Brisra nit Hollands Boorieriwartier, Telegrafische berichten. Landbouwberichten. Buitenland. ruin zijne echtgenoote. Be aanvraag werd opge- maakt, het geneeskundig onderzoek bewerkstelligd door den geneesheer van de plaats zijner inwoning. en de eerste premie betaald aan den agent, die daarvoor eene quitantie afgaf, vermeldende, dat indion bet voorstel werd aangenomen, de verzeke- ring zou gerekend worden te zijn ingegaan op het oogenblik der eerste premie-betaling. Dit gescbiedde 's middags te vijf ure, 's avonds te acht ure was de manten gevolge van een ongeval overleden, nog vdor het voorstel door den agent was verzon- den. Dezelfde brief, die de aanvraag tot verzeke- ring aan het hoofdkantoor der maatschappij bracht, meldde tevens 's mans dood. De voorzitter zond het voorstel, zonder eenige vermelding van wat was voorgevallen, aan de ge- neeskundige adviseurs der maatschappij, die bet terugzonden met het advies, tot aanneming van het nsico. Den volgenden dag vcrzond do maatschappij aan de weduwe het bericht, dat het verzekerd kapitaal tor liarer beschikking lag. Zondagnamiddag omstrecks half vier, barstte een hevige brand uit in het welbekende bijbel- magazijn en do binderij der heeren Brand Zoon, op den Kloveniersburgwal, begrensd door het Rusland en de Slijkstraat, te .Amsterdam. Het gebouw belioort tot een der meest beken- de groote perceelen der hoofdstad. Aanvankelijk opgericlit voor vergaderingen, feestelijke bijeen- komsten enz., was er later een sigarenfabriek in gevestigd, totdat het geheele gebouw overging in handen van de firma Brand Zoon. De vlammen sloegen uit de bovenverdieping, maar het vuur schijnt beneden zijn oorsprong te hebben gevonden. Ten minste als oorzaak van de ramp wordt opgegeven, dat bij het braden van vet in de woning van den concierge bene den, een vlam uit de keuken langs den koker van den wenteltrap, zich een weg naar boven baande, waar het vuur in de groote bergplaatsen van papier en ander zeer brandbaar materiaal on- middelijk zoo krachtig om zich heen greep, dat weldra over de gansche uitgestrektheid onder het dak alles in gloed stond. Dc brandweer rukte met snelheid aan en ver- mocht, dank zij der werking van vijf handspuiten, vier stoomspuiten, den veelvermogenden invloed van de Jan van der Ileyden en de uitmuntende leiding der blussching, waarbij het personeel op de aanzienlijke hoogte menig gevaar met mannen- moed trotseerde, den brand te beperken tot de bovenverdieping, voor zooveel de geheele uitge strektheid betreft, hoewel in sommige gedeelten van andere verdiepingen ook door het vuur groote schade is aangericht. Dc brandwachts bepaalden zich er niet toe, op de daken der belendende perceelen met de slangen on straalpijpen te manoeuvrecren. Zij waren overal in het brandende gebouw en een hunncr, do brandwacht tweede klasse Itoozeboomvan de kazerne op de Prinsengracht, had het ongeluk, door den rook verblind, mis te stappen en door een luik langs drie verdiepingen naar beneden te vallen. Als door een wonder is de man slechts lichtelijk gekwetst en loopt hij alweer also! er niets gebeurd is. Hoewel de brand te half vier begon, duurde het tot laat in den avond eer het laatste vuur was gedoofd. De afgezette plaatsen konden niet voor na negenen voor het verkcer weder worden open- gesteld, zoodat de godsdienstoefeniugen in de Katho- lieke kcrk in de Spinhuissteeg en in de Evangelisch- Luthersche kerk op den Kloveniersburgwal niet konden worden gehouden. De materieele schade is zeer aanzienlijk. Duizenden stonden het treurig, maar hoogst interessante schouwspel gade te slaan. Zatcrdagmorgen precies 8 uur vcrlieten HII. MM. de Koning en de Koningin der Belgen per ltijnspoorweg in den Koninklijk-Belgischen trein Amsterdam om naar 's Gravenhage te vertrekken. en zij wist wel dat het haar niet goed zou zijn zoo hij het ten derde male vraagde. Het water kookte dan ook spoedig en weldra had zij een kan koffie gereed, die zij Giesen Berend bracht, die juist bezig was het slot van zijn geweer na te zien. //Gij zijt van morgen weer laat vrouw, ik ben reeds twee uur tc liuis, zonder nog iets gedronken te hebben," zei hij op knorrigen toon. Zijne vrouw antwoordde niet. //Wat zijt gij weer stilj er is zeker iets ge beurd, terwijl ik afwezig was." //Neen niets" ifWab scheelt er dan aan?" //Niets Berend, ik ben niets stiller dan anders." //Geen mallen, vrouw, spreek op, wat is er ge beurd? ik wil het weten, en ge weet, dat is genoeg." Toen vertelde hem de vrouw dat zij twee droo- men had geliad. z/Ik dacht het al half," sprak de strooper, zeker weer van dien schat." z/Ja, ja .gij gelooft er niet aan, maar ik noem het toch al heel cassuweel, miserabel cassuweel, dat ik gedurig droom dat hier een schat is verbor- gen." z/Ge zult nog gek worden met je droomen, onzin is't, klare onzin." pNu goed, maar ik geloof or toch aan." z/En de tweede droom? In open rijtuigen reden de Koning en de Koningin met hun gevolg voorafgegaan door den hurgemees- ter naar het station waar dezelfde aanzienlijke schare civiele en militaire autoriteiten, grootwaar- digheidsbekleeders enz. aanwezig waren als bij de aankomst. De eerewacht der schutterij stond met de stafmuziek op het perron. Zoowel de Koning als de Koningin betuigden den burgemeester op de meest hartelijke wijze hoezeer zij voldaan waren over de ontvangst der burgerij. Onder de tonen der Brabanponne en het ka- nongcbuldcr der monitors zette de trein zicli in beweging. Te 9,20 uren reed de Koniuklijke met vlaggen versierde trein het station te 's Hage binnen. Onder een oorverdooveud hoerahen Vive le Roi et la Reiue des Beiges! reed het Koninklijk rijtuig, door tal van hofkoetsen gevolgd, door de Rijnstraat, langs de Prinsessegracht en door het Korte VooThout en den Korten Vijverberg naar het Mauritshuis, waar HH. MM. de kunstwerken der Hollandsche scliilderschool gingen beziehtigen. Voorgegaan door den burgemeester, den directeur van het museum en den onderdirecteur, vertoefden 1111. MM. geruimen tijd in de zaleu en bezich- tigden vooral den stier van Potter, de anatomische les van Rembrandt en het portret van De Ruyter met bizondere belaugstelliugzij gaven bij het hecngaan hun bewondering te kennen over de fraaie kunstverzameling. Achtereenvolgens bezoch- ten HH. MM. daarna de Treveszaal en Z. M. tevens de zalen der Eerste en Tweede Kamer van de Staten-Generaal In flinken draf reed men daarop naar het Huis ten Bosch, dat eveueens met de meeste belang- stelling door de Belgisclie Vorsten werd in oogen- schouw genomen en van daar over Clingendaal en den Raamweg naar Scheveningen. Ten half £en ure ving het dejeuner bij den Belgischen gezant aan. Behalve de leden der Belgische legatie namen er aan deel de Minister van Buitenlandsche Zaken, de Commissaris des Konings en de burgemeester. De Kon. militaire kapel deed intusschen in den tuin der villa eenige fraaie muzieknummers hooren. Te 8 uren verlieten HH. MM. de woning van baron d'Anethan en begaven zich door de hoofdstraten, waar ter weerszij den een breede rij van belangstellenden geschaard stond, naar het station van den Hollandschen spoorweg, om via Rotterdam de terugreis naar Brussel te aanvaar- den. Nadat HH. MM. vervolgens van de dignitarissen en autoriteiten, die bij het vertrek tegenwoordig waren, een liartelijk afscheid genomen en meer- malen dank gezegd hadden voor de ontvangst Hun hier ten deel gevallen, zette de trein zich in be weging, onder het luide gejuich der talrijke menigte, welke zich ook hier verzameld had. Bij het doortrekken van I1H. MM. den Koning en de Koningin van Belgie langs Rotterdam, werd hun aan het station Delftsche Poort een ovatie gebracht door autoriteiten, benevens officieren der schutterij en het korps Weerbaarheid met de muziekkorpsen, die de Braban^onne speelden. De directie der Staatsspoorwegen had aan het ijzeren viaduct van het station Delftsche Poort tot aan de Beurs beurtelings de Nederlandsche en Belgische vlag doen aanbrengen. Er was een groote menigte aan het station aan wezig, die HH. MM. luide begroette. Uit een bericht in het Journal de Bruxelles blijkt, dat de Koningin van Belgie al de bloemruikers haar gedurende haar verblijf in Nederland aauge- boden, naar Laeken heeft medegebracht. HH. MM. kwamen Zaterdagavond te 7,5 uur aldaar aan. Een der stoutste natuurtooneelen is zeker wel een woedende zee. Terwijl ik rustig verdiept was in de le- z/Och, laat mij die maar zwijgen." z/Neen, voor den duiveldoch zie daar hebt ge buur Piet, vertel later maar eens." Zwijgend verwijderde zich de vrouw, terwijl ze in zich zelve zeideen ik geloof toch aan droomen. De man, dien Giesen Berend buur Piet noemde, was ook een strooper, die niet veel beter stond aange- schreven, dan de eerste. Hij woonde ongeveer een kwartier verder en'tgebeurde meermalen dat zij elkander opzochten. tflloe gaat het met de jacht vriend?" vraagde Giesen Berend hem. //Hoe zou 'tgaan! zoo'n gangetje, niet te slecht en niet te best, ik ga naar do stad om kruit te koopen." z/Wilt ge wat van mij leenen?" z/Neen, ik moet toch in de stad zijn." z/Nu dan ga ik een eindje met je," zoo spre- kende wandelden de beide stroopers voort. z/Jongen," zij Giesen Berend op eens, //kunt ge nog al geld gebruiken tegenwoordig?" //Nog al." //Zoo, ik ook." z/Nu is dat al wat ge te zeggen hebt?" z/Neen, ik wilde je zeggen, dat er kans is wat te verdienen; doe je mee?" z/Als oude kameradeu natuurlijk, wat is het voor een zaakje?" (Wordt vervolgd.) zing van Van Mauriks Tentoonstellings-fantasie, kwam mijn hospes me de prozaische mededeeling doen dat niet ver van De Helder een ,t schip in nood" was. Nog nietlang in deze //hoogere gewesten" toevende, kon ik, geboren en getogen in Gelre's schoone dreven, niet nalaten eens een kijkjen te gaan nemen van zoo'n droevig schouwspel. Tot de vele goede dingen, die mijn beste moeder me leerde, behoort ook de mededeelzaamheid. Ik wensch dat ook nu in toepassiiig te brengen en onzen lezcrs te Vertellen, wat ik gezien heb en gehoord. Niet alien zullen weten, dat er groote vuurtorcns bij de zeegaten zijn. En mogen er ook al zeer velen wezeu, voor wie dit geen nieuwtjen is, de onderstelling is niet te gewaagd dat de meesten toch wel eens zullen willeu weten hoe 't er hier uitziet en wat er al zoo te doen is. Ik stel me voor dit in breede trekken mee te deelen, doch wensch me nu tot de dingen van hedeu te bepalen. Nadat het sedert Zondag reeds knapjes gewaaid had, kwamen er Woeusdag geduchte buien opzet- ten en ging 't uit het Noordwesten des avonds stormen. Om 12 uur 40 in den nacht hadden we een wimlstoot van 105 kilogr. op den vierk. meter. 't Was Donderdag morgen nog niet vcel beter; hagelbuien en regenvlagen vergezelden den wind of wisselden dien af. 't Was in een woord nood- weer. 'tZag er dan ook weinig aanlokkelijk uit om zich buiten noodzaak in zulk weer te begeven. Doch daar 't nu wel niet pleegt voor te komen, dat een scbipbreuk of stranding op de straat voor- valt, school er niet anderg over dan te gaan naar een plaats, van waar ik goed kon zien. Die plaats is de vuurtoren bij het oude Iluisduinen. Dit thans maar kleine dorpjen was eenmaal een bloeiende plaats. Men ziet dien toren reeds van zeer verre; hij is ruim 200 voet hoog en geheel van ijzer. Een 18tal trappen met 280 treden brengen u boven bij het liclit, dat des avonds ontstokeu uren ver in zee in de stikdonkere nachten den koers wijst aan hen die op de zilte baren zwalken. De wachters op dien toren hadden ontdekt dat een schip in de richting van Kallantsoog gevaar- lijk zat. Zoodra dit bemerkt wordt, moeten zij een vlag hijschen, of door eenig ander teeken een sein voor 't Nieuwediep geven ten blijke, dat van daar een sleepboot hulp moet komen verleenen. 't Was heden de beurt van //De stad Amsterdam," die zoo spoedig als mogelijk op de plaats des onheils aanwezig was, maar toch te laat om eenig ander leven te redden dan dat van den hond, die aan boord gebleven was. Geducht jammer dat de bemanning niet evenzoo gedaan had. In dat geval toch zouden ook zij het leven er nog wel afgebracht hebben. Nu vonden alle 7 den dood in de golven, toen zij met eigen sloep van boord hadden willen gaan. Dat balkjen was tegen de branding niet bestand. Zooals ik boven reeds zei, staat de door mij beklommen en aan den noordelijken uithoek van het tegenwoordig Holland gelegen vuurtoren in de onmiddelijke nabijheid van Huisduinen. De wandeling vlak tegen den noordwestenwind in langs de zee en 't beklimmen van den toren hadden mij flink vermoeid en deden me naar een hartversterking verlangen. Ik zocht en vond die bij moeder Beuge- ling, die voor geld en goede woorden den ver- moeide gaarne laafnis biedt, al prijkt haar nederige woning niet met 't opschrift, dat ik eenmaal voor een herberg vond: Geheel onthouder van alle geestrijke dranken als ik ben, taalde ik ook nu niet naar dat edele (sicvocht, doch werd geheel verkwikt door het gebruik van een waarlijk good kop koffie. De herberg was natuurlijk vol. Allerlei menschen uit Nieuwediep, makelaars voor de zeevaart en nieuwsgierigen of belangstellenden waren daar bij- een. Ik zelf geraakte in gesprek met een paar vletterlui, die natuurlijk allerlei verhalen deden van vorige strandingen en schipbreuken. Een van hen beweerdc, dat 't nog lang niet zeker was, dat de bemanning zou zijn omgekomen. Bij onderzoek oleek mij helaas, d'at de man een slecht profeet was en dat de bemanning een droeven dood in de golven had gevonden. TER AEIJZEA, 23 October 1883. In de gisteren gehouden buitengewone zitting van de Provinciale Staten van Zeeland is, in de plaats van wijlen Mr. W. C. Borsius, tot lid der Eerste Kamer gekozen Mr. Jacob Moolenburg te Zierikzee, met 33 van de 35 uitgebraehte geldige stemmen. Op den heer J. W. Vader te Cortgenc waren 2 stemmen uitgebracht. Den 11 November a. s. hoopt de heer P. II. de Ridder te Hulst den dag te herdenken, waarop hij vdor 50 jaren werd benoemd tot arron- dissements— en kantons—deurwaarder. Gedurende deze halve eeuw was hij voortdurend werkzaam in het kanton Hulst. Axel, 21 October. De vorige week zijn bij den landbouwer Adolf IJsebaert onder deze gemeente appelen gestolen. Een zak, dien de dieven onder den boom hadden laten liggeu, heeft tot de ont- dekking der daders geleid. Daar de diefstal bij nacht op een afgesloten erf is gepleegd, zal de zaak voor het gerechtshof te 's Gravenhage moeten dienen. Ziiiimslng, 22 October. De gemeenteraad alhier heeft in zijne jongste zitting een paar belangrijke besluiten genomen in zake het openbaar lager onderwijs in deze gemeente. Tot hiertoe nl. was- bij verordening bepaald, dat nieuwe leerlingen of zoogenaamde eerstbeginnenden viermaal per jaar tot de school konden toegelaten worden. In de vergadering nu van 19 October jl. is daarom- trent besloten, die toelating te beperken tot een maal per jaar. Eene nuttige bepaling voorzeker, waardoor de geregelde gang van het onderwijs zeer zal bevoordeeld worden en tevens eene vol- ledige behandoling zal kunnen plaats hebben van de methode Bouman, die sedert eenigen tijd op de gemeentescholen alhier ingevoerd is en aanvan kelijk met goed gevolg onderwezen wordt. Bovendien is in genoemde vergadering de omvang van het herhalings—onderwijs geregeld en daaromtrent bepaald, dat dit in hoofdzaak de leervakken //lezen schrijven, rekenkunde en Neder landsche taal" omvatten zal. 's Gravenhage, 23 October. Heden werd door het gerechtshof alhier in appel behaudeld de zaak der millioenen-juflrouw. Van de 21 getuigen werden slechts 14 gehoord, voornamelijk de Woud- huijzens en de leden der familie Bosch. Allen hielden hunne verklaringen vol terwijl Jaantje alles ontkende, zoowel valsche voorspiegelingen te hebben gegeven om geld machtig te worden als dat ze te Rotterdam juweelen zou hebben ont- vreemd. Er was volgens haar koop gesloten en daarop was in afrekening 2000 betaald. Donderdag voortzetting. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zittingen van 20 en 23 October de volgende vonnissen uitgesproken JK., wonende te Hontenisse, is wegens moed- willige mishandeling veroordeeld tot 12 boete of 4 dagen gevangenisstraf. A. P., wonende te Boschkapelle, is wegens een- voudige diefstal veroord. tot 8 dagen celstraf. C. L. J., arbeider te Boschkapelle, is wegens moedwillige mishandeling veroordeeld tot 8 dagen celstraf. A. M., arbeider te Westdorpe, is wegens moed willige mishandeling veroord. tot 15 dagen celstraf, f 8 boete of 1 dag celstraf. 1°. A. v. D., bediende, wonende te Sint Jansteen 2°. A. de N., opperman, wonende te Hulst, zijn wegens moedwillige mishandenlig beide vrijgesproken. C. F. v. A., arbeider te Westdorpe, is wogens moedwillige mishandeling veroord. tot 15 boete of 5 dagen gevang. P. J. B., arbeider te Westdorpe, is wegens moed willige mishandeling vrijgesproken. Gedurende de verledeno week was de middon- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 85 centimen tot fr. 1,07; stieren, koeien en runderen 75 tot 94 centimen; afslag 2 centimen; alles berekend per kilo levend gewicht. De mark- ten waren goed bezet. Kalveren onveranderd fr. 1,40 tot fr. 1,45; vette varkens fr. 1,04 tot fr. 1,12. Voor vlas werd per 3 kilo besteed tc Aalst fr. 3,40 tot fr. 4,40; Mechelen fr. 4,59; Ware- gem fr. 3,30 tot fr. 4,80; Thielt fr. 4,54Deinze fr. 3,50 tot fr. 5,00; St. Nicolaas fr. 4,00 on te Brugge fr. 4,17. De gemiddelde marktprijs van tarwe, was in 1801—1870 10,10, in 1871—1880 10,98, in 1881 f 9,86J, van rogge was de middenprijs in 1861—1870 7,60, in 1871—1880 9,11, in 1881 f 8,63^, van aardappelen was de mid denprijs in 1861—1870 2,40, in 1871—1880 f 2,97, in 1881 f 3,17£, van boter was de mid denprijs in 1861—1870 1,24, van 1871—1880 1,38, in 1881 1,44. In den loop van ruim 20 jaar hobben de mid- denprijzen dus weinig verandering ondergaan. Het jaar 1883 zal in later tijden lang be- rucht staan als het //jaar der aardbevingen." Nog zijn de tranen niet gedroogd, die duizenden bij duizenden schreien om de ellende door vreeselijke aardbevingen aangericht en nieuwe onheilen van dien aard hebben sedert plaats gehad, waarbij groote verwoestingen zijn te betrouren. Volgons een bericht uit Konstantinopel heeft Maandag jl. een aardbeving het eiland Chios aanmerkelijk ge- teisterd. Gedurende een tiental minuten beefde het gansche eilandverscheiden gebouwen stortten ineen menigte bewouers, die niet tijdig genoeg de wijk hadden genomen, werd onder de puin- hoopen bedolven. Het aantal gekwetsten is zeer groot en onder de bevolking heerscht een geduchte paniek. In een breeden kring heeft zich de aardbeving met meer of minder hevigheid doen gevoelen. Te Syra, in de Dardanellen, te Smirna, maar vooral te Avalih heeft die aardbeving erg gewoed. Vele huizen zijn aldaar tot een puinhoop geworden, waar- dopr vele inwoners het leven hebben verloren. Watcrplassen, raodderpoelen Valden eertijds dezen grond, Nu knn men zich hier verkoelon Met jenever, da's gezond."

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2