Landbouwberichten. Buitenland. Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. Telegrafische berichten. nontenisse, 1 November. In do gisteren gehou- den raadsvergadering is de gemeente-begrooting voor 1884 vastgesteld en de na te noemen onder- wijzers benoemdVoor de school aan deMolen- straat de heer A. Geerardt, onderwijzer te Elshout voor de school aan de Noordstraat de heer F. Geene, onderwijzer te Nieuwkuik en voor de school te Lamswaarde de heer J. Baart, alhier. Koewacht, 31 October. Jaarlijks omtrent dezen tijd hoorde men in deze en naburige gemeenten veel van diefstallen zoo van konijnen als kippen, waar- van jammer genoeg, zelden of nooit de plegers te vinden waren, van daar dat zelfs menig beroofde, wien de gunst van een bezoek ten deel gevallen was, naliet de politie er mede in kennis te stellen. Thans werden tusschen 20 en 24 dezer niet minder dan zes soortgelijke diefstallen deels met, en deels zonder inbraak gepleegd en wel van vier eenden, dertien konijnen, drie kalkoenen en drie kippen, respectievelijk op de hofsteden van A. P. Wuijtack, C. de Pape, L. Maes, J. Gielsen en E. van Vooren, te Koewacht, en J. Vink, te St. Jansteen. Ditmaal zijn echter, dank aan de onvermoeide pogin- gen van den alhier gestationeerden rijksveldwachter J. A. Buket en den gemeente-veldwachter P. Gijsel, niet alleen de daders, maar tevens de personen, die de gestolen goederen van dezen hebben aangekocht, opgespoord. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de daders dezer op zulk een korten tijd gepleegde zes diefstallen, slechts twee in getal zijn, dan mag men gerust veronderstellcn dat zij, alhoewel slechts 15 en 17 jaren oud, niet aan hun proefstuk zijn. 's Gravenhage, 2 November. Heden deed het gerechtshof alhier uitspraak in zake de millioenen- jufirouw. Veroordeeld zijn: Jaantje Struik, tot 5 jaar, en Van Zutphen tot 1£ jaar gevafigenisstraf. Vrijgesproken werdenVan der Heem en Con- senheim. KANTOXGERECIIT TE TER NEUZEN. Zitting van 2 November 1883. Veroordeeld: M. F. en E. M., beide te Ter Neuzeu, en H. J., te Axel, ter zake van het uiten van scheldwoordenieder in eene boete van f 0,50, subsidiair 1 dag gevangenisstraf. P. K., te Hoek, ter zake van het werpen met vuilnis en op iemand aanhitsen van zijn hond in eene boete van 1 en eene van f 3, subs. 1 dag gevang. voor iedere boete. P. d. Z. en H. v. W., beide te Ter Neuzen, ter zake van het maken van nachtelijke burenge- ruchten; ieder in eene boete van f 6, subs. 2 dagen gevang. N. J. F. D., te Philippine, ter zake als voren in eene boete van f 5,50, subs. 1 dag gevang. P. d. Z., te Ter Neuzen, ter zake als voren en openbare dronkenschapin eene boete van f 5,50, subs. 1 dag gevang. en eene van f 15, subs. 3 dagen gevang. J. d. J. en 0. d. R., beide te Ter Neuzen, ter zake van het laten vloeien van stinkend vocht op gemeentegrondieder in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. L. L., te Gent, en A. C., te Brussel, ter zake van het jagen zonder akte; ieder in eene boete van f 10, subs. 1 dag gevang., met bevel tot uit- levering der geweren of betaling der waarde bepaald op f 10 voor elk geweer, subs 1 dag gevang. A. C., te Brussel, L. Z., C. B., A. K. en G. W., alien te Gent, ter zake van het jagen op een anders water zonder vergunningde twee eersten zonder akte en de laatste bij herhaling; de twee eersten in twee boeten, elk van f 40, met bevel tot uitlevering der geweren of betaling der waarde, bepaald op f 10, subs. 1 dag gevang. z/Ach zuchtte een der dames, //die geheime lade was tocli bijna niet te vinden. O had men ons al onze juweelen en ons geld ontstolen, dat zou minder geweest zijn maar dat papier o God z/Daar zit meer achter, mevrouw, dan ge wellicht denkt," zeide Balder, ge begrijpt dat geen gewone dief zich iets laat gelegen liggen aan zulk eene schuldbekentenis, die hem niets kan opbrengen. De notaris en de heer Wilier, zijn de eenigen, die belang hebben bij het verdwijnen van dat papier. Ik heb dien kef el nooit vertrouwd, dien schijnhei- ligen notaris Gonnals, wie weet of ffMaar, beste Hendrik, dien goeden braven man, zoudt ge dien verdenken?" z/Mijne lieve mevrouw, de beschaafde wereld acht dien man rechtsekapen en braaf en verfoeit den heer Wilier, omdat die flink en oprecht is en nooit heeft geveinsddoch wat zal ik alle redenen op- noemen, waarom het fatsoenlijk publiek den een hoogacht en den ander veracht, waarom de be schaafde wereld den een zijn hosanna en den ander zijn anathema toeroept. Maar het volk, het arme volk oordeelt anders en de stem van het volk is de stem van God. Doch, laat ons tot de zaak terug komen, zeg mevrouw, hoe zag de ontvluchtte er uit z/Wij hebben hem slechts aan het eind van den gang gezien, met zwart gemaakt gelaat, dus on- kenbaar. Wij zullen het even dien Duitscher vragen, wellicht weet die meer." (Wofdt vervolgd.) de derde en vierdc ieder in eene boete van f 40 en de vijfde in eene boete van f 20, subs. 3 dagen gevang. voor ieder. J. J. J., te Ter Neuzen, ter zake van diefstal van veldvruchtentot 8 dagen gevang. D. W. C. d. J. en H., beide te Ter Neuzen, ter zake als voren; ieder tot 3 dagen gevang. J. G. H. en P. J. H., beide te Ter Neuzen, ter zake als vorenieder tot 3 dagen gevang. J. H. en D. C. W. d. J., beide te Ter Neuzen, ter zake als vorenieder tot 2 dagen gevang. D. W. C. d. J. en J. G. H.beide te Ter Neuzen, ter zake als vorenieder tot 3 dagen gevang. J. M. P., J. K., D. v. D., A. C. L. en S. K., alien te Hoek, ter zake van het gaan over ecus anders grond, bezet met rijpende vruchten; ieder in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. C. B., te Zuiddorpe, J. v. A., te Wachtebeke, en T. S., te Westdorpe, ter zake van het vertoeven in eene herberg na het uur van sluitingieder in eene boete van f 5, subs. 1 dag gevang. N. J. F. D., te Philippine, en B. C., te Wach tebeke, ter zake als voren; ieder in eene boete van f 5, subs. 1 dag gevang. S. v. J., L. P. en M. V., alien te Boucliaute, en T. D., te Oost-Eeclooter zake van het visschen in de Schelde zonder consent; in eene boete van f 10, subs. 1 dag gevang. A. II., te Zaamslag, ter zake van het visschen in eens anders vischwater zonder vergunning; in vier boeten, elk van f 5, subs. 1 dag gevang. voor iedere boete. Allen in de kosten. VrijgesprokenA. H., te Hoek, ter zake van het niet verschijnen bij de oefening der brandweer. Th. v. M., te Philippine, ter zake van het open- houden eener herberg na het uur van sluiting. De kosten ten laste van den staat. Geschorst de zaak contra D. S., wegens het laten loopen van vee op eens anders bezaaiden grond. Dat er overvloed van fruit is, blijkt o. a, hieruit, dat er de vorige week te Deventer voor de fijnste tafelappelen hoogstens f 1,60 per II. L. werd betaald en daarbij bevond zich nqgr wel de oogst uit de Koninklijke boomgaarden van Het Loo Uit verschillende plaatsen wordt gemeld, dat men de peren en appelen gebruikt als varkensvoer. Op een tot den Engelschen Minister van Binnenlandsche Zaken gericht verzoek om aan den Tichborne-pretendent Arthur Orton of Castro, nu hij negen jaren van zijn straf (14 jaar tucITthuis) heeft geboet, met een //ticket of leave" de vwjheid terug te geven, is het bescheid gevolgd, dat Orton eerst in Oct. 1884 aanspraak op een //ticket of leave", d. i. op voorwaardelijke invrijheidstelling, aanspraak kan maken. De kashoudster van de magazijnen du Vieux- Chene, te Parijs, vervoegde zicli deze week bij een groot bankiershuis om 500 frs. terug te vragen, die zij den vorigen dag bij vergissing op een wis- sel van 15,000 frs. te veel betaald had. De kassier van het huis ontkende echter het feit en riep al de loopers; doch alien hielden staande, aan de magazijnen geen geld ontvangen te hebben. De woordenwisseling trok de aandacht der direc- teuren en toen plotseling met hen een der eerste beambten van het huis zich vertoonde, wees de dame hem als dengene aan, die het geld in ont- vangst genomen had. Dc dief, want dit bleek hij later te zijn, ontkende eerst; doch weldra, in verhoor genomen, bekende hij, niet alleen de bedoel- de 15,000 frs., maar in het verloop van eenige jaren meer dan 600,000 frs. gestolen te hebben. Voor dit geld had hij huizen laten bouwen en een villa te Vesinet, waar hij met zijn vrouw een vroolijk levendje leidde. Dit is thans natuurlijk uit en de patroons van den dief vinden gelukkig nog eenige schadeloosstelling in de door hem //nagelaten" huizen en bouwterreinen. Woensdag jl. werd te Londen de Internati onale tentoonstelling van visscherijen door den Prins van Wales gesloten. Eenige leden van het corps diplomatique waren tegenwoordig. De Prins betuigde aan de vreemde mogendheden zijn dank voor hun krachtige en gewichtige medewerking. Hij deelde mede dat gelijke tentoonstellingen ge- houden zouden worden in 1884, 1885 en 1886, waarop ook de kolonien vertegenwoordigd zullen zijn. De Tentoonstelling van 1884 zal betrekking hebben op de openbare gezondheid en de opvoeding. Die van 1885 zal zich bepalen tot uitvindingen in de Industrie en machines tot besparing van werkkrach- ten geschikt en op de Tentoonstelling van 1886 zullen de voortbrengselen der Engelsche kelonien en van Oost-Indie geexposeerd worden. De beschuttende kracht der vaccinatie en revaccinatie bleek onlangs recht duidelijk uit het volgende In het armen- en ziekenhuis te Hakner (Londen) werd een zieke opgenomen, omtrent wiens ziekte men in den aanvang niet in het reine was. Eerst na eenige dagen bleek het, dat de patient aan de pokken Iced, waarna hij naar het pokken- hospitaal vervoerd werd. Ten einde de verdere verspreiding in de eerste inrichting te voorkomen, werden alle heyoners (met uitzondering van 7) ingeent, en ofschoon tot die uitvoering bij circa 800 personen eenige tijd werd vcreischt, zoo kwamen daama slechts 7 gevallen van pokken, bij de genoemde niet-inge- enten voor. Te Goes heeft zich eene commissie gevormd, om de minvermogenden een aangenamen St. Nicolaas-avond te bereiden. Dinsdagochtend is de stoomtram tusschen Middelburg en Vlissingen even voorbij Oost—Souburg erg ontspoord, waardoor sommige passagiers lichte kneuzingen bekwamen, en schade aan de wagens ontstond; ook een boom op den weg werd omvergeworpen. De broodfabriek De Voorzorg verbakte 140,000 pond bloem op de tentooostelling te Amsterdam in 1,600,000 broodjes en 1,250,000 krakelingen. Te Amster dam is bij het schijfschieten een marinier door een scherpe patroon doodelijk gekwetst. Het ge tal der slachtolfers van den maatrcgel, die schieten met scherpe patronen voorschrijft, is dus weder met een vermeerderd. De man die te Assen bij vergissing een verkeerden aangeteekenden brief ontving en daaruit f 100 ontvreemdde, is door de rechtbank aldaar tot een jaar celstraf veroor deeld. Te Voorschoten zijn uit twee straatlan- taarns de lampen ontvreemd en uit verschillende andere de lampeglazen. Ooltgensplaat wil men met Oudetonge, waar een Rijks-telegraafkantoor bestaat, met een telephoon verbinden, waarmede oostelijk Flakkee zeer gebaat zoude zijn. Als een bewijs hoe te Schiedam de waarde der jenever- branderijen is verminderd, kan dien en, dat een branderij met woonhuis, 20 jaar geleden voor 40,000 verkocht, thans in veiling heeft opge- bracht f 12800. De dochter van een der voor- naamste handelaars in byouterieen engoudwerken te Kleef, is te Cranenburg aangehouden in het bezit van verscheidene gouden voorwerpen en luxe- artikelen, die zij traclitte in Holland binnen te smokkelen. Zij is vergezeld door twee marechaussees gevankelijk naar Arnhem overgebracht. Te Biarre (dep. Loire) is een vrouw voor de vijfde maal van tweelingen bevallen. Zij is nauwelijks 1 40 jaren oud en heeft reeds 18 kinderen. Er zal een nieuwe tunnel onder de Theems worden gemaakt tusschen de dokken te Londen en Dock- head; de kosten worden op 1,390,000 p. st. geschat. Op den spoorweg AlbanoNettuno vatte een zak kruit, voor de mijuwerken bestemd, vuur, ontplofte en wondde drie werklieden. Kapitein Copeman heeft met een soort van vlot of reddingtoestel, waarvoor hij op de tentoonstel ling van scheepsbouw te Londen intertijd eene zilveren medaille kreeg, den overtocht van Dover naar Calais binnen 6 uren gedaan. Te Rijsen heerscht sedert geruimen tijd groote oneenigheid tusschen de leden der Chr. Geref. gemeente. Het geschil loopt over het eigendoms- recht der kerk. Sedert het vertrek van den laatsten predikant, ongeveer een paar maanden ge leden, wordt de kerk dag en nacht door de eene partij bewaakt. Onderscheidene malen komen er nu predikanten van eldersom de godsdienst- oefeningen waar te nemen, maar telkens wordt hun dit door de groote menigte belet, soms op eene wijze, dat er de politie aan te pas komt, de vorige week heeft men zelfs den predikapt der Chr. Gieref. gemeente van Den Ham uit de kerk gedrongen. De rechtbank zal nu beslissen, welke van de partijen gelijk heeft. Schildwachten kunnen hunne taak soms eigenaardig opvatten. Men herinnert zich misschien den Leidschen schildwacht nog wel, die op post voor een der kruittorens, een voorbij ganger, wiens sigaar uit was, driemaal sommeerde om niet te rooken en hem toen een vlammentje gaf. Zijn order luidde zeide hij driemaal waarschuwen en danvuur geven. Een Amsterdamsch wapenbroeder van dezen Leidenaar heeft zijn orders jl. Woensdag zoo opgevat dat bakker, slagernoch melkboer de officierswoningen konden bereiken op de landswerf. En daar de hoofdtoegang over een brug geschiedt viel het den man zeer gemakkelijk dien staat van beleg kranig te handhaven. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft te Leeuwarden een brutale diefstal plaats gehad. Door middel van buitenbraak en inklim- ming is men in het kantoor van het pakhuisvan de firma De Haan De Yries binnengedrongen, waar vervolgens de lessenaar opengebroken en daaruit een bedrag van 140 a f 150 is gesto len. De dader of de daders zijn nog niet ontdekt. Eene 70jarige weduwe te Eindhoven, die eenige maanden geleden met een 21jarigen jongeling in het huwelijksbootje wilde stappen, doch toen nog slechts een paar maanden weduwe was, zoodat er een wettig beletsel bestond om onmiddelijk een tweede huwelijk aan te gaan, is thans, nu de gestelde termijn verstreken is, met haren jeugdigen geliefde in ondertrouw opgenomen. Ook de kermis te Diever heeft, evenals die van Dwingeloo, een niet geringe vechtpartij te zien gegeven. Daar de Dwingelooster jongemannen niet op die kermis waren, profeteerden de Dieverschen, dat nu alles wel in vrede zou afloopendoch't kwam anders uit, want onder inwoners van dat dorp kwam nu ruzie; een persoon werd buiten de herberg aangegrepen en zoodanig in het aangezicht ge- sneden, dat hij bijna onkenbaar werd. Bovendien maakten 10 jassen van kcrmisgangers kennis met het mes. De naaimachinenfabriek van G. M. Pfaff, te Kaiserslautern, heeft op de tentoonstelling te Am sterdam geillustreerde prijscourauten afgegeven waaraan een kosteloos lot was toegevoegd, recht gevende op eene fraaie, met paarlmoer ingelegde handnaaimachine. Daar het evenwel het aantal der uitgegevene loten het bepaalde getal van 25000 heeft oversclire- den, heeft de fabriek daarin eene aanleiding gevonden de kans te vergrooten, en in plaats van den, zes naaimachines tot dit doel beschikbaar gesteld. Bij de heden plaats gehad hebbende trekking werden de navolgende nommers uitgeloot, t. w. no. 77, 202, 244, 4224, 7028 en 13761. De naaimachines, op bovengenoemde nummers gevallen, kunnen bij den heer H. Bruckmann, Spuistraat 121 en Daniel Stalperstraat 36 te Amsterdam door de winners in ontvangst genomen worden. In een woning hoorde een surveilleerend nacht- agent van politie te Arnhem om hulproepen. Hij verschafte zich daarop toegang en vond man en vrouw druk aan het vechten, hetwelk evenwel bij zijn komst terstond werd gestaakt, met dat onder- scheid, dat nu de agent deerlijk werd toegetakeld en verwond. Midden in Noordwijks duinen is een melkhuis gebouwdhet moet een aardig en vreemd gezicht zijn, als men op een hoog duin komende, zoo ge- heel onverwachts het in do diepte gelegen gebouw bemerkt, te meer daar het vlak bij eene Zwitser- sche brug gelegen is, die de wandelaars over een diepgelegen dal voert, waarin koeien, geifeen, enz. kunnen grazen. Eene weide dus midden in het duin, waarop men, aan het melkhuis zittende,een onbelemmerd uitzieht heeft. Op een onlangs gehouden vergadering van cementfabrikanten te Berlijn, heeft docter Frflhling op een nieuwe wijze van gebruik van het cement gewezen. Hij verklaarde, dai het zeer gemakkelijk was om lijken te veranderen in steenen mummies, door het gebruik van Portlandsche cement, aangezien deze stof, wanneer zij hard geworden is, volstrekt niet laat doorschijnen, welke organisehe verande- ringen binnen haar plaats hebben. Het cement ontvangt bij het hard worden een nauwkeurigen afdruk van de vormen en gelaatstrekken, die het omsluit, zoodat men deze, zelfs na het verloop van eeuwen, weder zou kunnen reproduceeren. Dr. Fruhling stelt voor, reohthoekige doodkisten met natten cement te vullen en daarin het lijk te drukken. Begrafenis is dan niet meer noodig, de doodkisten worden toch massa's steen die men als pyramiden kan opbouwen. Te San Pietro di Lavagno in Italie, is een klein fort in aanbouw. Bij het uoen van opgravingen voor het optrekken van den ringmuur zijn, ter diepte van 5,60 M., meer dan 200 skeletten van buitengewone lengte gevonden. Zij Jagen naast elkander met een tusschenruimte van ongeveer 30 duim. Tegelijkertijd vond men ijzeren en bronzen wapenen, naalden, elsen, rijk versierde oorhangers, een soort van tang, alles van brons. Bovendien werden beenderen van herten, koeien, honden, mammoeth-tanden en onderkaken van 11 voet lengte opgograven. Yele beenderen zijn gespleten en gelijk aan die, welke in de Kjockenmoddingen van Noorwegen gevonden worden. Te New-York begint het mode te worden onder de chique dames en heeren om zich te tatoueeren, waarschijnlijk om daardoor het aan- denken aan den laatste der Mohikanen of der Irokeezen levendig te houden. Nu eens is het een geliefde naam, dan weer een vers of een geheele armbanddie met scherpe naalden op den arm of op het been geprikt wordt en met Chineesche (onuitwischbare) inkt besmeerd. Een dame liet zich langs dezen meer en meer ge- bruikelijken weg het beeld van haar aanstaande op den rng graveeren. Minder aangenamen,^wan neer het soms ,/afraakt." De heer of de dame is dan verplicht ten eeuwigen dage met een impressie van haar of hem rond te loopen. Van 16 tot 31 October 1883. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 25 Oct. Arie Kooreman, oud 22 j., jm. en Cornelia Louisa van der Bent, oud 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 18 Oct. ReinierWal- raven, oud 44 j., weduwn. en Pieternella Catharina Dees Buijze, oud 48 j., wed. Hermanus Andries Ruben, oud 24 j., jm. en Helena Dieleman, oud 22 j., jd. 25 Oct. Jan Hamelink, oud 21 j., jm. en Jacoba Adriama Hamelink, oud 21 j., jd. Geboorten. 15 Oct. Adriana Hendrika, d. van Cornelis Vermeulen en van Janneke Cornelia Blok. 18 Oct. Arie Jan, z. van Levinus Petrus van Oppen en van Maatje Jacomina Riemens. 19 Oct. Pieter, z. van Cornelis van Alten en van Martha Catharina Cornelia Mangold. 26 Oct. Jan, z. van Pieter Pladdet en van Maria de Feijter. Willem, z. van Francois Dekker en van Janna de Feijter. Anna Cornelia, d. van Cornelis de Regt en van Anna de Heer. 27 Oct. Andries Adriaan, z. van Machiel Klaassen en van Machelina de Smidt. 28 Oct. Sijbe IJde, z. van Jentje Sijbes Roosma en van Neeltje Pieternella Steur. Jacobus Cornelis,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2