Buitenland. Gemengde berichten. Telegraphische berichten. hulzen op, om ze onmiddelijk weder aan speculeerende opkoopers te verkoopen, die met hondenwagentjes en groote zakken den troep volgden. De marktprijs was 4 hulzen voor een cent, en toch maakte menige jongen een buitenkansje van eenige kwartjes. Yan den opkooper gaan de hulzen natuurlijk naar den kopergieter en verdwijnen in den smeltkroes. Op deze wijze gaat echter voor het land een aardig sommetje verloren, want de gebruikte huls kan weder gevuld worden en is dan zoo goed als eene nieuwe. Yoor een 30 jaren vertrok een arme wees- jongen uit Zuidland met zijn oom naar Amerika. Na een paar jareu in de nieuwe wereld rondge- zworven te hebben, vestigde liij zicli in de om- streken van Chicago metterwoon en legde zich met ijver op den tuinbouw toe. In 10 jaren tijds had liij reeds een aardig kapitaaltje bijeen- gegaard en koos zich toen een levensgezellin. Zijn armen broeder in Zuidland vergat hij intusschen niet; hij zond hem wat geld over, opdat hij zich ook in Amerika zou kunnen vestigen en daar zijn geluk beproeven. Met een vrouw en een tal kinderen ging zijn broeder dan ook op reis. Thans maakt hij met zijn echtgenoote als een voornaam Engelsch heer een plezierreis door Europa. Na eerst Schotland en Engeland bezocht te hebben, reist hij naar Belgie en Nederland en zal per stoomschip Scholteii binnen enkele dagen weer naar zijn tweede vaderland terugkeeren. De heer Yolckte Utrecht schrijft het volgende: De poolexpeditie heeft Hammerfest verlaten en zal Drontheim aandoen tot het afzetten van Svend Pedersen, den Noorschen timmerman. die haar vergezelde. Yervolgens zal ze over Christiania, Kopenhagen, Hamburg en Bremen naar Nederland komen. Zoo onze poolvaarders tijdig genoeg terugzijn, is het Meteorlogisch Instituut van plan eenfeest in Utrecht te OTganiseeren tot verwelkoming op Zaterdag 22 September, anders een week later. Nadat de reizigers in het land zijn, zullen ze eerst hun familie gaan bezoekenhet bedoelde feest wordt dan ter officieele en plechtige ontvangst eenige dagen na aankomst te Utrecht gegeven. Nadere bizonderheden zullen door een commissie worden bekend gemaakt. De algemeene vergadering van gemeente- ambtenaren heeft de weuschelijkheid van een exa- men voor gemeente-secretaris in 't breede bediscus- sieerd en navolgend besluit genomena. het is wenschelijk dat een examen wordt ingesteldb. in afwachting van wat de hooge regeering zal doen, is het wenschelijk, dadelijk een commissie in het leven te roepen om de zaak te regelen; c. het bestuur wordt gemachtigd, om, in overleg met de provinciale en locale vereenigingen, het noodige te doen om uitvoering aan dit besluit te geven. De Staatscourant maakt het programma open- baar, dat voor de plechtige opening van de ver gadering der Staten-Generaal op Maandag 17 September a. s. is vastgesteld. Hetzelfde ceremo- nieel, dat daarbij sedert jaren werd gevolgd, zal ook ditmaal in acht worden genomen. Blijkens dit programma zal Z. K. H. de Prins van Oranje den Koning bij deze plechtigheid vergezellen en tegenover Z. M. in het Koninklijke rijtuig ge- zeten zijn. In de afgeloopen week kwamen te Oud- Beijerland 16 geyallen van pokken voor en zijn daar 5 personen aan die ziekte overleden. Te Eotterdam werden in de afgeloopen week 2 per sonen door pokken aangetast. Overleden geen. A. Hochstenbach, hoofd der openbare school te Simpelveld, is bij Koninklijk besluit veertien dagen gescliorst in zijne bevoegdheid tot het geven van ouderwijs aan eene openbare school, omdat hij gedurende schooltijd onderwijs in den godsdienst gegeven heeft en zich dus niet heeft onthouden van iets te doen, wat strijdig is met den eerbied, verschuldigd aan de godsdienstige be- grippen van andersdenkenden. Een bij het Departement van Kolonien ont- vangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Ned-Indie bevat de volgende mededeelingen De passage in Straat Sunda tusschen St. Nico- laaspunt en de Zutphensche eilanden, is niet afge- sloten. Lichtschepen zijn onnoodig. Het vuur op Java's eerste punt (Javahoofd) is onbeschadigd. Dat op Ylakkehoek kan na acht dagen weer branden, de bijgebouwen aldaar zijn verdwenen, het personeel grootendeels. Het vaarwater in Straat Sunda is waarschijnlijk alleen veranderd tusschen de eilanden Krakatau en Sibezie. Berichten zijn ontvangen van den Resident der Lampongsche districtcn, van kapitcin Beunk en van Controleur Wijnveldt via, Palembang, per stoomschip. Het Residentiehuis, het fort en de gevangenis te Telok Betong zijn gespaard, verder is alles verwoest. Het Gouvemements-stoomschip is twee palen landwaarts in door den Resident tcruggevondeu. Van de kustdistricten is geen bericht. De kust is ongenaakbaar, zoover zicht- baar is alles verwoest. De Gouverneur-Generaal zendt hulp via, rivier Toelong Bawang en Mangala. De Yarna behouden dat wil zeggen: alleen de bemanning zegt het Overv. Wbl. Nu goedlaat het schip naar den drommel loopen, als die arme menschen maar gered zijn. Zij zijn behouden „met de door hen gedane waarnemin- gen" zoo luidt het bericht. De tijd zal moe- ten leeren, of die aanteekeningen veel om het lijf hebbenwij voor ons twijfelen er aan eu her- halen de vraag, of de opoffering van geld en van menschenlevens wel in de verste verte in ver- houding staat tot de wetenschappelijke resultaten der poolexpeditics. Na alle onderzoekingen, die reeds zijn ingesteld, had men toch iets nieuws inoeten leeren, als er namelijk wat nieuws te leeren viel. De winst, die de wetenschap er bij moclit hebben opgedaan, is te luttel om in aanmerking te komen. Intusschen hopen wij, dat men, nu het gevaar geweken isprofessor Buys Ballot niet in den steek zal laten. Men late hem niet met zijn borgstelling zitten en brcnge het ver- eischte geld te zamen, des noods met het heilig voornemen om in het vorvolg geen penning meer voor dergelijke dwaasheden uit te geven. Naar wij vernemen zal tegen 1 October a. s. te Appingedam een cursus worden geopend tot opleiding voor het notariaat, onder directie van de heeren P. van der Mark, ontvanger der Reg. en Dom., en Mr. P. Cleveringa, advocaat en pro- cureur, beiden aldaar wonende. TER INEUZEiV, 11 September 1883. Heden is van hier op verlangen van den officier van justitie naar de gevangenis te Mid- delburg overgebracht de in het politieblad gesig- naleerde persoon Ber-Amed Mohamet, oud 55 jaar, geboren te Suez (Afrika) en dezer dagen ontslagen uit het Eransche werkhuis te Saint Tol. Yrijdag jl.'werd hij aan den Margarethapolder gevonden en over de grenzen gezet als zijnde zonder middel van bestaan en geld; gisteren werd hij hier weder uit Sas van Gent in het kantonnale huis van bewaring gebracht. In de vorige maand was hij ook to Sluis, Aardenburg, Oostburg enz. wegens landlooperij over de grenzen gezet. Op het drietal tot beroeping van een pre- dikant bij de Christelijk gereformeerde gemeente te Wolfaartsdijk komt voor de heer J. Westerhuis, predikant bij die gemeente alhier. Bij het notarieel examen, van 3 tot 8 Sept. te 's Gravenhage gehouden, is o. m. geslaagd voor het le gedeelte de heer Emile Seijdlitz, van Hulst. Onder de op 30 Augustus jl. te Brussel, ten nadeele van den wisselagent E. Eischlin ont- vreemde geldswaarden van Belgische, Fransche, Nederlandsche en Duitsche bankbiljetten is o. m. ook een acceptatie van de firma Van IJsselsteijn Cie alhier, van fr. 5000. De officier van justitie te Maastricht verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. Belgie heeft een zijner beroemdste zonen, de Nederlandsche letterkunde een harer begaafdste beoefenaars verloren. Ilendrik Concience, wiens naam door Zuid- en Noord-Nederland bemind en geeerbiedigd wordt, is gisteren namiddag omstreeks 6 unr te Brus sel overleden. Zijn heengaan zal een onherstelbaar verlies zijn, want geen der andere Ylaamsche schrijvers kan hem de palm betwisten, noch als volksschrijver, noch als reputatie naar buiten. Door de jongste vergadering der Maatschappij tot nut van 't algemeen is besloten, voor veelbe- lovende maar minvermogende jongelieden, die aan het onderwijs der Rijksschool voor kunstnijverheid te Amsterdam wenschen deel te nemen, tien beurzen uit te loven, elk van f 300 's jaars. Dientengevolge brengt het hoofdbestuur van voornoemde Maatschappij het onderstaande te alge- meener kennis: - 1. Alle in Nederland geboren en metterwoon gevestigde, onbemiddelde jongelieden, die den leef- tijd van 17 jaren bereikt, een vak gekozen en reeds een of meer jaren het practisch onderricht in een werkplaats met vrucht genoten hebben, en daarenboven van bizonderen aanleg blijk geven, worden ter mededinging naar voormelde beurzen toegelaten. Ook voor onderwijzers en onderwijzeressen mits reeds in het bezit van een der akten-middel- baar onderwijs voor teekenen die zich in eenige kunst-industrieele richting wenschen te bekwamen, wordt de gelegenheid tot mededinging opengesteld. 2. Met name, hoezeer niet uitsluitend, kunnen in aanmerking komen, zij, die verlangen opgeleid te worden in het vak van meubelmaker, goud— of zilversmid, emailleur, ijzersmeder, terra cotta- of cementvormer, stukadoor, huis— of sierschilder, decorateur, tegel— of paneelschilder, patroonteeke- naar voor tapijten, borduurwerken, geweven stoffen, behangsels enz., litograaf, spiegel- of lijstwerker, boekbinder, kunstdraaier, ivoorwerker, lakwerker, decoratief beeldhouwer, metaalgieter, koperslager, tinwerker, stempelsnijder, graveur, industrie-teeke- naar voor fabrieken van haarden, lichtkroonen, bronzen voorwerpen, weeldeartikelen, enz. 3. De beurzen worden voorloopig voor den tijd van tien jaar verleend, doch kunnen voor nog twee, hoogstens drie daaropvolgende jaren telkens vooi tien jaar, vernieuwd worden, zoo de aanleg en de ijver der leerlingen daartoe voldoende aanleiding geven. Yan hun kant verbinden zich de leerlingen, zoo die vernieuwing van de hun toegekende beurzen plants heeft, den ganschen cursus van drie of vier jaren te volgen. 4. Om tot de lessen, die uiterlijk 1 November e. k. een aanvang zullen nemen, te worden toe gelaten, moeten de kandidaten op een nader te bepalen dag bewijzen van genoegzime bekwaamheid geven in a. lezen, schrijven en rekenen; b. de beginselen der Nederlandsche en algemeene geschiedenis, alsmede die der aardrijkskunde c. het behoorlijk teekenen van een voorwerp naar de natuur en van een eenvoudig pleister- ornement. 5. Zij, die voor het verkrijgen van een der beurzen in aanmerking begeeren te komen, gelieven zich vdor 1 October a. s. schriftelijk aan te melden bij den algemeenen secretaris der Maatschappij (te Amsterdam, Kloveniersburgwal 27), onder over- legging van a. een extract hunner geboorte-acte b. de noodige besclieideu tot toelichting hunner aanspraken c. een voldoend getuigschrift van den patroon of van personen, onder wier leiding zij reeds eenig practisch onderricht in hun vak hebben genoten; d. diploma's, getuigschriften, teekeningen en ver- dere stukken, die tot aanbeveling kunnen strckken. Programma's van het onderwijs en alle gewenschte inlichtingen zijn verkrijgbaar bij den algemeenen secretaris der Maatschappij en bij den directeur der rijksschool voor kunstnijverheid, den heer J. R. de Kruijff te Amsterdam. Ilontenisse, 10 September. De harmonie St. Cecilia alhier zal in den loop dezer maand concerten geven als volgt: op den 16 te Lamswaarde, den 23 op Ter Hole en 30 op het dorp Groenendijk, telkens des namiddags vier ure. IJzenilijke, 10 September. Nogmaals hadden we hier gisteren een klein muziekfeestje en thans door uitstekend weer begunstigd. Yerleden jaar festival had ook het muziekgezelschap van het naburige St. Margriete zijne komst toegezegd, doch onvoorziene omstandigheden waren oorzaak, dat een paar dagen te voren het gezelschap verliindering kreeg alhier tegenwoordig te zijn. De medaille was natuurlijk reeds vervaardigd en na afloop der festiviteiten zat de commissie met dat ding in haar maag wou 'k haast schrijven. Zoover is 't echter niet gekomen. Toch lei het in den weg, de een wilde het verzilveren en er een vroolijken avond van houden, de ander wou het den voor- zitter der commissie als souvenir op de borst hechten, toen ten slotte het bovengenoemde gezel schap zelf aanbood er voor te komen spelen. Dit nu had gisteren plaats. Een optocht onder het spelen van pasredoubles, het ten gehoore brengen van een paar nummers op de estrade, het over- handigen der medaille aan den voorzitter, alles ging net als op een heuschelijk festival. De menschen waren even vroolijk, de vlaggen wapperden eveneens, alleen was de pret wat gauwer uit. Om 7 ure had IJzendijke zijn slaapmuts alweer op. 's Gravenhage, 11 September. Bij het departe ment van Kolonien is gisteren avond een telegram uit Indie ontvangen, luidende als volgt: De omvang van de ramp, door de uitbarstingen op het eiland Krakatau, is nog niet bekend. Alles wordt gedaan om aan de overgebleven bevolking de eerste hulp te verschaffen. De Europeesche ambte- naren en het gamizoen te Telok-Betong zijn be houden. De eerste stuurman Ampt en de machi nist C. Stolk der gouvernementsmarine zijn door den vloedgolf omgekomen. De veiligheid der straat Sunda is voorloopig verzekerd. Op 30 Augustus is te Atjeh gesneuveld de luitenant W. J. E. van Beusekom en een fusilier. De aanval op een transport is glansrijk afgeslagen. In geheel Mexico, is van niets anders sprake dan van de onlangs ontdekte goudvelden in Beneden-Californie. Uit Guyamas en Sonora worden in allerijl expedition derwaarts gezonden. De legende zegt, dat een inwoner van Santa-Ger trudes het bestaan van een goudader kende en op zijn sterfbed het geheim aan zijn familieleden heeft geopenbaard. Deze moeten gedurende eenige maanden voor zichzelven de aangewezen terreinen hebben geexploiteerdmaar lang kon dit niet stil blijven en nu volgden de buren, die weldra groote hoeveelheden goud in verschillende plaatsen ver- kochten. Dit heeft gaandeweg algemeene opge- wondenheid en spanning veroorzaakt. Heel Guyamas loopt uit om do goudlagen te gaan opsporen; de uitgestrektheid daarvan bedraagt, naar de tot dusver gedane opsporingen, 15 mijlen en men schijnt nog niet aan het einde. Dat het ernst is met deze zaak, blijkt uit een officieel telegram hetwelk de militaire chef en commandant van Beneden-Californie heeft gericht tot den Minister van openbare werken in Mexico: //Ik heb zoo luidt het uit Mulege, op de te Santa-Ger trudes ontdekte placers, zeer bevredigende officieele en particuliere berichten ontvangen. Men heeft klompen gedegen goud gevonden van 1 pond 4 adarmes en van 15 ons 7 adarmes k 24 karaat. De uitgestrektheid der tot dusver bekende placers is 8 a 10 mijlen." Latere berichten spreken, zooals wij hierboven zagen, van 15 mijlen. Een goudkoorts, als die in 1848 woedde na de ont- dekking van goud in Boven-Californie, heeft zich van de bevolking meester gemaakt. Te Weenen heeft Zaterdagavond weder een oploop onder de arbeiders plaats gehad. Een getal van 1200 werklieden kwam bijeen, om een openbare vergadering te houden. Daar zij geen gevolg gaven aan den eisch om uiteen te gaan, maakte de militaire macht gebruik van de wape- uenmen slaagde er in de menigte uiteen te drijven. Acht politieagenten werden gewond door steenworpenook onder de werklieden waren er gekwetsten, doch die werden door de oproerlingen weggevoerd. Yele arbeiders werden gearresteerd. Te Elberfeld is in eene restauratie een dynainiet—patroon ontploft, die, met een brandende lont voorzien, door een onbekende onder de tafel was nedergelegd, vlak bij den muur die het lokaal scheidde van een kamer, waar een gezelschap voorname lieden een souper gebruikte. De ver- woesting en de schrik die de ontploffing aanrichtten waren groot, doch persoonlijke ongelukken hadden er niet bij plaats. Men vermoedt dat de onbekendo dader het op bedoeld gezelschap voorzien had. Even als te Dusseldorp, zijn ook te Bergheim, 4 uren van Keulen, den 5 dezer twee schokken van aardbeving bespeurdde eene des voormiddags te 2,50 uur, de tweede te 4 uur. De eerste was de sterkste en duurde 4 k 5, de tweede 3a4seconden. Ook uit andere plaatsen der Rijnprovincie wordt van twee schokken melding gemaakt, maar als tijd opgegeven omstreeks 2^ en 3 uur. Te Napels richtte opnieuw deze aardbeving schade aan. Te Laxenburg had verleden week de doop- plechtigheid plaats van de jonggeborene Oosten- rijksche Prinses. De aartsbisschop Ganglbauer doopte het Prinsesje, dat den naain Elisabeth, naar de Keizerin, ontving, met de namen Marie, Hen- riette, Stephanie, Gisela. De Kroonpriuses is zoo welvarend mogelijk. De blijde gebeurtenis is in alle plaatsen van eenig belang in de monarchic gevierd met het uitsteken der vlaggen of illuminatien. Ook werden er ruime giften geschonken aan bestaande liefda- dige instellingen of voor de vorming van nieuwe, waartoe de Keizer het voorbeeld gaf, dat door vele steden en corporation gevolgd werd. Den Minister van Justitie heeft de Keizer opgedragen eene lijst op te maken van veroordeelden, die in aanmerking konden komen om bij deze gelegen heid gratie te ontvangen. De Engelsche beul Marwood, die verleden week plotseling overleden is, heeft aan niet minder dan 150 veroordeelden het doodvonnis voltrokken o. a. aan Wainwright, die zijn eigen vrouw op afschuwelijke wijze vermoordde. Lefroy, die den heer Gold in een spoortrein om het leven bracht, dokter Lawson, die zijn neef vergiftigde, en anderen. Hij werd zelf meer dan eenmaal met den dood bedreigd en moest zich bij het oversteken van het kanaal van St. George steeds door een drietal ,/detectives" doen vergezellen. Het door hem be- kleede baantje schijnt hem nog al wat te hebben opgebracht, want hij laat zijn weduwe in onbe- zorgden staat achter. Omtrent de oorzaak van den dood van Marwood zijn vreemde geruchten in omloop. Men brengt zijn plotseling overlijden in verband met de Iersche ,/Invincibles." Een gerechtelijke lijkschouwing is bevolen. De quaestie wordt te Berlijn druk besproken, of de betrokken spoorweg-directie verplicht is in het gegeven geval schadeloosstelling te betalen aan hen die bij het station-ongeluk te Steglitz verminkt geraakten en aan de nagelaten betrek- kingen der omgekomenen. De wet verplicht niet tot dergelijk een schadeloosstelling als er over- macht bestond of de ramp aan de getroffenen zelven is te wijten. Dit laatste wprdt tenaanzien van de ramp van Steglitz algemeen, ook door de justitie, aangenomen. In een der bladen wordt echter betoogd, dat de spoorweg-directie toch scha- devergoeding moet uitkeeren, omdat zij de persoon lijke schuld van het ongevai van ieder der getrof fenen niet bewijzen kan. Yoor die laatste stelling schijnt veel te pleiten. De directie der spoorweg- maatschappij schijnt bereid te wezen, uit overwe- gingen van billijkheid, schadeloosstelling toe te kennen. Te Sluis zijn drie Jacoba-kannetjes gevonden bij het opgraven voor de fundecriug van de nieuw te bouwen school. Ze zijn aan de oudheidskamer te Middelburg ten geschenke gegeven. Tot het verkrijgen van de onderwijzersakte bij het in Oc tober a. s. in Zeeland te houden examen hebben zich aangemeld 19 mann. en 6 vrouw. candidaten. Bij de Ned. Handelmaatschappij was tot Zon- dagavond f 56,099,43 voor Indie ontvangen en buitendien 1630 bij den penningmeester van het hoofd—comitd. De Amsterdamsche tentoon- stelling is jl. Zondag bij dag bezocht door 21,000 betalenden, des avonds door ongeveer 6000_beta- lenden. Door den Thoolschen gemeenteraad is met algemeene stemmen afwijzend beschikt op het adres van den kerkeraad der N. H. G. aldaar, lioudende verzoek tot afschaffing van de kermis. Twee meisjes, waarvan de eene 7 en de andere 3

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2