Buitenland. Telegraphische berichten. Landbouwherichten. Gemengde berichten. mag dus in allc opzichten gelukkig geslaagd ge- noemd worden en zal stellig een groot succes onderviuden. De firma J. L. Nering Bogel Co. te De- venter die op de Tentoonstelling te Amsterdam slechts met een bronzen medaille (onder een anderen naam werd bekroond, heeft namens Z. M. den Kouiug een brief ontvangen, waariu Z. M. zijn groot leedwezen en teleurstelling uitdrukt, dat geeu waardiger onderscheiding aau baar is te beurt ge- vallen. vAh protest hiertegen," zoo eindigt Zr. Ms. schrijven //en zoowel voor uwe inzen- ding ter Tentoonstelling, als voor de onderscheidene stoomwerktuigen, die Z. M. vroeger van uwe firma bezichtigde, heeft lioogstdezelve als bescberinheer der genoemde tentoonstelling goed gevonden aan uwe firma te verleenen de groote gouden eeremedaille met door Z. M, eigenhandig onderteekend eere- diploma. Medaille en diploma zullen u zoo spoedig mogelijk worden toegezonden." Terwijl het subsidie aan de kolonie Suriname in 1881 weder verlioogd zal moeten worden met 172,782,61, in vergelijking met bet loopende jaar, behoeft, gelijk wij vroeger reeds meldden, voor Curasao slechts een memoriepost te worden uitgetrokken. Daarenboven zullen de kosten der landmacht in beide kolonien lager kunnen ge- steld worden. Er is bij de Regeering een nieuwe regeling in onderzoek van de bezoldigingen der ontvan- gers van de directe belastingen, invoerrechten en accijnsen waarbij de indemniteiten en schadeloos- stellingen der ontvangers zullen vervallen. Ook wordt een regeling voorbereid, waarbij de surnu- merairs der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen door toekenning van een vast traktement benevens een deel van het zuiver inkomen hunner waarnemingen, zonder bezwaar voor de schatkist regelmatiger zullen worden bezoldigd dan thans het geval is. Uit Amsterdam meldt men: Ofschoon de juiste opbrengst der jl. Zaterdag gehouden Eancy- fair nog niet bekend is, wordt het netto bedrag tocli reeds niet boven f 25,000 geraamd. Die voor den watersnood in Noord-Brabant bracht f 49,700 netto op. De Minister van Oorlog heeft op zijn begroo- ting voor 1884 gelden uitgetrokken voor drie belangrijke verbeteringen. In de eerste plaats om de verhouding van het aantal lste en 2de luitenants te veranderen van 3:2 op 2:1, zoodat de 2de luitenants ten minste een jaar vroeger bevorderd zullen worden. Yerder wordt de traktementsverhoo- ging na zeker getal dienstjaren voor kapiteins en luitenants verbeterd. Eindelijk worden de peu- sioenen van onderofficieren en minderen, die voor de wet van 1851 gepensioneerd zijn, met 30 pCt. en die der anderen (18511877) met 20 pCt. van het verschil vermeerderd. Vanwege het uitvoerend comitfi wordt thans het bericlit bevestigd, dat de sluiting der Tentoon stelling te Amsterdam bepaald is op 31 October. Een niet alledaags voorvnl heeft te's Ileer- Abtskerke plaats gehad. Door burgemeester en wet- houders was aan ieder ingezeten een biljet toegezon den, waarin de ontzetteiule ramp in Indie werd gesclfetstmet keunisgcviugdat in den loop der volgeude week aan de woningen eene collecte zou gehouden worden. Donderdag vervoegde de waarnemende burgemeester met den veldwachter zich aan de woningen der ingezetenen voor boven- gemeld doel. Overal werden zij met liefde ontvangen, behalve bij een rentenier. Deze gelastte den wet- houder onmiddelijk zijne woning en erf te verlaten, en toen hieraan niet dadelijk voldaan werd, ging onzc rentenier tot zoodanige handelingen en be- dreigingen over, dat van een en ander proces- verbaal is opgeinaakt. In het voorloopig verhaal, dat van den terugtocht der Noordpool-expeditie is gegeven, vindt men vermeld, dat den 19 Aug. op een eilandjc niet met een adelaarsblik de toekomst, maar wel de bruid moest zoeken te doorgronden. Wanneer alle huwelijks-kandidaten zoodanig handelden, voegde Udo er bij, dan behoefde men volstrekt niet te vreezen, dat de oude vrijers zouden aan- groeien tot een leger van sprinklianen. De Koning van de barnsteenkust gaf aan dezen raad gehoor en zocht dichtbij, wat liij op een afstand niet had gevonden; hij deelde zijn hart en zijn troon met een inboorlinge, had het geluk van een goed lot te trekken en het duurzame genot van zijne huwe- lijksgeluk liet bij hem geen wansmaak na. Wat de vriendelijke Yorst ecliter ook bedacht om het treurige voorhoofd van zijn gast ongerimpeld en helder te maken, toch kon niets diens komtner verstrooienhij bleef altijd zwaarmoedig en treurig, de beeltenis zijner gemalin zweefde hem onop- houdelijk voor oogen en daarom kon hij onmoge- lijk nalaten den Koninklijken ziener nu en dan aangaande haar lot te ondervragen, Hoewel deze nu een tijdlang aanhoudend uitwijkende antwoorden gaf, toch kon hij op den duur geen weerstand bieden aan den aandrang van dep ongelukkigen Vorst, omdat hij wijs genoeg was om te weten, dat het zweven tusschen hoop en vrees pijnlijker is dan de zekerheid zelf. Weidemded had geen goede tijding te geven en koos dus een omweg en sprak//Een gewonde zenuw of spier smart heviger dan een geheel doorgesnedene, een gebroken lid yeryorzaakt minder hevige pijnen als men het in de Karazee werd geland, dat een andere ligging bleek te hebben dan op de kaarten staat aange- teekend. Aan dit eilandje is de naam gegeven van Buvs-Ballot-eiland. De Willem Barents is jl. Zaterdag vertrokken uit Haminerfest naar Ne- derland. TER NEUZEN, 25 September 1883. Daar het plan bij den Minister van Water- staat enz. bestaat om in het volgende jaar een haventje aanteleggen in het slik, gelegen tusschen de West- en Oosthaven alhier, voor ligplaats der provinciale stoombooten heeft de Minister van Einan- cien op de staatsbegrootiug van 1884 een post gebracht van /5500 tot het maken van een lig plaats voor de alhier gestationneerde politievaar- tuigen der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche streomen //Argus" en //Arend," daar de dienst niet toelaat, dat bedoelde vaartuigen als tot dusver binnen de sluizen op het kanaal liggen. Door den heer J. Brouwer, sedert 1 Jauuari 1863 hoofd aan de openbare school te Philippine, is bij het gemeentebestuur aldaar tegen ultimo December a. s. als zoodanig ontslag gevraagd. De heer Brouwer is sedert 12 October 1831 onder- wijzer en stond van 1844 tot 1862 aan het hoofd der gemeenteschool te Kattendijke. Bij de jl. Zaterdag plaats gehad hebbende aanbesteding voor het leggen van een keiweg door het dorp Retranchement is aannemer geworden de heer C. van der Hooft, alhier, voor f 5934. De heer H. van Beek, R. C. bisschop te Breda, heeft o. a. tot professor aan het seminarie Ypelaar benoemd, den heer P. J. Plasschaert, kapelaan te Wagenberg. Boroepen tot predikant bij de Christelijk gereformeerde gemeente te Wolfaartsdijk, de heer W. Groeneveld, thans te Bruinisse. Axel, 22 September. De collecte voor Java en Sumatra heeft alhier opgebracht f 184,30, welk bedrag aan den algeineenen penningmeester der Centrale commissie is overgemaakt. Breskens, 23 September. Dezen morgen zette schipper H. de Boer, varende het tjalkschip De Vraehtzoeker, geladen met steenkolen, het op de haven alhier. Bij het binnenloopen voer het schip zoo hevig tegen het paalwerk van den westhavendam, dat een vloedpaal geheel overging en de verbindingsbalken stuk sloegen. Het voorschip heeft ook belangrijke schade be- komen. Gelukkig was de aanvaring boven water, zoodat het schip zonder verderletselisbinnengeliaald. 's Gravenliage, 25 September. Tweede Kamer. Na zeer uitvoerige discussien, waarin de heeren Reuther, Van Oije, Keuchenius, Wintgens en Loh- man de bezwaren tegen den vorm van het adres volhielden en de heer Scliaapman den vorm daar- vau verdedigde, als bedoeletide noch de regeering te bestrijden noch te steunen maar aan den arbeid te laten, is de algemeene strekkiug van het adres aangenomen met 47 tegen 30 stemmen. De Regeering verklaarde in die bedoeling te berusteu zij verklaarde, dat zij aan do verbetering der leveude strijdkrachten hare aandacht bleef wijdendat de financieele wetsontwerpen binnen weinige dagen zouden aangeboden worden en nam tegenover de heeren Keuchenius en Van der Hoeveu de verantwoordelijkheid op zich van de handhaving van den Goeverneur-Generaal, wiens zwichten voor het parlementair votum nadeelig zou zijn voor het prestige in Indie. Nadat de heer Keuchenius zijn leedwezen had betuigd over de afwezigheid van den Kroonprins bij de opening der Kamer en zijne blijdschap uitsprak dat de Kroonprins des Krakatau-Commissie had gevormd, is het geheele adres op de troonrede aangenomen met 49 tegen 28 stemmen. Vervolgens antwoordde de Regeering op eene geheel van het lichaam afsnijdt. Verneem dus broeder, dat uw gemalin de smart, dat zij van uw gescheiden was, niet heeft kunnen overleven. Haar schaduw omzweefdet mij reeds, toen gij uw voet hier aan land zettet: in Walhalla zult gij haar wedervinden. Uit uw eigen beker dronk zij den afscheidsdronk der liefde, dien zij met doode- lijk gif aanmengde toen haar bericht werd, dat de stad in 's vijands macht waswant zij dacht het ongepast dat zij, een Vorstin, de boeien zou moeten dragen van den overmoedigen vijand." Udo weeklaagde nu luid-over het verlies zijner beminde gemalin, beweende haar en bleef zeven dagen op zijn kamer. Maar den achtsten dag kwam hij weer te voorschijn, opgeruimd en vroolijk, evenals een zon, die alle nevels voor haar aanschijn heeft doen verdvvijnen. Alle leed was nu uit zijn hart verdwenen en hij wilde de wijde wereld in om te beproeveu of hem de wispelturige fortuiu ook weer een gunstigen blik zou willen toewerpen, nadat hem het noodlot zoo hard vervolgd had. Hij maakte zijn voornemen aan zijn boezemvriend bekend en deze keurde dat niet af. Koning Weidemoed sprak: //Volgcns uw waarde kan ik u geen geluk of heil schenken. Gij zijt als een onafhankelijk Yorst geboren; het past u ook als zoodanig te leven en uw Vorstendom te heroveren, indien u dat mogelijk is. De sterren zijn u niet ongunstig; het geluk wacht u aan de bron van uw ongeluk." (Slot volgt.) interpellatie van den heer Viruly, dat de consul- generaal te Bern gemachtigd was Nederlaiul tc doen toetreden tot de Berner con veil tie van 1881 betreffende de phyloxera, wat vrijen invoer van Ne- derlandsche landbouwproducten insluit. De Minister van Waterstaat heeft op de be- grooting f 1000 uitgetrokken, om 8 beurzen van f 125 voor de Rijks-landbouwschool te stichten, wanneer een gelijk bedrag door de vereenigingen wordt bijgedragen. De makelaar in vee M. Markens, te Zwolle, heelt onlangs voor een voornamen Oostenrijkschen heereboer elf koeien en een puiken stier in Ne- derland aangekocht en verzonden. Deze Holland- sche beesten hebben nu op een tentoonstelling te Linz (Oostenrijk) den eersten prijs, een gouden medaille, behaald Yerleden week is de buitenlandsche veemarkt te Deptford geheel en al door brand vernield. Er waren tijdens het ontstaan van den brand tusschen 3000 en 4000 schapen op deze markt, die echter alien gered werden. Ook waren er honderden varkens, waarvan eenige weinigen levend verbrand werden. Een aantal halfgeslachte beesten moesten door de slachters achtcrgelaten worden. De schade be- draagt 10,000 p. st. Gelukkig bleven een aantal bijgebouwen voor het bergen van vee gespaard. Onder de verbrande gebouwen is een, dat eerst onlangs bij de veemarkt was gevoegd en vroeger deel uitmaakte van de rijkswerf te Deptford; het deed nog vroeger dienst als klooster en dagteekende van 1513. De meeste personen wier eigendom verbrand is, zijn door assurantie gedekt. De grootste verliezen lijdt echter de city corporation, die niet verzekerd is. Het eerste teeken dat er brand was gaven duizenden ratten, die uit hunne schuilhoeken te voorschijn kwainen. Uit Thurso is een bericht gekomen omtrent Nordenskjolds's tocht in Groenland. Den 4 Juli begon de sledevaart over het ijs. Men legde zoo 180 kilometer af en bereikte een hoogte van 5000 voet. Van daar gingen Laplanders op sneeuwschoe- nen nog 100 kilometer verder, tot 7000 voet hoogte. Overal trof men eene woestenij van ijs. Hier is dus geen ijsvrij biunenlaud. De expeditic drong verder door dan eenige vroegere. Een ge- lijktijdig onderuomen tocht naar de noordwestkust leverde goede wetenschappelijke vruchten op. Uit Nordenskjold's onderzoek bleek dat de koude stroo- ming langs de oostkust onbeduidend is, zoodat deze kust in de meeste jaren tegen den herfst voor stoomschepen toegankelijk moet zijn. De expeditie keert over Reykiavik terug. In het Russisch leger is weer een nieuw scliandaal aan T licht gekomen. Bij de thans plaats hebbende keuring en inlijving der rekruten is namelijk geblekendat er een complot van militaire geneesheeren en regimeutskommandanten bestaat, die tegen een vast tarief de zonen van beiniddelde ouders voor den dienst afkeuren en reeds sedert jaren de honderdduizenden roebels, welke deze handel oplevert, naar verhouding van hunnen rang onder elkaar verdeelen. Zelfs offi- cieren van zeer hoogen rang moeten in deze zaak betrokken zijn. Toen eenige jaren geleden, de beruchte Henrici zijn anti-semietische zendingsreis deed, vertoefde hij ook te Nieuw-Stettin. In diezelfde dagen brandde het Godshuis te Nieuw-Stettin af. Men dacht aan misdaad. De Joden beschuldigden de Christenen, den brand te hebben gesticht en deze beweerden juist het tegendeel. Twee jaren duurde de instructie. Het resultaat was, dat tegen vele Stettinsche burgers een vervolging werd in- gesteld, waaromtrent reeds in het vorig zittingjaar een beslissing door de jury zou zijn gevallen, De zaak werd echter slepende gehouden. Thans is evenwel de dag der behaudeling (18 October) voor de jury te Koslin bepaald. Er zullen 60 getuigen h charge en 60 getuigen a discharge gehoord worden. Men vermoedt, dat de jury zich 8 dagen met dat sensatie-proces zal bezig houden. Twee veteranen uit de oorlogen van Napoleon zijn een paar v.eken geleden in Amerika overleden. De een, Wolf Meyer, 106 jaren oud geworden, werd in Duitschland geboren en maakte de meeste veldtochten van den Frauschen Keizer mee. Hij was in zijn besten tijd over de 6 voet hoog en laat een oudsten zoon achter, die 6 v. 4 d. meet en zijn vader dus over den kop is gewassen, wat de oude heer hem nooit heeft kunnen vergeven. De oude Meyer was een liartstochtelijk rooker. Zijn nakomelingschap bestaat uit 7 kinderen, 53 kleinkinderen en 32 achterkleinkinderen. Zijn tweede vrouw stierf 94 jaar oud en zijn oudste zoon leeft thans nog als een krachtig man van 80 jaar te New-York, waar de vader stierf. De tweede veteraan, Aaron Goldstein, de //oudste veteraan" van Paterson (New-Jersey), stierf in zijn 10 5e levensjaar. Hij maakte den Russischen veld- toclit en den slag van Waterloo mee. Ook hij rookte tot kort voor zijn dood liartstochtelijk, maar dronk slechts matig. In den ochtend van 24 dezer heeft te Woolwich een geduchte ontploffing plaats gehad in een fabriek van vuurwerk, belioorende tot het arsenaal. De aangerichte schade is zeer belaug- rijkhet fabrieksgebouw stond gelukkigerwijze ge heel op zichzclf. De ontploffende vuurwerken vlogeu in allerlei richtiugen zoodat in de stad allerwege groote schade is veroorzaakt. Slechts twee personen hebben daarbij het leven verloren. De algemeen bekende pater Beckx, de 89jarige generaal der Jezuieten—orde, heeft ontslag genomen uit deze betrekking welke hij sedert 1853, als opvolger van pater Roothaan, bekleedde. Zijn opvolger wordt gckozen door het groot kapittel der orde en de benoeming van den nieuwen generaal aan 's Pausen goedkeuring onderworpen. Het eiland Ischia is verleden Dinsdagnacht opnieuw het toonneel geweest van geduchte aard- bevingen. Geen mensch bleef in zijn woning. Dadelijk ijlde men voort, tot dat de stad ver achter den rug lag en volgens ooggetuige waren de ingezetenen schier zonder uitzondering met ach- terlating van al 't geen tilbare have mocht heeten, in wilden angst gevlucht. Den daarop volgenden dag waagde het nog bijna niemand om naar de verlaten woonplaatsen terug te keeren, zoodat ook de nacht van Woensdag op Donderdag in het vrije veld werd doorgebracht. De vulkaan Epomeo heeft zijn dreigeude houding niet in T gebergte geweizigd. Uit de menigte scheuren, welke de jongste aard- bevingen in zijn hellingen hebben doen ontstaan, stijgen voortdurend zware rookwolken opwaarts. Ook de Montecito welke als het middelpunt der Ischia-vulkanen wordt beschouwd, rookt zonder tusschenpoozen. Van 19 tot 22 dezer werden te Oud-Beierland 8 gevallen van pokken aangegeven. Het aantal der aangetasten van het begin der epidemie af bedroeg 257, en dat der overledenen 64. Te Leeuwarden zal een cursus worden opgericht voor jongelieden boven de 16 jaar, ter opleiding voor leerling-conducteur, -telegrafist, enz. bij de Staats- spoorwegen. De heer v. G., bierbrouwer te Baarle-Nassau, die Donderdag het ongcluk had in eon ketel met kokend brouwsel te valleu, is na een smartelijk lijden van 24 uren overleden. Te Venlo is Zaterdagnacht, ter gelegenheid der kermis, een huzaar op straat doodgeschoten. Aan- gaauden het feit zijn tot heden geen nadere be richten bekend. Voor de betrekking van hoofd der school op een traktement van f 800 en vrije woning te 's Heerenhoek hebben zich slechts twee sollicitanten aangemeld. Een hond van J. de Jong te Hardenberg heeft in April 11. 10 en Vrijdag jl. 15 jongen geworpen. Zekerc Hendrik Janssens, oud 25 jaar, geboren te Water- land—Oudeman, heeft in dronken toestand een 30jarig jongmensch, Pieter Yeirman, geboren te St. Kruis in Zeeland, zoodanig met een mes ge- wond dat men voor zijn leven vreest; de dader is aangehouden. Verscheidene bedienden van het departement van openbare werken, post- en telegraafwezen in Belgie, zijn dezer dagen wegge- zonden, uithoofde van onzedelijk gedrag. Men zegt dat dit nog niet alles is. Voor het vaeante baantje van beul in Engeland zijn niet minder dan 2000 sollicitanten. In de nabijheid van Essen is in een mijn een ontploffing ontstaan, waarbij 15 personen gedood werden, waarvan 11 vrouw en kinderen achterlaten. De oorzaak dezer ramp wordt, niettegenstaande het strenge verbod, aan het lossen van een schot in de mijn toege- schreven. Een wisselagent te Marseille heeft zich met zijn kassier uit de voeten gemaakt, een tekort van 300,000 francs in zijn kas achterla- tende. Een aantal kleine renteniers hebben hier- bij huu geheele vermogen verloren. Te Hiroi- liima in Japan is den 3llen Aug. jl. 's avonds laat de gevangenis in brand geraakt, en zijn 61 gevangeuen omgekomen, 156 zwaar verwond, 120 weggeloopen en 15 teruggevangen. Men schrijft uit Vlissingeu 24 dezer: Gistcr middag had de Belgische rivierloods B. het ongeluk bij laag water in een der kistiugen aan het eind van het groote hoofd te vallen. Zwaar aan een been gewond werd hij met veel raoeite er uit gehaald. Men vreest, dat het been afgezet zal moeten worden. De nieuw gebouwde stoombarge //Luctor et Emergo" was Zondag jl. voor het eerst in de vaart tusschen VlissingeuMiddelburg en vervoerde een zeer groot aantal passagiers. Jammer dat het weder niet geheel en al mede werkte, zoodat het voor de passagiers op dek wat frisch werd met den avond. Bij het aanleggen te 6 uren liep de barge door het werken der machine tegen de tounebrug aan, welke daarop door de geledene schade voor het publiek gesloten werd. Morgen zal de brug weer voor hefi publiek toegankelijk zijn. Een zoogenaamde dolle of woeste koe bracht jl. Vrijdagavond de gemeente St. Annaland in rep en roer. En geen wonder! Van elders aange- voerd en aan de kade gelost, was dit beest uit handen geraakt en op den loop gegaan. Om te beginnen wierp het op straat een man omver, die er gelukkig met den schrik afkwam. Yerder doorloopende en geen watergangen of slooten ont- ziende, wierp de koe zich op eene vrouw, zonder haar echter te kwetsen. lu de straat terugkeerende, wierp het al woester geworden dier zich op een in de deur staanden man van 71 jaar, dien zij zoo hevig op den grond smeet, dat de man voor dood bleef liggen. In huis gebracht zijnde, bleek het echter, dat de man slechts bewusteloos en zijn wzorxfl^Wiiiri-mtyut n.'J mtmrni ni>*iw»«aw'inur ill wihimmii****'aai««n.iwi. jr%nfnm

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2