Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Bekendmaking. No. 1909. Zaterdag 1 September 1883. 23e Jaargang. KERMIS Eene Andalusisclie Verte 11 in2. VEROORDEELD. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Eranco per post: Yoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADYERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. IMt bind verschijnt Uinsdag- cn Vrijdagavoud bij deu uitgcvcr J. K. G. O H O N T te Ter Neuzen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS te SAS VAN GENT brengen ter algemeene kennis, dat de alhier dit jaar zal aanvangen Zaterdag den 8 September 1883 en eindigen Maandag den 17 September 1883. Sas van Gent, den 30 Augustus 1883. Burgemeester en Wethouders voomoemd, N. KERCK11AERT, Burgemeester. L. N. STUBBE, Secretaris. JPolitieli Overzicht. Aan de beweging, die tengevolge der waarschu- wing, door het blad van den Duitschen rijkskan- selier tot de Pransche bladen gericht, ontstaan was, is een heilzame afleiding bezorgd door de berichten over den dood van den Graaf van Chambord en de zegepraal der Pransche wapenen in Anam (Achter-Indie). De Republikeinsclie bladen spreken de overtuiging uit dat met Chambord ook de toe- komst van het koningschap ten grave daalt. De Orleanistische en Bourbonsche bladen, die met een rouwrand verschijnen, hopen den Graaf van Parijs, oudsten zoon van Louis Philippe, die bij recht van erfopvolging thans als het hoofd der Orleanis- ten zoowel als dat der Bourbons moet beschouwd worden, nog eenmaal als Koning van Prankrijk gehuldigd te zien. Het is ecbter nog lang niet zeker of deze de erfenis wel aanvaarden zal. In- tusschen is hij, vergezeld van zijn oudsten zoon en van zijn oom den Hertog van Nemours, naar Oostenrijk vertrokken om de teraardebestelliug van zijn bloedverwant bij te wonen, na zich eerst ver- gewist te hebben, dat de Pransche Regeering dit niet beschouwen zal als een openlijk optreden als Chambords opvolger. In het vooruitzicht dat dit later wel het geval zal worden, twisten zijn aanhangers reeds over den naam, dien de nieuwe koning in partibus zal aannemen. De een meent dat hij Philippe VII moet heeten, volgens anderen echter behoort hij den titel van Louis XIX te hebben, terwijl een derde groep hem als Louis Philippe II wil doen optreden. Ofschoon blijkt, dat de Graaf van Parijs nog tot niets besloten is, blijft het toch zeer twijfelachtig, dat hij onder de tegen- woordige omstandigheden de rol van den overleden Henri V aanvaarden zal. Uit Duitschland wordt gemeld, dat de Bonds- raad, die bij een is geroepen om het Spaansch han- kelsverdrag te onderzoeken, dat reeds in werking is, dit verdrag heeft aangenomen en goed heeft FEUILLETON. 8) HI. En wat pleit kier ten gunste van den veroor- deelde? De verklaring, het getuigenis van zijne verloofde, die hem zoekt te redden. Het is schoon van dit meisje, zullen de rechters zeggen, zij wil hare eer op het spel zetten om haren minnaar de vrijheid weder te gevenjammer maar, dat hare vrome leugen niet kan opwegen tegen de dagheldere bewijzen. Het rechtsgevoel van Mrs. Arrowsmith werd hevig geschoktzij herhaalde de aan haren gemaal ge- stelde vraag„Het proces moet toch weer opnieuw begonnen worden?" ,/Ik vrees, ik vrees zeer," zei de oude man, terwijl hij merkbaar harder aan zijne sigaar trok en zijn gezicht in eene kleine rookwolk hulde, »er zal niets van gebeuren. Een eenmaal uitge- maakt proces is geene sigaar, die men ter zij legt en eene poos later weer opneemt" en ondertusschen maakte hij deze beweging met de zijne. „Jose werd na een langdurig en grondig onderzoek ter dood veroordeeldhij wendde zich tot den Koning om gratie; zijne doodstraf werd in levenslange tuchthuisstraf veranderd en hij is reeds in den gekeurd, dat Bismarck het reeds voorloopig in werking had laten treden. Heden zal ook de Rijksdag vergaderen om dit onderwerp te behan- delen. Men rekent op veel belangstelling bij de leden, van wege de verrassing die deze buitenge- wone zitting moet opleveren. De National Ztg. oppert nu het vermoeden dat de Keizer op den Sedan-dag" den eersten steen zal leggen voor het nieuwe gebouw voor den Rijksdag en dat deze plechtigheid door den Rijksdag zelf zal bijgewoond worden. Ook niet vredelievend en zeker een te- genbetooging van de onthulling van het standbeeld op het Rond-point te Courbevoie bij Parijs, dat als gedenkteeken moet dienen van de verdediging van Parijs tijdens het beleg door de Duitschers. Bismarck komt echter niet op 't feest, maar gaat een na-badkuur te Gastein houden, waar hij Kal- nokv, den Oostenrijksch-Hongaarschen rijkskause- lier zal ontmoeten. Alles natuurlijk voor het behoud van den Europeeschen vrede. Uit Rusland wordt gemeld, dat de Czaar op reis is naar Denemarken. Men gelooft, dat hij een samenkomst zal hebben met den Duitschen Keizer te Swinemiinde of in een andere Duitsche zeehaven. De Czaar heeft aan twee Turksche Ministers een hooge ridderorde gezonden. De bemoeiingen van Rusland met Turkije verdienen alle aandacht in verband met het bezoek van den vorst van Mon tenegro te Konstantinopel. De Sultan is zeer hartelijk met hem en heeft zelfs aan de Vorstin van Montenegro een ridderorde geschonken. In Engeland is de volksvertegenwoordiging eindelijk met verlof gegaan, na het aanhooren van een troonrede, waarin alles en allerlei van rondom de wereld werd behandeld. Het is zoowat een overzicht der dingeu in de afgeloopen zitting behandeldwaarvan men zou kunnen zeggen ,/dankbaar maar niet voldaan". In Egypte kan de cholera als geweken beschouwd worden. De Engelsche troepen zullen hunne be- trokken kampen weder verwisselen met Cairo. Ambtelijke Engelsche berichten schilderen den al- gemeenen toestand van Egypte als zeer gunstig af. Tot adjunct—commies 2e klasse ter Provin cial Griffie van Zeeland is benoemd de heer Mr. M. M. de Lange Boom, thans te Tholen. De Haagsche correspondent van de Zutf. Ct. verneemt, naar hij meldt uit goede bron, dat aan het departement van binnenlandsche zaken, waarvan het tegenwoordige hoofd een oud hoofd- bestuurder is van de afschaffersvereeniging, een wetje in bewerking is, om gedeeltelijk te gemoet te komen aan de klachten, die de drankverkoopers tegen de drankwet aanheffen. kerker gebracht. Het is eene afgehandelde zaak. Wie ze aan een nieuw onderzoek zou willen doen onderwerpen, moet verzekerd zijn, dat hij door al de ambtenaren, van af den alguacil (diender) tot den Minister-president toe, vijandig zal behandeld worden en dat zij hem alle mogelijke moeielijk- heden in den weg zullen leggen. Slechts met duidelijke, onomstootelijke bewijzen zou men zoo iets kunnen beginnen." ,/Maar, palief, gij zult toch alles beproeven?" Ja, mijne dochter, dat zal ikreeds meer dan eens ben ik in de noodzakelijkheid geweest, als rechter een oordeel te moeten vellen, over het leven en den dood van den evenmensch, en enkel de gedachte, ik kon er toe hebben bijgedragen eenen onschuldige te veroordeelen, is verschrikkelijk. Ik ben nu toevallig tot de moreele overtuiging gekomen, dat een onschuldige levend begraven is geworden en ik wil liever een groot deel, van hetgeen ik bezit, voor u bezit, mijne dochter," zei de oude kolonel, terwijl hij zegenend zijne hand op Plorr/s hoofd legde, ,/verliezen, dan dezen ongelukkige aan zijn lot over te laten." IV. Het kon zoo omstreeks negen ure zijn, toen Rosario de woning haars meesters verliet, om door de smalle steegjes langs de steenen trappen de op den berg gelegen huizen te bereiken. Al deze steegjes, waarouder zeer kleine en de trappen, die gewoonlijk vier ii vijf voet breed en dertig a twee Men schrijft uit Vlissingen: Levert het gezicht van vertrekkende en aankomende treinen of booten in groote steden een zeer aantrekkelijk schouwspel op voor particulieren, niet minder is dit alhier met het vertrek en de aankomst der mailbooten van de Maatschappij Zeeland het ge val. Hij, die zich des avonds te 9 of 10 uren bij de aankomst der mailtreinen onder de hal bij de ponton bevindt, zou, door onbekendheid met locale toestanden, in de meeuing verkeeren, als hij vele reizigers als het ware ziet vooruit- stormen, dat zij alien denken de boot voor liun neus te zien vertrekken. Maar dan heeft hij het mis; integendeel, deze hardloopers zijn alien oude geroutineerden en weten zeer goed, dat zij, die eerst aan boord zijn en vooruit geen plaats hebben besproken in de le kajuit, groote kans hebben toch een goede slaapplaats machtig te worden. Slaapplaatsen 2e klasse, worden niet vooruit gereserveerdwie daarvan dus gebruik maakt, doet het best, bij het aan boord komen zijn lichte bagage maar hals over kop aan het voeteneinde in een kooi neer te smakken. Gelukt hem dit, dan kan hij verzekerd zijn op zijn ge- mak te kunnen rusten en niet verplicht te wor den bij groote drukte den nacht op een bank aan tafel te moeten door brengen. Het prachtige weder van de laatste dagen doet echter de meeste passa- giers aan het dek de voorkeur geven, daar men 's zomers bij stil weder waarlijk niet voelt dat men vaart, zoo weinig werken de booten. Een bezoek aan de aanlegplaats des morgens geeft een niet minder levendig tooneel te aan- schouwen. Zoodra een driewerf herhaald gebrul met de stoomfluit, in 't gezicht der stad en voor de haven, de aankomst der boot verkondigt, neemt de man op den uitkijk het aantal vlaggen op, welke van de toppen der masten uitwaaien en daar iedere vlag een aantal van 50 passagiers vertegenwoordigt, deelt hij dit onmiddelijk aan den stations-chef mede, die daarnaar het aantal rijtuigen voor den trein van half acht regelt en alles gereed doet maken om op tijd te kunnen vertrekken. Een prachtig gezicht is het, die groote trotsche stoomschepen op de haven te zien komen waar zij, dank zij de bedrevenheid der bemanning, in weinige minuten aan de ponton liggen vastgemeerd. Nu begint het dek te krioelen van de reizigers (tegenwoordig iederen morgen een 200tal) en zoodra de plank ligt, stroomen in bonte verwarring, belast en beladen met bagage die zij bij zich mogen houden, in de zonderlingste costumes en bij stormachtig weder met de akeligste bleekste gezichten, de zonen en dochteren Albions aan den wal. Na eerst het noodzakelijke bezoek gebracht te hebben aan de visitatie-zaal, waar echter alleen reizigers voor Nederland hunne bagage moeten laten visiteeren en hunnen tol aan den honderd voet hoog zijn, waren door middel van gas bizonder helder verlichttrouwens de gansche verlichting van Gibraltar mag als een voorbeeld aangehaald worden. De reiziger, die van de andere zijde der golf van Tarifa naar Algeciras gekomen ware, zou Gibraltar bij het vail en van den avond voor een reusachtig kolenbekken gehouden hebben, dat in het midden donker was, terwijl aan den rand duizenden gloeienden kolen, doch even met asch overwaaid, zwakjes doorschitterden. Hadde hij echter nu in het midden van den nacht, terwijl maan en sterren haar volste licht door de heldere lucht naar het aardrijk zonden, aan de landings- plaats van Algeciras gestaan, dan voorzeker zoude hij zich door de betooverende kracht der vesting naar de overzijde voelen getrokken. Als een mierenhoop van monsterachtige afmetingen verheft zich den rots uit den donkeren oceaau en verdwijnt in het nachtelijk firmament, Een reusachtige gordel omgeeft haar in de helling; hier schitteren, glimmen en wemelen als rustelooze mieren, in den witten, roodachtigen en blauwachtigen schijn duizenden lichten, alle veelduidelijker en helderder dan de sterren aan het uitspansel. De vele schitterende lichtjes in den stillen eenzamen nacht, roeren gansch iunig en vertrouwelijk dengenen, die in zijne jeugd als kind op Kerstavond, door de kerstgeschenken, ver- borgen tusschen de llikkerende lichtjes van den kerstboom werd verrast. Rosario stapte weldra door de gladde gemaca- fiscus, bij invoer van belaste artikelen, moeten betalen, wordt de restauratie bestormd. Hier wordt de inwendige mensch wat versterkt. Wee den spoorwegambtenaar, die zich in dit Babylon van vreemdelingen durft wagen. Aan alle zijden wordt hij overstelpt met vragen nopens aankomst of aansluiting op alle mogelijke en onmogelijke stations in Duitschland. Tot hunne eere zij ge- zegd, dat zij gewoonlijk hieronder bewonderens- waardig kalm blijvepzij trachten zooveel mogelijk iedereen te voldoen. Eensklaps luidt de bel voor instappeu en gaan de deuren, die tot het perron toegang geven, open iedereen vliegt naar een wagon en tracht zich daar zoo goed en gemakkelijk mogelijk te nestelen, want na dikwijls een verschrikkelijken, stormachti- gen met zeeziekte gepaard gaanden nacht door- gebracht te hebben, behoort er heel wat moed toe een lange reis, b. v. naar Berlijn, waar men 's avonds te 10 uren arriveert, voort te zetten. Maar de kinderen van Oud-Engeland zeggen s //Time is money" en voort gaat het, regelrecht op het doel af. Wie te 8 uren nogmaals aan het station komt, vindt het geheel en al uitge- storven en alles weder tot zijn normalen toestand teruggekeerd. Omtrent den ziektetoestand van Mr. Mod- derman wordt gemeld, dat de lijder jl. Maandag weder eene operatie had ondergaan, dat hij daardoor zeer zwak was, maar dat er gelukkig geen dadelijk bezwaar bestond. Dit is de derde operatie, die de heer Modder- man heeft ondergaan. Yoor zoover wij weten, is het nog altijd een onopgelost vraagstuk, wat de postduif geleidt op haar vaak verre reizen naar huis. Opmerkelijk is 't in dat opzicht, dunkt ons, te zien dat een Haagsche duif, welke Zondag- ochtend met haar collega's de reis van Maastricht naar hier aanvaardde, blijkbaar door een kleine afwijking van den rechten weg aan het dwalen is geraakt en, ofschoon zij ,/zich brandde," zooals de kinderen zeggen bij het blindemannetje spelen toch eindelijk moedeloos te Leiden is neergestreken. De zeer beteekenisvolle omstandigheid doet zich te Oud-Beijerland voor, dat onder de personen, die zich aan een behoorlijke herinenting hebben onderworpenzich nog geen enkel geval van pokken heeft voorgedaan. Toch wil de groote meerderheid, waaronder de pokziekte nog steeds woedt, niets van inenten of herinenten hooren 't geen een wel wat duur betaalde beginselvast- heid is. Een beambte van de Amsterdamsche ten- toonstelling, genaamd Yerhoef, een Belg, die het oppertoezicht had over de suppoosten in de zalen damiseerde Church-Lane (Kerklaan) voorbij de kerk en de beurs naar de hoofdstraat, in de richting der haven. Er bewoog zich nog veel volk in de straten, ofschoon de Engelsche winkels meest alle gesloten waren. Zij trad nabij de post eenen kleinen winkel biunen, welke eenen Arabier toe* behoorde. Zij had van Elorry vernomen, hoe weinig hoop de kolonel koesterde, om iets tot de bevrijding van haren beminde te kunnen bijdragen. Zij echter, door angst gedreven, wilde nu alles in het werk stellen en trachtte eenen bekende van Jose op te sporen, die hem in dien noodlottigen nacht binnen de vesting gezien had. Maar de Arabier schudde het bruine hoofd onder den witten tulband, en toen zij verder bleef aandringen en vragen, werd zij op ruwe wijze bespot door twee kerels in rooden en blauwen boernoes gehuld, die tegen de voordeur leunden. Hare verdere naspo- ringen bij den barbier en in het koffiehuis, waar zij wist, dat haar beminde bekend was, bleven eveneens zonder gevolg. Diep bedroefd begaf zij zich uit de hoofdstraat rechts naar de kleine steegjes tegen de helling van den berg, waar men enkel witte huisjes zonder verdieping aantreft. Deze huisjes zijn meestal door Spanjaarden be- woond en dragen alle een Andalusisch karakter. Uit een dezer klonken de tonen der guitaar en castaguetten naar buiten. Rosario, die blijkbaar het plan had hier binnen te gaan, aarzelde een oogenblik, toen zij het talrijke gezelschap daar TER IVEIZEVSrilE OMIWi

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1