LaiKlhouwbcrichten. Buitenland. Gemengde berichten. Telegraphische berichten. rijks-ambtenaar in functie. Hiervan werd beschuU digd zekere J. P., die dan ook door de reclitbank veroordeeld is. Thans ecbier meldt men, dat zekere A. B., op zijn sterfbed verklaard moet hebben, dat J. P. onscbuldig en liij de dader was; de veroordeelde zou dus reeds 3 jaren onscbuldig gevangen hebben gezeten. De officier van justitie van Almelo is te Tubbergen aangekomen om de zaak nader te onderzoeken. In tegenwoordigheid van de Ministers van Kolonien, Waterstaat en Buitenlandsche Zaken, de Commissarissen der tentoonstelling en tal van be- langstellenden had Zaterdagmorgen ten 11 ure in liet Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam de mede- deeling der bekroningen van de Internationale tentoonstelling plaats. De Minister van Kolonien het voorzitterscbap waarnemende, gaf na een korte toespraak het woord aan Jhr. Hartsen, president der jury, die de bui- tengewone bekroningen voorlas, terwijl de secretaris Kappeyne de diploma's d'honneur voorlas, zich alleenbepalende tot bet Nederlandsche gedeelte. Door den Minister van Kolonien werd aan de jury en bet uitvoerend comite dank gebracht waarop Jhr. Hartsen antwoordde. De Minister herdacht voorts nog de jongste catas trophe, die Indie geteisterd had. Alle redevoeringen werden in bet Pransch gc- houden en de plecbtigheid liep zeer kalm af. Zooals door Jhr. Hartsen werd medegedeeld zal aan Z. M. den Koning en aan den Prins van Wales bet diploma commemoratif de reconnaissance wor- den aangeboden. - De Commissaris des Koniugs in de provincie Groningen heeft bij circulaire de hoofden der ge- meentebesturen verzocbt, hem bij zijn rondreis door de provincie op eenvoudige wijze te ontvangen, aangezien z. i. de tot nog toe gebruikelijke ont- vangst, die en tot tijdverlies aanleiding geeft en uitgaven veroorzaakt, kan vermeden worden, zonder aan een aaugename verhouding in 't minst te kort te doen. Op voordracht van den Min. van Pin. heeft Z. M. de Koning subsidien uit 's Kijks daarvoor bestemde fondsen verleend, o. a. aan de Herv. gemeente te Yeere f 4000, in de kosten der herstelling van het kerkgebouw en den aankoop en de inrichting van een huis tot pastorie, waartoe de Synode mede f 4030 bijdraagt. Het vergunuingsrecht Jmengt in Arnhem op de som van f 15306,25 en in het kleine stadje Harderwijk niet minder dan f 1787,50. Het aantal kroegen is er anders sedert de nieuwe drank- wet van ruim 130 gedaald tot 66. Dat het meeste handgeld der kolonialen, in het stadje blijft, waar het ook ontvangen wordt, blijkt wel duidelijk uit de som die voor het vergunnings- recht wordt uitbetaald. De meesten van die lieden gaan zoo arm het zeegat uit als zij in Harderwijk zijn aangekomen, wijl de honderden guldens aan Bachus zijn geofferd. TER NEUZEN, 18 September 1883. Ileden morgen te ruim 11 uur werd alhier de brandklok geluid. Spoedig bleek, dat door on- bekende oorzaak brand was ontstaan in de schuur van den koopinan A. D. van Aerde, staande in de Ylooswijksche straat. Het daar geborgen hooi van den voerman P. de Meijer is geheel verbraud zoomede het inwendige van het gebouw. De schuur is geassureerd bij de brandverzeke- l'ing—mnatschappij Holland te Dordrecht, het aan- wezige hooi was niet verzekerd. Zooals onze lezers in het vorig nummer hebben gezien zal morgen de Schouwburg Prascati, onder directie van den heer H. W. Nieuwenhuis, hare voorstellingen met de kermis alhier openen met het tooneelspel „Zwarte Grief," dit stuk even als Blonde Els," hetwelk ook zal opgevoerd worden, werd met bizonder succes in verschillende plaatsen Udo zelf wist niet wat hij van den Onbekende maken moest en uitte geen oordeel, maar hij ver- moedde, dat het geen gewoon mensch was. Hij nam den zwemmer als een gast mede naar zijn paleis, waar hij dezen goed verpleegde en aan zijn gemalin, aan de zachtmoedige Edda, voorstelde, aan wie hij den vreemdeling als een vriend aanbeval. De onbekende rechtvaardigde door zijn gedrag de goede mcening, die do Yorst van hem koesterde; hij was een fijne hoveling, toonde veel kennis en wist iedereen met aardige goochelkunsten goed te vermaken; maar noch de goedheid en de vriend- schap, die men hem bewees, noch de beker, dien hij dikwijls met zijn verpleger ledigde, konden zijn tong zoo los maken, dat hij zich aan Udo bekend maakte. Wel merkte de onderzoekende scherp- zinnigheid van den Vorst, dat de vreemdeling soms aan stille zwaarmoedigheid leed, vooral wanneer Udo hem toch ooggetuige maakte van zijn huiselijk geluk, dat in de palcizen der grooten even vreemd pleegt te zijn als in der Godenverblijf op den Ilomerischen Olympus. Deze opmerking wekte in den Yorst verdenking, dat do geheimzinnige gast in zijn hart een onzuivere licfde koesterde voor Udo's gemalin, welken hartstocht de Onbekende niet kon onderdrukken en niet mocht laten los- barsten. En omdat het zaadstof van den argwaan daar, waar het valt, gemakkelijk een giftig zwam wordt, dat uit een enkel stofdeel in een vochtigen nacht opschiet en zijn volkomen grootte bereikt, zoo werd de Yorst even spoedig in zijn argwaan versterkt, als hij er van bevrijd werd. van ons land ten tooneele gevoerd. Deze beide stukken werden door bovengenoemde directie te Ylissingen jl. Zaterdag en Zondag onder algemeene bijvalsbetuigingen gespeeld; een druk bezoek wordt de directie toegewenscht. Op de kermis is ook gearriveerd de wereld- beroemde voet-pianist Prof. Pierre, die geboren is zonder armenhij is niet alleen geoefend pianist, maar is ook bekwaam teekenmeester, kunst- schilder, mecanicieu, horlogemaker, knipt verschil lende kunst-voorwerpen, speelt kaart-, schaak- en tric-tracspel en doet zelfs goocheltoeren. Zeker zal ook deze vele bezoekers tot zich strekken. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben vernietigd het besluit van den Raad der gemeente Ossenisse, waarbij besloten was tot toelating van het herbenoemde raadslid J. P. L., die drie jaren geleden ter vervulling eener tusschentijdsche vaeature gekozeu was en gedurende dat tijdsverloop, in strijd met een duidelijke wetsbepaling, met zijn stiefvader in dien Itaad zitting heeft gehad. Axel, 17 September. Yoor het beroep naar de Cliristelijk gereformeerde gemeente alhier, is door den heer D. Vrieling, predikant dier gemeente te Meliskerke, bedankt. Hock, 17 September. Door den gemeenteraad is in zijne zitting van Zaterdag jl. benoemd tot onderwijzer aan de openbare school de heer C. de Kok te Ter Neuzen. 's Gravenhage, 18 September. In de heden gehouden zitting der Eerste Kamer zijn de nieuw benoemde leden toegelaten. De heer Jhr. Mr. Yan Eijsinga heeft den voor- zittersstoel hernomen met eene herinnering aan de geringe wijziging der Kamerhij bracht liulde aan de heengeganen en sprak een welkomstwoord tot de nieuwe leden. Hij wees tevens op de onvrucht- baarheid van het afgeloopen zittiugstijdperk tenge- volge der bekende omstandigheden, op de naderende en wenschelijke grondwetsherziening en hoopte, dat de vertegenwoordiging, wars van alien drang en invloed, mede zou werken ten nutte van Koning en Yaderland. Het lid Mr. A. P. Vos de Wael heeft zijn ontslag genomen. Besloten werd de troonrede te beantwoorden. In de Zitting der Tweede Kamer van heden zijn alle nieuwe leden toegelaten. De candidaten- lijst voor het voorzitterschap bestaat uit de heeren O. van Rees, Mr. Cremers en Mr. Borret. Te Yalkenburg bij Leiden waren jl. Vrijdag 700 paarden aan de lijn. Jonge paarden vonden gereede koopers, ook voor het buitenland. In den tuin van den heer Martin, te Heem- stede, is een reusachtige komkommer gegroeid van een gewicht van bijna 25 kilogrammen. Volgens een officieele mededeeling werd van 18 Augustus tot 1 September niet minder dan 16 millioen 600 duizend pond spek en 13 millioen 200 duizend pond reuzel te New-York uitgevoerd. In het tijdperk van 25 Aug. tot 8 Sept. werden te Chicago 153 duizend varkens geslacht. Te half elf uren Zondagochtend werd het lijk van Conscience uit Ixelles naar Antwerpen over- gebracht op een lijkwagen, die door vier in rouw gehulde paarden werd getrokken. Een 20tal let- terkundige vereenigingen hadden zich bij den stoet aangesloten. Zestien personen droegen 44 kransen achter den lijkwagen. Een tallooze menigte was op de been. De stoet werd voorafgegaan eu ge- volgd door muziekkorpsen. Aan de Namensche Toen hij op zekeren dag met zijn verdachten gunsteling ter jacht uitreed en beiden toevallig van het overige gevolg waren afgedwaald, naderde de vreemdeling Udo en sprak: Goede Vorst, gij hebt medelijden gehad met een schipbreukeling, die niet ondankbaar is voor uw weldaden. Het strandrecht maakte mij tot uw eigendom, maar gij hebt mij de vrijheid geschonken, van welke ik nu gebruik wil maken om naar mijn geboorteland terug te gaan, indien het u behaagt mij verlof te geven." Do Yorst antwoordde: „Vriend, gij hebt de macht om te doen wat u belieft, maar uw afscheid is mij onverwacht. Zeg mij, wat u van mij wegdrijft?" #Het voorgevoel van een krenkende verdenking," antwoordde Weidemoed de Onbekende, die gij tegen mij koestert, hoewel mij mijn hart van alle schuld vrij spreekt. .Gij verklaart mijn zwaarmoedigheid slecht, want zij heeft een oorzaak, die gij onmogelijk kunt ver- moeden, maar die u niet verborgen zal blijven, indien gij verlangt de oorzaak te verneraen." Edo stond verbaasd over deze woorden, want het viel hem moeilijk te begrijpen, hoe de menschelijke scherpzinnigheid de verborgenste gedachten van het hart kon raden. Maar hij zocht zich zoo goed mogelijk te dekken en sprak „Gedachten, vriend, zijn tolvrij. Indien een dwaling mij bedrogen heeft, welaan, dan heeft zij u niet gegolden. Uw beste verdediging is, dat ge mij de reden van uw stille zwaarmoedigheid openbaart." (Wordt vervolgd.) poort sloot een deputatie van het Brusselsch gemeentebestuur zich aan. Yan al de kerken der hoofdstad werden de klokken geluid van 11 tot 1 uren. Toen vertrok de lijkwagen naar Ant werpen. Daar ter stede was de plechtigheid grootsch en indrukwekkend. Reeds te 11 uren was het op het Oosterstation buitengewoon leveudig. Elke trein, gewone en extra—trein, bracht honderden reizigers aan; geheel Vlamingerland wilde deel- nemen aan de eer, welke de geboortestad van den grooten romauschrijver aan liaar beroemden zoon schonk. Het kerkhof van Kiel, waar Cons cience's gebeente zal rusten, ligt aan het uiterste einde der stad, buiten de nieuwe gemeente ten zuiden. Men heeft meer dan een uur noodig om er te komen. Aan de particuliere woniugen was de nationale vlag halfstok geheschen. Yele balkons waren met krip behangen. Hier en daar was de Antwerpsche vlag ontplooid, met immortellen gekrooud. De lantaarnen waren even- zeer met krip omhuld. De gemeenteraad volgde de familie in den stoet; daarna kwamen achter- eenvolgens de vertegenwoordigers der academie, van den Cercle astistique, de vrienden en ambtge- nooten, de maatschappijen. In afwachting dat de door de stad aan de familie Conscience aangeboden graf kelder voltooid zij, werd de kist geplaatst in een groeve, voorloopig ge- graven nabij het monument voor Merteus, den Antwerpschen geschiedschrijver. De maatschappijen der verschillende Ylaamsche streken hadden uit hun steden en dorpen ieder een weinig aarde van het door hen bewoonde grondgebied meegenomen, die zij over de lijkkist spreiddeu. Daar hield de burgemeester De Wael een treffemle rede, waariu hij in forsche trekken schetste vat Conscience, die door de vruchten van zijn arbeid aan zijn vaderland en door zijn roern aan geheel de wereld behoort, is eu blijven zal voor Antwerpen. Eene afdeeling van de Zweedsche werklie- denvereeniging heeft in de vorige maand een ver- gadering gehouden, waaraan 3000 personen deel- namen. Met overgroote meerderheid werd besloten, bij het gemeentebestuur van Stockholm aan te dringen oplo. het aantal herbergen en drankwinkels te verminderen tot tien. De tien oudsien te laten uitsterven; 2o. dat al zulke lokalen op zon- en feestdagen gesloten moeten zijn; 3o. dat daarin geen vrouwen of meisjes mogen bedieuen, en 4o. dat zich in die lokalen geen stoelen of tafels mo gen bevinden. Krijgt de vereeniging haar zin, dan zijn er spoedig geen kroegen meer in Stockholm. Weldra zal ook een „bliksemtrein" tusschen Parijs, Berlijn en St. Petersburg loopen. Te Eydt- Kuhnen, op de Russische grenzen, zullen de wagons andere wielen krijgen, die voor de Russische spoor- wegen geschikt zijn. De snelheid zal 90 mijlen per uur zijn. De trein zal op Amerikaansche wijze worden ingericht en een keuken, een eetzaal, leeszalen enz. bevatten. De geheele reis zal in vijftig uren afgelegd worden. Bij een opvoering van het spectakelstuk Michael Strogolf, in den schouwburg te Chartres, stortte plotseling een gedeelte van het tooneel in, waardoor eenige paarden met hun berijders naar beneden vielen. De ontroering van het publiek bij deze ver- dwijning, die niet op het programma voorkwam, was groot en men vreesde dat de ruiters in hun val gedood waren. Zoo erg was het gelukkig niet; drie hunner waren slechts gewond en de overigen kwamen er heelhuids af. Op den spoorweg van Neussargue, Cautal, naar Marvejols, Lozere, te Garabit, is een viadukt in aanbouw, die zijn weergade niet zal hebben. In 1880 begonnen moet hij in het begin van het volgend jaar voltooid zijn. De geheele viadukt is 564 meters lang en de groote boog is 165 meters breed. De kosten bedragen 3 millioen franks, en voor den bouw worden gebruikt 17,000 kubieke meters metselwerk en 3 millioen kilo grammen ijzer. De zaak van Jannetje Struik (bekend als de ,/millioenen-juffrouw"), die op 2 October voor het hof te 's Gravenhage behandeld zou worden, is uitgesteld tot 23 October. Bij de ontgravingen, die het gevolg zijn van den nieuw te maken spui- boezem, buiten de voormalige Duinpoort te Ylis singen, werd een stuk geschut (8ponder) gevonden, waarop het jaartal 1734 vermeld staat, beuevens eene porseleinen vaas. De 22jarige arbeider Storm, bij het staatsspoor te Venlo, had het ongeluk tusschen de buffers van een rangeerenden trein te geraken, waarbij hij inwendig zoodanig gekwetst werd, dat hij aan de gevolgen is overleden. Yrijdagnacht is te Amsterdam, in het drukste ge deelte der stad, een spiegelruit van een goudsmid ingeslageneenige gouden horloges en andere kost- baarheden zijn ontvreemd. Te Schijndel is een 71jarig „jonkmau" nog in't huwelijk getreden. Als een bizonderheid kan worden medegedeeld, dat bij eene familie te Breda dezer dagen drie dienstboden den dag mochten herdenken van hun ruim 35jarigen diensttijd in het hetzelfdc gezin. Met hun drieen hadden zij de familie 110 jaren gediend. Door de Amerikaansche Zoudagschool- vereeniging is f 2500 uitgeloofd voor het best geschreven boek over het onderwerp: *De ver- plichtingen en voordeelen van den rustdag." Twee Nooren, de eenige overlevenden van de 14 koppeu sterke equipage van het Noorweegsche schip Julienne, werden aan den lichttoren van Dungeness aan land gezet. Zij berichtten, dat hun schip, op de reis van Antwerpen naar Dunge ness, verongelukt is. De hoofd-commissaris van politie te Amsterdam waarschuwt in het Alg. Politieblad tegen zekeren G. de Joug J.H.z., wonende 2e Spaarndammerstraat 6, die er zijn werk van maakt op aanvragen om hypo- theken of geld, in couranten geplaatst, aanbiedingen te doen en zich voor kosten van door hem te hou- den taxatie van het in onderpand aangebodene, geld te doen overzenden. In sommige zijner brieven sluit hij gemakshalve een postwissel-formulier in. Heeft hij geld ontvangen, dan weet hij zich door uitvluchteu van de zaak af te maken en blijft hij in gebreke het gezonden geld terug te geven. In de veenkolonie Appelscha heeft eene woedende koe een knaap van 12 jaar in de weide omver geworpen en getracht hem op de horens te krijgen, zoodat zij worstelende bij een sloot kwamen, waarin de kuaap zich uit angst liet rollen en zoodanig om hulp riep, dat zijne moeder op verren afstand hem hoorende, toesnelde, zich te water begaf en haar kind van een wissen dood redde. Zaterdagmiddag had te Breskens een treurig ongeval plaats. De heer K., directeur van het post- en telegraafkantoor aldaar, had de onvoor- zichtigheid bij het zwemmen zich te ver te wagen, waardoor de stroom hem medeslcepte en hij jammer- lijk verdrouk. Nog jouggehuwd, laat hij eene vrouw met een kind na. Doordien de geagreeerde niet telegrafeeren kon en daardoor het geval niet telegrafisch aan de autoriteiten kon mededeelen, vertrok de heer Van Driel, hoofdonderwijzer, per Provinciale stoomboot naar Ylissingen en doelde aan het telegraafkantoor het ongeval mede. Te 4 uren vertrok de telegrafist Rinders van Middel- burg per rijtuig eu werd oumiddelijk per sloep overgezet, zoodat de telegraafdienst slechts een paar uren voor het publiek gesloten geweest is. In eene woning te Oud-Beierland, waar de vorige week een persoon aan pokken overleed, en waar de politie de besmette goederen wilde ont- eigenen, werd zij door het hoofd van het gezin daarin verhinderd. Eerst nadat de burgemeester en de kantonrechter gekomen waren, kon de poli tie zonder stoornis haar werk volbrengen. In zeker Friesch dorpje, waar de stembe- voegde leden der Hervormde gemeente weldra zullen worden opgeroepen om een nieuwen predikant te kiezen, kreeg naar aanleiding dezer zaak een echt- paar twist. De man wilde op een evangelischen. predikant stemmen, terwijl de vrouw hem wilde dwingen iemand te kiezen dien zij kende, en die den menschen hunne diepe onwaardigheid zoo hart- roerend onder het oog kon brengen, die zoo dierbaar wist te preeken. Nadat van weerszijden alle argumenten waren uitgeput en men elkander juist niet al te malsch de waarheid had gezegd, gaf de man zijne weder- helft een slag om de ooren, waarop deze eene pannekoek, die zij bezig was te bakken, in het vuur wierp. Woedend dat het lekker hapje zijn mond voorbijging, greep hij den pot, waarin het beslag zich bevond, en stortte in een oogwenk den geheelen iuhoud op het hoofd en de schouders zijner gade uit, die jammerend de deur uitliep om zich bij de buren te beklagen. Panuekoeken kwa men er dien middag niet op tafel. Te Haaften is een petroleumbron ontdekt. Uit een pas gestagen pomp wordt water en petro leum opgepompt, die brandende een heldere vlam geeft. De hoeveelheid petroleum, die de pomp geeft, staat nagenoeg gelijk met die van het water. De eigenaar verkoopt ze aan zijn mede-ingezetenen voor 6 cent den liter. Hij is voornemens, de pomp te verbinden aan de in zijn korenmolen staande stoommachine, om spoedig de zekerheid te krijgen, of de olieproductie van den bodem van blijvenden aard zal zijn. De heer Yermeulen, rijksontvanger te Dokkum, was aan eene weduwe aldaar f 16,44 schuldig. De weduwe biedt hem door middel van een kassier eene gezegelde kwitantie aan. De kwitantie wordt tweemaal gepresenteerd, doch de ontvanger weigert de betaling. Hij zal 'tgeld door zijne dienstbodo wel zenden. Dat geschiedt dan ook, doch nu vergeet de weduwe een 5 cents zegeltje op de kwitantie te plakken. Uit zuivere plichtsbetrach- ting bericht nu de ontvanger aan de weduwe, dat ze voor f 25 beboet is en 5 cts. zegelrecht moet betalen. Aan het postkantoor in den Ilaag heeft een persoon een bedrag van f 17,50 doen uitbetalen op een postwissel, waarvoor, zooals later gebleken is, de som ten postkantore aldaar of elders niet was gestort. De man, die op deze wijze het geld had weten te bemachtigen, had den ambtenaar, met de uitbetaling bclast, een formulier, dat aan alle vereischten voldeed, in handen gespeeld. Om den postwissel voor echt te doen doorgaan, was op het zegel voor betaald recht het postmerk met datum nagebootst en moest eenig gekrabbel de aan den voet geplaatste liandteekening van den amb tenaar der posterijen voorstellen. De bedrijver dezer valschheid in geschriften bevindt zich reeds in handen der politie.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2