Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 191.3. Zaterdag 15 September 1883. 23e Jaargang. BEKENDMAKINGEN. Eene Andalisiscle Vertellinj;. Binnenland. Necrlandsc/i-Indie. VEROORDEELD. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,321. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters wordeu naar plaatsruimte berekend. Men kar. zich abouneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. ltit bind vcrechijitt Uinsdni- en Vrijilasavond bij den ultgcvcr J. K. G. II O 1M T te Ter jVenzcn. Burgemeester en Wetbouders van TER NEUZEN, daartoe uitgenoodigd, zijn aldaar opgetreden als plaatselijke commissie tot het inzamelen van giften ten behoeve van de diep geteisterde gewesten in Bat de ramp ontzettend is, door de ongelukkige bevolking onuitsprekelijk veel wordt geleden, en algemeene en krachtige hulp in baren nood dringend wordt vereischt, dit alles is reeds zoo algemecn bekend, dat verdere apwekking tot het scbenken van bijdragen bij deze overbodig zopde wezen. De zekerbeid bestaat dat de giften zeer goed zullen worden besteed. Lijsten ter inteekening liggen ter gemeente- secretario en zullen ook aan de huizen der inge- zetenen worden aangeboden. Ter Neuzen, 13 September 1883. Burgemeester en Wetbouders voornoerad^ J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Tijdens de aanstaande kermis albier mogen de tapperijen voortdurend open blijven, onder dien verstando evenwel dat zij ten alien tijde dadelijk moeten worden gesloten, wanneer de politie dit mocht bevelen, terwijl op den laatsten kermisdag, des Zaterdags, zoowel de kramen, spellen en car- roussels, als de tapperijen moeten worden gesloten uiterlijk des nachts te 12 uren. Ter Neuzen, 14 September 1883. De Burgemeester aldaar, J. A. VAN BOVEN. IPolitieli Overzicht. De beweging, waarvan in onze laatste overzich- ten sprake is geweest, plant zich meer en meer voort. Thans ziju het de Fransehe en Italiaansche bladen die een spiegelgevecht leverden naar aan- leiding van de bekende vermaning in de Norddeut- scbe, aan Erankrijk toegediend. De Fransehe bladen beschuldigden de Italianen van ondankbaar- beid, omdat zij tegenover Bismarck hunne partij niet gekozen hebben en zelfs tegen Frankrijk samen- spandeu op bet oogenblik, dat het Fransehe volk twee of drie millioen naar Italie overmaakte voor de slachtoffers van de aardbeving op Iscbia. Die aanvallen hebben in gebeel Italie eenen storm van verontwaardiging gewekt en aanleiding gegeven tot heftige terechtwijzingen over en weer, zoodat men zelfs openlijk verklaard heeft de giften die uit Frankrijk komen mochten, te zullen weigeren. Veel ophef wordt daarentegen gemaakt van hetgeen FEUILLETON. V. (Slot.) Nog een andere oorkwetsende muziek kwam van de tegenovergestelde zijde opdagen, eene derde kwam van den kant der zee aanrukken, terwijl boven op het terras een alleenloopeude Hooglander, in zijn witten onderrok, als eene schildwacht op en neer wandelende, er voor zich een bizonder behagen in scheen te scheppen, de algemeene dis- harmonie te versterken. Gedurende eeuige minu- ten leek het, of uit de twee en dertig streken der windroos, doedelzakken kwamen aanhuilen. Florry zat met hare moeder onder de boomen der laan en betrachtte de militaire vertooning. Rondom haar en om het groote plein bewoog zich eene vroolijke menigte. Te midden van de Euro- peanen wandelden bedachtzaam eenige Oostersche Jodenzij waren gansch in't wit gekleed en droegen lange witten baardenook zag men er vette, bruine Mooren, met een rooden of witten tulband op hun kaalgeschoren schedel, in eenen wijden, rooden, bruinen of blauwen mantel gehuld. Jonge Engelsche dames en kinderen menden lichte wagen- tjes wezenlijk kinderspeelgoed, met vurige pony's in Duitschland voor Ischia wordt gedaan en dan volgt eene vergelijking over den staatkundigen toestand van beide rijken en hunne ontwikkeling. Natuurlijk dat Frankrijk daarbij zeer slecht uit- komt. Ilieruit blijkt weer dat de wedijver tusschen het Duitsche keizerrijk en de Fransehe republiek om giften voor Ischia tc verzamelen, al mogen ze het ongeluk ten goede komen, een wedijver is, die alles behalve edel is, daar het louter staatkundige redenen zijn waarmede ze de openbare liefdadigheid aanbevelen. Ernstiger dan deze verwoede strijd van dagbladen tusschen twee zustervolken zijn de berich- ten uit Oostenrijk, die bevestigen, dat de beweging daar te lande reeds tot feitelijkheden is overge- gaan. De oproeren in Croatie nemen overal toe zoodat een algemeene opstand geacht wordt ophanden te zijn. De nieuw benoemde bestuurdcr en gezag- hebber Generaal baron Von Ramberg, die het bestuur had overgenomen en eerst had gedacht geen ver- sterkingen noodig to hebben, moest reeds om nieuwe troepen telegrafeeren. Oostenrijk is thans door de algemeene volks- beweging weer belangwekkend geworden voor de geschiedenis van den dag. Evenals in Ierland en elders, is ook hier maatschappelijke ellendo de drijfveer tot verzet. Over de oorzaken der toe- nemende verarming van de arbeidende klasse is meer dan eens geschreven, maar de regeerende en bezittende klassen blijven doof voor elken goeden raad. De klachten over de willekeur der Regeering en over gebrek aan werk vermeerderen dan ook op onrustbareude wijze, en daarmede de geest van ontevredenlieid. Er gaat bijkans geene week voorbij of er hebben in de Oostenrijksche hoofdstad Weenen, bloedige botsingen tusschen politie en werklieden plaats. Het volstrekt verbod tot het uitgeven van bladen en tot het houden van vergaderingen waarin de werklieden hunne grieven kunnen bespreken, brengt hen er toe, op straat samen te rotten en de politie met scheld- woorden en steenen te overladen als deze aanmaant om uiteen te gaan. Uit Frankrijk komen berichten, die hoop geven, dat de onderhandelingen met den Chineeschen gezant een oorlog met het Hemelsche rijk zullen voorkomen en wel door eenig toegeven van Fransehe zijde. De gezant heeft Parijs reeds weder verlaten en keerde naar Londen terug, waar zijn gezin woont. Door de Engelsche bladen wordt echter dit ver- trek als een zeer ongunstig verschijnsel beschouwd. Zij achten een vredebreuk onvermijdelijk. Engel sche berichten uit Hongkong spreken dan ook van groote krijgstoerustingen, die door China aller- wege worden gemaakt. Ook de Fransehe Regeering neemt uitgebreide maatregelen, zoodat eerstdaags ruim 12000 man te Tongkin zullen aangekomen zijn. Intusschen is door Frankrijk een nieuwe gezant te Peking benoemd ter vervanging van bespannen, langs de kiezelwegen. Rosario stond op eenigen afstand van hare meesteres en was in een druk onderhoud gewikkeld met de blondha- rige Consuelo en eenige andere vriendinnen. Het gesprek scheen over een vroolijk onderwerp te loopen, want meer dan eens hoorde men schater- lachen, en om Rosario's lippen zweefde aanhoudend een gelukkig lachje. Opnieuw verhief zich eene kattenmuziek, die door merg en been ging, en de gelaatstrekken van hen, die aan deze tonen niet gewoon waren, trokken zich krampachtig samen en drukten een smartelijk lijden uit. Acht Hooglanders trokken met hunne doedelzakken, van groene vlaggen voorzien, door de laan opvoor hen op marcheer- den de jongens, die hunne hoepels vooruitsloegen en de kleine meisjes met hare gele strooien hoedjes, vatten elkaar bij de handen en huppelden in lange rijen voor de langgebaarde krijgslieden op. Achter hen wandelde de menigte, en de stijve wederhelft van eenen kapitein met hare twee ten- gere dochters marcheerde op den pas en in de maat, met hare parasols op den schouder, zoo juist dat een streng militair er niets op had weten at te dingen. Driemaal trok deze vreeselijke muziek de gansche laan op en af; acht en een halve mi- nuut duurde deze foltering. Op eens weerklonk eene schettereiule en vroolijke krijgsmuziek. Het waren geene Schotten, die onder de lustige tonen der trompetten, zilveren Tricou, die op minder vriendschappelijke wijze de onderhandelingen met de Chineesche Regeering heeft afgebroken. Uit Rusland wordt gemeld, dat de Nawdjawalja (het hoofdblad der nihilisten), die in langen tijd niet verschenen was, laatstleden "Woensdag weder voor den dag is gekomen. Intusschen duren de jodenvervolgingen voort en hoort men van nieuwe ongeregeldheden en brandstichtingen in de Oost- zee-provincien. HH. MM. de Koning en de Koningin worden heden namiddag per extra-trein, langs den Rijn- spoor in de residentie verwacht. HH. MM. zullen vermoedelijk tot in het begin van October te 's Gravenhage vertoeven, om zich alsdan naar het lustslot Het Loo te begeven. Volgens een correspondentie aan The Mor ning Post uit St. Petersburg zou het gerucht loopen, dat HII. MM. de Koning der Nederlanden en de Koning der Belgen naar Kopenhagen zouden gaan tijdens het verblijf van den Keizer en de Keizerin van Rusland aldaar. Zooals men ziet, is dit nieuws nog maar een gerucht, dat in elk geval bevestiging vereischt. Aan Z. M. den Koning is, naar men meldt, het verzoek gericht, om den dag te bepalen voor de onthulling van het standbeeld van Graaf Jan van Nassau, te Utrecht, waarbij men HH. MM. hoopt tegenwoordig te zien. -Z. H. de Paus heeft den kardinaal-prefect van de propaganda gelast, dadelijk stappen te doen om te vernemen, of bij de ramp op Java katho- lieke zendelingen gedood werden. Zoo noodig moet de kardinaal zich met de Nederlandsche Regeering in verbinding stellen. Ook wenscht de Paus te weten, over welke middelen de mission, die aan de ramp ontkomen zijn, te beschikken hebben, om aan hen, die behouden bleven, hulp te verleenen. De propaganda zal daartoe bijdragen en de plaatsen des onheils moeten bezocht worden, opdat zedelijke en stoffelijke bijstand kunne ver- strekt worden. De Indische begrootiug over 1884 is ver schenen en sluit bij een uitgaaf van haast 149 millioen met een tekort van 13£ millioen, ruim 3 millioen meer dan in 1883, voornamelijk ten- gevolge van lagere raming der middelen op koffie, tin en suiker. De koffieverkoop wordt geraamd in 1884 op 865,000 pikols ad 30 cent per halve kilo. De voornaamste nieuweuitgaven zijn f 650,000 voor den aanleg van een verbindingsspoor tusschen het station Soerabaja en de Oedjong en 3 i millioen tot het maken van gebouwen en inrichtingen voor de uitrusting van de haven TandjongPriok. horens, bekkens, klarinetten en trommen de parade- plaats opmarcheerden. Het waren de Britsche IJzerharten, die op het dek van hun schip ieder op zijn plek in het gelid blijven staan, terwijl dit langzaam in de diepte van den oceaan weg- zinkt. Prachtige figuren, groot en sterk als de Hooglanders, met scharlaken roode rokken en bonte broeken. Met billijken trots aanschouwden de Engelschen hunne infanteristen, die zoo juist op de maat marcheerden, dat men van een gelid van twintig man slechts een voet zag op- en neer gaan. Toen de kolonel Arrowsmith, op een fieren appelschimmel gezeten, voorbijreed, groette hij met zijnen degen, terwijl gade en kind dien met eene buiging beantwoordde. Maar toen de artillerie naderde en majoor Ridgley in zijne donkere rijk met koorden afgezette huzaren-uuiform, zijn vurig bruin ros, meer dan noodig was voor de beide dames deed steigeren en springen hield het blozende meisje haren blik strak op den grond gevestigd, en de moeder fluisterde zacht: Heden is 't de laatste dag, Florry." Niet ver van haar bevond zich, op een zwart ros gezeten, door verscheidene officieren omgeven, eene deftige gestalte met grijze haren, in eene van goud schitterende uniform met golvende veder- pluim, Lord Napier van Magdala. Aan zijne liukerzijde had zich de muziek opgesteld, die de oude lieve tonen der Garb of old Gaul deed weer- galmen; eenigen van de muzikanten droegen over Gedep. Staten van Noord-Brabant hebben, beschikkende op het adres van den heer J. de Booij te Breda, beslist, dat rehabilitatie niet mede- brengt dat iemand tijdens zijn faillissement tot raadslid gekozen, als zoodanig moet worden toe- gelaten. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft, op grond van door hem ontvangen ambtsberich- ten, ter algemeene kennis gebracht, dat de pokken opgehouden hebben epidemisch te Rotterdam te heerschen. De gemeenteraad van Ellewoutsdijk heeft tot gemeente-secretaris benoemd den heer A Fon- tein, burgemeester aldaar. De benoemde, die niet tot de sollicitanten be- hoorde, verklaarde v<5or tot de stemming word overgegaan, dat, hoewel hij niet had medege- dongeu, omdat hij liever tot iets werd benoemd zonder te vragen, hij zeer gaarne in aanmerking zou willen komen. Het stoomschip Schiedam, van New-York te Amsterdam aangekomen, heeft van 31 Aug. tot 6 Sept., op 48° NB., 26° tot 21° WL., een orkaan doorgestaan; het kreeg 10 voet water in, waardoor de vuren uitgingen en de machine niet meer werkte, en men was genoodzaakt 150 ton diverse goederen over boord te werpen. Equipage en passagiers hebben dag en nacht gepompt en alle booten waren gereed gemaakt en van proviand voorzien, uit vrees, dat het schip zou zinken. De opbrengst van 's Rijks middelen oyer de maand Augustus jl. beliep 8,770,788,51 tegen f 8,953,966,55^ in dezelfde maand van het vorig jaar. Gedurende de acht eerste maanden dezes jaars waren f 65,742,800,28^ tegen 66,882,623,01^ in gelijk tijdvak van 1882 ontvangen. De raming over acht maanden bedroeg 69,279,449,52. In het hoofdkiesdistrict's Hertogenbosch heeft jl. Dinsdag de verkiezing van een lid der Tweede Kamer plaats gehad ter vervanging van den heer J. G. de Bruyn, die tot lid der Eerste Kamer benoemd is. De heer Mr. A. F. Vos de Wael, lid van laatst- genoemd staatscollege, werd gekozen met 984 van de 1062 geldig uitgebrachte stemmen. De gemeenteraad van Putten heeft de vraag behandeld, wie het tekort moet betalen, dat de vorige ontvanger in kas liet. De voorzitter wilde f 900 voor rekening der gemeente nemen, aan- biedende om zelf het overige '/3 bij te passen (het juiste cijfer schijnt men niet te kunnen op- maken)een raadslid daarentegen was van oordeel, dat het geld er zijn moet maar 't den raad niet aangaat, wie het in de kas legt. De burgemeester zal zich nu, om raad, tot Gedep. Staten wenden. hunne uniform vellen van tijgersdie het regiment in Indie had buit gemaakt. Eensklaps hield de muziek op met spelen, en de mannen zongen met voile helderklinkende stem een strophe van het lied, dat ieder Engelschman zoo dierbaar is, en door menigen toeschouwer half luid werd meege- zongen. Lord Napier Ret de troepen voorbij defileeren en knikte den majoor vriendelijk toe. toen deze met zijne blauwgerokte artilleristen voorbijtrok. Ook deze soldaten bieden, in't gelid staande, een prachtigen aanblik, daar de witte strepen op de donkerblauwe uniform, met den meest mogeRjken kunstsmaak aangebrachtin 't groot eene verrassende werking teweeg bren- gen. Nu riep hij den jongen man en den ko lonel bij zich. Alvorens hij echter tot hen het woord kon richten, werd zijne aandacht getrokken door eene groep juichende Spanjaarden, die nader kwamen. Aan hun hoofd ging Don Joaquin Yerdura, de jeugdige handelsreiziger voor de firma Singer, die met hetzelfde schip als Josd naar Ceuta was ge- reisd. Zoodra hij Rosario ontwaarde, ijlde hij op haar toe, groette haar zeer beleefd, en riep, ter wijl zijn open en goedhartig gelaat van vreugde straal- de: ,/Senorita, wij brengen hem, waarachtig, wij brengen hemhij is vrij, gansch vrij, zoo vrij als de vogel in de lucht. Om negen ure is hij met het schip van Ceuta aangekomen, en zoodna ik hem zag, riep ik: Waarachtig ik ga mee naar TER \E( mSI HE (01 HAM

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1