1 I 1 Gemengde berichten. 4 v c in den grond. Er werd veel schade geleden, ook op de Rock-Islands, Chicago en Milwaukee-spoor- wegen. Eene vrouw kwam om. Een belangrijk feit voor de scheepvaart wordt uit Moskou gemeld. De waterval van A ngara (een rivier in Siberie), die voor de scheepvaart outoegankelijk werd geacbt, is door een Russisch officier der genie, Calistratoff, met een stoomboot, in zijn gebeele lengte met goed gevolg bevaren. Chassain, griffier bij bet Hof van assises te Bordeaux, telde meer dan dertig dienstjaren en stond op het punt zijn pensioen aan te vragen, toen hij eergisteren in hechtenis genomen werd. Dit gescliiedde op aanklacht van een kerkfabriek, die sedcrt lang te vergeefs op de teruggave van een som gelds wacbtte, welke uit een diefstal voort- sproot, waarin door het Hof arrest gewezen was, doch welke uitbetaling de griffier steeds uitgesteld bad, ofschoon hij op zijn verzoek reeds vooruit eene kwitantie er van ontvangen bad. Uit Durban wordt bericbt dat, behalve Ce- tewayo, ook nog twee zijner voornaamste boofden, Queluku en Melobie, het leven er bij afgebracht hebben. Sbiugaua, 's Konings stiefbroer, heeft op het vernemen van Cetewayo's redding boodschappers afgezonden, die den Zoeloe-Koning gevonden hebben in een afgelegen kraal aan den oever van een kleiue rivier, tusschen Ulundi en de Witte Umvolo- sirivier. Hij had daarheen, met eenige zijner vrou- weu, de wijk genomen. In het gevecht had bij twee lichte wonden aan de beenen gekregen. In het Britsch museum te Londen bevinden zich tbans eenige, zoo men zegt, overoude manu- scripten uit Moab, die door zekeren heer Sbapari uaar Engeland zijn gebracbt en voor welke deze niet minder dan 1 millioen pd. st. verlangt. Deze manuscripen bevatten gedeelten van bet vijfde boek Mozes. De daarin voorkomende schriftteekens ge- lijken op die van den beroemden Moabitersteen. Wanneer de echtheid bewezen is, zijn die manu- scripten 16 eeuwen ouder dan eenig ander autbentiek manuscript van eenig deels des Ouden Testaments. Te Rotterdam zijn de vorige week aangegeven 12 poklijders, &n overleden. Voor de betrekking van gemeente—secretaris te Schoonboven hebben zich 26 sollicitanten aangemeld. Khar wij ver nemen bestaat het voornemen te Noordwelle eeue kaasfabriek op te richten. Aan eene der open- bare scholen te Maastricht fungeert een kweekeling van.... ruim 50 jaren. De man, wiens onderwijs overigens niet onverdienstelijk moet zijn, heeft het nog niet tot onderwijzer kunnen brengen. De geneesbeer J. Kimmel, te Leiden, dien men zich herinnert uit een kwakzalverij-procesis tot gemeente—geneesheer te Alkemade benoemd. De Amsterdamsche Omnibus-Maatschappij vervoert tbans geregeld 50,000 personen daags. Op de ru'ine te Leiden is de eerste spade in den grond gestokeu tot bet leggen van het fundament voor het gedenkteeken van Leidens ontzet. Om zich een denkbeeld te vormen van de getalsterkte des Duitscben legers kan dienen, dat wanneer het, nacht en dag doorgaande, een gewone poort moest doortrekkeu in marschkolonnes, het een voile maand zou noodig hebbenDe dood wordt be ricbt van Dr. Robert Moffat, den bekenden zen- deling en reiziger in Afrika's binnenlanden. Hij bereikte den leeftijd van 88 jaren. TeLivorno en Palermo zijn ellendelingen in hechtenis geno men, die, voorgevende aalmoezen in te zamelen voor de slachtoffers van Iscbia, deze gelden ten eigen bate aanwenden. De bierglazen in de Bierhallen enz. te Pruisen zullen alle voorzien worden van een Rijksmerk (IJk) op grond dat de bierpompen nagenoeg zoo veel schuim als bier afleveren. Vrijdagmorgen is door den beambte, belast met het schoonmaken der privaten op het haven- station te Ylissingen, in die inricbting gevonden een geheel uit elkander gerukte porteinonnaie, waar in zich niets anders bevond dan een brief. Men wil deze zaak in verband brengen met het feit, dat twee reizigers, die Woensdag aldaar met de mailboot van Engeland aankwamen, na hun ver- trek van Vlissingen tot de minder aangename ont- dekking kwamen dat zij ieder bun portemonnaie, waarin een aanzienlijk bedrag aan specie en bank- noten, kwijt waren. Niet onwaarschijulijk is het te achten, dat deze reizigers de dupe zijn geworden van de behendig- heid van pick-pockets, die misschien de mailbooten en wachtkamers een gunstig terrein voor bunne operation vinden en de kans waarnemen om hun slag te slaan. In de aan elkander grezende gemeenten Ooststellingwerf en Smilde is't treurig gesteld met de geneeskundige bulp. Eerstgenoemde met elf zeer verspreide dorpen, waarvan de uiterste p. m. 5 uur van elkander verwijderd zijn, en tellende te zamen ruim 9000 zielen, heeft slecbts een ge neesheer. Smilde, een veenkolonie p. m. 8 4 uur gaans lang, vrij dicht bevolkt, ook langs wijken bewoond tellende ruim 5000 zielen, heeft ook slecbts een geneesbeer, die zeer bejaard is. Dat er personen, zonder geneeskundige behandeling sterven is geene zeldzaamheid. De toestand is onlioudbaar Een heer, die met zijn echtgenoote uit Parijs te Roozeudaal kwam, met het doel de Amsterdamsche tentoonstelling te bezoeken ont- dekte, toen hij uit de visitatiekamer was gekomcn, dat hem eene portefeuille, onder meer inhoudende 3 bankbiljetten van f 1000, was ontvreemd. Alle pogingen der justitie om op het spoor te komen van den diefstal bleven vruchteloos, daar de rei ziger de nommers der bankbiljetten niet had op- gegeven. Een arme besteller zat dezer dagen niet weinig in de war. Yoor een paar dubbeltjes had had hij als getuige gefigureerd bij de aangifte van een Haagsch kind, dat pas geboren was en waar van de moeder heette te zijn de maitres van een koetsier van den tram. De ware moeder is echter later gebleken te zijn een Leidsche en het kind moet reeds eenige weken oud zijn. Detramkoet- sier en de vrouw met wie hij maritaal leeft, schij- nen derhalve de bezoldigde handlangers te zijn ge- weest van een moeder die reden heeft haar moe- derschap te verzwijgen of van een vader die la recherche de la paternite minder dienstig acht. Over deze zaak zal dus nader licht moeten ver- spreid worden door politie en justitie. Tusschen de likeurstokersfirma Haages Levert Jr. en het comite der Amsterdamsche ten toonstelling bestaat, naar het N. v. d. D. bericht, sinds eenige weken eene kwestie, waarbij een deel van het publiek ook eenig belang heeft. Genoemde firma heeft in de hoofdgalerij hare etalage, waar zij het recht heeft hare likeuren per flesck te ver- koopen. In de eerste maandcn gescliiedde dit ook per glas aan de bezoekers van de tentoonstelling, doch ongeveer half Juli werd dit van wege het comite belet. De heeren Haages Levert begon- nen daarop hunne likeuren te verkoopen in zeer kleine fleschjes, welke door den kooper onmidde- lijk konden worden teruggegeven, doch volgens het oordeel van het comite kon dit ook niet toe- gelateu worden, als zijnde nagenoeg hetzelfde als verkoop per glas. Men heeft dus daarmede eenigen tijd opgehouden, doch nu heeft de firma H. L. andermaal die laatste wijze van verkoop begonuen, en, toen haar dit belet werd, door een deurwaarder proces-verbaal laten opmaken van deze weigering. De vrouw van den gepensionneerden serge ant P. te Breda, heeft deze week getracht door ophanging een einde aan haar leven te maken. Juist hing zij aan het koord, toen eenige buur- lieden en haar man binnen kwamen, waarna zij door laatstgenoemde werd losgesneden, doch bij die gelegenheid eene belangrijke wonde aau den hals bekwam. Aanleiding tot deze daad moet gegeven hebben het gedrag van haar man, die haar steeds verwijten deed over een vroegeren misstap. Een der letterzetters der Prov. Gron. Ct. heeft dezer dagen bij zijn aan Amsterdam gebracht bezoek een buitenkansje gehad. Op den avond, dat hij het Paleis voor Yolksvlijt bezocht, was er volksconcert, en kreeg iedere bezoeker gratis een nummer voor de verloting van 3 gouden remon- toir-horloges. Een der drie kwam terecht in den vestjeszak van den zetter. Men schrijft uit den Haag: Een stukje van Erederik de Groote. Deze bewoog zich dikwerf als gewoon burger onder het volk, om de hoedanigheden van de burgerij vrij en ongedwongen in hare natuurlijke uiting te kunnen bespieden. lets dergelijks is Donderdag hier gedaan door den Aartshertog en de Aarts- liertogin van Oostenrijk, die de residentie met een bezoek vereeren. Deze Yorstelijke personaadjes wilden Den Haag leeren kennen, zooals het zich gedraagt tegenover gewone burgers. Zij kwamen hierom, met eenvoudig gevolg, in eenvoudige kleedij, de vooruitbestelling van logies opzettelijk achter- wege latende, een gewonen fiacre op het buitenplein van het station nemende. Zoo reden zij als deftige burgers, naar het hotel //Bellevue". De Ober- kellner, of welke gedienstige geest daar den scepter voerde, trok wat zuinig den neus op voor die ,/armzalige" equipage. Neen, voor die ,/sjofele" lui mochten de thans geldswaardige appartementen niet bescliikbaar worden gesteld. //Geen plaats en de hooge gasten vertrokken. Zij moesten zich dan maar in ffhet eerste het beste" hotel behelpen. Dat het op de Europe uitviel, was nog zoo kwaad niet voor de eigenares en voor de gasten. Maar in Bellevue keek men ditmaal wat zuiniger op den neus, toen men hoorde wie men had laten heengaan. Zoo ziet men alweer hoe de schijn bedriegt en hoe te groote begeerlijkheid niet ongestraft blijft. De Aartshertog en zijn gemalin hadden intusschen hun doel bereikt; zij hadden wat menschenkennis te meer opgedaan in den Haag. Bij het blussclien van een in een Parijsch modemagazijn uitgebroken brand werd eene groote partij dure witte zijden stof erg beschadigd. De rook en het water uit de brandspuiten hadden aan de zijde eigenaardige nuances gegeven en vlekken die bij wijze van streepen over de geheele uitgestrektheid van de stof uitstrekten. De aldus schijnbaar bedorven kostbare stoffen werden te Londen verkocht. Wat er echter mede te beginnen Het vernuft vond er een middel op, dat merk- waardig mag heeten. Uit die stoffen werden nl. voor de dames uit de groote wereld robes gemaakt, die rijkelijk gegarneerd werden met waterplanten en slingergewassen, terwijl de rook- en watervlekken op bedriegelijke wijze den moerassigen bodem imiteerden, waaraan deze planten schenen te ont- spruiten. In het drawiugroom der Koningin maakten deze j/modder-robes" door de nieuwheid en origi- naliteit algemeen sensatie, en er is geen twijfel aan, of het dessin, door de Parijsche pompiers uitgevonden, zal door de mode worden geadopteerd en, door de zijdefabriekanten nagevolgd, algemeen gedragen worden. Een vreeselijke kindermoord wordt uit Wal- thamstow gemeld. Een smid, Gouldstone genaamd, 26 jaar oud, keerde van zijn werk terug en trad, blijkbaar in zeer verdrietige stemming, de kamer in, waar zijn vrouw, die een week geleden twee- lingen had gekregen, te bed lag. Hij verzocht de vrouw, die de andere kleinen oppaste, even de kamer te verlaten, daar hij met zijn vrouw te spreken had. Zonder iets kwaads te vermoeden, ging de vrouw in het achter het huis gelegen tuintje, waar na verloop van eenige minuten haar aandacht getrokken werd door het overloopen van den regenbak; zij liep naar de keuken om naar de oorzaak te zien en lichtte het deksel van den bak op en ontstelde hevig, toen zij daar de drie oudste kinderen van het echtpaar Gouldstone ver- dronken vond. Met sidderende handen haalde zij de arme klei nen er uit, maar te laat het leven was reeds ontvloden. In dit oogenblik hoorde zij in de kamer om hulp roepen. De vrouw snelde er heen, maar vond de deur gesloten. Toen een buurman toege- schoten was, werd met vereende krachten de deur opengebroken, en wat zag men? Gouldstone had beide zuigelingen, welke de wanhopige moeder in de armen gekneld hield, de beide weeke schedeltjes met een hamer ingedrukt. Het eene was reeds een lijk, het andere ademde nog even en gaf toen den geest. De politie was spoedig ter plaatse en Gould stone liet zich gewillig in arrest nemen. Hij ver- klaarde, de oudere kinderen verdronken en de twee- lingen gedood te hebben en zich nu gelukkig te gevoelen, omdat zijn vrouw weer kinderloos en van een groote zorg bevrijd was. De ongelukkige dader bleek aan waanzin te lijden. Op zijn gedrag was niets aan te merken. Hij was een vlijtig en bekwaam werkman, vroeger altijd opgeruimd, maar had, sedert zijn vrouw tweelingen had gekregen, aan vlagen van zwaarmoedigheid geleden. Sedert in Noord-Amerika de nieuwe wet in werking is, waarbij de invoer van vervalschte thee is verboden, zijn ongeveer 3000 kisten af- gekeurd. Zij werden aangevoerd uit China en zouden, wanneer zij onvervalscht bevonden waren, eene marktwaarde hebben gehad van f 50,000. Deze thee was vermengd met zand en steentjes, reeds uitgetrokken bladen en vuil en slijk in bladen gerold, waardoor deze het aanzien van gedroogde, opgerolde bladen verkregen. In vele gevallen was de vervalsching gemakkelijk te herkennen, daar bij het fijn wrijven tusschen de vingers het zand te voorschijn kwam. In de Yereenigde Stateu leven zeven millio- nairs, die zich te zamen de luxe zonden kunnen permitteeren om de geheele nationale schuld te amortiseeren. In Engeland bestaan drie personen de hertog van Sutherland, Sir T. Brasley en de Barones Burdett Couts die aan Amerikaansche papieren te zamen voor een bedrag van 28 millioen dollars bezitten. GEMEEATERAAD V A A TE It AEUZEA. Zitting van Vrijdag 10 Augustus 1883. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Afwezig met kennisgeving de heeren Grenu, Eercken en Yan der Hooft, zonder kennisgeving de heer Dees. De vergadering geopend zijnde, wordt het nieuw benoemde lid, de heer M. Schuijlenburg, binnen geleid en legt de gevorderde eeden af, waarna de Yoorzitter hem met ongeveer deze woorden toespreekt Mijnheer Schuijlenburg U treedt thans op, zooals u weet, in de plaats van den heer Donze, die vrijwilfig zijn ontslag nam. Heeft hij ons schriftelijk verklaard daartoe met diep leedwezen te zijn overgegaan, en zich daartoe verplicht te hebben gevoeld uithoofde van hoogen leeftijd en licliaamsgebrek, ons betaamt het thans over de beweegredenen zijner handeling, daarop te antwoorden met de wederverklaring, dat wij hem zeer gaarne nog veel langer in ons midden hadden behouden. Hij was door ouderdom in benoeming het oudste lid onzer vergadering. Gedurende een tijdperk van 27 jaren heeft hij bijna onafgebroken als lid in ons midden zitting gehad en in dien tijd ook andere daarop gegronde betrekkingen bekleed. Hij vervulde zijne plichten steeds met ijver en nauw- gezetheid. Wij brengen hulde aan de langdurige, vele en goede diensten, door hem aan de gemeente bewezen. Mochten ze voor hem steeds eene aange name herinnering opleveren. Yoor zoover hij mij in dikwerf moeilijke omstandigheden heeft gesteund, betuicr ik hem daarvoor openlijk dank. Wij hopen, dat het hem verder welga en dat hij in het ambtelooze leven, waartoe hij is terug- gekeerd, nog vele jaren, zij het dan ook indirectelijk, zal mogen medewerken om de belangen der ge meente te bevorderen. Ik beet u, mijnheer Schuijlenburg, welkom in deze vergadering, wensch u geluk met uwe be noeming en verzoek u in ons midden zitting te nemen. De notulen der vorige vergadering worden, na lezing door den secretaris, goedgekeurd. Uit die notulen blijkt, dat na het vermelde nog in die zitting is besloten: 1°. Geen huis aan te koopen voor een onder- wijzerswoning voor het hoofd der school, staande op het Zandplein in de kom der gemeente, doch nevens die school een huis te bouwen. 2°. Na het verleend eervol ontslag aan de onderwijzeres aan de school te Sluiskil, thans geen geexamineerde onderwijzeres te benoemen, maar wel een ongeexamineerde, bekend met de nuttige hand- werken. 3°. Afwijzend te beschikken op een adres van J. van Pienbroek, houdende verzoek om verminde- ring in den hoofdelijken omslag. 4°. Om kosteloozen afstand aan te vragen bij het Rijk van grond, gelegen aan de Axelsche brug, ten Zuiden van het huis van Mr. Dronkers. De Yoorzitter stelt ter behandeling voor: 1°. Het onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid J. A. Tazelaarna onderzoek wordt tot zijne toelating besloten. 2°. De vernieuwing van de beschoeiing der gemeentehavenbij de toelichting van Burgem. en Weth. blijkt, dat drie begrootingen zijn gemaakt, als voor een bazaltmuur f 7029, gemetselde muur f 5829 en vernieuwing der bestaande houten f 2322. Na eenige bespreking wordt tot het laatste besloten. 3°. Het verlengen van het rasterwerk ten be- drage van 85 meters aan de school op het Zand plein en het beklinkeren van de ruimte, waarvan de begrooting f 205,39 bedraagt. Dit voorstel wordt eveneens aangenomen en bepaald, dat aan het Dagel. bestuur wordt overgelaten dit werk onderhands te gunnen of openbaar aan te besteden. Naar aanleiding, dat twee der onderwijzers van de school in de kom der gemeente, aan de her- halingsoefeningen der Nat. Militie moeten deel- nemen en dat door een der aanvragers om vrijstelling eene afwijzende beschikking was ontvangen terwijl op het daartoe gedaan verzoek van den tweeden nog geen antwoord was ingekomen, besluit de gemeenteraad zich per telegraaf te wenden tot den Minister van Oorlog om in het belang van het onderwijs die ontheffing nog te verzoekenstaande de vergadering wordt het volgende telegram ver- zonden //Zijne Excellence den Minister van Oorlog 'silage. De gemeenteraad, heden vergaderd, verzoekt Uwe Excellentie dringend, om, ook door het ontbreken van een hoofd der school, de twee op 13 en 16 dezer tot herhalingsoefeningen opgeroepen onder wijzers De Graaf en Yan Bakergem daarvan vrij te stellen in het belang van het onderwijs." Wordt besloten uitvoering te geven aan een vroeger Raadsbesluit tot demping en rioleering van de bestaande sloot aan het Schelpenpad van af het huis van O. van Damme tot aan de Yloos- wijkschestraat. Voor kennisgeving worden aangenomen eenige ingekomen brieven, waarondertot afstand van Rijksgrond aan de gemeente bij de Axelsche brug, en goedkeuring tot het maken van een uitgang aan de nieuwe school op het Schelpenpad. Nog deelt de voorzitter mede, dat door den opzichter van den spoorweg MechelenTer Neuzen, den heer Prudhomme, bij een plaats gehad hebbend onderhoud, is beloofd een afgewerkt plan te zullen inzenden om de spoorwegbrug bij den Zuidbeer in te richten voor het berijden van voertuigen. Niets meer te behandelen zijnde wordt de ver gadering gesloten. I) E OAKRUIDE A. (Yervolg en slot.) 6°. Nut brengen deonkruiden weinig aan. Jonge brandnetels, jonge distels en stekels leveren voor het vee van den minderen man een uitmuntend voedsel op. Krodde en hederik worden door de schapen gaarne gegeten. Muur, wegeblad, melde, vogelvoet, melkdistel, paardebloem en kruis- wortel zijn een goed voedsel voor varkens. De wortels van kweek- of strekgras zijn een uitmun tend voeder voor rundvee en schapen. Ter loops deelen wij mede, dat sommige on- kruiden geneeskrachtige eigenschappen bezitten zooals het duizendblad (Achillea Millefolium), de wilde kamille (Matricaria chamomilla), het worm- kruid (Tanacetum vulgare) en de paardebloem (Leontodon Taraxacum). 7°. De meeste onkruiden vermeerde- ren zeer snel. Hoeveel planten er van eene enkele onkruidplant kunnen ontstaan, kan men daaruit opmaken, dat opgeleverd kan worden door iedere plant van: 1. Paardebloem of molsla2040 zadcn. 2. Wilde kamille of echte kamille 45000 3. Pandbloem of vokelaar. 13500 4. Grindkruid of sinsoen 6500 5. Klitteblad of klissenkruid.. 24520 6. Melkdistel of melkwit19000 7. Moesmelkdistel of mellewijt 25000 8. Knikkende distel 3750 9. Akkerwinde600 10. Klaproos of kankerbloem 50000 11. Kleine klaproos60000 12. Paardezuring, ijzerhard, patich of peerdich13000 13. Krodde of robert 4000 n 14. Wilde mostaard8000 15. Bolderik of boldert2590 u •V Die zijn roed (onkruid) een jaar laat staan Kan zeven jaar nit wieden gaan. Geldersch spreekwoord.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 3