Buitenland. Gemengde berichten. wonen het gerucht loopt, dat een schip op de oostkust van laatstgenoemd eiland overwintert." Indien dit trouwens, gelijk men zal opmer- ken, nog zeer ombestemd gerucht de waarheid behelst, dan bestaat er alle reden om te hopen dat het overwinterende schip de Varna zal zijn. Het eiland Waigatz wordt door de straat van denzelfden naam van het vasteland en door de Karische Zee van Nova Zembla gescheiden. Het is 27 uren lang en 10 uren breed, rijk aan visch, vogels en pelsdieren, maar rotsig en onherbergzaam. Te Breda zal op 25 Sept. e. k. worden ge- houden de algemeene vergadering der Noord-Bra- bantsche landbouwmaatschappij, waaraan zal worden verbonden eene groote tentoonstelling van paarden, vee en pluimgedierte, benevens eene harddraverij of wedren van paarden. De commissaris des Ko- nings in Noord-Brabant heeft voor die gelegen- lieid twee zilveren medailles beschikbaar gesteld. Gisteren werd de 100 tons stoombok van de fabriek de Atlas, op het tentoonstellingsterrein te Amsterdam, beproefd en wel met zeer gunstig gevolgdrie stoomketels te zamen inlioudende 42 ton werden met water gevuld, waardoor een zwaarte werd verkregen van 100,000 K. G., welke zwaarte in schuine en reehte richting door den stoombok werd opgewonden. De Amsterdammer" komt terug op een reeds vroeger vermeld gerucht en schrijft//Naar wij met zekerheid vernemen, is Generaal Van der Ileyden aangezocht zich weder naar Atjeh te begeven." TER IVEUZEN, 17 Augustus 1883. Men zal zich herinneren, dat de Burgemeester van Hoofdplaat in de vorige maand den Wethouder Cammaert door den veldwacliter uit de Raadzaal deed zetten. De beleedigde partij heeft daarop nog gelegenheid tot schikking aangeboden, de Burgemeester had hem nl. eenvoudig opeulijk, in de Midd. Ct. verschooning te vragen voor zijn wille- keurig gedrag. Het hoofd der gemeente weigerde dit echter, en nu heeft de beleedigde Wethouder een aanklacht bij de justitie ingediend. Axel, 15 Augustus. Tot predikant bij de Her- vormde gemeente alhier is beroepen de heer E. B. Gunning Jz., te Klundert, op wien mede een beroep is uitgebracht naar de Hervormde gemeente te Woudrichem. Axel, 16 Augustus. Door eenige ingezetenen dezer gemeente, is het volgende adres aan Z. M. den Koning gezonden. Sire! Geven met den meest verschuldigden eerbied te kennen, de ondergeteekenden, alien ingezetenen van de gemeente Axel, provincie Zeeland dat bij de opening der stembus, ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad op den 1 Augus tus jl. is gebleken, dat bij herstemming de meeste stemmen waren uitgebracht op Dingeman Jacobus Oggel en alzoo door het stembureau is verklaard te zijn gekozen tot lid van den gemeenteraad van Axel; dat genoemde Oggel door Gedeputeerde Staten van Zeeland op den 1 December 1882 wegens overtreding van art. 24 der gemeentewet van zijne betrekking als lid van den gemeenteraad van Axel is vervallen verklaard, welke vervallenverklaring door Uwe Majesteit is bekrachtigd bij besluit van 8 Mei jl.; dat volgens art. 26 der gemeentewet (3e alinea) de van zijn lidmaatschap vervallen verklaarde, binnen de twee jaren na de einduitspraak niettot lid van den gemeenteraad verkiesbaar is; dat niettegenstaande die duidelijke wetsbepaling de zich noemende anti-revolutionairen, zich niet ontzien hebben, genoemden Oggel, toch tot lid van den gemeenteraad te verkiezen; dat genoemde anti-revolutionairen, volgens liun zeggen genoemden Oggel hebben doen verkiezen, schuldig. Ik heb hem van nabij, lang en nauw- keurig gade geslagen. Zijn gebogen neus en ietwat vooruitstekende kin getuigen van vastberadenheid en ondernemingsgeest, de van het voorhoofd, zonder insnijding naar benedenloopende neuswortel, van moed en doodsverachting; al deze eigenschappen, gepaard met de vreesaanjagende wreedheid van het zwarte doordringeude oog, duiden een woest karakter aan. Daarbij komen nog de vooruitstekende voor- lioofdsbeenderen, juist waar die door de wenk- brauwen overscbaduwd worden, en de zachte aan- zwellingen der slapen, dicht bij het oor, beide, zooals de heeren wel weten zullen, de kenteekenen van den bloeddorstigen tijger en panter. De vorm van het hoofd draagt het be wij s van een laag achterwaarts gebogen voorhoofd, het onmisbare teeken van verdierlijking. Want het voorhoofd is het onfeilbaar merkteeken van intelligentie of ver- stand. Hoe platter, kleiner, hoe meer naar achter- valleud, hoe nietiger het voorhoofd, hoe meer de mensch tot het dier, met al zijne lage instincten, nadert. Ja, al de wezenstrekken getuigen van eene vreeselijke verwildering, van eene dierlijke wreedheid en moordlust." Al de toehoorders beschouwden met eene soort van nieuwe belangstelling den gevangene, juist toen deze toevallig met zijne geboeide handen voor een oogeublik zijnen hoed oplichtte. //Zijn voor hoofd is hooger dan het uwe of het mijne," riep de officier, die het eerst het gesprek had aangeknoopt. om reden, dat het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland ten onrechte zou zijn genomen en door Uwe Majesteit ten onrechte bekrachtigd; dat zij alzoo als openlijk verzet tegen Uwer Majesteits besluit van den 3 Mei jl. genoemden Oggel hebben doen verkiezen, waarvan zelf bij de stembus de bewijzen zijn geleverd; dat genoemde Oggel het voornemen heeft, zijn geloofsbrief niet tot onderzoek bij den raad in te dienen en alzoo den openstaanden zetel zoolang zal onbezet laten, als het hem zal goed dunken; dat door die handeliug, gedurende een tijdvak van zes achtereenvolgende jaren de raad onvoltallig zal blijven en daardoor de belangen der gemeente zeer zullen worden benadeeld; dat adressanten van oordeel zijn, dat zulke revolutionaire handelingen, die zoozeer de wetten des lands en Uwe Koninklijke besluiten als niets achten, dienen te worden tegengegaan; Reden waarom adressanten zich eerbiedig tot Uwe Majesteit wenden, met het verzoek, dat het Uwe Majesteit moge behagen, de verkiezing van Dingeman Jacobus Oggel te vernietigen en, zoo hiertoe geene termen aanwezig zijn, bij de Tweede Kamer der Staten Generaal een wetsontwerp tot wijziging der Kieswet en Gemeentewet in te zenden, waardoor in het vervolg zulke revolutionaire hande lingen tot de onmogelijkheden zullen behooren. Hiilst, 15 Augustus. Gisteren vierden Lauren- tius de Kort en M. Ereijser alhier bun gouden brui- loft. Eene coinmissie van eenige ingezetenenhad werkelijk iets afgezonderd om hen, die in belioeftige omstandigheden verkeeren, dien dag van al het noodige te voorzien. Door de zorg van de buren werd verder het huis van het bruidspaar op de Broodmarkt met groen en bloemen versierd, even- eens de weg van hun huis tot aan de kerk met een eereboog en sparren en haie, terwijl te 9 uren eene mis te hunner eere werd gehouden, waarvoor zij door een met twee paarden bespannen rijtuig van hunne woning werden afgehaald. Het rijtuig werd voorafgegaan door een stoet van meisjes, be nevens bovengenoemde commissie en gevolgd door de talrijke famieleden, zoo groote als kleine. Des avonds werd aan het echtpaar door de stede- hjke harmonie eene serenade gebracht. Nu de Koninklijke goedkeuring is verkregen op eenige wijzigingen in het algemeen reglement voor de calamiteuse polders of waterschappen in Zeeland, zullen de besturen van buitenpolders enz. verplicht zijn, nevens het peilen der vooroevers, ook de stranden en duinen te meten en de daarvan in een register aan te teekenen uitkomsten mede te deelen aan Gedep. Staten. Te Antwerpen heeft Dinsdag jl. de onthulling plaats gehad van het monument, dat opgericht is ter herdenking van de vrijmaking van de Schelde door den afkoop van den tol. De Koning werd vertegenwoordigd door Gene raal baron Nicaise, het Gouvernement door den Gouverneur der provincie, ridder Pycke de Pet- teghen. Het monument is zeer groothet is 25 el hoog. Het is vierkant en het beeld van de Schelde kroont het. De borstbeelden van Rogier, van Marnix van St. Aldegonde, van Lambermont zijn aan de kanten aangebracht. Yoorts ziet men eenige maritieme attributen. ,/De vrijheid van de Schelde, zoo eindigde de heer Yandertaelen zijn rede, is het leven, de vooruitgang, de voorspoed, kortom de arbeid, die trouwe en onomkoopbare schuts van de menschelijke waardigheid." Daarop vielen de omhulsels onder uitbundig gejuich. De Belgische Kamer van vertegenwoordigers heeft het ontwerp betreffende de hervorming van De waarheid van deze bemerking moest ook door den geleerde opgemerkt zijn. ,/Ja wel/' zei hij zeer langzaain, //zijn voorhoofd is hooger dan het uwe of het mijne; het is hoog, dit voorhoofd is hoog, zeer hoog, het is te hoog, 't is eene abnormiteit. Iedere abnormiteit of buitensporig- heid geldt als een bewijs van een gebrek in het individu, van een gebrek in zijn karakter. Een bloeddorstig mensch met een buitensporig hoog voorhoofd is een monster zoo als er geen tweede te vinden is; zijn intelligentie of verstand dient hem enkel om zijne vreeselijke instincten onge- straft tot verderf der maatschappij te kunnen volgen. Wij mogen ons gelukkig achten, dat deze zoo gevaarlijke man in flagranti d. i. op heeterdaad is betrapt geworden." Het schip was nu in de kleine baai van Ceuta aangekomen en doorkliefde het bijna spiegelgladde water langzaam en statig. De meeste passagiers stonden van hunne zitplaatsen op, wandelden op het dek heen en weer, of leundeu tegen de borstwering. „Gindsclie schoone, witte,ronde torens, die de hoogte als een halven cirkel omgeven, zijn zekere torens, die tot de vesting behooren?" vroeg een jongmensch met uitheemsch accent. »Ja, mijnheer," was het antwoord van een der officieren, //ieder dezer torens wordt door een klein garnizoen bewaakt, en zij zijn op de uiterste grenzen van het Spaansche terrilorium gebouwd, dat zich tot op elf kilometer van het mid- delpunt der stad naar het land binnenwaarts uitstrekt. (Wordt vervolgd.) het kiesstelsel, met 62 tegen 41 stemmen, in zijn geheel aangenomen. Twee leden namen aan de stemming geen deel. Gisteren nacht is de sueltrein van Parijs en Brussel naar Amsterdam via Utrecht te Meehelen in botsing gekomen met een goederentrein. Blijkens een bericht is de machinist en stoker gedood doch zijn geene reizigers gewond, slechts enke- len hebben weinig beduidend,e kneuzingen bekomen. Zondag was het feest te Antwerpen. Het staudbeeld van den Vlaamschen sclirijver Conscience werd onthuld. Yan alle kanten uit het Vlamen- land waren vereerders van den grijzen held opge- daagd, en het aantal maatschappijen bedroeg 200 die omstuwd door een aanzienlijke menigte tegen half twaalf door Antwerpens straten naar het Con- scienceplein toog. Te twaalf uur werd het standbeeld onthuld met een //Hulde aan Conscience" van Jan Blockx en een redevoering van Jan van Beers, beide ingegeven door innige vereeriug voor den hoofdman der Ylaamsche beweging. Het standbeeld is het werk van den heer Erans Joris. Het stelt Conscience zittende voor. De houding is ongedwongen en het gelaat krachtig geteekend, De dichter, die niet in staat was het leeld vooraf te bezichtigen, daar hij Brussel nog niet mag verlaten, werd door een photograaf in staat gesteld er kennis mede te maken. Hij was zeer tevreden over 't werk. Een vol uur duurde het defileeren om het beeld van al de maatschappijen, onder de toonen van een zegemarsch, door Blockx gecomponeerd. Con science's dochter en kleinkmderen waren bij die pleclitigheid tegenwoordig. Er heerschte veel geest- drift. Het monument van //de verdediging van Parijs," Zondag onthuld, stelt een vrouw voor, gekleed in een soldatenjas met een stedekroon op het hoofd en leunende tegen een kanon. In de rech- terhand houdt zij krampachtig een gebroken degen. Aan haar voeten beviudt zich een gewond soldaat, die, half in de plooien van het vaandel gewikkeld, zijn geweer vastlioudt en naar een laatste patroon zoekt. Achter deze figuren sleept zich een ver- magerd, bibberend meisje voort, dat gebukt gaat onder de ellende van den oorlog. Op zijn terugreis naar Babelsberg Dinsdag avond is keizer Wilhelm een klein ongeval over- komen. De koetsier, een oud man, reed tegen de post van een poort, aan den ingang van het park Babelsberg, waardoor de as van het rijtuig brak. De Keizer ondervond gelukkig niets anders dan een lichten schok en een oogenblikkelijke schrik. Den koetsier was reeds vroeger iets der- gelijks overkomen, waarom men besloten had hem te pensioneeren. Op een dezer dagen te Ascot gehouden concert, ten voordeele van den bouw eener kerk te Bagshot, zong de Hertogin van Connaught (zuster van Prinses Hendrik der Nederlanden), met veel bijval, een Engelsche ballade en een Eransch lied, en Prinses Christiaan van Sleeswijk- Holstein (derde dochter der Koningin) speelde eenige stukken op de piano. De in 't voorjaar van Dundee ter robben- en walvischvangst uitgeloopen 9 schepen zijn van Greenland teruggekeerd met een voordeeliger vangst dan verleden jaar. In 't geheel werden 114 wal- visschen en 22,220 robben gevangen, welke 589 ton traan opleverdenvertegenwoordigende een waarde, met inbegrip van de zeehondenvellen, van 25,785. De gemeente—geneesheeren in Pruisen zijn van regeeringswege uitgenoodigd, bij het invullen hunner opgaven voor de ziekte-statistieken voortaan te vermelden, of de patienten zich aan drank- misbruik schuldig maken. Op die wijze wil de Regeering een volledige statistiek van de Prui- sische dronkaards verkrijgen en van de gevolgen, die het alcoholisme op de openbare gezondheid heeft. De verlangde vermelding bestaat uit de letter P. achter den naam des lijders, hetgeen beteekent: Potator (dronkaard). Te Turijn was dezer dagen de Raad van tucht uit de balie bijeen om te stemmen over de toelating van Mej. Lydia Poet op de rol der advocaten. De dame had aan alle vereischten voldaan en een glansrijke promotie gemaakt. De uitslag van de stemming was, dat zij met 8 tegen 4 stemmen werd aangenomen. Naar aan- leiding van deze toelating hebben twee leden, de heeren Spantigatti en Chiaver, hun ontslag uit den raad van discipline genomen. In Rusland is men voornemens, lichaams- stratfen aan de middelbare scholen in te voeren. De Minister van onderwijs heeft aan alle colleges van toezicht de vraag gedaan, of zij die invoering ter beteugeling van de toenemende zedelijke ver- dorvenheid en verslapping der studien wenschelijk achten, en de meerderheid, de Petersburgsche cura- toren vooraan, gaven een toestemmend antwoord. Volgens de Weener bladen nemen de krachten van den Graaf van Chambord zichtbaar af. Ten gevolge van de brakingen, die na het gebruik van elk voedsel plaats hebben, is het gewicht van zijn licliaam sedert acht dagen 7 pond verminderd. Zijn omgeving heeft alle hoop laten varen. De Graaf zelf, die bij voile kennis is, is op elke gebeurtenis voorbereid. De voeding gaat ook met groote moeielijkheden gepaard en de zieke gevoelde een zekere vermoeidheid, nadat hij slechts eenige oogenblikken in den tuin gedragen was. Een nader telegram uit Weenen meldt, dat de Graaf in doodsgevaar zou verkeeren. De blocdver- wanten zijn per telegraaf ontboden. De Graaf van Parijs bevindt zich thans te Hamburg, waar hij de komst van den Hertog van Chartres afwacht. Een ontzettend ongeluk is Woensdagochtend in de mijn //Wheal Agar" bij Redruth gebeurd. Dertien werklieden werden, na volbrachte taak, naar boven gehaald. De groote bak, waarin het op- en neerlaten geschiedt, was de landingplaats reeds genaderdde kaapstander volbracht zijn laatste wending om den lieden het uitstijgen gemakkelijk te maken, toen plotseliug de ketting brak. Een der manuen had nog juist den tijd om over te springen en redde zich; het volgend oogenblik plofte de bak met zijn ongelukkige kameraden er in, in de diepte terug. Men hoorde een vreese lijke kreet, toen nog ongeveer een minuut lang het bonsen van den bak met zijn levende vracht tegen de wanden van den 600 voet diepen put eindelijk niets meer dan een onheilspelleude stilte. Onmiddelijk werd hulp georgauiseerd en toen deze op den bodein van den put was aangekomen, werden twaalf vreeselijlc verminkte lijken gevonden. Dinsdagavond is de goederentrein van Vlissingen naar Roosendaal nabij Bergen op Zoom uit het spoor geraakt. Niemand werd gekwetst, de schade treft alleen het spoorwegmaterieel. Het Eanfaren- gezelschap te Venloo heeft bij het jl. Zondag ge houden festival te Antwerpen eene gouden en eene zilveren medaille behaald. Te Maastricht is een werkman, die in een ijzergieterij werkzaam was, in eene gloeienden ketel gevalleu. Hij is met zware brandwonden naar zijne woning vervoerd. Te Ossendreckt is het twee en een halfjarig kind van den smid A. Vermeulen met het hoofd naar beneden in eene gevulde waterton verdron- ken. Het trekt te Oud-Beijerland zeer de aandachtdatniettegenstaande de pokkeu in hevige mate heerschen, zich geen enkel geval heeft voorgedaan bij personen, die gevaccineerd zijn. Als bizonderheid wordt meegedeeld, dat op het eiland Vlieland geen ratten voorkomen, terwijl het naast gelegen eiland er van wemelt. De ver- koop van het papier, door de firma De Naeyer ter beschikking gesteld van de Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin in de machinegalerij op de tentoonstelling te Amsterdam, heeft ongeveer f 350 opgebracht. In eene fabriek te Rijsel heeft een arbeidster, die oudanks haar vijftigjarigen leeftijd wat jaloersch was uit- gevallen, toen zij haar man vitriool in het gelaat wilde werpen, bij ongeluk den directeur der fabriek en vier werklieden getroffen. Twee sneltreinen, de een komende van Parijs, de ander van Calais, zijn in het station van Belfort op elkander geloo- pen. Een der reizigers werd gedood en acht gewond. Yier wagons werden verbrijzeld. Een jong mensch te Koniggiiitz droemde dezer dagen, dat hemin den spoorwagen zittendeen ongeluk dreigde. Hij sprong op, greep een naastbijstaand kistje en sprong het kamervenster uit. Bij on geluk viel hij van een aanmerkelijke hoogte en bezeerde zich gevaarlijk. Een ontzettend ongeluk had in den laten namiddag van jl. Woensdag te Ylissingen plaats. Een jong paar, dien morgen in de Catholieke kerk in ondertrouw opgenomen, 't geen gisteren voor den ambtenaar van den burgerlijken stand zou geschieden, ging een zeiltochtje op't kanaal maken, toen kort na hunne afvaart op de hoogte der zoetwatermachine, tengevolge van een rukwind de zeilboot omsloeg en onmiddelijk zonk, met het ongelukkig gevolg, dat de bruid in de diepte ver- dween, nadat haar bruidegom, zeeman bij het Belgische loodswezen, die een goed zwemmer was, te vergeefs alles tot hare redding had ingespannen en eindelijk zelf met moeite kon gered worden, en ten slotte geheel bedwemd per rijtuig naar de stad werd vervoerd. Door de brandweer te Goes is een nieuw middel beproefd om personen te redden, die zich op hooge verdiepingen in brandgevaar bevinden. Get bestaat in het scliieten van een dunue, lichte lijn door het raam. Tot dusverro werd dit gedaan met een geweer. Te Goes is men op het denk- beeld gekomen, de lijn aa'n een gewonen pijl te bevestigen en dezen door middel van een gewonen handboog naar binuen te schieten. De proeven zijn uitstekend geslaagd. Aan de ligte lijn kan een zwaardere lijn en daaraan een reddingszak worden opgehaald. Yolgens telegram uit Batavia, bij de Ver- eeniging voor assuradeuren te Amsterdam ontvangeu, is het stoomschip Baron Mackay in Karimata-Straat totaal verongelukt. Te Breda is het treurig bericht ontvangen, dat in het naburige Beek, onder Prinsenhage, terwijl de bewoners naar de kerk waren, eene boerenwoning verbrand is, waarbij drie, volgens sommigen vier kinderen in de vlammcn zijn om- gekomen. Arsens (zich noemende Blondin de tweede) heeft te Amsterdam over den Amstel bij Schollen- brug op het koord geloopen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2