Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. Eene Andalnsische Vertelling. No. 1906. Woensdag 22 Augustus 1883. 23e Jaargang. Binnenland. VEROORDEELD. n. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82|. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoudera. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dlt bind verschijnt IHusdag- en Vrljdasavond blj den nitgcver J. K. G. D H O N T te Ter Neazen. JPolitieli Overzicht. Het is voorzeker, zoowel voor den schrijver als voor den lezer van de geschiedenis van den dag, een zaak van het uiterst gewicht, dat zij beiden bij de bescliouwing van de elkander opvolgende gebeurtenissen gewapend zijn met een groote mate van geduld en meer letten op hun onderling ver- band en strekking, dan wel op de feiten zelf, want wat heden als gevolgtrekking nog onomstoo- telijk vast staat, is morgen weder in den tijd ge- wijzigd. Het geheele staatkundige leven is een spelen door en met hartstochten, een groot klucht-, blij- of treurspel vol afwisselingwaarvan de oppervlakkige toeschouwer alleen de verwisseling der personen en tconeelen waarneemt, en niet eens bemerkt de groote rol, die hem zelf daarin toebe- deeld is, al zou die ook maar alleen zijn van te moeteu bijdragen om de vertooning in stand te liouden. In weerwil dan ook van de vaak onbe- duidende en elkander tegensprekende mededeelingen omtreut staatkundige gebeurtenissen, die menigeen afsclirikken om er geregeld kennis van te nemen, blijft het gelieel toch onze belangstellende aandacht waardig, wegens het groote aandael, dat wij zelf er in hebben en ook omdat wat op het groote tooneel voorvalt, veelal een getrouwe afspiegeling is van hetgeen in onze eigen naaste omgeving plaats grijpt. Het is altijd leerzaam en leerrijk, kennis te nemen van de staatkundige toestanden van vreemde volken en bekend te zijn met de voomaamste feiten van hunne geschiedenis van den dag. Onder de voomaamste gebeurtenissen op staat- kundig gebied, die in de laatste dagen de aandacht trekken, bekleedt de samenkomst der Keizers van Duitschland en vanOostenrijk te Ischl een eerste plaats en wel omdat zij in verband wordt gebracht met het altijd dreigende vraagstuk: de oplossing der Oos- tersche kwestie. Afgescheiden van de bizonder- heden, dat Keizer Wilhelm bij die gelegenheid de Oostenrijksche uniform droeg, dat er groote ruikers van korenbloemen in zijne vertrekken waren geplaatst, dat er een danseressen-gezelschap van 60 personen uit Weenen was gekomen om ter eere van den Duitschen Keizer, die een groot vereerder van den dans is, een voorstelling te geven en hoe de beide Vorsten verder den tijd gekort hebben met rijtoeren en maaltijden, wordt gemeld, dat die samenkomst door de volken van Oos- tenrijk en Duitschland als een bewijs van oprechte vriendschap en door Europa als een machtige waarborg des vredes wordt begroet. Natuurlijk valt op die uitspraak niets af te dingen, maar er schijnt toch achter de schermen nog iets meer verhandeld te zijn naar aanleiding van de reis van den Vorst van Montenegro naar Konstantinopel en het liuwelijk van zijn oudste dochter Zorka met den Prins Peter Karageorgiewitschhoofd der familie, die tot 1864 over Servie regeerde en toen FEUILLBTON. 5) #Op die vlakten exerceert onze cavalerie en de vele witte liuisjes, die gij daar ziet, zijn boeren- woningen, wier treffelijk bebouwde tuinen en akkers voldoende zijn, om de stad met hare tien duizend inwoners te voeden. Gij zijt waarsclujnlijk nog niet in Afrika geweest?" De ondervraagde ant- woordde ontkennend en voegde er dadelijk bij ,/Ik kan u onmogelijk zeggen, welk een indruk het op mij maakteindelijk dit geheimzinnig werelddeel te betreden. De stad met hare om geving is zeer fraai en ginasche schitterende bergen rechts zijn waarlijk grootsch." Grootsch dat mag wel wezen," zei de bejaarde heer, /,aangenaam is ze echter zeker niet. Zoodra gij een enkelen stap over het Spaansch grondgebied hebt gezet, bevindt gij u in eene onbebouwde woestenij, die gij uit vrees van beroofd en vermoord te worden niet zonder geleide zoudt kunnen doortrekken." #Waarom dan niet?" riep de jongeling, //vrees voor roof en moordIk ben weken achtereen gansch alleen door de beruchtste landen gereden. Morgen koop ik mij een paard en rijd goed ge wapend, zonder begeleiding naar Tanger, waar ik door den vader van den tegenwoordigen Koning van Servie, Milan, verdrongen werd. Beide zaken worden in Oostenrijk en Duitschland met achter- docht beschouwd. Ook de Koning van Rumenie zal Berlijn bezoeken om een doopplechtigheid bij te wonen. Daartegen- over staat weder het bericht omtrent een plan om den vorst van Bulgarije met de tweede dochter van den vorst van Montenegro te doen huwen, wat in de Russische bladen zeer wordt toegejuicht. Oogenschijnlijk klinkt dit over en weer ver van vredelievend. Intusschen is de Donau-commissie weder te Londen bijeen en bekrachtigde het voor drie maanden gesloten verdrag, zonder dat aan Rumenie's wensch voldaan is om ook in deze zaak gehoord te worden. Rumenie erkent nu het verdrag niet en weigert volstandig Oostenrijk de rechten van oeverstaat toe te kennen. Deze zaak kan nog wel eens de twistappel worden in den Olymp, want het wordt in Rusland openlijk be- sproken, dat de Russische staatkunde steun zoekt in Turkije bij een gebeurlijken oorlog met Duitschland. Belangrijk is daarom het besluit van den Duitschen Keizer, dat de garnizoenen in de vestingen op de Russische-Poolsche grenzen versterkt zullen worden en enkele plaatsen die tot nu toe geen garnizoen hadden er een zullen krijgen. Uit Spanje komen steeds ambtelijke berichten dat de opstand overal onderdrukt is. De Koning heeft een wapenschouwing gehouden te Madrid en werd door de troepen met buitengewonen geestdrift begroet en toegejuicht. Eerstdaags zal hij met een grooten stoet de voomaamste steden des lands bezoeken en zich naar Havre inschepen om dan over Parijs naar Duitschland en Oostenrijk te gaan. Yolgens de Fransche bladen echter zou de opstand zich in zeer bedenkelijke mate uitbreiden. Frankrijk heeft den oorlog tegen Anam begon- nen. De hoofdstad Hud zal aangevallen en bescho- ten worden. Spoedig zal nu blijken welke houding China in deze zaak zal aannemen. Op Madagas- kar is nog alles bij 't oude gebleven. In Egypte heeft de Minister der geldmiddelen de rekening opgemaakt en een tekort bevonden. Er zal nu een nieuwe leening gesloten worden om dit te dekken en ook om Engeland te beta- len voor zijne bemoeiingen. De Khedive zal de Engelsche hervorming op wetgevend gebied uit- voeren. In het laatst dezer maand zullen de ver- kiezingen voor de verschillende lichamen plaats hebben. De Khedive deukt ook een Raad van State in te stellen! Het blijft een wonderlijk schouwspel, die Egyptische kwestie. Terwijl in Cairo de cholera afneemt, neemt deze in Alexan dria in hevigheid toe. In 'tgeheel sterven er dagelijks nog ongeveer 500 menschen in de verschillende plaatsen. Het ziet er duister uit met de reinheid der bewoners en hunne omgeving. nog voor den avond zijn kan." De officieren en handelsreizigers keken bij dezen uitroep elkander glimlachend aan en een hunner zei: „Dat zult gij wel laten, jongeheer, niet alleen, wijl gij zeer stellig door eene rondtrekkende bende Marokkanen, tegen wier aantal uw moed en uwe wapenen u weinig baten zouden, want gij zoudt niet alleen uitgeplunderd maar ook weer naar Ceuta terug- gebracht worden. Ten einde iedere beproeving van de gevangenen om te ontvluchten onmogelijk te maken, betaalt de Spaansche regeering aan de Marokkanen voor iederen vluchteling, die zij in- leveren, honderd realen; dat weten zij maar al te goed en ieder ontvlucbte gevangene moet, of van honger en dorst versmachten of zich weer laten terug brengen. Hadde de officier op dit oogenblik even omgezieji, dan voorzeker zou hij voor de blikken van den geboeide, die vlak achter hem stond, teruggeschrok- ken zijn. Zou de ongelukkige wezenlijk het ver- metele maar dwaze plan gevormd hebben, om uit de gevangenis te breken en vervolgens naar de binnenlanden van Afrika te ontvluchten „Gij kunt echter gansch gerust naar Tanger rijden," zei de officier verder, //mits gij den com mandant een pas verzoekt, dien hij u onmiddelijk kosteloos ter hand stelt. Van dezen pas voorzien begeeft gij u langs dien klimmenden weg naar gindschen toren, een weinig verder, reeds over de grenzen, kampeeren eenige Marokkaansche soldaten. De Minister van oorlog heeft een nieuw voor- schrift doen samenstellen voor het vervoer van militairen en goederen. Gelukkig, want we hadden sedert 1879 niet minder dan 66 beschikkingen op het artikel die thans vervallen zijn. Aan de reglementeering te 's Gravenhage heeft men immer een indigestie. De mailbooten van de Maatschappij /Zee- land" te Ylissingen, brachten van 1117 Augus tus 1089 reizigers te Ylissingen aan en vervoer- den er 915 naar Queenboro. In de voorafgaande week waren beide cijfers respectievelijk 1172 en 917. Al werd bericht, dat het personen-vervoer leed onder het te Ylissingen voorgekomen geval van inlandsche cholera, zoo blijkt dit niet uit deze cijfers. De troonrede zal, naar men uit den Haag schrijft, zeer stellige toezeggingen omtrent grond- wetsherziening en belastinghervorming bevatten. Wat het eerste betreft, noemt men de vroegere mededeelingen over den arbeid der staatscommissie bevestigd; het voorbereidend werk is afgeloopen en tegen einde September worden de rapporten en memorien verwacht, die dan, tot een geheel ver- eenigd, in October het licht zullen zien, hoogst waarschijnlijk met de daarop gegronde wetsvoor- stellen der regeering. Ten aanzien van de be- lastingquaestie zal de troonrede echter, volgens hetgeen men er van hoort in de bureaux van financien, niet veel kunnen beloven, ten minste met kans op de vervulling van die beloften. Er moet ongeveer nog niets gereed zijn; alleen schijnt de minister Grobbee eenige gegevens te hebben bijeenverzameld om te onderzoeken, in hoever een belasting op spoorweg— en speelkaarten en nog enkele indirecte belastingen op weeldeartikelen, duurzame verbeteringen kunnen brengen in den toestand der schatkist. Vooral nu de heer Van Lijnden in de Eerste Kamer gelegenheid zal hebben zijn programma te verdedigen en tegenover het miniatuur-werk van zijn opvolger te stellen, kan het financieel debat in September interessant worden. Tot Zaterdag jl. werd de internationale ten- toonstelling te Amsterdam door ongeveer 800,000 betalende personen bezocht. Rekent men den entr^e- prijs gemiddeld op f 0,40 er zijn guldens- en twee-kwartjes—dagen, doch ook kwartjes-avon- den zoo werd niet minder dan ruim drie ton aan entrees opgehaald. Men verhaalt, dat Z. M. de Koning dezer dagen in de nabijheid van Oranje-Nassau aan het visschen zijnde, een paar knapen ontmoette en een hunner verzocht om een paar lokvischjes Een van deze //Mauren des Konings" brengt u vandaar te paard ongedeerd tot Tanger, waar gij hem een Duro (rijksdaalder) betaalt." ,/Ook in de stad zal het u minder bevallen, dan gij wel meent," zei nu de liandelsreiziger tot den jongen man, „want die massieve dikke vesting- muren, waardoor men zich omsloten gevoelt, maken op den vreemdeling eenen zwaarmoedigen indruk; in de straten ontmoet men overal de veroordeelden en wat nog akeliger is, die bruine, afzichtelijke Marokkanen, die tot boven de knieen naakt loopen, terwijl hun vuil lichaam slechts in een groven, zwarten zak steekt en door twee vormlooze gaten steken zij hunne even vuile armen en handen, waar- mede zij de zware vrachten brandhout vasthouden de kaal geschoren kop gaat gebukt onder den zwaren last en heeft eene verdierlijkte, afzichtelijke uit- drukking. Om de vier uren herinnert u een kanonschot, hetwelk over de stad dreunt, dat gij u in eene vesting en eene gevangenis bevindt. Interessant echter is het," voegde hij er glimlachend bij, ,/als men 's nachts door de straten rond doolt. Eens wilde ik mij door die verstrooid door elkander liggende huizen, muren en tuinen, die zich van de hoofdstraat tot de zee uitstrekken, gansch alleen in de doodsche stilte van den nacht naar de straat, benedeu aan den wal begeven. Het eerste smalle, geplaveide steegje, dat ik insloeg, voerde mij eerst ver naar beneden, vervolgens rechts, daarna naar boven en eindelijk stond ik voor eene huisdeur. aan hem te verkoopen. Op het antwoord van wmet plezier mijnheer," werd aan het verzoek voldaan, waarop Z. M. den jongen met een rijks daalder beloonde. Voor dien prijs, meende echter de jeugdige visscher, kon hij den geheelen inhoud wel missen, welk aanbod evenwel dankbaar van de hand werd geslagen, terwijl dat van den tweeden, die ook voor dien prijs wel wat van zijnen voor- raad wilde afstaan, met genoegen door Z. M. werd aangenomen. De Nederlandsche vereeniging van gemeente— ambtenaren zal 6 Sept. a. s. in algemeene ver- gadering bijeenkomen en alsdan eene beslissing nemen omtrent de navolgende vraagpunten: a. Is het al of niet wenschelijk een examen—commissie in te stellen, belast met het uitreiken van diploma's aan aspirant—gemeente—secretarissen en ambtenaren ter secretarie? b. Behoort, ingeval de wenschelijk- heid wordt uitgesproken, die commissie van staats- wege te worden ingesteld of behoort, in afwachting van wat de hooge regeering in deze later zal doen, reeds nu op initiatief eener bizondere vereeniging zoodanige commissie of commissien te worden be- noemd? c. Zoo de vergadering de laatste meening is toegedaan, op hoedanige wijze zal daaraan uit- voering gegeven worden? Men schrijft uit Rotterdam, waar men bang was voor oproer wegens het uitstellen der kermis. Er liepen wat meer menschen dan gewoonlijk Zaterdagavond op straat. Hier en daar, vooral op punten, waar de gewone Zaterdagavond-venters stonden, was het zelfs vrij vol; men ontmoette enkele joelende en zingende groepjes, die gevaarlijk hadden kunnen worden als zij aanhang onder het volk hadden gevonden en aan de politiebureau's verzekerde men mij, dat de verblijfplaatsen voor hen die buiten de vergunning waren gegaan niet onbezet warenmaar overigens is deze laatste kermisavond, waarop men het meest de ontevreden- heid van het volk over het niet houden der kermis duchtte, zonder meldenswaardige ongeregcld- heden voorbij gegaan. James Hinks Son te Birmingham hebben voor petroleumlampen een brander in denhandel gebracht, waarbij het vullen, pit afknippen en aansteken geschied zonder dat brander, ballon of glas behoeven verwijderd te worden. De lamp kan al brandende zonder eenig gevaar hoegenaamd, met gemak bijgevuld worden. De heer K. Spijkman behandelt in het N. v. d. D. de landverhuizing naar Amerika. Hij waarschuwt daarin tegen het dwaze denkbeeld, dat men slechts in Amerika behoeft aan te landen om zijne fortuin gemaakt te zien. ,/Het is de grootste dwaasheid" schrijft hij, //om mannen of jonge menschen, die in Nederland niet deugen wilien, naar Amerika te zenden, met het idee, Een tweede steegje speelde mij eene zelfde poets en deed mij, nadat het mij door den poortboog binnen de vier muren eener Marokkaansche familie had gevoerd, ijlings op mijn weg terug keeren. 't Is een ware doolhof." Het stoomschip hield stil, de zware ankerket- tingen rammelden naar beneden, de passagiers wachtten, met doozen en reiszakken beladen, op eene kleine naderende boot. Niet een enkele hunner bekommerde zich om den gevangene, die daar in zijne gansche slauke lengte overeind stond en met aandacht zijne blikken op Ceuta, in de richting der gevangenis gevestigd hield. Slechts de bejaarde heer keek hem eenige oogenblikken vol medelijden aan en wendde zich nog eens tot den Sargento der Guardia Civil, die wat achteraf stond. //Gij schijnt begaan met het lot van dezen gevangene; hoe komt het dan, dat gij zegt, dat zijne schuld zoo klaar is als de dag, daar hij zelf niet bekend heeft? Ik weet van de zaak niets, dan wat ik gedurende de overvaart ervan vernomen heb." ,/Jos^ was van jongs af mijn vriend en is het nog," hervatte de soldaat met diep bewogen stem, z/ondanks hetgeen hij gedaan heeft, want ik ben ten stelligste overtuigd, dat hij op dat oogenblik volslagen waanzinnig was. Wat die vierkante Engelschman van zijne natuurlijke, slechte geaard- heid gezegd heeft, is klinkkare onzin, want Jos£ is de beste mensch onder de zon. Schuldig echter TER MMSCRE C011ANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1