Handelsberichten. Advertentien. slaagden. Men vermoedt, doordien de pijlen te zwaar geladen waren. Te Pays-Billot zijn zes personen door het gebruiken van champignons vergiftigd. Een van hen is reeds o verleden, terwijl de vijf overigen op het uiterste liggen. Te Berliju werd verleden week een congres gehouden van schoorsteenvegers. Uit vele steden en provincien des ltijks waren afgevaardigden gekomen. Er werd een hesluit genomen om ,/veegdistricten" te vormen. De bevolking van China, die vroeger op ruim 400 millioen zielen werd geschat, wordt nu op circa 300 millioen aangegeveu, maar zelfs hij henadering is het cijfer niet te hepalcn. In de kleine gemeente Auberive-en-Royans, dep. Isere, woont de oudste vrouw van Erankrijk. Marie Durand werd geboren den 16 Maart 1761. Zij is dus ruim 122 jaren oud. Zij trouwde in 1783 en is weduwe sedert 96 jaar. Iemand te New-York hceft een verzameling aangelegd van 1600 paar schoenen, die vroeger door actrices, zangeressen en danseressen werden gedragen. Yoor een paar werd hem onlangs 25 dollars geboden, maar de man ging niet in op den verkoop. Het Domburgsch Badnieuws ontleent het volgende aan een brief over onze Tentoonstelling. „.Ik eb ik met me juffrouw en de kienders de Toonstellinge gezie, en ons bennen er een eele mergen gewist. OchOchda was wat te kieken, oor Op hi plekke, z'ak mae zeije, wel zoo ruum as ons eele durp, stonden, bi manier van spreken wel onderd outen uzen, krek as de spillen mit karmisse te Middelburg op de mart. Midden in was 'n miseraobel groote schure gezet, waer onze karke wel vuuftig maele in draeien kos. Daer neffens adden ze twee torens getimmerd, bi scliat- tinge wel aest zoo ooge as de Oostkarke, en daerop stonden olievanten uutgepotretteerd met snuten wel zoo lange as onze pompzwingel. En in die groote tente, dae was zoo veul as 't meeste te verabstikken, Omoeder, 't was wreed mooi, je zou er je oogen uutgezie ebbe, en; ik begon er waerlik van te duuze. Je mot maer is prakkezeere al de wienkels uut stad te gaere in eene groote kaemer. In plaetse van knechts en joengers stonden achter de toon- banken allerlei vremd volk; juffrouw zei dat die bruine veinters Japonners en Sineezen, of weet ik et, waere. Ze adde blauwe zieen jurken an d'r lief, bloken onder d'r voeten en steerten, jae moeder, echte, zwarte steerten, maer an der ood. Dan waere er lange kerels mit ooge leerzen en sporeu, de juffrouw zei, loof ik, dat 't Russen waere; ze adden beerden van wat bin je me, en Izak de scheerder mocht er wel 'n duitje aen verdiend ebbe; ook liepen er Turken rond mit vuurrooije slaepmutsen op hulder kop. Ier en daer waeren timmeragies gemaekt veul ooger as't uus van onze burgemeester, en die stonden van esse tot ende vol flesschen met drank. En ik docht bi me zelvers dat droenke David uut de paelingoeke dae van zou gewaetertand ebben. Dan ebbe ik ok de izeren kaste van meneer Vogel uut den langen- delft gezie. Gosje nokke wa 'n zwaerteEr stonden veul minschen bi te kieken en 'k oorde hi eer zeien, dat 'n een mooi stik werk was. Noe onze baes Vogel kan er goed mee weg, dat zeg ik maer, oorOok ebbe ik pampier zie maeken, en de juffrouw zei dat as je hi vuule doeke voor in de masien stak, i er van achtere as hi mooi wit velletje poslpampier uutkwam. Dan maekten ze ook sukkelade, an stikjes naemelik, en dat doen ze mit hi geraetel dat j' ooren en zien vergaet. Ook den eelen Oost ebbe ik gezie; de uzen, de tuuntjes, de peerdjes, pas zoo groot as 'n rede- lijke kacliel, en dan aest poedernaekende nikkers, net precies as waervan stierman Kobus zoo aerig klessen kan. In plaetse van sampetters liepen er van de soldaterie, juffrouw zei meest Franschen en Belgers. Er waeren knappe joengers bi, netjes opgedirkt met grieze en rooie broeken en allemaele zulver op hulder jas. En ze adden zeker nooit hi Walchersclie boerinne gezie, want ze kekeu zoo vrundelik en een neep me zelvers in mhi erm en zei sjelie, sjelie of zoo iets, maer of ik gauw riepffNoe je bint ook hi laekense, gae er maer gerust van deure mit je sjelie, 'k iets Maetje, oor! want om je de waereit te zeien, scharrel 'k veul liever me Kkes van moeie Sanke as me z'oon vergulde pronksteerte. Kwa, 'k zal noe verders mae van de Toonstel linge zwiegen en as ik met korssemisse kom wiuterneven er julder meer van vertellen." Een steenkolenschip dat tot tweemalen te- vergeefs een anker uitwierp, geraakte Maandagjl. vlak voor den steiger te Hoedekenskerke op de steenglooiing en werd gelukkig bij laag water door de perkoenpalen gehouden. Men daclit dat het verloren was, maar bij rijzend water kwam h weer vlot. De inboedel was bijtijds in veiligheid gebracht. In het Vondelpark te Amsterdam hielden eergistermiddag twee kindermeisjes eene vecht- partij. Men sloeg en krabde en beet elkander, dat eenige mannen tusschenbeide moesten komen om de vechtenden te scheiden. De aanleiding tot het gevecht wasminnenijd. Van den brand, die in de vorige week te Beek (uabij Breda) woedde en waarbij drie jonge kinderen in de vlammen omkwamen, geeft de Bred. Ct. thans de volgende bizonderheden De bewoner van het afgebrande perceel, de landbouwer A. Luiken, ging Woensdagochtend te 5 uur van huis en begat zich naar Prinsenhage, terwijl zijn zuster, Corn. Luiken, een jongedochter van 19 jaren, die bij hem als liuishoudster dienst deed, bij zijne drie zoontjes, 74| en 21 jaar oud, achterbleef. Een kwartier later echter verliet ook deze de woning, om naar de kerk te gaan, zoodat de kinderen er zich nu geheel alleen be- vonden. Al spoedig daarna moet de brand zijn ontstaan; althans Corn. Luiken verklaarde, dat ze, ongeveer een kwartier nadat ze het huis had verlaten, het uitbarsten er van had vernomen, waaaop ze onmiddelijk was teruggekeerd, doch toen reeds alles, waaronder, tot ieders ontzetting, ook de drie kinderen, benevens twee koeien en kippen, had verbrand gevonden. Of zij de voor- en achterdeur op slot had gedaan, of alleen met de kliuk had gesloten, wist ze zich niet goed te lierin- neren. Ook de buren getuigen, dat de brand, toen zij er bij kwamen, reeds zoodauige uitbreiding had gekregen, dat aan het verleenen van hulp niet meer te denken viel. Van de drie kinderen was de oudste nog eenigszins kenbaar; de twee anderen waren geheel misvormd en verkoold. De oorzaak van den brand is onbekend en zal dit waarschijnlijk ook wel blijven, aangezien Cornelia Luiken heeft, verklaard, dat er geen vuur in de woning aanwezig was, op het oogenblik dat zij deze verliet. Een boer uit de omstreken van Wijclien, die de vorige week een der voorstellingeu in het circus Oscar Carre te Nijmegen had bijgewoond, f vermeende alsnu ook, evenals de kunstrijders van den heer Carre, staande het ongezadelde paard te kunnen berijden. Toen hij den volgenden dag een paard uit de weide moest haleu, ging hij daarop staan. Ilet paard, aan zulke verrichtingen niet gewoon, begon hevig te steigeren en wierp den nieuwen kunstrijder met zooveel geweld op den grond, dat hij ernstig bezeerd werd en zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Men leest in het Vliegend blad over de brandkast van Jannetje Struik. Men herinnert zich, dat Jannetje Struik de brandkast van Woudhuizen niet groot genoeg achtte om er hare millioenen in te bewaren, en daarom, met veel drukte, bij de lieeren Landre Glinderman eene Chatwood-brandkast koclit, met letterslot. Die brandkast werd eerst naar Woudhuizen gebracht, doch verliuisde later naar het Bible-hotel. Later werd de ka»t in't Heeren Logement verkocht, betrekkelijk voor een bagatel, omdat Jaantje het woord niet wilde zeggen, daar er nog geld in was, zooals ze zei De heer Sehol- der werd er eigenaar van, doch had er natuurlijk weinig aan, zoolang de millioenen-juffrouw" liaar geheim niet wilde mededeelen. En of de heeren Landre Glinderman al werden geraadpleegd, en of de heer Chatwood al zelf er voor uit Londen kwam, het was al vergeefs, men kon de kast niet zonder het woord openen, of men moest aan het hakken gaan. De heer Scholder kende echter den chef-machinist van Krasnapolsky, Schulze, en deze verschalkte Jannetje's koppigheid, door het geheim der opening van de kast op het woord G. E. K. te vinden. Wat de de fnhoud der betreft, zooals ieder verwachtte, was het niets! In het teatro Nazionale te Rome werd dezer dagen een stuk opgevoerd, dat, al was het maar om den titel, volk moest trekken. Het stuk droeg toch den bescheiden titel,/De Gothen in Afrika of de onschuld gered en de dief op de galeien met Rugantino, den bezitter van den wonderbaar- lijken talisman en Arlequin, knecht van den Duivel. Alles voorzien van toepasselijke tooneelen en een daaraan beantwoordend gevecht met blanke wapens." Dit laatste vooral maakte. een voile zaal en de tooneelspelers vochten zoo natuurlijk mogelijk, toen er een neerstortte en riep, dat hij gewond was. Mooi! Bravo! klonk het van alle raugen en aan de toejuichingen scheen geen eind te zullen komen, toen men eindelijk den armen drommel bloedend zag wegdragen, daar hij een werkelijken sabelhouw gekregen had. Iu Portugal heeft men holen in het rots- "ebergte bij Penische gevonden, waarin overblijf selen zijn outdekt van troglodieten of holbewoners uit de steenperiode. Professor Delgado uit Lissabou, heeft deze overblijfselen onderzocht en daarbij is hem geblekeD, dat de voorvaderen der Portugeezen menscheneters waren. Iu een dier holen heeft hij de overblijfselen aangetroffen van 140 menschelijke individuen, door de bewoners opgepeuzeld. De beenderen waren gespleten, blijkbaar met het doel om zich op het daarin aanwezige merg te vergasten. Messen en andere werktuigen van vuursteen vervaardigd, ge- bruikten zij om de beenderen te kloven. Deze ontdekking heeft op onweerlegbare wijze naar het gevoelen van professor Delgado een mededeeling bevestigd, voorkomende bij Strabb, die beweert, dat eenige stammen der Iberiers zich met menschen- vleesch liebben gevoed. Een inwoner van Hoboken vertelt in een Antwerpsch blad dat hij 250 pond weegt en het slechts van hem afhangt, een der vetste man nen der wereld te worden. Yerdex biedt hij aan, drie maanden lang zonder eten en drinken in een liollen boom door te brengen, zich het onver- vreembaar recht voorbehoudende, het vet van handen en voeten te lekken, een gewoonte die zeer gezond is, zegt hij, en afkomstig van de beeren, die den winter met deze lekkernij doorbrengen omvandik magerder te worden en den eetlust tegen het voor- jaar te wetten. Of zijn aanbod reeds liefhebbers gelokt heeft, wordt er niet bij gemeld. De harmonica, het geliefkoosde populaire muziekinstrument, vormt te Berliju een voornaam nijverheidsartikel. In een groote fabriek o. a. wordt dit artikel op groote schaal vervaardigd. Allerlei vakkeu en handwerken grijpen er in elkaar. De grondstoffen komen van buiten, en het geheele instrument wordt kant en klaar algeleverd. Drie stoommachines, te zamen van 55 paardenkrachten, leveren de noodige beweegkracht. Het aantal arbeiders loopt tussclien 400 en 600. Elke week levert de fabriek 3600 a 4800 harmonica's af, een jaarlijks cijfer alzoo van 250,000 tot 300,000 stuks. Het benoodigde liout komt uit West- Pruisen en Polen: het moet twee jaar lang liggen, voor het gebruikt kan worden. Jaarlijks gebruikt men ongeveer 60,000 kubieke voeten bout bene vens 2000 centenaars zink en 1500 centenaars bordpapier. De harmonica's gaan over de geheele wereld, zij verheugen zoowel den Duitschen en den Hollandschen boerenarbeider, als deu landman in 't verre Westen van Amerika en vinden zelfs hun' weg naar Indie en Australia. Men heeft ze in alle prijzen, van het stuk kinderspeelgoed uit den 30 cents bazaar tot de grootste prachtstukken, ter waarde van f 100 a f 120. De fabriek van den heer Ch. F. Pietschmann Sohne te Berliju, is ook op de Tentoonstelling te Amsterdam vertegenwoordigd. De vader van de tegenwoordige eigenaars was de eerste die deze soort harmonica's vervaardigde en heeft als gewoon werkman den grondslng gelegd van deze nu zoo groote en bloeiende fabriek. Yroeger werd gemeld, dat een Fransch stoomschip een plezierreis zou maken naar Amster dam en daarna nog vier hoofdsteden van noordelijk Europa zouaandoen. Deze stoomboot zou Zaterdag jl. Havre verlaten en alles was voor het vertrek gereed, toen I. van de Woestijne die de reis georganiseerd had, niet kwam opdagen. Daar deze het reisgeld ontvangen had en de vracht bijgevolg niet betaald kon worden, moesten de passagiers weer aan land gaan; zij zullen wel niet licht dit plezierreisje naar De Woestijne vergeten. In den Berlijnschen dierentuin bevindt zich tegenwoordig een gezelschap Kalmukken. Dezen trekken zeer veel bezoekers. Verleden Zondag kwamen er ongeveer 96,000 menschen in den tuin. Er heerschte den geheelen dag een versclirikkelijk gedrang. Men klom zelfs op de hokken der wilde dieren; verscheiden gebouwtjes werden be- schadigd. Aan de buffetten was een onbeschrijfe- lijke drukte. Een reusachtige hoeveelheid bier werd er uitgeschonken. Den volgenden moTgen vond men een paar honderd pond oud papier van boterhammen, koek en andere eetwaren. Te Toulon is wat nieuws vertooud. Iemand roem dragende op zijne vrijdenkerij, heeft zijn kind laten doopen. Doch men vergisse zich niet in de beteekenis van dat woord. 't Is de burge- lijke doop, dien het kind heeft ontvangen. Daarin is het nieuwe gelegen. Ziehier hoe de plechtig- heid voltrokken werdDe jonggeborene werd ge- tooid met een phrvgisch mutsje, met een rood zijden band om het middeltje, en neergelegd op eene banier. De peet en meet staan bij het kind, en de heer Daumas, afgevaardigde uit het depar- tement Var, verricht den dienst, die zeer eenvou- dig is. Hij richt namelijk eene toespraak tot het wurmpje en maant het aan later een goed verdediger der Republiek te worden. Eenigen tijd geleden woedde een hevige boschbrand aan beide kanten van den Northern Pacific spoorweg (gelegen in de Staten Minnesota, Dakota en Montana, Noord-Amerika.) Zou de trein die juist aankwam, zijn loop staken? Kort beraad, kloek besluit, de weg wordt nagezien. Nog is er geen rail door de hitte gesprongen. Met de grootst mogelijke snelheid zal men door het vuur heenrijden. De raampjes worden opge- haald de naden der deuren zoo goed mogelijk toegestopt. Yoort gaat het in vliegende vaart van zeventig mijlen per uur. Eenige oogenblikken is het alsof de trein door een oven rijdt. De vlam men likken de wanden der wagens; de bodein gloeit, in de coupes is het brandend heet. Een enkele rail slechts die bezwijkt, en de passa giers worden levend verbrand! Maar, het geluk dient. De trein komt ongestoord uit den vuur- poel. Een reiziger beschiijft dezen tocht als een die, hoewel kort van tijd, diep in zijne her- innering is ingedrongen. Niet te verwonderen voorwaar Te Elberfeld is het proces begonnen tegen de beruchte postzegelvervalschers. Zij hebben voor ruim 36,000 gulden valsche postzegels ver vaardigd en in omloop gebracht, voornamelijk door in verschillende plaatsen bestellingen te doen en deze met hun fabrikaat te betalen. Eenige koop- lieden en een lithograaf waren de sehuldigen. Twee hunner werden veroordeeld tot vijf jaar ge- vangenis en even zoovele jaren politietoezicht. Een derde kreeg 2 jaren, en een werd bij ge- brek aan bewijs vrijgesproken. Zeetifdingen. Yan 21 tot en met 23 Aug. zijn in deze haven binnengekomen bestemd voor Gent 21 Aug. Russische driem. schooner Skandia, kap. Michelson, van Kotka met hout. 22 Aug. Duitsche stoomb. Alpha, kap. Tretau, van Riga met slippers. Duitsche driem. schooner Meer- koenig, kap. Cartens, van Hernosand met hout. 23 Aug. Russische schooner Alma, kap. Mattsson, van Normaling, met hout. Russische schooner Nikanor, kap. Haaman, van Sundswall met hout. Eng. schooner Rhoda, kap. Williams, van Pento- wan met klei. Van 21 tot en met 23 Aug. zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent 21 Aug. Eng. stoomb. Hispania, kap. Edwards, naar New-Castle ledig. 22 Aug. Duitsche stoomb. Rugenwalde, kap. Pfeiffer, naar Dantzig met cichorij. Eng. stoomb. Whimbrel, kap. Booth, naar Liver pool met stukg. Eng. stoomb. Richard Moxon, kap. King, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Atkinson, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Victory, kap. Lumley, naar Londen met stukg. Duitsche bark Diogenes, kap. Yoleker, naar Riga met ballast. Eng. driem. sehooner Tar, kap. Pearmain, naar Londen met ballast. 23 Aug. Russische schooner Samuel, kap. Klein, naar Riga met ballast. Duitsche schooner Navi gator, kap. Stieg, naar Randes met zemelen. In deze haven zijn binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 21 Aug. Eng. stoomb. Mona, kap. Nugent, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Rhymney, kap. Mutten, van Bilbao met menerie. 22 Aug. Eng. stoomb. Glengarry, kap. Menzies, van Barrow met ruw ijzer. Eng. stoomb. Killarney, kap. Empson, van Gocle met kolen. 23 Aug. Eng. stoomb. Jutland, kap. Fisk, van Londen met stukg. Uit deze haven zijn vertrokken na aan den spoor weg te hebben gelost en geladen: 22 Aug. Eng. stoomb. Mona, kap. Nugent, naar Londen met stukg. 23 Aug. Eng. stoomb. Glengarry, kap. Menzies, naar Middlesbro ledig. PRIJZEN DER EFFECTED. Amsterdam, 20 Augustus. H WISSELKOERS. Fransche /47,50 Engelsche per 1,72 J Belgische. - 47,50 Pruis.perlOOM. - 59,00 Dordrecht, 23 Augustus. Lokeren, 15 Aug. 22 Aug. Bevallen van een meisje M. M. DE FOUW—Zip. Yalkenburg (bij Maastricht), 22 Augustus 1883. G e t r o u w d JAC. H. WEIJKMAN C. P. TAZELAAR, die ook namens wederzijdsche familie hunnen harte- lijken dunk betuigen voor de vele en liartelijke blijkeu van belangstelling. Ter Neuzen, 23 Augustus 1883. miii 11 imiiwumni— Nkderland. Certific. Werkelijke achuld2\ pet. 06,^ dito dito dito 3 V 78* dito dito dito 4 a 101* Aandeel Haudelmaatschappij 5 a 105* dito exploitatie Ned. staatsspoorw. Belgie. Certificaten bij Rotschild 2i a Frankrijk. Inschrijvingen 8 Rusland. Obligatien 1798/1815 5 a> 98* dito Hope Co. 1855 6e aerie 5 78* dito 1000 1864 5 9 96* dito Oostersche leening 2e serie 5 54* dito L. 100 1872 5 w 87 dito L. 100 1873 5 86* Loten 1866 5 Oblig. Hope Co. Leening 1860 Certific. dito 4 9 Inscript. Stieglitz A Co. 2e a 4e L. 4 9 Obligatien 18671869 4 9 77* Certificaten. 6 9 37 Aandeel spoorweg Gr. Maatsch. 5 9 118 Oblig. dilo 41 9 89* Aaod. Baltische spoorweg 3 9 51* dito dito Jelez Orel 5 9 dito spoorweg Poti-Tifiis 5 9 dito dito Charkow Azow 5 9 Zuid West spoorwegraaatschappij. 5 9 55* Polen. Schatkist obligatien 4 9 Oost en rije. Oblig. in papier Mei/Nov. 5 9 dito dito Feb./Aug. 5 9 dito metall. in zilver Jan./Juli. 5 9 66A dito dito April/Oct. 5 9 Hongarije. Schatkistbiljetten 5 9SJ Italie. Certific. Amsterdam 5 9 Spanje, Obligatien Bnitenl. 9 dito Binnenlandsche 11 9 Turkijb. Inschrijvin; Alg. schnld 5 9 10* Egtrte. Obi. Leening 1876 4 9 69* Portugal. Obligatien 3 9 52* Amerika. Obligatien (1877) 4 9 dito (1876 9 Illinois certificaten van aandeel 9 Union Pacific hoofdl. dito 6 9 Brazilie. Oblig. 1865 5 9 101 dito 1875 5 9 Jarige en nieuwe. Tarwe was heden goed aaogevoord, doch kon tegen 30 cent lager niet geheel opruimen. Puike Erwten goed vorige prijzen. Pnike Zeeuwsche eu Vlaainsche Tarwe, f 9,30 a 9,50 nieuwe f 8,00 a f 9,30. Rogge Zeeuwsche eu Vlsamsche f 6,00 a f 6 50. Overmaasche f 6 00 a f 6,50. Gerst Zeeuwsche en Vlaamschc winter f 5,20 a 5 70. Over maasche f 5.00 a /-5.50. Zeeuwsche en Vlaamsche zomer f 5,00 a f 5,50. Overmaasche f 4.60 a f 5 00. Haver dunne 3,50 a 4,00. Dikke /3,20 a /3,60. Paarden- boonen f 7,50 a 8,00. Dnivenboonen f a f Wittebooneu f a Bruineboonen f a f Erwten 10,00 a f 11,00. Voeder f 8,00 a f 8 50. Koolzaad f 11,00 a f 13,00. Lijazaad zaai f a Tarwe p. 106 k.. fr. 20,00 a 22,00 19,50 a 21,50 Rogge, 13,50 14,25 13,00 14,25 Gerst. 13,75 14,50 13,75 14,50 Haver. 15,00 16,00 15,00 16,00 EN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 3