k. 9 s., 6 r. ij., 6 k., 5 m., 1 w., 1 si. 9 s., 8 r. ij., 4 m., 1 1. 13 r.ij., 8 s., 4 m., 3 k., 1 k., r.ij. 9 s., 8 r.ij., 1 k., 2 m., 1 ss., 1 1. 9s., 8 r.ij., 4 m., 4 k., 1 si. 8 s., 4 r. ij., 4 k., 3 m. 8 s., 4 k., 7 r.ij., 2 m. 37660 35195 38098 42117 29439 35392 25961 33097 25361 26887 329207 Uitgevaren zijn: in Januari 23, Februari 17, Maart 23, April 22, Mci 22, Juni 23, Juli 19, Augustus 23, September 13 en October 16 zee schepen. Met ingang van 16 dezer is benoemd tot vijfde bestellcr bij het vereenigd post- en tele- graafkantoor alhier, Krijn de Vos, wonende te Ter Neuzcn. Voor de beroeping naar de Christclijk gerefor- meerde gemeente te Nieuwdorp, in Zuid-Beveland heeft de heer J. Westerhuis, predikant alhier, bedankt. Gedurende de tweede helft der maand Sep tember jl. is door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brief verzonden, aan het adres van J. de Leeuwe, te Dokkum. Naar wij met zekerheid vernemen, zal wcldra een telefoon-geleiding tot stand komen tusschen de gemeenten Brcskens en Groede. Z. M. heeft pensioen verlcend aan den heer C. van Dijk, eervol ontslagen hoofd aan de open- bare lagere school in de kom der gemeente alhier, tot een bedrag van f 1037 'sjaars. Aan het examen voor 2<ten luitenant der in- fanterie, van 1 tot 3 November jl. te's Gravenhage gehouden, is o. m. geslaagd L. Noest, sergeant bij het 8e regiment infanterie te's Hortogenbosch. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 6 No vember de volgende vonnissen uitgesproken lo. L. v. B., arbeider, 2o. M. dTL, laridbou- werszoon, beiden wonende te Koewacht, zijn wegens moedwillige mishandeling veroordeeldde eerste tot 15 dagen celstraf, f 8 boete of 1 dag celstraf, de tweede vrijgesproken. C. L. B., zonder beroep wonende te Koewacht, gedetineerd te Middelburg, is wegens diefstal met buitenbraak in een bewoond huis, gepleegd door iemand beneden de zestien jarcn, doch met oordeel des onderscheids, veroord. tot eene gevangenzetting in een verbeterhuis voor den tijd van 2 jaar en 6 maanden. Gedurende de verledeno week was de midden- prijs van het vette vee op do voornaamste markten van Belgie als volgt Ossen 85 centimen tot fr. 1,10; stieren, koeieu en ruuderen 76 tot 96 centimen; opslag 2 cen timen; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren onverandcrd 95 centimen tot fr. 1,45; vette varkens 98 centimen tot fr. 1,08; afslag 4 centimen. Voor vlas word per 3 kilo besteedte Aalst fr. 3,25 tot fr. 4,25; Mechelen fr. 4,59; Ware- gem fr. 3,30 tot fr. 5,10; Thielt fr. 4,54; Deinze fr. 4,00 tot fr. 5,00; St. Nicolaas fr. 4,00 cnJe Brugge fr. 4,00. Volgons bericht van 's Konings gezant te Berlijn is, blijkens eene bekendmaking van den rijkskanselier, de runderpest in het gehcele Duitsclie Rijk als geeindigd te bcschouwcn. Bij den tuinman II. van Zanden aan den Witterweg te Asscn staat een winteraster, die op dit oogenblik 565 blocmen heeft. De ijmkers voorspellen dit jaar een strengen winter, oindat de gevoclige bijen nu reeds de gaten barer woning met een kleiachtige stof bijna geheel diclit maken en er reeds zijn, die de gemeenschap met de lucht daar buiten geheel hebben afgesloten. Reizigers, die uit Warschau komen, verhalen veel over de vcrsterking van die stad. De 14 forten, om de stad aangelegd, en door welke zij onneembaar wordt geacht, zijn bijna voltooid. Te- genover de maatregcleu van Rusland wordt in de Duitsche bladen geconstateord, dat ook Posen door de Pruisen zou worden versterkt. Posen zelf wordt tot een vesting van den eersten rang gemaakt. Twaalf forten omgeven het, waardoor het, niet minder dan Warschau, niet gemakkolijk tot overgave zou te dwingen zijn. Er worden 400 zeelieden uit China in Duitschland verwachf. Zij zullen de pantser-fregatten naar China voercn, welke voor rekening der Chineeschc regeering in Duitschland werden gebouwd. Allerheiligen is te Parijs niet voorbijgegaan zonder dat de Parijzenaars zich om strijd naar de kerkhoven begeven hebben om een bezoek aan bun geliefde dooden te brengen. Alleen op Pere-La- chaise werd het bezoek dit jaar op mecr dan 100,000 pcrsonen geschat. Duizenden en duizen- deu kransen werden verkocht om er de laatste rustplaats van boedverwanten mode te versieren en zelfs den arrne zag men het zorgvuldig opgekweekte potje blocmen aanbrengen als een getuigenis, hoe men zelf in het zoo dikwerf miskende Parijs zijn afgestorvenen eert. De kok Passanante, die eenige jaren geleden een aanslag heeft gepleegd op het leven van Koning Humbert van Italie, is dezer dagen in het bagno te Porto Ferraio, op het eiland Elba, plotseling gestorven. Wegens het bedrijven van gemeld feit werd hij ter dood veroordeeld; de Koning schonk hem gratie en veranderde zijn vonnis in levenslangen dwangarbeid. Volgens geruchtcn heeft Passanante de hand aan zichzelf geslagen. De politic is dc daders van de ontploffingen op den ondergrondschen spoorweg te London nog niet op het spoor, ofschoon 1000 is uitgeloofd voor den aanbrenger of aanwijzer van een ofmeer der medeplichtigen. Men is het er ook nog niet over eens, of nitro-glycerine, dynamiet, dan wel een andere springstof gebruikt is geworden. Het geneeskundig onderzoek van de gekwetsten heeft intusschen de onderstelling bevestigddat het dynamiet of nytro-glycerine moet zijn geweest, daar van drie patieuten het trommelvlies gescheurd is, een verwonding, die door gas- noch kruitontplof- fing kan veroorzaakt' zijn. Ter reede van Plymouth hebben een Engelsche stoomboot, de Nottinghallen de Duitsche bodem Eugenia, van Iquiquc naar Rotterdam, elkaar zware averij toegebracht door de een tegen de ander aan te varen. De Eugenia moest gesleept worden door de Nottinghall en dit ging niet vlug, want de kreupcle hielp hier den blinde. Naar uit Vlissingen wordt bericht zal, zoo geene bizondere omstandiglieden plaats hebben, het stoom- schip ffSoerabaja/' op de werf der Kouinklijke maatschappij De Schelde in aanbouw, op Zaterdag 17 November te water worden gelaten. Een twist over 25 centen tusschen twee militairen in de kazerne te Amersfoort liep zoo hoog, dat de een den ander met een scherp voorwerp zoodanig vcrwondde, dat hij overleed. De dader heeft be- kend. Eene oude schippersvrouw heeft zich te Kingsroatille, bij Franeker, verdronken, nadat de zoon haar het verblijf in zijn schip had ontzegd. Nabij Deutinchem is Zaterdagavond den 23jarige II. door den stoomtram overreden. Men onder- stelt, dat de jongeman, die op de rails moet zijn gevallen en toen ingeslapen, te veel sterken drank had gedronken. De welbekende Chiueesche jonlc van de tentoonstelling is door den Chineeschen gezant aan Z. M. den Koning ten geschenke aan- geboden. Te Maastricht is een kind van drie jaren overleden aan de gevolgen van brandwonden, die het tijdens de afwezigheid der moeder bekomen had. Eene dienstbode te Arnhem, 's morgens uit haren dieust ontslagen, ging's middags bij den broeder van haren vorigen meester even een bank- biljet van f 40 leenen om een wissel te betalen. Zoowel dienstbode als geld zijn met de noorderzon verdwonen. De ontaarde vrouw van A. van S. te Osch, die zich niet ontzien heeft, bij herhaling de kinderen uit het eerste lmwelijk van haar man schromelijk te mishandelen, is door de rechtbank te 's Ilertogenbosch veroordeeld tot 1 jaar celstraf en twee boeten van f 8. Door eene onbekende oorzaak is te Heerenweg (Limburg), ecu gedeelte der woning van den landbouwer Herman, bene- vens een stal en schuur, door brand vernield. Alles was verzekcrd. Te Wesel is een vrouw overleden in den ouderdom van 105 jaren, maar in het voile genot van haar geestvermogens. In Oostenrijk zal eerstdaags een belasting op de photographie-portretten ingevoerd worden. Het geheele garnizoen van Praag, uit 7000 man be- staande, werd gerevaccineerd, daar de pokken in Bohemens hoofdstad zijn uitgebroken. Een zeer belangrijk geval van kogelverwon- ding wordt door Dr. Stotfels uit Meppel in het weekblad van het Nederlandsch tijdschrift van Geneeskunde beschreven. Het betreft een man, die zich een kogel door het hoofd had geschoten, en ten behoevc van wien 18 Januari jl. de hulp van voornoemden chirurgijn werd ingeroepen, waarbij werd bevon den, dat de kogel van het voorhoofdsbecn tot aan het achterhoofdsbeen langs een kanaal van 18 ii 20 cm. door de hersenmassa was gedron- gen. Hij werd in April daaruit verwijderd, ge durende welk tijdsverloop de patient goed at, goed sprak en in het algemeen alle verschijnselen van algemeen welzijn vertoonde. Toen in het begin van April de kogel 's ochtends verwijderd was, vond 's avonds de dokter den patient onder het genot van een glas wijn en eene pijp tabak met den concierge van het hospitaal zittende keuvelen. Einde April vertrok hij naar Amster dam, en dezer dagen gezond en wel naar Amerika. Nadat Donderdagavond (Allerheiligen) een geestelijke in de R. C. kerk op den Kleiweg te Gouda de vereenigde sehare had toegesproken, beklom een hulponderwijzer der Chr. school aldaar den pas verlaten kansel om te protesteeren tegen het gesprokene, doch werd door den geestelijke spoedig verwijderd. De toehoorders waren zoo verbluft, dat ze niet wisten wat te doen, doch na afloop der godsdienstoefening moest de politie dezen tweeden Luther op straat tegen de woedende menigte in besclierming nemen. Op den Rozendaalschen weg te Arnhem had jl. V rijdag een dronken tapper zicli in zijne woning, door alles toe te spijkeren, verschanst; hij gooide op het steeds aangroeiende publiek, waarin hij zijne belegeraars meende te zien, alles wat hem van huisraad onder de handen kwam, zoodat 's mans inboedel, toen hij weder nuchter was, kort en klein over den weg yerspreid lag. Dezer dagen kocht een rondventer in anti- quiteiten te Arnhem een antieke waaier met ge- schilderd papieren blad voor den prijs van f 27,50 denzelfden dag verkocht hij hem aan een ander antiquair voor f 430, zoodat de rondventer een aardige winst behaalde. De uitgever van een dagblad had den heer L., secretaris van de stad zijner iuwoning, al mecr- malen uitgenoodigd, om de achterstallige abonne- mentsgclden te voldoon. Op zekeren dag gaf deze, na eene vernieuwde aanmaning, ten antwoord Nu, morgen kunt ge er vast en zeker op rekenen als 'k ten minste nog in leven ben - liet hij er schertsend op volgen. De dag brak aan en ging voorbijmaar geld kwam er niet. Verbeeld u de gewaarwordingeu van den secre taris, toen hij den daarop volgenden morgen de courant inzag en het betreurenswaardig afsterven van den heer L., ^secretaris der stad," vermeld zag, met eene levensbeschrijving, waarin zijn gocde hoedanigheden met onpartijdigheid geprezen werden en slechts een enkele fout van den overledene betreurd werd hij was niet punctueel in geldzaken, en had o. a. steeds verzuimd, zijn abonucment op de courant te voldoen. L. spoedde zich, zonder verder af te ontbijten naar het bureau van de courant. Onderweg viel het hem op, dat geen enkele van de vrienden en bekenden, die hij tegen kwam, verwondcrd scheen, dat hij springlevcnd langs den weg liep. Zij hadden toch het voor hen belangrijke nicuws reeds uit het dagblad moeten vernemen. Konden zij zoo onverschillig zijn, dat zij hem nu al vergeten waren In zeer opgewonden gemoedstoestand trad hij het dagbladbureau binnen, om in eigeu persoou te bewijzen, dat hij niet dood was. Welbedriegen me mijne oogon riep de uitgeverik dacht dat ge overleden waart Overledenriep de secretaris uit. Vertel me toch eens hoe ge aan dat leugenachtig bericht gekomen zijt? Heel eenvoudig, ge hebt 't mij zelf gezegd. Toen ik u beleefd om aauzuivering van de nog Maand. Getal. Geladen met: K. m. inhoud. In dezo kolom betcckenen de letters: r. ij. raw ijzer, s. stnkgoederen, k. koicn, m. raenerie, w. wol, si. slippers, ss. suikcrstroop, 1, ledig.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2