Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1915. Zaterdag 22 September 1883. 23e Jaargang. Lager Onderwijs. 2> DEMON AMOR. Binnenland. ABONNEMENT: Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven busbouders. ADVERTENT IEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Kit bind vcrschijnt Oinsdng- cn Vrljdagnvond blj den nitgcver J. h. G. D H O N T te Ter Keuzen. Tot het doen van aanvragen om toelating van kinderen op de openbare scholen der gemeente, zal gelegenheid bestaan op Ilinsdng 25 (lezer, des namiddags van 23 ure, op het gemeentehuis. Ter Neuzen, 20 September 1888. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Politieb. Overzicht. Men gaat steeds voort in Europa met op het papier oorlog te voeren en de kansen van den wereldvrede te wegen en te berekenen. Over en weer spreekt men van gesloten verbonden en ge- houden bijeenkomsten, of levert men beschouwingen over die, welke nog gesloten of nog gehouden zullen worden. Nog steeds is men van gevoelen, dat de reis van den Keizer van Rusland naar Dene- marken tot belangrijke staatkundige verbintenissen aanleiding zal kunnen geven. Met ronde woorden wordt thans weder in een Petersburger blad de staatkundige beteokenis uiteengezet der samenkomst des Keizers met de Koningen van Zwedeu en Griekenland en met den Prins van Wales en den Hertog van Cambridge als gasten van den Koning van Denemarken op het slot Fredensborg. Die ontmoetingen moeten ten doel hebben het door Duitschland gesloten drievoudig verbond in de schaduw te stellen, zegt het blad, en staan vol- komen op eene lijn met elke andere Vorsten-samen- komst, daar deze gekroonde hoofden gezamenlijk den scepter voeren over een even groote uitge- strektheid in vierkante mijlen met eene bevolking van een daaraan geevenredigd groot millioenental inwoners. Verder betoogt het blad, dat tengevolge van volkomen denzelfden toestand waarin Frank- rijk en Rusland zich bevinden, een verbond tus- schen beide landen normaal en natuurlijk schijnt, zoodat dit verbond geen geschreven verdrag noch herhaalde samenkomsten van staatslieden van noode heeft. Hoewel slechts enkele bladen zoo nu en dan in zeer bedekte termen te kennen gaven, dat het verblijf der Keizerlijke familie op het slot Fredensborg allicht een staatkundige bedoeling zou kunnen hebben, zoo werd toch steeds elke be- schouwing nagelaten, waarin de persoon van den Czaar betrokken was, omdat daarin misschien eene bedreiging tegen Duitschland en Oostenrijk zou kunnen gezien worden. De ontboezeming van het Pe tersburger blad heeft dus wel verwondering verwekt. De //toevallige" aankomst van Engeland's eersten Minister, Gladstone, op het slot Fredensborg, zal nu ook wel tot nieuwe onderstellingen en gevolg- trekkingen aanleiding moeten geven. En zeer terecht, daar Gladstone's reisplan aanvankelijk FEUILLETON. ffHet zij zoo," antwoordde Weidemoed: vIk versta de sterrekunde en heb uit liefde voor u de planeten over uw lot ondervraagd en gevonden, dat er een verandering zal komen in uw geluk, die mij on rust inboezemt. Dat is de reden van mijn zwaarraoedigheid. Begeert gij nader bescheid, hoor dan." //Iloud op," zoo onderbrak Udo den ongeluksbode, /,uw gelaat waarborgt mij geen goede voorspelling. U dank ik, omdat gij deel neemt in mijn lot, maar voorspel mij de toekomst maar niet, opdat mij mijn ongeluk niet op voor- hand beginne te kwellen." De sterrekijker zweeg en Udo liet hem heengaan als een waren vricnd hij gaf den Onbekende rijke geschenken en deze verdween, zonder dat men te weten kon komen, welken weg hij genomen had. Na verloop van eenige maanden begon er van het vasteland oorlog te dreigen. Het gerucht liep, dat Bruco, de Koning der Obotriten, die over Mecklenburg regeerde, zich uitrustte om ten strijde te trekken tegen alle Obotritische stammen, die zich vrij gemaakt hadden van de leenlieerschappij des Koninklijken troons, want hij wilde de af- zonderlijke Vorstendommen weer met de kroon vereenigen. A1 was het ook met weerzin, toch moest Vorst Udo acht slaan op deze buitenland- slechts bepaald was tot een bezoek per stoomboot met zijne familie en eenige vrienden aan de Scliot- sche kusten en bij goed weder een overtocht naar Noorwegen. Naar aanleiding van hetgeen in Engelsche bladen over de verhoudiDg van Duitschland tot Frankrijk en Rusland wordt gezegd, schrijft Bismarck in zijn Norddeutsche, dat Frankrijk in Duitschland op den duur zijn besten vriend zal vinden, als het zich niet stoort aan partijdige beschouwingen, die het op een dwaalweg willen brengen. Wat Rus land aangaat, dit wil zijn invloed in Bulgarije behouden tegenover Vorst Alexander, die zich liever daaraan wil onttrekken. Twee Russische generaals maken als Ministers deel uit der regee- ring en hebben, zoo 't schijnt tegen den zin van den Vorst, een nieuwe grondwet ontworpen. Ver- schillende bladen zagen hierin een schending van het Berlijner verdrag en een voorspel van een algemeenen oorlog. De Norddeutsche tracht echter de gemoederen tot bedaren te brengen. Uit Oostenrijk wordt ambtelijk gemeld, dat de beweging in Croatie als geeindigd kan beschouwd worden. Bizondere berichten verzekeren echter het tegendeel en zeggen, dat de opstandelingeu hulp van Rusland verwachten. Uit Frankrijk zijn de berichten tegenstrijdig over den stand der onderhandelingen met China over Tongkin. Zoowel te Londen als te Parijs hebben besprekingen plaats gehad tusschen den Frauschen gezant Waddington en de Ministers van Buiten- landsche Zaken lord Granville en Jules Ferry bij afwezigheid van Challemel Lacour. Zeker in ver- band hiermede is de Chineesche gezant van Londen weder naar Parijs vertrokken. Er is in den boezem van den Franschen ministerraad eenig verschil ont- staan over de staatkunde in achter-Indie en over de noodzakelijkheid om de Kamers bijeen te roepen, voordat men nieuwe troepen naar Tongkin gaat zenden. De gelden, die daarvoor bestemd waren, zijn reeds lang besteed. Strikt genomen zou de regeering thans reeds de Kamers moeten bijeen- roepen voor de hoogst noodzakelijke versterking van achter-Indie. Zij stelt het echter uit, omdat zij rekent dat de vredes-onderhandelingen zullen slagen. Opmerkelijk is het, dat de Engelsche bladen en ook de Duitsche er op beginnen aan te dringen, dat de vrede gehandhaafd blijft en de Engelsche en de Duitsche regeeringen daarvoor hun invloed bij de Chineesche regeering aanwenden. Men schrijft dit toe aan de laatste ongeregeldhe- den in Kanton, waarbij alle mogendheden betrok ken zijn. De Fransche gezant Tricou en de Engel sche bestuurder van Hongkong zijn naar Peking om van China schadeloosstelling te vorderen. In Tongkin zijn de vijandelijkheden geschorst tot dat de nieuwe versterkingen zullen zijn aangekomen. Bij de laatste ontmoeting met de Zwartvlaggen op sche zaak. Hij stuurde boden uit en vernam van dezen, dat het geval inderdaad zoo was. Hoewel het onweer nog maar in de verte kwam opzetten, toch dreef het dp wind juist naar zijn eiland en waarschijnlijk zou het weldra over de zee derwaarts gezweept worden. Nu werd het Udo niet wel te moede, maar hij liet toch zijn onderdanen weinig merken van de zorgen, die hem drukten. Hij maakte zich, zoo goed als hij kon, in allerijl strijdvaardig en bouwde vooral op de onzekere bescherming van de zee, die zijn eiland omgaf. Maar het trouwlooze element hielp nu de sterkste partij en droeg de vijandelijke vloot gewillig op zijn breeden rug naar het strand van den leenman. De Vorst, die tegen den machtigen vijand in het vrije veld niet was opgewassen, werd belegerd in zijn residentie, welke veertig dagen lang van alle zijden bestormd werd, tot men ze na dapperen tegenweer innam. Terwijl alles in verwarring was, vereenigde zich een moedige hoop trouwe burgers rond den Vorst. Men bereikte gezamenlijk een poort en wist zich onder bedekking van den nacht door het vijandelijk leger heen te slaan. Men kwam aan het strand en stak met een scheepje, dat daar voor anker lag, in zee, al had men nog niet be- sloten, werwaarts men koers zou richten. De adem van den zacht waaienden Zephyr toonde den vluchte- lingen de bergen van hun verlaten vaderland nog maar in de blauwe verte, maar het weenende oog van den ongelukkigen Vorst staarde nog onbev, eeg- 1, 2 en 3 September is gebleken, dat de Fransche macht te gering is. Hoewel de veroverde stelling met de bajonet genomen en bezet bleef door de Franschen, was de overwinning mager en duur gekocht, daar de hoofdmacht op Hanoi moest terugtrekken. Standaards, kanonnen en groote hoeveelheden krijgstuig werden veroverd en dertig gevangenen gemaakt, die terstond zouden zijn ont- hoofd. Uit Engeland wordt voorts nog gemeld. dat de Engelsche gezant bij den Sultan, lord Dufferin, plotseling naar Constantinopel is geroepen. Waar schijnlijk staat zijn spoedig vertrek in verband met de gebeurtenissen in Bulgarije. Bij Kon. besluit is goedgekeurd de begrooting der enkel provincial e en huishoudelijke inkomsten en uitgaven van de provincie Zeeland, voor den dienst 1884, bedragende in ontvang en uitgaaf 358,394,19^. Bij Kon. besluit van 18 dezer is de lste luit.-kwartierm. C. E. Smeets, van het 7de reg. inf., krachtens punt 4 van art. 38 der wet van 28 Aug. 1851, op nouactiviteit gesteld, in afwach- ting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Den 16 September heeft aan het ministerie van buitenlandsche zaken de onderteekening plaats gehad eener overeenkomst tusschen Nederland en Belgie, betreffende de samenwerking van de Neder- landsche rijkspostspaarbank en de Belgische alge- meene spaar- en pensioenkas, in het belang der ingezetenen van beide landen. De Minister van Binnenl. zaken heeft, naar gemeld wordt, geen termen gevonden, om het raadsbesluit tot ontslag van den secretaris van Wolfaartsdijk ter vernietiging aan Z. M. den Ko ning voor te dragen. De Minister van financien heeft bepaald, dat wanneer frauduleuze in- of vervoer of ongedekt vervoer van aan recht of accijus onderworpen goe- deren wordt bedreven, zoodat verschillende perso- nen op hetzelfde tijdstip en terzelfde plaatse bekend worden, met het opmaken van een proces-verbaal kan worden volstaan, 'tgeen ook voor de behan- ling in rechten verkieslijk voorkomt. Voor iederen sluiker moet echter eene afzonderlijke memorie van toelichting in nota van ontdoken rechten worden opgemaakt. Dat de Minister van oorlog het africhten van postduiven ten zeerste waardeert, moge blijken uit het door de vereeniging De Ooievaar te's Hage, ontvangen bericht dat het Z.Exc. heeft behaagd, voor de duiven, die op de forten in de Noord- Hollandsche waterlinie en bij de legeroefeningen lijk naar het strand van zijn gewezen eigendom. Hij betreurde zijn heerschappij veel minder dan de scheiding van zijn geliefde malin en van een beminuenswaardigen zuigeling, het evenbeeld van de schoone moeder en de vreugd van den teederen vader. Deze wist niet, welk lot de Vorstin en het geliefde pand bij de inueming van de stad getroffen kon hebben. Waren zij door de over- winnaars buit gemaakt of door den grimmigen vijand aan de woede van den strijd opgeofferd De onzekerheid maakte Udo wauhopig. Ilij weet het zijner lijfwacht weinig danks, dat zij hem aan het wraakzieke zwaard hadden ontrukt en noemde de verslagenen gelukkig, omdat zij door geen knagenden kominer meer gekweld konden worden. Het noodlot scheen zelfs medelijden te koesteren voor den rampzaligen Vorst en diens wensch, een spoedig einde van een jammervol leven te willen vervullen. Een woedende orkaan bruisclite plotse ling over de Oostzee, greep het scheepje en draaide het rond als een notendopde zeilen scheurden aan harden, de mast brak, het roer werd verbrijzeld. Het ellendige wrak werd door de woedende golven nu eens hemelhoog verheven, dan weer in een afgrond gesliDgerd, tot een geweldige stoot tegen een klip het eiudelijk geheel in stukken sloeg. Udo was de eerste, die op des scliippers toeroep: Redde zich, wie kan! met een geheim gevoel van welbehagen in de kokende zee sprong, omdat hij zijn ondergang bespoedigen wilde. Maar een on- in N.-Brabant zijn gebezigd geweest, vier zilveren medailles beschikbaar te stellen. De banken, waarop mosselen geteeld worden voor den uitvoer bestemd, liggen vooral in het watertje de Eendracht, tusschen Oud-Vossemeer en Tholen en beoosten laatstgenoemde plaats. Zij zijn alien Staats-eigendom en werden deels in 1877 deels in 1883 aan verschillende personen verpacht. De vangst der mosselen dnurt van half Augustus tot het begin van Mei, maar spreekwoordelijk zijn zij het best gedurende de maanden waarin een r voorkomt. Aanvankelijk zijn de prijzeu hoog; 3 h f 2,50 per mud (een baal)binneukort eel iter wanneer de aanvoer ruimer wordt, dalen zij tot /1,75 a f 1,50 per mud. De mosselen van de banken in de Eendracht worden voor het grootste gedeelte naar Antwerpen en via Mechelen naar Brussel en PaTijs verzonden. Deze verzending vindt tot Antwerpen per vaartuig, verder per spoor plaats. De banken aan de zuidelijke oevers van Tholen voorzien het eiland zelf van de even sma- kelijke als voedzame spijze. Dat zoowel oesterputten als mosselbanken de middelpunten zijn eener levendige bedrijvigheid, behoeft geen betoog. Het klaarmaken van de pannen welke het oester—broedsel van de noo- dige kalk moeten voorzien, de behandeling van het zaaigoed, het inzamelen, verpakken en verzenden der volwassen oesters en mosselen, dat alles verschaft menigeen arbeid en brood. Ten slotte zij nog vermeld, dat de oesterteelt, maar vooral de mosselteelt, zich steeds uitbreidt. Naar men verneemt, heeft de heer J. Dirks, lid van de Tweede Kamer, uit Conception (Chili) naar Amsterdam geschreven, ter bevestiging van zijn telegram aan Burgerplicht, waarin hij mededeelde voor December aanst. in het vaderland terug te zullen komen en dat hij omstreeks 26 November te Bordeaux zal zijn om rechtstreeks naar Holland te reizen, indien geen onvoorziene omstandigheden hem daarin verhinderen. Op Amsterdam zal nu Londen volgen. De directie van het Crystal Palace te Londen is voor- nemens in 1884 een Internationale Tentoonstelling te houden, geheel naar het voorbeeld van de Amster- damsche, die te recht als een van de best geslaagde geroemd wordt. Ondanks de weinig malsche critiek, neder- gelegd in de afdeelingsverslagen der Kamer over de gestichten-wet, blijft de Minister van Justitie vasthouden aan zijn plan Leeuwarden als gevan- genisplaats voor de zwaarste gevangenen te behouden de drie gestichten te Veenhuizen in werkinrichtin- geu te veranderen, van de gevangenis te Hoorn een depot van discipline te maken voor een zeker soort bedelaars en Ommerschans te bestemmen tot een opvoedingsgesticht voor jongens. weerstaanbaar geweld trok hem tegen zijn zin weer uit de diepte omhoog en een terug rollende golf liet hem buiten bewustzijn op het strand achter. Toen hij weer bijkwamzag hij een menigte menschen om zich heen, die bezig waren met hem weer tot bewustzijn te brengen en toen hij de oogen opsloeg, was Weidemoed de Onbekende de eerste dien hij zag en die het ijverigst bezig was om zijn leven te redden uit de klauwen des doods. Udo bedankte niet voor dezen gewichtigen dienst, maar sprak met een zwakke stem en mettreurige gebaren: ,/Wreedaard, heb ik het aan u verdiend, dat ge mij met geweld van het strand der ruste terug stoot in den jammerpoel van mijn lijden, dien mijn geest al bijna ontsnapt was? Wees barmhartig jegens mij en laat mij in den duisteren schoot des grafs datgene vinden, wat ik met smach- tend verlangen zoek. Laat mij uit uw hand van den oever zacht in de razende zee glijden, dan zal ik u als mijn weldoener erkennen. Want toen uw hand mij uit de golven redde, was zij de hand van een pijnigenden beuldie er een barbaarsch genoegen in vindt, als hij de marteling van een ongelukkige kan verlengen." Weidemoed de Onbekende gaf Udo vriendelijk de hand en sprak zachtmoedig: //Uw ongeluk heeft u, edele Vorst, met zijn loodzwaar gewicht ter neer gedrukt, maar het past een kloeken man niet, dat hij onder het ongeluk bezwijkt. Hij moet al zijn kracliten inspanuen om den last der rampen van zich al te TER \EIZE\S( IIE COlll 4\T.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1