Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. AAMIISTEIIIfKi. No. 1923. Zaterdag 20 October 1883. 23e Jaargang. AAI TE liESTEDEN Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden biunen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgid 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- buslioudere. ADVERTENTIlN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters wordeu naar plaatsruimte berekend. Men kac zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Dit bind vcrschijnt Dinsdns- en Vrijdngavond blj den nitgevcr J. K. G. H O M T te Ter Nenzen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van CL1NGE, zullen op Woensdag den 7 November 1883, des namiddags om tien uur, in het gemeente- huis aldaar, onder nadere goedkeuring, trachten in twee perceelen: EERSTE PERCE EL. Het bouwen eener School voor 200 leerlingen, met ameublement, on- derwijzers-woning enz. te Clinge, met de levering van alle mate- rialen. TWEE RE PERCE EL. Het bouwen eener School voor 96 leerlingen, met ameublement, be- nevens onderwijzers-woning enz. te Kapellebrug, met de levering van alle materialen. De bovenbouw voor beide perceelen eerst in 1884 uit te voeren, terwijl de timmerwerken in den winter van* 1888-84 gereed gemaakt kunneu worden. De aanwijzing zal geschieden op Zaterdag 27 October a. s., 's namiddags den uur, te beginnen in het dorp Clinge. De gedrukte bestekken met teekeuingen liggen van af heden tot op den dag der besteding ter inzage in het gemeentehuis te Clinge en zijn voorts op franco aanvrage, tegen overmaking van f 1,50 per stel, verkrijgbaar bij den Secretaris der ge- meente Clinge en bij den Heer J. H. Hannink, Architect te Goes, bij wien tevens verdere inlich- tingen te bekomen zijn. Clinge, den 15 October 1888. P. VERCAUTEREN, Burgemeester. K. DE LOZANNE, Secretaris. JPolitielt Overzicht. Nog zijn de Kamers in Frankrijk niet bijeen, maar als een voorproef van hetgeen daar geleverd zal worden kunnen de redevoeringen en mededee- lingen dienen, die door of vanwege de ministers gehouden of aan de bevriende bladen worden toe- gezonden. Zoo behelst de Paris onder het opschrift: »De Regeeriug en de Kamers" een ambtelijke mede- deeling van den Minister Ferry, waarin in krasse bewoordingen wordt aaugekondigd, dat de regeering FEUILLETON, TWEE WANHOPIGEN. (Slot.) Waafvoor hebt gij die schuld gemaakt?" Zij draalde bloozend met het antwoord. #Gij kunt u aan mij vertrouwenik neem van harte deel aan uw noodlot en wilde slechts, dat ik u helpen konde; maar ik ben zelf een arme klerk. Waartoe hebt ge de zes schellingen geleend?" #Mijn vader is zeer zwak en heeft versterkiug noodig; ik heb somwijlen eene halve kip gekocht om soep voor hem te koken, of een biefstuk." //Onder die omstandigheden zal Miss White niet meer leeuen. Zes schellingen zal ik u gevenmaar dat is ook alles wat ik bezit. Hebt gij geen stuk van waarde, dat wij verpanden kunnen *Ik heb niets, volstrekt niets, als het gebeden- bc ek mijner overledene' moeder. Stervende heeft z:j mij bezworen nimmer daarvan te scheiden, en niets is mij dierbaarder dan haar aandenken en mijne aan haar gedane belofte, maar ik geef het gaarne ten beste om mijn vader te redden." Sid- derend haalde zij het boek te voorschijn. #Ach, mijnheerin menigen stillen nacht heb ik op de witte bladen achter in het boek mijne geheimste gedachten ter neer geschreven. Niemand mag het weten dat ik de schrijfster daarvan ben. Wilt gij mij dat beloven ^Stellig, goed meisje, heb daar geen zorg voor. vast besloten is de beraadslaging aan te nemen over alle punten, die aan de orde zullen gesteld wordenzij verlangt die zelfs, opdat de Kamers zoo weinig mogelijk tijd verbeuzelen met onvrucht- bare en verbitterende besprekingen over de verscliil- lende lands-aangelegenheden. Verder worden de inzichten en gedragingen der regeering ten dezen opzichte uiteengezet en toegelicht, en ten slotte de toezegging gedaan, dat de regeering over al de zaken de nauwkeurigste inlichtingen zal geven, zoodat zij de bedreigingen der uiterste partijen of ouverzoenlijken niet behoeft te duchten. Tevens heeft de Minister-voorzitter Ferry met den Minister van openbare werken, Raynal, een uitstapje naar Normandie gemaakt, om de steden Rouaan en Havre een bezoek te brengen. Het doel van de reis heette een plaatselijk onderzoek naar de voor- gewende tegenstrijdige belangen van beide genoemde steden, doch in werkelijkheid zou Jules Ferry alleen tot dezen tocht besloten hebben om zich nog voor de opening der Kamers met het land in verbinding te kunnen stellen en in een behoorlijk uitgewerkte redevoering den toestaud uiteen te zetten en de openbare meening te bewerken. In Spanje heeft de samenstelling van een nieuwe regeering nog al eenige moeite gekost. Zij wordt echter gunstig beoordeeld en zal een aantal belang- rijke en vrijzinnige hervormingen tot stand brengen. De keuze der Ministers moet tevens bewijzen, dat er geene overeenkomst hoegenaamd bestaat tusschen Spanje en Duitschland. Ook acht de nieuwe regee ring het tusschen Frankrijk en Spanje gerezen verschil op eervolle wijze beslecht. In Italie wordt met 1884 de belasting op het gemaal geheel afgeschaft. De mindere klasse in het koninkrijk wordt daardoor bevrijd van een drukkenden last en zal zeker den dag zegenen, waarop de „Contatores," de Telmachines, uit de molens verwijderd worden. Niets bewijst beter den steeds gunstiger wordenden toestand der Ita- liaansche geldmiddelen dan het feit, dat het mogelijk geworden is de gehate broodbelasting af te schaft'en. Toen Quintino Sella in de droevige noodzakelijk- heid was om haar in te voeren, stond hij tegenover een jaarlijksch tekort van ongeveer vierhonderd millioen liresthans sluiten Italie's begrootingen geregeld met een overschot, In Hongarije is thans ditzelfde voor het eerst met de door den Minister Szapary bij de Kamer ingediende begrooting. De gewone inkomsten zullen volgens raming de gewone uitgaven met 170,000 gulden overtreffen. Deze uitkomst wordt echter alleen bereikt door het in voeren van ver- hoogde belastingen tot een bedrag van drie millioen gulden! De begrooting voor buitengewone uit gaven en inkomsten sluit echter met een tekort Er zal geen misbruik van uw heiligdom gemaakt worden. Maak u gereedwij willen gaan." Terwijl zij in de kamer sloop, sloeg Stauton het boek open en las de vrome ontboezemingen des harten van het meisje. Zijne oogen schitterden en vulden zich met tranen van aandoening en vreugde. Zij kwam en had slechts een doek van geringe waarde omgeslagenmaar toen zij, onhewust van hare waarde, op straat aan zijne zijde daarheen stapte, beschouwde hij haar met een blik van eerbied en bewondering. Miss White gaf het nieuwe voorschot nietzij verzekerde echter aan den begeleider van het meisje dat Betty een engel was. Dit woord was hem liever uit dezen mond, dan het geld uit deze hand. Hij verpandde dus op den weg het boek bij een uitdrager en de twaalf schellingen kwamen bijeen. Betty was daarover zeer verheugd. „Waar wilt gij nu van daag en morgen van leven, Miss, als gij al uw geld uitgeeft?" „Ik weet het niet, maar God zal helpen," ant- woordde zij met vertrouwen. plk zal's nachts door werken." h Ja, God zal u verder helpen riep hij, en zoude zich door zijne bewegiug haast verraden hebben. Stauton ging eerst alleen in de herberg en in de kamer van den ouden Smid, om hem met weinige woorden in zijne rol te onderrichten. Toen ging hij Betty halen. Welk een hemelsch geuot voor hem, toen het goede kind den vader weenend om den hals viel en hem aan haar hart drukte. „Ach, mijn vader mijn vaderwelk een verschrikkelijke van 17 millioen, het gevolg van een uitgaaf van 20 millioen, die ten behoeve van spoorwegen en openbare werken zijn uitgetrokken. Daarentegen heeft de rekening over 1882 een overschot van 9^ millioen boven de raming opgeleverd. De Kroatische kwestie schijnt opgelost door het aan- nemen van de bepaling, dat de rijks-wapenborden aan de openbare gebouwen voortaan alle opschriften, in welke taal ook, zullen missen en de Kroaten zelf schijnen ook met deze oplossing genoegen te nemen. De orde is althans in den laatsten tijd nergens meer gestoord. Rusland's Keizer en Keizerin hebben Denemarken verlaten en zijn bereids te Kronstadt aangekomen, vanwaar zij zich naar bun buitenverblijf Peterhof hebben begeven. Van het kasteel Fredensborg tot Kopenhagen, waar hun stoomjacht ten anker lag, werden zij begeleid door de Deensche Konink- lijke familie en den Prins en de Prinses van Wales en reed men in open rijtuigen door de feestelijk getooide stad naar de haven. Van een samenkomst met den Keizer van Duitschland is dus niets gekomen. Het door Weener bladen vermelde gerucht, dat Bismarck die zou hebben tegengewerktwordt echter door de ambtelijke bladen vrij heftig tegeugesproken. Het telkens verlengde verblijf van den Czaar aan het Deensche hof wordt toegeschreven aan het genot, dat hij in dien kring smaakte, en aan den wensch van de Keizerin die zeer tegen het vertrek opzag. Het is echter niet onopgemerkt gebleven, dat de Keizer zijn terugkeer uitstelde, tot dat de plechtige be- grafenis te Petersburg van den banneling en diehter Turgenjew, die te Parijs was overleden, achter den rug was. Met de geldmiddelen ziet het er in Rusland niet rooskleurig uit. De uitgaven zijn toegenomen en de inkomsten verminderd in den loop van dit jaar. Intusschen blijven de berichten over oorlogstoebereidselen en een verbond met Frankrijk aanhouden. De Tweede Kamer heeft Woensdag jl. aan- genomen alle Provinciale belastingen, voorts een crediet voor een onderzoek eener droogdok- en havenverbetering op Curasao, met het oog op de opening van het Panama-kanaal. Het voorstel van den heer Vermeulen tot wijziging van artt. 56, 61 en 62 der schoolwet werd vrij uitvoerig hesproken. Minister Heemskerk verklaarde zich voor een nieuwe regeling der taalactes, maar tegen onttrekking van de wiskunde aan het hoofd- onderwijzers-examen. Art. 1 werd verworpen met 39 tegen 86 stemmen; art. 2 verviel, art 3 (taal- acten afzonderlijk verkrijgbaar voor het hoofdon- nacht heb ik doorgebrachtvol angst en kommer over u Doch genoeg daarvan God zij geloofd, dat ik u gezond wederzie. Toen lachte en jubelde zij, gaf het losgeld en voerde den dierbaren man in triomf naar huis. Stauton begeleidde haar en zeide, dat hij nog een paar schellingen afgedongen had; daarvoor zoude zei een middagmaal gereed maken. Nu had men de bedrijvigheid, het zoete vriendelijke gelaat, zonder aanmatiging, van het voortreffelijke kind moeten zien. De jonkman had wel voor haar willen neer- vallen en haar de voeten kussen. Stauton vertrok 's avouds laat en dacht niet meer aan den sprong van de Blakfriars brug. Hij kwam alle avonden, om naar het heette, zijne kleine ver- diensten met de familie te verteren. Yeertien dagen daarna zeide hij's avonds bij het afscheid nemen ,/Miss Betty, wilt gij mijne vrouw worden? Ik ben wel is waar slechts een arm schrijver, maar bezit toch een goed hart." Blozende sloeg zij de oogen neder. «/Kunt gij mij beminnen? vroeg hij, terwijl het gevoel hem overmeesterde. Zij knikte toestemmend en reikte hem de hand. Hij bracht die aan zijne lippen en zeide,/Ik kan u niet zeggen, hoezeer ik u bemingij hebt mij het leven gered." Eenige dagen later, in den morgenstond, ging het paar, eenvoudig, doch fatsoenlijk gekleed, en door den ouden Smid begeleid, naar de naaste kerk, al- waar het huwelijk voltrokken werd. Yoor de kerk hield een prachtig rijtuig stil. De bediende in derwijzers-examen)" is aangenomen met 57 tegen 18 stemmen. Het voorstel is alzoo aangenomen. De Kamer is op reces. Naar aanleiding van het Koninklijk besluit van 81 Maart jl., waarbij bepaald is, dat loten in de Nederl. Staatsloterij, die met een niet uit- komen, den liouders geen recht meer geven op een klassikaal lot in de daaraanvolgende loterij tegen den inlegprijs, zijn er omstreeks 2500 klassi- kale loten vrij gekomen. Deze zijn thans onder de gedelegeerden eerste klasse verdeeld, met verhooging van vier gulden per lot ten behoeve van het Rijk, zonder dat bij het verkoopen dier loten of van gedeelten daarvan, meer van de spelers mag gevorderd worden dan bij het plan vastgesteld is. Tengevolge dezer beschikking wordt de bate, die de Staatsloterij aan de schatkist afwerpt, nu f 30,000 jaarlijks grooter. Men schrijft uit Ylissingen, 17 Oct. Alhier is van Slikkerveer aangebracht het eerste der beide ,/pennv-bootjes," bestemd voor den eerlang te openen ^Ylissingschen Havenstoombootdienst." Het tweede bootje wordt in den loop dezer of der vol- gende week mede hier verwacht. Nadat door de maatschappij ,/de Schelde" in beide vaartuigjes de machines zullen zijn geplaatst, zal de dienst zoo spoedig mogelijk worden geopend, en naar wij hopen, door eene goed bepaalde dienstregeling wordeu voorzien in eene lang gevoelde behoefte, vooral door diegenen, wier bezigheden hen tot nog toe noodzaakten, de tamelijk lange en geheel on- beschutte afstanden naar stations en havenwerken, zelfs onder de meest abnormale weerstoestanden, te voet af te leggen. Wegens deoploopen, die's avonds te Tilburg plaats hebben, was de aldaar gestationneerde brigade marechaussdes, versterkt door een detachement uit 's Bosch, te paard en gewapend op de plaatsen, waar de samenscholingen geschieden, terwijl de straten werden afgesloten voor het openbaar ver- keer. Er was veel volk op de been, zoodat nu en dan eene patrouille met de blanke sabel ruim baan maken moest. Yerwijderde de patrouille zich, dan werd zij met luid geschreeuw uitgejouwd. Er hebben verscheidene inhechtenisnemingen plaats gehad. Te 10£ uur waren de straten ledig en bleef alles verder rustig. De werkstakers der Venendaalsche stoom- spinnerij en weverij zien thans meerendeels in, welk een dwazen stap ze deden, toen zij zonder eenige gegronde reden de weverij verlieten. Hoe- wel de armoede zich reeds in vele gezinnen begiut te vertoonen, blijven toch de ontevredenen hard* nekkig weigeren de belhamels te noemen; en zoo liverei opende eerbiedig het portier. #Stap in 1" riep de gelukkige echtgenoot der jonge vrouw toe, die hem met stomme verbaziug aanstaarde. Eer zij het recht bemerkten, zaten zij alle drie in de koets, die in snelle vaart daarheen rolde. Voor een hoog en prachtig huis in Westminster hield zij stil. Rijk gekleede bedienden hielpen haar uitstap- pen en leidden haar in schitterend gedecoreerda vertrekken. „Zie daar uwe meesteres," zeide Stauton tot de bedienden, bewijst haar uwen eerbied en volbrengt hare bevelen." //Lief kind ik ben Lewis Stauton, een der rijkste mannen van deze rijke stad. Dit huis is uw eigen- dom, deze bedienden zijn de uwe. Ik heb den borgtocht van u in mijne handen, dat de rijkdom uw rein, onschuldig kinderhart niet zal bederven. Hier is die borgtocht, het gebedenboek uwer moeder. Zie wat gij daarin geschreven hebt." z,Al gaaft gij mij alle schatten der wereld, o mijn God, zoo zoude ik toch uwe ootmoedige dienst- maagd blijven, want, wat is het goud in vergelijking met u, die alleen op het hart ziet? Mijn hart is het uwe en zal het uwe blijven." z/God en u, mijn Lewis!" fluisterde Betty, en zonk zacht blozende in zijne armen. z/Hoera, de sprong van de Blakfriars brugriep Stauton vol van zielsgenoegen, en omhelsde zijn schoonvader. E I N D E. TER \EIZEVSCHE (01 RUT 3)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1