Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. KERMIS No. 1911. Zaterdag 8 September 1883. 23e Jaargang. BEKENDMARING. Eene Andaluxiicbe VertelliEi. 10) VEROORDEELD. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYEETENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters word en naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dlt blad verschijnt Dlnadai- cn Vrljdngavond bl| den ultgever J. 14. fi. D H O M T te Ter iVenzen. TER NEUZEN, van Maandag17 tot Zaterdag, 22 Septem ber 1883. Ter Neuzen, 4 September 1883. Burgemeester en Wetbouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. folitieli Overzicht. Strijd en beweging zijn, zooals wij bij ervaring weten, de eerste voorwaarden van het leven. Zij doen zich aan onze waarneming onder verschillende vormen voor, maar nog zelden boden zij zulk eene verscheidenheid aan als in de fel bewogen tijden, die wij tbans beleven. Het //go ahead" (vooruit! vooruit!) scbijnt zoowel bet wachtwoord te zijn geworden in de altijd wordende natuur, als in de door stoom en electriciteit gedreven hedendaagsche menschen—maatschappij en tevens oorzaak te zijn, dat de natuurkracbten voortdurend werkzaam moeten zijn om bet verbroken evenwicht in de natuur te berstellen, terwijl de mensch zicb bet hoofd moet breken en de hersens inspannen om betzelfde te doen in de maatschappij en de voor zichzelf zoo zeer verlangde overeenstemming te zien macbtig te worden. In geen tijden kwamen zooveel beroeringen voor in de natuur: aardbevingen, stormen, over- stroomingen, ziekten die tal van menschenlevens vorderden en ontzaglijke stoffelijke schade berok- kenden, en waren de ongelukken en rampen, ver- oorzaakt door branden, schipbreuken, spoor weg- botsingen als anderszins, zoo aanzienlijk. En even veelvuldig en ingrijpend zijn de elkander opvolgende gebeurtenissen van staatkundigen aard, die aau- leiding gaven en nog zullen geven tot groote bewegingen onder Vorsten en volken. Alle machten schijnen in Jt heelal samen te spannen voor een groote beroering. Overal woelt en werkt het. Voor Frankrijk is het zeker niet zonder belang, dat bet bijna in alle vraagstukken van den dag betrokken is en daardoor veel besproken wordt. De groote gebeurtenis waarover tbans iedereen spreekt is, dat de ter aarde bestelling van bet lijk van den Graaf van Cbambord „Hendrik V, bij de gratie Gods Koning van Frankrijk en Navarra," zooals op de prachtige kist te lezen was, die Maandag met groote plecbtigbeid te Gorz in Oostenrijk heeft plaats gebad, niet is bijgewoond door den Graaf van Parijs, den erfgenaam zijner aanspraken op de Fransche Koningskroon. Deze FEUILLETON. IV. Eosario keek bitter teleurgesteld voor zicb; doch de matroos riep op ruwen toon: „Geduld maar meisje, ik wil u een klucbtige gescbiedenis ver- tellen, doch luister aandachig, want gij gaat eens hartelijk lachen. Twee voile glazen brandewijn, hospesHebt gij Antonio Sanchez, bet eekhorentje, gekendF' //Die een jaar geleden in den storm over boord sloeg en verdronk P" ,/Ja, zoo beette het in 't logboek, maar luister verder." Zijn kameraad keek strak voor zich op de tafel en onderbrak hem met geen enkel woord, ofscboon bij blijkbaar met de meeste deelneming bet ver- haal volgde. (1) n't Is nu aclittien maanden geleden," zoo begon de matroos met het hoofd op de band en en den elleboog op de tafel leunende, op ernstigen toon, //dat ons schip, „de Virgen del Pilar," de haven van Batavia verliet. De „korte" was toen onze kapitein en Antonio, of bet eekhoorntje, zoo als wij hem noemden, cerste stuurman. Wij hieldeu van dezen, want bij was een echte Anda- meende als zoodanig den voorrang in den lijkstoet te moeten hebben voor de hoofden der drie andere takken der Bourbons, namelijk Don Carlos, Frans van Napels en den Hertog van Parma. De Gravin van Chambord meende ecbter, dat de naaste bloedverwanten vbor moeten gaan. Boven- dien heeft zij geen der Prinsen van Orleans te Frobsdorff willen ontmoeten. Uit Denemarken wordt gemeld, dat de aan- wezigbeid van bet Eussiscb Keizerspaar te Kopen- hagen in verband staat met een verbond der Noordsche Vorsten. Koning Oskar II van Zweden zal de Eussische gasten aan het Deensche bof een bezoek brengen. Ook beweert men, dat een samengaan met den Sultan van Turkije, met Bulgarije en Montenegro in de kaart van Eusland ligt. Met dat doel moet de Vorst van Monte negro naar Konstantinopel zijn gegaan. Hij heeft thans de terugreis weder aanvaard en moet zeer tevreden zijn over den uitslag van zijn bezoek eu over de bizonder hartelijke ontvangst, die hem in de Turksche hoofdstad ten deel is gevallen. In Oostenrijk-Hongarije is in sommige plaatsen de staat van beleg afgekondigd. Toch duren de ongeregeldheden voort. In Duitschland is de zitting van den Eijksdag weder gesloten, nadat eerst het Spaansch handels- verdragaangenomen en aan deEegeering goedkeuring was verleeud voor bet- voorloopig van kracbt ver- klaren der daarin vervatte bepalingen. De meeste leden zullen zicb tegen bet einde der loopende maand terugzien te Eudesheim bij de pleclitige inwijding van het Germania—beeld, in de Nieder- wald opgericht ter lierinnering aan de laatste over- winning op Frankrijk. Uit Spanje wordt gemeld, dat een Koninklijk besluit de grondwettige waarborgen heeft hersteld. De Koningsgezinde bladen houden vol, dat de reis van Koning Alfonsus naar Duitschland geen staatkundig doel heeft. Zij hopen, dat Frankrijk Alphonsus ontvangen zal met de spreekwoordelijke bolfelijkbeid, die het altijd aan vreemde Vorsten betuigt. Op reis heeft de Koning in een toespraak gewezen op de weldaden van den vrede en ge- dronken op de aansluiting van Frankrijk aan Spanje. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Heinkenszand B. Vermaudel, secretaris en ontvanger van Heinkenszand en's Heer-Arendskerke. Bij Koninklijk besluit van 4 dezer is Jbr. Mr. F. J. J. van Eysinga, lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, benoemd tot voorzitter dier Kamer, gedurende de vergadering, die zal aanvangen op den derden Maandag van September 1883. Door den Minister van Waterstaat is een nieuwe grensregeling der arrondissementen in de luzier, oprecht en openhartigalien echter haatten den kapitein wegens zijne wreedheid. Naar bet beette, bad bij vroeger in de Philippijnen gediend en zicb daar meer dan eens schuldig gemaakt aan moord. Wij hadden eene mooie lading aan boord, want zij bestond enkel uit de fijnste Java—koffie. Jawel Java-kofiie! Ik wist bet ecbter beter en terwijl de balen met veel moeite werden weg ge- sjouwd, en de //korte" bij bet werk stond te kijken en ons niemand beluisteren kon, vroeg ik hem, of het niet beter zou wezen, de waar op bet dek te laten liggen, om ze, zoodra wij in voile zee zouden wezen, met minder moeite over boord te kunnen werpen. Hij keek mij met zulk een woesten, dreigenden blik aan, dat ik dien nimmer zal vergeten en tegelijk legde bij de hand op zijne revolver. De balen ecbter waren bij een Engelscbe assurantie-inaatschappij voor zestig duizend douro's verzekerd. De //Virgen" is geen schip van den eersten rang, maar zooveel is zeker, als het weer gunstig en de wind niet heelemaal verkeerd is, dan zeilt het, dat het een lust is om te zien. Wij hadden eene reis, zooals ik er geen tweede heb meegemaakt, geen storm, geene windstilte en steeds voile zeilen, zoodat wij na zeventig dagen Europa in zicht hadden. Maar dat was niet naar den zin van den kapiteinbij moest storm hebben, om de zakken over boord te laten werpen. Hoe meer wij bet doel onzer reis naderden hoe norscber en onderscheiden districten van 's Eijks waterstaat vastgesteld. Volgens deze is Zeeland, uitmakende het lie district van de le inspectie, verdeeld in drie arrondissementen, genaamd Goes, Middelburg en Ter Neuzen. De Staats-Courant van 6 Sept. bevat een Ko ninklijk besluit van 4 Sept., waarbij bepaald wordt, dat de tegenwoordige vergadering van de Staten- Generaal zal worden gesloten Vrijdag 14 Sept. 1883, des namiddags te drie uren. De Minister van Binnenlandsche Zaken wordt gemachtigd zicb op dat tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in vereenigde zitting der beide Kamers de vergadering in's Konings naam te sluiten. Naar men verneemt, zal op de Kon. maat schappij '//de Schelde" te Vlissingen, na bet te water laten van het stoomschip //De Soerabaja," thans in aanbouw, onmiddelijk de kiel gelegd worden van een stoomschip voor rekening van een Engelscbe firma. Een bij het departement van Kolonien ont vangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indie, van Woensdag, deelt mede, dat van de Lampongs nog geen nadere berichten ontvangen en dat de baaien met banken van puimsteen bezet zijn. De hoofd-commissie voor de ramp op Java is jl. Woensdag ten paleize van den Kroonprins en onder zijn voorzitterscbap vergaderd. De Koning heeft, naar men verneemt, bet be- schermheerschap aanvaard. Leden der commissie zijn de burgemeesters van Amsterdam, Kotterdam en den Haag, den beer Trakranen, president der Handelmaatschappij en 13 anderen. Uit Bergen (Noorwegen) wordt gemeld, dat de bemanning der Yarna te Hammerfest is aan- gekomen. De mededeelingen omtrent bet zinken van de Yarna enz. komen overeen met 't geen reeds werd vermeld. Nopens de wetenschappelijke resultaten van den tocbt wordt gezegddat de uitkomsten voldoende zijn, met uitzondering van de magnetiscbe. De Dymphna zou den 4 Augustus verder gaan en heeft nu waarschijnlijk de kust van Jalmal reeds bereikt. Ten einde zicb meer en meer van nabij bekend te maken met het bebeer van de geld- middeleu der gemeenten in die provincie, hebben Gedep. Staten van Noord-Holland het besluit genomen, dat jaarlijks een of meer bunner leden ter opneming van de boeken en kassen der ont- vangers eenige dour bet lot aan te wijzen ge meenten zullen bezoeken en van bun bevindingen verslag zullen doen. woedender hij werd; eens zelfs, toen hij den scbeepsjongen riep en daar deze naar zijnen zin niet snel genoeg liep, greep bij hem bij den nek en sloeg hem zoolang met een eindje touw, dat het bloed hem langs den rug stroomde. Wij waren reeds niet ver meer van kaap Finis- terre en nog was er geen storm op banden. Eens 's morgens echter blies er een frissche bries en er kwam eene golvende beweging. Onmiddelijk riep de kapitein ons bijeen en zei: //Ik zie een geweldigen storm opsteken, de //Yirgen" is oud en kan met eene zware iading onmogelijk zulk een zwaren storm doorstaan. Opent de luiken en werpt de koffiebalen over boord. Ieder van u krijgt voor deze karwei honderd douro's." Antonio wilde er zich tegen verzetten, maar de //korte" liet brandewijn bij voile maten scbenken en de balen werden in zee geworpen. Daarna betaalde de kapitein aan ieder van ons honderd douro's en zei gansch bedaardWie uwer een woord over de zaak rept, is een man des doods. Daarna beval bij Antonio het proces-verbaal van bet ge- beurde te teekenen, want hij bad in het logboek opgeteekend, dat de //Yirgen" eenen zwaren storm bad te doorstaan gebad en dat hij, om het schip te redden, genoodzaakt was geweest, de lading over boord te werpen. //Antonio echter weigerde beslist." De matroos wreef zicb met de hand langs het voorlioofd, al so hij een onaangenaam beeld wilde verdrijven e Binnenkort zullen de gecomitteerden hun werk- zaamheden aanvangen. Telkens nadat zij een dag voor het bezoeken van een gemeente zullen hebben bepaald, zal het lot beslissen welke gemeente het doel van de reis zal zijn. Bij opgravingen in de Stokstraat te Maastricht, tot het plaatsen van een riool, zijn op een meter diepte overblijfselen gevonden van een oude Eomein- sche badinrichting, ongeveer 300 meters verwijderd van de plaats, waar in 1840 een dergelijke inrich- ting ontdekt werd, die beschreven is door den heer Leemans, directeur van het Museum van Oudheden te Leiden. Bovendien werden nog gevonden een koperen Eomeinsche munt, een beenen priem en alierlei stukken aardewerk. Deskundigen meenen, dat de badinrichting zich verder uitstrekt, tot achter het koor van de nabijgelegen Lieve Vrouwe- kerk en wenschen, dat daar opgravingen gedaan zullen worden. Omtrent een bezoek van den Kroonprins aan de Amsterdamsche expositie is volgens den schrijver der Haagsche kroniek van de N. Gr. Ct. nog niets bepaald; maar, naar hij zegt, zal er hoogst waar schijnlijk wel niets van komen. De Prins, steeds gereed voor werken van pieteit en philantropie heeft nog maar altijd geen lust in aangename out- spanning. Een zeer enkele maal (b. v. daags na zijn verjaardag) geeft hij een kiein diner aan eenigen zijner vrienden, alien ernstige, bedaagde heeren, maar dat is ook alles. De Prins is zoo afkeerig van feestvreugde en huldebetoon, dat hij onlangs weder, toen Prins Albert van Pruisen hem een afscheidsbezoek kwam brengen, zich liet ver- ontschuldigen, ja zelfs, dat hij gebroken heeft met de van oudsher aan ons hof bestaande ge- woonte om, op verjaardagen, een lijst van felici- tatie-inschrijvingen aan het paleis van den jubilaris neer te leggen. De steen ter gedachtenis aan den dood van Willem Alexander Casimier Ernst, Prins der Ne- derlanden, overleden den 22 October 1822 te Brussel en thans aldaar geplaatst, zal naar den Koninklijken grafkelder te Delft worden over- gebracht. Aan Mr. E. J. Graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis viel dezer dagen, naar de Zwolsche Courant bericht, de onderscheiding ten deel, dat hem namens de stad Londen het burgerschap dier stad werd aangeboden, en wel bepaaldelijk van het Eeedersgild, terwijl hem bij die gelegenheid tevens een allerkeurigst bewerkt scheepje van louter goud en zilver werd geschonken. Het vaartuig, een schooner, is vervaardigd door een doofstomme, die aan dezen arbeid zeven jaar heeft besteed; het is ruim 4 dM. lang en rust op een zwaar bronzen voetstuk, waarin een buisvormige opening vertelde verder. //Nu beval de kapite./i Antonio te binden; dit geschiedde; toen liet hij hem aan een touw in zee werpen en den heelen dag, met het hoofd en de schouders boven het water, achter het schip nasleepen. Wij kregen volop brandewijn. Tegen den avond vroeg hij weer aan Antonio Wilt gij onderteekenen p" //Neen," a'ntwoordde deze. z/Den volgenden morgen," hier stond de spreker op; zijn kameraad volgde zijn voorbeeld, terwijl hij het eene glas na het andere binnen schudde, z/den volgenden morgen naderde de kapitein weer den rand van het schip en ontving hetzelfde ant- woord. Des avonds, wij zeilden langs de kust van Biskaje, vroeg hij voor den derden keer, maar hij kreeg geen antwoord." Een huivering ging Eosario door het gansche lichaam. //Was Antonio dood?" vroeg zij. //Neen," hernam de gevraagde op doffen toon, //Antonio was niet dood; de //Yirgen" zeilde ook den vol genden nacht langs de Baskische kust, de zon ging den derden dag op en onder, en aJtoos werd Antonio achter het schip meegesleept; wij echter dronken volop brandewijn. Den daarop volgenden morgen liet de kapitein hem aan boord hijschen en opsluiten." Pepe sprak zachtjes als tot zicli- zelven, zijne oogen staarden ver voor zich uit in de ledige ruimte. Eensklaps riep hij overluid z/Wel, waarom lacht ge niet, meisje; heb ik u niet gezegd, dat ik u iets grappigs zou vertellen (Wordt vervolgd). ter neiimsche TE (1) A1 wat verder volgt is zuiver historiuh, zelfs in el de bizouderhedeo,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1