Buitenland. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Dinsdag werd te Breda in de kathodrale kerk op plechtige wijze het nieuwe orgel ingewijd, waarbij een schoon programma werd uitgevoerd. Het prachtige orgel is vervaardigd door den heer Clir. Anneessens Meunier, te Grammont en werd bespeeld door den heer Wiegand, bekroond met gouden medailles van het Koninkl. conservatoire te Brussel, met medewerking van de heeren F. v. d. Burgt, organist der kathedraal, en G. Dorreboom, organist der gereformeerde groote kerk te Breda. Yolgens opgaaf van het Bureau Veritas zijn gcdurende de maand Augustus de volgende schepen verongelukt. Zeilschepen: 7 Duitsche 4 Ameri- kaansche, 39 Engelsche, 1 van Brazilie, 3 Deen- sche, 5 Fransche, 3 Grieksche, 4 Italiaansche, 7 Noordsche, 4 van Rusland en 3 Zweedsche, totaal 83. Hieronder zijn 7 zeilschepen waarvan geen bericht is ontvangen. Stoomschepen1 Ameri- kaansch, 19 Engelsche, 1 Spaansch, 1 Hollandsch, 1 Portugeesch, totaal 24. Hieronder is een stoom- schip begrepen waarvan geen berichten zijn ontvangen. Voor eenigen tijd is gemeld, dat onze re- geering met den heer C. Langdosz—Davies, eigenaar der octrooien van den heer Van Rhysselberghe, eene overeenkomst heeft gesloten, om de telegraaflijnen tusschen Amsterdam en Haarlem naar bovenge- noemd stelsel in te riehten, waardoor die lijnen tegelijkertijd voor den telefoondienst op grooten afstand kunnen gebezigd werden. Proeven in Belgie met het stelsel genomen, o. a. een tusschen Brussel en Osteride, en ook van Brussel met Gent en Antwerpen hebben uitnemend voldaan; zelfs is langs de gewone telegraallijn tusschen Brussel en Parijs een gesprek gevoerd. De toe- stellen zijn van dien aard, dat telegrafeeren en telefoneeren langs dezclfde lijn te gclijk ge- schieden kan, zonder dat het een het ander stoort. De Belgische regeering heeft, na deze proefne- mingen, thans besloten, de toestellen over het geheele rijk in te voeren. Hier te lande is met de werkzaamheden voor de toepassing tusschen Amsterdam en Haarlem een aanvang gemaakt; de inrichting zal vermoede- lijk in de helft dezer maand gereed komen, zoodat ook ons publiek de zaak zal kunnen be- oordeelen. Het belangrijke van die toepassing bestaat vooral liierin, dat men op weinig kostbare wijze de tele- foonnetten van verscliillende plaatsen onderling kan verbinden en de abonnes van de eene plaats met die van andere plaatsen kunnen spreken. TER NEUZEN, 5 October 1883. Gcdurende het loopende jaar zijn aan den spoor- weg alliier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaar te lossen of te laden Januari 24 3 r.ij., 8 s., 3 k., 10 m. 37660 Februari 24 8 s., 7 k., 5 m., 4 r.ij. 35195 Maart 27 12 s., 6 m., 5 r.ij., 4 k. 38098 April 28 9 s., 6 r. ij., 6 k., 5 m., Mei 1 w., 1 si. 42117 22 9 s., 8 r. ij., 4 m., 1 1. 29439 Juni 29 13 r.ij., 8 s., 4 in., 3 k., Juli 1 k., r.ij. 35392 22 9 s., 8 r.ij., 1 k., 2 m., 1 ss., 1 1. 25961 Augustus 26 9 s., 8r.ij., 4m., 4k., 1 si. 33097 September 19 8 s., 4 r. ij., 4 k., 3 m. 25361 221 302320 Uitgevaren zijn: in Januari 23, Februari 17, Maart 23, April 22, Mei 22, Juni 23, Juli 19, Augustus 23 en September 13 zeeschepen. Aan het vergelijkend examen voor hoofd van school B alliier hebben heden van de 18 opgeroepen sollicitanten slechts deelgenomen de heeren F. van Dixhoorn van Katwijk, L. H. Dormaar van Renesse, J. A. van Driel van Breskens, J. Lijbaart van Krabbendijke, P. J. van de Sande van Ter Neuzen, J. A. Vermeulen van Breda cn H. J. Vooren van Poortvliet. Bij het deze week te Middelburg gehouden akte—examen voor het lager onderwijs werden ge- examineerd 27 aspiranten, zijnde 20 mannelijke en 7 vrouwelijke; hiervan zijn er 13 afgewezen en 14 toegelaten. De geslaagden zijn de heeren J. Baart te Hontenisse, A. Cornelissen te Veere, J. Eggermont te Hontenisse, C. F. van Fraaijenhove te Oostburg, K. J. Jansen te Tholen, E. Nieuwen- huijze tc Kruiningen, J. Roda te Westkapelle, A. van Rooijen te Cortgene, P. Yader tc Middel burg en P. van der Werffte Scherpenisse, benevens de juffrouwen C. J. Monjd te Oostburg, J. C. Terwocrt te Vlissingen, H. A. M. Vloodt te Mid delburg en C. J. Vrolijk te Aardenburg. Op het ingezonden adrcs aan Z. M. den Koning van 109 van de 214 kiezers voor leden van den gemeenteraad te Axel, houdende verzoek ontheffing te verleenen aan den heer D. J. Oggel van zijn vervallen verklaring als lid van den Raad aldaar en hem tevens vergunning te geven als lid van den gemeenteraad zitting te mogen nemen, waartee hij den 31 Juli jl. met 107 stemmen is gckozen, is afwijzend beschikt. - Nu door de belanghebbende polderbesturen het renteloos voorschot, door de Staten dezer pro- vincie verleend, is aanvaard, zal de ontworpen wegsverbetering, door het aanleggen van een grintweg, aansluitende aan de keibaan over den op- en afril bij het straatje in den Kleinen Huissenspolder, langs den Val, over den Paardendijk, den Zaamslagschen dijk tot aan den grintweg van het geliucht ©thene spoedig tot stand komen, waardoor het Noordelijk deel van de gemeente Zaamslag door een kunstweg met Ter Neuzen zal worden verbonden. Middelburg', 5 October. De justitie van hier heeft heden, vergezeld van geneeskundigen, een onderzoek ingesteld te Meliskerke; aldaar heeft eene bevalling plaats gehad met doodelijken afloop, waarbij de verloskundige hulp door een onbevoegde was verstrekt. *s Gravenhag'e, 5 October. De Tweede Kamer zal Dinsdag a. s. te 1 uur na afloop van het seetie-onderzoek der staatsbegrooting de gestichten- wet behandelen, dan de belastingontwerpen in de sectien onderzoeken en daama weer in openbare zitting de stukken omtrent het vergaan van de Adder en het voorstel van den heer Vermeulen, tot wijziging van de wet op het lager onderwijs, behandelen. De lijkplechtigheid van Mgr. Dechamps, aarts- bisschop van Mechelen, heeft gisterenmorgen in de hooidkerk van St.-Rombaut plaats gehad. Al de bisschoppen van Belgie waren aanwezig, be- halve Mgr. Bracq, bisschop van Gent, door zijnen hoogen ouderdom verhinderd. Het huis van den Koning, de Koningin en den Graaf van Vlaande- ren, waren vertegenwoordigd. Mgr. Durousseaux, bisschop vanjDoornik, officieerde. De heer Pierarts, rector magnificus der hoogeschool van Leuven, sprak de lofrede op den overledene nit. De hooge geestelijkheid van gansch Bqjgie was aanwezig. Het lijk zal heden naar Rumillies overgebracht worden. De landverhuizing uit Duitschland naar Noord-Amerika neemt snel toe; doch niet alien die het vaderland verlaten, hebben reden Qm zich over hun besluit te verheugen. Bijna dagelijks keeren landverhuizers over Hamburg terug. Zondag kwamen er 100 aan uit Chicago die hun oude woonplaatsen in Oost-Pruisen weder gjngen op- zoeken. Zij erkenden gulweg, dat zij niet konden werken tegen de Amerikaansche veldarbeiders, die hun werk, zij het ook al niet zoo degelijk, toch veel sneller verrichten. Met moeite hadden zij het noodige bespaard om huiswaarts te keeren. Aan de Londensche spoorwegstations loopen dagelijks 4400 treinen af en aan. Door elkander rekent men, vervoert elke trein honderd menschen. Er worden alle dagen dus 440,000 personen van en naar de City vervoerd. Rekent rneix nu nog daarbij het vervoer van den ondergrondschen spoor- weg, de duizenden omnibussen en andere rijtuigen dan krijgt men een duizeliugwekkend cijfer van het dagelijksch verkeer in de groote wereldstad. Naar aanleiding van de incidenten wegens het benoemen van den Koning van Spanje tot chef-honoraire van het 15e regement Ulanen, deelt een Duitsch blad de lijst der Vorstelijke personen mede, aan welke door den Duitsehen Keizer, Koning van Pruisen, dezelfde oqierschei- ding is geschonken. Zij zijnAlexander IV, Keizer aller Russen; Frans Jozef I, Keizer van Oosten- rijk-Hongarije, Aartshertog Rudolf, Kroonprins van Oostenrijk-Hongarije; Karel I, Koning van Rume- nie; Leopold II, Koning der Belgen; Willem III, Koning der Nederlanden; Humbert I, Koning van Italie; Prins Amedeus van Savoye, breeder des Konings van ItalieAlbert I, Koning van Saksen Lodewijk II, Koning van Beieren; de Prins van Wales; Prins Alexander van HessenPrins Alfred, llertog van Edinburg, en Prins Arthur, Hertog van Connaught. Na kennis genomen te hebben van de instruc tion, voor zijn vertrek aan de Spoorwegmaatschappij van Orleans gezonden, verlangde Koning Alfonso de boulevards te zien en verzocht een coupe. Kolonel Lichtenstein, adjudant des heeren Grevy, den Vorst naderende, zeide //Sire, veroorloof een Parijzenaar, U. M. tot gids te verstrekken." yDank u, mijn- lieer," antwoordde de Koning, #u is wel vriendelijk, maar ik ga met mijn eersten adjudant, generaal Blanco uit." De kolonel groette en verwijderde zich. Aan de passage des Panoramas afgestapt, liep een straatjongen met het schimpblad le Roi Uhlan te koop. De Koning bekeek den jongen eens en kocht toen voor twee sous een blaadje. Zich daarop tot generaal Blanco wendende, zeide liij„ik had wel lust, hem honderd sous te gevenmaar ik vrees, dat hij mij dan herkend zou hebben." Niottegenstaande de slechte ontvangst, welke den Koning van Spanje te Parijs is te beurt gevallen, heeft Z. M. zijn gezant te Parijs gelast, aan den directenr der openbare liefdadigheid 10,000 fr. voor de armen van Parijs ter hand te stellen. Bristol heeft nu twee jaar geleden een nieuwe rioleering tot stand zien komen en m verband daarmce heeft het gemeentebestuur ook in andere opzichten voor de openbare gezondheid uitgjnntend gezorgd door een waterleiding, het stich^en van arbeiderswoningen en andere maatregelen. De resultaten zijn nu reeds merkbaar. De sterfte is te Bristol van 28 tot 15,7 per 1000 inwoners verminderd en in 't algemeen kan gezegd worden dat de diclitbevolkte industriestad tot de gezondste steden van het Vereenigd Koninkrijk behoort. Het grootste orgel, dat ooit gemaakt werd, is onlangs door de iirma Walcker Co. te Lud- wigsburg voltooid. Dit reusachtige instrument is bestemd voor den Dom te Riga, het heeft 7000 pijpen; 174 registers, koppelingen enz. Het zou onmogelijk getrapt kunnen worden en om het in beweging te brengen, wordt een gas—motor van 4 paardenkracht gebruikt. Het orgel is 20 meter hoog, 11 m. breed en 10 m. diep. De grootste houten pijp is 10 meter lang en heeft een inhoud van 2000 liter, terwijl de kleinste pijp nauwelijks anderhalve centimeter hoog is. De Milaneesche vereeniging tot afschaffiug van sterken drank zal een toevluchtsoord voor dronkaards oprichten om, zooals een blad het noemt, de bedroevende tooneelen te doen ophou- den, die zwaaiende dronken lieden op de openbare straat te zien geven. Op het tentoonstellingsterrein te Amsterdam zijn van de restaurants thans alleen nog de Hollandsche, Engelsche en de volksrestaurant geopend. Bij vonnis der rechtbank te Roermond is de boedel der gefailleerde kassiersfirma Louis Wolters, te Venloo, insolvent verklaard. Te Appelscha is een zendeling van de Mormonen aangekomen, om in die veenkolonie propaganda te maken. Uit het krankzinnigengesticlit te Utrecht is weder een verpleegde ontvluchthij werd te Scheveningen aan- gehouden en is weder naar Utrecht vervoerd. Te Zevenhuizen, een gemeente van ruim 2300 zielen, is gedurende de afgeloopen maand September nie- mand overleden. De verliezen, ondergaan door de maatschappij des Petites-Voitures, te Brussel, beloopen ongeveer 1,400,000 fr. en 204,459 fr. voor verscheideu uitgaven; ondanks de liquidatie, zal de dienst voortgezet worden. Aan den oever van bet meer van Zurich, bij Horgcn, heeft een grondverschuiving plaats gehad, waardoor eenige huizen in het meer zijn gezakt en op verscheidene plaatsen de spoorweg beschadigd is. Te Unjer- dobling, bij Weenen, is onlangs een museum van postzegels geopend, waarin de meest verscheideu en zeldzaamste tentoongesteld zijn. Er is daar o. a. een glazen kast, die een waarde van een half millioen gulden aan postzegels bevat. Zondag viel in Schotland de eerste sneeuw. De bergen zijn er een paar voet dik mee bedekt. De bekende caoutchouefabriek van den heer Ga- laud, te Parijs, is met het woonhuis door brand vernield. In het station Reignac, op den spoor weg naar Orleans, zijn twee treinen op elkander geloopen. Yijf en twintig wagens werden verbrij- zeld en vier personen gewond. Men is van plan, te Parijs een standbceld op te riehten voor Theo- phraste Renaudot, die in Mei 1632 te Parijs de eerste courant uitgaf. Dinsdagmorgen, omstreeks elf uur, werd een gedeelte van Helmonds inwoners opgeschrikt door een hevigen slag. Een broodjager, die patronen aan het vullen was, werd door zijn jachthond omvergetrokken, waardoor een gevulde kruithoorn in de brandende kachel viel. De kachel sprong met een geweldigen knal uiteen, ramen en deuren werden op straat geworpen en het huisraad ver- brijzeld. Op verscliillende plaatsen ontstond brand in huis, die echter spoedig gebluscht werd. De jager zelf was vreemd genoeg ongedeerd ge- bleven. Door de kransen uit het hoofdkussen te zoeken, die in raapolie te braden, en met dat vet de beddeplank te bestrijken, verbeeldt anno 1883 eene zieke dienstbode in de gemeente Kollumer- laud zich, dat zij van eene langdurige ongesteld- heid genezen is. Heeren medici zullen wel met haar in gevoelen verschillen. Een jongen van 12 jaren te Hoogkarspel kwam op het denkbeeld, zijn proppenschieter met kruit te vullen en voor en achter de lading een kleinen knikker te stampen, waarna hij door mid- del eener brandende sigaar't geimproviseerde vuur- wapen wilde doen ontbranden. Dit gelukte dan ook, maar met het govolg, dat het barstte en de stuk ken hem in 't gezicht vlogen. Hevig bloedend viel de jongen neer, en hij zal, ten minste voor eenige dagen, het gebruik zijner oogen moeten missen. In een onbewaakt eogenblik heeft Maandag- nacht de vrouw van een visscher te Zierikzee hare woning verlaten en zich in de kom van het Sas geworpen, waaruit een paar uren later haar lijk is opgehaald. De vrouw was sinds lang nu en dan niet wel bij het hoofd. De man was uitge- gaan, om tezien, of hij met mede te helpen aan het bergen van lading uit het gestraude schip //Rot terdam" iets kon verdieneu. Een der bergers, een schippersgezel uit Oud- dorp, is zwaar gekwetst door het vallen van twee vaten stijfsel uit den strop. Een ander Ouddor- per is door het overgaan der fok overboord ge stagen en verdronken. Een 7 Ojarig man te Lent die in ziekelijken toestand te bed lag, wilde een nachtlampje van een nabijstaand tafeltje nemen en op de beddeplank plaatsen. Hij liet het lampje op het bed vallen, en weldra stond het beddegoed in brand. Eerde huisgenooten dit bemerkten en te hulp schoten, had de grijsaard reeds zoodanige brandwonden bekomen, dat hij denzelfden nacht na een vreeselijk lijden overleed. Men schrijft uit Utrecht. Eeue aardige studentengrap heeft deze week onze stad in rep en rocr gesteld. Een groepje studenten, na afloop van een feestje, begaf zich naar de hoofdwacht en liet er de manschappen drinken bij zoo ver dat alien, van den simpelsten soldaat tot den bevel- hebber toe, dronken werden. De studenten trokken de soldatenkleederen aan en gingen zelfs een schild- wacht aflossen. De plaatsbevelhebber werd van de grap verwittigd, deed eene nieuwe wacht aan- rukken en de dronkaards in arrest stellen. Har- telijk werd er gelachen met den student, die zeer ernstig de rol van den afgelosten schildwacht vervulde. Dezer dagen deed een ingezeten te Leeuwarden bij den ambtenaar van den burgelijken stand de niet alledaagsche aangifte van zijn 24e, zegge vier en twintigste kind. Het behoeft zeker geen betoog dat de dappere vader geen aanhanger is van van Houten's twee of drie kinderen stelsel. YY oensdagavond laat had op de Prinsengracht in Den Haag een moordaanslag plaats. Een ge- pensioneerd 25jarig onderofflcier van het Indische leger wachtte de tehuiskomst af van een nichtje van de weduwe L., drong met haar het voorhuis binnen en loste twee revolverschoten. Een daar- van veroorzaakte een schampschot aan 't oog van het meisje. Onmiddelijk richtte de dader° den revolver op zich zelf en schoot zich in zijn keel. Na geneeskundige behandeling werd hij gear- resteerd en naar het gasthuis gebracht. Donderdag was hij buiten levensgevaar. De oorzaak dezer daad moet aan familiezaken toegeschreven worden. Een onderoflicier der infanterie heeft zich in de kazerne te Leiden doodgeschoten. De ongelukkige had den met water gevulden loop van het geweer in zijn mond geplaatst, zoodat*)let hoofd als het ware uiteen sprong. De kogel kwam den schedel nit en baande zich een weg door het dak naar buiten. De reden van den zelfmoord is nogonbekend. In de gemeente Ilaarlemmermee*; aan het Kanaal, woont volgens de Wageningsdio Ct. de vrouw van zekeren G., die thans reeds jpllurende twee jaren achter slot en grendel zu wegens diefstal. Ofschoon moeder van twee kinderen, toonde zij wel wat al te vriendschappelijk te zijn met een visscher, zekere J. B., van Woubrugge, die voor een heer uit Aalsmeer zijn werk aldaw verrichtte. Het gezelschap van vrouw G. scheen den vis scher zoo goed te bevallen dat hij vrouw en twee kinderen te Woubrugge verliet en bij haar ging wonen. Daar zij nu elken dag liep te pronke'n met eene nieuwe japon, gouden hoofdnaalden, pantoftels enz. besloten de buren hieraan voorgoed een einde te maken. Zondagavond vereenigden zich een vijftigtal dorpsbewoners, zoowel van het manuenlijk als vrouwelijk geslacht, en deze verlangden dat J. B. naar buiten zou komen. Toen hij niet verscheeu klom men op het dak en baande men zich zoo een weg naar beneden. I let minnende paar had zich verborgen op den zolder eener buurvrouw en van daar vluchtte J. B. gewapend met een knuppel, naar buiten, liep op een draf door het land, totdat men hem eindelijk te pakken kreeg. Hij moest zich eene onderdom- peling in een moddersloot getroosten, kwam daar echter weer uit en liep door tot de nieuwe We- tering en Roelofarendsveenwaar zich eenige vroolijke veenders bij den optocht aansloten. Na- tuurlijk was onderweg voor muziek gezorgd voortgebracht door middel van stolfers en blikken, tangen en poken, enz. Eindelijk kwam hij aan zijne woning te Wou- brugge. Hij werd daar bij zijne vrouw gebracht en genoodzaakt voor zijne gade een voetval te doen. Ilet volk moest hij vergiffenis vragen en tevens legde hij de belofte af nimmer meer in de woning van vrouw G. te komen. 's Nacht om twee uren was alles nog niet in rust. Meer dan twee uren had de man moeten loopen; het tochtje zal hem heugen! Een jonge dame te Milwaukee heeft de zeldzame vergissing begaan om den verkeerden man te trouwen. Woensdag trouwde de ambtenaar van den burger! ijken stand het paar en den vol- genden Maandag kwam de jonge vrouw een ver zoek om echtscheiding indienen, op grond, dat zij zonder het te weten er in geloopen was en den tweelingbroeder van haar verloofde had gehuwd. De beide breeders gelijken zoo precies op elkaar, dat het zelfs voor een bruid moeielijk bleek te zijn, den een van den ander te onderscheideu. In deze vreemde zaak is nog geen uitspraak gedaan. Ilouy, de moordenaar, die dezer dagen te Versailles geguillotineerd is, heeft in zijn laatste oogenblikken een brief van den volgenden inhoud aan den-President der republiek geschrcven Acht- tien lijken beviuden zich in een kelder, op den lioek der rue des Fourneaux, bij de poort van V ersailles," en was onderteekend//Een sterveudc liegt niet!" De Finlanders hebben een nieuwupiddel ge« Maand. Geta'. Geladen met: K. m. inhond. In deze kolom beteekenen de letters: r. ij. raw ijzer, s. stukgoederen, k. kolen, m. menerie, w. wol, si. slippers, ss! suikerstroop, 1. ledig.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2