I Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1907. Zaterdag 25 Augustus 1883. 23e Jaargang. gene Anialosisciie Vertcllini. Binnenland. VEROORDEELD. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADYEETENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elke regel meer f 0,10. Grootere letters wordeu naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit bind vcrscliijnt Uimtdat- cm Vrijdngavond bij den nitgever J. K. G. II O IV T te Ter JVciizen. JPolitielz Overzicht. In Europa en voornamelijk in de toongevende landen gist en woelt alles weder geweldig. Niet langer geleden dan ettelijke dagen kon men nog wijzen op de betrekkelijke rust waarin de volkereu van Europa verkeerden, al werd er ook ter wille van de beschaving in ver afgelegen landen voort- durond gevochteu. Thans is van rust en kalmte niets meer te bespeuren. De onlusten, die op verschillende plaatsen en telkens weer uitbreken beginnen aan den algemeenen toestand een zorg- wekkend aanzien te geven. In bijna alie deelen van Oostenrijk-Hongarije hebbeu dagelijks onge- regeldheden plaats en moet de gewapende macbt optreden om de orde te handhaven. Zooals men weet, bestaat dit land uit een vereeniging van ver schillende volken die zeer naijverig op elkander zijn. Zoolang alles goed gaat, leeft men tevreden in een schaapskooi met een herder. Maarkomen de dagen van tegenspoed dan worden de lasten zwaar gevoeld, die een groot rijk met een kost- baar bestuur en groote staande legers het volk opleggen moet. Yandaar verzet tegen de over- heersching van den vreemdeling en uiting van den wensch om een zelfstaudig bestuur te hebben, teneinde eigen belangen beter te kunnen behartigen. Daaren- tegen gaat van het hoofd van den staat het stre- ven uit om een eenig onverdeeld Oostenrijk te vestigen waarin alle kleine staten zich oplossen en waarin dan liefst het Duitsch bestanddeel het overwicht heeft. Yoor eenigen tijd hebben wij kunnen wijzen op den slechten stoffelijken toestand waarin het volk in Oostenrijk verkeert; de weinige welvaart die de voortbrengende klasse geniet. Hoe alles zich oplost in belasting betalen en wel zoodanig, dat de algemeene verwarring schrikbarend toeneemt, terwijl adel en andere be- voorrechte standen uitgestrekte bezittingen hebben en vrijgesteld zijn van de belastingen, die de overige bevolking in geld, bloed en zweet moet offeren. Het is dus niet te verwonderen, dat door de lij- dende partij de strijd voor eigen volksbestaan met zelfstandig bestuur gretig aangrepen wordt om zich aan den druk der algemeene belastingen te ont- trekken en door een afzonderlijken staat in het rijk te worden zich het juk zachter te maken. Bovendien lieerscht er in het reeds afgescheiden Hongarijc een strijd tegen de Joodsche bevolking, omdat deze met hare afwijkende gewoonten, zeden en gebruiken, daar als eeir volk in een volk be- schouwd wordt, dat er slechts op uit is om met ge- oorloofde en niet geoorloofde middelen zich van het kapitaal meester te maken en dientengevolge het Hongaarsche volksbestaan in den weg staat. Zoo lieerscht er dan strijd in Bohemen, Gallicie, Croiitie, Illyrie, Tyrol, Bukowina en Dalmatie, en hebben er in verschillende groote steden onlusten plaats gehad van zeer ernstigen aard. FEUILLETON. III. Op den avond van denzelfden dag bevond Eosario zich in haar nederig slaapvertrek en voor haar stond Miss Florry Arrowsmith. ;/Zeg mij dan toch, wat u eigenlijk scheelt," sprak deze. „Uw zonder- ling gedrag is ons alien in 'toog geloopen. Gij schijnt gejaagd en 't is alsof u een ongeluk is overkomen. Spreek toch en zeg wat er gebeurd is." „Ach Miss Arrowsmith, gij hebt gelijk en zoo gij mij ook niet gevraagd hadt, zou ik mij toch tot u om raad en hulp hebben geweud. Er is werkelijk een groot ongeluk gebeurd." Het meisje zei dit met zulk eene kalmte en bijna onverschilligheid, dat Florry er meer door werd aangegrepen, dan wanneer zij haar zulks onder jam- merklagen en snikken had medegedeeld. Spreek dan toch," riep zij luid, terwijl zij het meisje bij den arm vatte, wat is u overkomen P" „Mij in 't geheel niets, dat heet, zeer weinig," riep nu Eosario met bevende stem, „maar hij werd ter dood veroordeeld." ,/ler dood veroordeeld, wie?" //Hij, hij, Jos<i, mijn verloofde." wJosd Eiveras zou ter dood veroordeeld zijn?" herhaalde Miss Arrowsmith langzaam en met nadruk, Uit Eusland wordt gemeld, dat in delaatste dagen te Odessa vele personen gevangen genomeu werden, naar men meent in verband met de socialistische beweging onder het garnizoen. Te Jelisawetgrad zijn onlusten tegen de Joden uitgebarsten, waar- omtrent evenwel nog geen nadere bizonderheden werden ontvangen. De beweging der nihilisten en de beweging tegen de Joden, welke op een bijna ongelooflijke wijze zich uitbreidt, wordt nog overtroffen door de Panslavistische beweging, die eveneens een bijna ongelooflijken voortgang maakt. In de Baltische provincien hadden in de laatste dagen herhaaldelijk onlusten plaats, ook al naar aanleiding van het feit, dat men in de aanwezig- heid der daar wonende Duitschers de oorzaak der slechte tijden zoekt. De Lettinsche boeren werpen zich in de armen van het Panslavisme, om te ontkomen aan het ondragelijke juk, door de Duit- sche grondeigenaren hun opgelegd. Moordaanslagen op hun groudbezitters, oproer onder de arbeiders en niet het minst de bekeering van velen hunner tot de Grieksch-Katholieke kerk leveren daarvan het be wij s. Duitschland schijnt ook zijne maatregelen te nemen. Talrijke afdeelingen troepen worden naar de oostelijke grens gezonden. Zelfs zijn de troepen uit Sleeswijk-Holstein naar den Weichsel verlegd, wat als een bewijs van groot vertrouwen in Dene- marken aangemerkt kan wordeu. Het heet overigens, dat deze maatregel moet dienen ter bescherming van de spoorwegen langs en in de buurt van de Eussische grenzeu, maar feitelijk dient hij tot zelf- verdediging. Sedert den Eussisch-Turkschen oorlog toch heeft Eusland een zeer sterk leger gevestigd in de provincie Polen en het is niet te verwonderen dat Duitschland zich wapent tegen mogelijk gevaar, nu in den laatsten tijd de vriendschappelijke stem ming tussclien Eusland en Pruisen, zooal niet in eene bepaald vijandige is omgeslagen, dan toch veel te wenschen overlaat. De benoeming van generaal Gourko tot bevelhebber te Warschau is dus wel met een bepaald doel geschied. Uit Spanje wordt bericht, dat de Koning zeer voorspoedig is op zijn reis en zelfs te Valencia een toespraak gehouden heeft tot eenige werklieden. Inmiddels worden tal van burgerlijke personen in hechtenis genomen in alle provincien, vooral onder de aanhangers van Zorilla; inzonderheid is dit het geval in Andalusie, Catalonie en Estramadura. Dit gaat zeer gemakkelijk, nu de grondwet buiten werkiug is gesteld, die elk zijn persoonlijke vrij- heid waarborgt. De heer Mr. J. H. de Laat de Kanter, oud-lid der Tweede Kamer, is jl. Maandag op 58jarigen leeftijd te Goes overleden. als hadde zij niet goed gehoord. „Maar weet gij wel, wat gij zegt? Zeg dan toch in 's hemels naam, wat is er gebeurd „Achik weet het helaas, maar al te goed," hernam Eosario bedrukt. ,/Herinnert gij u nog, dat in den nacht voor ons vertrek, buiten de Linea een schrikkelijke en bloedige misdaad gepleegd werd?" Florry knikte. tfVan deze misdaad werd Jose aangeklaagd" Jose?" Jose werd aangeklaagd, ter dood veroordeeld en vervolgens begenadigd." „Mijn God, wie had zoo iets ooit van Jose kunnen vermoeden?" „Maar Miss Arrowsmith," riep het arme dienstmeisje in werkelijken zielangst, „hij is immers onschuldig." „En waarom werd hij dan veroordeeld Waarom hij veroordeeld werd? Wijl de overlevende vrouw beweerde, dat hij de moordenaar was, zijn dolk stak nog in het lijk der eene, aan zijn uniform werden sporenvan bloed ontdekt en hij wilde niet zeggen, waar hij dien nacht geweest was. En in deze twee maanden," snikte zij, vdat ik met u te Louden en te Croydon was, mij vermaakte en op eene gelukkige toekomst hoopte, stond Jose te Algeciras met geboeide lianden, gekluisterde voeten, met een ijzeren ring aan den wal vast geklonken. In deze houding moest hij ook slapen, zoodat zijn hals rondom slechts eene wonde werd en hij dien nauwelijks bewegen kon. (1) O Maria, onbevlekte De Minister van waterstaat heeft aan de Commissarissen des Ivonings de volgende aanschrij- ving gericht De vraag is gerezen, of bij de beoordeeling der gedane inschrijvingen bij openbare aanbestedingen en de keuze van aannemers wel genoegzaam de hand wordt gehouden aan den eisch van gegoed- heid der borgen. Die gegoedheid is m. i. te beschouwen niet alleen in verband met het geheele bedrag der aannemingssom, maar ook en wel in hoofdzaak met de regeling der betalingstermijuen. Deze regeling bepaalt het bedrag van het vereischte be- drijf kapitaal. Ik verzoek u hierop de aandacht te vestigen van den lioofdingenieur van den waterstaat in uwe provincie, met uitnoodiging namens mij, zorg te dragen, dat mij geen aanbiedingen van aannemers ter goedkeuring worden voorgelegd zonder voor- afgaand onderzoek, zoowel omtrent de geschikt- heid en soliditeit van den aannemer als van de gegoedheid zijner borgen, overeenkomstig 438 der Algemeene Voorschriften. Ook behoort gestreng de hand te worden gehouden aan de laatste alinea van 456 der Algemeene Voorschriften, krachtens welke een borg, die tijdens de uitvoering vaa het werk ophoudt solide te zijn, door een nieuwen borg moet worden vervangen. Over de Noordpooltochten denkt de Arnh. Ct. niet gunstig. Onze geestkracht, zegt het blad, zou zich beter toonen, wanneer zij zich niet enkel toonde in het met andere volken mede doen. Waarom zoekt zij niet liever nieuwe, onbekende, nog ondoor- zochte streken op? Waarom laten wij onze vlag niet wapperen in de wateren en zeeen waarin wij de eerste ont- dekkers zijn zouden? De Noordpool is een alge meen bezocht, internationaal vaarwater geworden; maar wat weet men van de Zuidpool? Nagenoeg niets. Daar liggen landen en zeeen vol geheime- nissen; d<iar is schier alles een onontgonnen veld voor den geoloog en den meniraloog, voor den zooloog, den meteoroloog, voor de beoefenaren van de verschillende vakken der natuurlijke weten- schappen. Daar zou Nederlaud, als het wilde, niet een navolger, een meedoener, den van vele concurrenten wezen kunnen, maar een baanbreker en padvinder, een ontdekker van nieuwe wereld- deelen, van nog onontdekte natuurschatten. Waar om zouden wij altijd blijveu teren op den ouden Willem Barentz-roem, zonder nieuwen roem er bij te verzamelen Dit eeuwig rondzwerven en ronddolen in de oude Spitsbergensche en Nova- Zemblasche zeeen, overdoende in de negentiende eeuw wat onze zeelieden ons voordeden in de zes- tiende eeuw, is dit wel een waardig doel voor onze geestkracht, en zal het ooit eene uitkomst Eosario," vervolgde Florry, die haar zooveel mogelijk zocht te troosten, „dat is zeer zekcr een groot ongeluk voor u; doch mettertijd zult gij u in uw lot leeren schikken. Nu zijt gij nog on- gehuwd en dus vrij. Bedenk echter in welken schrikkelijken toestand gij hadt kunnen geraken, zoo gij de vrouw van zulk een man waart en hij dan zulk eene misdaad had gepleegd?" „Maar hij is onschuldig, onschuldig, begrijpt dan toch, hij is onschuldig!" „Ja, lieve Eosario," hernam Miss Arrowsmith, terwijl zij gansch ver- trouwelijk en liefdevol haar recliterarm om de middel harer bediende sloeg, „het valt ons vrouwen hard aan de schuld van onzen beminde te gelooven. Wanneer ik denk, dat men van Harry zeide neen, ik mag daaraan niet denken maar zie, wan neer ook tien ooggetuigen het mij onder eede beves- tigden, ik zou hun geen geloof schenken en ik zoude zeggen zooals gij: Mijn beminde is onschuldig Hoe goed Florry het ook met hare toespraak meende, zij miste totaal haar doel. De jonge Spaansche verwijderde op vrij trotsche wijze, den haar zoo vriendelijk omsliugerenden arm en het zou moeielijk te beslissen zijn geweest, of de tranen, die in hare oogen parelden, meer het gevolg waren van het haar drukkend en grievend leed, dan van het gevoel van gekwetste eigenliefde, toen zij uit- riep: „Necn, Miss Florry Arrowsmith, niet wijl Josd mijn verloofde is, geloof ik aan zijn onsckuld, maar wijl ik de overtuiging heb, dat hij onschuldig kunnen geven, de inspanning en de kansen waard, die er voor aangewend worden? Het moet ons niet om een ijdel vertoon van energie te doen zijn. Als het ons om het wezen te doen is, laat ons dan nieuwe wegen opzoeken. Men heeft de Bareutz—tochten, door al de toos- terij, er over gehouden, door de uitvoerige corres- pondentien van aan het werk gezette berichtgevers, niet populairder gemaakt. Het groote publiek is er integendeel koeler door geworden in plaats van warmer en begint emstig de vraag te overwegen, of het zedelijk geoorloofd is deze tochten, van welke de resultaten zoo weinig in verhouding staan en waarschijnlijk zullen blijven staan tot de getrotseerde gevaren, te blijven voortzetten. Voor spelevaren is de poolvaart veel te ernstig en de Nederlandsche vlag heeft een veel te roem- rijk verleden om haar, alleen uit eene soort van blufmakerij, alle jaar gedurende enkele maanden op het tooneel van haren ouden roem te laten zien. De schatten, die noodig zijn voor de uitrusting dezer ondernemingen, zouden zeker beter besteed zijn, wanneer ze werden aangewend tot het culti- veeren van streken op Sumatra, Borneo, Celebes of Gilolo. In 1882 werden vervoerd van het station Bergen op Zoom 249,847 Ned. pd. oesters en 1,305,864 pd. mosselen, van Kruiningen resp. 857,452 en 2088 pd. en van Moerdijk 478,230 pd. mosselen, in het geheel dus 1,107,299 pd. oesters en 1,786,182 pd. mosselen. Aan de statuten der Nederlandsche pensi- oenvereeniging voor werklieden" ontleenen wij het volgende De „Nederlandsche pensioenvereeniging voor werklieden" stelt zich tot doel de oprichting van een Nederlandsch werkliedenfonds te bevorderen. Het lidmaatschap staat voor alien, zoowel mannen als vrouwen, open. Ook vereenigingen en geuoot- schappen kunnen als leden worden aangenomen. De eontributie bedraagt jaarlijks voor personen f 1; voor vereenigingen of genootschappen f 5. De hoofdzetel der vereeniging is gevestigd te Am sterdam. In elke gemeente, waar twaalf of meer leden zijn, kan eene afdeeling worden opgericht. Van de geinde contributien kan een gedeeltc worden besteed voor de liuishoudelijke kosten der afdeeling, met dien verstande, dat geene afdeeling over meer dan 1 gedeelte der contributien harer leden kan beschikken. Het hoofdbestuur bestaat uit 5 leden, van welke minstens twee wonen in de plaats, waar de hoofdzetel der vereeniging is gevestigd. Door het hoofdbestuur wordt in elke provincie een adviseerend lid benoemd. Minstens eenmaal in het jaar wordt eene algemeene verga- dering gehouden. Elke afdeeling zendt een of meer afgevaardigden naar deze vergadering. Alle leden der vereeniging, alsmede de vereenigingen en ge- iswijl ik het weet, ja, ik herhaal het nog eens, wijl ik het gansch zeker weet, wijl ik het over- tuigend bewijs ervan heb." Bij het hooren van deze besliste uitspraak, stond de Engelsche eenige oogenblikken van verbazing stil. Eindelijk echter vroeg zij„Maar welk is dan wel uw bewijs, dat zwaarder moet wegen, dat overtuigender moet zijn dan de vele degelijke en ontegensprekelijke bewijzen, waarop hij veroordeeld is Het dienstmeisje scheen op eens den moed te ontzinken en keek bedeesd voor zich op den grond. Eindelijk zei zij gansch langzaam: Welke de bewijzen van den rechter zijn, weet ik niet en ik begrijp er ook niets van. Maar, zooals gij weet, is de misdaad gepleegd in den nacht voor ons vertrek en in den avond van dienzelfden nacht was Josd hier; her- innert gij u zulks niet?" tfIk meen van ja," zei Florry, na eenige oogenblikken peinzens, „hij was gekomen, om u te zeggen, dat hij Sargento was geworden." „IIij kwam, om mij mede to deelen," ging het meisje voort, onder eenen nieuwen stortvloed van tranen, „hij kwam om mij mede te deelen, dat hij Sargento geworden was, dat wij nu eene verzekerdo toekomst hadden en dat hij mij, zoodra ik van de reis zou zijn teruggekeerd, met zich nemen zoude naar ons huis. Toen echter," de spreekster stokte weer opvallend in haar ge- sprek, „toen echter, toen Jose van mij weg ging, toen bleek het, dat wij onzen tijd verpraat hadden. De avoudschemering was reeds aangebroken, het TEB \KIZK\SCUE COEBMT 6) (1) Streng hiatoriachin de govangenis van Algeciras, provincie Cadix, Spanje, November en December 1881 en Januari 1882,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1