Landbouwberichten. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Buitenland. Ill tegenwoordigheid van een zeer talrijk publiekwaaronder ook Hoetink zich bevond, word gisteren voor bet gerecbtsliof in correctioneel appel de behandeling van de zaak van Jaantje Struik c. s. voortgezet. De getuigen H. W. de Bruijn (wiens vrouw de stiefmoeder is van Hoetink) en de inspecteurs Verschoor, van Rotterdam en Diederiks, van Amsterdam, herhaalden de overbekende ver- klaringen omtrent het gebeurde met de door Bosch Jr. op den bewusten Juli-Zondagochtend meegebrachte juweelen, in Jaantje's kamer, alsmede omtrent de plaats waar en de wijze waarop een deel dier juweelen is teruggevonden bij Y. Zutphen, Y. d. Heem en Consenheim. Get. Christen be- vestigde dat Jaantje bem een verzegeld pakje had gegeven, hetwelk V. Zutphen later terughaalde. J. Brandel herhaalde de bekende mededeelingen omtrent de herkomst der hem te koop aangeboden juweelen waaromtrent V. Zutphen, V. d. Heem en Consenheim nog al iets liadden in te brengen. Eindelijk legde ook de agent Randsen op nieuw verklaringen af omlrent de bij Y. Zutphen in beslag genomen juweelen. Op de aanmaning van den president bleef Jaantje ontkennen de verduistering van de schuldbekentenis en de voorspiegelingen omtrent de erfenis. Zij bleef volhouden de juweelen te liebben gekocht en daarvoor f 2000 in voorschot te liebben gesreven. Van Zutphen bleef zijn bekentenis volhouden. Van der Heem en Consenheim persisteerden bij hun vroegere verklaring: lo. dat hij slechts geld geleend had op diamanten, en 2o. dat hij niet de herkomst wist van de door hem gekochte diamanten. Maar op de vraag van den president waarom hij ze dan niet bij de justitie had gebracht, toen hij do toedracht van Joseph Brandel vernam, wist hij geen voldoend antwoord te geven. Een deel der zitting werd bijgewoond door den Minister van Justitie en door den Burgemeester der residentie. Het requisitoir van den procureur—gene- raal concludeerde tot vrijspraak van de aanklacht van het ontfutselen der schuldbekentenis, tot handhaving van die van afpersing van een som van f 80,000 onder bedriegelijke voorspiegeling eener te ver- wachten erfenis en het onrechtmatig bezit, alzoo voleuse diefstal, van juweelen als zijnde deze bewezen. De oisch luidtbevestiging van het vonnis der Rotter- damsche rechtbank met verzwaring der geldboete voor Jaantje; voor Consenheim en den vrijge- sprokenen Van der Heem ieder 1 jaar gevangenis wegens medeplichtigheid aan den diefstal en voor Van Zutphen verhooging van straf tot 3 jaar. TER NEUZEN, 26 October 1883. Naar wij vernemen, zal het mondeling examen voor de betrekking van lioofd aan school B alhier op Yrijdag en Zaterdag van de volgende week plaats hebben. Heden werd door den directeur der Registratie en Domeinen te Middelburg aanbesteedhet maken van een zeedijk ter lengte van 2350 meters ter bedijking van schorren in het Sasschegat nabij Philippine, met het graven van een spuiboezem, het bouwen van een steenen spuiduiker en uit- wateringsluis en verdere daarbij behoorende werken, uit te voeren in 1884. Bij deze besteding werd het minst ingeschreven door de heeren C. van der Hooft te TerNeuzen en D. Tholens te Hoekvoor f 97900. De Tweede Kamer zal den 6 of 7 November hare werkzaamheden weder hervatten. Z. M. de Koning heeft, boven en behalve de vergoeding van 30 pCt., bedoeld bij art. 45 der schoolwet, krachtens art. 49 subsidien voor het ouderwijs verleend aan de gemeenten Ellewouts- dijk, van f 7700; Heinkenszand, van f 4150; Sluis, van f 5000 en Giethoorn, van f 1000. Axel, 25 October. De heer A. Brink, predikant bij de Christelijk gereformeerde gemeente te Alm- kerk, heeft voor het beroep naar die gemeente alhier bedankt. Bnrsselc, 25 October. Heden is alhier door het bestuur van den calamiteusen polder Borssele, aanbesteed het maken van werken tot verdediging van den oever. Het minst werd ingeschreven door den heer Jacob van Eck, te Hardinxveld, voor f 57,900. De raining bedroeg f 58,000. 's Gravenhage, 26 October. De zaak van de millioenen-jutfrouw is heden afgeloopen. Haar verdcdiger, de advocaat Haas, betoogde nader, dat de diefstal der juweelen door Jaantje onbewezen is en alles wijst op koop en verkoop. De beklaagde Van Zutphen, die geen verdcdiger had, vroeg bij evsntueele veroordeeling cellulaire gevangenisstraf. Mr. Yan Gigch concludeerde tot vrijspraak voor de beschuldigden Van der Heem en Consenheim op grond, dat liunne strafschul- digheid volstrekt niet was bewezen. Na verdere pleidooien is door het liof de uit- spraak bepaald op Vrijdag 2 Nov. a. s. des na- middags te 3 uur. RANTONGERECHT TE TER NEUZEN, Zitting van 26 October 1883. VeroordeeldJ. W., C. H. en J. J. M., alien te Ter Neuzen, ter zake van het maken van nach- telijke burengeruchtenieder in eene boete van f 5,50, subsidiair 1 dag gevangenisstraf. P. v. A., te Ter Neuzen, ter zake van het openhouden zijner herberg na het uur van sluiting in eene boete van f 3, subs. dag gevang. E. A., te Ter Neuzen, ter zake als voren; in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. A. D. v. A., J. G., J. W., P. M. en L. T., alien te Ter Neuzen, ter zake van het vertoeven in eene herberg na het uur van sluitingieder in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. J. J. J., C. H. en J. G. H., alien te Ter Neuzen, ter zake van enkele diefstal van veld- vruchten; ieder tot 2 dagen gevang., met bevel tot teruggave der overtuigingstukken. C. D., te Axel, ter zake als vorentot 3 dagen gevang., met bevel tot vernieling der overtuiging stukken. M. M. V., te Axel, ter zake van hetzichtbaar ophangen van linneugoed binnen 3 M. afstand van den weg; in eene boete van f 2, subs. 1 dag gevang. P. P., R. W. en M. d. S., alien te Koewacht, ter zake van het rapen van koren op nog niet van den oogst ontbloot land; ieder in eene boete van f 1, subs. 1 dag gevang. A. M., te St. Jausteen, en L. d. P., te Axel, ter zake van het zonder recht daartoe gaan over eens anders met rijpende vruchten bezetten grond ieder in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. R. B., te Axel, en C. L. H., te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap; ieder in eene boete van f 15, subs. 4 dagen gevang. C. H., te Ter Neuzen, ter zake ais voren; in drie boeten, elk van f 10, subs. 2 dagen gevang. voor elke boete. M. d. B., te Zaamslag, ter zake als voren; in twee boeten, elk van f 4, subs. 1 dag gevang. voor elke boete. H. v. W., te Ter Neuzen, ter zake als voren; in twee boeten, elk van f 10, subs. 2 dagen gevang. voor elke boete. A. II., te Philippine, B. D., to Ter Neuzen, J. P., te Clinge, en P. v. d. Y., te Axel, ter zake als voren; ieder in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. E. v. W., te Meerdonk, en J. M. E., te Ter Neuzen, ter zake als voren; ieder in eene boete van f 6, subs. 2 dagen gevang. H. J., te Axel, en A. F. d. R., te Ter Neuzen, ter zake als voren; ieder in eene boete van f 4, subs. 1 dag gevang. de lucht en onophoudelijk gedonder overtreft het geraas van den wind. Aan de ovcrzijde van het genoemde bosch stond een klein, net landhuisje, dat bewoond werd door de dames Alphing en hare nicht; de weg naar dc stad liep er langs, doch behalve deze was er een slecht gebaand pad langs de schuinsche zijde van het bosch, dat eveneens toegang tot het huis gaftien minuten ongeveer daarvan verwijderd bevond zich midden in het zooeven beschreven noodweer, op dat pad eene amazone; haar paard schrikte telkens van den bliksem, snoof onheil- spellend en schudde met den kop. De amazone was een jong meisje van omstreeks 19 a 20 jaren, haar kleed golfde neer in wijde plooien en gehoor- zaamde den wind, die het deed klapperen; het breede lint van haar hoed, dat voor haar gelaat gewaaid was, hield hare schoonheid verborgen. Zij deed alle moeite oin haar paard in bedwang te houden, doch eindelijk gelukte het haar niet meer, het edele dier kromde den nek, zette de ooren op, steigerde en holde voort als een pijl, die trillend den boog verlaat; de jonge dame boog het lioofd voorover en trachtte zich recht in den zadel te houden. Het paard was weldra in de nabijheid van het landhuis gekomen, liep den grooten weg dwars over en was op het punt de heide op te gaan, toen een forsch gebouwd man van achter een boom te voorschijn sprong, het paard bij den toom greep en met kracht den kop naar beneden trokhet paard schuimbekte en bleef staan, het jonge meisje was geheel ontsteld, doch stamelde nog eenige woorden van dank. ,/Ik heb slechts gedaan, wat ieder ander ook zoude doeu, dame," zeide de man. ,/Gij zijt zeer ontsteld en ge behoort hier te huis; wees gerust, ik zal uw paard bij den toom leiden." Te gelijker tijd werd de voordeur van het landhuis geopend en twee bejaarde dames en een moid kwamen aan- loopen; een der dames had alles gezien en haar nichtje herkend, geen wonder dus, dat zij zeer ontsteld waren. ,/Stel u gerust, mevrouw," zeide de man, het is niets, de dame is een weinig geschrikt. Het jonge meisje sprong van het paard en poogde te glimlachen. ffStelt u gerust tantes," zeide zij, //het is niets laat ons naar binnen gaan en gij, vervolgde zij tot den vreemdeling, //wilt ge zoo goed zijn, voor mijn paard te zorgen en kom daarna ook bij ons." De onbekende glimlachte even, hij bracht het paard in de schuur en ging wat gras halen, daarna bracht de meid hem in de kamer, waar de dames waren. De jonge dame had een glas water ge- dronken en verhaalde daarna, wat er gebeurd was #ge weet," zeide ze, ,/dat ik dezen dag bij Wil- lem's oude lui was, welnu het was een prachtig weer en Willem noodigde mij uit een ridje te paard te makente Lgekomen moest hij daar iemand spreken en we spraken af, dat ik naar hier zou gaan en hij mij over een uur on geveer zou volgen; toen is dit ontzettende weer opgekomen, mijn paard schrikte en ging hollen, het overige weet ge." (Wordt vervolgd.) J. II., zonder bekende verblijfplaats, ter zake als vorenin eene boete van f 5, subs. 2 dagen gevang. A. S., P. J. K., P. J. v. d. W., alien te Ter Neuzen, A. O. en M. T G., beide te Axel, ter zake als voren; ieder in eene boete van f 10, subs. 3 dagen gevang. Allen in de kosten. KAN TON GERE CUT I II II EL ST. Zitting van 25 October 1883. I. M. P. en V. M., beide te Clinge; 2. M. v. R., S. v. R. en A. v. R., alien te Moerbeke, ter zake van het rapen van gerst op gronden, nog niet van oogst ontbloot; de beide eerste vrijge- sproken, de overige veroordeeld ieder tot eene geldboete van f 1, subsidiair 1 dag gevangenisstraf. 3. A. W. en P. V., beide te Clinge, ter zake van het visschen zonder vergunuing; beide vrij- gesproken. 4. J. H., te Boschkapelle5. J. C. v. II., wed. B. J., te St. Jansteen, beide ter zake van het uiten van scheldwoordenveroord. de eerste tot eene geldb. van 2, de tweede tot eene geldb. van f 2,50, subs. 1 dag gevang. voor ieder. 6. J. B. d. K., te Koewacht, ter zake van het rijden over eens anders grond; veroord. tot eene geldb. van f 3, subs. 1 dag gevang. 7. D. C., wed. J. T.8. C. M., huisvrouw van J. F. C., beide te Hengstdijkter zake van het gaan over eens anders bezaaiden grond; veroord. ieder tot eene geldb. van 3, subs. 1 dag gevfng. 9. T. A., te Boschkapelle, ter zake als voren veroord. tot eene geldb. van 3, subs. 1 dag gevang. 10. P. J. M., A. P., P. C., C. v. U., R.B., J. B., S. d. S., M. V. en A. S., alien te Honte- nisse, ter zake als voren; veroord. ieder tot eene geldb. van f 0,50, subs. 1 dag gevang. II. J. L., S. d. S., R. B., J. B.', P. C. en E. P., alien te Hontenisse, ter zake als voren veroord. ieder tot eene geldb. van 0,50, subs. 1 dag gevang. 12. S. Z., C. L. en M. Z., alien te St. Jan steen, ter sake van diefstal van te veld staande veldvruehtenalien vrijgesproken. 13. E. d. V., te Zuiddorpe, ter zake van het plaatsen van bijenkorven op verboden afstand van den weg; veroord. tot eene geldb. van 1, subs. 1 dag gevang. 14. J. v. L.15. P. J. H. en J. A., alien te Hontenisse, ter zake van overtreding van het herberg reglement; veroord. ieder tot eene geldb. van f 1, subs. 1 dag gevang. 16. P. V., te Meerdonk; 17. C. R., te Kem- seke; 18. P. C., te Clinge, alien ter zake van overtreding der reglementen op het voerwezen veroord. ieder tot eene geldb. van f 3, subs. 1 dag gevang; no. 18 bovendien nog veroord. tot eene geldb. van f 1, subs. 1 dag gevang. voor het niet muilbanden zijner honden. 19. P. P., to Hontenisse, ter zake van het op aanvrage niet vertoonen zijner visch-acte; ver oord. tot eene geldb. van 10, subs. 1 dag gevang. 20. J. G., te Kieldrecht, ter zake van het bevisscheu der Schelde en Zeeuwsche stroomen zonder acte; veroord. tot eene geldb. van 10, subs. 1 dag gevang. 21. D. B., J. P., L. E. F. en J. F. R., alien te Hulst, ter zake van het spelen met en om geld op straat; veroord. ieder tot eene geldb. van f 2, subs. 1 dag gevang. 22. J. F. d. P., te Hulst; 23. C. L. B., te Hulst; 24. C. v. A., te Graauw; 25. F. v. O., te Stoppeldijk26. J. d. N., te Hontenisse; 27. J. R., te St. Jansteen; 28. D. W., te Meerdonk 29. E. R., te Boschkapelle30. P. d. G., te Hontenisse; 31. P. v. L., te Hengstdijk; 32. P. v. d. Y., te Ossenisse; van no. 22 tot en met 32 alien ter zake van openbare dronkenschap; veroord. ieder tot eene geldb. van 3, subs. 1 dag gevang. 33. A. B., te Hontenisse, ter zake van open- bare dronkenschap veroord. tot eene geldb. van f 11, subs. 4 dag gevang. 34. C. M., te St. Jansteen, ter zake als voren vrijgesproken. 35. P. J. K., te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij herhaling; veroord. tot eene geldb. van 15, subs. 5 dagen gevang. 36. P. B., K. C. W. en L. C,, alien te Hulst, ter zake van diefstal van melksriet; vrijgesproken. Alle veroordeelden tevens in de kosten. In de gemeente Heinkenszand zijn dit jaar bui- tengewoon veel sjalotten verbouwd; de netto op- brengst isthans 2,12.J de 50 Ned. pd. Vooral daar de kweekplanten niet duur zijn, zullen velen het volgend jaar met de teelt voortgaan. De heer D. Bergsma, te Appelscha, heeft van den uitgezaaiden roggekorrel 14 aren geoogst. bevattende circa 1060 korrels. In Drenthe neeint, vooral in het westelijk gedeelte, de varkensziekte zeer toe. Yerscheiden boeren hebben reeds 8 10 varkens verloren, die door die ziekte voor consumptie geheel onge- schikt zijn. In een Oostenrijksch landbonwblad wordt op- gemerkt, dat de das een voor den landbouw zeer nuttig dier is, daar hij zich bij voorkeur voedt met larven van meikevers, waarvan een das er jaarlijks ongeveer 24,000 vernietigd. De munt-directie in Frankrijk heeft besloten, alle goudeu muuten, die van 1795 tot Jan. 1877 zijn aangemaakt, buiten omloop te brengen. Het zijn de stukken van 40 en van 20 fr. met de beeltenis van Napoleon I; de stukken van 40 en van 20 fr, van Lodewijk XYIII; de stukken van 40 en van 20 fr. van Karel Xde 20 fr. stukken van de republiek, van 1849 en 1851; de 100, 50, 20, 10 en 5 fr. stukken van Napoleon 111 en de 20 fr. stukken van de republiek, van 1870 tot 1876. De heeren Benett en Mackay, de eerste directeur van de New-York Herald, de laatste de Zilverkoning, zullen gezamenlijk eene telegraaf- kabel van Amerika naar Brest laten leggen. De kosten van dat werk worden op 35,000,000 francs geraamd, de firma Siemens te Berlijn zal het uit- voercu en men hoopt met Juli 1884 gereed te zijn. Tot dusverre zijn er 5 kabels naar Amerika, die echter alien gemeene zaak maken. Men ver- wacht van dezen nieuwen kabel een aanzienlijke prijsvermindering der telegrammen. Te Rheydt zijn onlangs twee eigenaars van een groote fabriek in hechtenis genomen, daar zij hunne wevers, door het valsch meten der afge- leverde stukken, jaren lang in hun loon hebben tekort gedaan. Door de rechtbank to Dusseldorf is een der eigenaars vrijgesproken, terwijl de andere tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld en ge- durende drie jaren van alle burgerrechten is ver- vallen verklaard. Het openbaar ministerie is echter tegen dit vonnis in beroep gegaan. Deze zaak doet vooral veel van zich spreken, omdat de be schuldigden tot de aanzienlijkste familien der streek behooren. De nieuwe Lord-mayor, Alderman Fowler, schijut niet liefelijk tegen de Transvaalsche burgers gestemd. Hij heeft geweigerd, op het aanstaande Lord-mayor's-banket in de Guidhall (9 Nov.) de gedelegeerden van de Transvaalsche republiek te ontvangen. Mr. Fowler heeft zelfs de gedachte, dat men hem tot zoo iets in staat kon achten, met verontwaardiging van de handgewezen. jrNiets," schreef hij nog al zwart op wit, niets zou er mij toe kunnen bewegen, de vertegenwoordigers eener republiek de hand te schudden, op wie ik in het Huis der gemeenten herhaaldelijk het woord van Canning heb toegepast,/de lippen hunner z/zuigelingen zijn met bloed bevlekt; hun geheele z/leven i3 hebzucht, wreedaardigheid en moord." Te Mushera, een plaats in bet graafschap Cork, is weer een ernstige agrarische misdaad ge- pleegd op Daniel Lucy, rentmeester en collecteur van pachtgelden. Hij werd door Moonlighters overvallen en door schoten zoo zwaar gekwetst, dat aan zijn herstel getwijfeld wordt. Gedurende de beide vorige weken zijn door de mosselvisschers op Tessel ruim 2000 balen mosselen verzonden naar Zeeland, ter aanplanting op de Zeeuwsche mosselbanken. Te Oostburg is brand ontstaan in eene wouing in de Koepelstraat. De woning was gesloten en de bewoner afwezig, ofschoon hij kort te voren nog in de nabijheid gezien is. Hij is nog met opgespoord. De brand was vrij spoe- dig gestuit. De tjalk De liefde, schipper Van der Linden, van Amsterdam naar Workum ver- trokken om aardappelen te laden, is voor laatst- genoemde plaats gezonken. De schipper, zijn vrouw en hunne vier kinderen zouden daarbij zijn om- gekomen. Het beeld van Koning Leopold van Belgie is thans in de galerij van het Panopti- cum te Amsterdam opgenomen, dat tevens verrijkt werd met een beeld van Ilendrik Conscience, waarvan de gelijkenis wordt geprezen. Door den heer W. A. Scholten, fabrikant teGroningen, is eene gilt van f 1000 geschonken, om hiervoor arme kinderen in den a. s. winter van warme spijzen te voorzien. Op de Noorderbleek, nabij Franeker, is een koemolkerswoning en schuur af- gebrand, met een grooten voorraad hooi. De boedel is grootendeels gered. Men vermoedt, dat het omvallen van een petroleumlamp in de schuur oorzaak geweest is van den brand. Te Barnc- veld vierde 22 dezer mej. de wed. J. Schut harcn 102 verjaardag. Binnen eenige dagen zal te Brussel de nieuwe vischmarkt worden ingewijd. - Op een jachtpartij te Mouchin, bij Rijssel, heeft een der jagers een ander bij ongeluk doodgeschoten. De dader is wanhopig. Iwan de Woestijne, de ondernemer van de mislukte plezierreis naar noordelijk Europa, welker deelnemers zich zoozeer bedrogen zagen, is thans in staat van faillissement verklaard. Te Antwerpen is zekere De Crane, een verver, in zijn huis verbrand gevonden; hij was met eene petroleumlamp van de trap gevallen zijn kleeren waren in brand gevlogen en De Crane werd eene prooi der vlammen. De bekende pater Hyacintlie heeft afscheid genomen van zijn Gallicaansche gemeente te Parijs om eene predik- reis door Amerika te ondernemen. Hij schijut ongeveer een half jaar te zullen wegblijven. Dinsdagnamiddag geraakte door |dikte van regen en hevigen zuidelijken wind een biunenko-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2