Landbouwberichten. Buitenland. Gemengde berichten. Telegraphische berichten. nootschappen in art. 2 genoemdkunnen die bijwonen. Het voorloopig bestuur, dat op de eerste, inge- volge de statuten bijeen te roepen algemeene ver- gadering "zijn mandaat zal nederleggen, bestaat uit de heeren: Mr. W. H. de Beaufort, Jbr. Mr. G. de Bosch Kemper, Mr. H. B. Greven, A. E. van Keinpen, Mr. J. It. A. Cort van der Linden en Dr. J. Th. Mouton. HH. MM. de Koning en de Koningiu zijn gisteren incognito te half 9 ureu per lihijnspoor te Amsterdam aangekomen en werden aldaar door den Burgemeester Van Tienhoven aau het station verwelkomd. De Yorstelijke personen bezochten de Tentoon- stelling, waar Z. M. in vele afdeelingen belang- rijke aaukoopen deed, o. a. twee fraaie rijtuigen en een groote Eugelsclie jachtwagen. De Koning was allerminzaamst. Bij het heengaan zeide de Koning tot den heer Steenkamp, wijzende op het ridderlint van den Ned. Leeuw „Ik feliciteer je wel met die ridder- orde, je hebt ze wel verdiend." Hun bezoek aau de Tentoonstelling wordt in verband gebracht met de aanstaande komst van den Koning van Belgie. Morgeuoclitend, met den eersten spoortrein, vertrekkeu de garnizoenen van Vlissingeu en Middelburg om te gaan cantonneeren in Noord- Brabant. Als uiterst en eerst te betrekken punt is Boxtel aaugewezen, teneinde langzamerhand weder in de richting van de verlaten garnizoensplaatseu terug te keeren. Naar wij vernemen, hebben de maatregelen ter voorbereiding van den tocht der Ellida tot opsporing van de Varna liun beslag gekregen. Heden zal het vaartuig waarschijnlijk reeds zee kiezen. De huizen van arrest en de cellulaire ge- vangenisseu hebben in het vorige jaar meer gekost dan vroeger. De uitgaven overschrijden de raming zeer verre. De Minister vraagt hierover inlich- tingen aan de betrokken besturen. Men vermoedt, dat de drankwet de oorzaak van deze rijzing is, daar de gevangenissen voor en na een aanzienlijk aantal kostgangers meer hebben dan voor de ge- boorte der drankwet. Ouder de duizenden, wier namen in het „stamboek" prijken, zijn honderdeu, die kennis hebben gemaakt met den cipier en als zijn loge's ook iets nuttigden van zijne schrale menage. Vele varkens maken hier de spoeling niet dun, die is al zoo dun, dat men wel genoodzaakt is de massa spoeling te vermeerderen naar evenre- digheid van het aantal varkens. Uit Tiel schrijft men, dat de stadsbank van leening ten deele weder geopend is. De commissie van toezicht heeft bekend gemaakt, dat er gelegenheid bestaat voor lossing der panden. Het inbrengen van goederen wordt niet toegelaten. Men verwacht, dat later deze inrichting voor goed zal opgeheven worden. De Haagsche correspondent der Amh. Ct. verhaalt het volgende In een gemeente in de nabijheid der residentie had een burgemeester, wiens bureauklerk ook de functien van gemeente—ontvanger vervulde, de vrije beschikking over de gemeentekas en maakte daarvan zulk een ruim gebruik, dat er op zeker oogenblik (kort nadat een voor schoolbouw geslo- ten geldleening f 16,000 ontvangen was) niet minder dan f 23,000 te kort kwam. Nu is deze burgemeester verkiesbaar voor de Eerste Kamer (wegens zwaar verhypothekeerde grondbezittingen,) lid van de Provinciate Staten enzredeu ge- noeg om de zaak in der minne te schikken. De familiebetrekkingen van deu hoogst aangeslagene dekten het tekort; de gemeente kocht een brand- kast, om de gemeentepenningen in te bewaren, waarvan den burgemeester geen sleutel werd toe- vertrouwd; de kiezers verkozen den notaris van de plaats, schoon geen geloofsgenoot van de weinig verdraagzame groote meerderheid, tot lid van den kanonschot, dat het teeken geeft, voor het sluiten der poorten, weergalmde en hoezeer mijn verloofde zich ook haastte, hij kwam, toen de poort dicht was." ffEn is Jose dien nacht in Gibraltar gebleven?" //Ja, Miss Arrowsmith, hij is in Gibraltar gebleven," antwoordde het meisje eenigs- zins verlegen. wEn zijt gij daar zeker van?" vroeg Plorry ganseh argeloos, //waar heeft hij gelogeerd De jonge Spaansche stond voor haar door het laatste twijfelachtige licht der ondergaande zon beschenen; hare blikken waren onbeweeglijk op den grond gevestigdeen donker purperkleur be- dekte haar gelaat en haar hals. Elorry keek haar vol verbazing aan, toen er op eens een voorgevoel van de waarheid bij haar opkwam. /■/Ach, Rosario," riep zij half verwijtend en bits. In plaats van te antwoorden wierp deze zich op haar bed en verborg al snikkende haar gelaat in het oorkussen. Het teedere, maagdelijke gevoel der jeugdige Eugelsclie was diep geschokt en zij wendde het hoofd van haar af. Na weinige oogenblikken echter kreeg haar goede inborst weer de overhand; zij kon, in het bewustzijn harer eigen kracht geen arm zwak schepsel onder het lijden zien be- zwijken, zonder dit hulp en steun te verleenen. Ware echter Rosario gelukkig geweest, zoo hadde zij zich harer niet aangetrokken, ja, zij hadde haar wellicht verstooten. Nu echter trad zij op haar toe, vatte haar bij de hand en richtte haar op. ,/Dat hadt gij niet moeten doen, Rosario," gemeenteraad, opdat hij, in zaken van bestuur en administratie doorkneed, het hoofd van de gemeente onder toezicht zou houdeu en nieuw geknoei voorkomen. Blijkens het officieel verslag hadden de Zeeuw- sche visschers evenmiu als de Zeeuwsche landbouwers in 1882 een gunstig jaar. Aanvankelijk had men goede verwaclitingen, (loch de verwezenlijking ervan bleef uit. De bot— en scharvisscherij waren onvoordeelig en waar wijtiugvisscherij iets meer opleverde was de hoeveelheid gevangen sprot slechts klein. De spieringvisschers hadden meer reden tot tevredenheid dan de hardervisschers. De haringvangst, op de Wester-Schelde niet noe- menswaard, had op de Ooster-Schelde haar gewoon verloop, terwijl de opbreugst redelijk genoemd worden mag. De grootste aanvoer per schipper en per tr. was 28,000 stuks. De elftvangst was slecht en de vangst van schol, spiering en omvisch niet noemenswaard. De ansjovisvangst was slecht en de opbrengst werd nog benadeeld door de frauduleuse hande- lingen van vischventers, die zoogenaamde bliek, evenals ansjovis verpakt voor die viscli ter markt brachten. De Zeeuwsche visschers waren hieraan echter onschuldig. De rogvisscherij leverde bevredigende uitkomsten op, zoo ook de palingvangst. De garnalenvisscherij leverde zeer gunstig resultaat op; ruim 820 vaar- tuigen met ruim 1400 koppen bemand, houden zich met de vangst van deze versnapering bezig. De oestervisscherij leverde meer oesters, doch over het geheel waren ze kleiner, de verzending was belangrijk minder dan in 1881voornamelijk tengevolge van de mindere vraag in Engeland. Ook de prijzen waren lager. De mosselvisscherij is en blijft onbelangrijk. Op de Wester—Schelde was de vangst van ali- kruiken slecht, op de Ooster—Schelde iets beter. De krabbenvangst was loonend; op de Wester- Schelde werden ruim 500 balen gevangeu. Vischcousenten werden afgegeven aan Neder- landers 679, in Zeeuwsch-Vlaanderen 306, Walche- ren 39, Zuid—Beveland 80, Noord—Beveland 3, Tholen 73, St. Philipsland 2, Schouweu en Duive- land 122, Noord-Brabant 46, Zuid—Holland 8; aan ingezetenen van Belgie werden 89 consenten afgegeven, terwijl het aantal kleine consenten 1932 beliep. TEIt IVEUZEN, 21 Augustus 1883. Gisteren nacht werd de tjalk ,/De Watergeus" van J. Tollenaar alhier, binnen de zwarte ton, voor den Eendragtpolder, op vier vaam water voor anker liggende, aangevaren door eene geladen Russische bark, Fingolf genaamd, gesleept door de Belgische sleepboot Sultan. De tjalk bekwam daardoor aan het voorschip nog al schade, dat op verschillende plaatsen ontzet werd, terwijl de boegspriet afbrak, de ankerketting sprong en meerdere averij werd toegebracht. Schipper Tol lenaar lag geheel buiten het vaarwater, met het noodige licht op en kwam gisterenmiddag hier binnen. Na omstreeks een uur op de plaat aan den grond te hebben gezeten, is de bark vlotge- komen en naar Antwerpen opgesleept. Axel, 21 Augustus. Betrekkelijk de op den 31 Juli jl. alhier plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid van den gemeenteraad is bet vol gende adres aan Gedeputeerde Staten van Zeeland ingezonden Onder toezending van een afschrift van een aan Z. M. den Koning ingediend bezwaarschrift, betrekkelijk de op 31 Juli jl. alhier plaats gehad hebbende herstemming voor een lid van den ge meenteraad, neemt de ondergeteekeude beleefd de vrijheid zich met het navolgende tot uwe vcr- gadering te wenden; dat op den 1 Augustus jl. onmiddelijk na den afloop der stemopneming, van wege het stembureau, door den gemeente-bode aan den benoemde Dinge- zeide zij op eenigszins afkeurenden toon. De zon was reeds onder den horizon verdwenen en in de avondschemering kon men beide gestalten nog eenigszins duidelijk onderscheiden. De Bngelsche stond recht op, haar slanke en tengere leest was in eene kostbare kleedij gestoken, het rooskleurige gezicht met geestige, bijna manlijke wezenstrekken, vertoonde kracht en gezondheid, het edele open voorhoofd en de heldere oogen getuigden van zelf- vertrouwen en overleg. Zij stond daar in het voile bewustzijn harer onschuld, beschermd en sterk door hare zorgvuldige opvoeding, zij stond daar als de erfgename van aanzienlijke goederen, als behoorende tot eene groote, wijd vertakte familie, als de dochter van de grootste natie der aarde, zij stond daar als eene gebiedster, het Britsch ras eigen, overal waar het optreedt. Het ranke lichaam der bekoorlijke Andalusische schoone was slechts in een eenvoudig katoenen kleedje gehuld. Een zijdeu doek en donkerbruine haren omlijstten het lieve, aanminlijke kopje met zijne fijne, rozenroode lippen, die twee rijen hagel- witte tauden ten halven bedekten. De nauwelijks merkbare bruine gelaatskleur en de buitengewoon fijne wangen, de groefjes in de ronde kin, de ietwat gebogen kleine neus waren die van eene onbe- vangene dochter; uit de donkere oogen, overscha- duwd door zwarte wenkbrauwen, omzoomd door lichte zijdeu oogwimpers, straalden deelneming en gevoel; in haar gansche wezen lag iets natuurlijks. (Wordt vervolgd.) man Jacobus Oggel een afschrift van het proces- verbaal volgens art. 67 der wet regelende het kiesrecht, is toegezonden; dat door genoemden Oggel is gevveigerd, dat afschrift in ontvang te nemen, eu door den bode bij den Burgemeester is teruggebracht dat deu daarop volgenden dag, door den Burge meester, als gewezen voorzitter van het stembureau, de heeren L. C. van Vessein en A. van Over- straten Kruijsse, die als ledeu van het stembureau hadden werkzaam geweest, zijn bijeengeroepen, ten einde over die zaak te beraadslagen dat men in die bijeenkomst van oordeel was, dat het stembureau, als hebbende reeds opgehouden te bestaan in deze niet meer te beslissen had dat geuoemde Oggel zich evenwel op deu 6 Augustus jl. bij den Burgemeester heeft vervoegd, om bedoeld afschrift in ontvang te nemen, liet- welk hem dan ook door deu Burgemeester is ter hand gesteld; dat naar adressants meening, de Burgemeester noch in betrekking als gewezen voorzitter van het stembureau noch in betrekking als Burgemeester bevoegd was, het niet in ontvang genomen afschrift alsnog aan den benoemde af te geven; dat uit de gepleegde handeling van den benoemde, met het oog op den aanhef van art. 14 der ge- meentewet duidelijk blijkt, dat hij zijne benoeming niet aannam; dat de Burgemeester, nadat hem het geweigerde proces-verbaal was ter hand gesteld, het bij het gemeentebestuur had behooren te deponeeren; dat ook de Burgemeester, na van de weigering, tot het in ontvang nemen van het proces-verbaal kennis genomen te hebben, het collegie van Burge meester en Wethouders had behooren bijeen te roepen, om in dezen te beslissen, of eene nieuwe verkiezing behoorde te worden uitgeschreven dat door genoemde handeling van den Burge meester de zaak in een zeer onzuivereu toestand is gebracht dat ook wat de verkiezing van genoemden Oggel zelve aangaat, er in dit geval niet dient te worden onderzocht of de verkozene al de vereischten bezit, voorgeschreven bij de art. 17 en 19 der gemeente- wet of in de termen van uitsluiting valt, bedoeld in de art. 21 en 23 der genoemde wet; dat bovengenoemde art. der gemeentewet alleen zijn geschreven voor personen die wel verkies baar maar niet als leden van den raad toe- laatbaar zijn; dat men hier evenwel te doen heeft met een geval, dat dient beoordeeld te worden naar het voorschrift van art. 26 der gemeentewet; dat er alzoo om tot eene vernietiging der ver kiezing van Dingeman Jacobus Oggel over te gaan, geen onderzoek zijner geloofsbrieven behoeft plaats te hebben, daar de kiezers door de wet onbevoegd zijn verklaard, personen vallende onder de bepaling van art. 26 der gemeentewet te kiezen; Reden waarom adressant zich tot uwe vergade- ring wendt, met het verzoek de zaak te onder- zoeken en de verkiezing van Dingeman Jacobus Oggel aan Zijne Majesteit den Koning ter vernie tiging voor te dragen. Ook heden werd er een adres aan den Koning ter teekeuing bij de ingezetenen aangeboden waarin verzocht wordt, aan D. J. Oggel ontheffing te verleenen van zijn vervallen verklariug als lid van den gemeenteraad van Axel en aan hem tevens vergunning te geven als lid van den gemeenteraad zitting te mogen nemen. Ileden is de Graaf van Chambord te Erohs- dorf overleden. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 24 Augus tus het volgende vonnis uitgesprokeu A. N., timmerman te Sas van Gent, is wegens laster veroordeeld tot 15 boete of 5 dagen gevangenisstraf. Amerikaansche veekoopers trekken in Gro- ningen rond en besteden enorme prijzen voor kalveren en hokkelingen, die de door hen gestelde eischen bezitten. Werkelijk wordt dikwijls drie st viermaal de waarde gegeven. De dieren worden naar de Vereenigde Staten opgezonden, om de stamouders te worden van een beter rundvee- geslacht. Het weer is ook in Engeland alom zoo mooi, dat alle oogst-jerimiaden plotseliug ver- stomd zijn. De hop, waarvan totaal niets terecht zou komen, staat thans uitmuntend; de granen, die ijselijk geleden hadden, beloven een rijke op brengst; het ooft, dat over de geheele linie afge- stormd was, rijpt nu heerlijk; en zoo het geheele lijstje van veld- en tuingewassen langs. Weder is op het gebied van den laudbouw eene proefneming gelukt, die ongetwijfeld tot zegen voor den boer zal werken. Men heeft jl. October Engelsche paardenboonen te Oude Pekela gezaaid, waarvan de stengels nu met peulen overladen zijn. Deze boonen trotseeren alzoo onze winters. An- dere stukken land met paardeboonen gezaaid leveren niet het '/3 °P- Morgen 25 dezer wordt te Gent de drie- jaarlijksche tentoonstelling van schoone kunsten in tegenwoordigheid van Z. M. den Koning geopend. Zij bevat 1127 schilderijen. Van 740 exposanteu zijn niet minder dan een tiende deel dames. Te Boosbeck, een plaats in Yorkshire waar van oudslier veel aan mijnbouw gedaau werd, had Maandag in de nabijheid van een mijnschacht een geweldige grondverzinking plaats, waarvan licht een catastrophe h la Iscliia het gevolg had kunnen zijn. Vensters, deuren en muren van huizen storlen in en de bodem ging iu een gol- vende beweging op en neer. In 't geheel werden een 60tal kleine huizen, die op een hoog gelegen terrein iu de nabijheid van het spoorwegstation vier straten vormden, vernield. De bewoners, die van het gevaar tijdig oudericht waren, haddeu liun woniugen verlaten, zoodat geen ongelukken te betreuren zijn. De schade wordt op 10,000 pd. st. geraamd. De Turksche roovers worden al stouter en onbeschaamder. Dezer dagen deden houderd van die gevaarlijke lieden een iuval te Elorian, op zes uren afstand van Salonicazij namen den gouver- neur, den cadi en al de leden van den regeerings- raad, welke toen juist vergaderd was, gevangen, voerden hen mede en willen hen zonder een losgeld van 2000 p. st. niet vrijlaten. Dat Australia in de laatste jaren aamnerkelijk in bloei is toegenomen, blijkt uit de volgende op- gaven. In 1816 werd uitgevoerd 13,000 pond wol, in 1882 414,000,000, die eene waarde vertegenwoordigen van 21,000,000 pd. st. In 1806 was er nog geen talk, maar in 1882 werd 250,000 ton uit de kolonie uitgevoerd, beneveus 10,000 tou vleesch. In 1788 bestond de veestapel der kolonie uit een stier, 5 koeien, een kalf, 7 paarden, 74 varkens en 300 stuks gevogelte en nu loopen er 75,000,000 sckapen en 9,000,000 koeien. In 1881 waren 4,000,000 morgen land bebouwd en in 1882 bedroegde tarweoogst 31,000,000 schepel. In het geheel bedroeg de omzet in 1882 meer dan 115,000,000 pd. sterling. De cholera te Cairo boezemt nu verder geen ongerustheid meer in. Het gemiddeld getal sterf- gevallen in het etinaal is thans 4. Daarentegen is de epidemie te Alexandria toenemende, ofschoon niet onrustbarend. Met uitzondering van Alexandria is thans geheel Beneden-Egypte feitelijk vrij van de ziekte en in Opper-Egypte neemt zij langzaam af. In deze eeuw hebben thans niet minder dan 33 pogingen tot opstand in Spanje plaats gehad, waarvan enkele werkelijk een revolutie of troons- verwisseling ten gevolge hadden. Iu 1833 bij het overlijden van Koning Ferdinand had de eerste Carlistische opstand plaats, welke duurde tot 1839. Iu 1840 dwong het pronunciamento van Espartero Koningin Christina om afstand te doen van den troon. In 1868 brak een omweuteling uit onder leiding van generaal Prim, maarschalk Serrano en admiraal Topete. Koningin Isabella vluchtte. Aan de toen gevestigde republiek werd een einde gemaakt door het Koningschap van Atnandeus, van November 1870 tot 11 Februari 1873. Na hem kwam Alphonso op 1 Januari 1875. Een verschrikkelijke orkaan heeft in het Zuid-Oosten van Minnesota gewoed. In Rochester verloren veertig menschen het leven en vijftig werden gewond. Een derde gedeelte dezer stad is verwoest. Naar men gelooft is het geheele land in de omstreken van Rochester in een puin- hoop veranderd en telt men er eenige honderden dooden. Een spoortrein werd door den orkaan opgenomen, en daarbij werden vijf en twintig menschen gedood en vijf en dertig gekwetst. De Times meldt uit Hongkong van gisteren 2000 Eranschen en 500 Gele-vlaggen zijn 15 Augustus tegen Autay opgerukt en hebben bij Phukois, op zeven mijlen afstand van Hanoi, den vijand ontmoet. Een gedeelte der Eranschen was tot den aftocht genoodzaakt. De midden- colonne bezette Phukoi maar moest het weder verlaten. De Franschen tellen 17 dooden, onder welke 2 officieren, benevens 70 gekwetsen. De verkiezing van J. Steijn tot lid van den gemeenteraad te Hoedekenskerke is door Gedep. Staten vernietigd. Niet minder dan 46 solli- citanten hebben zich aangeboden voor de betrekkiug van gemeente-bouwkundige te Delfshaven, waaraan een salaris van f 1400 is verbonden. In de suikerfabriek onder Delfshaven is een werkman tusschen de machine geraakt en totaal verbrijzeldde man was natuurlijk dadelijk dood. Onder een hoop oude kleeren werd in eene kamer te's llage een 4jarig meisje gevonden, dat van honger schreide. Een drieling, jongens, is te Amsterdam gebo- ren. De vader, een metselaar, kon 't opperbest gebruiken, als elk kind inderdaad 1000 bleek mee te brengen. Het Gerechtshof te 's ller- togenbosch heeft het vonnis der Rechtbank aldaar, waarbij de notaris S. Jiskoot te Veen uit zijn ambt is ontzet, bevestigd. Een krankzinnige uit Delft, die onder geleide van een suppoost een uitstapje naar Scheveningen maakte, is daar aan zijn bewaker ontsnapt en tot dusver niet terug- gevonden. De N.- en Z.-Hollandsche redding- maatschappij nam aan het Egmouder strand proeven met den vuurpijl-toestel, die echter zeer slecht

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2