Landbouwbericfiten. Buitenland. Gemengde berichten. Telegraphische berichten. Uit Amsterdam meldt men dat de lijst der bekroningen in de Eransche afdeeling ter len- toonstelling door de Gazette de Hollande isgepu- blieeerd. Toegekend zijn 166 eerediploma's, 618 gouden, 322 zilveren en 240 bronzen medailles (diploma's) en 126 eervolle vermeldingen. ken speciaal eerediploma voor ameublement is toegekend voor bet paviljoen der Eransche commissie. 1 "or Algerie zijn toegewezen 10 eerediploma's, 25 gouden, 40 zilveren en 56 bronzen medaille-diploma s en 61 eervolle vermeldingen. Bij de Centrale commissie is van Z. M. den Koning en van II. M. de Koningin ontvangen.de belangrijke som van f 5000, bestemd voor de noodlijdende bevolking van Ned. Indie, tengevolge der ramp door de uitbarsting van het Krakatau- eiland, terwijl bij Z. K. 11 Prins Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, is ingekomen, voor hetzelfde docl, van II. K. II. de Groot-IIertogin van Saxen, Prinses der Nederlanden, te Weimar, eene som van f 3000. TER IVEUZEN, 14 September 18S3. Kermis komt maar eens in 't jaar" en zal op Maandag a. s. alliier een aanvang nemen. Wat ook 'deze kermis zal opleveren licht nog in de toekomst verborgen, maar zeker zal ze voor velen een bron van uitspanning voor anderen van uit- spatting zijn. Wat zal de kermis dit jaar te zien geven, word ons reeds deze week menigmaal geVraagd en daarop kunnen wij bet antwoord geven, dat lielbebbers van het tooneelspel zicb zullen kunnen begevcn naar den Scbouwburg Prascati", onder directie van den beer Nieuwenbuis. 1 wee Panorama svau Lerris en Th. Scherf zullen tafreelen van wat op bet wereldtooneel voorvalt aanschouwelijk voor- stellendo wereldberoemdo pianist prof. Pierre, zal met zijne voeten de piano bespelen, daar- mede schrijven, teekenen en scliilderen, om de cenvoudige reden, dat bij zijn beide arrnen mist; zij die gewoon zijn k 1 e i n e menschen te zien zullen ook in de tent van De Leruelle een reus kunnen gaan bewondereubemiunaars van visch kunnen bij D. Scbuitenvoerder bun geluk beproeven in ffDe vermakelijke vischvangst, terwijl aan hen die geen ,/vergunning" hebben zal toegeroepen wor den pak de leuning; zij die geen electrische dame kennen, kunnen die gaan bewondereu bij I. Hilli- cers, terwijl twee carroussels van Bolet en Janvier bet hunne zullen bijbrengen om op bet marktplein kleine en groote menscben te laten draaieu. Een kermis zonder wafelkraam is ondenkbaar, zoo dacht J. Smits van Middelburg er ook over, waarom hij ook dit jaar onze kermis zal bezoeken. Tal van kramen met galanterien, koek, zoetgebak, fijn suikerwerk en eau de cologne zullen er te zien zijn. Naar wij vernemen, zijn gisteren door het Dagel. bestuur van 16 sollicitanten, die de ver- eischte stukken hadden ingezonden voor de be- trekking van boofd aan de openbare school m de kom der gemeente alliier, naar den district-school- opziener opgezondeu. Op den 13 September 1858 werd alliier de Christelijke school geopend, die alzoo 25 jaren heeft bestaan, en aan welker hoofd, sedert de op- ricbting tot nu 1 Juli 11., heeft gestaan de heer J. M. Mulder, alstoen op verzoek eervol ontslagen. de rots, om hem bij zijn meisje te brengen." „Daar komt hij." Onmiddellijk acbter hem volgde cen troep grens- bewakers, matrozen en jonge Andaluziers, die nu onder bet slaken van luide jubelkreten eenen jon°en man op hunne schouders tdden, en hem met geweld tot bij het meisje droegen, waar zij hem vrij lieten. Rosario, niet in staat zicb overemd te houden, wierp zicb onder een stortvloed van vreugdetranen terpen zijne borst. Miss Arrowsinith met Horry waren ondertusscben naderbij gekomen en e kolonel zei: My lord, dit is de jonge man, die onschuldig werd veroordeeld, en dien wij met zooveel moeite uit den kerker hebben veriest ,/IIet -moet vreeselijk zijn, sprak hij, zich to, Jose wendende, „als men zonder scbuld zoo levend be^raven wordt." Deze antwoordde met geen enkel woord, maar den blik, dien hij ten iiemc verbief, en over bet ganscbe tooneel bet waren, was van dien aard, dat al den omstanders de oogen vol tranen schoten. Lord Napier van Mag- daia hield nu den blik gevestigd op den majoor, op Elorry en den nu fier recht opstaanden Anda- luzier, en terwijl bij bet zwaard, dat zoo dikwijls dood en verderf in de gelederen der Ashanti bad rondgcbliksemd, zacbtjes liet zinken, zeide nj ^God zegene u, mijne kinderen E I N D E. Deze Andalusische verte'ling werd ons ter plaatsing toegezondcn door den beer Stot-tai, bij velen onzer lezers meer bekcnd als behendig en beschaafd kunstenaar dan als letterkundige. Door dezo vertelling bewijst Stot-tai, dat bij zicb ook gemakkelijk beweegt op liet gebicd der romantiek. De bebandelde stoife, waarbij de fan- tasie met de bistoriscbe waarbeid is dooreenge- strengeld, leende zicb bizonder om in ons blad te worden opgenomen en ook om zijn groote en welgeplaatste ambitie voor de letterkunde, aan het oordeel van bet publiek te onderwerpen. Gisteren werd van hier onder behoorlijk geleide naar den auditeur militair te Arnhem vervoerd zekere C. A. J. Driedonks, sedert 25 Juui 1881 gedeserteerd soldaat dergerfie te Utrecht. Deze persoon is waarschijnlijk dezelfde, die in bet begin dezer maand to Aalst een paard stal en zicb daarna bij ontdekking in een berberg op dc Vissclierij te Gent de keel tracbtte af te snijden. Door die verwonding word bij ablaar verplecgd in het burgerlijk liospitaal, waaruit bij Dinsdagnacht ontvluclitte. Dit vermoeden wordt versterkt door- dien zicb bij den overgebrachten persoon een wondc aan de keel vertoont, De jl. Dinsdag van hier naar de gevangenis te Middelburg opgezondeu Afrikaan Ben Amed Moliamet is Woensdag per mailboot van de stoom- vaartmaatscbappij Zeeland van .Vlissingen naar Engeland overgebracht. Op de algemeene vergadering van onder- wijzers uit het arrondissement Axel, welke dit jaar op 24 Sept. e. k. te Kloosterzande zal gehouden worden, zijn o. a. de volgende punten ter bespreking aan de orde gesteld a. Het onderwijs in de aardrijkskundeb. Hoe moeten wij de geschiedenis bestudeeren? c. Waar beid dei' spreuk,/Door onderwijzen leert men," en d. Justus van Effen, achtereenvolgens in te leiden door de heeren Roosma, Kok, Odink en Wisse. Axel, 13 September. Op verzoek der centrale commissie, door Z. K. II. den Kroonprins voorge- zeten tot het inzamelen van giften voor de nood- lijdenden op Java en Sumatra heeft de burgemeester eenige ingezetenen uilgenoodigd, zicb met liem tot eene commissie te vereenigen, ten einde met het zelfde doel in deze gemeente werkzaam te zijn. Tot predikant bij de Hervormde gemeente alliier i3 beroepen de beer I. Vonk, predikant bij die gemeente te de Meern, gemeente Vleuteu, prov. Utrecht. Toen de laatste trein, die van Meclielen komt, AYoensdagavond voor bet station te Axel stilhield, bleek bet, dat de wagons waarin zich de passagiers bevonden, per abuis op de Kijkuit waren blijven staau. Dadelijk werden de waclitenden door de locomotief afgebaald, zoodat er slechts een opont- houd van enkele minuten plaats had. Sas van Lent, 14 September. Dc beer A. Kooreman, opzicbter bij 's Rijks waterfetaat 4e klassewordt van hier overgeplaatst naar de pro- vincie Gelderland lloelt, 14 September. De hcer J. E. van Bins- bergen, sedert 1854 predikant bij de Hervormde gemeente alhier, zal op 29 September a. s.. bet voorrecht genicten zijn 50jarig predikambt 1e ver- vullen. Van 1833 tot 1854 was liij predikant te Scbore, en bevorens hulppredikcr te Wassenaar. Borssele, 13 September. Bij enkele inschrijving werd heden alliier aanbesteed, de lierstellings- en onderboudswerken tot 30 April 1884 aan de zeeweringen van bet calamiteuse waterscbap Elle- woutsdijk en den calamiteusen polder Borssele, waarvan de raining beloopt f 25,202,03. Het minst werd ipgeschreveu voor f 2b,692 door den heer R. J. Visser, te Hansweert. 's Gravenhage, 14 September. De Minister Heemskerk heeft beden plechtig de zitting der beide Kamers gesloten met eene rede, waarin dank betuigd werd namens den Koning voor dezorgen, besteed aan 's lands belangen. Al werden de werkzaamheden afgebroken en kwam nigt alios tot stand, wat de troonrede beloofde, tocb werden be langrijke zaken afgehandeld, o. a. de geldleening, de verlegging van den Maasmond, de spoorwegbrug over den IJsel, de internationale regaling omtrent de visscherij en verscheidene gewicbtige overeen- komsten. - Het nieuw opgetred'en Mimstenc moclit zich bij de bebandeling van zakendie afdoening eiscbtenin eene welwillende medeweikmg der Staten-Generaal verheugen. rechtszaken. Arroiulisseinents-reelitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in bare zitting van 14 Sep tember de volgende vonnissen uitgesproken C. v. H., werkman te Sas van Gent, is wegens moedwilligc' mishandeling veroordeeld tot 8 dagea celstraf. T t, i H. v. d. II., huisvrouw van M. J. B., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens moedwillige mis handeling veroord. tot 2 boeten van 10 of 3 da<*en gevangenisstraf voor iedere boete. M. II., zonder beroep, J. G. II., varensgczel, J J. J., zonder beroep, alien te Ter Neuzen, zijn wegens 'gequalificecrde diefstal veroord. de eerste tot 3 dagen gevang., de tweede en derde ieder tot 15 dagen celstraf en solidair in de kosten. Ter Keuzen, 14 September 1883. In Zeeuwsch-Vlaanderens oostelijk deel heeft de landman wel reden, om voldoende tevreden te zijn over den tot liiertoe iugezamelden oogst. Ofsclioon haver en paardenboonen niet naar wensch uitgevallen zijn, is tocb tarwe, rogge, gerst cn ander graangewas zeer voldoende en ongetwijtcld vrij wat beter dan in de laatst voorgaande jaren. De oogst van suikerbieten, aardappelen en mee- Krap> welke laatste vrucht evenwel scbaarscb ranwezig is begint bier en daar veler banden werk te verschaffen, en, bij gunstig wuder, zullen le landerijbn weldra ovcral gelieel kaal iiggen. De tuinvrucbten hebben over 't gebeel veel gelcden door de sterke droogte in't voorjaar. Appo- len en peren beloofden, korten tijd geleden, een ffiuk bescbotdocb de storm van Zondag den 2 Sept. jl. heeft de hoop op een milden oogst van deze vruchteu ten eeuenmale vernietigd. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van bet vette vee op de voornaamste markten van Bclgie als volgt: Ossen 95 centimcn tot fr. 1,17 stieren, koeien en runderen 80 centimen tot fr. 1,04; alios bere- kend }ier kilo levend gewicbt. Kalveren onverauderd 95 centimen tot fr. 1,40 vette varkens fr. 1,07 tot fr. 1,15. Voor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 3,40 tot fr. 4,10; Mechelen fr. 4,00; Ware- gem fr. 3,30 tot fr. 4,80; Tbielt fr. 4,00Deinze fr.3,75 St. Nicolaas fr. 4,00 cn te Brugge fr. 4,26. Men schrijft uit Antwerpen": Er komen bier zeer zonderlinge geruchten ter oore, die, wel in- gezien, ons niet verwonderen. De tijding, dat er pogingen aangewend worden om in 1885 te Antwerpen eene wereldteutoon- stelling te houden, pogingen die met den besten uitslag worden bekroond en overal een goed ont- baal genieten, scbijnt r<;eds nijd en jaloezie te hebben opgewekt. Zoo vernemen wij, dat het inricbten eeuer wereld- tentoonstelling, te Brussel met leede oogen wordt aaugezien en dat men daar niet gaarne zou hebben, dat dit ontwerp zou verwezenlijkt worden. Men voegt er zelfs bij, dat er pogingen worden gedaan, om er do uitvoering van tegen te werken en te beletten. Om onze tentoonstelling te doen in duigen vallen, zouden daar, in de boofdstad, eenige invloed- rijke personen op de gedaclite zijn gekomen, zegt men, om insgelijks in 1885 te Brussel eene tentoonstelling tot stand te brengen in de gebouwen dergene van 1880, op bet Oefeningsplein. Om die zaak te doen gelukken, zouden de lokalen van 1880 merkelijk worden vergroot en uitgebreid, bij iniddel van een aautal hektaren grond, die, zegt men, toebehooren aan den heer Malou. Zijn die bericliten gegrond, "wij weten bet niet, docb bet zou ons niet verwonderen, want het is bekend, dat men te Brussel met benijdend oog den gedurigen groei en bloei onzer stad aanziet en vreest, dat Antwerpen eens de boofdstad zou overvleugelen. - Zooals wij in ons vorig nummer onze lezers mededeelden is Hendrik Conscience Maandagnamid- dag overleden in het museum-Wierz, waarvan de overledene bewaarder was. Tot de laatste minuut heeft Conscience al zijne tegenwoordigheid. van geest behouden. Hij sprak met de leden zijner familiezijne stem was zwak, docb nog verstaan- baar. Hij sprak met kalmte over het einde, dat hij voelde naderen. //De wet der natuur moet uitgevoerd worden" zeide hij. Den dag voor zijn dood, kwamen zijne drie kleinkinderen, de twee zoon- tjes cn bet docbtertje van M. Antheunis, hem ruikers van zijne uitverkorene bloemen brengen. Terwijl bij met hen sprak, vond bij er vermaak in op zijn bed de viooltjes, de reseda's en de witte rozen uit te spreideu; bij lachte de kinderen toe en sprak bun over hunne spelen met zijngewone goedhartigheid. De doodstrijd begon Maandag ten een uur. Hij was lang en buitengewoon pijnlijk. Zijne laatste woordeu waren,/Breydei-De Koninck, Brugge." De doodstrijd had bijna zes uren ge- duurd. De groote schrijver is van uitputting gestorven. Het is dezelfde ziekte waaraan Napoleon III en de Qraaf De Chambord bezweken zijn. Sedert twee jaar bad Conscience niets meeruitge- jzeven. Hij had een romau begonnen //den duivel bij lieeft hem niet kunnen voleinden. Te Antwerpen is de volgende bekendmaking aangeplakt: z/De burgemeester van Antwerpen vervult een droeyen plicht, met aan zijne medeburgers te laten wfeten, dat Antwerpens beroemde zoon, HENDRIK CONCIENCE, gisteren ten half zes 's namiddags, te Brussel bverledcn is. Antwerpen, 11 September 1883. De Burgemeester, Leopold de Wael. De gemeenteraad van Antwerpen lieeft eene zitting met gesloten deuren gehouden, om de noo- dige maatregelen te nemen voor de begrafenis van Hendrik Conscience, welke op het stadskerkhof van 't Kiel zal plaats hebben. De raad heeft besloten, dat de ontvangst van bet lijk zal plaats hebben op a. s. Zondag. Een familiekelder zal op het Kielkerkhof gebouwd worden, op de plaats, voor dergelijke kelders voorbehouden. Een bizoildere lijkwagen zal gemaakt worden op stadskosten evenals vroeger gebeurd is bij de plecbtige begra fenis van Baron Leys. In al de kerken der stad zullen de doodsklokken geluid worden. De vlag zal lialftop geheschcn worden op den toren en bet stadhuis. De maatscliappijen der stad en van het land zullen uitgenoodigd worden deel te nemen aan den lijkstoet van Zondag. De burgemeester De Wael en de heeren Van Beers en Van Rys- wyck zijn gelast al de noodige maatregelen te nemen, om de plechtigheid te regelen. Men zal nog moeten bepalen, waar bet lijk, dat zal gebal- semd worden, voorloopig zal worden bijgezet, tot dat de grafkelder zal voltooid zijn. Hij werd den 13 December 1812 te Antwerpen geboren. Een der vaartuigen beboorende tot de Belgische Afrika-expeditie, is op de Congo verongelukt; de 2e luit. Janssens en een burgerlijk beainbte van de expeditie zijn omgekomeu. Hot tarief voor dc doorvaart van de schepen door het Suez-kanaal zal met 1 Jan. e. k. met 2^ francs per ton verminderd worden. De Maat- schappij neemt bovendien in 'tvcrvolg de kosten op zich van bet vlotmaken der aan den grond vast geraakte schepen, wanneer dit niet door do schuld van den gezagvoerder is geschied. Op 31 December 1882, volgens de gouver- nementeele statist.iek, beliep de bevolking van Belgie tot 5,655,197 inwoners. Dewijl de Grondwct bepaald, dat er per 4-0,000 inwoners een representant of volksvertegenwoordi- ger moet zijn, zou het getal der representanten moeten vcrmeerderd worden met 3 en dus van 138 tot 141 worden gebracbt. Het bestuur der internationale visscherij- tentoonstelling te London heeft bekend gemaakt, dat, 0111 de Engelsche vissehers met het in de Ver. Staten gebruikt wordende sleepnet en met de ge- heele zoo buitengewoon practische Amerikaanscbe metbode van visschen bekend te makenliet comite besloten heeft, op kosten van de tentoon stelling uit Amerika te doen overkomen een vol- ledig bemand en uitgerust visschersvaartuig, dat bestemd zal zijn om op verschillende kustplaatsen voor de Engelsche vissehers de in de Ver. Staten gevdgde vangmcthode, de daarvoor gebruikte ge- reedschappen en iuricbtiugen, kortom het gebeele visscberijbedrijf in Amerika aanschouwelijk voor te stellen. Het Amerik'aansche systeem van vi'ssehen moet inderdaad veel voor hebben boven dat der En gelsche vissehers. De bedoeling is natuurlijk om aan de Engelsche vissehers de gelegenbeid te geven, zich porsoonlijk met deze metbode bekend te maken en er de voordeelen proefondervindelijk van te onderzoeken. De Amerikaanscbe schooner alle havenplaatsen van het Vereenigd Ko- ninkrijk bezoeken, op elke plants een poos ver- toeven en met een aantal vissehers van de plaats in zee gaan. Voor de scheepvaart is de bevige orkaan, die in 't begin der vorige week de Britsche eilanden bestookto, allernoodlottigst geweest. In 't gebeel zijn 79 scbi])breuken gemeld, waarbij 20 men scben omkwatneu. Van de vergane vaartuigen waren 28 Britsche en 51 voeren onder vreemde vlag. Het getal schipbreuken was 68 grooter dan dat der vorige week. Het totaal cijfer der schip breuken bedroeg dit jaar reeds 1257, of 297 meer dan in gelijke tijdsruimte van het vorig jaar. De liaringvangst is dit jaar buitengewoon overvloedig. Op de Schotsche kust is de zee op sommige plaatsen door de reusacbtige zwermeu van visschen bijna een vaste massa geworden, waardoor de schepfen zicb ter nauwernood een weg kunnen banen. Vcle visschersbooten hebben de netten verloren, daar de trek te zwaar was en net en visch te gelijk zonken. De visschers- vloot van Whitby (200 booten) bracht Dinsdag niet minder dan 150 lasten baring (circa 500,000 stuks) binnen, welke voor minder dan 5 pd. st. per last verkoclit werden. Eenige booten hadden 80,000 haringen aan boord. Namens de Eransche regeering is aan II. M. de Koningin een prachtig sevres-koffie-servies aangeboden, wat II. M. met de meeste welwillend- lieid heeft aanvaard. De gemeenteraad van Vlissingen heeft besloten, een ziekenhuis voor be- smettelijke zieken in te richten en in hetgasthuis cellen voor krankzinnigen te doen maken. Thans meldt men, dat de Amstcrdamsche tentoon stelling tot einde October geopend blijft. Te Ool, gemeente Herten, is een meisje van 22 jaar met de hondenkar, waarin zij gezeten was, in de rivier de Maas gestort en verdronkenliaar lijk heeft men nog niet gevonden. De gemeente Bellingwolde kan er zich misschien op beroemen, het oudste dagelijksch bestuur te hebben. De burgemeester tocli telt 83, de oudste wethouder 85 en de jongste wethouder 76 jaren, samen 244. Een busbode te Arnhem wachtte Woensdag jl. zijn collega op en gaf hem met een mes een paar sneden oyer het gezicht. Broodnijd scbijnt de drijfveer te ziju geweest. Twee ontrouwe ambtenaren der ten toonstelling zijn door dc rechtbank te Amsterdam tot den jaar celstraf veroordeeld, wegens het in omloop brengen van valsche toegangskaarten voor de tentoonstelling. Te Oosterbeek is een meisje door een molenwiek zoo ernstig aan het hoofd gewond, dat het kind kort daarna is overleden. Op drie achtereen volgende dagen zijn te Zwolle drie weduwen bevalleu. Elk kreeg een zoon. De 22jarige arbcider Storm, bij het staatsspoor te Venlo, had het ongeluk tusschen de buffers van een rangeerenden trein te geraken, waarbij hij inwendig zoodauig gekwetst werd, dat hij aan de gevolgen is overleden. Het Eransche schip Marie Gabrielle heeft bij St. Vincent moeten ankeren tengevolge van een aan boord uitgebroken muiterij, in welke de kapitein werd gedood; de matrozen -«-■ mmKsmtamam^emms1 11 mi im 1 ■iiiiimuannBaNnaBHiMMMBW

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2