Landbouwberichten. Buitenland. Geinengde berichten. dat zij dan deugen zullen. Meest is dit eene harde les voor luiaards en aan den drank verslaafde personen. Belanghebbenden dienen te weten, dat men aan dezulken, door ze als een laatste toe- vluebtsoord daarheen te zenden, een zedelijken moord begaat, want er is geen ongelukkiger land voor zulke wezens dan juist Amerika. De meesten hunner sterven dan ook ellendig in het eene of andere armengesticht, of raken ver- loren, zonder dat men ooit verneemt waar ze ge- bleven zijn, of, om de maat vol te maken, raken in tucht- of gevangenbuizen. Indien zij willen deugen, ja dan bestaat er kans dat zij er zich bovenop werken. De antecedenten worden in Amerika wel eens over het hoofd gezien, indien de gedane ondervin- ging eene les geweest is en men daar, „een nieuw leven" aanvangende, zich gedraagt zooals het be- hoort, workende voor zijn brood en tracbtende goed te maken wat voorheen misdreven is. Gaat men ecbter daar bniten den rechten weg, dan is men voor goed verloren en is aan geen redden meer te denken. Oppassen is daar de boodscliap. Die oppast en werken wil en kan, en geduld en volharding bezit om zijn tijd af te wachten, gaat daar eene toekomst tegemoet, beter dan in eenig land ter wereld. Ik ken ze, die zich vernederen tot den geringsten arbeid en daaruit opgeklommen zijn tot mannen van beteekenis. Juist door te toonen, dat, als men wil, men ook werken kan, is het in den regel niet lang daarna, dat men in eene betrekking geplaatst wordt, die meer met opvoeding en aanleg overeenstemt. Vraagt men nu, of menschen van goede opvoe ding en wetenscliappelijke ontwikkeling geen brood kunnen vinden in Amerika, zonder juist eerst iets gerings aan te pakken, dan antwoord ikwel zeker, zeer goed, maar dan moet ge ook over tijd tot wachten en geld om van te leven te bescliikken hebben, de Engelsche taal machtig zijn en van goede aanbevelingen voorzien wezen. De Engelsche taal machtig, dat is wel de voor- naamste factor, waaraan het minst gedacht wordt. Hoe kan men de Amerikaansche methode van werken aanleeren (de knapste moet daar nog leeren), wanneer men niet begrijpt wat men u zegt en uzelven niet verstaanbaar weet te maken. Ainbachtslieden, werktuigkundigen enz. behoeven de gramatica niet in de puntjes te kennen of eene volmaakte Engelsche uitspraak te bezitten (het laatste krijgt ge toch eerst na jaien verblijf) wanneer men er slechts zooveel van kent, dat ge dadelijk begrijpt wat men u zegt en u ook snel weet uit te drukken. Snel, quick, dat is de hoofdzaak. Met enkel Hollandscli komt ge er niet (met Duitsch gaat het beter, om reden in sommige plaatsen van Amerika de groote meerder- heid der bevolking Duitschers zijn), want ofschoon er wel een aantal Hollanders wonen, zijn die reeds zoo geamerikaniseerd, dat zij niet zoo gemakkelijk zijn uit te viuden. Opmerkelijk is het, dat de meeste vreemdelingen, eenmaal de Engelsche taal kennende, hunne moedertaal zoo niet vergeten, dan toch afleggen; men wordt weldra volmaakt Amerikaan. Bezit ge dus eenige middelen om het eenigen tijd af te zien, spreekt ge min of meer Engelsch, zijt gij bekwaam voor uw vak, kom dan gerust naar Amerika, desnoods zonder aanbeveling. Alleen duurt het dan zooveel langer eer ge eene goede positie krijgt, want ik zeide wel zooeven dat men antecedenten wel eens door de vingers ziet, maar dan moet de Amerikaan ook eerst zich overtuigd hebben, dat ge werkelijk beter wilt, en laat u daartoe met de geringste bezigheid aanvangen. Bewijst ge een bruikbaar persoon te zijn, dan klimt ge zeker en spoedig." Z. M. heeft de Koninklijke trein ter beschik- king gesteld van den Koning van Belgie, bij zijn aanstaande koinst hier te lande. is hij en ik wil u dit met weinig woordeu zeggen Nu twee maanden geleden, is hij Sargento geworden den daarop volgenden nacht kwam hij niet in het koffiehuis, waar wij met enkele vrienden's avonds samen kwamen en waar hij anders nooit ontbrak. In denzelfden nacht werden drie publieke vrouwen in hare woning doorstokentwee bleven er op de plaats dood en in het lichaam der eene stak nog de dolk vak Jose, dien hij bij onderzoek zelf moest bekennen, de zijne te wezen. De derde der vrouwen, die er het leven niet bij ingeschoten heeft, heeft getuigd, dat Jose 's nadits om elfuur isgekomen, en verlangde binnengelaten te worden; daar hem zulks echter geweigerd werd, heeft hij met geweld de deur opengeloopen, en de drie vrouwen ter neer gestoken. In zijne woning wachtte de oude vrouw te vergeefs tot 3 uur in den morgen, en begaf zich toen te bed. De Teniente der Guardia Civil echter, Don Jo^e de la Cabelleria, wiens vertrek zich onder de kamer van Jose bevindt, getuigde dat hij hem tegen den morgen naar boven had hooren sluipen en zich de handen wasschen. Aan zijn uniformjas, alsmede aan zijn waskom en aan de deurklink vond men wezenlijk sporen van bloed. Waar hij in dien nacht geweest was, kon of wilde hij voor de rechtbank niet zeggen. Gij ziet," zoo besloot de Sargento treurig, //tegen zulke be- wijzen kan men niets inbrengen." De oude heer drukte den soldaat zwijgend de hand en daalde dan insgelijks in de boot, die. spoedig verder roeide. //Emilio," zei de gevangene, die zijn oog strak gevestigd hield op een zware, logge 't Was Zondag te Amsterdam weer overal overvol. De tentoonstelling werd bij dag door 23,000, des avonds door 9000 betalenden bezocht, zoodat met inbegrip van abonnementen, inzenders- kaarten en andere doorloopende toegangen, bene- vens groepen werklieden, die halve prijs betalen, ruim 45,000 personen op de terreinen achter het museum hebben vertoefd. Het panopticum is door 3500 personen bezocht. In de openbare lokalen was 't stampvol, evenals in de schouburgen. De verrukkelijke aanblik van den Parkschouburg en de schitterende voor- stelling die daar wordt gegeven, trokken weer honderden daarheen, evenals het concert der Guides in den Parktuin. De Amsterdamsche Bank zal de borgstelling van prof. Buys Ballot aannemen en de Varna—zaak in Noorwegen mogelijk maken. Het schip zal 22 Aug. vertrekken, en dus in de eerste dagen van September in de Karazee zijn, zoo deze ten- minste open is, hetgeen men zelfs nu nog niet weet, omdat alle berichten uit die streken ten eenenmale ontbreken. TER NEUZEIV, 21 Augustus 18S3. Door een defect aan de machine van den spoor- trein Mechelen-Tcr Neuzen kon de trein, welke heden namiddag ten 1 uur 15 min. alhier moest aankomen, het niet verder brengen dan tot het station Sluiskil; met den trein van Gent welke hier pi. m. een uur later aankomt werden de passagiers en postpakketten aangebraclit. Doordien het garnizoen van Vlissingen aan de aanstaande groote veldmanoeuvres in Noord- Brabant zal deelnemen en daardoor het detache- ment Vrijdag a. s. van hier zal vertrekken, heeft de Minister van oorlog bepaald, dat voor dien tijd tot waarneming van den dienst een detachement van het garnizoen te Nijmegen naar Ter Neuzen zal gezonden worden onder bevel van den 2en luitenant G. W. L. Hollenbach. Door den dijkraad van het calamiteuse waterschap Leendert-Abraham is met 8 van de 10 stemmen tot dijkbaas benoemd de heer A. J. Lauwers te Renesse. Ter voorkoming van onnoodige onrust is het wellicht niet overbodig, te herinneren, dat cho lera nostras of inlandsche cholera een ziekte is, waarvan elk jaar hier te lande eenige gevallen voorkomen; zij heeft echter met de terecht ge- vreesde Aziatische cholera niets gemeen, dan eenige verschijnselen en is zelfs niet besmettelijk. Van Aziatische werkelijke cholera is in ons land nog geen geval voorgekomen. Sas van Gent, 20 Augustus. Een commissie heeft zich alhier gevorind, bestaande uit den burgemeester, den pastoor der R. C. en den pre- dikant der liervormde gemeente, om te trachten gelden bijeen te zamelen voor de 37jarige echt- genoote en de 7 nog jeugdige kinderen van den onlangs zoo noodlottig omgekomen buitengewonen opzichter van den Rijks-waterstaat, werkende aan de verbreeding van het kanaal van hier naar Gent. Wordt thans veel gevraagd van de wcldadigheid van Neerlands bevolking, wij hopen, dat deze commissie met den besten uitslag in haar edel pogen moge gesteund worden. Hontenisse, 18 Aug. Met 58 van de 75 uit- gebrachte stemmen is tot lid van den gemeenteraad benoemd de heer P. E. Eruijtier, landbouwer in den Wilhelmuspolder. De heer P. Cappendijk erlangde 15 stemmen. Door onze harmonie, wier penningmeester en secretaris hij is, wordt ZijnEd. heden avond eene serenade gebracht. 20 Augustus. Onze kermis is geeindigd. Het paardenspel van den heer Scliuitenvoerder werd druk bezocht. Bij iedere voorstelling op boot, die van de tegenovergestelde zijde naderde, „wilt gij mij mijn doek vastbinden De Guardia trad nader en haalde den losgeraakten doek, waar- achter men den blooten, met een bloedroode en zwarte korst bedekten hals kon zien, vaster aan. ,/En nu Einilio," sprak de gevangene verder, en stak hem zijne beide geboeide handen toe, //daar zullen ze mij instoppen. Vergeet mij niet geheel en al, en breng Rosario mijne groeten." De aangesprokene drukte hem, terwijl hij zijn blikken van hem afwende, de handen. Eenige minuten later roeide de boot met den geboeide en zijne vier bewakers naar de geele streep, welker zandsteenmassa's de onderaarsche ge- welven omgeven van hen, die tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld zijn De jeugdige An- daluzier was genoodzaakt zich in het midden van het vaartuig te zettenmet een Guardia van weerszijde. Op eens echter stond hij op, zonder dat de soldaten hem dit beletten. Daar stond hij met het gezicht naar Spanje gekeerd; de Andalusische kust, de golf en de rots van Gibraltar, de zee en den hemel vertoonden zich in wondervolle pracht. Met wijd geopende oogen trachtte de gevangene zoolang mogelijk den aan blik der gouden zonnestralen te genieten. Plotse- ling overdekte hem van achteren een koele schaduw en hij viel op de bank van het vaartuig, dat onder de kerkergewelven verdween. (Wordt vervolgd.) den 15, 16 en 19 dezer gegeven, was de tent overvol. De directeur zal zich zijne komst her- waarts niet beklagen. De neringdoenden hebben echter kunnen opmerken, dat er groot verschil bestaat tusschen eene kermis en een muzikaal festival. Het jaarlijks door onze harmonie te Walsoorden gegeven wordende concert zal Zondag aanstaande plaats hebben. Even als in vorige jaren wacht men daar een druk bezoek; want Walsoorden is het geliefkoosde uitspanningsoord van alle standcn in stad en land, vooral als er muziek gegeven wordt. Omtrent de verwachtingen van den oogst in Zeeland, deelt de St. courant het volgende mede De tarwe is in sommige streken duu van stand, doch heeft een goed gevulde aar. Men schat de opbrengst, zoo van graan als stroo, op het ge- middelde of eenigszins daarboven. Van de rogge geldt hetzelfde. De wintergerst is veelal ongelijk gegroeid en gerijpt, zoodat geen gelijkmatige korrel zal worden verkregen. De opbrengst zal niet boven het middel- matige zijn. De zomergerst daarentegen is zeer voordeelig ontwikkeld, zoodat een vrij ruim beschot mag worden verwacht. Wat de kwaliteit betreft, is het vooruitzicht door de regens van den laatsten tijd onzeker. De haver is, althans voor het grootste gedeelte goed geslaagdoverigens geldt hetgeen bij de zomer gerst is opgemerkt. De boekweit, slechts in een klein gedeelte der provincie verbouwd, staat veelbelovend. Van de bruine en witte boonen (stamboontjes) kan een ruim beschot worden verwacht, zoo die verder door droog en niet te heet weder worden begunstigd. De paardenboonen beloven eene zoo al niet hooge, dan toch zeer bevredigende opbrengst, mits de gewone luisplaag, die vrij algemeen voorkomt, zich niet te sterk ontwikkele. Op de erwten, welke zich aanvankelijk zeer schoon ontwikkelden, oelenden de zware regens der laatste weken een ongunstigen invloed. Ook wordt in sommige streken geklaagd over schade, door de luis aangericht. Over het algemeen schijnt echter de opbrengst niet onvoldoende te zullen zijn. Het vlas was algemeen ongelijk gewassen en voor een groot deel te kort van stengel. De opbrengst van den verkoop te velde was daarom in een groot gedeelte der provincie voor den verbouw niet voordeelig. Toch schijnt het beschot, zoo van Jint als van zaad, vrij algemeen op het middelcijfer te kunnen worden gesteld. Het koolzaad heeft slechts bij uitzondering eene bevredigende uitkomst gegevenover het algemeen waren qualiteit en quantiteit beneden het middel- matige. Van de aardappelen leverden de vroege soorten een ruim beschot. De latere stonden tot dusver goed, maar hebben thans veel van de ziekte te lijden. De meekrap schijnt niet onvoordeelig te staan. Ajuin had tot dusver geen gullen groei. Hoogstens kan een middelmatig beschot worden verwacht. Suikerbieten, mangelwortels en paardenpenen zijn schoon ontwikkeld en beloven een zeer ruimen oogst. De weilanden, vooral de hooger gelegene, kadden van de droogte in het voorjaar en den voorzomer te lijden, doch staan thans, door de sedert gevallen regens, gunstig. De hooisnede was vrij voldoendeop de inzame- ling oefende echter de natte weersgesteldheid een ongunstigen invloed. Klavers en lucerne hebben een voile snede op- geleverd. Het door de Belgische Kamer aangenomen examen-amendement op het kieswet-ontwerp, maakt dat ongeveer 13000 plattelaudsbewouers hun kies- recht zullen verliezen, tenzij zij, door zich aan het kiezers-examen te onderwerpen, die bevoegdheid terug krijgen, hetgeen waarschijnlijk wel niet het geval zal wezen. Onder de vereenigingen, die aan de plech- tigheid bij de onthulling van Conscience's stand- beeld deelnamen, kwamen zeer zonderlinge voor, zooals i/De hervormde Blazers," //De Iloterschut- ters," //De Biergeuzen," //De edele ton," //De Boerenschutters," //De Gelukzoekers," //De Hope- lingen," //De Gentsche Weergalm," //De jonge Moedhebbers," //De Karpervangers," //Levenslust," z/Moed voor het Spel," //De Notenkrakers," //De Overeenkomst," //De Visschers van het Schiju," z/De vrije Visschersclub," //De verduldige Bil," z/De vereenigde Snoepers," //De ware Sinjoren," z/De Waterzonen," //De Watergeuzen," enz. Het vergaan van de Antwerpsche boot //Perse verance" bij Wesel aan den Rijn heeft grooter en droeviger gevolgen gehaddan de geruchten meldden. Van de ticn opvarenden zijn slechts een vrouw en een kind gered. De ketel is door als- nog onbekende oorzaak gesprongen. De kapitein werd met den stuurstoel in de lucht geslingerd en hoewel later gered, stierf hij weldra aan bekomen letsel. Werkelijk waren twee ambtenaren der douane te Emmerik aan boord gegaan. Het lijk van den een werd Zaterdagmorgen opgevischt. De autoriteiten in Canada hebben ter open- bare kennis gebracht, dat voortaan elke poging tot overzwemming van de Niagara behandeld zal worden als een daad van krankzinnigheid en derhalve ieder, die zulk een daad zich voorueemt in hechtenis genomen zal worden. Onze landgenooten in Amerika hebben ook hun deel ontvangen van de felle stormen, die dit jaar Amerika teistercn. Van Grand Rapids in Michigan meldt men, dat men daar, dagen achtereen, een bangen tijd had, vanwege stormen en vloeden. Vrijdag en Zaterdag 27 en 28 Juli was het regenen op geweldige wijze aan den gang. Zondag daarop had men een kring- storm, gepaard met zwaren regen. In Grand River, boven de brug, lagen 100,000,000 voet balken, waarvan 45,000,000 voet bestemd was voor de molens in die stad, en de rest voor Spring Lake en Grand Haven. De palen raakten los en stieten met zooveel geweld tegen de bruggen en hoofden, dat deze bezweken, waardoor de gedeeltelijk onder water staande stad en de spoorwegmaatschappijen eene schade beliepen van ruim 2^ millioen gld. Zaterdagmorgen 28 Juli had er aan den Rome-, Watertown- en Ogdensburg-spoorweg, bij Carleon, in New-York, een vreeselijk ongeluk plaats. Door een sterken wind was er een wagen van een zijspoor geloopen en stond juist in den weg van den per- sonentrein, die in vollen spoed aankwam en in den wagen liep, zoodat in een oogenblik tijds de loco- motief vernield en de wagens op en door elkander lagen. Veertien reizigers waren aanstonds dood en een menigte anderen meer of minder zwaar gewond. Het juiste getal gedooden en gewonden was, bij het afzenden van dit bericht, nog niet bekend. Voorts worden verdere bizonderheden medege- deeld van den storm langs de New-Yerseykust. Bijna elke nederzetting aan of nabij het strand werd getroffen. De Atlantic Highlands, een dorp Van hutten, tenten en andere verblijven, leed zeer. Het Grand View Hotel werd van het dak ont- bloot, op een oogenblik, toen er 200 gasten in waren. Evenzoo was het met de andere hotels. De zware regens stroomdeu zelfs tot in de kleer- kasten. In 't geheel werd er ontzaglijke schade veroorzaakt. De Oostenrijksche Kroonprins, die Donder- dag de Electriciteits-tentoonstelling opeude, herin- nerde in zijn rede aan de uitvinding van de lucifers in 1833 door den Weener ingezetene Preschal, aan de stearine-kaarsen, die in 1837 het eerst te Weenen ontstoken werden en aan de straatverlichting door gas, waarvan het denk- beeld door den Oostenrijker Winser het eerst werd geopperd vbor het in Eugeland practisch werd uitgevoerd. De tentoonstelling wordt uitstekend geslaagd genoemd. De vorderingen in de electrische nijver- heid, sedert de eerst onlangs gesloten tentoon stelling van electriciteit te Miinchenrnoeten, den korten tijd in aanmerking genomen, aan 't ongeloofelijke grenzen. In de afgeloopen week kwamen te Oud-Beijer- land 75 gevallen van pokken voor en zijn 3 personen aan die ziekte overleden, er zijn te Rot terdam 12 personen door pokken aangetast en daaraan overleden 5 personen. Als een bewijs, dat het gebrek aan kader meer en meer vermindert, moge dienen, dat bij het 3e reg inf. 16 korporaals op een plaatsing als onderofficier wachten. Tegen het einde van September zal de brigade der mare- chaussees te Middelburg opgeheven worden. - In den vroegen morgen brandde een huis te Mook af. Een kostganger kwam in de vlammen om. Sedert 1 Aug. hebben M. A. Schuys, kleermaker, en zijne vrouw te Amsterdam, hun 9jarig zoontje onverzorgd achtergelaten. Hunne verblijfplaats wordt gezocht. Door de politie te Beekbergen is ge- arresteerd een persoon, die aan lichtgeloovige zieken geneesmiddelen verkocht zonder bevoegd te zijn. Uit Lunteren zal een steen, die wel 15,000 pond weegt en op den berg aldaar gevonden werd, naar Barneveld worden overgebracht; waarschijnlijk zal het gevaarte een plaats vinden in het plantsoen. Een koopman in oudheden kocht te Amster dam een ouderwetsche waaier voor f 12. Eenige oogenblikken later verkocht hij hem weer voor f 380. Namens den vader verzoekt de burge meester van Ridderkerk opsporing en opzending van de 18jarige Anna Maria van Dam, gestalte knap, oogen blauw, haar blond. Zij moet de kermissen afreizeu met een koekkramer of met een draaimolenhouder. Den 12 dezer werd te Skagen (Denemarken) plechtig het gedenkteeken onthuld ter nagedachtenis van de 8 man, die den 27 December 1862 het leven lieten, toen zij met de reddingboot de bemanuing van de gestrande brik Daphne" van Gothenburg trachtte te bergen. Een bediende van het Erankforter huis Rothschild is voortvluchtig met een belangrijke som gelds. Donderdag heeft het te Gastein flink gesneeuwd bij een temperatuur van 8 graden Celsius Voor de vroedvrouwen in Duitschland is een nieuw formulier vastgesteld van den eed, dien zij bij de aanvaarding van hare betrekking moeten afleggen. Zij zweren o. a. z/met dezelfde toewijding haren bijstand te ver- leenen aan de behoeftigen zoowel als aan de rijken." Dezer dagen is baron Bernadotte neef van Koning Karel XIV van Zweden, in hoogen ouderdom overleden op zijne villa Jurangon nabij Pau. ,/Eort House," beter bekend als //Bleak fluaumaaatasMiammBmnil" rir fr«irra~iirrn—n-n—

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2