Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. AANBlSTEIlNfi. No. 1922. Woensdag 17 October 1883. 23e Jaargang. VEEMAHKT. Binnenland. Hoofd der school AAN TE BESTED EN ABONNEMENT: Per drie maanden binuen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Ainerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootcre letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit bind vcrschljut uinsdai- en Vrljdagnvond bij den nitgever J. K. G. o U O W T tc Ter Neuzen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AXEL doen te wetendat de V E E II A It K T zal gehouden worden, op Dinsdug den 30 October aanstaande, aanvang nemende des voormiddags ten 9 ure en cindigeude des namiddags ten 3 ure. Axel, den 15 October 18S3. Burgemeester en Wethoudcrs voornd, F. OOSTER. De Secretaris, J. v. D. SCFIOONAKKER. Burgemeester en Wethoudcrs van Philippine berichten, dat is vacant de betrekking van voor lager en herhalings onderwijs in de gemeente, waaraan verbonden is eene jaarwedde van negen hou- derd gulden benevens vrije woning met tuin. Sollicitanten worden uitgenoodigd tot inzending hunner stukken vdor 1 November 1883. Philippine, den 15 October 1883. I. B. DHOOGE, Burgemeester. L. N. STUBBE, Secretaris a. i. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van CL1NGE, zulleu op Woensdag den 7 November 1883, des namiddags om den uur, in het gemeente- huis aldaar, onder nadere goedkeuring, trachten in twee perceelen: E E It ST E PEItCE EE. Het bouwen eener School voor 200 leerlingen, met ameublement, on- derwijzers-woning enz. te Clinge, met de levering van alle mate- rialen. TWEE IIE PERCE EL. Het bouwen eener School voor 96 leerlingen, met ameublement, be nevens onderwijzers-woning enz. te Kapellebrug, met de levering van alle materialen. FEUILLETON. TWEE WANH0PIGEN. Vrienden, of liever schoften, die ik voor vrienden hield en aan wie ik miju hart schonk, hobben mij verraden en uitgelachen als een goeden, onnoozelen hals, doch mijn oog scherpte zich mettertijd, en miju hart werd geheel met mistrouwen vervuld. Ik leerde eindelijk alle bedriegers kennen Ik verloofde mij aan de erfgename eener aanzienlijke familie, welke eene fijne, beschaafde opvoeding had genoten. Ilare liefde zoude mij al het andere vergoeden. Spoedig bemcrkte ik, dat zij eene ijdele, trotsche zottin was, die mij tot haar slaaf maken en alle mannen voor hare zegekar spauuen wilde. Ik brak met haar, en koos een bevallig doch arm meisje, een lief onschuldig duifje, dat de engel mijns levens zoude worden. Zij beloog mij en huichelde liefde, om een rijke vrouw te worden. Ik zocht de vermaken opik ging op reisoveral dozelfde zedelijke ellende. Ten laatste kreeg ik een vreeselijke afkeer van het leven, en wij ont- moeten elkander juist, toen ik aan de jammerlijke grap een spoedig einde wilde maken." „Arme jonkman 1" zeide de oude met een traan van medelijden in het oog, *hoe diep zijt ge te beklageuJa, ik arme man ben gelukkiger dan gij. Ik had eene vrouw en eene dochter, die rein en deugdzaam uit Gods hand voortkwameu. De eene is evenzoo weder tot hem tcruggekeerd, de andere zal dit ook eenmaal doen. Ik ken rnijne De bovenbouw voor beide perceelen eerst in 1884 uit te voeren, terwijl de timmerwerken in den winter van 1883-84 gereed gemaakt kunnen worden. De aanwijzing zal geschieden op Zaterdag 27 October a. s., 's namiddags <5en uur, te beginnen in het dorp Clinge. De gedrukte bestokken met teekeningen liggen van af heden tot op den dag der besteding ter inzage in het gemeentehuis te Clinge en zijn voorts op franco aanvrage, tegen overmaking van f 1,50 per stel, verkrijgbaar bij den Secretaris der ge meente Clinge en bij den Heer J. H. IIannink, Architect te Goes, bij wien tevens verdere inlich- tingen te bekomen zijn. Clinge, den 15 October 1883. P. VERCAUTEREN, Burgemeester. K. DE LOZANNE, Secretaris. JPolitiek. Overzicht. De vraag is meermalen in den laatsten tijd geopperd, of Frankrijk er goed aan doet, verder vooruit te dringen in Achter-Indie. Uit Euge- land en uit Duitschland hoort men stemmen opgaan, die dit afkeuren, en die Frankrijk be- schuldigen van inhaligheid. Is dit juist? Indien tegenwoordig een beschaafd land een onbeschaafd, en tot nu toe gesloten land onder zijn bescherming neemt, dan is het gevolg daarvan, dat de handel en de nijverheid van de geheele beschaafde wereld een nieuw ddbouchd krijgen. Yroeger, toen eene volkplanting alleen geopend was voor de hande- laars van het moederland, had de ijverzucht van andere natien reden van bestaan. Thans niet meer. Zie bij voorbeeld Algerie, dat tot 1880 een roofnest geweest is. In de vijftig jaar dat de Franschen er heerschappij voeren, hebben zij er ongeveer 10 milliard fr. aan besteed en thans is Algerie een land, waar Engelsche kapitalen, waar Italiaansche handelaars, waar Spaansche werk- lieden een goede toekomst vinden. Wei verre dus, dat er in de andere Europee- sche Staten stemmen van afkeuring moesten op gaan, zou men het moeten toejuichen, dat Frank rijk zich in Achter-Indie vastzet, om er een ge- regeld bestuur te vestigeu. Dit kan niet anders, dan de gunstige gevolgen hebben, dat de kusten aldaar gezuiverd worden van het groot aantal zeeroovers, en dat er in Achter-Indie en wellicht ook in China een nieuw ddbouche ontstaat voor de Europeesche nijverheid. Als de landen, die kapitaal hebben, zooals Frankrijk, geen volkplan- tingen aanleggen, en geen nieuwe landen in ex- ploitatie brengen, wie zal het dan doen Kolonien beheeren is voor alles eene zaak van kapitaal, van voorschotten, van tijdelijk renteverlies om later Betty. Zij zal hare deugd en edele gezindheid bewarendaarvan ben ik overtuigd." frlloor, oude! geef mij uw adres en veroorloof mij, dat ik uwe dochter morgen ga opzoekenik moet mij zelven van de waarheid uwer bewering overtuigen. Maar ook uw eerewoord moet gij mij geven, dat gij uw kind met geen woord of teeken verraden of te kennen zult geven, dat ik een rijk man ben." De oude reikte hem de hand #ik geef mijn eerewoord. Er is mij zelven aan gelegen u te over tuigen, dat ik de waarheid gesproken heb. Ik heet John Smid, en mijne woning staat op dit briefje vermeld." Hiermede trok hij een blaadje papier uit zijn zak en overhaudigde dit den andere. z/En ik heet Lewis Stauton, en ben de zoon en erfgenaam van Andrew Stauton. Hier is eene banknoot van honderd pond, onder beding, dat gij in dit huis blijft, tot ik u morgen kom afhalen. Garijon eene kamer met eeu goed bed voor dezen heer Gij hebt rust noodig Mr. Smid. Goeden nachtMorgen ziet gij mij in eene andere gedaante maar in welke ook, vergeet gij uw eerewoord niet." De oude kon zijne verbaziug over den gehoorden naam en zijne vreugde over de banknoot niet on- derdrukkendoch voor dat hij recht bij stuk kwam, was zijn nieuwe bekende de deur uit, en wees de knecht hem eene kamer en een bed aan, waarin hij spoedig de schielijke verandering van zijn too- stand was vergeten. In een armzalig gemeubileerd, doch zeer rein en sierlijk geveegd zolderkamertje, in een der hooge, de vruchten te plukken, die aan de geheele be schaafde samenleving ten goed komen. Als Frank rijk in de halve eeuw, die volgt, nog eens tien milliarden wil gaan uitzetten in Achter-Indie, wat is daarin af te keuren? Als er eene andere mogendheid daartoe in staat is, laat zij het dan doen. De enkele uiteenzetting der vraag leidt tot het antwoord, dat men in de geheele beschaafde samenleving dankbaar moet zijn, dat er eindelijk eens iemand is, die klopt aan die gesloten poorten van het Hemelsche Rijk, en die de onontgonnen velden van Achter-Indie in beheer neemt. In Spanjo zijn de Ministers afgetreden en is de Minister van buitenlandsche zaken, Sagasta, door den Koning met de vorming van een nieuwe Regeering belast. Sagasta moet volgens de Times niet voldaan zijn met de door Grevy en de Fran- sche Regeering gedane stappen naar aanleiding van het gebeurde tijdens het bezoek van Koning Alfonso te Parijs en tegen den zin der overige Ministers den Spaanschen gezant bevel hebben gezon- den de Fransche hoofdstad te verlaten, als er geen betere voldoening voor de den Koning aangedane beleediging gegeven werd. Andere bladen trekken dit echter in twijfelzij meenen, dat de Fransche Regeering niets meer doen kan dan reeds gedaan is en beschouwen dit voorval bepaald als gesloten. Ruslands Keizerspaar heeft Denemarken verlaten met bestemming naar Petersburg. De reeds ver- melde aankondiging der nihilistenwaarbij de Keizer ter dood veroordeeld wordt, was op zwaar papier goed afgedrukt en is op geheimziunige wijze door een groot deel van Rusland verspreid geworden, zonder dat de politie dit heeft kunnen verhoeden. Uit Warschau wordt gemeldhoe aldaar in het Maria-instituut, een kostschool voor hoogadelijke Russische jongejuffrouwen, dat onder bescherming van den Czaar staat, een huiszoeking heeft plaats gehad. De bestuurster van de in- riehting, mevrouw Jentgs, een Russin van geboorte, was betrapt op het koopen van socialistische ge- schriften. Behalve zij, werden nog acht jonge- juifers in hechtenis en bezwarende nihilistische geschriften in beslag genomen. Tijdens de huis zoeking was het gebouw door soldaten omringd. Dit geval baart veel opzien. In Egypte heeft de Khedive eenige besluiten afgekondigd, waarbij aan hen, die aan den opstand van T vorige jaar deelnamen, vergiffenis wordt geschonken. De Engelsche generaal Wood moet hebben aangeboden de orde in Egypte te hand- haven met inlandsche soldaten, zoodat het meeren- deel der Engelsche troepen huiswaarts zou kunnen keeren. De Times acht evenwel het oogenblik, waarop de regeering zonder onvoorzichtigheid haar troepen zou kunnen terug roepen, nog niet ge- zwart berookte huizeu van eene nauwe en donkere zijsteeg der City, zat een bevallig blond meisje, van ongeveer twintig jaren, aan wit goed te naaien. Hare gansche kleeding was slechts weinige schel- lingen waard, maar zeer zindelijk en net en zat haar z6o voortreffelijk, als of zij even zoovele pon- den gekost had. Hare licht blonde lokken ora- ringden een gelaat vol zoete zielevrede, waarin een paar oogen van zuiver hemelblauw en van de reinste hemelsche onschuld zacht en liefelijk vonkelden. In haar, bij haar, om en nevens haar, overal de geest van orde, zedelijkheid en reinheid. Hare trekken waren zoo bleek, zoo zacht en fijn als die eener vorstiu. En toch was haar oog nat en vol onrust, en nu en dan kwamen bange zuchten uit haren boezem voort. Eindelijk hoorde zij stappen op de traphaar gelaat helderde zich schielijk op zij luisterdeeen oprijzende twijfel teekende zich in hare trekken af. Er werd aan de deur geklopt zij begon te beven, en had bijua den moed niet, de uitnoodiging tot binnentreden uit te spreken. Een jong mensch, in eene afgedragene en verstelde kleeding, trad met eene beleefde buigiug over den drempel en vroeg Woont hier Mr. John Smid?" //J a, mijnheerwat wenscht gij van hem z/Zijt gij zijne dochter Miss Betty z/Ik ben het." z/Ha, dan ben ik terecht. Ik kom van uw vader." »Om Godswil, waar is hij? Wat is er met hem gebeurd Is hem een ongeluk overkomen Hij is nog nooit s nachts buiten 's huis gebleven. z/Gewis een klein ongeluk komen. De veldtocht in Soedan tegen den val- schen profeet Mahdi is in vollen gang maar ontmoet groote bezwaren. Honderden soldaten en kameelen komen om door de groote hitte in de woestijn. De Europeesche bevelhebber Hicks pacha, wil daarom zoo spoedig mogelijk een beslissende slag leveren en laat zijn troepen met groote dagmarscheu voortrukken. Mahdi wacht hen af met 12000 man. Zwitserland heeft zich beklaagd bij de mogend- heden over de schending der onzijdigheid van Savoye door Fransche troepen in vredestijd. .Deze moeten daar nieuwe krijgswerken aangelegd en legeroefeningen gehouden hebben. Tevens zijn door soldaten terreinschetsen ontworpen op den berg Yuache bij Geneve. Zoowel de staatkundige als de legerkringen te Rome, Berlijn en Bern wijden aan deze zaak de grootste aandaeht, wattrouwens zeer begrijpelijk is. Al wat op de Fransche oostergrens geschiedt, deelt, gelijk men weet, in dit bedenke- lijk voorrecht. Van een gewoonlijk goed ingelichte zijde wordt aan het D. v. Z.-H.omtreut het onderzoek in de afdoelingen der Tweede Kamer van de voor- gestelde belastingplannen medegedeeld, dat de ont- vangst der beide voorstellen niet gunstig was. Vier van de vijf rapporteurs moeten zich daar tegen hebben verklaard. Ofschoon een Rijks-inkomstenbelasting in beginsel vele voorstanders telde, vond het thans daaromtrent voorgestelde weinig steun. Inzonderheid deed men daar tegen gelden, dat het voorstel der vijf leden zeer eenzijdig is ingericht. Inkomsten van bedrijven aan patent onderworpen meende men al dadelijk niet onder die belasting te brengen, zoodat de koopman, die millioenen omzet en de rechtsgeleerde, die in zijn rechtspraktijk vele duizenden verdient, daardoor buiten het bereik van deze belasting- heffing vallen. Yooral kwam men op tegen de vrijstelling, volgens art. 13, van de geheele landbouwende klasse, voor zoover die geen grondeigendom bezit, maar uit het landbouwbedrijf als pachter of anders- zins inkomsten trekt. De boerenstand zou dus grootendeels niet onder deze heffing begrepen zijn. lliertegenover alleen den rentenier en den ambte- naar, boven f 800 inkomen, te treffeu, vond men een buitensporige afwijking van art. 172 der Grondwet, dat geen privilegien op het stuk van belastingen gedoogt. Onder al het droevig lijden, dat de gereddeu uit Anjer geleden hebben, is het akeligst dat van de gehuwde dochter van Mevr. Schuit, wier broer- tje en zusje alleen nog in leven zijn. i,0 mijn arme, arme vaderwat zal ik moeten hooren." De jonkman beschouwde, met de grootste deel- nemiug, de teekens van zielesmart in hare trekken en zag nog eens in de kamer rond. z/Ontstel u niet, liefkind het ongeluk heeft niets te beteekenen. Een oude kennis heeft hem gisteren avond ontmoet en in de herberg geloktdaar hebben de beide heeren dapper geteerd de andere heeft zich op eene schelmachtige manier uit de voeten gemaaktdoch uw vader is als eerlijk man geble ven en moet nu tot pand blijven zitten, tot de schuld betaald is, zoo hij niet naar de gevangenis wil wandelen. Overigens is hij frisch en gezond." ,/Mijn vader! mijn lieve vader zal niet in de ge vangenis!" zeide het meisje angstig,/Kunt gij mij ook zeggen, hoe veel zijne schuld bedraagt #Twaalf schellingen." Ach mijnheerik heb slechts drie schellingen in bezit. Maar ik zal even naar Miss White loopen en haar smeeken, mij negen schellingen op mijn werk voor te schieten." z/Wie is Miss White?" z/De modemaakster, die mij werk geeft." z/Maar als Miss White uwe bede niet vervuld, wat dan?" z/Het meisje brak in tranen los. //Ach, God snikte zij, ik vrees zelve, dat zij het niet doen zal; want ik ben haar reeds zes schellingen schuldig, en zij is eene hardvochtige vrouw. (Slot volgt.) TIE! UlZIVSIili: 101 BUT 2)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1