Vertrek der brierenmajl naar OasMai. Landbouwberichten. Buitenland. Telegraphische berichten. belastingen uit deze omstreken werd Vrijdag- nacht een bende Pruisische smokkelaars van 13 personen te Leutb onder Ubbergen aangetroffen, die ieder een vat spiritus van ongeveer 40 liters uit Pruisen frauduleus over de Nederlandscbe grens invoerden. Twee personen met name J. Publickhuizen en H. Moss uit Zijflich werden gevangen genomen, terwijl de 11 anderen met achterlating van de spiritus op de vlucht gingen zoodat 13 vaatjes spiritus geconfisqueerd zijn. Tegen J. P., die zicb niet wilde overgeven, moest men van de vuurwapens gebruik maken, zoodat bein een schot in den rug trof en eenige bagelkorrels in zijn lichaam zijn gedrongen. Te Vlissingen heeft zich bij een kaniwerker een geval van-cholera voorgedaan. Pit geval scbijnt gelieel buiten de heerschende cholera in Egypte te staan, daar de man met niemand in betrekking is geweest, die daaraan lijdende kon zijn. Ook te Groningen, Antwerpen en andere plaatsen hebben dezer dagen zulke gevallen plaats geliad. De onbandigheid van een geneesheer aldaar scbijnt een paniek te bebben veroorzaakt, waarvoor alsnog geen grond scbijnt te bestaan, daar het bewuste geval gebleken is geen Aziatiscbe cholera te zijn. Bij Kon. besluit van 27 Juli jl. is aan de erven Van der Duyn concessie verleend tot bet bedijken van scborren en slikken onder Riband— Bath en Woensdrecht, ter grootte van ruim 200 hektaren, waarvan in Januari jl. door den heer A. Hombach te Hulst, namens de eigenaren, het daartoe strekkend request met bijbelioorende tee- keningen en bestek ingezonden was. De opbrengst van 's Rijks middelen over de maand Juli 11. was f 7,744,717,61$tegen 8,944,903,22£ in Juli 1882. In de zeven eerste maanden dezes jaars was de opbrengst/56,972,011,77£, tegen/57,928,656,46 over de zeven eerste maanden van 1882. De Minister van Binnenlandscbe Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor bet middelbaar onderwijs en van de akten, ver- meld in art. 65 der wet van 17 Aug. 1878 (Stbl. no. 127) tot regeling van het lager onderwijs, dit jaar in de maanden November en December zullen worden afgenomen. Op de school voor u. 1. o. te Alblasserdam gaan tbans 21 leerlingen. Door bet hoofd dier school was bulp aangevraagd, en de pi. school- commissie had een guustig advies op dit verzoek uitgebracht. Met 5 tegen 4 stemmen heeft even- wel de gemeenteraad het verzoek afgewezen. In November a. s. zal te 's Gravenhage een vergelijkend onderzoek plaats hebben van personen, die wenschen te dingen naar de betrekking van klerk bij de Rijks-telegraaf. De voorwaarden en vereischten staan vermeld in de St.-Ct. van Zaterdag. Voor de rechtbank te Amsterdam, vacantie- kamer, stond jl. Zaterdag terecht M. v. d. V., oud 34 jaar, geboren te Moerdijk, wonende te Amsterdam, gewezen chef de bureau bij de IIol- landsche IJzeren spoorweg-maatschappij. Hij was aangeklaagd van gedurende de jaren 18791883 gelden der maatschappij ten bedrage van ruim f 7000 te hebben verduisterd, doch ter terechtzitting bleek dit ruim f 10600 te bedragen. Beklaagde was werkzaam geweest bij het bureau aan de nieuwe vaart, en de fraude was hem ge- makkelijk gemaakt, doordat over de kas van dit bureau vroeger nooit eenige controle was uitge- oefend. Eerst met den 1 Juli 11. werd deze in- gevoerd, en reeds den 2 Juli maakte beklaagde zich uit de voeten. Hij bleef echter te Amsterdam rondzwerven en werd dan ook spoedig gevat. Be klaagde, die altijd als ambtenaar goed had aangeschreven gestaan, van lagen rang tot zijn tegenwoordigen goed bezoldigden post van groot buns aanschijns werkeu, om den gevangene en zijn bewaker te voeden en te kleeden. Voor de acht duizend gevangenen, die men in Spanje heeft, moeten, op zijn minst gerekend, acht duizend arbeiders werken. Wei beschouwd is het de eer- lijke arbeider, die voor den misdadiger moet boeten. Geeft gij echter dezen de vrijheid weder, dan zendt gij weer een gevaarlijk sujet in de maatschappij en hij blijft een dreigend gevaar voor uw eigendom en uw leven." //Gij beschouwt de zaak slechts uit een praktisch oogpunt," riep de tweede officier vol geestdrift, dat gaat niet aan, daardoor is de doodstraf nog geenszins gerechtvaardigd, al zou de maatschappij er ook beter mee gediend zijn, ofschoon ik durf beweren, dat ook dit het geval niet is. Maar .boven al deze beschouwingen staan de eeuwige wetten van gerechtigheid en billijkheid en de misdadiger zelf, hoe groot zijne misdaad ook wezen moge, kan vorderen, dat de maatschappij hem niet enkel naar de grondstellingen van haar eigen voordeel behandele." Alle toehoorders stemden met hem in, doch de eerste spreker hernam bedaard: //De misdadiger zelf? Voor hem juist is een spoedige, pijnlooze dood het meest gewenscht. Want wat anders is zijn leven dan eene aanschakeling van smaad, ver- nedering, verdriet en ontberingen. Kan zulk een voortbestaan door bem gewenscht worden? Gij ziet toch dagelijks in de straten van Ceuta gevangenen, wien het geoorloofd is in de vrije lucht te werken vertrouwen was opgeklommen en ook als mensch gunstig bekend stond, erkende hetgeen hem was te laste gelegd, toonde veel berouw en gaf als reden van misslag op, dat hij veel van biljart- spelen hield, ook wel kaartspeelde en enkele maleu meer dronk dan noodig was. Ook had hij veel verloren met spelen in de loterij, toen hij hoopte daardoor het tekort te zullen kunnen dekken. Hij was aanvankelijk met de ontvreemding van een klein bedrag begonnen, met het voornemen dit weldra terug te geven. Maar hiervan is nooit iets kunnen komen en van lieverlede had hij er zich telkens dieper ingewerkt. Daar hij zelf de sleutels der brandkast in zijn bezit had, was het hem altijd licht gevallen de kas aan te spreken. Het O. M. bij monde van Mr. Ort, substituut- officier, eischte eene celstraf van 1 jaar en f 400 boete, de hoogste celstraf, die wegens misbruik van vertrouwen kan worden opgelegd. De uitspraak werd bepaald op Donderdag 16 dezer. De onafhankelijk-verklaring van de Transvaal is te Amsterdam gevierd met een diner, waaraan een 40tal personen deelnam. Bij den imaltijd was men een van zin, maar toen de tijd van toasten genaderd was, liet de overeenstemming te wenschen over. Prof. Brummelkamp nl. protesteerde tegen het gebruik van Zuid-Afrikaanschen wijn bij een toast, die werd voorgesteld op het welzijn van de Transvaal; hij stelde voor, met een glas water in de hand een psalm te zingen. Dat voorstel vond geen bijval, en een poging van prof. Brummelkamp, om dan alleen een psalmlied aan te lieffen, mislukte ook, terwijl hij tamelijk onbeleefd door andere Transvaal-vrienden in de rede gevallen werd. Een oogenblik dreigde de vrede te worden gestoord, maar door de tusschenkomst van Mr. Galisch werd dat gelukkig nog voorkomen. Yan beide kanten bleef men overigens op zijn stuk staan, en de heer Brummelkamp, die het diner niet tot het einde kon bijwonen, constateerde vdor zijn vertrek nog even, dat dit geen feestmaal was naar den zin van hen, die de helden van den avond moesten zijn. Daarop volgde, terstond na zijn vertrek, een zeer toegejuichte toast op den Zuid-Afrikaanschen wijn, die vervolgens nog hij tal van heildronken goede diensten deed. In den avond van 8 dezer werd te Zeist omstreeks 10 uren in het N.-O. een noorderlicht waargenomen, dat waarschijnlijk prachtig zou ge weest zijn, als niet de bewolkte lucht het gedurig bedekt had. Het verschijnsel vertoonde zich eerst met een mat wit licht, als van de sterren, om vervolgens in een purperen vuurgloed over te gaan. De weerkenners zien in het noorderlicht een voor- teeken van onstuimig weer; de naaste toekomst heeft die beschouwing niet weersproken. De provinciale Groninger Werklieden-ver- eeniging is in een krachtig gesteld adres opgekomen voor eene betere regeling van den kiuderarbeid. Er wordt door haar niet gevraagd, dat op nieuw het wetsontwerp-Modderman ter hand genomen worde, maar wel dat deze Regeering de zaakzelf- standig onderzoeke, en door het indienen van een nieuw ontwerp in //eene van de dringendste be- lioeften" voorzie. De zaak van de zoogenaamde millioenen- juffrouw, Jannetje Struik, c.s. zal op Dinsdag 2 October e. k. voor het gerechtshof te's Gravenhage in appel worden behandeld. Yan de werf der Kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam is Vrijdag jl. te water gelaten het stoomschip Nederland en Oranje, voor de Stoomvaartmaatschappij Insulinde. Ilet meet 2275 ton en heeft 3000 ton draagvermogen, een overdekten bak, een brughuis en een campagne met hutten voor een twaalftal passagiers, voert brikstuig en is voorzien van waterballast-kisten. De verticale compound-stoomwerktuigen van 1200 Ind. P.K. met oppervlak-condensatie zijn mede in aanmaak aan genoemde fabriek. is er iets afzichtclijkers, hartverscheurenders denk- baar. En dat zijn de beste, de minst zedelijk ongelukkigen, die of slechts tot eene lichte straf veroordeeld zijn, of een voorbeeldig gedrag geleid hebben en daardoor aan het doel van hunne ge- vangeneming beantwoorden. Zoudt gij u niet veel liever eeneu kogel door uwe hersens jagen, dan uw leven lang of ook maar twintig jaren met deze lieden te zamen te leven //Wel zeker," her nam de andere onmiddelijk, /,en zoo zoudet gij en al deze heeren hier denken, maar wij mogen van ons standpunt uit niet in hunne plaats oor- deelen. Zij toch verkiezen de gevangenis boven den dood en het beste bewijs daarvoor is, dat al de ter dood veroordeelden den Koning om gratie verzoeken." ,/Niet altoos," bemerkte de tegen den deurstijl leunende Guardia Civiel, //ik heb er eenen gekend, die het niet doen wilde." //Die daar?" vroeg een der aanwezigeu. Neen, het was een ander," zei de soldaat kortweg. ,/Hoe echter," zei een jonge man met sterk sprekende Joodsche type, die dan ook wezenlijk een dier weinige in Spanje woonachtige Israelieten en reiziger voor de wereldberoemde Singersche naaimachines was, tot den eersten officier, nadat hij eerst eene sigarette had opgestoken en vervolgens de rij na er aan alien eene gepresenteerd had, z/hoe echter, als een man onschuldig veroordeeld is?" (Wordt vervolgd.) De Gouverneur-Generaal zoo wordt aan de Javabode uit Atjeh bericht heeft bij eigen- handig schrijven, den Gouverneur Tobias opge- dragen, zijn verzoek aan den militairen comman dant om de in onze handen gevallen gesneuvelde Atjehers van hunne hoofden te ontdoen, in te trekken. De civiele autoriteit schijnt dezen maatregel nuttig te hebben gekeurd, om uit het aantal hoofden, dat van eene excursie werd teruggebracht tot de zekerheid te geraken van het aantal onzer vijanden, dat het leven bij het gevecht liet, en ook om te kunnen zien of ook belangrijke Atje hers het leven verloren. De Gouverneur-Generaal noemt de toepassing van zulk een maatregel eene beschaafde natie on- waardig en vreest, dat het den strijd der Atjehers nog bitterder en hardnekkiger zou maken. Een zeldzaam geschil is thans in behandeling bij Ged. Staten van Noord-Brabant. De heer J. E. de Booy, oulangs gefailleerd en vdor dien tijd lid van den gemeenteraad van Breda, had krachtens artikelen 19 en 25 der gemeentewet zich genoopt gezien den raad kennis te geven voortaan de vergaderingen van den raad niet meer te kunnen bijwonen. Door burg, en weth. werd daarop een nieuwe verkiezing uitgeschreven, doch vdor deze plaats had, was de heer De Booy bij vonnis der arr.—rechtbank gerehabiliteerd. Hij vermeende door die rehabilitatie weer in het genot te zijn gekomen van al zijne burgerschapsrechten en dus niet ver- vallen van het lidmaatschap van den raad en hij verzoekt daarom dat de inmiddels voortgezette verkiezing door Ged. Staten zal vernietigd worden, opdat hij zijn zetel in den raad weer zal kunnen innemen. De Tijd meldt, dat door den Paus is be- noemd tot bisschop van Haarlem, de kanunnik C. JM. Bottemanne, president van het seminarie te Warmond. Aan de verschillende Europeesche rechtsge- leerden, die kortelings door de Egyptische Regeering tot leden der gerechtshoven daar te lande zijn aangesteld, is, met het oog op de cholera, eenige maanden verlof verleend. In de lieden gehouden zitting der Provinciale Staten van Utrecht is tot lid der Eerste Kamer gekozen, Mr. T. C. Baron van Lijnden van Sanden- burg, oud Minister. POSTER IJ EN. Via Amsterdam, 14 Augustus 11,'s avonds. Via Marseille, (Maats. Ned.) 14 Aug. 5,30's avonds. Via Napels, (Fransche mail) 18 Aug. 12,30'snam. Via Brindisi, 24 Aug. 12,30 's namiddags. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Bauka en Palembang niet aan. Volgens het rapport van het departement van landbouw te Washington, over de maand Augustus, staat de katoenoogst minder gunstig, gemiddeld 84 tegen 90 in Juli. De plant heeft door het buitengewoon ongestadige weder geleden; op vele plaatsen heerscht droogte en in verscheiden staten vertoont zich de worm, maar de oogst zal grooteu- deels afhangen van het kritieke tijdperk van Augustus tot October. De mais wordt op 89 gesteld. Men verwacht een opbrengst van 700 millioen bushels. Voorjaarstarwe gemiddeld 97, haver 100, gerst 95, tabak 88. Als een bewijs van den kolossalen omvang van de groententeelt en den uitvoer van den Langen- dijk naar het buitenland meldt men, dat in de laatste twee weken door een handelaar niet minder dan 250,000 bloemkolen per spoor naar Belgie en Duitschland verzonden zijn. Het Hof van assises te Doornik heeft den kanunnik Bernard van de tegen hem gerichte aan- klacht wegens verduistering van gelden van het aartsbisdom vrijgesproken. De gronden, waarop de vrijspraak berust zijn de volgende: Aangezien de aanvraag om uitlevering, tot de autoriteiten van Havannah gericht, berustte op verduistering van geld //met frauduleuse bedoe- ling" welke in Amerika zou hebben plaats gehad is de rechtbank te dien aanzien on- bevoegd; wat de in Belgie gepleegde feiten betreft, is het bewezen dat de verdachte, de kas van het bisdom meenemende, te goeder trouw was en gehandeld heeft overeenkomstig de bevelen van zijn superieuren. Bernard gaat nu naar zijn familie en zal in de eerste jaren niet naar het bisschoppelijk paleis terug keeren, omdat zijn positie daar voor hemzelf even onaangenaam zou wezen als voor derden. De heer Roquet heeft in de Fransche Kamer het heffen eener belasting op de ongehuwde man- nen voorgesteld, maar dit is hem niet genoeg. Hij wil uit de ongehuwde reservisten den eersten ban der reserve vormen, nl. den ban, die in tijd van oorlog het eerst opgeroepen wordt om uit te trekken, en in tijd van vrede aanvullingsexercitien en manoeuvres moet verrichtenen ook dat be- doelde eerste ban een dubbelen diensttijd moet hebben, t. w. twaalf jaren in plaats van zes. De voorsteller verwacht, dat, tengevolge van zulk eene verzwaring van den militairen dienst, de on- gehuwden zich zullen haasten te trouwen en bijge- volg de bevolking zal toenemen. Het bulletin over den toestand van den Graaf van Chambord, dat Zondagnamiddag is afgekondigd, zegt, dat de onrustbarende verschijn- selen toenemen; de zwakte is zeer groot. Volgens particuliere berichten is de toestand zeer zorg- wekkend. Een parliculier telegram uit Pesth van den 9 Aug. bevat het volgende De hoofdstad van Hongarije is in den afgeloopen nacht het tooneel geweest van oproerige tooneelen, die ten slotte in een formeele plundering out- aardden. 's Avonds verzamelde zich voor het hotel Sckwan, waar de familie Scharf haar intrek had genomen, weder een groote menigte, die //Eljen Istoczy" en //weg met de Jodenriep. Tegen 7 uren werd de menigte versterkt door tal van arbeiders, die van het werk naar huis gingen. Elke minuut werd de houding van het grauw dreigeuder. Reeds begon men het hotel met steenen te bestoken, toen een verloopen kerel riep: //mij na!" Deze kreet vond weerklank bij het grauw en onder geschreeuw stormen alien naar den ingang van het hotel. Een hagelbui van steenen vloog door de ramen naar binnen. De gasten, die in het hotel vertoefden, zochten doodelijk ontsteld een goed heenkomen door een achterdeur. Een poging om de vensters te sluiten mislukte. Het bombardement werd voortgezet en spoedig begonnen enkele belhamels door de ramen naar binnen te klouteren. De bedienden boden weerstand, maar de overmacht was te groot. De verdedigers gingen op de vlucht en het grauw was meester van het hotel. Toen begon het vernielingswerk. Beeldeu, klokken, stoelen, tafels werden uit de ramen op straat geslingerd. Onderwijl had een andere troep een aanval ge- daan op de winkels in dezelfde straat. Met hamers en handen vernielde het gemeen de blinden van den meubelmaker Kohn en den koopman in ma- nufacturen Freund. Tien minuten biedt het huis weerstand aan de felle hamerslagen, tot eindelijk de deur bezwijkt. Een verschrikkelijk gehuil ver- kondigt aan hen, die op een afstand staan, dat de toegang was geforceerd. Terstond drong het gepeupel binnen en in weinige oogenblikken vliegen balen katoen, dameskleederen en katoen over de straat, waar alles terstond de buit werd van roof- zieke handen. Er wordt geplunderd en gestolen. In een koffiehuis was een talrijk publiek, waar- onder vele dames. Plotseling richt het lawaai zich daarheen. Straatsteenen werden door het raam gegooid, angstkreten werden aangeheven, de dames verschuilen zich onder de biljarten en banken. Te nauwernood gelukte het velen der aanwezigen, door een tuindeur te ontsnappen. Eensklaps weer- klonk de kreet//de soldaten komen" en een paar minuten daarna kwam een compagnie in looppas met gevelde bajonet op het tooneel der verwoesting en joeg de aanvallers op de vlucht. Het Cafe der Oostenrijkers werd eveneens geheel verwoest. Het gepeupel verbrijzelde deuren, ven sters, spiegels, tafels en stoelen, meubels werden op de straat geworpen. Het publiek, dat in het koffiehuis was, verzette zich tegen het gepeupel, waarbij twee der plunderaars werden gewond. Zoo ook verscheiden bedienden. Een ooggetuige meldt, dat een brandweerman de eerste was, die zijn bijl trok en de glazen insloeg. De apotheek Zum Sal- vator werd met steenen gebombardeerd. De eige- naar en zijn bediende redden zich met moeite. Het gezicht der verwoesting in de Kerepeser- straat is ontzettend. Al de gaslantarens zijn ver- nield. Voorts werd de juwelierswinkel van Adolf Hoffman en het linnenmagazijn van Moritz Freund geplunderd. Bij den juwelier werd de uitstalkast bestolen. De schade is zeer aanzienlijk. Eerst tegen middernacht hebben de soldaten na een for- meel gevecht de rust hersteld. Verscheiden per sonen zijn in hechtenis genomen. Moritz Scharf was niet in het hotel, maar waar hij zich bevond wist men niet. Te Tisza-Esslar zijn de stichters der jongste branden, waarvan men de Joden beschuldigde, in hechtenis genomen. Het zijn Magyaarsche boe- rinnen uit die streekzij heeten Menycasto, Rijkes en Vas. De expeditie—Stanley in Congo heeft met zeer veel wederwaardigheden te kampen. August Schaumann, de Oostenrijksche reiziger, een der tochtgenooten, wiens gezondheid door het keer- kringsklimaat zeer geschokt was geworden, moest de terugreis naar Europa aannemen en is op weg, tusselien Sierra Leone en Madera, overleden. De heer Schaumann had, in gezelschap van den Engel- sclien kapitein Elliot, het meer Nyadi ontdekt en op het nabij gelegen grondgebied een station gevestigd waaraan door hem, ter eere van den kroonprins en de kroonprinses van Oostenrijk- Hongarije, de namen Rudolfstad en Stephanieville waren gegeven. In Jowa heeft Dinsdag jl. eene vreeselijke hagelstorm geheerscht, over eene breedte van vier mijlen. De hagel sloeg op sommige plaatsen diep

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2