Landbouwberichten. Buitenland. Gemengde berichten. van de getuigen bleek echter, dat die aangiften, ondanks de aanwezigheid van den burgemeester, bf niet wettig of aan den secretaris waren gedaan. llet O. M. kon dan ook geen term en vinden om tegen bekl. toepassing van de strafwet te eischen. Intusscben is door deze openbare be- handeling aan 't licht gekomen, dat de wijze, waarop in sommige plattelandsgemeenten met de registers van den B. S. wordt omgesprongen, veel te wenschen overlaat. In den vroegen ocbtend van 16 October a. s. heeft eene gedeeltelijke maaneclips plaats, waarvan in Nederland bet begin kan worden waargenomen. De grootte der verduistering is gering; sleclits ruim van de middellijn dermaan treedt in de schaduw der aarde. In den nacht van 30 op 31 October beeft eene ringvormige zoneclips plaats. Zij kan slecbts in den Stillen Oceaan worden waargenomen en is voor de sterrekunde van ondergescbikte beteekenis. Men scbrijft uit Maastricht: De noodlot- tige dood van kapitein Berge, die bier zeergeacht en gezien was, is het onderworp van aller gesprek- ken. llet ongeluk schijnt zich volgenderwijze te hebben toegedragen. Terwijl de manscjiappen oefening hadden in bet schijfscliieten, nam genoemde kapitein een der miliciens om zich te overtuigen van diens bekwaamheid in het scbieten. De mi- licien nam een geweer en legde aan op bet oog van den kapitein, dat hem door dezen als mikpunt was aangewezen. Bciden wisten nietdat het geweer met een scherpen patroon geladen was. Het sebot ging af en trof den kapitein, die dood nederviel. De kogel was door het oog en achter- hoofd gedrongen. De milicien was zoo ontsteld, dat hij in zwijm viel en men genoodzaakt was hem naar het hospitaal te vervoereu. llet ongeval verwekt bier veel sensatie. TER NEUZEN, 9 October 1883. Axel, 8 October. De beer I. Yonk, predikant te de Meern, beeft voor de beroeping naar de Ilervormde gemeente alhier bedankt. Z. M. heeft met ingang van 16 Oct., J. P. Ehrenburg, adsistent ten postk. te Raamsdonk, benoemd tot directeur van het postkantoor te Breskens; tot controleur der belastingen te Alfen P. Top, thans adjunct te Rozendaal en tot adjunct te Rozendaal P. H. de Haan, tlians rijks-ontvanger te Sluis. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te ffliddelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 6 Oc tober het volgende vounis uitgesproken lo. I. C. V., zonder beroep, 2o. A. C. C., arbeidster, beiden te Hontenisse, zijn wegens ge- qualificeerden diefstal veroordeeld: de eerste tot een celstraf van 3 dagen, de tweede tot een cel- straf van 14 dagen en solidair in de kosten. Op de verleden week te Hulst gehouden paar- den- en veemarkt waren aangebraclit27 paarden, 66 stuks rundvee en 69 varkens. De uitgeloofde prijzen zijn ten deel gevallen: Voor het grootste getal paarden: aan Fr. L. Michielsens te Hulst f 10,Idem opvolgend paarden wed. L. Boel te Hulst f 5,Als voren M. P. Sicardic en P. A. Picavet beide te Hulst, zijnde overeengekomen f 3,Voor het grootste getal rundvee: aan Fr. L. Michielsens te Hulst f 10,Idem opvolgend rundvee Job. Adr. Michielsens te Hulst f 5,Idem als voren J lonore Picavet te Graauw f 3,Voor het grootste getal varkens: Lud. de Wilde te St. Gillis (Belgie.) Men schrijft uit IJzendijke: Daar op onze jaarlijksche veemarkt een markt zonder vee te aanschouwen was, bracht ons bestuur het premie- stelsel in toepassing om die jaarmarkt te doen herleven. Het loofdo f 10 uit aan hem, die de meeste stuks vee aanvoerde, f 10 voor den verstkomende en f 10 aan hem, die 't meeste vee verkocht. 30 stuks hoornvee, 7 paarden en een massa varkens waren ter markt, en vooral in varkens was een levendige handel, zoodat de proefneming van 11. Zaterdag wel iets voor het vervolg belooft. brievenbus. De brievenbus onder in den gang was immers ook inderdaad do naastbijzijnde. De tweede brief was een gedrukte aankondiging met dezen inhoud: Mejufl'rouw Emma Boorberg en Karel van Loor, advocaat. Verloofden. Boorberg had natuurlijk Dipper's zwijgen als een zeer duidelijk antwoord opgevat en begrepen en daarom den advocaat op den vierden dag fiat gegeven. Onmiddelijk na zijn gewichtige ontdekking maakte Dipper rechtsomkeert. In zijn eersten drift zou hij Johan gaarne eens duchtig afgeranseld hebben, maar terwijl de dokter den trap opstrommelde, bedacht hij zich en redeneerde daarbij aldus Johan deed zijn plicht goed; hij volbracht uw bevel woordelijk." En als man van principen zweeg dokter Dipper de zaak maar dood. Hij bleef ongehuwd tevreden doorleven met zijn Johan, die hem bleef dienen als een voorbeeld van stipt- heid, tot dokter Dipper grafwaarts werd gedragen. EINDE. De aanvoer van appelen en peren was Vrijdag te Zwolle zoo groot, dat de prijzen bespottelijk laag liepen. Vele boeren voeren het afgewaaide of afgevallen ooft aan de varkens. Te Bergen op Zoom zijn de vruchten zoo overvloedig, dat de perziken tegen een cent per stuk worden verkocht. Den 15 October zal door de Brusselsche balie de opening van het uieuwe Paleis van Justitie door een feestmaaltijd worden gevierd, nadat den dag te voren de Minister van Justitie, Jules Bara, de hoogste rechterlijke ambtenaren des lands aan zijn feestdisch zal vereenigd hebben. Totbijwoning der feestelijkheid op den 15 is ook de balie in de meeste landen van Europa uitgenoodigd en reeds is van verschillende zijden een gunstig antwoord ontvangen. Met 't oog op een hervorming van het krank- zinnigenwezen in Frankrijk is een statistiek op- gemaakt, waaruit het volgende blijkt. In het afgeloopen jaar werden 13,434 krankzinnigen in de particuliere gestichten opgenomen. Daarvan kwamen er 10,184 voor het eerst. Onder de overigen behooren 598 die ontvlucht of voor hun genezing vertrokken waren. Het geheel aantal krankzinnigen, in de verschillende gestichten ver- pleegd, bedroeg 58,760, waarvan 28,636 m. en 30,124 vr. Het gemiddeld verblijf in de gestichten is: 270 dagen voor de mannen en 295 dagen voor vrouwen. Het gemiddeld verblijf verschilt naar gelang van den aard der ziekte; het bedroeg 287 dagen voor eenvoudigen waanzin, 250 dagen voor vexlammings-waanzin, 289 dagen voor verstahds- verzwakking door ouderdom, 298 dagen voor idio- tisme en stompzinnigheid. Die verschillende categorien zijn in de gestichten verdeeld resp. als volgt: 33,624, 8665, 4495 en 5377. In Frankrijk zijn 61 openbare en 42 particuliere gestichten. In 24 departementen ont- breken nog geheel zulke inrichtingen. Speciaal voor mannen zijn er 9, voor vrouwen 14 gestichten. De overigen zijn van gemengden aard. Uit Ostende wordt gesehroven, dat bij het einde van het badseizoen aldaar nog erge dingen zijn gebeurd. Bij het baecarratspel zouden //jonge heertjes" op een enkelen nacht, de een 10,000, de ander 20,000 zelfs 30,000 frank verloren heb ben. Een der spelers zou voor zijn aandeel van 's middernachts tot 5 uur 's morgens, het ronde sommetje van 75,000 frank als winst opgestreken hebben De Fransche commissie, die naar Egypte gegaan is om aldaar de cholera te bestudeeren, heeft zich te Alexandria ingescheept om naar Frankrijk terug te keeren. De cholera is geheel geweken. Het aantal sterfgevallen door deze epi- demie veroorzaakt, bedraagt volgens de officieele statistiek 21,215. In de industrieele wereld van Belgie heerscht groote ontsteltenis. De Duitsche steenkool- en mijnindustrie begint de onze een zeer zware con- currentie aan te doen. Wie zou het willen ge- looven? De stad Brussel vindt er meer voordeel bij om zich voor haar gasfabriek te bedienen van Duitsche steenkool dan zich te voorzien uit onze eigen mijnen. De invoer trouwens van alle artikelen uit Duitschland neemt maand voor maand toe. Te Oud—Beierland kwamen in de vorige week 9 nieuwe gevallen van pokken voor, terwijl er 7 personen overleden. Sedert het begin der epidemie werden er 283 personen aangetast en overleden er 75. Zaterdagnacht is door de politie te 's Hage een huzaar aangehouden, die eene vrij aan- zienlijke erfenis had gebeurd en sedert eenige dagen zonder verlof de kazerne had verlaten. Niet dan na lievig verzet liet de man zich arresteeren. Te Sliedrecht is een schippersknecht overboord in de rivier de Merwede gevallen en verdronken. Op de paardcmarkt te Weesp kreeg een man een slag van een paard tegen de borst. Hij werd daardoor zoo ernstig gewond, dat men vreest voor zijn leven. De 12jarige Ch. Z. is sedert eenige dagen uit het ouderlijke huis te Roermond ver- dwenen, zonder dat men weet waar hij gebleven is. Een 59jarige dronkaard, te's Ilertogenbosch, is van den trap zijner woning gevallen en eenige uren later aan de gevolgen van zijn drankmisbruik overleden. Een Pruisisch officier, die het eiland Corsika doorkruist had, om schetsen te maken van versterkte plaatsen, is, toen men hem in hechtenis wilde nemen, op een visscherschuit ont vlucht. De Chineesche bevolking van New- York laat een grooten Chineeschen volksschouw- burg bouwen. In den namiddag van 4 dezer is door den trein, die te 4 u. 32 m. te Kapelle van Vlake aankomt, onderweg een koe aangereden van den landbouwer C G., onder Schore. Zooals gewoon- lijk werden de koeieu naar huis gehaald en moesten deze aan den overweg wachten om den aankomenden trein te laten passeeren. Naar men zegt is een dezer onder door den sluitboom gekropen en dien- tengevolge met den trein in aanraking gekomen aan het achterdeel getroffen, werd het dier een zoodanige stoot toegebracht, dat het een eind verder bezijden de spoorlijn aan de bermsloot terecht kwam. Alhoewel niet doodelijk getroffen, is het dier later afgemaakt. Door den koekbakker F. E. de Haan, te Groningen, die op de tentoonstelling eene zilveren medaille verwierf, is aan elk lid van het gezelschap Surinaamsche inboorlingen een reusachtige Gro- niuger koek vereerd. De heer J. Mar. Ruijs, doctorandus in de philosophie, die tot de Varna-expeditie heeft be- lioord, is Zaterdag door den senaat van het stu- dentenkorps te Utrechtvan welk korps hij deel heeft uitgemaakt, feestelijk ontvangen aan een gastmaal waar mede andere korpsleden aau- zaten. Na het diner werd den wakkeren Noord- poolvaarder een hulde gebracht door de groenen" die hem een frnaien ijsbeer vereerden, bestaande uit een collega groen in een berenhuid. Niet alien worden onder gunstige omstan- digheden geborcn. Ook bij het dier kan dit voor- komenDeze week werd door een inwoner van 's Bosch een bezoek gebracht aan zijn muizen- val. Verbeeld u zijn verwondering, toen hij 9 van die schadelijke diertjes in zijn val vond. Een er van stak bij de anderen in grootte af, als de maan bij sterren. 't Was de moeder; in gevangenschap had ze 8 kleintjes het leven gesclionken. Een vijftigtal ingezetenen van Yerseke is min of meer ongesteld, volgens verklaring van den geneesheer ten gevolge van het eten van trichineus varkensvleesch. Bijna alien hebben oogontsteking, gepaard met koorts. Ben lijderes is zelf niet buiten gevaar. Verledene week hadden een heer en dame te Delft eene bovenwoning gehuurd op den Ver- vendijk. Den volgenden dag bezochten zij de winkels van twee horlogemakers en kochten bij ieder eene zwart marmeren pendule met coupes, onder voorwaarde dat bij de bezorging aan 't op- gegeven adres de gelden onmiddelijk zouden worden voldaan, onder korting van 5 pCt. Toen op ver schillende tijdstippen de pendules werden bezorgd, gaf de dame steeds op, dat haar man niet te huis was, doch dat men verzocht werd om terug te komen om de gelden in ontvangst te nemen. Kor- ten tijd melden de bedienden zich opnieuw aan, doch vonden de deur der woning gesloten en toen die pogingen werden herhaald waren de vogels gevlogen. Omtrent den pleger van den Haagschen moordaanslag M verneemt men dat hij vijf schoten heeft gelost uit sen zesloops-revolver, waarvan 3 op zijn slachtoffer en 2 opzichzclf, terwijl de kogel van het zesde schot nog bij de inbeslagueming van het moordtuig in den loop aanwezig was. Het nichtje heeft niet slechts een schampschot gekregen, maar een kogel is haar in het hoofd gedrongen, die eergisteren met gunstig gevolg is verwijderd. Haar toestand is bevredigend. De Weener schoonschrijver J. Sofer, heeft, ougelooflijk genoeg, op een tarwekorrel heel den 45n psalm (394 letters) geschreven en op de vier kanten van een naamkaartje, die nauwelijks een mes breed waren, het gewone synagoge—gebed voor den Keizer (360 letters) alles zoo duidelijk, dat men veel zonder bizondere inspanning met het bloote oog kan lezen. De kunst van microscopisch schrift is voorzeker niet eenig en ook hier te lande niet vreemd. De Amsterdamsche schoonschrijver en stenograaf J. G. Dekker Jr., heeft op de oppervlakte van een Engelsch stuivertje, hetwelk nog den rand kleiner is dan het onze, de twaalf geloofsartikelen, het Onze Vader en de Tien geboden geschreven, te zamen 1992 letters. Met behulp van eon goed vergrootglas kan men zich van de zuivere uitvoe- ring overtuigen. Tot zoodanig schrift dient geen gewone schrijf- pen, maar worden drie naalden, van bizondere hard- heid, met de grootst mogelijke zorg geslepen tot 6ene punt; de dikke gedeelten wij ken min of meer af, worden van boven door lak vereenigd en om- vatten een klein sponsje, waaruit de inkt op de de spaarzaamste wijze voortvloeit. Jl. Zaterdagnamiddag had te Arnhem een treurig geval plaats. In de Walstraat zag men eene dame die plotseling haar boezem ontblootte en v<5or iemand het beletten kon, een groot slagersmes zich in het hart stak, zoodat het bloed met .stroomen uit het nederstortende lichaam vloeide. Deze verschrikkelijke zelfmoord geschiedde voor de deur der woning, waar de dame tot voor een paar weken huishoudster was geweest, bij een we- duwnaar. De ongelukkige werd bij hem in huis gedragen, maar heeft niet lang meer geleefd. Geruimen tijd was de straat nabij de plaats van den moord door eene dichte menigte omringd. Natuurlijk ontbrak het niet aan de vreemdste geruchten, welke bij gelegeuheden als deze uit de met bloed bezoedelde straatsteenen schijnen op te komen. Door zekere G. T. te Denekamp werd bij het graven van een kuil tot het wegbergen van aardappelen een kruik gcvonden die bij onderzoek bleek p. m. 10 liter gedistilleerd te bevatten en welke daar wel 50 h 60 jaren verborgen is geweest, dus echte oude klare; met behulp van andere aardappel-rooiers was ze spoedig voor het grootste gedeelte geledigd; de daarop volgende verslapping van het werk bewees dat het gedistilleerd de kracht niet verloren had. In de onmiddelijke nabijheid van den veer- dam bij den Brieischen heuvel te Rozenburg had verleden week een treurig ongeluk plaats. Schip- per J. S., thuis behoorende te Rotterdam, lentste met zijn vaartuig, geladen met steenkolen, onder den Rozenburgschen wal. Meenende aan den Brielschen heuvel te moeten lossen, hield hij op het voorhoofd aan en ankerde, doch door de zware deining werd het scheepje met het achterste ge deelte tegen het hoofd geworpenwaarop het vaartuig zeker een zwaar lek bekwam, althans toen de stroom het om 't hoofd heenzoog, zonk het vaartuig weinige oogenblikken later in de diepte weg op een plaats waar minstens 100 voet water staat. Van de opvarendeu werd alleen de vrouw gered door J. en A. Kleywegt, die met alle krachtsinspanuingspoedig een boot te water brachten en het geluk hadden, te midden van drijvende luiken en rondhout, de drenkelinge te vinden. Ofschoon reeds bedwelmd, mocht het ge- lukken haar spoedig tot bewustzijn terug te brengen. De schipper verdronk. Een zonderling proces zal te Lausanne in Zwitserland gevoerd worden. Een kat door een bond vervolgd, vluchte het venster van eon wijn- kelder in; de hond sprong haar na; de dieren braken in hun val de kraan van een vat en 2800 liter wijn, ter waarde van 2500 frcs., stroomde leeg. De eigenaar van het huis vervolgt nu den eigenaar van den wijn om de in den kelder aau- gerichte schade, en den eigenaar van den wijn vervolgt den eigenaar van den hond. Van de kat verneemt men niets meer. Een merkwaardige oplichterij is onlangs te Trier ontdekt. Daar kwam een koopman uit Metz aan, met een groote partij gemaakte goederen, die hij er in het openbaar verkoopen wilde. Maar den volgenden dag verscheen een ander koopman met een schuldvordering op den eerst aangekomene; deze man liet de goedereu in beslag nemen en tot den gerechtelijken verkoop overgaan. Gedu- rende de veiling kwam echter de politie tusschen beiden, en het bleek, dat de geheele zaak door- gestoken werk was. De twee mannen trachtten op deze wijze de groote kosten, die aan een par ticuliere veiling verbonden zijn, te ontduiken, en zij hadden reeds op verscheidene plaatsen dien list met gevolg ten uitvoer gelegd. Zij werden door de rechtbank vrijgesproken, maar het openbaar ministerie kwam in hooger beroep en de beide beschuldigden werden nu tot een geldboete van 250 Mark of 32 dagen gevau- genisstraf veroordeeld. Tot het allernieuwste, dat de Weener elec- trische tentoonstelling biedt, behooren zonder twijfel de electrisch gekweekte aardbeien. Men kan ze daar niet alleen zien, maar ook proeven. De heer Bronold, een der ervarendste kweekers, biedt ze in een glazen doosje, vijf in getal, in een aardbei- blad keurig ingepakt, voor een dubbeltje aan. Het zijn boschaardbeien, die, ofschoon kunstmatig door het electrische licht geteeld, den vollen geur bezitten, dien ze boven hare groote naamgenooten in den tuin zoo gunstig onderscheidt. Deze teelt vereischt een toestand, die anders bij hetkweeken van electrische planten niet noodig is, namelijk de overwintering. Ook deze wordt kunstmatig tot stand gebracht. Het aardbeibed wordt met ijs ora- geven, zoodat de plant, gelijk in den winter goed bevriest en hare groeikracht stilstaat. Zoodra zij ontdooid is, ontwikkelt zij zich, onder de dubbele werking van zon en electrisch licht zoo snel, dat men in 14 dagen de rijpe vrucht kan plukken. Het electrisch licht is een gloeilicht, dat uit den- zelfden hoek de plant bestraalt als de zou en zuiver wit moet zijn. De heer Bronold drijft deze teelt reeds sedert het vorige jaar, doch op kleine schaal. Hij heeft thans 150 planten in bloei, die gemiddeld 40 aardbeien in de zes dagen geveu, ofschoon een deel ervan nog aan de gevolgen van den kunstmatigen winter lijdende is. Hij is voor- nemens zijne gausche kweokerij zoo met electriciteit te drijven, dat hij op elken tijd des jaars clke gewenschte bloem of vrucht kan leveren. Het volgend verhaal, dat te Cairo thans van mond tot mond gaat, is kenschetsend voor het bijgeloof, dat ook daar nog onder het volk voort- woekert. Verscheiden Arabieren legden hun Mufti de vraag voor, hoe het toch kwam dat er veel meer Muzelmannen dan Christenen aan de cholera bezweken waren, terwijl toch Allah zijn uitver- korenen meer beschermen mocht dan de ongeloovigen. De Mufti verlangde een dag bedenktijd. Toen den volgenden dag de vragers terugkwainen, verklaarde hij hun, dat een door Allah gezonden aartsengel hem had doen weten, dat in het Paradijs een muur was ingestort en dat Allah, om dien weer op te bouwen, de trouwsten der geloovigen had opgeroepen. Bevredigd gingen de meesten naar huis, enkelen ontroostbaar dat zij niet voor het bedoelde werk waren uitverkoren. Men treft soms zeer beschaafde Arabieren aan, die van de geloofswaar- digheid van 't geen de Mufti's opdisschen volkomen overtuigd zijn. K R A K A T A U. In een extra—nummer van het Batav. Ilandels- blad van 1 September vindt men het volgende overzicht van de ramp van 27 Augustus 1883. DE VOORTEEKENEN waren vooral hevig en sclirikaanjagend. In den namiddag van Zondag den 26 dezer werd al- gemeen te Batavia in het westen een geluid in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2