Eeslrijiiij van ie KaMaarlcii, Handelsberichten. House," waar Dickens vaak verblijf hield, is dezer dagen verkoclit. Het liuis bracht f 30,0000 op. Te New-York is beslag gelegd op 175 kisten vervalscbte tbee, van Louden ingevoerd. Yeel pogingen worden aangewend orn deze zg. ,/thee" van Canada iu te voeren, waar zij op groote schaal gefabriceerd wordt. Een heer, die in het stadje zijner inwoning een ouden, vuilen hoed droeg, werd daarop door een vriend opmerkzaam gemaakt. „Och," was zijn antwoord, ,/iedereen weet hier toch wie ik ben!" Eenigen tijd later ontmoeten zij elkander op de tentoonstelliug en wees de vriend hem opnieuw op het vuile hoofddeksel. //Och," luidde toen het antwoord, „niemand kent me hier." Te Deventer kwam Yrijdagavond een man in beschonken toestand thuis. Toen hij op een stoel in slaap was gevallen, goot zijne vrouw hem petroleum over de kleeren, die zij vervolgens, in brand stak. De man ligt thans in bedenkelijken toestand in het ziekenhuis. De vrouw is gevan- kelijk naar Zutfen overgebracht. Donderdagnamiddag werd een Deventersch heer, die met zijne familie de Amsterdamsche Diergaarde bezocht, en wat dicht bij de kooi der apen kwam, door een aap zijn gouden horloge en ketting uit den vestzak gerukt, waarmede de vlugge dief in den boom klom en het horloge voor het oog van den eigenaar en de verbaasde menigte gedeeltelijk vernielde. Een andere aap greep intusschen den gouden ketting, die hij even- eens in stukken brak. Een der oppassers dien men intusschen geroepen had, haalde met veel moeite het overschot van horloge en ketting uit de kooi en gaf dit den eigenaar terug. Een heer uit den vreemde bezocht de ten- toonstelling te Amsterdam. Daar het hem in de galerijen te warm was, hing hij zijn hoed aau de parapluie, welke hij over den schouder droeg. Yreemd keek hij op, toen hij eenige oogenblikkeu later bemerkte dat zijn hoofddeksel verdwenen was. De volgende aardige bizonderheid kan strek- ken om aan te toonen hoe uitgebreid tegenwoordig reeds het Amsterdamsche tramwajnet is. Iemand heeft 100 uitgeloofd voor den- gene, die van af den winkel van Hajenius (Dam hoek Beursstraat) binnen 2 uur tijds een bood- schap zou kunnen verrichten aan het kantoor van Van Gend en Loos (Dam, hoek Nieuwendijk) echter zoo loopende dat men geen rails van den tramway behoefde over te steken. Daar beide huizen op den Dam staan schijnt het gemakkelijk uit te voeren, wat echter niet het geval is. Te Rotterdam heeft in den nacht van Vrij- dag op Zaterdag een vreeselijk voorval plaats geliad. Het aakschip Antje van Heeteren, geladen met oud ijzer, is in de Westerhaven gezonken, waar- schijnlijk doordat het zeescliip Helena, waaraan het gemeerd lag, door den val van het water aan den grond geraakte en het gezonken vaartuig daardoor overlielde en water in kreeg. De schipper had nog even den tijd om door het luik van het achteronder te klimmen en zich te redden, doch de vrouw van den schipper en zijn vierkin- deren, meisjes van 11, 7, 4 en 1£ jaar, die in het achteronder te bed lagen, zijn bij de ramp omgekomen. Doordat het vaartuig plotseling ge- heei onder water lag, was redding onmogelijk. Te Grubbenoord (Limburg) is in 86jarigen ouderdom een oud-strijder van Waterloo overleden, de gegageerde wachtmeester der Kon. Marecliaussee iu Limburg, C. van Egmond. Hij werd geboren te Amsterdam, was van 1811 tot 1814 in Franschen dienst bij het regiment pupillen en maakte den veldtocht in Spanje mede. In 1814 trad hij in Nederlandschen dienst bij het 5do bat. jagers, woonde den veldslag bij Waterloo bij en den tien- daagschen veldtocht, en bleef in dienst tot 1 December 1855. De telegrambesteller N. van Zutphen te Breda, redde in de afgeloopen week een jongen uit de haven aldaar en Zaterdagmiddag redde hij een meisje, dat anders ongetwijfeld zou verdronken zijn. De moeder, eene arme vrouw, was getuige van de redding en bood v. Z. onmiddelijk eene geldelijk belooning aan, welke echter door den moedigen man werd geweigerd. Als een proefje van algemeene wereldtaal wordt het volgende verhaaltje opgedischt: Een Engelsch koopman gebruikte dezer dagen bij een Chineeschen marandijn te Peking het middagmaal. De Europeesche gast liet zich de uitheemsche gerechten kostelijk smaken, tot een prachtig stuk gebraad op eenmaal zijn argwaan in de hoogste mate opwekte. Hij herinnerde zich namelijk gehoord te hebben, dat een gebraden kattebout voor de Chineezen een „dclicatesse" is. De gedaektc nu dat het heerlijke braadstuk wel eens van deze diersoort, die in Europa nog slechts door een zeer enkelen liefhebber lekker genoemd wordt, afkomstig kon zijn, was hem zoo hinderlijk dat hij bcsloot zich daaromtrent eerst zekerheid te verschaffen, Dat was echter niet zoo heel ge makkelijk, daar de Engelschman geen Chineesch en de Chinees geen Engelsch verstoud, waarom de eerste op den scliotel wees en vroeg„Miauw, Miauw?" De gastheer schudde het lioofd en ant- woordde met een diep hondengeblaf: //Wauw, Wauw Te New-Orleans worden lucifers in den handel gebracht, naar den uitvinder Dona-lucifers genoemd, die tot op een centimeter afstand van het kopje met een dubbel bijtsel van paraffine en salpeter doortrokken zijn. Steekt de rooker daarmede in de vrije lucht zijn sigaar aan, dan zal, wanneer misschien de wind de vlam uitblaast, de lucifer nog een centimeter lang blijven glimmen en de sigaar kan daaraan aangestoken worden. Aan de tegenovergestelde zijde is de lucifer toege- spitst, om als tandenstoker te kunnen dienen. Het doosje, waarin de lucifers zich bevindcn, is aan de rugzijde met een zelflichtend aanstrijksel voorzien, zoodat het tevens in het donker gelegen- heid geeft, voorwerpen te onderscheiden. Een postbeambte te Luik vond bij het lichten eener brievenbus daarin tot zijn niet geringe ver- bazing een cheque van 800 fr., een bankbiljet van 500 fr. en een waarschuwing van het belasting- kantoor. Bij onderzoek bleek, dat de eigenaar dier waarden zijne dienstbode had gelast het bedrag der cheque te incasseeren en tevens de belasting te betalen. Bij vergissing had deze al die stuk ken in een dagblad gestoken, dat zij in de bus moest werpen. Toen zij zich den volgenden morgen hare verstrooidheid herinnerde, spoedde zij zich naar het postkantoor, waar het verlorene dat door den den beambte terstond aan den directeur was afgegeven, haar werd ter hand ge- steld. Bij ministerieel besluit is de eerlijke post beambte, Ruben geheeteu, dientengevolge eervol vermeld in het officieele blad. Bij den Apollo-schouwburg op het eiland Delos is een woonhuis opgegraven, dat waarschijnlijk uit de Alexandrijnsche periode dateert. Een plaats, omringd door zuilen en twaalf kamers zijn tot nog toe opgedolven. De vloer van de plaats is een fraai mozaiek en in het midden is een put met water. Als de arbeid wordt voortgezet, zal men misschien een geheele wijk van de oude stad vinden. In een volksschool te Liverpool brak, terwijl het onderwijs in vollen gang was, brand uit. Meer dan 1000 kinderen waren in de verschillende lokalen tegenwoordig, en het gevaar dreigde van een panniek en van een herhaling van de ramp te Sunderland, als de onderwijzers en onderwijze- ressen niet bewonderenswaardig kalm gebleven waren. Eerst werden de meisjes, klasse voor klasse, naar de speelplaats geleid; daarop volgden in dezelfde orde de jongens. Inmiddels was de brandweer toegesneld, en gelukte het den brand spoedig onder de knie te krijgen. De geeuwers van beroep. Naar men uit Parijs meldt, zijn de geeuwers de nieuwste tegen- stelling van de claqueurs. Zij zijn het eerst opge- treden in een klein Parijsch theater, bij gelegenheid eener eerste opvoering van een treurspel. Een welmeenend „Collega" van den schrijver had in den #bak" met een aantal bondgenooten plaats genomen, die op een gegeven teeken alien luid en eenparig Jbegonnen te geeuwen. Nu heeft, zooals men weet, het geeuwen iets zeer aantrekkelijks. Het duurde dan ook geen tien minuten of iedereen geeuwde in het parterre; van daarplantte zich het gegeeuw voort tot de loges, den eersten en tweeden rang en steeds verder tot het amphitheater toe. Eindelijk werd ook het tooneel aangetastde sou- fleur geeuwde uit alle macht en de kunstenaars konden geen woord meer uitbrengen van het geeuwen. Zelfs de ongelukkige schrijver, die angstig achter de coulissen het lot van zijn drama af- wachtte, worstelde te vergeefs tegen een geeuw- kramp en ten slotte geeuwde en gaapte ook hij. Men zegt dat de Koning van Annam zijn geld bewaart in een uitgeholden booinstam, die in een besloten vijver geworpen wordt. En weet ge wie de bewakers van dien boomstam zijn? Een heel legioen krokodillenOf de dieven weg- blijven? Dat laat zich begrijpen. Zouden vele bezitters van geldkoffers in Europa ook niet goed doen eenige krokodillen te laten komen In het stadje Oldham (Engeland) werd ver- leden week op de openbare straat een veiling van kinderen geliouden. Een blijkbaar tot den boe- renstand behoorende vrouw bood haar beide kin deren op het marktplein te koop aan. Het oudste kind, een knaapje van drie jaar, werd door een kinderlooze juffrouw voor 6 pence (30 cents) tot zich genomen. Het jongste kiud, een lief meisje van 18 maanden, wilde niemand koopen, ofschoon de moeder het wicht ten laatste voor een stuiver aanbood. ,/Mijn man is dood en ik kan het kind geen voedsel geven", riep zij,/neemt het voor een stuiver!" Yan de houderden menschen, die de moeder omringden, wilde echter niemand van dergelijken handel iets weten; en de vrouw nam het" kind weer op den arm en ging er verder mee den landweg op. Arm kind - Het gedenkteeken van den Ilertog van Bruns- wijk te Geneve, dat 60,000 pd. st. heeft gekost en nog niet zoo heel lang af is, dreigt te zullen instorteu. Een nauwkeurig onderzoek, door des- kundigen ingesteld, heeft zulke geduchte fouten in den bouw ontdekt, dat men heeft besloten om het beeld weg te nemen en de pyramiden, waar- op het staat, opnieuw te bouwen. De spoorweg naar den top van de Rigi in Waadland is voor het publiek geopend. Bij den proefrit werd de afstand naar den top, die 340 meters bedraagt, in zeven minuten afgelegd. De wagens zijn zoo ingericlit, dat de reizigers steeds kunnen blijven zitten en hebben een automatisch, pneumatisch en een gewoon remtoestel. De proef rit werd gedaan onder toezicht van Zwitsersche ingenieurs. Ofschoon er geen gevaar is, kon toch menig reiziger eene rilling niet onderdrukken, toen de trein zoovele steile afgronden passeerde. Even- wel werd alien die den toclit medemaakten, deze kleine angst ruimschoots vergoed, door hetprach- tige gezicht op het meer van Geneve, dat men van den top had. De kattestaarten beliooren tot de familie der paardestaartachtigen (Equisetacae). De meest be- kende namen, die zij in verschillende streken van ons land dragen, zijn: hermoes, heringmoes, roobol, roebol, unjer, oneet, paardestaart, kwadenaard of kwadernaat en ruigebol. Zoo oud de landbouwer is, zoo oud is ook de last van deze onkruiden. Dioscorides en Theophrastus schreven reeds over de katte staarten. De vermaarde Plinius deelt mee, dat de Romeinen de gronden, waarin kattestaarten voorkwamen, met groote minachting beschouwden. De oude naam unjer beteekent kwaaddoener. De kattestaarten komen voor op vochtige akkers, in vochtige weilanden, in slooten, vijvers, moe- rassen, enz. Men ontmoet ze ook in gronden, die een drogen bovengrond bezitten; deze rust dan op een natten, zuren, ondoorlatenden onder- grond, waarin de kattestaart wortelt. De vochtige, kille gronden van Zeeland zijn bij uitnemendheid geschikt voor een weligen groei dezer onkruiden. De kattestaarten bezitten een wortelstok. Deze is zeer lang en gaat zeer diep. Duval Jouve zag wortelstokken, die eene lengte van 6 Meters hadden. Vaucher verzekert, meermalen gezien te hebben, dat de stengels, waarmede eene sloot gevuld was, uit een en denzelfden wortelstok voort- kwamen. Nozeman vermeldt, dat de wortel stokken op eene diepte van 8 voet nog gevonden worden; Duval-Jouve spreekt van 2£ Meter. Switser heeft ze dikwijls tot diep in het wel- zand aangetroffen. Deze groote diepte heeft meermalen verwondering gewekt en tot meer dan eene verklaring aanleiding gegeven. Tegenwoordig echter weet men, dat de wortelstokken in hunne prille jeugd tot op die diepte loodrecht naar beneden groeien, zich daarna omkeeren en dan eene min of meer horizontale richting aannemen. Yandaar dat hun uiteinde zeer moeilijk te vinden is. Hun stengel bestaat evenals de wortelstok uit geledingen. De takken vormen kransen en bestaan ook uit geledingen. Onder dezen krans van takken komt een krans van wortelknoppen voor; ook de worstelstok bezit aan iedere geleding een krans van zulke wortelknoppen. Deze knoppen zijn met een latent leven bedeeld. Wanneer zij echter bloot komen, botten zij uit en ontwikkelen tot nieuwe plan ten. Door het ploegen en eggen worden de stengelleden met aarde en de stuk gesneden wortel stokken met het licht iu aanraking gebracht, waar- door aan elk losgemaakt onderdeel de gelegenheid wordt verschaft, tot eene zelfstandige plant uit te groeien. Yandaar dat ploegen en eggen weinig baat geven. Genoemde wortelknoppen maken dus de katte staarten tot eene ware ,/akkerpest." De kattestaarten planten voort door sporen, die zich als kleine groene korrels voordoen, droog, min of meer gerimpeld, vochtig en volkomen glad zijn. Zij kiemen, als ze versch zijn, heel gemakke lijk; na weinige uren geven ze al teekenen van leven. Zij verliezen echter reeds na 14 dagen haar kiemvermogen. (Wordt vervolgd.) Van 1 tot 15 Augustus 1883. C L I N G e. Iluwelijks-voltrekkingen. Felix Brees, oud 57 j., weduwn. van Isabella Goedemont, en Sophia Goede- mont; oud 50 j., wed. van Johannes Cornelis van Overloop. Aloysius Yercammen, oud 41 j., weduwn. van Paulina van Overmeir, en Melonia Huijgens, oud 26 j., wed. van Charles Louis Mattens. Geboorten. Maria Ludovica, d. van Petrus Speel- man en van Johanna de Maaijer. Theophilus, z. van Aloysius Keppens en van Anna Theresia van Gijsel. Overlijden. Augustinus Lutz (van St. Nicolaas), oud 36 j., echtg. van Antonia Francisca Cools. Een als levenloos aangegeven kind van het m. geslacht van Ferdinandus Smet en van Maria Theresia D'hondt. Maria Theresia D'hondt, oud 41 j., echtg. van Ferdinandus Smet. EmilTheo- philis Weemaes, oud 6 w., z. van Theopliilis en van Johanna van Remoortel. Franciscus Alouisius Vertenten, oud 12 j., z. van Ludovicus Leopoldus en van Isabella Theresia van Dorsselaer. H EN GSTD UK, In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. HONTENISSE. IIuwelijks-aangifteo. 10 Aug. Josephus van Heese, oud 46 jv weduwn. van A. van der Walle en Maria Catharina van Dalen, oud 39 j., wed. van J. F. Baart. Iluwelijks-voltrekkingen. 4 Aug. C. L. Yer- bist (van Clinge), oud 26 j., jm. en R. C. d'Hont, oud 33 j., wed. van J. F. de Poorter. Jacobus Cammaart (van Ossenisse), oud 27 j., weduwn. van R. Neve, en D. L. Kroon, oud 29 j., jd. Geboorten. 1 Aug. Louisa Cornelia, d. van J. de Roeck en van A. C. Bankers. 3 Aug. Cornelis Constantinus, z. van P. L. de Poorter en van P. J. Hendricks. 6 Aug. Johanna Cor nelia, d. vau H. Lochmans en van M. L. de Meijer. 12 Aug. Maria Rozalia, d. van A. vanLaareen van A. C. Buijs. 14 Aug. Maria Louisa, d. vau J. F. Pieters en van A. Hoop. Overlijden. 1 Aug. P. J. de Wael, oud 80 j., wed. van A. C. Goossen, echtg. van A. C. Baart. 12 Aug. G. Crombeen, oud 83 j., wed. van M. A. Zoomers. KOEWACHT. Huwelijks-aangiften. 6 Aug. Petrus Kegels, oud 23 j., jm. en Willielmina van der Maden (van Antwerpen), oud 24 j., jd. Geboorten. 3 Aug. Anna Philomena Paulina, d. van Hyppolite Isidor Kips en van Juliana Albina Matthijs. 6 Aug. Cyrillus Hubertus, z. van Ber- nardus van Poele en van Rosalia de Block. 15 Aug. Petrus, z. van Augustus de Block en van Christina de Block. Overlijden. 11 Aug. Petrus de Yos, oud 7 m., z. van Josephus en van Rosalia de Block. OSSENISSE. Geboorten. 31 Juli. Sophia Magdalena, d. vau Josephus de Waal en van Rosalia van Campen. PHILIPPINE, Huwelijks-aangiften. 4 Aug. Petrus Cocqet, oud 31 j., jm. en Paulina Roete, oud 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 7 Aug. Alphonsus Clemens Maes, oud 28 j., jm. en Stephanie Wijne, oud 24 j., jd. Overlijden. 8 Aug. Franciscus Seraphinus Lau- ret, oud 11 m., z. van Jonannis en van Maria Pielaet. SSeetljclinR'en. Yan 17 tot en met 20 Aug. zijn in deze haven binnengekomen bestemd voor Gent 17 Aug. Eng. stoomb. Romeo, kap. Jordan, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dumberley, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Kirkheaton, kap. Cook, van Londen met stukg. Duitsche brik Annchen Lorenz, kap. Moritz, van Dantzig met hout. 18 Aug. Eng. sloep Flower of Essex, kap. Ward, van Londen met creosoot. Deensche driem. schooner Magrethe, kap. Takjoes, van Libau met slippers. Duitsche stoomb. Rugen- walde, kap. Pfeiffer, vau Antwerpen ledig. 19 Aug. Eng. stoomb. Whimbrel, kap. Booth, van Liverpool met stukg. Eng. stoomb. Snowdrop, kap. Vicker, van Hudicksvall met hout. Rus- sische bark Nimrod, kap. Botter, van Windau met slippers. 20 Aug. Duitsche bark Nestor, kap. Zielke, van Riga met hout (bestemd voor Selzaete.) Russische schooner Lenni, kap. Ericks- son, van Petia met hout. Eng. stoomb. Norma, kap. Atkinson, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Richard Moxon, kap. King, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Victory, kap. Lumley, van Londen met stukg. Van 17 tot en met 20 Aug. zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent 17 Aug. Russische driem. schooner Rinuschen, kap. Terle, naar Riga met ballast (komende van Selzaete.) 19 Aug. Eng. stoomb. Miaca, kap. Goundrynaar New-Castle met stukg. Eng. stoomb. Falcon, kap. Hewitt, naar Hull met stukg. Eng. stoomb. Kirkheaton, kap. Cook, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Romeo, kap. Jordan, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dumberley, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Woodstock, kap. Fulton, naar Leith met stukg. Eng. stoomb. Gazelle, kap. Jones, naar New-Castle ledig. 20 Aug. Noordsche bark Nordstjernen, kap. Backer, naar Hernosand met ballast. In deze haven zijn binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 17 Aug. Eng. stoomb. Woodstock, kap. Fulton, van Leith met ruw ijzer. 18 Aug. Eng. stoomb. Killarney, kap. Empson, van Goole met kolen. Uit deze haven zijn vertrokken na aan den spoor weg te hebben gelost en geladen: 19 Aug. Eng. stoomb. Killarney, kap. Emp son, naar Goole ledig. Eng. stoomb. Jutland, kap. Fisk, naar Londen met st"kg. 20 Aug. Duitsche stoomb. Sophiekap. Arendsnaar Dantzig ledig. FRI.IZEI\ DER EFFECTED. Amsterdam, 20 Augustus. NEDF.Ri.ANn. Certific. Werkelijke achnld2} pet. 66} dito dito dito 3 73 dito dito dito 4 101} Aandeel Handelmaatschappij .5 dito exploitatio Ned. staatsspoorw. 117} Belgie. Certificaten bij Rotachild 2\ Frankrijk. Inachrijvingen 8 Rusland. Obligation 1798/1815 5 98} dito Hope Co. 1855 6e aerie 5 79} dito 1000 1864 5 97 dito Ooaterache leening 2e serie 5 54} dito L. 100 1872 5 87 fr dito L. 100 1873 5 87* Loten 1866. 5 Oblig. Hope Co. Leening 1860 - Certific. dito 4 Inacript. Sticglitz Co. 2e a 4e L. 4 Obligation 1867—1869 4 77} Certificaten. G Aandeel spoorweg Gr. Maatach. 5 118} Oblig. dito4} 89}

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 3