Beslrijfliiii tan la Kattestaarten. knaapje, dat aan liet Sas aan het hengelen was. Hot kind was door zijne ouders, die te Rotterdam wonen, voor eenige dagen naar zijne grootouders gezonden. M. V., schoenmaker te Bergen op Zoom, met een alles behalve gunstig verleden, heeft zich bij de marechaussees aangemeld met de bekentenis, dat bij buiten de stad een musterdmijt liad in brand gestoken. Zijn doel, om in de gevangenis te geraken, was hiermede bereikt. Het oud-vaderlandscbe kaatsspel, dat nagenoeg in onbruik was geraakt, begint weder meer in zwang te komen. Te Berkenwoude beeft men een kaatswedstrijd geliouden, waarbij de kampvecbters uit die gemeente den prijs behaalden op die van omliggende gemeenten. YooruitgangTe Sneek wordt een agent van politie gevraagd, die o. a. Fransch of Duitscb moet kennen. In de Rampelaan onder Overveen is iemand ingebroken, enkel met het doel om zich op te hangen. De ontstelde bewoners vonden des morgens het lijk van den inbreker. Met zekerheid wordt gemeld, dat het standbeeld van Graaf Jan van Nassau, te Utrechtden 20 September a. s. zal worden onthuld. Uit Deventer wordt gemeld, dat de man, die in de vorige week, in beschonken toestand verkeerend, door zijne vrouw met petroleum werd begoten en toen in brand gestoken, Zaterdagnacht in het ziekenliuis is overleden. Men wil weten, dat jaarlijks ongeveer 800,000 Amerikanen Europa bezoeken en gemiddeld ieder 2500 uitgeven. In den kelder van een dienaar van een begrafenisfonds te Southwark zijn elf kinderlijken gevonden, die daar verborgen waren, om de be- grafenisgelden te kunnen behouden. De zoon van een slachter te Birmingham was door een varken, zes weken geleden, in de hand gebeten. De wond scheen bijna genezen te zijn, maar er vertoonden zich sporen van bloedvergiftiging en de jongen is aan de gevolgen bezweken. In het volgend jaar zal te Yeddo eene tentoonstelling worden gehouden van voortbrengselen van Japansche zijde. Aan die tentoonstelling zal ook worden deelgenoinen door de Keizerin, die in haar paleis eene bizondere inrichting heeft voor het kweeken van zijderupsen en zich druk daarinede bezig houdt. Men bericht het overlijden van de be- kende Louise Lateau, van Bois d'Haine. Den 23 dezer werd te Zoutelande in de duinen tot tweemaal toe een strand— en zeegevecht gevoerd tusschen de dienaars der gerechtigheid en eenige visschers uit Philippine, die zich onledig hielden met het zich toeeigenen van schelpdieren tusschen de bermen aan het strand. Des voor- middags werden de veldwachters van Biggekerke en Koudekerke naar boord geroeid, doch bij eene volgende bekeuring na den middag geraakten partijen te water. Na veel haspelens, dat niet zonder kleerscheuren is afgeloopen, werden zij gescheiden. Dezer dagen had een landbouwer onder Mid- delburg het voorrecht, bij het uitdelven van een sloot een en twintig goed geconserveerde goud- stukken te vinden, die eene waarde vertegenwoor- digen van ongeveer f 250, nl. zeventien Engelsche stukken van 1666 tot 1719, drie Portugeesche van 1706 tot 1714 en een Fransch van 1695. Daar deze goudstukken niet in een pot, tlesch of kistje bewaard waren, maar vermoedelijk in een papier of zakje, en menig stuk het jaartal 1719 draagt, is er reden om te gelooven, dat men hier niet te denken heeft aan een in gevaarlijke tijden verborgen schatmaar aan een diefstal, waarvan men het geld, dat men een of anderen Engelschman misscliien in 1720 had ontfutseld, in veiligheid had gebracht. In de raadsvergadering eener gemeente van ruim 3000 zielen is onlangs door een wethouder het volgende voorstel gedaan, dat om taalkennis en stijl opmerkelijk is. //Voorstel aan de raad om een gehele houte vloer te legge de privaate in een goede staat te brenge de slegte panne verruild voor nieuwe en de verdere reperasie te doen die nadeel uitoefene op de gezondheid om rede het riik nog twee jaar uitstel geeft." Te Wageningen is gearresteerd een net ge- kleed heer, vermoedelijk Duitscher, tijdelijk verblijf houdende in het hotel //de Wageningschen Berg." Genoemde vreemdeling heeft H. M. de Koningin op een harer wandelingen aangesproken en HD. om reisgeld gevraagd, ten einde naar Polen, zijn vaderland, te kunnen terugkeeren, onder voorgeven, dat hij bij zijn bezoek aan de tentoonstelling te Amsterdam van een aanzienlijke som gelds is beroofd. Men schrijft uit ZevenhuizenEr heeft hier een kluchtig voorval plaats gehad. Jl. Zaterdag traden een paar jongelui in het huwelijksbootje. Maar reeds des avonds kregen ze ruzie over eene oude vrijage, die zoo hoog liep dat de jonge man plotseling naar buiten stormde en van boven in de vaart sprong, onder den uitroep: //Ik ga mij verdrinken I" Dat dit onder de bruiloftsgasten heel wat opscliudding veroorzaakte, is licht te begrijpen. Na veel moeite kreeg men eindelijk den drenkeling aan wal en weer in huis, waar dadelijk de ruzie opnieuw begon. Onverwacht rukte de jaloersche zich los en liep voor den tweeden keer in de vaart, nu gevolgd door zijne vrouw en enkele bruiloftsgasten. Het schijnt echter, dat het nachtelijk bad afkoelend op de verhitte gemoederen gewerkt heeft, althans nadat men alien weer behouden aan land had gebracht, werd een derde poging tot verdrinken dien nacht niet weder gewaagd, ofschoon de patient verklaarde binnen drie dagen zijn plan te zullen volvoeren. Hoewel de drie dagen reeds voorbij zijn heeft men van zijn dood niet gehoord. Misschien is later alles wel weer in orde geschikt. In het gebouw der Nederlaudsche kolonien op de Amsterdamsche tentoonstelling is Zaterdag ochtend, terwijl men bezig was een nieuw aangekomen rijtuig op zijn plaats te zetten, een stuk gouderts, ter waarde van ongeveer 159, gestolen. De dieven hebben eerst een kruisband, die over de glazen stolp gespannen was, waaronder liet goud met enkele diamanten van grooter waarde was uitgestald, moeten doorsnijdeu. Daarna bebben zij van een gunstig oogenblik gebruik gemaakt om de stolp op te lichten en het stuk gouderts weg te nemen. De diamanten lieten zij onge- moeid. Een gemeenteraadslid van Jutfaas, B. ge- naamd, was onlangs in een herberg aanwezig, toen de politie deze, wegens het te late uur, kwam sluiten. In plaats van, zooals iederen goed- gezinden burger en dus vooral eeif raadslid past, de politie zoo noodig te steunen, werkte deze //volksvertegenwoordiger" de autoriteit tegen en voegde der politie zelfs onbetamelijke woorden toe. B. is nu door de rechtbank te Utrecht tot f 15 boete veroordeeld. Extract uit een reisverhaal van een jong meisje. le dag. Heden per stoomschip //Urania" ingescheept te Rotterdam, met bestemming naar Batavia. Drie honderd passagiers aan boord. 't Is een prachtig schip. 'k Heb nog al hinder van zeeziekte, doch de kapitein, een knap en beschaafd man, was zeer zorgzaam voor mij. 2e dag. De kapitein is naar mijn gezondheid komen in- formeeren. Hij was erg vriendelijk en beleefd. 3e dag. De kapitein wordt nog vriendelijker en als ik mij op 't dek bevind, is hij niet van mij af te slaan. Wat wil hij toch? 4e dag. Welk een dagDe kapitein heeft mij ten huwelijk ge vraagd. Ik kon geen antwoord geven. 5e dag. De kapitein heeft mij in groote opgewonden- heid gezegd, dat, als ik niet beloof zijn vrouw te worden, hij morgen het schip in voile zee met man en muis in de lucht zal laten springen. Welk een toestand6e dag. Drie honderd menschen het leven gered. Zeeziekte over. Te Workum is dezer dagen een treurige Raadszitting gehouden. 't Was de laatste, welke de heer T. S. Visser zou bijwonen, en deze ver- zocht daarom het woord, teneinde een afscheids- rede uit te sprekende burgemeester scheen echter te vermoeden, dat deze niet aangenaam zou zijn, althans hij sloot de zitting zonder den heer V. het woord te geven; deze nam het toen echter op eigen gezag en sprak, na eerst zijn mede- leden te hebben vaarwel gezegd, tot den burge meester het volgende //Hier, heer voorzitter, wensch ik nu juist uit ervariug te verklaren, dat eigen- belang, partijdigheid, eenzijdigheid, en slaafschheid als woekerplanten, vooral sedert uw optreden, welige wortels hebben geschoten ten nadeele van de gemeente, en een eerlijk bestuurwant toen u zoo- even bij de behandeling der schoolzaak de woor den bezigde: //Zalig is de bezitter," dacht ik om de duizend gulden, eenige jaren geleden door u genoten ten nadeele der gemeente, waarover hier destijds reeds veel is voorgevallen, en waar- mede de leden bekend zijn. Neen, niet zalig de bezitter, wanneer aan het bezit de onge- rechtigdheid kleeft; niet zalig de bezitter, even- eens van de ruim f 200, ten koste der gemeente van het bekende scheidingshek, waarover de raad indertijd met algemeene stemmen tegeu- over u als raadslid besloot te procedeeren." Daarom achtte spreker het nu de plaats om den burgemeester toe te roepen//wees niet ontrouw aan de verplichting, mijnheer de voorzitter, die hier op u rust; bestrijd meer het egoisme en gedenk uw afgelegden eed," eindigende met den wensch»moge voortaan eigenbelang wijken voor eendrachtige samenwerking voor't algemeen belang, opdat daardoor de burgers van het mij dierbare Workum van bloei en voorspoed kunnen getuigen." Daverende toejuichingen van het publiek barstten daarop los, waarop het oudste raadslid den spreker dankte voor hetgeen hij in het belang der gemeente had gedaan. Ook de wethouder IJbema nam daarna het woord, waarop de voorzitter riep: ,,'t Is mooi; je moet je hier maar laten trappen; alles kan hier maar." Meer antwoordde de burgemeester niet; de ver- gadering ging na den afscheidsgroet van den wet houder uiteen. Voor den rechter te Londen had zich dezer dagen een zelfmoordenaar te verantwoorden, die aan een station op de komst van een trein had gewacht en toen vlak voor de locomotief op de rails was gesprongen. De trein reed over hem heen en men dacht in het volgend oogenblik een vreeselijk verminkt lijk te vinden. De man was er echter geheel ongedeerd afgekomen. Men vond hem bewusteloos liggen midden tusschen de rails. Voor den rechter verklaarde hij dat, toen hij den trein hoorde aankomen, een onweerstaanbare neiging hem beving om zich voor de machine te werpen. De man werd tot acht dagen gevangenisstraf ver oordeeld, om in alle stilte over zijn//saut perilleux" na te denken. Een vreemd geval had onlangs te Charleston, in Illinois plaats. Een huisgezin, met name Hicks, man, vrouw, zoon en dochter werden ge- lijktijdig krankzinnig. Toen ze de aandacht trok- ken der buren, hadden ze reeds een kruis opgericht, waaraan ze eeft hunner meenden te nagelen. De zoon dacht Christus te zijn, die tot de aarde weder- gekeerd was. Zij werden alien in bewaring genomen. In de omstreken van Brescia was een vrouw bij een bron bezig om te drinken, toen plotseling een groote slang uit het struikgewas te voorschijn schoot en het lichaam der vrouw omkronkelde. Deze verloor echter haar tegenwoordigheid van geest niet en greep den kop van het dier om het tot loslaten te dwingen. Haar krachten begonnen reeds te verlammen, toen gelukkig een man toe- schoot, die het monster doodde. De //groschen" (dubbeltjes zouden wij zeggen), die in de Berlijnsche musea worden betaald voor het bewaren van stokken en parapluies, kwamen tot dusver ten goede aan den portier. Deze heeft bij zijn dood een vermogen van 70,000 Th. na- gelaten, dat geduldig opgepot is geworden uit al die groschen, die de man jaren lang in den zak stak. Uit de ramp te Ischia is ook een erfenis- kwestie over millioenen gesproten. Onder de slacht- offers te Cassamicciola waren ook de echtgenooten Bonavita, die een vermogen van 5,000,000 lire nalaten, zonder aangewezen erfgenaam. Debloed- verwanten hebben nu opgraving van het stoffelijk overschot der beide echtelingen aangevraagd, om te doen beslissen wie van hen het eerste over leden is. Een omnibus met twintig muziekanten kwam lustig den weg van Mompiano naar Brescia af- rollen onder de tooneu van een vroolijke marsch, toen een der wielen in een tramwegspoor vast raakte en het rijtuig omsloeg. Een vreeselijke verwarring en gejammer volgden, doch niemand werd zwaar gewoud. Alleen had men groote moeite om den kapelmeester los te werken, die in zijn val in de groote trom terecht gekomen was en, meenende in een afgrond gestort te zijn, erbarmerlijk schreeuwde. Ongeveer twee maanden geleden huurde een vreemde dame onder den naam van Suzanne Patot, een prachtige woning te Parijs, gaf soirees onder voorwendsel van muziek—avondjes, maar eigenlijk om te spelen. Weinige dagen na haar aankomst ontving het Parket een geheime mededeeling van het Zweedsch gezantschap, dat mile Patot tot een dievenbende behoorde, die belangrijke diefstallen te Stockholm en te Christiania gepleegd had. Inderdaad legde de politie later beslag op een voor haar bestemde kist, die met kostbare voor- werpen gevuld was. Daar Suzanne de plaats van herkomst niet kon opgeven, werd zij in hechtenis genomen. Het Fransche adviesjacht le Talisman heeft, op de kust van Marokko, tusschen Mogador of Suera en de Kanarische eilanden, belangrijke pei- lingen gedaan. Op een diepte van 1000 a 1500 meters werden veel spons en een groote lioeveel- heid visschen gevonden; op 1500 tot 2000 meters werden zeer zeldzame visschen gevonden en levende polypen van groote waarde. Drie groote ongelukken hebben weder in Duitschland plaats gehad. Te Keulen verdronken bij een zwemoefening een onderofficier en vier soldaten. Op het eiland Herres-Chiemsce stortte bij den bouw van het nieuwe Koningsslot een stellaadje in, waarbij 23 werklieden gedood en 17 zwaar gekwetst werden. Te Ludwigshafen viel de klok van de R. C. kerk, onder het luiden naar beneden en doodde een persoon; een ander werd zwaar gewond. Vervolg. Waar de sporen zitten Het gele of bruine aartje, dat aan den top van den stengel of van een tak voorkomtbestaat uit schubben. De sporen nu bevinden zich onder deze schubben in zoogenaamde spoorhuisjes. Van de 25 soorten van Equisetum, die bekend zijn, komen er 7 in ons land voor, die in Zeeland met den naam van kattestaarten worden bestempeld. De meeste onzer kattestaarten zijn schadelijk voor het vee. De nieuwe schrijvers op landbouw- kundig terrein (Van Hall, Lobe, Kirch hoi enz.) zoowel als de oude (Thaer, Veit, No- zeman enz.) spreken van de nadeelige eigen- schappen van deze onkruiden. Wat Nozeman in zijne Verhandeling over het heermoes dienaangaande mededeelt, komt op het volgende neer: Wanneer de runderen kattestaarten eten, lijden ze spoedig aan een dunnen afgang. Zij gaan dan snel achteruit en geven weinig melk, die zeer waterig is en eene leelijke kleur heeft; boter en kaas zijn slecht. Ilunne tanden en kiezen gaan los staan. De kalveren krijgen stuipen, krijgen vreeselijk den afgang, worden wild en teren ein delijk uit. Tot staving daarvan deelt Nozeman eenige feiten uit zijne nabijheid mede. Twee er van komen in hoofdzaak op het volgende neer: 1°. Een landbouwer bracht zijn vee in eene weide van zijn buurman. Zijne weiden waren zuiver, die van zijn buurman was sterk met kattestaarten bezet. Na vier dagen reeds kreeg het vee een heftigen doorloop eD begon het in de melk sterk af te nemen. 2°. Eene vette koe werd in eene Weide ge daan, waarin. veel kattestaarten voorkwamen. Na een viertal weken was het schoone dier zoozeer verachterd, dat het slechts aan eenige teekens her- kenbaar was. Na een achttal dagen kwam het in eene zuivere weide zijne ongesteldheid te boven. Volgens Kirchhof (Anleitung zur Ab- halting und Vertilgung der Unkrauter) vermindert de hoeveelheid melk spoedig met 7» indien de koeien slechts weinig kattestaarten eten. Op eene weide, die voor met kattestaarten is bezet, zet het vee vleesch noch vet aan. Komen deze onkruiden nog sterker voor, dan krijgt het vee den doorloop, gaat dag aan dag achteruit en krijgt eindelijk ongesteldheden, die den dood ten gevolge hebben. Voor paarden en schapen zijn de kattestaarten zoo nadeelig niet. Vele landbouwers beweren, dat de kattestaarten onschadelijk zijn voor het vee. Zij hebben slechts schijnbaar gelijk. Het wetenschappelijk onderzoek heeft hier licht verspreid. Ziehier, wat er van de zaak is. De nadeelige werking van de kattestaarten wordt veroorzaakt door een zuur, equisetumzuur genoemd. Vele andere onkruiden, die in de meeste weiden voor- komen, bevatten eene bittere stof, die als tegengift werkt. Deze bittere stof bezit loogachtige eigen- schappen, staat dus scheikundig lijnrecht tegenover het equisetumzuur en gaat hiermede in de spijsverteringsorganen der dieren eene verbinding aan, waardoor de nadeelige eigenschappen van dit zuur worden geneutraliseerd. Planten, waarin die bittere stof voorkomt, zijn: de paardebloem of molsalade (Leontodon Taraxacum), de late hondsbloem (Apargia autumna- lis), de akkermelkdistel (Sonclius ar- veusis), de ganzedistel of melkdistel (Sonchus oleraceus), de moesmelkdistel of witte distel (Sonchus asper), het ge- meen kruiskruid of ek sj uin (S en e c i o vulgaris), het madeliefje of weibloempje (Bellis perennis) en meer andere. Eetnu het vee kattestaarten en ook molsla, late hondsbloemen, weibloempjes en an dere planten, die eene bittere stof bevatten, dan kan het dus geeue nadeelige werking van de kattestaarten ondervinden. Volgens Dr. Emil Wolff bezitten de katte staarten in luchtdroge stof bijna 3 pCt. potasch, 2,5 pCt. kalk, 0,5 pCt. phosphorzuur, 1,2 pCt. zwavelzuur en 11 pCt. kiezelzuur. Phosphorzuur, potasch en kalk zijn voedselstoffen, waaraan spoedig behoefte bestaat. De kattestaarten zijn dus van uitputting niet vrij te pleiten, vooral wanneer ze sterk in de bouwvoor woekeren. (Wordt vervolgd.) Zeetijdingen. Van 24 tot en met 27 Aug. zijn in deze haven binnengekomen bestemd voor Gent 24 Aug. Eng. stoomb. Romeo, kap. Jordan, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dumberley, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Falcon, kap. Hewitt, van Hull met stukg. Eng. stoomb. Miaca, kap. Gouudry, van New-Castle met stukg. Eng. stoomb. Resolute, kap. Holli- day, van Londen met stukg. Russische stoomb. Windau, kap. Rusch, van Windau met slippers. Noordsche sloep Georgine, kap. Wagle, van Bergen met stokvisch. 26 Aug. Eng. stoomb. Bittern, kap. Cotter, van Liverpool met stukg. 27 Aug. Eng. stoomb. Victory, kap. Lumley, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Atkinson, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Richard Moxon, kap. King, van Goole met stukg. Van 24 tot en met 27 Aug. zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent 24 Aug. Eng. stoomb. Flower of Essex, kap. Ward, naar Londen met ledige vaten. 25 Aug. Eng. stoomb. Snowdrop, kap. Vicker, naar Shields ledig. Duitsche stoomb. Alpha, kap. Tretan, naar New-Castle ledig. Eng. stoomb. Romeo, kap. Jordan, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dumberley, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Miaca, kap. Goundry, naar New- Castle met stukg. 26 Aug. Eng. stoomb. Falcon, kap. Hewitt, naar Hull met stukg. Eng. stoomb. Resolute, kap. Holliday, naar Londen met stukg. In deze haven zijn binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 25 Aug. Eng. stoomb. Penarth, kap. Dunstan, van Bilbao met menerie. 26 Aug. Eng. stoomb. Woodstock, kap. Fulton, van Middlesbro met ruw ijzer. Eng. stoomb. Lambeth, kap. Viveash, van Middlesbro met ruw ijzer. 27 Aug. Eng. stoomb. Mona, kap. Nugent, van Londen met stukg. Uit deze haven zijn vertrokken na aan den spoor weg te hebben gelost en geladen 24 Aug. Eng. stoomb. Killarney, kap. Empson, naar Goole met zink. Eng. stoomb. Ardgowan, kap. Skea, naar Grangemouth met ijzer. 25 Aug. Eng. stoomb. Rhynney, kap. Mutten, naar New-Castle ledig. Eng. stoomb. Jutland, kap. Fisk, naar Londen met stukg. 313 de ST AATSLOTERIJ. 2e klasse. Trekking van 27 Augustus. Prijzen van f 100 en daarboven. f 5000 no. 10851. f 2000 n 6476. f 1000 8440. f 400 n 6563 6658. f 200 n 5430. f 100 u 776 8602 9017 15899 18913 19552. I)eze 7 soorten zijn Equisetum arvense, Equisetum Tel- m&teju, Equisetum sylraticum, Equisetum palustre, Equisetum limoaum, Equisetum byemale en Equisetum variegatum. H

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 3