Gemengde berichten. Handelsberichten. eerstvolgenden trein, hct aan de familie van den bekeerden gastheer overlatende, de vernieling verder te voltooien. Twee zwemmers van naam de heeren Evans van Londen en George White van Portsmouth, hebben verleden Maandag getracht van laatstge- noemde plaats naar bet eiland Wight te zwemmen. De eerste moest het opgeven, maar de laatstge- noemde volbracht het stuk in drie uur tijds. De onderneming werd wegens de strooiningen en tegenstroomingen onuitvoerlijk geacht. De Spaansclie sneltrein naar Frankrijk, die 's nachts te 12 uur uit Barcelona vertrekt, is voor eenige dagen op 20 K. M. afstand van Barcelona tusschen Mollet en Montmelo, door een bende roovers overvallen. In den trein bevonden zich, zooals gewoonlijk, twee Iiijksveldwacliters. Bij het vertrek uit Barcelona stegen vier personen in de coupe, waarin de Rijksveldwachters plaats geuomen hadden. Op een onverwacbt oogenblik wierpen de vier personen zich op de veldwachters en, voor deze van hunne wapens gebruik konden maken, waren zij ontwapend. Tegelijk werd den machinist een alarmsein gegeven, waarop de trein stilhield, en voor men vermoeden kreeg, werd deze door een twintigtal gewapende personen aan- gevallen, die de reizigers niet alleen tot overgave van het geld, maar tevens van alle zaken van waarde dwongen. In de coupes eerste en tweede klasse waren 70 h 90 passagiers gezeten, en het gestolene bedroeg circa f 1(5,000 in baar geld, de ontvreemde horloges, diamanten en sieraden niet medegerekend. Het grootste deel der passagiers zette de reis voort, eenige bleven te Granollers en keerden met den eersten trein naar Barcelona terug. De snel- trein kwam twee uren te laat te Port—Bon, het grensstation, aan. Onmiddelijk zijn een paar ba- taljons soldaten uitgezonden om de roovers op te sporen. De verloftijd der miliciens van 1883 te Rotterdam is, wegens het voortdurend heerschen der pokken, andermaal verlengd, tot 20 Sept. a- s. Dinsda g- avond is te Yerseke, na een lijden van ongeveer 10 uren, een man overleden, volgens verklaring van den gemeente-geneesheer aan inlandsche cholera. Gelukkig is het geval tot heden eenig. Het kindje van den inolenaar De J. te Hoedekens- kerke, dat voor eenige dageu door een molenwiek werd getroffen, is thans overleden. De uitwendige verwonding was slechts geringer schijnt dus uit- storting van vocht in de hersenen te hebben plaats gehad. Op den Velperweg bij Arnhem, iseeue bleekster, die van den tram wilde springen, er onder geraakt, waardoor hare beenen zijn verpletterd. Bij de jl. Maandag gehouden militaire manoeuvres op de Strijpsche Ilei werd een cavallerist zoodanig door een slag van het paard getroffen, dat men voor het behoud van zijn leven bevreesd is. Door een onbekende oorzaak is het huis met schuur en stal en de geheele inboedel van den landbouwer Tlied. Puts te Born, afgebrand. Alles was verzekerd. Een man en vrouw, te Arpajon, die den vader— en moedernaam onwaardig zijn, hebben" een liunner kinderen laten doodhongeren. Dezer dagen is in het gasthuis vanAntwerpen zekere vrouw Isabella Koverleden, in den ouderdom van76jaar. Die vrouw was op 17jarigen ouderdom krankzinnig geworden en had 59 jaar in het krankzinuigengesticht der St. Rochusstraat doorgebraclit. Te Brussel heeft een vader een pistoolschot gelost op zijn 18jarige dochter, terwijl zij op de place de Jeu de Balle waren. De reden van de misdaad is onbekend. Nabij Namen is een 26jarig wisselwachter door een trein letter- lijk vermorzeld en nabij Haine St. Pierre is een werkman onder een aardstorting bedolven geraakt en er levenloos uitgehaald. Ook in de straten van Stockholm wordt het nieuwe licht ingevoerd. De stad heeft aan een Engelsche maatschappij de elec- trische verlichting opgedragen. Uit de statistieken over de sterfte in 1881 in Engeland blijkt, dat niet minder dan 91 personen den ouderdom van 100 en meer jaren bereikt hadden. Yan die 91 waren 25 mannen en 66 vrouwen. Men schrijft uit ZoeterwoudeZoolang de ooievaars bestonden was het altijd gewoonte van die vogels, omstreeks half Augustus den terugtoeht aan te nemen. Of zij hun broeiiijd daarnaar inrichten bleef een geheim, maar de jongen waren in staat ook dan de wereld in te gaan. Tegen September was er in heel Nederland geen ooievaar meer te zien. Weerprofeten hebben echter hun laatste woord niet gesproken. Te Heinkenszand althans, waar ook de ooievaars vertrokken zijn, maakt men hieruit [op dat een strenge en vroege herfst te wachten staat. Alweder een spiksplinter- nieuwe profetie, waarvan de eer aan Heinkenszandsche bollen toekomt. De stoker De Z., van wien onlangs gemeld werd, dat hij door zijn machinist van de locomotief zou zijn geworpen, is thans weer in zoover hersteld, dat hij reeds een wandeling heeft gemaakt. Naar men zegt, moet hij verklaard hebben niet van de machine te zijn geworpen, maar dat de machinist hem^ toen hij in de nabij lieid van het station Veenendaal te vroeg remde, tegen den scliouder heeft gestooten met de waarschuwing dat hij nog niet remmen moest. De scliok, door dien stoot veroorzaakt, zou hem van den trein hebben doen vallen. Schrik over het gebeurde schijnt den machinist bij aankomst te Veenendaal te hebben doen zwijgen; hij is nog altijd in hechtenis. Te Maastricht worden sedert eenige avonden volks-demonstraties gehouden. Eenige honderden fabrieksarbeiders en arbeideressen trekken joelende en zingende door de straten en meer bepaaldelijk door die, waar personen wonen, van wie het ge- rucht zegt, dat zij tegen de huwelijkstrouw zondigen. Tot dusver hebben die demonstraties een geheel vreedzaam karakter. Door den doodgraver te Oosterend op Texel is op de begraafplaats aldaar gevonden een onge- schonden zilveren gedenkpenning. Om den beelde- naar staat als randschrift in 't Latijn//Frederik Wilhelm bij de gratie Gods hertog van Saksen, Gulick, Cleve en Berg." Op de keerzijde: ,/Ge- boren den 1 Pebruari 1603; gestorven den tien- den Mei 1669, in den ouderdom van 67 jaar, in het 31e jaar van zijn regeering." Een der miliciens van de lichting 1883, bij de infanterie te Leiden in garnizoen, die zich niet met den militairen dienst kon vereenigen, heeft zich dezer dagen uit het land verwijderd en zijue militaire kleedingstukken aan de kazerne terug gezonden De vreemdeliug, die Zondagochtend te acht uren Oud-Beijerland had bezocht, mocht wel ge- vraagd hebbenvanwnar zooveel menschen zoo vroeg op den anders stillen rustdag op de been? Welk belangrijk persoon wordt daar toch begraven, ge- dragen door onze dokters, den notaris, zelfs den burgemeester De grafwaarts gedragene was eene jonge dagloonersvrouw, ook al, gelijk zeovelen hier uit dien stand, slachtoffer der heerschende pok- ziekte. Bij eene vorige gelegenheid, toen er 's Zondags een lijk moest ter aarde besteld worden was er niemand der buren of stamgenooten te vinden geweest om den overledene grafwaarts te brengen, zoodat de politie, onder een toevloed van mopperaars, bedillers en rumoerige gesprekken, zelve met moeite die taak vervulde. Aanbiedingen van velen uit het deftigste gedeelte der burgerij aan den burge meester om bij eventueele gelegenheid daartoe hulp te verleenen, waren nu oorzaak van zoo statige begrafenis met zooveel en rustig bekijk eener min of meer verbluft staande menigte. Ook deze jonge vrouw was, gelijk 90 percent der overledenen niet gevaccineerd geweest. De voornaamste antiquair van Amsterdam heeft verkocht een antieke kleine zilveren gilde- beker met de gilde-medailles er aan hangende; hij was bestemd voor het Broodbakkers-gild, anno 1560; men verkocht hem voor f 3800, terwijl de zilverwaarde slechts f 225 bedroeg. Een man van 7 0 jaar, ingezeten van het Gronin- ger dorpje Marum, wensclite zijne vrouw niet te overleven. Toen zij nu dezer dagen ziek werd en de ziekte die ernstige wending dreigde te nemen, dat dc dood onvermijdelijk werd, benam de man zich zelf het leven. Den volgenden dag bezweek ook de vrouw. Oude vriendschap. Een paar krijgsmakkers die zamen voor jaren naar Atjeh trokken, ontmoeten elkander, onverwacbt te Amsterdam. De een is rijk getrouwd, de andere gepensioneerd met f 275, nadat hij zijn been verloor in den oorlog. De laatste wordt zeer hartelijk tot een bezoek in het hotel van den eersten genoodigd en is precies op den tijd precent. De gastheer merkt echter tot zijn schrik, dat het liouten been overal in den rijk ingelegden vloer sporen achterlaat en zegt daarom heel beleeft: Wees voorzichtig, uw houten been mocht op den vloer eens uitglijden," waarop dadelijk het triumfante antwoord volgt: ,/Geen nood, ouwe jongenIk heb een stalen nagel in mijn houten poot, om niet uit te glijden op de straatsteenen. Bij eene firma te Amsterdam kwam dezer dagen iemand de andere helft eener borgstelling betalen, die 47 jaren geleden geregeld werd met vijftig percent, en een ander, die voor ruim 30 jaren f 600 schuldig was gebleven, kwam nu met een voorstel om in termijnen af te betalen. Dure postzegels zijn onlangs door Baron Arthur de Rothschild, te Parijs, gekocht. Derijke bankier, die eene der kostbaarste postzegelverza- melingen in Europa bezit, betaalde nl. voor twee postzegels eene som van 5000 frank. Het waren twee hoogst zeldzame exemplaren van eene soort, die tijdens het presidentschap van Louis Napoleon bij wijze van proef gemaakt, doch eenige uren later weder vernietigd werd. Dergelijke soorten hebben voor de liefhebbers groote waarde. Maar misschien is er wel nog nooit een zoo hooge prijs voor twee postzegels betaala. Te Unterdobling, bij Weenen, is dezer dagen een museum van postzegels geopend, waarin de meest verscheidene en zeldzaamste exemplaren ten- toongesteld zijn. Er is daar o. a. een glazenkast, die eene waarde van een half millioen gulden aan postzegels bevat. Om zijne lezers iets nieuws aan te bieden heeft een redacteur van een te St. Louis verschijnend blad het voornemen opgevat om in zijn blad de adressen op te nemen van alle vrouwelijke ejfge- namen, benevens den ouderdom en het inkomen der huwbare jonge dames en verdere inlichtingen, die voor jongelieden, die plan hebben in het huwelijk te treden, van dienst kunnen zijn. Een ander blad heeft nu uit concurrentie een prijs uitgeloofd aan hem die het schoonste meisje te St. Louis kan aanwijzen. In een nommervan het blad is een strookje gedrukt, dat uitgesneden en waarin de naam van het meisje moet inge- vuld worden. Later zal dan de uitgever den uitslag bekend maken. Een verschrikkelijk spoorwegongeluk heeft, volgens de Russische bladen, in de nabijheid van Kharkoff plaats gehad. Daar loopen namelijk de Azoffsche en Kharkoff-Nikolajewalijn voor een ge deelte naast elkander. Een dame, in den trein naar Taganrog gezeten, keek eens uit het venster en zag den trein van Kharkoff aankomen; zij meende dat deze op dezelfde rails liep als de trein waarin zij zat, en begon terstond vreeselijk te schreeuwen en te roepen, dat er een trein aankwam en alien verpletterd zouden worden. De andere reizigers waren daardoor zoo ontsteld, dat alien zoo snel mogelijk door de portieren en de vensters uit het l'ijtuig sprongen. Op hetzelfde oogenblik reed de trein voorbij, over de ongelukkigen heen, die op de rails lagen en geen gelegenheid hadden gehad om verder te vluchten. Niet minder dan 20 personen lagen dood of vreeselijk verminkt. Zij, die aan den anderen kant uit den trein ge- sprongen waren, hadden eveneens door hun on- voorzichtigen sprang zware wonden enkneuzingen bekomen. Op reis naar Yellowstone hebben eenige hengelaars van Kentucky den president der Ver- eenigde Staten, die graag hengelt, een prachtigen hengelstok aangeboden, met een greep van agaat in geciseleerd goud gemonteerd, en besloten in een etui van alligatorleer, van binnen met zijden en satijn gevoerd. De volgende advertentie leest men in het Kaapsche blad Erontier Guardian,/Ik de onder- geteekene Hester Bloem, verklaar alles wat ik gezegd heeft van Hendrina Theron woonachtig op de plaats Bassa, in de district Barkly Oost, dat ik lieg, en mijn bek geschender heeft, ik slaat met mijn hand op mijn bek, en zegt bek, bek, jij lieg, alles wat J1! gezegd heeft van Miss H. Theron en haar eer/ De Nederlander, die voor eenigen tijd te Bonn als zijne meening te kennen gaf, dat in Duitschland de Keizer en Bismarck het vleesch krijgen en de burgers de beenen, en daarvoor in hechtenis werd genomen, is voor zijne openhartig- heid gestraft met eene gevangenisstraf van zeven maanden. De vorige maand werd te Castrop een persoon wegens aanranding der eerbaarheid in hechtenis genomen, doch eenige dagen later is hij op onver- klaarbaare wijze uit de gevangenis ontsnapt Vol- gens de Herner Ztg. was hij naar Miiusterland gevlucht, waar hij een schuilplaats zocht en vond bij een vroegeren baas, die natuurlijk met zijn misdrijf niet bekend was. Uit dankbaarheid heeft hij dezen schandelijk bestolen en zijn schuur in brand gestoken. Men is den misdadiger nog niet op het spoor. De Bremer stoomboot Ludwig (vroeger Hansa,) die verscheidene weken geleden met onge veer 80 passagiers, meest emigranten naar Canada, Bremen verliet, schijnt met man en muis vergaan te zijn. De boot werd reeds in 't begin vanJuli te Montreal verwacht. Te Birmingham werd dezer dagen in een kerk een telephoonverbinding met verscheiden op grooten afstand liggende woonhuizeu beproefd. Voor die verbinding waren uitverkoren de gemeenteleden die door ouderdom of ziekte verhinderd worden trouw ter kerk te komen. De proef gelukte vol- komen. Niet alleen de gezaugen, maar ook de prediking werd door de aldus bediende leden der gemeente even duidelijk gevolgd alsof zij in de kerk zaten. De eerste fabriek in de Transvaal is onlangs door Paul Kriiger plechtig geopend. Het spijt ons voor de vrome reputatie onzer stamverwanten, hier te moeten bijvoegen, dat die eerste nijverheidsonderneming eenbrande- wijnstokerij is. Een tusschen New-York en de steden aan de Hudson—rivier varende stoomboot was juist van eerstgenoemde plaats met oO passagiers af- gevaren, toen de ketel sprong. Het aantal dooden was nog niet met juistheid op te geven. De telephonie is een belangrijke schrede vooruitgekomen. De hinderpalen, die het voeren van een gesprek op groote afstand belemmerde, zijn weggenomen. Tusschen Brussel en Parijs, een afstand van zestig kilometer, kunnen twee personen met elkander spreken en elkander zeer goed ver- staan. Het geluid wordt overgebracht door de gewone draden, met toevoeging van een door de heeren Van Rijsselberglie uitgevonden toestel. INGEZONDEN STURRE In andere plaatsen worden de bruggen steeds voor het publiek verkeer vrijgelaten wanneer spoor- treinen aankomen of vertrekken. Hier te Ter Neuzen schijnt men daarop niet te letten, daar het steeds menigmaal gescliiedt, vooral dcs avonds bij aankomst van den spoortrein uit Gent, dat de Axelsche brug juist wordt openge- draaid wanneer de passagiers in aantocht zijn. Ook gisterenavond, Mijnheer de Redacteur, was zulks het geval, bij een scherpe Z. W. wind konden de passagiers en de postbeambte ruim een kwartier uur wachten, alvorens de brug werd dichtgedraaid, velen met mij getroostten zich den omweg over het bruggetje der Oost-buitensluis. Met eenige bagage is dat bruggetje echter niet gangbaar. Wij twijfelen niet of, zoo deze regelen onder de oogen komen van den ingenieur van den Rijks- Waterstaat alhier, hij zal de welwillendheid hebben, den sluismeester aan het verstand te brengen, dat zijn ambt niet medebrengt, de practijk van heeren doctoren te vermeerderen en het publiek te be- moeielijken. Vrijdag, 31 Aug. ''83. ARGUS. %eet|jding'en. Van 28 tot en met 30 Aug. zijn in deze haven binnengekomen bestemd voor Gent 28 Aug. Duitsche stoomb. Europa, kap. Sta- pelmann, van Riga met slippers. 29 Aug. Rus sische driem. schooner Ottomar, kap. Grant, van Riga met hout. Noordsche bark Jenny, kap. Gundersen, van Normaling met hout. Russische bark Concordia, kap. Schlossmann, van Windau met slippers. 30 Aug. Eng. stoomb. Munroe, kap. Roper, van Udickswall met hout. Eng. stoomb. Stantons, kap. Brown, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Falcon, kap. Hewitt, van Hull met stukg. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dum- berley, van Goole met stukg. Van 28 tot en met 30 Aug. zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent 28 Aug. Russische stoomb. Windaukap. Rusch, naar Windau ledig. 29 Aug. Eng. stoomb. Bittern, kap. Cotter, naar Liverpool met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Atkinson, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Richard Moxon, kap. King, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Vic tory, kap. Lumley, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Woodstock, kap. Fulton, naar Leith met stukg. 30 Aug. Russische bark Nimrod, kap. Botter, naar Windau met ballast. Eng. sloep Sapphire, kap. Layzell, naar Londen met steen. In deze haven zijn binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 29 Aug. Eng. stoomb. Killarney, kap. Empson, van Goole met kolen. 30 Aug. Eng. stoomb. Jutland, kap. Fisk, van Londen met stukg. Uit deze haven zijn vertrokken na aan den spoor weg te hebben gelost en geladen: 29 Aug. Eng. stoomb. Penarth, kap. Dunstan, naar Bilbao ledig. Eng. stoomb. Mona, kap. Nugent, naar Londen met stukg. 30 Aug. Eng. stoomb. Lambeth, kap. Viveashnaar New- Castle ledig. Van 15 tot en met 30 Aug. werden langs de Oostsluizen alhier 161 binnenvaartuigen op- en 132 afgeschut. 313 de ST AATSLOTERIJ. 2e klasse. Trekking van 28 Augustus. Prijzen van 100 en daarboven. 20000 no. 6259. 1500 8678. 1000 4242 15382 16249. 400 17885. 200 1020. 100 u 4781 8669 9144 9825 16568 20700. Trekking van 29 Augustus. 1500 no. 980. 1000 7383. 400 1559 11138. 200 4425 5191 19808. 100 4118 9653 16942. PRIJZEN DER EFFECTEN. Amsterdam, 30 Augustus. H H 77A Nederland. Certific. Werkelijke achuld dito dito dito dito dito dito Aandeel Haudelmaatschappij dito exploitatie Ned. staatsapoorw. Bklgie. Certificaten bij Rotachild Frankrijk. Inachrijvingen Rusland. Obligation 1798/1815 dito Hope Co. 1855 6e aerie dito 1000 1864 dito Ooater8che leening 2e serie dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 Loten 1866. Oblig. Hope Co. Leening 1860 Certific. dito Inacript. Stieglitz Co. 2e a 4e L. Obligation 18671869 Certificaten. Aandeel spoorweg Gr. Maatsch. Oblig. dbo Aand. Baltische spoorweg dito dito Jelez Orel dito spoorweg Poti-Tiflia dito dito Charkow Azow Zuid West apoorwegmaatschappij. Polen. Schatkiat obligation Oostenrijk. Oblig. in papier Men Nov. dito dito Feb./Aug. dito metall. in zilver Jan./Juli. dito dito April/Oct. IIongarije. Schatkiatbiljetten Italie. Certific Amsterdam Spanje. Obligation Buitenl. dito Binnenlandsche Tuekije. Inschrijving Alg. schuld Egyptk, Obi. Leening 1876 Portugal. Obligation Amerika. Obligation (1877) dito (1876 Illinois certificaten van aandeel Union Pacific hoofdl. dito Brazilie. Oblig. 1865 dito 1875 2} pet. 66^ 3 78} 4 101A 5 105} 21 8 5 5 5 5 5 5 5 4} 4 4 4 6 5 41 8 5 4 5 5 5 5 5 5 5 4 3 4 4} 6 5 5 98} 78} 95} 54} 86} 86} 118 89} 50} 8S 88} 87} 55} 79 65} 66} 25} 10} 52} 111} 129} 100}

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 3