Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. RGKKNIIMAKINC. No. 1916. Woensdag 26 September 1883. 23e Jaargang. DEMON AMOR. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binneu Ter Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika f 1,82^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Yan 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Hit bind verschijnt IHnsdnc- cn Vrljdagavond blj den nltgcvcr J. K. G. DHONT tc Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bij dezen bekend, dat op AliUimbig den 1 October a. s., des morgens ten 10 ure, ten raadhuize, zitting zal worden gehouden, tot het afgeven der bewijzen van toelating van kinderen van 6 tot beneden de 13 jaren op de open- bare school. Axel, den 26 September 1883. De Burgemeester, F. O O S T E E. De Secretaris, J. v. D. SCHOONAKKER. JPolitiek. Overzicht. Nog voor weinige dagen, zegt een onzer groote bladen, leverden alle toongevende bladeu in Europa beschouwingen, waarin met groote waarschijnlijkheid de uitbarsting van een grooten oorlog in en buiten Europa werd aangetoond. Als op een gegeven wachtwoord zijn al die oorlogskreten eensklaps verstomd en met de Times vooraan, die nog 't meest de krijgsklaroen liet schetteren, klinkt thans de vredesbazuin alom. Vrede zij met u. Nergens wordt meer gevaar voor den vrede of een bedrei- giug van bestaande toestanden opgemerkt. Het bijeen zijn van zoovele gekroonde hoofden en per- sonen van gewicht in de staatkunde te Kopenhagen moet integendeel als een waarborg voor den alge- meenen vrede beschouwd worden. Een derEngel- sc^he bladen, dat met de regeering in betrekking staat, zegt,/t Is een groote dwaasheid, in het bezoek van Gladstone aan Kopenhagen een vijan- delijke daad tegeu Duitschland en Oostenrijk, of het begin der vorming van een verbond tegen Yorst Bismarck te zien." Engeland wenscht met Duitschland en Rusland in goede verstandhouding te leven. Het vindt een oorlog tusschen beide rijken in 't geheel niet noodzakelijk en acht die ook niet aanstaande. Evenzoo wordt te Berlijn de samenkomst van Gladstone met den Russischen Czaar als volkomen zonder gevaar voor het Oosten- rijksch-Duitseh vredeverbond beschouwd. Wei heeft de Russische Minister Von Giers zijn reis naar 't buitenland tot na de terugkomst van den Czaar uitgesteld en wordt het Bulgaarsch vraagstuk even als de opstand in Croatie op het oogenblik als niet meer zorgwekkend voorgesteld, maar het blijft toch opmerkelijk, dat te Petersburg op de tele- grammen uit Kopenhagen, betrelfende de samenkomst, door de regeering aldaar beslag is gelegd. Deze voorzorgsmaatregelen en al dit zoet gekweel van de schalmeien des vredes moeten echter in verband gebracht worden met een mogelijke ontmoeting der Keizers van Rusland en van Duitschland. Het FEUILLETON. 3) Toen Udo den volgenden morgen ontwaakte, werd hij tot zijn groote verbazing gewaar, dat hij niet meer in. een schippershut, maar in een Konink- lijke kamer was, met allerlei prachtig huisraad voorzien. Hij lag in een heerlijk ledikant op zacht dons. De zon begroette hem vriendelijk door de hooge vensters van bont gekleurd glas en het was alsof het weldadige licht zijn afgematten geest weer nieuw leven schonk. Zoodra hij zich roerde, trad er een menigte goedgekleede bedienden binnen, die eerbiedig op zijn bevelen wachtten. De eerste vraag, die hij tot hen richtte, was natuurlijk, dat zij hem zeggen zouden waar hij was, hoe hij in dat paleis was gekomen en wien het toebehoorde. Zij antwoordden, dat hij in Dantzig aan den Weichsel in's Koningspaleis was. De heerscher heette Weide- moed de Machtige. Udo stond verbaasd nu hij in den Koning van de Barnsteenkust zoo onverwacht een vriend en bondgenoot vond, van wien hij veel wonderlijke zaken had hooren verhalen; want hij had nooit gedacht dat de goochelaar Weidemoed, dieu hij bij zich had geherbergd, die Yorst in eigeu persoon was. Yoor Udo van zijn aangename verrassing bekomen was, trad de Koning met alle teekens zijner waardigheid versierd, de kamer binnen om behoort tot de hoogere staatkunde, die voor gewone stervelingen onbereikbaar en onverklaarbaar is, dat bij zulke treffende gebeurtenissen, geen wanklank het vredes-accoord kan komen ontstemmen. Om dien toestand voor te bereiden, reisde de Duitsche gezant te Petersburg naar Berlijn en bracliten de Russische gezanten te Berlijn en te Londen een bezoek aan hun meester te Kopenhagen. Het moet thans vastgesteld zijn dat het Russische Keizerpaar een bijeenkomst zal hebben met den Duitschen Keizer en den Kroonprins en wel te Stettin, den 3 October e. k. Tegelijkertijd zal dan door de vorstelijke personen een wapenschouwing gehouden worden over een Duitsch smaldeel en een Russisch, die te Swinemunde zullen bijeenkomen. Dit laatste natuurlijk tot opsiering van het geheel. Jt Spreekt van zelf, dat alles nog nadere regeling en bevesti- ging behoeft, terwijl de groote beteekenis van het bezoek zal zijn, een hernieuwde poging om de oude vriendscliap tusschen Duitschland en Rusland aan te kweeken. Uit Denemarken wordt gemeld, dat de geheele Koninklijke familie met al hare hooge gasten, dus ook met den Keizer en de Keizerin van Rusland, op het stoomjacht Pembroke Castle te gast zijn geweest bij den Engelschen Minister Gladstone, en aldaar een ontbijt gebruikten. Na afloop daarvan werd het anker gelicht en zette Glad stone zijn zeetochtje voort. Hij verliet Kopen hagen in noordelijke richting. De bladen gaan, zooals wij boven zagen, voort met te wijzen op de groote staatkundige beteekenis, die dit bezoek kan gehad hebben, zonder dat zij echter beweren ook maar het geringste te weten van hetgeen er verhandeld is. Uit Oostenrijk wordt gemeld, dat de beweging onder de Slavoniers in Croatie en omliggende ge- westen voor geeindigd kan gehouden worden. In de laatste dagen zou de orde er niet meer ver- stoord zijn. Uit Frankrijk blijven de berichten over den toestand in China steeds tegenstrijdig luiden. Het heeft een zeer onaangeuamen indruk gemaakt, dat er verschil van meening bestond tusschen de Fransche gezaghebbers. Generaal Bouet, die te midden van de waaglialsen, die zich in Tongkin vooruitgedrongen hebben, een te zeer voorzichtig man was, is van het oorlogsveld verwijderd en naar China gezonden. In een an der bericht wordt Bouet daarentegen als waaghals voorgesteld en kreeg hij zijn ontslag omdat hij Sontay stormen- derhand wilde innemen. Thans is de vlootvoogd Courlect tot onafhankelijk opperbevelhebber over alle strijdkrachten, zoo te land als te zee, benoemd. Uit Engeland meldt men het vertrek van Lord Dufferin, Engelsch gezant in Turkije, naar Con- stantinopel. Het is thans alles vrede en toch kan men uit den tegenwoordigen loop der zaken, uit den gast te begroeten, dien hij teeder omhelsde. Hij sprak: „Broeder, gij zijt hier op uw eigen- dommen. Het verheugt mij, dat ik de gelegenheid heb gevonden om de vriendscliap te beantwoorden die ik van u mocht genieten." Udo was bij deze verrassing geheel in de warhij werd als een Prins opgenomen door den Koning, dien hij als een armen gewonen sterveling bij zich had ontvangen, maar deze zonde tegen de etiquette was nog al licht te verontschuldigen, omdat zijn Koninklijke Hoogheid het strengst incognito had bewaard. Weidemoed wilde de treurige gedachten van den terneergeslagen gast verdrijven en hem verstrooien, daarom ontcijferde hij Udo alles wat deze hem bij de schipbreuk op het Rugensche strand wilde afvragen, hoewel toen de nieuwsgierigheid van den Vorst niet bevredigd was geworden. Hij sprak: //Ik was op reis gegaan om menschen te leeren kennen, om de zeden en gewoonten van vreemde volkan gade te slaan. Daardoor wilde ik mij onderwijzen en verbeteren, maar daarenboven loo- chenen zal ik het niet, de dochteren des lands in oogenschouw nemen, omdat ik mij een gemalin zocht, Elfriede, de dochter van den Koning der Oost—Auglen in Brittanje had men mij geroemd wegens haar schoonheid en liaar deugden. Daarom rustte ik een scliip uit, dat mijn gevolg en de geschenken, die ik voor de Prinses bestemd had, derwaarts moest brengen. Voor mij zelf was er geen schip noodig, want ik kan op mijn manier het over en weer kuipen van Rusland en Oosten rijk met de kleine onafhankelijke en halfonafhan- kelijke vorsten op het Balkan-Schiereiland, met zekerheid voorspellen, dat daar eenmaal, hetzij vroeg of laat, tusschen de genoemde landen een strijd zal gevoerd worden om de heerschappij in Turkije, om het bezit van Constantinopel en Salonica. De Minister van Binnenlandsche zaken, heeft de Commissarissen des Konings in de provincien ver- zocht, de gemeentebesturen aan te schrijven om bij sloopingen, herstellingen en verbouwingen van oude stadhuizen, kerken, torens, kasteelen, poor- ten, merkwaardige gevels of andere gedenkteekenen van onze geschiedenis en kunst, hem daarvan be- vorens in kennis te stellen, omdat den Minister is gebleken, dat het bij voortduring gebeurt, dat oude monumenten worden gesloopt of door ver bouwingen en herstellingen aanmerkelijk veranderd, zonder dat bouwkundige teekeningen en opmetin- gen worden vervaardigd. Donderdag jl. overleed te Haarlem, ruim 65 jaren oud, Dr. J. van Yloten. In Januari 1818 te Kampen geboren, waar zijn vader predikant was, bereidde hij zich voor tot de beoefening der god- geleerdheid, en promoveerde in Juni 1843 met een dissertatie ,/Quaestiones Paulinarum caput unum." Weinig gezind als predikant op te treden, nam hij in 1842 eene benoeming aan als leeraar in de geschiedenis en Fransche taal aan het Erasmiaansch gymnasium te Rotterdam, terwijl hij in den herfst van 1854 de opvolger werd van Jonckbloet als hoogleeraar te Deventer. Na het. nederleggen van zijne betrekking vestigde hij zich te Bloemendaal en woonde de laatste jaren te Ilaarlem. In het gebouw voor tijdelijke exposition op het terrein der groote tentoonstelling te Amster dam is eene tentoonstelling van vruchten geopend, die uitstekend geslaagd is. Er zijn een aantal collectieve inzendingen, die zeer de aandacht ver- dienen, en in het geheel meer dan vijftig duizend fraaie exemplaren van appelen en peren. Alles kon in de tent niet geplaatst worden, zoodat men een gedeelte in een bijgebouw heeft moeten uitstallen. Deze merkwaardige tentoonstelling blijft tot 30 September geopend. In den loop van Nov. of Dec. e. k., zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen der examens, ter verkrijging van een getuigschrift als apothekers-bediendezij zullen worden afgenomen te Kampen en te Utrecht. Mede zal in den loop dier maanden gelegenheid worden gegeven tot het afleggen der examens, ter verkrijging van een getuigschrift als vroedvrouw zij zullen worden afgenomen te Amsterdam. veel veiliger en gemakkelijker reizen. Dicht bij uw eiland overviel mij een storm, waardoor ik mijn schip te gronde zag gaan, maar die schade was nog al licht te dragen. Tijdens den orkaan bemerkte ik uw bewegingen op het strand, omdat gij de noodlijdenden hulprijk wildet bijstaan. Uw menschlievendheid beviel mij zoozeer, dat ik kennis met u wilde maken. Door de opneming, die ik bij n mocht ondervinden wont gij mijn hart en daarom bleef ik op uw eiland vertoeven. Daaren tegen was het mij pijnlijk toen ik uw onalwend- baar noodlot in de toekomst voorzag en om die reden scheidde ik van u, hoewel met weerzin. Iudien deze wisseling in uw geluk niet onuit- wischbaar geschreven en vastgesteld geweest was, dan zou ik al mijn macht hebben aangewend om u te beschermen. Yan u ging ik mijn bruid in Engeland zien, maar ik kwam te laat. De schoone Elfriede had haar hart reeds weggeschonken en ik was te bescheiden om haar eerste liefde te storen of te eigenzinnig om naar een hart te streveu, dat reeds door het gloeiend vuur der liefde ver- zengd was. Op mijn terugreis bezocht ik hethof van Koning Bruco, uw overwinnaar, waar ik diens dochter zag, Prinses Obirza. Zij is de schoonste van alle meisjes, maar heur hart is voor liefde ontoegankelijk en ik was te hoogmoedig om mij ongewroken te doen versmaden. Daarom nam ik mij in acht en beging ik geen dwaasheid, zoodat ik een harstocht onderdrukte, die den vrede tus- Nog zeventig duizend kinderen beneden de 12 jaren zijn in ons klein landje, waar sommigen meenen dat er te veel aan het onderwijs wordt besteed, verstoken van alle onderwijs en vrij zeker dus ook van alle opvoeding. Amsterdam levert tot dit contingent 4800. In Neerlands hoofdstad, note bene! In 't rijke Amsterdam, waar millioenen schats profijtloos in de geldlade liggen, schatten bij schat- ten, waarvan noch de werkman, noch de nijverheid, noch de wetenschap, noch de behoeftige, noch de schatkist des Lands profiteert, maar waarvan alleeu de bezitter een pover deeltje ten eigen behoeve aanwendt, om de groote rest met enorme winsteu op te stapelen voor de lieden, die na hem komen, als hij den weg van alle vleesch is gegaan! In de Amstelstad met hare menigte van schat- rijke, voorshands nuttelooze coupon-knippersGod beter 't! Naar wij vernemen, heeft mej. C. Alberdingk Thijm, meer dan 100 jurkjes, 80 hemden en 14 paar kousen toegezonden aan het badhuis voor minvermogenden te Zandvoort, het armziekenhuis voor kinderen te Amsterdam en Rotterdam en de Sophia-stichting te Scneveningen. Bij eene vol- gende gelegenheid hoopt zij ook Bethesda te Zeist te gedeuken. Deze kleedingstukken waren door de jeugdige abonnees van ,/Lelien en Rozenknoppen" vervaar digd, bij gelegenheid van een door dat blaadje uitgeschreven prijsvraag, en het verdient daarbij wel vermelding, dat een jong meisje uit Rotter dam, dat den tweeden prijs verwierf, de helft van dat bedrag verkoos af te staan ten bate van de kas van het armenbadhuis te Zandvoort. Te Winterswijk werd onlangs een persoon in arrest genomen wegens mishandeling van zijn vrouw. Op grond dat hij dit heeft gedaan in een vlaag van godsdienstwaanzin heeft nu de rechtbank te Zutplien hem buiten rechtsvervolging gesteld, maar deed het O. M. hem opnemen in een krauk- zinnigengesticht. Zaterdag jl. verscheen het eerste en tevens laatste nummer van de internationale courant Krakatau, dd. 22 September 1883, waarvan de opbrengst bestemd is tot leniging van de jongste ramp op Java. Zij heeft, zoo als het ter linkerzijde aan het hoofd geplaatste motto aanduidt, haar bestaan te danken aan Funion des peuples en be- vestigt ook de ter rechterzijde geplaatste spreuk z/Liefdadigheid kent geen grenzen." In negentien talen geschreven, heeft zij als curiositeit een groote aantrehkingskracht en zal voorzeker reeds daarom duizende koopers vinden. De vierde pagina bevat een geheel nieuwe en zeer origineele wijze van annonceeren, nl. door figuurlijke voorstelling, waar van sommigen zelfs zeer amusant zijn. De uitgave schen twee rijken gestoord zou hebben, indien ze mij overweldigd had. Udo kon niet begrijpen waarom de fortuin, die aan zijn vriend een kroon had geschonken, hem niet begunstigd had met het veel geringer genot van een vreedzame liefde, die zij immers wel aan herders en kruiers pleegt te gunnen. Het was volgens alien schijn Weidemoeds schuld niet, dat hij nog ongehuwd leefde en daarom kon Udo niet nalaten hem te bekennen, dat zulk een raadsel voor een ieder onoplosbaar moest wezen. Koning W eidemoed gaf zelf onomwonden de oplossing er van//Het is u niet verborgen, dat mij de pro- fetische gave verleend is. Gij anderen, gij trekt uw lot in den blinde en weet niet of gij een prijs dan wel een niet krijgt. Maar ik vraag bij de keuze van mijn hart het noodlot om raad en wanneer ik bemerk, dat er aan mijn kant geen winst kan wezen, dan verzaak ik een bedriegelijke liefde waarvan het zoete genot weldra vergald zou worden door den bitteren nasmaak van het berouw. De schoonste verwachtingen zijn steeds de meest bedriegelijke. Wanneer minnende harten den horos- coop wisteu te stellen van hun aanstaand leven, dan zouden er zeer weinig bruiden ten huwelijk gaan en dan zou het sprinkhanenleger van de oude vrijers weldra de zonne verduisteren." Na deze redevoering gaf Udo zijn vriend een goedeu raad. Hij zeide, dat men bij de keuze des harten maar I gerust een oog moest toedoen en dat men dan TEB lElZEVSdE (MEANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1