Landbouwberichten. Buitenland. Gemengde berichten. luclit ontbreken cn de naam van verblijf van mensehen mag daaraan, volgens verklaring van den geneeskundigen inspeeteur, niet gegeven wor den; zij zijn doodend voor de zeden en brand- punten van besmetting, ingeval zieh epidemische ziekten in de gemeente vertoonen. Het gemeen- tebestuur heeft aan deze klaehten gevolg gegeven en de ontruiming van de woningen bevolen. Yolgens rapport van den vuurtoren op Wester- Schouwen zat er Woensdag een groot stoomschip op de Zeehondenplaat aan den grond. 's Avonds luidde het rapport36 passagicrs van het gestrande stoomscliip zijn met een hoognarts te Burghsluis aangebracht. De equipage is nog aan boord, daar er van af Wester-Schouwen lichten op de stoomboot gezien worden. Het gestrande stoomschip is de Rotterdam, kapi teiu Krijf, van New-York naar Rotterdam. In den daaropvolgenden nacht is de Rotterdam gedraaid, doch zij zit nog lioog en droog. Er zijn sleepers bij, ook zijn er vele vaartuigen om to trachteu de uit stukgoederen bestaande lading te bergen. Eenige vaartuigen ziju met lading uit de Rotterdam te Zierikzee aangekomen. TER XEUZE.X, 28 September 1883. Gisteren arriveerde alhier op de haven, komende van het kanaal door Zuid-Beveland, Zr. Ms. monitor Panter. Heden morgen heeft de Panter haren oefeningstooht voortgezet en is naar Ylissingen gestoomd. Gedurende de tweede lielft der maand Augus tus is door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brief verzonden, aan het adres van J. W. J. Westenburger te Ylissingen. Axel, 25 September. Gisteren werd te Kloos- terzande de gewone jaarlijksche feestvergadering gehouden van de Onderwijzers-vereeniging in het arrondissement Axel. Was de opkomst van de leden niet voltallig te noemen, toch was zij talrijk. Bovendien vereerden de heeren H. A. A. baron Collot d'Escury, oud- schoolopziener in het arrondissement Axel, J. G. Gerritseu, schoolopziencr in het arrondissement Oostburg, Jonker Collot d'Escury en de plaatselijke schoolcommissie van Ilontenisse, vertegenwoordigd door twee leden, de heeren Pateer en Yan Braband, deze vergaderiug met hunne tegertwoordiglieid. Nadat de vergaderiug door den voorzitter, den heer arrondissements-schoolopziener geopend was, droeg de heer Yan Wijngaarden van Axel een stuk voor getiteldMoederliefde. Verder werdeu behandeld door den heer Kok van OtheneHoe moeten we de geschiedenis bestudeeren, door den heer Odink van Huissenspolder Door onderwijzen leert men, door den heer Wisse van Axel. Justus van Etfen, terwijl de heer De Vos van Zaamslag een opstel voorlas van den heer Roosma van Sluiskil getiteld: Het onderwijs in de aardrijkskunde. Als punten voor de volgende vergaderiug werden aan de orde gesteld 1. Hoe kan men tot eene grondige kennis koinen van de Nederlandsche taal Inteleiden door den heer Minjon van Axel. 2. Het onderwijs zij in overeenstemming met de natuur, door den heer W. C. Imandt van Sint Jansteen. 3. De godsoordeelen, door den heer Schouten van Noordstraat. 4. Het leenstelsel, door den heer De Yos van Zaamslag. Vervolgens werd bij acclamatie tot Eerelid der vereeniging benoemd de heer J. G. Gerritseu, schoolopziener te Groede. Eindelijk werd als plaats voor de volgende feest vergadering Ter Neuzen aangewezen en de betrek king van penningmeester der vereeniging opgedragen aan den heer Wisse. Aan den oud-schoolopziener had nu de aanbieding plaats van een prachtig cadeau, bestaande in een paar schenkkannen, zoogenaamde Samaritaines, waartoe bijna alle onderwijzers in dit arrondissement hadden bijgedragen. Deze dankte met geroerde stem voor de hem toegebrachte hulde en noodigde al de aanwezigen uit ten zijnen huize een glas morgenwijn te komen gebruiken, welk aanbod gretig werd aangenomen. Nadat alien een geruimen tijd bij den milden gastheer getoefd hadden, vereenigde men zieh aan den gemeenschap- pelijken disch, waar men verder in ongedwongen vroolijkheid den avond sleet. Nog lang zal deze vergadering in aller herinnering blijven voortleven. Op een der wallen van Sluis heeft een ingezetene een prachtig bewaard gebleven historie- penning gevonden, geslagen ter herinnering aan een gevecht van de Staatschen en Franschen onder den Hertog van Anjou tegen de Spanjaarden in Oost-Ylaanderenzij draagt de volgende opschriften, aan de eene zijde: //Iran. Tran. Tra. Unic. Reg. D Gr. Co. FL", aan de andere random het beeld van een ruiter: Defensor liber provin Gal. Belg. 1583." RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Middelbiirg. De rcchtbank heeft in hare zitting van 28 September de volgende vonnissen uitgesproken S. B., arbeidster te Zuiddorpe, is wegens laster veroordeeld tot f 12 boete of 4 dagen gevan- genisstraf. A. H., zondcr beroep te Zaamslag, is wegens eenvoudigc diefstal veroord. tot 8 dagen celstraf. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt Ossen 85 centimen tot fr. 1,08; stieren, koeien en runderen 70 tot 90 centimen; afslag 5 centimen; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren onveranderd 95 centimen tot fr. 1,45 vette varkens fr. 1,09 tot fr. 1,17afslag 2 cen timen. De markten waren goed bezet. In het laatste nummer van Stem der Ylaam- sche Landbouwers komt de tijding voor, dat de besinettelijke longziekte uitgebroken is onder het vee te Wondelgein op de hofstede van den heer Demien de Clercq. Reeds waren twee koeien op bevel van den Rijks-veearts af»emaakt. O'Donnell, de moordenaar van den verklikker Carey, werd eergisteren, door een dichte menigte vergezeld en aan het rechtsgebouw opgewacht, naar Bowstreet overgebracht. De voor het ge- vangenen-transport besteir.de xvagen, de zwartc Marie" bijgenaamd, was door een detacliement bereden politie omringd en van biunen zat bij O'Donnell een vijftal tot de tanden gewapende politie-agenten. Alle voorzorgen waren dus ge- nomen om een poging van het volk tot bevrijding van den Ier te verijdelen. Yentre a terre, met den blanken sabel in de vuist, reden de cavale- risten naast den wagen; toen deze dicht bij het rechtsgebouw was gekomen, ging er uit de menigte een hoerah-geroep voor O'Donnell op. De gerechts- zaal was niet overmatig bezet, daar de politie den ingang streng bewaakte en slechts bekende en haar aanbevolen personen toeliet. Aan O'Donnell, die er zeer kalm uitzag, viel de bizondere onderscheiding te beurt van op een stoel te mogen zitten, wat in Engeland anders aan een beschuldigde die voor den recliter ver- schijnt niet geoorloofd is. De verdediging van O'Donnell had Mr. Sullivan op zieh genomen. Nog voor het geding een aanvang nam, werd den advokaat toegestaan, met zijn client een korte conferentie te houden. De getuigen, alien uit Port-Elisabeth naar Engeland overgebracht, bevestigden eenparig, dat Carey door O'Donnell met drie revolverschoten gedood was. De grootste belangstelling wekte wel het getuigenis van Thomas Carey, een zoon van den vermoorden Ier. De 14jarige knaap gaf buitengewoon heldere antwoorden en gaf blijk van veel vernuft. Hij zag het geheele voorval en is daarom een der voornaamste getuigen. Onmidde- lijk na den moord moet O'Donnell tot mrs. Carey gezegd hebben: platen wij elkaar de hand geven ik werd afgezonden om hem te vermoorden." Deze verklaring maakte veel sensatie onder het publiek. De bewering van O'Donnell, dat hij uit noodweer had gehandeld en Carey hem het eerst met de revolver had gedreigd, wordt door de verklaring van den knaap zeer stellig weerlegd. De zaak werd ten slotte verdaagd en O'Donnell naar Milbank teruggeleid. De stad Yerviers dreigt gebrek aan water te krijgen. Het kunstmatig bassin der Gileppe, dat de stad van water voorziet, is bijna geheel leeg en de Gileppe en haar zijstroomen zijn door de langdurige droogte bijna geheel uitgedroogd. Ge- vuld kan het bassin 12 millioen kub. m. water bevatten; er zijn nu nog slechts 1,300,000 en daarvan is nog een groot deel drabbig en onbruik- baar. De industrie van Verviers heeft zeer veel water uoodig; alleen voor het wassen van de wol 100,000 kub. m. per dag noodig. De fabrieken zijn derhalve verplicht de helft van den dag te sluiten, maar ook de 50 pCt. water, die haar nu nog verstrekt wordt, dreigde uitgeput te geraken, wanneer niet spoedig regen viel. Gelukkig is dit thans het geval. Van de zes personen, die onlangs te Glas gow werden gearresteerd als deelnemers aan eene dynamietsamenzwering, heeft zicli een als aanbrenger van zijne medebeschuldigden aangeboden. De regeering nam dit aanbod aan. De mededeelingen van den aanbrenger brachten het bestaan van een uitgebreid geheim genootschap aan het licht, zoo- dat men nog een aantal nieuwe arrestatien ver- wacht. De Koning van Spanje is gisterennamiddag te 6 uur aan het station van den Noorderspoor- weg te Brussel aangekomen. De Koning der Belgen, de leden van het corps diplomatique en alle autoriteiten bevonden zieh aan het station, om hem te ontvangen. Een eerewacht was daar opgesteld. De ontmoeting tusschen de beide Yorsten was zeer hartelijk. De stoet begaf zieh naar het paleis, waar gisterenavond een gala-diner ter eere van den gast gegeven werd. Troepen waren van het station tot het paleis geschaard. De menigte juichte de Yorsten toe. Door de posterij te Kimberley, die een groot deel van de in West-Griqualand gevonden dia- manten naar Europa zendt, is van 1876 tot 1882 ter waarde van 20,975,935 p. st. aan diamatcn verzonden. Met iubegrip der door het tolkantoor verzonden diapianten, bedraagt de waarde der in de met 1882 afgeloopen elf jaren verzonden steenen 26,222,277 p. st. De man, die door een dolle of woeste koe, aan de deur van zijn woonhuis in de Langestraat te St. Anualand, werd aangevallen en verwond, is aau de gevolgen daarvan overleden. Yan den kapitein K., die sedert Vrijdagmorgen bij zijn corps te Maastricht wordt vermist, is nog geen spoor ontdekt. Hij was in den laatsten tijd lij- dende aan zwnarmoedigheid. Men vreest dat hem een ongeluk is overkomen Het aantal leden der Ned. lijkverbranding is in het afgeloopen jaar van 771 tot 710 achteruitgegaan en de inkom- sten daalden van f 1314 tot f 1110. Op de kermis te Etten stond een caroussel, die door twee bokken in beweging werd gebracht; onge- twijfeld iets nieuws in de wereld der mallemolens. In de Govert Flinkstraat te Amsterdam is eene vrouw door het omvallen van een petroleum- toestel in brand geraakt en aan de bekomen wonden bezweken. Naar men meldt, is door de stoomtram tusschen 's Bosch en Yeghel een man, gezeten op een hondenkarretje, overreden en gedood. Men vermoedt, dat de ongelukkige in slaap was geraakt en door de tram is over- valleu. Een zeer hevige brand is te Groningen liitgebarsten in een perceel, waarin eene zaak in kruidenierswaren werd uitgeoefend. Al de goede- ren, benevens de inboedel zijn vernield. Huis en inboedel waren verzekerd. De belasting op het knartspel bracht in Frankrijk in 1882 2,362,000 fr. op, of 24,000 fr. meer dan in 1881. In 1879 waren er 39 fabrikanten en 13,422 verkoopers van kaarten, in 1882 60 fabrikanten en 13,911 verkoopers. De Gravin van Chainbord zal wel- dra in het Karmelieten klooster te Grntz haar intrek nemen, om daar haar overige levensdagen te slijten. Twee vaten met petroleum zijn te Ferrieres ontploft, waardoor acht personen zwaar gewond werden. John Williams, die beweerde de kleizoon van Lodewijk XYI te zijn, is te Wis consin (Yer. Staten) overleden. In de Rue Linne te Parijs kreeg een oude vrouw bij het vuur staande een toeval en stond weldra random in de vlammen. Toen hulp kwam opdagen, werd slechts een verkoold lijk gevonden. Een keuken- jongen van het Hotel de la Place, te Arcachon, heeft den. eersteu kok den hals afgesneden, omdat deze hem over een slecht klaargemaakte sauce bekuord had. Te Marseille wordt eene Itali- aansahe stoomboot, de Buffalo, verwacht, welke in plaats van eene met koper eene met glas bc- kleede kiel heeft. Dit scliip heeft onlangs eene reis van drie maanden gedaan, waarna het glas volkomen vrij bevonden werd van eenig aan- zetsel. In 'tdorp IJtens (Fr.) is op kerkelijk ge- bied vrij wat beweging, waarbij de rechterlijke macht is ingeroepen, om er een einde aan te maken. De Hervormde predikant heeft nl. bij den commissaris van politie te Sneek tegen een zijner diakenen een klacht ingediend, omdat deze hem beschuldigd, tien gulden uit een kerkzakje gestolen te hebben, terwijl de diaken op zijn beurt zieh bij de justitie beklaagd, dat //Domine" zieh schul- dig lieeft gemaakt aan 't opzettelijk verminken en deels supprimeeren van een kerkeraadsgeschrift (alzoo een officieel stuk) en het in zake voor- melde f 10 plegen van misbruik van vertrouwen. Voor de betrekking van binnen-regent en regentes in het weeshuis der hervormden te Schiedam hebben zieh aangemeld 275 sollicitanten. De be- zoldiging voor beiden te zamen is f 7 00, benevens kostelooze inwoning, voeding, wasch en genees- en heelkumlige verzorging. Aan sollicitanten naar zulke lucratieve betrek- kingeu ontbreekt het doorgaans niet. Uit Maastricht wordt gemeld, dat f 100 is uitgeloofd aan hem, die voor 15 Oct. eenige aanwijzing weet te doen omtrent den persoon of het lijk van den vermisten kapitein Keizer, leeftijd 40 jaren, gestalte kort, gedrongen, tamelijk gezet, haar, knevel en imperiaal lichtblond, gekleed in uniform. Een bende van vijf personen, waaronder twee ambtenaren der posterijen, die hun werk maakten van het vervalschen van postwissels, is te Parijs en te Doornik in hechtenis genomen. Om de stempels der postadministratie te hebben, hadden zij, opdat de graveur hun opzet niet mer- ken zou, stempels laten maken met woorden, waarin de plaats van een departement of van een stad begrepen was bv. voor La Fere in het departement Aisne hadden zij opgegeven de woorden La Feret en A Aisney door nu de t uit het eerste woord en de A en y uit het laatste weg te nemen, hadden zij wat ze wenschten. Een jongmensch te Frankfort had genegen- heid voor een meisje opgevat en haar een fraaien ruiker vereerd, die zeer wclwillend werd aangenomen, Bij de plechtige overreiking kwam ecliter juist de vader binneu, die zieh zoo boos maakte dat hij het jonge mensch in de kraag pakte en de trap afgooide. Het ongeluk wilde dat onze ridder, beneden gekomen den recliterarm brak. Zoo had de vader het niet bedoeld. Hij liet hem naar boven brengen en een cliirurgijn lialen, die hem terstond verbond. Toen echter li:t gipsverband weggenomen kon worden, waren de jongelui verloofd. De Hertog van Orleans vertoefde op een zijner reizen enkele oogcnblikken in een logement eener kleine stad. Hij gebruikte slechts een kop bouillon, waarvoor men hem niet minder dan 500 fr. vroeg. De Hertog maakte geen enkele aanmerking, maar liet den burgemeester van het stadje bij zieh komen en gaf hem 1000 fr. voor de armen, met verzoek de kop bouillon er van te betalen. De verstandige burgemeester betaalde den hebzuchtigen herbergier 5 fr. en aan de armen gaf hij 995 fr. De Engelsche staatsrnan Pitt (de oudste) had in zijn jeugd in Oxford gestudeerd. Toen hij na zijne benoeming tot Minister voor het eerst weer in die Academiestad kwam, trachtte ieder, die hem ook maar oppervlakkig gekend had, de oude vriendschap te hernieuwen en werd hij van alle kanten gevierd en gevleid. Ieder toch had een gunst van hem te vragen, daar hij over menige winstgevende betrekking beschikken kon. Yolgens gebruik moest de Minister een godsdienstoefening bijwonen en de predikant, een geestig man, koos tot tekst van zijn preek: Johannes 6 vers 9: ,/Er is hier een knaap, die viergerstenbrooden en twee visschen heeft, maar wat is dat onder zoo- velen P" In een ijzerfabriek te Middlesborough is juist toen een gezelschap leden van het daar ver- gaderde //Iron and Steel Institute" er een bezoek bracht, een groote kuip met gesmolten metaal omvergevallen. Een der bezoekers werd zoo ernstig gewond, dat hij na eenige uren overleed, en ver- scheidene anderen bekwamen meer of minder ernstige verwondingen, terwijl ook een aantal werklieden brandwonden beliepen. De vuurpijlenfabriek van liet arsenaal te Wool wich was Maandagochtend het tooneel eener vreese- lijke verwoesting. Maandag tegen 10 uur brak er brand uit. Aan blusschen viel niet te denken, want de massa's oorlogs—vuurpijlen ontploften de een voor de andere na en vlogen een uur lang in alle richtingen, overal brand veroorzakende en de inenscheu, die de rappe handen reeds gereed hadden om te blusschen, eerbiedig op een afstand houdende. In en buiten het arsenaal werden vele gebouweu geheel vernield of zwaar beschadigd. Toen men tegen 12 uur het vuur eindelijk meester was, vond men onder de puiuhoopen de verkoolde lijken van een man en een jongen, de eenige personen, die op 't oogenblik van de ontploffing in 't magazijn bezig waren. Eene vrouw werd in Plumstead-Common door neervallende vuurpijlen gedood. De 24 pond wegende raketten legaen 5 Eng. mijl af. Soins vlogen er 12 en 20 te gelijk in de lucht. Een doorboorde den muur, die het tuighuis onringt, een andere pijl sloeg in de ar- tillerie-kazerne, een derde vloog door het dak van de kanongieterij en een vierde door de sinidse van het arsenaal, waar honderden werklieden ar- beidden. Nog geruimen tijd stelden de brandweer en de van alien kanten toegesnelde kijklustigen zieh aan een groot gevaar bloot. Het op een bom- bardement gelijkend schouwspel van de naar om- lioog en naar alle kanten uitschietende pijlen was even iuteresant als hoogst gevaarlijk. Gelukkig dat vele van deze projectielen eenvoudige signaal- pijlen waren, die geen kwaad konden doenanders toch ware het verlies van menschenlevens veel grooter geweest. De 8000 werklieden, die in verschillende werkplaatsen van het tuighuis aan den arbeid waren, liepen een tijd lang groot levens- gevaar. De vuurpijlenfabriek bestaat uit eene reeks kleine gebouwen, van 6ene verdieping, door aarden wallen van elkaar en door breede grachten van de overige etablissementen gescbeiden. De brand ontstond in de verst verwijderJe loods, die als magazijn diendo. Waardoor de ramp ontstond is een raadsel, en zal dat wel blijven, daar de eenige getuigen er van, de man en de jongen, het leven verloren. Men schrijft uit Aschbach (in Oostenrijk) Te Sonntagberg werden op een boerenhofstede door een koe twee kalveren ter wereld gebracht half hert, half rund. De kop, de pooten en de huid zijn die van een hert, de staart en de gedaante die van een gewoon kalf. De beide bij uitnemend- heid gezonde en i^et hun moeder tevreden dier- tjes zijn zeer aardig; vooral zijn hun oogen fraai, de huid is reebruin en als zeemleder op het aanvoelen. Men is nieuwsgierig of de twee bas- taarden, de een van het mannelijk, de andere van het vrouwelijk gesiacht, hertenhorens zullen krijgen. De huidige eigenaar kocht de koe van een koopman, die het dier uit een Alpenweide gehaald had. De beide diertjes worden met zorg opgefokt en de gelukkige bezitter hoopt, als zij in het leven blijven, er een flinken stuiver mee te verdienen wat waarschijnlijk wel het geval zal zijn. De kapitein van een cavalerie-regiment (yeomanry) in de Midlands, die zelf een ouwe houwdegen was, ergerde zieh geweldig over de jonge melkmuilachtige gezichten van zijn troep. Er was geen enkele respectable snorbaard onder. Daar wordt bij gelegenheid van de oefeningen de generaal uit Aldershot verwacht. De vurige wenscli van den kapitein was, dat zijn cavaleris- ten op den ouden kruitvreter, die zijn sporen in de Krim verdiend had, een goeden indruk zouden maken. 's Morgens vroeg van den dag der inspectie gaf de kapitein aan een aantal manschappen bevel zicli naar den winkel van een haarkunstenaar te begeven, en na eenige oogcnblikken kwamen do vroeger baardlooze boerenzonen met snorbaarden in het front, waarmee een veteraan eer zou hebben ingelegd. Op de parade maakten de ruiters een verheifenden indruk op den generaal, die den kapitein een compliment maakte over zijn marti- aal er uitziende cavaleristen. ^—MH—fc—■■■mill iiHii'itmi rr-j=ja-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2