GAMBOLLING Handelsberichten. Advertentien. Schermerhorn is na de herstemming op 31 Juli een ingevuld stembiljet gevonden in debrievenbus van bet hulppostkantoor. Bij het Agentschap der Nederlandsche Bank te Leeuwarden is een valscli bankbiljet van f 100 ontdekt en in beslag genomen. In de administratie der stadsbank van leening te Tiel moet een frauduleus te kort zijn ontdekt. De bank is tot nader order voor de inbrengiug gesloten. Onder de 57 personen, die in de vorige week in Belgie ter naturalisatie werden voorgedragen, zijn 25 Nederlanders. Te Brussel zullen 8 standbeelden in wit mariner op den square du Petit Sablou worden opgericht, o. a. die van Marnix van St. Aldegonde en Willem den Zwijger; zij zullen door Devigne en Vander- stappen worden vervaardigd. Het Hof van Doornik zal morgen uitspraak doen in het proces van den kanunnik Bernard De snelste reis, die ooit door een stoomboot tusschen China en Engeland gedaan is, was die van de Stirling Castle, die den afstand van Hankow, 800 mijlen boven de Yantse Kiang gelegen, naar Londen in 31 dagen en 101 uren afgelegd lieeft. Te Chazy, Clintan County, New- York, is zeven voet onder den grond een onder- aardsch bosch ontdekt. Vele boomen zijn uitstekend bewaard. Deze week begaf de deurwaarder W. Timmer- man zich naar de woning van zekeren M. B., te Zierikzee, ten einde uitvoering te geven aan een vonnis, waarbij deze laatste verplicht werd zijne woning te verlaten, wegens achterstallige huiskuur. De beide echtelieden hadden echter zoo weinig lust hun hof vau Eden te verlaten, dat zij zich ge- welddadig daartegen verzetten en een viertal politie- agenten er eindelijk in slaagden hen in voorloopig arrest te brengen. Ten einde de Rotterdammers, nu de kermis gschorscht werd, tocli in de gelegenheid te stellen nationaal ^kermisgebak," wafels en poffertjes, te genieten, hebben eenige gerenommeerden in dat vak benedenhuizen geliuurd op verschillende standen van Rotterdam en deze naar de bekende houten ge- timmerten doen inriehten. De kermisgezinden liouden zich zeer rustig en maken druk gebruik van deze inrichtingen. Onschuldiger en ordelijker kan liet al niet De gemeente Beekbergen heeft in de laatste dagen der voorgaande week tot het arbeidsveld van een geslepen oplichter gediend. Een zeer net gekleed heer lieeft zich bij een groot getal inge- zetenen vervoegd, zich bekend makende als een zeer gegoed ingezetene van Arnhem, die, door een waar christelijk beginsel gedrongen, zich de moeite en den last getroostte in persoon eene inzameling te houden voor verschillende liefdadige doeleinden. Zijn nederige en christelijke houdiug heeft menig- een aldaar misleid. Met een goed gevulde beurs heeft hij die gemeente verlaten, en alle pogingen der politie, om hem te achterhaleu en op te sporen waren tot dusver vruchteloos. Uit het onderzoek omtrent het kind te Deventer, dat op den sclioot der moeder is dood gebleven, is gebleken, dat de moeder, toen zij het kind de borst gaf, dit waarschijnlijk te dicht aan zich heeft gedrukt, waardoor het gestikt is. De vrouw was dronken en sedert lang maakt zij misbruik van sterken drank. Zondagmorgen was liaar man op reis gegaan, om zijne familie te bezoeken. Yoor hij vertrok, liet hij eenige levensmiddelen haleu, die hij zijne vrouw met 25 centen ter hand stelde. Zij verkocht de levensmiddelen ver beneden de waarde en gebruikte al het geld om haarjenever- dorst te lesschen. Hare kiuderen zouden dien dag honger hebben geleden, zoo niet een familielid lien van het noodige had voorzien. Uit Gouda schrijft men d.d. 7 Aug. Toen hedennacht de inspecteur van politie H. Bouters met den agent De Koning de gewone rondte deed door de stad, werd aan het einde der Turfmarkt hunne aandacht getrokken door luid geschreeuw in een huis op den Kleiweg. Zij snelden daarheen, kondigden hunne komst aan en werden met vreugde welkom geheeten door de bewoners, die aan het worstelen waren met een vreemd manspersoon, terwijl het hoofd des gezins over het geheele lichaam met bloed bedekt was. Het bleek spoedig wat aanleiding had gegeven tot dit tooneel. Om half drie was bedoelde persoon in het huis geklommen, had de winkelladen geledigd en wilde ook de chiffon- niere in de slaapkamer van den eigenaar openbreken, toen deze wakker werd en hem belette voort te gaan met zijne kunstbewerking. Met geweld wilde de dief aan zijn voornemeu gevolg geven en ontzag zich niet, den bewoner van hethuis verscheiden won- den toe te brengen. Dank zij de spoedige hulp is de misdadiger in zijne booze voornemens gestuit en zit nu achter slot en grendel de gevolgen van zijne daden af te wachten. Bij het verwijderen van een oud behangsel in een huis te 's Hertogenbosch werd door twee be- liangersknechts bij de deur van de alkoof gevonden f 2200 aan bankbiljetten, namelijk 2 van f 1000 en 2 van f 100. De eerlijke vinders hebben den schat aan de eigenaren ter hand gesteld en werden ieder met f 75 beloond. Aan het Utr. Dbl. schrijft iemand: „Eenigen tijd geleden las ik in een der Ned. bladen, dat de brandnetels zeer geschikt zijn om te eten en als fijne groenten gebruikt kunnen worden. Voor de aardigheid heb ik er wat van geplukt (jong) en op de gewone wijze als andere groenten laten klaar maken, en ziet, het smaakte heerlijk. Wat vroeger als onkruid weggesmeten werd, zou nu bijna zonder onkosten als fijne schotel op tafel kunnen verschijnen. Aangenaam zou het mij zijn zoo u deze regels aan het publiek door uw ge- acht blad bekend maakte, opdat ieder er van kunne profiteeren." In een der dorpen in de buurt van Zutfen had Zondag het volgende plaats: De predikant maakte aan het einde der gods- dienstoefening aan de gemeente bekend, dat hij bedankt had voor het op hem uitgebrachte beroep. Onmiddelijk daarop begint de voorzanger te zingen ,/Dat 's Heeren zegen op u daal." Een ouderling zingt mede, maar de gemeente zwijgt. -Sommigen trekken een gezicht alsof zij willen lachen, waarop domine den voorzanger toefluistert,/Schei er maar uit I" Op de tentoonstelling te Amsterdam, afdeeling Oude Kunst, bemerkt men een ijzeren vuistje, dat aan eene kolom is vastgeklonken en de nieuws- gierigheid gaande maakt. Het hangt daar als een herinnering aan de rechtspleging van vroeger. Onder de inwoners van de stad Sluis namelijk behoorde in de eerste helft der 16e eeuw, een zekere Jan Pauwels Cornelissen, die onder de lastige breeders schijnt behoord te hebben en dik- wijls op minder aangename wijze met schout en schepenen der stad in aanraking kwam, e- n rechte drinkebroer en twistzoeker. Zoo had hij eens den cipier der gevangenis zoo toegetakeld, zelfs dien Spaansche kap, het teeken zijuer waardigheid, in stukken gescheurd, dat daarop een vonnis volgde, waarbij genoemde Pauwels Cornelissen veroordeeld werd op een schavot te pronk gesteld te worden, zoolang dit de schepenen zouden goedvinden en verder om maar de plaat, die bij die vuist behoort, zegt het ons in gothische letteren ffUp den XIXe» dach van Wedt (Wedemaand) XVe X/VIII zol was bij scepenen desr stede Jan Pauwels Cornelissen onder anderen amende ghecon- demneert te doen maken ende alhier doen stellen desen vust (vuist) vut causen dat hij ghesmeten hadde met vusten cenen oficier ter cause van zijn officio." Deze straf beduidde, dat hij eigenlijk zijn vuist, waarmede hij een stads-beambte geslagen had, zou hebben moeten verliezen. En zoo hing steeds de vuist van den twistzoeker in de voorzaal van het stadhuis van Sluis. Als een zeldzaam bewijs van buitengewonen moed bij een knaap van 8 jaren kan het volgende dienenTe Strijp wilden drie kinderen van 2-4 jaren met een ledige kuip over de Gender varen. Nadat de kuip met een eind koord aan den wal was vast- gemaakt, stapten ze in hun scheepje, dat echter spoedig onder zijn last bezweek en omkantelde, waardoor de kleinen alien te water geraakten. Een knaap van 8 jaren het gevaar ziende, sprong de drenkelingeu na, redde hen van een wissen dood en bracht hen behouden op het droge. Te Rotterdam moet Woensdagnacht een treurige misdaad gepleegd zijn. Een paar jonggehuwde lieden schenen elkander niet goed te kunnen verdragen, waarvan het gevolg was, dat de jonge vrouw herhanldelijk naar hare ouders liep, welke in de Wildezeesteeg aldaar wonen. Eergisteravond andermaal twistende, verliet de vrouw weder het huis en hierover in woede ont- stoken, begaf de man zich naar de woning zijner schoonouders, meenende haar daar te vinden. Zijn schoonvader, een bejaard man, kwam hem tege- moet, waarop de jeugdige echtgenoot zich op hem wierp en hem met het ijzeren deksel van een put een slag op de hersens toebracht. De man viel en kwam met zijn been in de put tereclit, ten- gevolge waarvan dit brak. Onmiddelijk naar het gasthuis vervoerd, zou de ongelukkige reeds gisternacht aldaar aan de bekomen kwetsuren zijn overleden. Uit Oostergoo wordt aan de Prov. Asser Ct. geschrevenVan goederhand vernemen wij, dat de orgeltrapper te Anjum (Frieslaud) uit zijn betrekking is ontslagen, omdat hij aan „domnffi" niet verkoos te zeggen, wien hij bij de jongste herstemming had gestemd." Te Udenhout hadden twee buurvrouwen voortdureud twist. Acht dagen achtereen waren verwijtiugen en haarplukkerijen aan de orde van den dag. De (iene schijnt echter wat te ver te zijn gegaan om haar woede te koelen en de woning van de andere in brand te hebben gestoken. Zij is in verzekerde bewaring genomen. Uit het wrak van de bark Daystar, bij Texel zijn nu in het geheel 940 spoorrails, ruim 1000 koppelplaten en een ijzeren ketting van 75 vade- men geborgen. Sedert de laatste twintig dagen heeft de duiker slechts drie malen op het wrak kunnen werken. De Antwerpsche politie heeft 5 personen gearresteerd, die bleken de daders te zijn van de talrijke diefstallen aldaar. Zij hebben alien bekend. Het zijn jongelingen van 19 tot 22 jaar, die op grooten voet in de hotels leefden en er buitenge- wone uitgaven deden. Wanneer hun geld op was, namen zij hunne toevlucht tot diefstal. Zij namen de voorzorg, telkens wanneer zij ergens ingebroken hadden, 's morgens met den eersten trein naar Brussel en zelfs naar Erankrijk te vertrekken, en aldus waren zij tot nu toe altijd ontsnapt. De gestolen voor- werpen werden te Brussel verkocht. Uit Hamburg wordt gemeldVoor eenige dagen kwam bier met een Engelsche stoomboot een jong paar aan. Ze hadden elkander aan boord van het schip leeren kennen en dadelijk was een verloving gevolgd. De bruidegom is een jong, welgesteld koopman uit Amsterdam, die zich langen tijd in Amerika heeft opgehouden; de dame een gouvernante, die bij een Engelsche familie woonde en nu een betrekking zou gaan aanvaarden bij een dame te Hamburg. In plaats van daarheen, zal ze nu spoedig naar het raadhuis en vervolgeus met haar man naar Amsterdam gaan. Dezer dagen had in het glazen paleis bij Londen een hondententoonstelling plaats. Onder de beesten, daar vertoond, waren o. a. de bloed- bond Triumph, oud ruim een half jaarprijs 60,000. De Bernardhond Boniface, oud twee en een half jaar, prijs f 120,000. Voorts nog vele, die f 9000 tot f 12000 kosten. Een trein met plezierreizigers, van South Shields terugkeerende, kwam buiten het station Mesborough op een ijzeren brug in botsing met een in voile vaart rijdenden goederentrein. Da schok kwam geducht aan; delocomotief derailleerde, maar bleef gelukkig nog tegen de borstwering hangenanders waren er zeker wagons in de rivier meegesleurd. Intusschen hadden 16 passagiers door den schok vrij ernstige kwetsuren bekomen. Men bericht, dat de telegraafbeambten in de Vereenigde Staten van Amerika niet alleen het werk niet weer opvatten, maar dat zij zelfs de beambten bij de verschillende spoorwegtelegrafen in de Unie zullen overhalen met hen greve te maken en dat zij bovendien tot gewelddadigheden overgaan door het afsnijden van de telegraafdraden. De handel begint zich zeer ongerust te maken. Omtrent een treurige, geheimzinnige geschie- denis van twee gevangenen te Toulouse, zijn nadere bizonderheden bekend geworden. De eigenaar van het huis, Rouzoul, was gehuwd met een zuster van Abadie, den ongelukkigen gevangene, en deze had weer een zuster van Rouzoul getrouwd. Deze vrouw had bij haar huwelijk een bruidscnat mede- gebracht van 12000 francs, welke sedert door spe culate aanzienlijk vermeerderde. Men schat het vermogcn van Abadie thans op een paar honderd duizend francs. Rouzoul verklaart, dat zijn zwager geen geld bezit. Een en ander maakt het duide- lijk, waarom Rouzoul het in zijn hoofd kreeg, Abadie en diens ongelukkigen zoon op zulk een schande- lijke wijze te beliandelen. Ook de vrouw van Abadie verdween vroeger op geheimzinnige wijzemen vertelde dat zij gek ge worden en in een krankzinnigengesticht geplaatst was. De geschiedenis kwam ter kennis van het gerecht door een zuster van het slachtoffer, Pauline Abadie, die te Toulouse logeerde. Zij zag haar broeder nooitmen maakte haar wijs, dat hij krank- zinnig en ongenaakbaar was. Toevallig ontdekte zij, door den tuin gaande, het afschuwelijke geheim en waarschuwde haar man, die in Spanje was. Deze schreef den brief, om de justitie te Toulouse opmerkzaam te maken. Rouzoul is in hechtenis genomen, en de ongelukkigen, die twee jaren lang als wilde dieren in een kooi werden opgesloten, zijn in een gasthuis gebracht, om eenigszins te lierstellen. Van een Fransch afgevaardigde, wiens man- daat was geeindigd, wordt het volgende verhaald. Hij noodigde eenige der invloedrijkste kiezers ten zijnent, bood hun een diner aan en hield aan het dessert een toost, waarin hij plechtig van hen afscheid nam. Maar waarom zoudt ge ons verlaten vroegen eenige kiezers. Omdat ik vrees het vertrouwen der kiezers niet meer te bezitten. Kom, kom, wie heeft u dat wijs gemaakt! O, ik ben er zeker van, en ik durf 3,000 francs verwedden, dat ik niet herkozen word. Aangenomenriepen tien stemmen tegelijk. Die weddenschap nemen wij aan. Ik houd ze tegen u alle tien, gaf de afge vaardigde ten antwoord. Hij verloor zijne weddenschap en betaalde 30,000 francs maar hij was herkozen. Te Lith is brand ontstaan in eene hooiberg, in de onmiddelijke nabijheid van huizen geplaatst, die alle met stroo gedekt zijn. Indien niet spoedige hulp ware opgedaagd, zouden de gevolgen vree- selijk zijn geweest. De brand is teweeggebracht door kinderen, die een wespennest hadden uit- gebrand. Een dame van het korps de ballet der Opera te Parijs is door de catastrophe op Ischia in h bezit gekomen van 500,000 francs. Bij de ramp aldaar is eene geheele familie omgekomen; waarvan zij de eenige erfgename is en slechts als verre bloedverwant. Aanbesteding. Op Vrij dag 24 Augustus 1883, des voormiddags ten 10 ure, aan het gebouw vau het Provinciaal Bestuur te Middelburg, vau: Het maken van een gebouwtje voor eene regis- treerende peilschaal op den binnenberm van den zeedijk te Westkapelle. (Raming f 975, Zeetydine'en. Van 7 tot en met 9 Aug. zijn in deze haven binnengekomen bestemd voor Gent 7 Aug. Zweedsche schooner Anna Elise, kap. Olsson, van Iludickswall met hout. 8 Aug. Russische schooner Samuel, kap. Klein, van Sando met hout. 9 Aug. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dumberley, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Woodstock, kap. Fulton, van Leith met stukg. Eng. stoomb. Miaca, kap. Goundry, van New-Castle met stukg. Van 7 tot en met 9 Aug. zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent 8 Aug. Eng. stoomb. Richard Moxon, kap. King, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Atkinsonnaar Goole met stukg. Eng. stoomb. Whimbrel, kap. Booth, naar Liverpool met stukg. 9 Aug. Eng. stoomb. Victory, kap. Lumley, naar Londen met stukg. In deze haven is binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 9 Aug. Eng. stoomb. Penarth, kap. Dunstan, van Bilbao met menerie. Uit deze haven zijn vertrokken na aan den spoor weg te hebben gelost en geladen: 7 Aug. Eng. stoomb. Ardgowan, kap. Skea, naar Middlesbro ledig. 8 Aug. Eng. stoomb. Mona, kap. Nugent, naar Londen met stukg. 9 Aug. Eng. stoomb. Allende, kap. Wilkenson, naar Bilbao ledig. Van 7 tot en met 9 Aug. werden langs de Oostsluizen alhier 34 binnenvaartuigen op- en 33 afgeschut. PRIJZEN DER EFFECTED. Amsterdam, 9 Augustus. WISSELKOERS. Bransche Felgische. _/47,50 Engelsche per _/Tl,72^ -47,50 Pruis.perlOOM.-59,00 Dordrecht, 9 Augustus. Lokeren, 106 k.. 1 Aug. 8 Aug. Bij den ondergeteekende zijn nog rwl_ to bekomen heele en gedeelten van LOTEN der 313de Ned.-Staatsloterij, waar van de trekking begint op aaustaamle Maamlag 13 Augustus. Axel. J- K. VINK. OP 15 AUGUSTUS 1883, bij C. VAN HECK 11 te Sluiskil. N EDERLAND. Belgie, Frankrijk. Rusland. POLEN. OOSTENRIJK, Hongarije. Italie. Spanje. Turkije. Egtpte. Portugal. Aueriea. Brazilie. Certific. Werkelijke schuld 2} pet. 66} dito dito dito 8 dito dito dito 4 Aandeel Handelmaatschappij 5 dito exploitatie Ned. aUataapoorw. Certificaten bij Rotachild 2} Inschrijvingen 8 Obligation 1798/1815 5 dito Hope Co. 1855 fie serie 5 dito 1000 1864 5 dito Oostersche leening 2e aerie 5 dito L. 100 1872 5 dito L. 100 1873 5 Loten 18665 Oblig. Hope Co. Leening 1860 4} Certific. dito 4 Inscript. Stieglitz k Co. 2e a 4e L. 4 Obligation 1867—1869 4 Certificaten. 6 Aandeel spoorweg Gr. Maatsch. 5 Oblig. dilo .4} Aaod. Baltische spoorweg 3 dito dito Jelez Orel 5 dito spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito Charkow Azow 5 Zuid West spoorwegmaatschappij. 5 Schatkist obligation .4 Oblig. in papier Mei' Nov. 5 dito dito Feb./Aug. 5 dito metal), in zilver Jan./Juli. 5 dito dito April/Oct. 5 Schatkistbiljetten .5 Certific Amsterdam .5 Obligation Buitenl. .1} dito Binnenlandsche 1} lnschrijviiu Alg. schuld 5 Obi. Leening 1876 .4 Obligation3 Obligation (1877) 4 dito (1876 4} Illinois certificaten van aandeel Union Pacific hoofdl. dito 6 Oblig. 1865 .5 dito 1875 5 101} 104}} 117} 79} 97 54}} 87A 87} 125} 86} 78Ar 119} 90 51} 59 88} 56} 66} 66} 67Ar 97} 10} 71} 53} Het aangevoerde van heden kon tegen vorige marktprijzen niet geheel opruimen. Puike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe, f 9,60 a 9,80 miudere 8,60 a f 8,80. Rogge Zeeuwsche eu Vlaamsche f 6,50 a f 6,80. Overmaaschc f 6,20 a f 6,50. Gerst Zeeuwsche eu Vlaamsche winter f 5,00 a 5 50. Over- msnsche f 4 80 a f 5,80. Zeeuwsche en Vlaamsche zomer f 5,30 a f 5,50. Overmaasche J 4,60 a f 5,00. Haver dunne 3,50 a 4,50. Dikkn 4,50 a 5,00. Paarden- booaen f 7,50 a 7,80. Duivenboonen f a f Witteboonen f a Bruineboonen f a f Erwten f a f Voeder f 8,00 a f 8,50. Koolzaad 10.00 a 12.60. Lijnzaad zaai a Tarwe, p. Rogge, i Gerst. Haver. fr. 20,00 a 22,00 14,50 15,25 13,75 14,50 15,50 16,50 21,00 a 22,00 14,50 15,50 13,75 14,25 15,50 16,25

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 3