Alg emeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1927. Zaterdag 3 November 1883. 23e Jaargang. Binnenland. «IH BEREND. ABONNEMENT: Per (lrie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIBN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dit bind vcrschljnt Dinsdag- en Vrljdagavond bl| den nltgever Jl. K. O. D II O N T te Tee Neuzen. Politielx Overziolit. Voor eenige dagen kwam uit Busland een ambte- lijk bericht, dat aan de dagbladen was medegedeeld, waariu de tijdingen voor ongegrond werden ver- klaard, die te Petersburg verspreid waren over oorlogzucbtige voornemens der Russische regeering. Sedert werd niets naders daaromtrent vernomen. Het schijnt tocb dat er iets moet zijn, dat niet gebeel in den liaak is, want thans wordt gemeld, dat de adjudant-generaal van Vorst Alexander van Bulgarije, generaal Lessevoy, die vroeger door hem tot Minister van Oorlog bestemd was, zoowel als zijn ordonnans-officier, kapitein Possikow, door den Czaar naar Rusland terug ontboden zijn. Men wil dat dit geschied is om den Vorst wat gedweeer te maken en te doen zien, dat de Rus sische regeering hem in geen geringe ongelegen- lieid zou brengen als zij al haar officieren, die in het Bulgaarsch leger dienen, terug riep. Deze terugroeping door den Czaar geschiedde zonder voorafgaand overleg met den Vorst, eenvoudig door een kennisgeving, die de Vorst ontving door tus- schenkomst van den Russischen generaal Roderig, hoofd bij het Bulgaarsch oorlogs—bestuur. Men schijnt hiermede geheel in strijd gehandeld te hebben met een overeenkomst, vroeger tusschen den Vorst en den Czaar vastgesteld. Uit Oostenrijk komen volop berichten over den vrede, zoodat men zeer terecht kan zeggeu dat de vrede niet ,/onbesproken" is, wat zeker niet voor het behoud daarvan pleit, zooals de geschie- denis ons geleerd heeft. Het is voornamelijk in de delegation van de Oostenrijksche en Hongaar- sche Landdagen dat die besprekingen plaats hebben. Deze regeeringslichamen, uit de voomaamste per- sonen van het land en uit de volksvertegenwoordiging gekozen, onderzoeken vooraf alle regeeringsvoor- stellen omtrent de buiten- en binnenlandsche staatkunde, teneinde tot overeenstemming to komen. Eerst later worden deze aan het oordeel en de goedkeuring der geheele volksvertegenwoordiging onderworpen. Bij de aanvaarding van het voor- zitterschap hield Vorst Czartoryski een toespraak, waariu hij er op wees, dat alle volkeren thans behoefte hebben aan vrede en de regeeringen daarmede rekenscliap hielden. De delegatie zou dus bij de behandeling van de oorlogs—begrooting rekenschap houden met de geldelijke krachten des lands, zonder echter de eischen der waardigheid van 's lands verdediging te kort te doen. In Frankrijk zijn in de Kamer het voorstel om de Prinsen van Orleans uit het land te verbanuen en hunne goederen te verkoopen, alsmede de vraag van Granet over het regeeringsbeleid in Tongkin niet aan de orde gekomen. Terwijl de Minister Ferry en de heer Granet ter zitting kwamen en talrijke depeches werden ontvangen, ontstond er groote beweging. De voorzitter Brisson las daarop FEUILLBTO N. 4) //Ik was zoo bevreesdlater dan gewoonlijk was ik opgebleven om het een en ander te doen; het zal ongeveer half twaalf geweest zijn, toen ik het licht uit deed om te bed te gaan, doch daar hoorde ik voetstappen en ik meende een zacht gefluister to hooren, ik gluurde door het venster en jawel, ik had mij niet bedrogen." „Wat zaagt ge dan „Driekes de veldwachter en de veldwachter van B //Zoo en wat moesten die P" hDat weet ik nietzij stonden eenige oogenblik- ken stil en zagen rondtoen gingen zij dwars de heide over." //Naar 't kreupelbosch „Jal" //Zoo zoo, geef mij de sleutel eens van de kast, vrouw, ik moet kruit krijgen." ,/Gaat ge dan nog uit z/Wel wis en zeker." De vrouw zuchtte en gaf hem zwijgend den sleu tel. Haastig opende Giesen Berend de eikenhouten kast, opende toen eene kleine lade, waarvan hij zelf de sleutel had en verbergde er iets in. Zorg- vuldig draaide hij het slot weSr om en stak den sleutel in den zak. Gezwind nam hij het geweer het verzoek voor van Granet om een vraag in zake Tongkin tot de regeering to mogen richten. Ferry nam dit aan voor Dinsdag, waaraa de zitting werd opgeheven. Men zegt, dat Granet, in af- wachting van nieuwe bescheiden, in overeenstemming met Ferry, de zaak zoo geregeld had. Met'toog hierop zullen de onverzoenlijken ook meer volledige mededeelingen over de onderhandelingen met China verlangen, omdat het anders onmogelijk is den toestand onpartijdig en met volledige kennis van zaken te beoordeelen. In Peru schijnt het met Chili gesloten vredes- verdrag toch een eind gemaakt te hebben aan de staatkundige regeeringloosheid, waarvan dit onge- lukkige land sedert het begin zijner nederlagen het tooneel is geweest. Generaal Iglesias is thans te Lima tot president der republiek uitgeroepen en Arequipa en de overige door de Chileensche troepen ontruimde streken, waar generaal Montero, als onder-voorzitter der republiek, aan het hoofd van het voorloopig bewind stond, zijn thans door Montero aan de Chileenen zonder gevecht over- gegeven. Hiermede eindigt een der verwoedste rassenoorlogen, die Peru heeft vernietigd, die milli- oenen schats heeft verslouden en duizenden menschen- levens heeft gekost. De haat tusschen Chileenen en Peruanen was zoo groot, dat over en weer geen kwartier gegeven werd. De Minister van financien brengt ter kennisse van belanghebbenden, dat de oude centen, welke ingevolge het Koninklijk besluit van 15 Oct. 1883, op 1 Jan. a. s. ophouden gangbare munt te zijn, van heden af aan alle kantoren der betaalmeesters en van de ontvangers en commies-ontvangers der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen ter inwisseling kunnen aangeboden worden op de uren, waarop die kantoren voor het publiek geopend zijn. In het kiesdistrict Gouda, is ter vervanging van den heer Bichon Van Ysselmonde, die bedankt heeft, tot lid der Tweede Kamer gekozen de heer Mr. U. H. Huber, advocaat te Leeuwarden. Hij verkreeg van de 2360 geldige stemmen 1484, tegen 871 op Mr. W. Thorbecke uitgebracht. Bij Kon. besluit is het houden van jaarmark- ten te Oud-Beierland verboden, tot de Minister van Binnenlandsche Zaken in de Staatscourant zal hebben bekend gemaakt, dat de pokkenaldaar niet meer epidemisch worden waargenomen. De kermis was daar van gemeentewege ge- schorst, maar niet de jaarlijksche veemarkt; vandaar dat de Regeering te dier zako tusschen beide kwam. Te Nijkerk op de Veluwe hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Bij verschillende van de lage zoldering en wierp het op den schouder. Eene weitascli waaruit do pooten van een haas te voorschijn kwamen, hing hij op den rug, hij groette even zijne vrouw en verdween. Hij liep zoo hard hij eenigszins kon naar het kreupelbosch. //Ha," zei hij in zich zelf, //daar zullen ze wel te vinden zijn." En hij had zich niet bedrogen, want nauwelijks was hij daar gekomen of hij hoorde het kraken van een tak, te hard dan dat een haas het zou gedaan hebben. Hij deed echter als of hij niets merkte en plaatste zich met den rug tegen hot korte houtgewas. z/IIa I" riep hij op eens, //eindelijk weer een haas," en to gelijk gaf hij vuur, de denkbeeldige haas was echter niet goraakt en het tweede schot brandde los. (/Verdoemd riep hij ,/tweemaal te missen overkwam mij nog nooit. Het gaat slecht, den geheelen nacht slechts den haas." Terwijl de strooper met opzet aldus sprak, werden de takken achter hem op zijde geschoven en trad een man te voorschijn. Giesen Berend zag hem, doch ontstelde niet. »Wel vriendsprak de onhekende tot hem. //Is de jacht goed?" z/Sleeht, mijn waarde, heel slecht, sedert ruim twee uur ben ik op het pad en ik heb nog slechts een haas," tegelijk toonde de strooper hem de langoor in zijne weitasch, //het is er een, maar ook een groote." z/Hoe komt het, dat ge zooeven tweemanl misschoot." raadsleden en andere ingezetenen werden de glazen ingeworpen. De bevolking aldaar is verbitterd, omdat de gemeenteraad het besluit nam, dat de stoomtram des Zondags niet op Nijkerks grondge- bied zal mogen rijden. Maandag heeft te Middelburg door de Ver- eeniging tot werkverschaffing aan hulpbehoevende Zeeuwsche blindeu eene verloting plaats gehad van de in die inrichting vervaardigde matten, manden en breiwerk. Er waren 7718 loten ad 25 cent geplaatst, torwijl het getal prijzen 1400 bedroeg. De zuivere opbrengst ten voordeele dier inrich ting bedraagt f 1710,65. Aan 9 mannelijke en 8 vrouwelijko blinden wordt voortdurend werk verschaft. Op bevel van Mgr. Paredis, bisschop van ltoermond, zal er op een door de heeren pastoors der respectieve parochien te bepalen Zondag of feestdag in alle kerken van zijn bisdom eene collecte gehouden worden ten behoeve der slacht- offers te Krakatau. Het voormalig fort „De Ginkel" te Venlo, gelegen op de van het Rijk overgenomen ves- tinggronden, zal tot stadspark ingericht worden, om dit afgelegen deel der stad te verlevendigen en de plaats, waar thans het parkje is, tot uit- breiding van de stad te gebruiken. De kase- matten blijven dan ongeschonden en worden in gericht tot stedelijke bergplaatsen voor petroleum en andere licht ontbrandbare stoffen. Woensdag jl. de laatste dag der tentoonstel- ling te Amsterdam was zeker niet de minste in het cijfer der bezoekers. Tot het invallen der duis- ternis waren acht a tienduizend personen in de zalen en op het terrein, waar men op ultimo October in de open lucht naar de muziek zat te luisteren. Er werd in Italie, Frankrijk en China zeer veel verkocht, maar zij die gedacht hadden dien dag goedkoop te kunnen koopen, vergisten zich, want de prijzen waren slechts zeer weinig lager dan anders. In de hoofdgalerij heerschte bizonder veel leven en beweging, en honderden verzamelden zich in het Fransche paviljoen, in de verwachting dat er iets officieels gebeuren zou ter gelegenheid der Suiting. Dat was echter niet het geval. Toen kort na vijven de laatste bezoeker verdween, gingen de deuren dicht en alles was gedaan. De tentoonstelling werd bezocht door 1,450,000 betalenden en 80,000 betalenden tegen de halven prijs. Naar aanleiding van het besluit derjongste algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen om, ter gelegenheid van het aan- staande eeuwfeest der Maatschappij, medailles in goud, zilver en brons te doen slaan, en die, tegen den kostenden prijs, voor de leden verkrijgbaar te stcllen, heeft het hoofdbestuur dier Maatschappij dezer dagen aan de verschillende departementen eene circulaire gezonden, waarin het mededeelt, »Ik Degrijp het niet, zonderling." z/Hebt ge wel een acte, vriend?" „Neeu, mijn waarde, die heb ik niet." »Nu, onthoudt dan je dag maar." Zoo zoo, is het daarom te doen weet ge wel dat Giesen Berend zich met gemakkelijk laat aanhalen „Ue hebt uw geweer niet geladen en ik heb hier een vnj zeker pistool," zeide de veldwachter, „ge zult dus wys doen je rustig te houden." Zwijgend nam Giesen Berend zijn horloge uit den zak en lneld het den veldwachter voor. De maan gaf nog evenveel licht als toen een weinig geleden ingebroken werd in het huis der dames Alphing. Grimlachend vraagde Giesen Berend den veld wachter te zien hoe laat hot was. //Even 12 uur dat valt mij mede, ik dacht, dat het later was." Juist twaalf uur," vervolgde de strooper. //Nu, wilt ge wel gelooven, dat Giesen Berend er de man voor is, u juist ter middemacht wat hagel door het hjf te jagen P" Dit zeggende, hield hij hem zijn pistool voor, de ve dwachter huiverde, doch ook h^ greep zijn pisool en tegelijk werden de takken nogmaals op zijde geschoven en vertoonde zich een tweede man. z/Lalaards riep Giesen Berend, durft ge slechts met u beidenp wil ik je eens watzegge'n? 'tis een paar jaar geleden dat ik met een goeden jaeht- hond ging jagen. Ik loste een schot op een haas dat, blijkens ingesteld onderzoek, bij een minimum van 500 exemplaren; a. een goedkoopere maar minder artistieke ge- denkpenning in brons omstreeks 4,50 zal kosten, terwijl de prijs in zilver of goud ongeveer 13.50 of 163 bedragen zal; b. de prijs der artistieke fraaiere, iets grootere maar duurdere medaille in brons, zilver of goud onderscheidelijk op omstreeks f 7,50, 22 en 800 zal moeten worden gesteld. De burgemeester van Stavoren heeft eene waarschuwing gericht tot de werklieden van elders, die voornemens mochten zijn aldaar werk te zoeken, dat het getal werklieden aan de haven van Stavoren wordt verminderd, dat in die gemeente geen moge- lijkheid bestaat tot het vinden van huisvesting en nachtverblijf, en evenmin tot het verkrijgen van eenigen onderstand, hoe gering ook, daar de kleine gemeente zelf arm is en onmachtig om in eigen behoefte naar behooren te voorzien. TER N'EUZEIV, 2 November 1883. Het Nederlandsch driemastschip Batavier is heden morgen, na geheele lossing der lading van 28000 balen rijst op de reede alhier, voor Gent bestemd, per sleepboot naar Vlissingen vertrokken om aldaar te dokken. De heer A. Hagens, thans (hulp)onderwijzer aan eene Christelijke school te Giessendam, is in gelijke betrekking benoemd aan de Christelijke school alhier. Van het vaartuig van schipper D. de Paepe, alhier, liggende bij het Nederlandsch fregatschip Batavier, ter reede alhier, is Woensdagmorgen vermoedelijk over boord gevallen en verdronken een zijner knechts met name Franciscus de Blok, °ud ongeveer 16 jaar, woonachtig te Koewacht. r~,7°T®? en hehalve de vergoeding van 30 pCt., bedoeld bij art. 45 der Schoolwet, is, krachtens art. 49 der wet, een buitengewoon subsidie ter zake van het lager onderwijs toegekend aan de ge meente Philippine f 140 en Retranchement f 600. Axel, 30 October. Op de heden alhier ge houden veemarkt waren aangevoerd57 stuks rundvee, 19 paarden, 44 varkens en 1 schaap, terwijl de heer L. Rolff, koopman alhier, zijne uit- muntende landbouwwerktuigen, zooals stroosnijders, peenmolens en kooktoestellen had tentoongesteld, welke, volgens oordeel van deskundigen, flink werkten. De volgende premien zijn uitgereikt: 5 aan Abr. Haak, landbouwer alhier, voor het grootste getal ter markt gebrachte paarden; 5 aan als voren, voor het grootste getal hoornvee; f 1 aan Aug. dc Meij, koopman te Zuiddorpe, voor de meeste varkens; 5 aan Pieter van Hoeve, land bouwer alhier, voor het schoonste paard; f 5 aan Marinus Haak, koopman alhier, voor de schoonste koe. De handel was zeer levendig. en ik miste, toen werd ik wrevelig en ik schoot mijn hond dood. Zoudt ge nu niet gelooven dat ik even gaarne twee honden doodschiet, in plaats van fen. „Maar," vervolgde hij tot den tweeden veldwachter, „zie ook gij eens even hoe laat het is p" z/Inderdaad pas 12 uur." Zoudt ge niet denken, dat men uwezielenter middemacht zou inlaten als zij aan het paleis des duivels aanklopten De haas miste ik, mijn hond echter met, zoo ook zou het kunnen zijndoch ik wil mij met u verstaan, ik wil uw leven sparen en mij gewonnen geven op fene voorwaarde." //En die voorwaarde is?" z/Dat ge mij mijn geweer laat behouden en geene bezwarende omstandigheden opgeeft." De twee dienaren der wet zagen elkander aan. //Welnu, stemt ge toe?" vraagde de strooper. tfWelaan, het zij zoo." //Dan groet ik u," en zich omkeerende ging de strooper glimlachend heen. VH. De heer Balder, de verloofde van de nicht der dames Alphing, was gewoon (omstreeks twee uur by zijne aanstaande familie te komen. Thans echter was hij er reeds vroeg in den morgen, want de iruisische soldaat had zich naar de stad begeven en hem en de politie kennis gegeven van het voor- gevallene. Aandachtig hoorde Balder het verhaal aan t I TEK NEIIZEISCHE OIRAVT V

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1