Landbouwberichten. Buitenland. Telegraphische berichten. en daar buiten, is in hechtenis genoraen. Het bleek namelijk, dat hij des nachts zijn toezicht ten eigen bate uitoefende en zicli vele voorwerpen toeeigendedie als vermist waren aangegeven. Een koffer vol kostbare voorwerpen zijn bij hem in beslag genomen. De aangehoudene stond in ongeoorloofde be- trekking tot eene vrouw, wier man bij een bezoek aan de door hem verlaten woning voorwerpen vond, welke hij herkende als af komstig uit het Konings- paviljoen. Nadat dit aan de politie medegedeehl en verder werk van de zaak gemaakt was, wist men een kistje aan te honden, dat geadresseerd was naar Brussel en waarin eveneens gestolen voor werpen gevonden werden. Er worden nu te Brussel verdere onderzoekingen gedaan. "De hecren De Naejer Co., de groote papier- fabrikanten te Willebroeck, in de provincie Ant- werpen, wier uitnemend ingerichte machine op de tentoonstelling dagelijks in voile werking is, hebben de welwillendheid, niet alleen de bezoekers te onthalen op de liefelijke tonen van hun goed geoefend muziekkorps, maar stellen bovendien eene zekere hoeveelheid van hun fabrikaat beschikbaar, om de opbrengst daarvan ten bate te doen komen van eenige inriclitiugen van weldadigheid. Het Instituut tot onderwijs voor blinden te Amsterdam is Zondag 2 September aan de beurt. Yan des morgens 10 uur af zullen enkele blinde kweekelingen, bijgestaan door eenige jonge dames, bij de machine van de lieeren De Naeyer aanwezig zijn, om onder toezicht van hun directeur, den lieer J. H. Meijer en hunne geleiders 700 pakjes postpapier en enveloppen aan te bieden. De daar- voor bepaalde prijzen wisselen af van .10 tot 50 cent en ieder vindt er iets van zijne gading, ter- wijl de heer Meijer nog bovendien een zeker aantal hoogdrukblaadjes op de pers van het instituut heeft laten trekken. Dat de uitbarsting op het eiland Krakatau in straat Sunda zoo hevig in de gevolgen is ge- weest, kan niet bevreemden, als men weet, dat het eiland als 't ware den knoop vormde van de vulkanische keten, die zich van Sumatra over Java uitstrekt. Het eiland Java bevat misschien meer vulkanen dan eenige landstreek van gelijke uitgestrektheid op het aardoppervlak. Dr. Junghuhn telde een twaalftal jaren geleden onder de bergen van Java niet minder dan 45 vulkanen, waaronder 28, die nog voortdurend of intermitteerend werk- zaam waren. De vreeselijkste uitbarsting op het eiland had nu ongeveer een eeuw geleden plaats. Drie bergen barstten toeu tegelijkertijd uit, waar- van er twee meer dan 350 mijlen van elkaarge- legen waren met tal van vulkanen er tusschen, die toen niet werkten. Bij die gelegenheid werd de hoogste berg, de Papandayang, 7000 voethoog letterlijk weggeblazen en met die massa verdwenen veertig dessa's zoo totaal uit den omtrek, dat het was alsof de grond zich geopend had en alles had verzwolgen. Op de plek waar de vulkaan had gestaan, had zich een holte in den bodem gevormd over een uitgestrektheid van ongeveer 90 vierk. mijlen. De vulkanische uitbarstingen van de Etna en den Vesuvius en de aardbevingen, die nu en dan in Europa gevoeld worden, zijn maar kinderspel, vergeleken met de bouleversementen, die van tijd tot tijd de eilanden van den Indisclien Archipel tot aan Japan teisteren. Wanneer er ooit zonder overdrijving sprake is geweeSt van samenspanning der elementen, dan zeker bij zulk een catastrophe want aan de versehrikkingen van vuur en lava, stikdonkere duistemis, regen van asch en steenen, inwendig gerommel en trillingen van de aard- korst, paart zich dan de vreeselijke verwoesting van een hoogen vloed, die de ramp liaar toppunt doet bereiken. Yan dien aard schijnt de ver woesting op West-Java te zijn geweest, waarvan de telegraaf ons de eerste berichten bracht. binnen bemerkte. De deur stond wagenwijd open en in het vertrek, dat niet grooter was dan eene gewone huiskamer, en dienst deed als keuken en eetkamer en nu zelfs als danszaal, stonden en zaten langs de wanden meer dan dertig Spanjaarden van elken leeftijd en van beider kunne. Eenige jonge knapen zaten voor den grond onder den breeden met roet bedekten schoorsteen, andere op de bank langs den witten muurtegenover deze zaten de meisjes. De oude rnannen en vrouwen verdrongen elkander in de hoeken. Het geheele vertrek was zoo over- vol, dat er in het midden slechts eene kleine ruimte overbleef voor de dansenden. Hierin liepen de kinderen nu en dan heen en weer, zoodat het bijna onmogelijk scheen in deze beperkte ruimte eenen dans te kunnen uitvoeren. Rosario sloop naar binnen en nam plaats, zonder opgemerkt te worden, achter een groep toeschouwers naast de deur. Eene enkele olielamp, voor den schoorsteen, wierp haar roodachtig licht op de witte muren, de geel en blauw geverfde ribben der zoldering en verlichtte de donkere gezichten, waarin de zwarte oogen der Andaluziers u van onder den breed geranden vilten hoed tegenfonkelden. De mannen droegen breede roode sjerpen; de meisjes bonte zijden doeken om het hoofd, die met het gekrulde haar het zachte gelaat omlijstten, ver- fraaid door de sneeuwwitte tanden; in hare ooren blonken oorringen, terwijl de opgestoken witte handen de castagnetten deden klapperen. De hel- dere gezichten van hen, die in de open ruimte naar het lamplicht gekeerd waren, staken zonder- De zg. Pool, van wiens optreden te Wage- ningen wij reeds bericht gaven, heeft Woensdag jl. reeds voor de rechtbank te Arnhem terecht gestaan. Ter terechtzitting werd geconstateerd, dat K. werd gearresteerd tengevolge van een boodschap, die de burgemeester van Wageningen kreeg van den rentmeester des Konings, dat K. het der Koningin lastig maakte door H. M. om geld te vragen. K. stond nu voor de rechtbank terecht, beschuldigd van oplichting en landlooperij. Daar de verklaringen van besch. in strijd waren met die van den stations-chef en er niemand anders bij was geweest, luidde het requisitoir: vrijspraak van de oplichting, maar schuldigver- klaring aan landlooperij en veroordeeling tot twee maanden gevangenisstraf. De uitspraak is bepaald op Dinsdag 4 Sept. Te Amsterdam is de vergadering gehouden van de Yereeniging tegen de kwakzalverij, onder voorzitterschap van Dr. G. W. Bruinsma, uit Steenbergen, waarop de concept—statuten werden vastgesteld en het voorloopig bestuur bij acclamatie tot blijvend bestuur geproclameerd werd, met den heer Dr. Yitus Bruinsma uit Leeuwarden tot voorzitter en Dr. G. W. Bruinsma uit Steenbergen tot secretaris—penningmeester. Yerder werd be- noemd eene commissie tot het nazien der kas, bestaande uit de heeren Mr. Zeegers, Yeeckens, Ankersmith en Dr. Nijhoff. Het ledental is in het laatste jaar met 50 pCt. vooruitgegaan, zoo dat de vereeniging zich in een voortgaanden bloei mag verheugen. Dinsdag jl. staakten de arbeiders der spinnerij van de Veenendaalsclie stoomspinnerij en weverij het werk. Aanleiding daartoe was daarin gelegen, dat zij niet thans, maar als van ouds eerst den elfden der volgende maand, den zoogenaamden ,/lompengietersavondbij gaslicht wenschen te werken. Naar men mededeelt, heeft de directie in deze wederom toegegeven. De wevers, die in April de beweging te dezer plaatse veroorzaakten, gaan nog rustig liuu gang; TER NEEZEN, 31 Augustus 1S83. Het onderstaande bericht ontvingen wij giste- ren per telegram uit 's Gravenhage en verzonden dat aan onze geabonneerden in deze plaats en zooveel mogelijk in de omliggende gemeenten: Een heden bij het departement van Ko lonien ontvangen telegram uit Indie bevestigt het bericht van 26 dezer van de hevige uitbarsting op het eiland Krakatau, in straat Sunda, met den daarbij gepaard gaanden aschregeu, welke een groot deel van Noord-Bantam heeft verwoest. De voedingsmiddelen zijn vernield. De bevol- king verlaat in wanhoop het land. Den 27 dezer had een hevige vloedgolf, van 12 a 30 meters hoog, plaats en verwoestte de kuststreek van Merak tot Tjiringin. Anjer, Merak en Tjiringin zijn met alle gou- vernementsgebouwen verzwolgen. Yuurtorens, vier- depunt en vlakkehoek zijn vernield. Yijf Euro- peesche en verscheidene inlandsche ambtenaren van Anjer en Tjiringin worden vermist. Het vaarwater in de straat Sunda is geheel gewijzigd. Krakatau is ingestort. Zestien vulcanische opheffingen zijn zichtbaar tusscben Krakatau en Sibesie. De geheele omvang van de ramp is nog niet bekend. Een Reuter-telegram uit Batavia van gisteren mcldt nog: Zestien nieuwe vulkanen verrezen boven het zee—oppervlak tusschen de plaats waar Krakatau zich bevindt en het Sleebezee- (Tamarinde) eiland. De vulkaan Soengepan is in vijf vulkanen verdeeld. Een gedeelte der residentie Bantam is een zand- woestijn geworden. Het vee is van zijn weiden beroofd, de bevolking tot wanhoop gebracht. Men begint de lijken te vinden. In het district Tanara heeft men er reeds 104 begraven, in de dessa ling af bij die, welke zich in de schaduw of in het donker bevonden. Een mooi paar danste tusschen al deze toe schouwers eene Sevillana. Het meisje, eene slanke blondinne met blauwe oogen en onberispelijk blanke gezichtskleur, scheen met hare kindervoetjes nauwe- lijks de kleine witte en donkere ronde keitjes, waarmede de vloer in ruwe mozaiek belegd was, aan te raken. Het hoofd en het bovenlijf, trots achterover houdende, draaide zij in kleine kringen om den danser, terwijl zij hem steeds den rug toekeerde. Om haren half geopenden fijnen mond, die twee rijen hagelwitte tanden te aanschouwen gaf, speelde een bijna minachtend lachje. Hare opgeheven armen beschreven bevallige kringen in de lucht en de klapperende castagnetten in hare fijne handen beantwoorden als het ware spottend de tonen der guitaar. De danser, een statige Andaluzier, reeds in de dertig, draaide in de meest afwisselende wendingen en met smeekende blikken om haar, doch poogde tevergeefs haar van aan- gezicht tot aangezicht aan te blikken. Toen hij echter bemerkte, dat al zijn streven en pogen te vergeefs bleek te zijn, wendde hij insgelijks het aangezicht van haar af en OleOle(Bravogoed zooriepen de jonge knapen, toen hij haar on- verschillig den rug toekeerde, met Her opgeheven hoofd en saamgedrukte lippen de kringen en sier- lijke bewegingen vaii den dans uitvoerende, zonder zich te gew aardigeu een enkel en blik op de preutsche danseres te werpen. (Wordt vervolgd.) Kramat 300, meerendeels Chineezen, in het district Serang 40. Naar aanleiding van het ontvangen telegram uit Indie aan het departement van Kolonien sclirijft het Handelsblad het volgende Ons koloniaal hoofdbestuur is onverbeterlijk. Aan wieji de schuhl ligt, aan den Gouverneur— Generaal, die nalaat te seinen, of aan den Minis ter van Kolonien, die verzuimt het geseinde open- baar te maken, weten wij niet. Maar wel kan het niet anders dan verbazing en leedwezen wekken, dat de Staatscourant omtrent de ramp, die West- Java in de laatste dagen heeft getroffeneen zelfde stilzwijgen bewaart als omtrent gewichtige gebeurtenissen, die in Atjeh voorvallen. Wat moeten de talrijke vrcemdelingen, die thans in ons land zich opliouden, denken van een Regeering, die de natie omtrent een vreeselijke verwoesting, als eergisteren is voorgevallen, enkel voorlicht met een paar woorden, in een hoekje der Staats-Cou- rant verscliolen onder de berichten voor zeeva- renden Tal van Nederlandsche gezinnen hebben in den westhoek van Java dierbare betrekkingen en zien met angstige spanning uit naar tijdingen. Maar van Regeeringswege verneemt men niets anders dan het lakoniek bericht, dat de straat Sunda voor de scheepvaart onveilig is geworden. Toch kon en moest de Regeering dezelfde en meer bizonderlieden weten dan Renter's agent te Batavia gisteren over alle deelen der aarde heeft verspreid. Ware een der Kamers der Staten-Generaal bijeen, dan zou de Minister van kolonien misschien op de gebruikelijke wijze, als een soort van primeur, gelijk de toezending van de eerste nieuwe aard- appelen aan den Koning, haar wat zij weet hebben medegedeeld. De kennisgeving is echter zeker niet voor de heeren A., B., C., enz., leden der Kamer, bestemd, maar voor de geheele Kamer als deel van 's lands vertegenwoordiging. Nu die gemachtigde van het volk niet aanwezig is om de boodschap te ontvangen, ligt het voor de hand, dat de Regeering zich onmiddelijk tot den macht- gever wendt, tot de natie, en haar omiddelijk doet weten, wat zij zelve weet over een ramp, waarbij zoovele groote belangen zijn betrokken en waardoor zoovele gezinnen in angst zijn gebracht. In de heden gehouden zitting van den gemeente- raad is o. m. vastgesteld de gemeente-rekening over 1882, bedragende in ontvangst f 31984,41 J, in uitgaven f 29398,07i alzoo een goed slot aanwijzende van f 2586,34. Tevens werd door den voorzitter, namens Burgem. en Weth. de gemeente-begrooting over 1884 den Raad aangeboden, bedragende in ontvangst en uit- gaaf f 33311,71£. De post voor onvoorziene uit gaven bedraagt 1735,17^. Heden avond zullen het muziekgezelschap /Apollo" zoomede het zanggezelschap ,/Neuzens Mannenkoor" alhier een serenade brengen aan den algemeen geachten wethouder Jac. de Feijter, die heden zijne vijftigjarige echtvereeniging viert. De alhier gehouden collecte voor de scholen met den bijbel heeft dit jaar opgebracht 256,49^. Het vorige jaar bracht die collecte f 181,24£ op. Het Koninklijk Brinsesje Wilhelmina wordt heden 3 jaar. In de Woensdag jl. gehouden zitting van den gemeenteraad te Wolfaartsdijk is de gemeente- secretaris ontslagen. De burgemeester echter weigert uitvoering te geven aan dat besluit. Axel, 30 Augustus. Het adres aan Z. M. den Koning, houdende verzoek om den heer D. J. Oggel, den 31 Juli met 107 stemmen gekozen tot lid van den gemeenteraad alhier, dispensatie I te verleenen van zijn straf, is verzonden en met 109 handteekeningen van kiezers voor den ge meenteraad voorzien. Axel, 31 Augustus. De heer E. B. Gunning Jz.predikant bij de Ilervormde gemcente te Klundert, heeft voor het beroep naar die gemeente alhier bedankt. Boschkapelle, 29 Augustus. Jl. Zondag in den namiddag ontstond alhier in een werkmanswoning brand, zoo men zegt, door liet spelen der kiuderen met vuur, waardoor behalve dit gebouw met inboedel ook nog de kort daarbij staande woning eener arme weduwe werd vernield. Ook andere buren kregen gevaar en zagen zich genoodzaakt hun huisraad enz. uit hunne wouingen te verwijderen, welke laatste echter met behulp der brandweer bleven behouden. Alweer eene waarschuwing voor huismoeders, hunne kleinen niet onverzorgd en dus alleen thuis te laten. In het naburige Stoppeldijk had op dien- zelfden dag mede in den namiddag een treffend voorval plaats. De kinderen van den landbouwer Aug. Morres vermaakten zich in het veld op eenigen afstand van de ouderlijke woning, door zoogenaamd vuurtje te stoken, met het noodlottig gevolg, dat zijn 3jarig dochtertje als in een oog- wenk zoodanig door brand werd aaugetast, dat het nog dienzelfden dag, omstreeks 7 ure in den avond, bezweek. De kleederen waren totaal van het lichaam gebrand. Een tweede kind bekwam daarbij brandwonden aan de handen door zijn zustertje te willen redden terwijl een derde door schrik getroil'en in eenigszins bed enkel ijken toestand verkeerde. Men kan zich de gesteldheid dier huiselijke familie gemakkelijk voor oogen stellen. 's Gravenhage, 31 Aug. Een gisteren avond bij het departement van Kolonien ontvangen offi- cieel telegram meldt, welke Europeesche ingezetenen van Anjer en Tjiringin bij de ramp op 27 dezer zijn omgekomen. Vermist of omgekomen zijn de controleur te Tjiringin, P. Schalkvermoedelijk zijn omgekomen de adsistent-resident te Tjiringin Jhr. Yan den Bosch en de luitenant van de topo- graphische opneming A. E. Dessauvagies. Vermist zijn de adsistent-resident F. W. Ruijs, de haven- meester Van Leeuwen, de opzicliter Rosmalen, de lichtopzicliter J. Schuit en de wed. Schuit alien te Anjer. De ingenieur Nieuwenhuis en familie waren tijdens de ramp niet te Merak en zijn dus niet omgekomen de distorting van den vuurtoren aan den Ylakke hoek eischt nog bevestiging. De tijd voor de in 1884 te houden Inter nationale landbouw-tentoonstelling is bepaald van 28 Juli tot 9 Augustus; doch naar het schijnt is hierbij door het bestuur er niet aan gedacht, dat die tijd in het drukst van den oogst valt. Een opmerking in dien geest wordt door de N. Landb. Ct. gemaakt, die een beteren tijd, half Juni, voorstelt. Te Antwerpen is in den gemeenteraad een voorstel ingekomen, om de openbare onderwijzers te belasten met het houden van een voor alien toegankelijken cursus in de vakken, welker kennis vereisclit wordt voor het kiezers—examen. Deze openbare lessen zouden gesteld worden onder het onmiddelijk toezicht van het gemeentebestuur. De burgemeester, de heer Leopold de Wael, meent dat aan het plan het best uitvoering gegeven zou worden door het geregeld geven van herhalings- onderwijs aan alle gemeentescholen. Natuurlijk bestaat het voornemen aan de onderwijzers, die met- dit onderwijs belast worden, een verhoogd tractement toe te leggen, Het feest in den tuin der Tuilerien door de Parijsche pers gegeven ten voordeele van de slachtolfers der ramp op Ischia, heeft plaats gehad. De toe vloed was zoo groot, dat het een waar volksfeest was. Als met een tooverslag was een geheele kermis in den tuin verrezen. In het mid den stond een kolossale tent met een fraai gede- coreerd front. Het corps de ballet van het Eden-theatre voerde aldaar een groot inilitair ballet op. Op het tooneel der orangerie werd door ver scheidene artisten, de beide Coquelin, mad. Judic enz. comedie gespeeld en rondom in den tuin stonden een 28tal sierlijke kraampjes, waarin ac- trices van de verschillende theaters allerlei artikelen verkochten. Er werd ook een tombola gehouden, die het bijster druk had. Het feestblad Paris— Ischia, dat thans overal ad 1 fr. verkrijgbaar is, werd veel verkocht. O' Dounel, de moordenaar van Carrey bevindt zich reeds op weg naar Engeland. Ilij kwam Zondagavond te Kaapstad aan en werd naar de Staatsgevangenis gebracht, waar hij tot aan het vertrek van de mailboot naar Engeland bleef. De Iersche vrienden te Kaapstad lieten het hem niet aan lekkernijen en verfrisschende dranken ontbreken. In hun oog is O'Donnel een halve heilige. Maandag- avond verliet hij Kaapstad en hij kan nu midden September in Engeland zijn. De vrouw van den vermoorden verklikker zou Port Elisabeth met de overige getuigen in den loop dezer week verlaten. Zij moet van plan zijn, den op haar man gepleegden moord door nadere onthullingen te wreken, die voor nog enkele niet gestrafte Iersche samenzweer- ders de onaangenaamste gevolgen zullen hebben. De stoomboot //St. Germain," varende van Havre naar New-York, is 40 mijlen ten zuid- westen van den Eddystone-vuurtoren met de stoomboot //Woodburn" in aauvaring gekomen. De //Woodburn" zonk. Yan de bemanning kwamen 18 personen in de golven om; 11 werden gered. De stoomboot z/St. Germain" is op de reede te Plymouth aange- komeu. De passagiers werden aan land gebracht. Hoe ver de ijver van de matigheidsvrienden in Engeland gaat, bewijst .een geval, dat dezer dagen te Salisbury voorviel. Daar had de heer Booth Jr., zoon van den aanvoerder der //Zalig- makers", /generaal" Booth, en zelf kommandant van het Blauwe lint leger", zoo geweldig tegen de dronkenschap uitgevaren, dat hij het hart van zekeren Muller, wiens gast hij was zoo week maakte dat deze besloot, zijn geheelen kostbaren wijuvoor- raad, bestaande uit 8 gallons van den besten port- wijn, die minstens 30 jaar oud was en een waarde van /7a 8,50 de flescli bezat, aan de vernieti- ging prijs te geven. Ter nauwernood had hij zijn gast met zijn besluit in kennis gesteld, of deze greep onder het geroep van //Hallelujah" twee llcsschen, sloeg ze stuk en liet het kostelijk drui- vennat zich mengen met de stroomen waters uit de voorbij vlietende beek. De heer Booth Jr. vertrok daarop met den

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2