Buitenland. Uemengde berichten. in Den Haag uitgeteld voor oorlog in vredestijd, en zoo wij de inarine-kosten er bij voegen, dan loopt de uitgaaf tot over de 86 millioen. Daarboven komt nog de onberekenbare indi- recte scliade, zoowel finaneieele als moreele, die veroorzaakt wordt door dat duizende jongelingen aan den arbeid wordcn onttrokken om in de gar- nizoenssteden verdierlijkt te worden. De sinds eenigen tijd afgewerkte nieuwe gevangenis te Qroningen is een waar sieraad voor de stad, altijd namelijk wat het gebouw zelf betreft. 'tis jammer, dat de logds, voor wie zij bestemd is, juist het tegendeel van een sieraad der maatschappij zijn. Is het gebouw nog niet betrokken, omdat men een verblijf in zoo'n pas voltooid gebouw nadeelig acht voor de gezondheid der gevangenen? Aan onze gevangenissen zal de vreemdeling niet zien, dat we jaar op jaar geld leenen voor de groote huishouding van Staat om rond te komen. De bevolking der gevangenissen bedroeg op 1 Juli jl.in de strafgevaugenissen 1097, in de huizen van verbetering en opvoeding 396, in de cellulaire gevangenissen, burgerlijke en militaire huizen van verzekering en huizen van arrest 2143, totaal 3636. Dat cijfer bedroeg in 1879 8249, in 1880 3404, in 1881 3470, in 1882 3567. Er waren op 1 Juli jl. 529 crimineel, 2099 correctioneel veroordeelden, 612 ongevonnisden en 396 niet veroordeelde jongens en meisjes, bedoeld in art. 66 Strafwetboek. Het Poolfeest, Zaterdag te Utrecht gehou- den, werd geopend met een rit door de stad in zeven open rijtuigen. Aan de woning van den heer Snellen, waar een eerepoort was opgericht, werd den reizigers een volksmanifestatie gebracht. Daarna werden zij in Tivoli door den burgemeester ontvangen en ook door den Commissaris des Konings gecomplimenteerd. Vervolgeus had een concert plaats en daarna, ten slotte, de feestmaaltijd. Gelieel Utrecht was in feestelijke stemming, terwijl 't aan tafel natuurlijk aan geestdrift en heildronken niet ontbrak. Sedert een twaalf of vijftien jaren hebben de bestrijders van de koepokinenting in Engeland al hunne krachteu ingespannen om de wet, die de inenting verplichtend stelt, afgeschaft te krijgen. Geen moeitc of kosten zijn er gespaard; eindelijk kwam het voorstel tot afschaffing dier verplich- ting en werd afgestemd met 286 tegen en slechts 16 voor. En onder deze 16 zjjn er waarschijn- lijk nog gevonden, die, evenals John Bright, voor de inenting waren, maar tegen den inen- tingsdwaDg. De luidruchtige toebereidselen, door de anti- vaccinisten genomen, hadden de voorstanders der inenting wakker gehouden. Zij stonden op hun post, duchtig gewapend. In de eerste plaats sir Lyon Playfair, die aanwees, dat de gemiddelde jaarlijksche sterfte in Engeland aan de pokken vdor de vaccine 3000 op het millioen inwoners bedroeg; na de ontdekking der vaccine, bij vrij- willige inenting, daalde zij, de eerste 40 jaren, op 600 doodcn op het millioen; de volgende pe- riode van 1841'54, bij kostelooze inenting, zonk zij op 305; daarna onder de eerste wet, die tot inenting verplicht, van 1854'71, viel zij op 203 en onder de latere, streugere wet, van 1871'83, op 156 van het millioen. Dr. Cameren bekeek de zaak uit een ander oogpunt. Hij had een statistiek over 27,215 poklijders, in 50 jaren. Van dezen hadden 18,515 zich laten inenten, 8600 ni£r Van denietgeente waren er 40 pCt. bezweken, van de geente slechts ten honderd. Sir Ch. Dilke wees op de ambtenarcn der pos- terijen. Dezen, 10,504 in getal, waren alien ge- vaccineerd. In de tien jaren-^18701880) was er eene pokkenepidemie geweesttien van de tienduizend waren er aangetast, doch niet een gestorven. Tegenover deze onwedersprekelijke cijfers zonk het voorstel der anti-vaccinisten als een steen. TEH \EI ZE.V, 2 October 1883. Dc inzameling van gelden ten behoeve der diep geteisterde gewesten in Neerlands Indie heeft in deze gemeente f 191,30 en in de gemeente Hoek f 51,25 opgebracht. Gistcren overleed te Middelburg plotseling de heer Mr. Willem Christiaan Borsius, geboren te de Bilt den 26 Augustus 1826 en sedert 11 Juli 1871 lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal voor onze provincie. Met 1 November a. s. zullen de onderstaande verplaatsingen van kommiczen bij's Rijks-belastin- gen plaats hebben: D. J. Feuiju Axel, 1 Octobef. In antwoord op hetbezwaar- schrift tegen de verkiezing van D. J. Oggel als raadslid is door Gedeputeerde Staten bij gemotiveerde beschikking aan den adressant te kennen gegeven 1°. dat zijn bezwaar tegen de afgifte van de afschriften der processen-verbaal aan den heer Oggel ongegrond is; 2°. dat aan zijn verzoek om de verkiezing aan den Koning ter veruietiging voor te dragen geen gevolg kan gegeven worden. Door burgemeester en wethouders dezer ge meente is den volgenden brief verzonden aan den Commissaris des Konings in de provincie Zeeland Uit Uwe circulaire van 22 September jl. ont- warende, dat de tegenwoordige Minister van Binnen- landsche Zaken prijs stelt op het behoud van oude monumenten, vermeenen wij te mogen aannemen, dat die Departementschef evenzeer de wenschelijkheid gevoelt van het behoud van plaatsnamen in den vorin, waarin ze door het verloop der eeuwen tot ons zijn gekomen. Wij hebben daarom de eer U te verzoeken om bij gezegden Minister wei te willen aandringen op het nemen van maatregelen tot behoud van den alouden naam Axel, die naar aanleiding eener door den vorigen Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid genomen beschikking, waarbij voor een aantal plaatsnamen eene bepaalde spelling is voorgeschreven, meer en meer door den tot dusver onbekendeu naam Aksel dreigt verdrongen te worden. Wij achten ons tot dit verzoek nog des te meer gedrongen, omdat de bedoelde beschikking, die natuurlijk slechts voor de tot den Departement behoorende takken van dienst geldt, eene onzes inziens zeer ongewenschte verwarring brengt in het gebruik van een naam, omtrent welks spelling, voor zooveel (5ns bekend, tot dusver sedert eeuwen geen verschil heeft bestaan. Axel, 2 October. Tot predikant bij deChriste- lijk gereformeerde gemeente alhier is met bijna algemeene stemmen beroepen, de heer A. Brink, predikant bij die gemeente te Almkerk (Noord- Brabant). Hoek, 2 October. De dag van jl. Zaterdag 29 Sept. was voor deze gemeente een ware feestdag. Van bijna alle openbare en particuliere gebouweu wapperde de nationale driekleur. Wat is toch de reden zou ieder vreemdeling gevraagd hebben? Het was immers de dag waarop het vijftig jaar geleden was, dat onze predikant de WelEerw. heer J. E. van Binsbergen zijne loopbaan als leeraar begon. Tal van gescheuken zoo van kerke- lijke besturen, als van bizondere personen, als mede ook van ambts- en ringbroeders vielen den waardi- gen grijsaard en zijne echtgenoote ten deel. Na het feest op Zondag 30 Sept. des namiddags met eene rede naar 1 Sam. 7 vers 12b kerkelijk herdacht te hebben, bij welke gelegenheid hei kerkgebouw zoo met inwoners als met van elders gekomenen overvol was, waren op den avond van dien dag, leden van kerkelijke besturen, de burge meester, leden van den gemeenteraad, amhtsbroeders en eenige vriendeu gezellig in zijne woning bijeen om persoonlijk hunne gelukwenschen aan te bieden, waar het dan ook niet ontbrak aan toosten op het welzijn van den jubelaris en zijne gade. Uit hoofde van den Zondag was door den leeraar ver- zocht, dat de gemeente des Maandags feest zou vieren, waaraan bereidwillig is voldaan. Bijna ieder beijverde zich dan ook op dien dag om van zijne belangstelliug te doen blijken. Inzonderheid mag niet nagelaten worden een woord van lof toe te brengen aan de jongelingschap der gemeente Hoek, die veel toegebracht heeft tot opluistering van het feest, dat gisteren avond na het afsteken van verschillende vuurwerken en eene prachtige illuini- natie in de beste orde is afgeloopen. Dat het den geachten grijsaard en zijne echtgenoote tot in lengte van dagen moge welgaan, is de wensch van alle Hoekenaren Nog wordt ons omtrent die feestviering het volgende gemeld: Onder algemeene deelneming van zijne gemeente en van vele vrienden, uit Ter Ncuzen en van elders opgekomenen, herdacht op jl. Zondag Ds. J. E. van Binsbergen naar aanleiding van I Samuel 7:12" zijne SOjarige Evangeliebediening, die hij, na ze den 29 September 1833 te Schore c. a. te hebben aanvaard, van al 19 Maart 1854 tot op den dag van heden te Hoek heeft voortgezet. Met nog jeugdige bezieling, hartelijke ingenomen- heid en heiligen ernst sprak de grijzc jubelaris over het heerlijke, moeielijke, zoowel als veel- eischende van het ambt, dat hij bekleedde en dat van af zijne vroegste jeugd de keus zijns harten was geweest. Getuigde zijne geheele leerrede zoowel als zijne verschillende toespraken van het gevoel van erkentelijkheid, dat hem doorstroomde jegens den Allerhoogste, die eene halve eeuw hem be- krachtigd had tot zijn gewichtig werk en die hem met zijne trouwe gade gedurende al die jaren zoo on- uitsprekelijk veel goeds had doen doorleven in zijne onvergetelijke gemeente Schore en niet minder dierbare gemeente Hoek, zoo gevoelde ook de laatste wederkeerig zich aan liaren herder en leeraar met de hechtste banden van toegenegenheid en vriend- schap verbonden, en, terwijl zij hoopte hem nog eenige jaren in haar midden te behouden, ont- boezemde zij voor het verlaten van het kerkgebouw hare beste wenschen voor hem en zijne geliefde echtgenoote in de woorden van Psalm 121 4. In de versierde pastorie teruggekeerd, mocht de jubelaris nog vele tastbare bewijzen ontvangen van waardeering en erkentelijkheid, die hem door ambt- genooten, kerkeraad, kerkvoogden en andere vrienden werden aangeboden, welke alien door hunne ge- zelligheid en hartelijkheid de feestvreugde van den dag hebben verhoogd, waartoe inzonderheid de zangvereening het hare zoo ruimschoots heeft bij- gedragen Bij de Hervormde gemeente te Zuidzande is beroepen, de heer B. M. Mantz, predikant bij die gemeente te Breskens. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 1 Oc tober de volgende vonnissen uitgesprokcn J. d. D., voerman te Ter Neuzen, is wegens moedwillige mishandeling veroordeeld tot 8 dagen celstraf. lo. A. d. B., landbouwerszoon, 2o. D. L., landbouwer, beiden te St. Jansteen, zijn wegens moedwillige mishandeling veroord. de eerste tot 15 dagen celstraf en f 8 boete of 1 dag celstraf, de tweede tot f 15 boete of 5 dagen gevan- genisstraf. A. v. C., arbeider te Axel, is wegens eenvoudige diefstal veroord. tot 45 dagen celstraf. P. W. R., werkman te Ter Neuzen, is wegens beleediging van een bevelhebber en agenten van den gewapenden macht veroord. tot 15 dagen celstraf. lo. A. D., 2o. G. G, 3o. A. F., 4o. J. E., alien werklieden te Ter Neuzen, zijn wegens re- bellie veroord.de eerste tot 1 maand celstraf, de overigen vrijgesproken. Zaterdag heeft te Theux (Belgie) een ver- schrikkelijk ongeluk op den spoorweg plaats ge- had. Drie waggons raakten los van een goede- rentrein, die in het station te Spa stond. De waggons rolden van de helling tot Theux. Ge- lukkig kwamen zij op het uitwijkspoor, anders waren de gevolgen niet te overzien geweest. Maar het noodlot wilde toch, dat de wagens tegen het huisje van den baanwachter liepeu. De woning werd vernield, de wachter en zijn vier kinderen werden op slag gedoodDe vrouw van den wachter was even de barriere gaan sluiten. Zij ontkwam dns, maar verloor in den minuut haar geheel gezin. De water-nood te Ver vier s is, door de veel- vuldige regens, thans wat verminderd. Het peil van het bassin de la Gileppe is wat gestegen. Aan de fabrieken wordt echter nog alijd maar 50 pCt. van de doorgaans gebruikte hoeveelheid verstrekt. De Katholieke kerk in het algemeen en die van Belgie in het bizonder heeft een smartelijk verlies geleden door het afsterven van den kardinaal- aartsbisschop van Mechelen. Deze hooge prelaat is jl. Zaterdag daar ter stede ontslapen in zijn 74e jaar. Mgr. Victor Auguste Dechamps werd te Melle geboren den 6 December 1810. De beweging van 1880 vond hem, gelijk zijn breeder, den Minister van Staat Adolphe Dechamps, onder de warmste voorstanders van de Belgische nationa- liteit. In 1831 begon hij zijn theologische studien aan het seminarium te Doornik en later zette hij die voort aan de universiteit te Leuven. Na ge durende twee jaren de theologie te hebben onder- wezen te Wittem, bij Aken, wijdde hij zich geheel aan den predikdienst en blonk daarin uit door zijn schitterende welsprekeudheid. Het voorloopig onderzoek van de zaak O'Donnell werd Vrijdag door de politie-rechthank in Bowstreet ten einde gebracht. De aangeklaagde werd wegens ,/moord met voorbedachten rade" naar de jury verwezen. Met groote belangstelling werd de verklaring van de weduwe Carey aange- hoord. Zij verscheen in diepen rouw en zag er zeer aangedaan uit. Herhaaldelijk begon zij te weenen, terwijl zij op de haar voorgelegde vragen antwoordde. Ook zij deelde mede, in overeenstemming met het getuigenis van haar zoon, dat O'Donnell on- middelijk na het volbrengen van den moord ver- klaard had, door de ,/Invincibles" afgezonden te zijn om de daad te verrichten. Dr. Ensor uit Port- Elisabeth gaf een overzicht van de lijkschouwing. Het groot aantal der uit Zuid-Afrika overgekomen getuigen zal de proceskosten aanmerkelijk doen stijgen. Men houdt het er voor, dat 20,000 nauwclijks toereikende zullen zijn. De aandeelhouders van de //Submarine Con- tinental-Spoorwegmaatschappij", die zich, zooals men weet, het leggen van een onderzeescheu tun nel tusschen Erankrijk en Engeland ten doel stelde, hielden dezer dagen een algemeene vergadering, waarin besloten werd, aan de aandeelhouders 2 shillings 1,20) per aandeel terug te betalen. Een klein kapitaal blijft dan nog ter beschikking van den Raad van beheer, groot genoeg om het thans voltooide gedeelte van den tunnel in goeden toestand te houden, tot tijd en wijle de openbare meening in Engeland gunstiger over de zaak zal denken. In Ierland nemen de agrarische misdaden wederom op schrikbarende wijze toe. Voor eenige dagen werden weer twee moordaanslagen gemeld; thans komt wederom een bericht uit het graaf- schap Mayo, dat daar 11. Donderdag Mr. Crotty, een grondeigenaar, te Kinuary Park, zijn woon- plaats, doodgeschoten gevonden werd. Bij vorige aanslagen op zijn persoon was hij gewond geraakt. Eenige dagen geleden werd te Londeu zekere Gouldstone, die zijn vijf kinderen, waarvan er twee pasgeboren tweelingen waren, vermoord heeft wijl de lasten des huisgezins hem te zwaar werden, zooals hij verklaarde ter dood veroor deeld. De geheele Londensche pers kwam echter tegen de terechtstelling op, daar men, beweerde zij, bier blijkbaar had te doen met een zinnelooze, niet met een misdadiger. Tengevolge van dit algemeen pleidooi is een geneeskundig onderzoek naar Gouldstone's verstandelijke vermogens gelast, en zal de ter dood veroordeelde waarschijnlijk niet worden gehangen. Het loopt bij de Nobels explosives Com pany" te Glasgow z<5o druk met bestellingen van dynainiet en andere verschrikkelijke dingen, dat zij besloten heeft haar kapitaal door't uitgeven van 6 pCt. obligation, aflosbaar in 5 en 7 jaren, met 120,000 te vergrooten. Vrijdag 28 September is het Germaniagedenk- teeken ingewijd op een derhoogteu vanhetNiederwald, blijkens het opschrift op het voetstuk opgericht //ter herinnering aan de eendrachtige zegevierende bewe ging van het Duitsche volk en aan het herstel des Duitschen Rijks 1870-1871." Twaalf jaren geleden werd het plan daartoe gevormd en na herliaalde uit- schrijving van prijsvragen de uitvoering opgedragen aan prof. Schilling te Dresden, wien het gegeven was, ook de voltooiing te beleven. De bijdragen in de kosten (meer dan een millioen mark) werden in alle gewesten des Rijks ingezameld en het Nie- derwald werd gekozen als de eigenaardigste plaats, waar het beeld der Germania moest verrijzen, bij den Rijn, dien het volk wilde bewaken, tegenover den weg, dien het grootste deel der legers naar de Eransche grenzen insloeg. Het feest werd bij- gewoond door tal van vorstelijke personen uit Duitschland, regeerende vorsten of hen vertegen- woordigende Priusen van hun liuis, geschaard om den Keizer en omgeven door deputation uit allerlei oorden des rijks en duizende belaugstellende uit den omtrek in zeer wijden kring. Het monu ment zal later het best te bereiken zijn en den grootsten indruk maken, als men van Aszmanns- hausen daarheen gaat en over Riidesheim terug- keert. Het beeld der Germania is bijna 12 meters hoog en geplaatst op een voetstuk van 25 meter hoogte, dat met beelden van den oorlog en den vrede en met reliefs versierd is, waarvan het voornaamste voorsteld //de Wacht aan den Rijn", den Keizer, omgeven door zijne vorstelijke bond- genooten en veldheeren. De raad der gemeente Oud-Beijerlaml, die bij de begrooting voor 1883 de belasting met 28 pCt. verminderde, heeft voor den dienst 1884 deze weder met 20 pCt. verlaagd. Het lijk van den vermisten kapitein Keiser is te Obbicht uit hot water gehaald. In de passage te Rotterdam is eene 70jarige vrouw plotseling doodgcbleven. Zij was woonachtig te Eede en bij hare dochter in de Mauritsstraat te Rotterdam gelogeerd. Een zesjarig meisje te Leeuwarden had voor eenige dagen het ongeluk met een medicijnfleschje te vallen. Zij bezeerde zich d;iarbij aan den rechter- arm, waarvan het gevolg is geweest, dat deze moest worden afgezet. In de Goudsbloemstraat te Amsterdam bracht een jaloersch minuaar zijn meisje met een mes eene snede in den hals toe. De politie bracht den maD achter slot. De kleermaker K. v. D., te Zevenhuizen is dezer dagen met de noorderzon vertrokkeu, naar men zegt, omdat hij de huwelijkstrouw zijner echtge noote in twijfel trok, met wie hij 33 jaren gehuwd was en die hem 20 kinderen schonk. In Al- Eorest, prov. Canterbury, Nieuw-Zeeland, rijke diamantvelden ontdekt. De nieuwe van Groot-Britannie is nog niet gekozen. tweetal, dat thans op de voordracht staat, is James Berry, van Bradford, en Taylor, van Lin coln. Te Osceola, in Minnesota, is verleden Woensdag de stoomketel van een dorschwerktuig gesprongen, met het gevolg, dat drie personen omkwamen en zes gewond werden. Bij den grooten schietwedstrijd te Brussel werden 21J2,060 schoten gedaan; 146,374 waren raakschotcn en 18,803 witte rozen. Men doet toch alles in Amerika in 't groot. Een kleermakersfirma, Levy Brothers Co. (Gebr. Levy Co.), failleerde te New-York met een passief van.... 1£ millioen dollars. Een huis te Algiers, dat verbouwd werd, stortte in, terwijl de werklieden en de be- woners er in waren; 15 personen werden gewond, 2 zeer ernstig; 3 kwamen om. Te Scheveningen is in arinoedige omstan- digheden overledon Cornelis Pronk, die, zooals bekend is, in 1813 een zeer werkzaam aandeel nam in bet overbrengen van Prins Willem van Oranjc (later koning Willem I) uit Engeland naar Scheveningen. Pronk laat eene arme weduwe na van 87 jaren. De drankwet heeft in Deventer nog niet veel gebaat. In 1881, zonder drankwet, wer den alleen voor de verschillende tapperijen ford zijn beul Het Amltenaren. C m CO J9 M Van: Naar: C. Bierens le Hansweort Ter Neuzeu. H. J. Mesrnan le Ellewoutsdijk Heinkenszand. 3e Zandberg Retranchement, J. deBruijti Az. 3e Walsoorden Zandberg. A. de Vlicger 3e Ter Neuzeu Walsoorden. E. J.de Vroome 3e Kauter Hansweert. C. P. Knudde 3e Heinkenszand Kauter. J. Minderhoud 3e Sint Jansteen Ellewoutsdijk. J. Voermau 4e Sint Jansteen Vlissingen (haven). A. Bosselaar. 4e Retrauohement Sint Jansteen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2