Landbouwberichten. Buitenland. Gemengde berichten. officier, die twee reizen met de Willem Barents medemaakte. Het vaarwater ten 0. van Krakatau door de straat is verder onveranderd gebleven. De vuren Java-hoofd en Vlakke Hoek zijn in orde. Tegen half October zou op Vierde punt een hulpliclit van de zosde orde gereed zijn, zichtbaar op twee en halve Duitsche geographische mijl. Uit het jaarverslag der maatschappij tot verpleging van weezen in het huisgezin blijkto. a. dat het aantal leden dezer vereeniging, sedert de 9 jaren van haar bestaan, van 200 tot 1900 klom. Sedert haar oprichting heeft de maatschappij 182 weezen geplaatst, waaronder 52 door de zorg van den staat, 75 door die der armbesturen en 55 door particuliere liulp. Een groot deel kan reeds in eigcn onderlioud voorzien; een is gehuwd. Geheele verzorging behoeveu 131, waarvan 70 de lagere scholen bezoeken en 30 in de leerjaren voor de een of andere betrekking zijn. Over het al- gemeen geven de kinderen zoovvel als de pleeg- ouders stof tot tevredenheid. Met lof maakt het versing melding van de werkzaamheid dercomites. Twee legaten, een van 500 en een van /100, en eenige giften werden ontvangen. llet financieel resultaat van den bazar op do tentoonstelling kan nog niet worden opgegeven, maar tocli kan gezegd worden, dat de ontvangen bewijzen van welwillen- heid de verwachting hebben ovcrtroffen. Het na- doelig saldo bedraagt thans 4097, doch de kapitaalvorining is vermeerderd en het aantal contribueerende leden toegenomen. In een uit- gegeven rentelooze leening zijn reeds 80 aandeelen van f 10 genomen. - Het woeste jagen dat somwijlon op Tessel plaats heoft, deed de vrccs wel eens ontstaan, dat de hazen er zouden worden uitgeroeid. Dat die vrees alsnog niet behoeft gekoesterd te worden, bleek in de vorigo week. Vier jagers tocli schoten in twee dagen tijds aldaar, belialve een massa klein wild, niet minder dan een en zestig hazen. De weduwe G. Watermulder, die den 17 Aug. jl. haar beschonken echtgenoot in haar woning te Deventer met petroleum begoot en in brand stak met een lucifer, welk bedrijf een doodelijken afloop had, zal den 15 Nov. voor het gerechtshof te Arnhem terecht staan. De sergeant-millicien De It., van het 5e bataljon 5e regiment infanterie te Utrecht, die zich onlangs op wacht aldaar liet verleiden tot het gebruiken van sterken drank, moet door den regiments-kommandant tot gewoon soldaat zijn gedegradeerd. Hij is echter niet de eenige die gestraft is. Eenigeu van het personeel, die zich mede bedronken hadden, zijn met zware discipli- naire straiten gestraftevenzoo de schildwaclit voor het geweer, die, hoewel niet beschonken, niet heeft belet, dat burgers zonder voorkennis van den kom- mandant in het wachtlokaal zijn gegaan. an alle kanten koinen nog steeds bcrichten over de ontzettende uitbarsting van Krakatau. Zoo schrijft de kapitein van het schip De Golf van Napels, die den 18 September te Singapore aan- kwam, het volgende /,1k kwam van Penarth en van de zes-en-negcntig dagen, welke die reis mij kostte, had ik aileen voor den afstand SundaSingapore vicr-en-twintig dagen noodig. Toen ik te Sunda aankwam, heerschte daar zulk een aschregen, dat ik het verstaudiger vond Zuidwaarts te houden, doch toen ik na twaalf uur weder Noordwaarts stevende, vond ik den toestand nog slechter. Ik keerde daarop nogmaals terug met het plan te wachten tot het weder zich zou bcteren. Den geheelen dag was het toen zoo donker als 's nachts en voortdurend viel er veel regen van asch en puimsteen neder. Later op weg .naar de Straits, ontmoette ik een bank van puim steen, waardoor het schip slechts een halve mijl per uur vooruit kon komen en toen ik eindelijk weder in open water kwam, zeilde ik den ganschen dag tusschen drijvcnde lijken door. z/Ik passeerde Anjer op twee dagreizen, het scliijnt een hoop asch te zijn." zijn pistool op den tweeden inbreker, deze bukte en het scliot miste. In een oogwenk was hij weer in de kamer en door het raam op den weg. De man, die zoo juist bijtijds geschotcn had, beproefde de deur te openen, doch vond haar ge- sloten. Maar terstond schoot eene der vrouwen toe, nam een sleutel van den muur en ontsloot dc deur. i,0," zeido zij, //gij zijt onze redder, zonder u zou luijne zuster een lijk geweest zijn." »Ik geloof, dat ge gelijk hebt," zeide hij, ,/doch dank zijt ge mij niet verschuldigd, kom laten wij zien of de ellendeling dood is. Zoo sprekende begaf hij zich tot zijn slachtoifer, knielde bij hem neder en legde de hand op zijne borst. Het was doodstil en alien wachtten in angstige spanning. //Hij zal u nimmer mccr bedreigen, mevrouw, hij is dood." i/O, ge hebt ons het leven gered en ons voor armoede bewaard." //M at hebt ge edeler gehandcld dan wij vergeef mij, dat ik u niet vertrouwde en dat ik dacht dat gij z/Dat ik u wildc bestelen niet waar? gij kendet mij niet en daarom neem ik u zulk eene gedachte piet kwalijk. Toen ik u dezen avond om her- TER NEUZEN, 30 October 1883. De op 18 dezer alhier binnengekomen Eran sche logger Ville des Couets, kapt. Ledelin, heeft gisteren, na voorziening van ankers en kettingen, de reis voortgezet met besteimning naar Nantes, in Erankrijk. Met 1 December a. s. is de heer B. Teune, thans deurwaarder bij 's Rijks belastingen te Hulst, als zoodanig verplaatst naar Zwolle. Z. M. heeft benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van de calamitcuse Margeretha-, Kleine Huissens- en Eendragtpolders, W. de Klerk Sr.tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuse waterschap Tienhonderd en Zwarte, P. de Bruijne. Axel, 30 October. Bij de Hervormde gemeente alhier is beroepon, de licer E. J. Ilomoet, predi- kant te Putten, classis Harderwijk, die mede een bcroep ontvangen heeft naar de Hervormde gemeente te Harlingen. Ilontemsse, 27 October. In de vergadering der Vereenigde polders van Ossenisse van heden is lo. aan den heer Ch. H. P. Collesaer op zijn verzoek ontslag verleend als ontvanger-griffier en 2o. in diens plaats tot die betrekking met 18 van de 25 uitgebrachte stemmen benoemd de heer P. E. Eruijticr, landbouwer te Hontenisse. Bij die verkiezing vereenigden zich verder 3 stemmen op den heer Jac. Buijsrogge, 2 op den heer K. J. A. G. Baron Collot d'Escury en 2 op den heer P. J. van Braband, alien wonende te Hontenisse. RECHTSZAKEN. Arrondissements-mlitlnuik tc Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 30 October het volgende vonnis uitgesproken J. W. en J. E. Larbeiders, beiden wonende te Sint Jansteen, zijn wegens biunenlandsch vcr- voer van accijnsgocderen zonder binnenlandsch paspoort of gelei-biljet ieder veroordeeld tot een celstraf van drie dagen alsmede in de kosten van bekeuring en in die van het rechtsgeding met verbeurdverklaring der aangehaalde goederen. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 85 centimen tot fr. 1,08stieren, koeien en runderen 75 tot 94 centimen; alles berckend per kilo levend gewicht. Kalveren fr. 1,00 tot fr. 1,45; vette varkens fr. 1,02 tot fr. 1,12. De markten waren goed bezet. Voor vlas werd per 3 kilo besteedto Aalst fr. 3,40 tot fr. 4,40Mechelen fr. 4,68Ware- gem fr. 3,30 tot fr. 5,10; Thielt fr. 4,54Deinze fr. 4,00 tot fr. 5,50St. Nicolaas fr. 4,00 en te Brugge fr. 4,41. Op het bureau van dc Asser Ct. is een knol vertoond, die ongeveer 3£ kilo wcegt, gezond van constitutie is en bij de dikte een vrij goed figuur heeft. Zoo'n knol verkoopt men niet gemakkelijk voor een citroen. Uit de opgave, die de Minister gevraagd heeft naar aanleiding van de toetreding tot de conventie van Bern, is gebleken, dat aileen tc Venlo 300 personen het tuinicrsvak uitoefenen en een uitgestrektheid van 700 hektaren grond bebouwen, waarvan de opbrongst naar Pruisen wordt verzonden. De uitvoer naar Duitschland in't algemeen bedroeg gedurende dit jaar niet minder dan 1500 waggons ladingen tuinbouwproducten, uitsluitend in Venlo geteeld. llet verbod van den invoer van Nederlandsch vee in Pruisen en enkele andere Duitsche Staten doet gevoelig zijn invloed op den veehandel golden. Op de veemarkten, welke in de laatste dagen in Eriesland plaats hadden, werden runderen, door de afwezigheid van Duitsche kooplieden, van 5 tot 15 pet. minder verkocht dan waarop de verkoopers aanvankelijk gerekend hadden. berging smeekte, omdat ik onmogelijk verder loopen kon, daar mijue voeten stuk waren, toen hebt ge mij gewantrouwd en zelfs mijne monteering, die den Pruissischen soldaat aanduidt, hebt ge niet geloofd. Doch eindelijk hebt ge mij eene kamer gegeven waar ik overnachten kon en die kamer hebt ge gesloten. O, dames, het maakt een pijn- lijken indruk op iemand die redden wil, te zien, dat men opgesloten is. Doch ik heb u mogen redden en tevens bewijzen dat ik een eerlijk soldaat ben, die diensten weet te vergelden. VI. De deur van de hut van Giesen Berend word geopend en de eigenaar trad er binnen. Zijne vrouw was opgebleven en vraagde hem, //is u iets overkomen. z/Wat mal jc toch, vrouw, wat zou mij gebeurd zijn z/Ach hemel, ge zijt uw geweer kwijt, helaas, dan zijt ge aangehaald!" z/Ge zijt gek, als ge even naar den zolder hadt gezien, dan zoudt ge daar mijn geweer hebben zien hangen, het was beter, dat ge naar bed waart gegaan." z/Waarom dan toch?" z/Omdat ge dan morgen vroeg aan't werk zoudt kunnen zijn." (Wordt vervolgd.) De kiezers—examens in Belgie zijn begounen. Te Brussel hebben twee cornmissies zitting, voor welke 64 en 65 eandidaat-kiezers verschenen zijn. Men deelt mede, dat over het leervak //zedekunde" de volgende vragen zijn gesteld, waaruit eene door het lot ter schriftelijke beantwoording aan elken candidaat is voorgelegd. Zij luiden als volgt: 1. Het is niet voldoende geen kwaad te doeu de christelijke liefde eischt, dat men zooveel mo- gelijk goed doe. Geef eenige plichten op (minstens vier) door de christelijke liefde voorgeschreven. 2. Melke zijn de plichten der ouders jegens hunne kinderen? 3. Zijn de kiezers zedelijk verplicht te gaan stemmen Geef eene verklaring van het antwoord. Bosnie en de Herzegowina zijn voor de Oostenrijksche monarchic eene dure verovering. Man 18781883 is voor de bezetting toegestaan 191 millioen florijnen. Daar bij komt voor 1884 als buitengewone uitgaven voor de troepen in do bezette provincien 7,3 en voor den spoorweg in het Bosnadal 2,83 millioen. En nog' is het niet gelukt de rust te verzekeren, want uit Tre- binje wordt weer gemeld, dat oulangs in het zuiden der Herzegowina, niet ver van de Monte- negrijnsche grenzen, rooversbenden zwierven, die voornamelijk uit voortvluchtige dienstplichtigen bestaan. Zij hebben vee gestoleu en brand ge- sticht. Door de troepen zijn zij over de grenzen gejaagd, maar zij vertoonen zich telkens opnieuw. Uit Antwerpen wordt gemeld, dat door de plaatselijke overheid de gebruikmaking van de uieuwe drijvende graan-elevators is verboden, omdat de aanwending er van voor de havenbas- sins gcvaarlijk kan worden, daar de hooge toren van de machines te veel aan het gevaar van wind is blootgesteld. Dc elevator had zich aan de Quai du Rhin voor anker gelegd om daar in werking te treden, toen de havenkapitein bevel gaf tot verwijdering. Op de weigering van den bestuurder om hieraan gevolg te geven, riep de kapitein zijn manschappen op, liet de elevator bezetten en dezeu naar het kleine bassin van den Kattendijk brengen. Er is een proces over aan- hangig. De beruchte bandiet Mustaphabel-Bahi zal waarschijnlijk in de tweede helft van November voor het Hof van assises te Algiers verschijneu. In afwachting van zijn toekomstig lot is hij in de gevangenis zeer op zijn gemak. £en ding hindert hem; hij heeftnamelijkteAin-Temouchent een persoonlijk vijand wonen, dien hij gaarne uit den weg wilde ruimen. Hij heeft 24 uren verlof gevraagd om hem te gaan dooden en zijn eerewoord gegeven, dat hij daarna onmiddelijk zal terugkeeren om zich gevangen te geven. Het parket heeft dit zonderlinge verzoek natuurlijk geweigerd, waarover de bandiet niet gesticht is, daar hij zich niet begrijpen kan, dat hem zulk een eenvoudig verzoek niet toegestaan wordt. Volgens het Eransche blad Eigaro heeft een Nederlandsch ingenieur, de heer Van Braam, van het Portugeesch gouvernement concessie verkregen tot het voor 20 jaren, bij uitsluiting van anderen, leggen van een onderzeeschen telegraafkabel van Portugal naar de Azorische eilanden en van daar naar de Amerikaansche kust. Er zullen 25 woorden per minuut mee overgebraeht kunnen worden terwijl tegenwoordig de overzeesche telegraaf slechts 8 a 10 woorden per minuut verzendt; de kosten van aanleg zullen betrekkelijk gering zijn, volgens enkele berekeningen slechts 10 millioen francs bedragen, zoodat het tarief ook goedkooper kan zijn dan de bestaande; men zou 50 centimes per woord heffen. Door de kabelverbinding der Azori sche eilanden zou een gemakkelijke "verbinding kunnen worden verkregen met Havana, met Cuba en Panama en met het Engelsche station op Ber mudas. Ook voor Amerika zou de kabel veel waard zijn. De heer Van Braam zet zijn onder- neming met een Engelschman, Mr. Behrens, op het getouw. Schrikwekkend groot is het cijfer der krank- zinnigen in de Y. S. van N.-Amerika. Volgens de statistiek van Dana bedroeg in 1880 dat cijfer 1 op de 570 tot 1 op de 520 van de geheele bevolking. Eerst voor weinige jaren is men er begonnen de zaak met den noodigen emst en kracht na te gaan en de noodige maatregelon te beramen, om de oorzaken van dat vreesclijke ver- schijnsel op te sporen en tegen te gaan, eene betere wetgeving voor te berciden, kennis omtront het onderwerp door woord en geschrift te verbreiden, en dergelijke meer. l it Brussel wordt geschreven, dat het bestuur van de armhuizeu te Antwerpen nauwkeurig heeft onderzocht, welke kunstwerken in die gestichten worden bewaard en dat het toen eene menigte schilderijen van de grootste meesters der 16e en 17e eeuw gcvouden heeft, welke opgerold in de soustcrrains lagen. Ongeveer 100 werden ge- reinigd, de overige zijn te zeer bedorven. De eerstbedoelde zullen voorloopig een bizonder museum in de kapel van het voormalig weeshuis, Longe Rue de EHopital, vormen. Daarondcr ziju schilde rijen van Rubens, Van Dijck, Holbein, Coxie, Naartcn, Peppijn, Otto Venius, Jan Matsys, Jor- daens, Van Opstael, Van Erp, De Vas, Frans Hals, Eranckeu, Van Noorde, Van Orley, Mostaerdt, Corn. Schutt, enz. Dc tweede expeditie van Nordjenskjold naar Groenland is niet zonder belangrijke resultaten gebleven. Althans de nasporing van vroegere Nor- mandische Kolonien is vrij wel gelukt. Op ver- schillende punten is de beroemde reiziger langs een kust gekomen, die sedert meer dan 300 jaren ontoegankelijk was voor alle expedition. Nordjens kjold heeft getracht door den ijsgordel te breken, die het zuidelijk gedeelte van Groenland blokkeert. Aanvankelijk wilde hij dat doen door in de nabij- heid van de kust op het vasteland te blijven. Later moest hij eel iter den vroeger gevolgden weg inslaan en pogen zich heen te slaan door den ijsgordel aan de zeezijde. Der Sofia die zeer soliede is gobouwd, gelukte t te doen wat andere schepen niet konden gedaan krijgen en den 4 Sept. wierp dat Poolschip het anker uit aan een haven, die volgens Nordjens kjold een der beste van de Zweedsche kust is en welke hij den naam van haven Oscar II heeft ge geven. Zij ligt op ongeveer den 66^" breedtegraad. Men vond er versche sporen van Eskimo's die waarschijnlijk op de vlucht waren gegaan en bewees te b 1 ijken, dat dit oord eertijds althans nu on dan door Normandiers is bewoond geworden. Men heeft er ook een plant, de Botentilla Causerina gevonden, die in Scandinavie niet voorkomt, maar die men in Groenland slechts nabij Europcesche vestingen vindt. Men onderstelt, dat wat verder, bij Kaap Dau, een vrij talrijke bezetting bestaat, maar men kon ditmaal zoo ver niet komen. He cholera is te Mekka uitgebrokendc gewone quarantaine-maatregelen zijn verordend. Den 27 dezer zijn te Alexandria 12 personen aan cholera overleden. lie Engelsche vereeniging van stoomboot- recdenjen lieelt in zake den bouw van een tweede Suez-kanaal andermaal een memorie tot lord Gran ville gericht, waarin de noodzakelijkheid betoogd wordt om zoo spoedig mogelijk maatregelen te nemen ter verzekering van het ongestoord verkeer van en naar Indie en om de Engelsche scheep- vaart onafhankelijk te maken van de willekeur en de ovcrdreven eischen der bestaande Eransche maatschappij. De adressanten wijzen er nog op, dat zij 20,000 bescbikbaar hebben voor de voorbe- reidende werkzaamheden en dat zij drie vierden van het verkeer door het Suez-kanaal vertegen- woordigen. Aan 24 tot 27 dezer werden te Oud-Beierland 10 nieuwe gevallen van pokken aangegeven, terwijl 5 personen aan de ziekte overleden. Donder- dagavond is graaf Herbert Bismarck via Vlissingen naar Engeland overgestoken, waar hij Vrijdagmorgen aankwam. Zijn reis door ons land is nergens op- gemerkt. Gisterenmiddag, terwijl men met het ophijschen van steenen bezig was aan de in aanbouw zijnde school te Nisse, brak een stelling, met het ongelukkig gevolg, dat 4 zich daarop bevindende personen naar beneden stortten en zware verwon- dingen bekwameu. In de drukke Smidse van E. Pot, te Ezinge, kwam verleden week, terwijl men bezig was er een paard te beslaan, een baas binnenloopen. Langoor werd met vreugde begroet en haastig in den pot gestopt. In 1883 Is te Doom tot heden geen huwelijk voltrokken. Voor de vacantc betrekking van veldwachter in Gaastcr- land, jaarwcddc 350, hebben zich65 solli- citanten aangemeld. Een felle brand heeft onder de gemeeute Wouw de pachlhoeve, bewoond door de weduwe Cornelis Maas, in asch gelegd. Eene koe en eene vaars zijn in de vlammen omgekomen, terwijl eene aanzienlijke partij graan, aardappelen, hooi en stroo vernield werd. Van de meubelen zijn slechts enkele stuks van weinig waarde kunnen gered worden. De tweede machinist van het te Delfzijl in lading liggende Engelsche stoomschip Nifa is bij liet aan boord gaan in het water gevallen en vor- dronken; zijn lijk is gevonden'. Voor de bekende Amerikaansche zendelingen, Moody en Sanky, die met liun lofzangen op wereldlijke me- lodien een ongehoorden opgang maakten, is te Islingtonnabij de Agricultural Hall, een vaste zaal gebouwd, die 5000 personen kan bevatten. De lOOjarige Engelsche Israeliet Montfiore, ont- ving op zijn eeuwfeest talrijke bewijzen van sympathie uit bijna de geheele wereld. Er is sprake een monument voor hem op te richten. Verleden week werd te Leipzig het staudbeeld van Leibnitz ontliuld. De oestersompagnie „Norge" te Chris- tiania looft 1000 kronen uit voor eene, zoo moge lijk op de ervaring gegrondo beschrijving der oesterteelt daar in het algemeen. Het geschrift moet tevens kunnen dieuen tot praktische leid- draad voor de oesterteelt op de kusten van Noor- wegen. De dircctcur van een huwelijksbureau to I arijs zegt, dat, wanneer hij een man als candidaat voor liet huwelijk voorstelt, de jonge meisjes vragen: ,/IIoe ziet hij er uit?" de jonge weduwen//Wat is zijn positie?" de dames van rijperen leeftijd: //Waar is hij?" Verleden week ontstond er brand in een der localen van liet oude havenfort te Breskens, hetwelk door den heer E. Meijer wordt gebezigd tot berging van graan. De brand liet zich in het begin ernstig aanzien, en men vreesde zelfs voor de nabijliggende bergplaatsen, waar yoor dui-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2