BURGERLIJKE STAND. Buizenden staarden van de beide oevers, in booten, schuiten en sloepen bem na, terwijl hij rustig voor- en achterwaarts over den Amstel liep en kunsttoeren verricbtte, met een kruiwagen een eind weegs aflegde, op een stoel ging staan, in een zak voortwandelde en, op den balanceerstok staande, twee cornets a piston tegelijk bespeelde. Bij een boer te Aclitkarspeleu ontstond dezer dagon onder de varkens de bekende ziekte. Be kat werd volgens het advies van den duivelbanner voor de oorzaak gehouden. Bat dier moest sterven aande galg en de varkens zouden herstellen. Ilet middel werd werkelijk toegepast, dock men wacbt nog op beterschap; all een heeft de onnoozele boer wat meer last van ratten en muizen. Binsdagavond omstreeks 9 uur, ontlastte zick te Beurze, gem. Rolde, een bevige onweersbni, vergezeld van veel regen en wind. Be bliksem trof de boerenbehuizinge van Hendrik Hingstman aldaar. Toen Hingstman den slag hoorde, opende hij onmiddelijk de deur der keuken, die toegang tot zijne schuur geeft. Ilij zag, dat een vuurklomp van den eenen kant der schuur naar den anderen zich bewoog en onmiddelijk daarna stond het ge- heele huis in lichte laaie. Aan redden viel niet de denken, daar het per- soneel te gering en door den schrik zoodanig bevangen was, dat het niet wist wat eerst te doen. Menschenlevens zijn niet te betreureu, doch reeds was de woning gedeeltelijk afgebrand, toen het oudste kind, een meisje, nog werd vermist. Met moedige zelfopoffering begaf zich de dienstmeid Janna Uterwijk in het brandende gebouw en naar het bed, waar het kind nog rustig lag te slapen. Bit op te nemen en er mede weg te Snellen was voor haar het werk van een oogenblik. Onge- deerd heeft zij het meisje aan hare ouders kunnen weergeven. Be geheele inboedel, de oogst en de levende have, behalve de paarden, die in de weide waren, zijn verbrand, met uitzondering van de gouden voor- werpen en het geld, dat H. nog in huis had. In de vlammen zijn omgekomen elf koeien en een veertigtal schapen. Te Tegelen worden ,/smokkelproeven" ge- nomen, waarbij een zwaar beladen persoon den smokkelaar voorstelt, terwijl anderen als quasi- commiezen hem nazitten. Het trof daarbij, dat de eerste in een sloot vluchtte en in het slijk zakte, waarbij de najagers vuurden en veel volk naar de plaats lokten, die den beladen gewaanden smokkelaar uit zijn neteligen toestand redden. Of deze proeven oefeningen zijn of wel dienen om de ambtenaren te misleiden, door op andere plaatsen iets binnen te brengen, is nog niet opgehelderd. In het circus Carre, te Nijmegen, beschul- digde dezer dagen eene op den derden rang ge- zetene vrouw, die vroeger reeds in een gestieht te 'a Bosch was verpleegd, zonder eenige aanleiding en op heftige wijze iemand, die achter haar stond, hare portemonnnie te hebben gerold. Toen de politie tusschenbeiden was gekomen, kwam men tot de treurige ontdekking, dat de vrouw weder plotseling krankzinnig was geworden. Onder voor- geven dat de voorstelling geeindigd was, slaagde men er in de ongelukkige uit het circus te ver- wijderen en naar hare woning over te brengen. Van den aannemer It. te Geertruidenberg werd voor een paar maanden eene portefeuille ontfutseld, inlioudende voor f 1700 aan bank- biljetten. Men kon den dief daarvan niet ont- dekken. Be buitengewoou grove verteringen echter, die de slachter Th. aldaar maakte, trokken veler aandacht, zoodat de rijks-politie, daarvan in kennis gesteld, eene huiszoeking bewerkstelligde en daar het grootste gedeelte van het ontvreemde (f 1150) vond. Th. heeft bekentenis afgelegd en is dieus- volgens gearresteerd. Een Belgisch afgevaardigde is van plan, zegt een grappenmaker, een wetsontwerp in te dienen, waarhij met een hoete van 500 frs. wordt gestraft elk redeuaar, die zich bedient van de volgende phrases en gemeenplaatsen„lk doe een beroep op de welwillende aandacht van de vergadering. Ik zal geen misbruik maken van uw tijd. In den boezem der commissie. Het strijdperk der partijen. Be hartstoehtelijke aanvallen der oppositie. Geen persoonlijkheden, maar beginselen. Be quaestie stellen is tevens haar oplossen. Men moet een dam opwerpen tegen den stroom. Be wassende golven der demagogie (of auarchie). Be strooming die naar een afgrond voert. Een nieuwe stap voorwaarts. Be orde met de vrijheid doen samen- gaan. Het land zal uitspraak doen; enz. Een predikant te San Erancisco had er zich reeds bang over geergerd, dat zijn kerk zoo slecht bezocht werd. Op een goeden Zondag deelde hij zijn gehoor mede, dat hij den volgenden Zondag zou spreken over een groot schandaal, dat in een der eerste familien had plaats gegrepen. Op den bepaalden dag was de kerk stampvol en de predi kant besprak de gescliiedenis vanAdam en Eva. Het gebruik van tabak bij verschillende volken wordt met de volgende cijfers aangegeven Engeland, Erankrijk en Rusland 5, Italie 7, Cuba 11, Oostenrijk 14, Buitschland en Noord-Amerika 15, Belgie 24, Nederland 28, Mexico echter spant boven alien de kroon. Baar rooken zelfs de kinderen in do school. Te Sunderland is een schouwburgtent een prooi der vlammen geworden. Even nadat de voorstelling begonnen en minstens een duizendtal menschen in het gebouw was, sloegen de vlammen uit. Aan de tegenwoordigheid van geest, door den directeur van den schouwburg aan den dag •gelegd, die op zeer bedaarde wijze dit bericht aan het publiek mededeelde en het tevens aanmaande zoo kalm mogelijk de zaal te verlaten, is het te danken, dat geen persoonlijke ongelukken te be- treuren zijn. Omtrent de vrouwen die op een der departe- menten van algemeen bestuur te Washington werkzaam zijn, geeft een hoofdambtenaar aldaar het volgende weinig galante getuigenis//Een dozijn vrouwen geven ons meer hoofdbreken dan 100 mannen. Onder de vrouwen heerscht ijverzucht over bevorderingen over bepaald opgedragen werk- zaamheden, over de plaats, die haar in het bureel is aangewezen, en over duizenderlei werkelijke of ingebeelde zaken. Bat geharrewar en gekibbel loopt dikwijls zoo hoog, dat het hoofd van het departement uitspraak moet doen. Be vrouwen vervolgen mij niet slechts in mijn bureel, maar ook in mijn huis, en het gebeurt wel eens, dat ik uit mijn bed gehaald word, om aan hetgekrakeel een eind te maken. Tegen een man kan men grof worden, wanneer hij al te indringend wordt, maar tegen vrouwen niet. Zij weten altijd uitmuntend partij te trekken van haar zoogenaamde hulpeloos- lieid. Ik heb sympathie voor enkele dames, die onder mij werkzaam zijn, omdat zij werkelijk eer- lijk, vlijtig en intelligent zijn, doch over 't alge meen zijn vrouwelijke beambten onverdragelijke wezens." Waarschijnlijk een vrouwenhater die hoofdambtenaar. Paganini moest op zekeren avond in den schouwburg te Florence optreden en wel om het gebed uit de opera //Mozes" op slechts een snaar, de G—snaar, te spelen. Hoewel de afstand van zijn hotel naar den schouwburg volstrekt niet ver was, vroeg de koetsier vijf gulden. //Benjegek?" riep de kunstenaar verontwaardigd. Volstrekt niet, u vraagt immers lietzelfde voor een plaats van uw concert." Paganini lachte en terwijl hij hem drie gulden gaf, zeide hij„Bat is toch nog wat anders, ik zal je de gevraagde vijf gulden geven, zoodra je mij op een wiel kunt rijden In Amerika wil men als goedkoope beweeg- kracht den wind weer bezigen. Be windmolens zijn bijna overal door stoommolens vervangen, doch deze kosten heel wat meer. Be groote zaak is, de onregelmatigheid van den wind weg te nemen en dit wil men bereiken door een tusschengeplaatst wind— of lucht—reservoir. Een aantal windmolens, geplaatst op de fabriek, brengen luchtperspompen in beweging, die de lucht samenpersen in cylinders. Beze samengeperste lucht dient als beweegkracht. In een halvcn dag moet er voor eene week kraclit worden opgehoopt, terwijl slechts bij uitzondering van eene hulpstoommachine gebruik mag worden gemaakt. Be heeren fabrikanten van verfstoffen Lu cius en Briining te Frankfurt a/M. hebben patent genomen voor de vervaardiging van para- nitrobenzylideuchlorid. Och, Kaatje, haal eens even om den hoek voor 2£ cent paranitrobenzylidenchlorid. Maar vergeet het niet, boor! Een koorddanser, die te Sedan over een koord Zondag de Maas zou passeeren, is niet zoo gelukkig geweest als Blondin. In het midden gekomen brak het koord en daar dit aan de tri bunes der toeschouwers vastgemaakt was en deze niet meer ondersteund werden, stortte zij in, waar- door o. a. een meisje verpletterd en verscheiden personen gewond werden. Be koorddanser kwam met een nat pak vrij. Marwood, de Engelsche beul, heeft aan een medewerker van de //Press association" zijn be- schouwingen over het verworgen van ter dood ver- oordeelde misdadigers medegedeeld. Hij beweert dat het door hem toegepaste stelsel veel doeltref- fender is dan elke andere executeer—methode in de bekende wereld. Sedert jaren heeft hij van het vraagstuk dan ook een onderwerp van ijverige studie gemaakt, zoodat hij nu zoo ver gekomen is van te kunnen verzekeren dat zijn methode zoo snel als de bliksem werkt en zijn delinquenten er niet den minste pijn onder lijden. Be ver- oordeelden zijn niet alleen dadelijk dood, maar ook het trekken van het llchaam is bij deze methode tot een minimum beperkt zoodat zij zelfs de voorkeur verdieut boven het guillotineeren. Be hals wordt snel verrekt, de wervelkolom gebroken de strik trekt door den zwareu val van het lichaam dicht, waardoor de luchtpijp gesloten wordt, de longen ophouden te werken en een beroerte iu- treedt. Be delinquent verliest onmiddelijk de be- zinning, en do dood treedt feitelijk in een oogen blik in. Marwood beweert dat zijn //modus operandi" voor geen verbeteriug vatbaar is Het standbeeld der gebroeders Montgolfier is Maandag 11. op bunne geboorteplaats Annonay, waar zij den eersten luclithallon oplieten, plechtig onthuld. Het eeuwfeest werd den 5 Juni reeds herdacht, doch den 13 dezer met optochten en andere feestelijklieden gevierd. Bat olifanten verstandige dieren zijn, is voor eenige dagen in den Jardin des Plantes op nieuw bewezen. Een werkman, aan het hok dezer dieren werkzaam, viel van een hoogte van vier meters en bleef bewusteloos liggen. Be olifanten naderden onmiddelijk den ongelukkigen en liepen voorzichtig om hem heen, alsof zij begrepen dat die man liulp noodig had. Ziende dat de man zich niet ver- roerde, nam een der olifanten hem voorzichtig met zijn snuit op en legde hem op een hoop hooi. Baarna lieten al de dieren het eigenaardig geluid hooren, dat op het scliallen van een trompet gelijkt. Ilierdoor gewaarschuwd, snelden eenige bewakers toe, die den werkman opnamen en wegvoerden. Kapitein John Ericsson, de bouwmeester van de eerste monitors, vierde verleden week zijn 80en verjaardag, bij welke gelegenheid hij uit alle werelddeelen gelukwenschen ontving. Misschien had men de wereld nog hartelijker kunnen gelukwenschen als de heer Ericsson nooit geboren ware. Het gerechtshof van het departement du Rhone heeft zekeren Gammerchon ter dood ver- oordeeld, omdat hij een ander otngekocht had om den vader van eerstgenoemde te vermoorden. Be omgekochte moordenaar werd tot levens- langen dwangarbeid veroordeeld. Er is thans een reis tusschen Queenstown en New-York gemaakt in 6 dagen 20 uren en 30 minuten. Een boot van de Anchor—lijn, de City of Rome, bereikte dit minimum. Wij zullen eerstdaags een wedstrijd beleven tusschen een ballon en een stoomboot. 't Zal dan de vraag zijn, wat gevaarlijker is. Een eigenaardige straf legde de president van het kantongerecht te Clerkenwell een man op, wiens gezicht in dronkenschap zoo geducht toege- takeld was, dat zijn eigen vrouw hem niet meer kende. Mr. Hannay heval namelijk den dienst- doenden politiebeambte, den man een spiegel voor te houden, opdat hij zelf zien zou, hoe hij er voor anderen uitzag. Bit werd gedaan en de dronkaard schrok zoo van zijn uiterlijk, dat hij zich plechtig voornam, nooit meer een drop te drinkeu. Yan 1 tot 15 Augustus 1883. TER NEUZEN. Geboorten. 3 Aug. Karel Ludovicus, z. van Jacobus Geers en van Amelia Prudentia Gijsel. 4 Aug. Levinus, z. van Jan de Mul en van Elisabeth Beij. Sophia Cornelia, d. van Pieter van Wijck en van Maria de Witte. 7 Aug. Jean G R A A U W. Geboorten. 2 Aug. Alphonsius Alouisius, z. van Adrianus de Bilde en van Rosalia Bracke. Anna Maria, d. van Fredericus Ferdinandus Wante en van Phelomina Franken. HOEK. Huwelijks-aangiften. 4 Aug. Augustus Bhanis, oud 28 j., jm. en Pelegie Goethals, oud 24 j., jd. Overlijden. oud 1 j., d. 7 Aug. Cornelia Adriana de Kraker, van Jan en van Maria van Hoeve. 10 Aug. Adriana de Christiaan de Graaf. Bree, oud 75 j., wed. van O V E R S L A G. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. SAS VAN GENT. Geboorten. 1 Aug. Stephania Seraphina, d. van Polydor Hyppolytus Troch en van Rosalia Begijn. 2 Aug. Zuliina Virginia, d. van Pieter Vermoet en van Florence Marie Thienpont. 3 Aug. Fran cois Johannes, z. van Jacob Johannes Fourdraine en van Catharia Adriana van Riel. Overlijden. 8 Aug. Edmond Tacq, oud 15 j. z. van Augustus en van Maria Francisca Meurs. 10 Aug. Abraham Caljouw, oud 40 j., echtg. van Sanderse. 13 Aug. Jacobus Vermoet, Catliarina oud 72 j.. Besire Henri Andre, z. van Beruardin Augustin Koevoets en van Elisabeth Adriana Bannier. 8 Aug. Anthonie Pieter, z. van Andries Frederiksen en van Aaltje Verheijke. "9 Aug. Maria Maatjc, d. van Johannes Herrebout en van Maria de Koeijer. Wilhelmina, d. van Johannes Kuijk en van Sara Levina van Gelderen. 11 Aug. Krina, d. van Sara de Zeeuw. 15 Aug. Neeltje Helena, d. van Pieter Scheerders en van Jacoinina Suzanna Mole- graaf. Overlijden. 9 Aug. Anthonie Pieter Frede riksen, oud 1 dag, z. van Andries en van Aaltje Verheijke. 13 Aug. Maatje Snap, oud 31 j., echtg. van Jacob de Bruiine. HULST Huwelijks-voltrekkingen. Petrus Apers (van Zuiddorpe), oud 29 j., jm. en Philomena Paulina de Silva, oud 31 j., jd. Geboorten. 4 Aug. Angela Emiliana Felicitas, d. van Charles Justinus Verwilghen en van Maria Francisca Kegelaer. 5 Aug. Levina Maria, d. van Theodorus Petrus Lauwereijs en van Barbara Ver- schuren. 12 Aug. Mathilda Johanna Maria, d. van Alexander Cornelis Baert en van Colleta Theodora van Gijsel. Overlijden. 6 Aug. Johannes Seraphinus de Bruijn, oud 2 j., z. van Eduardus Leonardus en van Maria Ludovica Thomaes. 8 Aug. Een als levenloos aangegeven kind van het vr. geslacht van Felix Johannes de Bruijn en van Jeannette van der Vlies. AXEL. Geboorten. 2 Aug. Pieternella Janneke, d. van Andries Johannes Cornelissen en van Johanna Platteeuw. 7 Aug. Adriaan Pieter, z. van Bo- minicus Jansen en van Cornelia Helena van der Welle. 8 Aug. Pieter, z. van Pieter de Koeijer en van Janna Bieleman. Neeltje, d. van Frederik Bakker en van Susanna Hooglander. 14 Aug. Francois, z. van Gilles Reminsen en van Francoise Jolijt. Overlijden. 6 Aug. Pieter Jansen, oud 10 w., z. van Jacobus en van Neeltje van den Berge. Paulina Janna Provoost, oud 17 m., d. van Izaak en van Janna Adriana van Giesen. 14 Aug. Pieternella Bieleman, oud 4 m., d. van Andries en van Pieternella de Putter. BOSCH K APE LLE. Geboorten. 3 Aug. Alphonsus Maria en Maria Seraphina Servatia, z. en d. van Josephus van Wolffelaar en van Anna Catliarina Truijman. 12 Aug. Alphonsus, z. van Leopoldus Raman en van Judoca Herman. Overlijden. 3 Aug. Maria Seraphina Servatia van Wolffelaar, oud 13 uren, d. van Josephus en van Anna Catliarina Truijman. 12 Aug. Adriaan Franse, oud 3 m., z. van Jacobus en van Johanna Jacomina van der Hage. echtg. van Adriana Kettenis. SINT JANSTEEN. Geboorten. 4 Aug. Petrus Antonius, z. van Pieter van en Elisabeth Wilhelmus, oud Bernard us Leonardus Peeters en van Johanna Fran cisca Stallaert. 5 Aug. Petrus, z. van Maria Theresia Badts. Overlijden. 5 Aug. Eduardus van de Wiele, oud 3 m., z. van Johannes en van Melanie van Geetsom. Franciescus Josephus Aerts, oud 4 m., z. van Carolus Ludovicus en van Cornelia Roovers. 7 Aug. Een als levenloos aangegeven kind van het vr. geslacht van Johannes Baptist de Rechter en van Philomena van Bunderen. WESTDORPE. Geboorten. 10 Aug. Gustaaf, z. van Jacobus Francies de Causemaeker en van Stephanie Wijne. 11 Aug. Mathilda, d. van Petrus de Vosenvan Emma Maria Raes. 13 Aug. Alphonsius, z. van Aloijsius Vervaet en van Stephanie Talboom. ZAAMSLAG. Huwelijks-voltrekkingen. 10 Aug. Es, oud 22 j., jm. 23 j., jd. Geboorten. 1 Aug. Maarten, z. van Adriaan van Kerkvoort en van Suzanna Geelhoedt. 3 Aug. Tanneke, d. van Anthonie de Pooter en van Janna Clasina Kempe. Willemina Cornelia, d. van An thonie Jacob Bieleman en van Barbara den Beer. 4 Aug. Catharina Margaretha, d. van Willem Galle en van Cornelia Eekman. 5 Aug. Jacoba Jacomina, d. van Jan Bieleman en van Hebrina IJzebaart. Overlijden. 6 Aug. Cornelis van der Gouwe, oud 71 j., weduwn. van Sara van den Berge. ZUIDDORPE. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. Zeetydingen. Van 14 tot en met 16 Aug. zijn in deze haven binnengekomen bestemd voor Gent 14 Aug. Eng. stoomb. Gazelle, kap. Jones, van Windau met slippers. Eng. sloep Hesper, kap. Whitmore, van Londen met lijnkoeken. 15 Aug. Eng. driem. schooner Tar, kap. Pearmain, van Londen met creosoot. 16 Aug. Eng stoomb. Miaca, kap. Goundry, van New-Castle metstukg. Eng. stoomb. Falcon, kap. Hewitt, van Hull met stukg. Eng. stoomb. Hispania, kap. Edwards, van Riga met slippers. Van 14 tot en met 16 Aug. zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent 14 Aug. llussische bark J. H. van Gent, kap. Bockmannnaar Hartlepool met ballast. Buitsche schooner Maria, kap. Hillebrandt, naar Engeland met ballast. 15 Aug. Eng. stoomb. Victory, kap. Lumley, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Atkinson, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Richard Moxon, kap. King, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Bit- teriq kap. Cotter, naar Liverpool met stukg. In deze haven zijn binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 16 Aug. Eng. stoomb. Jutland, kap. Fisk, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Ardgowan, kap. Skea, van Middlesbro met ruw ijzer. Buit sche stoomb. Sophie, kap. Arends, van Bantzig met slippers. Uit deze haven zijn vertrokken na aan den spoor weg te hebben gelost en geladen 14 Aug. Eng. stoomb. Penarth, kap. Bunstan, naar Bilbao ledig. 15 Aug. Eng. stoomb. Mona, kap. Nugent, naar Londen met stukg. 313de ST AATSLOTERIJ. le klasse. Trekking van 14 Augustus. Prijzen van 100 en daarboven. 1500 no. 15261. 1000 6595 10985 19161. 400 126 5255. 200 713 6178 8441. 100 187 4715 6035 12765 18691. swaufuira

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 3